voegden zich twee predikanten en eenige ouderlingen bij Burgemeosteren, met ernstige klachten „over het dagelijksch aangroeien der papisten hier ter stede." En Burgemeestei-en brachten deze klachten in den Raad, waar besloten werd dat men zou blijven bij de resolutiën omtrent de Roomsch- gezinden, voorheen hier genomen. Ook oordeelde men wat later wederom: «/dat bij vorige plakkaten genoegzaam orde gesteld was tegen de stoutigheden der Roomschge- zindendat het op de uitvoering derzelven, onder de mati ging en bestiering der bijzondere magistraten alleen aan kwam, en dat do vreemde papen en inkomende geestelijken, en alle hiërarchie of geestelijke regeering vooral, behoorden geweerd te worden." Op dien voet voegt onze historie schrijver er bij bleven de Roomschgezinden hier ter stede een redelijke vrijheid van godsdienstoefening be houden. Een redelijke vrijheid, die, op den keper bezien, echter aan tamelijk ingrijpende beperkingen onderhevig was. Nog omstreeks het midden der vorige eeuw waren er dienaangaande bepalingen van kracht, welke ons thans schier ongelooflijk voorkomen en een //redelijk" despotisch karakter dragen. In die dagen toch werd geen buitenlandsch priester ergens in Holland, en met name niet in Amsterdam, toegelaten, voor dat hij zich aan Bnrgemeesteren vertoond en op zijn priesterlijk woord, verklaard en door zijne hand- teekening bekrachtigd had, //dat hij een afkeer had van de stelling, dat de Paus, ol eenige andere geestelijke macht, de onderdanen van de gehoorzaamheid aan de overheid ontslaan kan." Voorts moest hij beloven, „dat hij zich niet zou laten gebruiken om geld of geldswaarde aan buitenlandsche kloosters, kweekscholen of kerken over te maken," na welke verklaring Burgemeesteren hem een acte verleenden, waarbij hem werd toegel.aten, de priester lijke diensten hier ter stede bij provisie en tot weder- opzeggens toe waar te nemen. Al die bepalingen werden hier te Amsterdam, en allerwegen in de provincie Holland, toegepast krachtens een plakkaat van 's lands Staten van den 21sten September des jaars 1730. Van dat alles is thans schijn noch schaduw meer over gebleven. De volgens onze mildere begrippen totaal on bestaanbare //Staatsgodsdienst" is afgeschaft, en de besturen van Rijk, gewesten en gemeenten zijn godsdienstloos ge worden in dien goeden zin, dat zij aan geen enkele wijze van godsvereering eenige voorkeur schenken boven de anderen. Maar niet godsdienstloos in dien zin, dat zij zich bij hunne besluiten en handelingen niet mogen laten leiden door die onvergankelijke beginselen van humaniteit en naastenliefde, die aan eiken waren en oprechten godsdienst ten grondslag liggen. Gelijke bescherming voor allen ver zekerd, gelijke rechten aan allen toegekend, dat is en blijve de grondslag der wederzijdsche verhoudingen, een grondslag, die de eerbiediging mogelijk maakt van alle zienswijzen, die niet met het recht en de zedelijkheid in strijd zijn. Dat het Katholicisme zich in onze overwegend Protestant- sche hoofdstad thans even vrij kan ontwikkelen en tot even grooten bloei kan komen als iedere andere eeredienst, is een gevolg der moderne begrippen. En dat een opvolger van diezelfde Amsterdamsclie Burgemeesters, die eenmaal de Roomsche belijders slechts oogluikend duldden, thans ambtshalve tegenwoordig is bij de plechtige wijding van een hunner statigste bedehuizen, is het niet een zege praal van het verdraagzaam en onpartijdig karakter onzer wetgeving zoowel op het gebied des Rijks als der gemeenten? Amstelaar. Binnenland. De Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde kerk, gedachtig aan de heugelijke gebeurtenis, dat Z. M. onze geëerbiedigde Koning op 19 dezer zijn 70sten verjaardag hoopt te beleven, heeft, naar de Kerkel. Courant mededeelt, de kerkeraden en predikanten uitge- noodigd, in de openbare samenkomsten, hetzij op denzelfden, hetzij op den daaraanvolgenden dag, de aandacht der ge meente te vestigen op dit hooge voorrecht, het Nederland- ,/Ja, ik kan 't niet helpen! Elk ander mcnsck i3 althans een persoon, een ding op zichzelf, iets subjectiefs, maar ik ben do zoon van onzen beroemden enzoovoorts! En verder ben ik niemand en niets. Als zoodanig word ik voorgesteld, behandeld, onderscheiden zelfs, maar 't is ellendig, altijd en eeuwig als de zoon van een ander rond te loopen." Do jonge officier glimlachte. „Nu, ge zijt op weg dat te veranderen. Wie weet of er niet spoedig gezegd wordt: de beroemde schilder Johan Wehlau, wiens vader zich ook op wetenschappelijk gebied enzoovoorts." „In dat geval zal ik papa waarschijnlijk zijn beroemdheid ver geven. En gij hebt de dames Steinruck dus al gesproken Dat was een verrassing, haar op eens liier te zien, terwijl wij dachten, dat ze al lang op Berkheim waren. Mevrouw heeft my, of lieveT ons beiden, allervriendelijkst uitgenoodigd, haar op het kasteel te bezoeken, wat ik natuurlijk heb aangenomen. We moeten maar eens afspreken, wanneer wij tc zamen naar Stein ruck zullen gaan." „Neen, ik ga niet mede," zcide Michaël kortaf. „Waarom niet in 's hemels naam?" „Omdat ik geen aanleiding en ook geen zin heb met dien kring van de Steinrucks in aanraking te komen; 't is bekend genoeg, welk een toon daar heerscht. Als burgerman moet men voortdurend in de wapens zijn, om zich in die gezelschappen staande te houden." „Nu, je vak brengt immers mede, op voet van oorlog te staan en ge kunt dat dan eens goed instudeeren," hernam Johan spot tend. ,/Maar ik vind het al heel lastig zoo op zijn qui vive te zijn, zooals gij en papa, die in den omgang met de aristocratie altijd ook volgens zijn principes te werk gaat. Ik amuseer mij zonder eenig principe, en tegenover dames leg ik onvoorwaarde lijk dc wapens neer. Wees verstandig, Michaël, en ga met mij mede." z/Neen!" „Nu, dan moet ge 't laten. Als ge u óóns iets in jxet hoolil hebt gezet, is er niets met je aan te vangen, dat weet ik trouwens al lang; maar ik zal de gelegenheid niet voorbij laten gaan, om die blondgelokte fee, die freule Hertha weer tc ontmoeten. Ge hebt er misschien niet eens op gelet, hoe verrukkelijk zij cr vandaag uitziet in die wolk van zijde en kanten een ideaal van schoonheid." „Ik geloof ook wel dat zij schoon is, maar „Gelooft ge dat maar?" viel Johan hem verontwaardigd in de rede. „Wezenlijk? En toch hebt ge nog een bedenking, zooals dat „maar" aanduidt!? Hoor eens, Michaël, ik draag je een onvoorwaardelijk respect toe en ge zijt mij dan ook zóó dikwijls door papa als voorbeeld gesteld, dat ge mij met al je voortreffelijkheid al lang een doorn in het oog zijt geworden. Maar als er kwestie is van vrouwen en vrouwelijke schoonheid, dan moet ge niet meepraten, want daarvan hebt ge volstrekt geen verstand. In dat opzicht blijft ge nog evenals vroeger de domme Michel!" (Wordt vervolgd.) sclie volk geschonken, en dit met dankzegging te herdenken. Zij vertrouwt, dat deze uitnoodiging, als geheel overeen stemmende met onze kerkelijke grondwet, ook met hetgeen op den bodem van liet hart van ie Ier rechtgeaard Neder lander op dien dag moet gevonden worden, namelijk liefde voor Koning en Vaderland, bij allen echten weerklank zal vinden, en dat de feestvreugde, door godsdienstzin gehei ligd, een middel te meer zij om die liefde aan te kweeken. Tweede Kamer. De motie Schaepman is gisteren aangenomen, met 50 tegen 32 stemmen. Het algemeen debat voor de Grondwetsherziening is aangevangen. Volgens aanschrijving van Z. Doorl. Hoogw. den bisschop van Haarlem aan de weleerwaarde heeren van zijn bisdom, zal de verjaardag van Z. M. den Koning dit jaar op bijzondere wijze kerkelijk worden gevierd. Inzonderheid wat de steden van zijn diocees aangaat, geeft Z. Doorl. Hoogw. den wensch te kennen, dat op den 19 dezer een plechtige H. Mis met den lofzang „Te Deum" in de open bare kerken moge plaats hebben. (DeTijd.) Men schrijft ons uit Schagen, dd. 14 dezer: „Ook wij hebben eindelijk, in de afgeloopen week, onze feestcommissie gekregen, en zal dus, hoop ik, de vrees, in onze courant geuit, dat Schagen op 's Konings verjaardag in de achterste rijen der feestvierende gemeenten zou staan, blijken ongegrond te zijn geweest. Immers, de Rederijkers kamer D. D. koos 19 Februari als den datum voor een door haar ten behoeve van Schagens schooljeugd georgani seerd kinderfeest, waarvoor p. m. f 180 is ingezameld. De tooneeldirecteur Hart en de „tooneelhouder" Kos, zorgen voor eene Volksvoorstelling; de Commissie, waarvan onze Burgemeester de Voorzitter is, en onze beide geeste lijken leden zijn, stelt zich ten doel, uit de door haar daarvoor ontvangen bijdragen, p. m. f 500, eene uitdeeling van levensmiddelen aan belioeftigen te houden, en zoo mogelijk, „weêr en wind dienende," eenige volksspelen te arrangeeren; in „Ceres" zal des avonds worden gedanst; Schagen's Mannenkoor „Euterpe" zal dien avond in het lokaal „de Beurs," van den heer W. Roggeveen, aan de feestcommissie en aan zijne kunstlievende leden, eene muzikale Soiree aanbieden, en wat zoo al niet de feestvreugde, dan toch zeker het rumoer alhier op den Koningsdag zal ver meerderen, is de bijkomende omstandigheid, dat op 19 dezer alhier door het lot zal moeten woi-den beslist, welke van de jongelui, die in het Militiekanton Schagen den daarvoor bepaalden leeftijd hebben bereikt, met Mei a. s. zullen moeten optreden als verdedigers onzer haardsteden en altaren. Alzoo, Zr. Ms. zeventigste verjaardag zal hier, hoop ik, niet minder opgewekt worden gevierd, dan in andere plaatsen des Vaderlands." In de eerste helft der maand April a. s. zullen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis kunnen worden geplaatst. De Staatscourant No. 37 vermeldt de voorwaarden. Jl. Donderdag had te Terschelling een zeer belang rijke veiling van land plaats, waarbij de prijzen voor alles behalve best land nog boven f 1000 per hectare liepen, terwijl voor best land tot f 2150 per hectare werd besteed, alles zonder de gewone opcenten. Het zou wenschelijk zijn daar nog een flink stuk grond in te dijken, wat betrek kelijk met niet hooge kosten gepaard zal gaan, en best land kan opleveren. Een hoogst treurige zaak is te Scherraerhorn het onderwerp van vele gesprekken. Een tot dusverre onbe sproken meisje, N. S., behoorende tot een te goeder naam staande familie aldaar, is aangeklaagd wegens diefstal van een som van ruim f 1140 aan geld bij de bejaarde wed. A. F., waar zij diende. De vrouw had wel een bankbiljet van f 1000 gemist, maar daaraan geen publiciteit gegeven, omdat zij vreesde, dat er verdenking op haar zoon zou vallen. De diefstal moet reeds verleden zomer gebeurd zijn. Het geld moet door de beschuldigde in bewaring gegeven zijn aan den jonkman, die met haar in het huwelijk hoopte te treden, en wien zij diets maakte, dat zij het in de loterij gewonnen had. Jl. Zaterdag werden door den rechter van instructie te Alkmaar eenige getuigen in deze zaak gehoord. De beschuldigde is zwaar ziek geworden door de ont steltenis, die het aan het licht komen van haar misdrijf bij haar teweegbracht. De Rechtbank te 's Hage heeft gisteren vrijgesproken de dienstbode bij den heer en mevrouw Heineken, mej. Zijnen, beschuldigd van door onvoorzichtigheid den brand in het Kurhaus te Scheveningen, op 1 September 1886, te hebben veroorzaakt. Ook te Alblasserdam heeft het ijs zijne offers ge vorderd. Drie kinderen van den watermolenaar Harthoorn, oud 13, 10 en 7 jaar, zijn bij den molen door het ijs gezakt, en in weerwil der pogingen tot redding, door de moeder aangewend, verdronken. Daar de molen zeer afgelegen is, kon door anderen niets tot redding gedaan worden. In den loop van dit jaar zullen voor het leger 470 paarden worden aangeschaft, waarvoor de gemiddelde prijs van f 580 per stuk besteed kan worden. De stand van het wintergraan en den klaver is in de Groninger veenkoloniën gunstig te noemen, ofschoon de rogge niet zoo dik staat als in het vorige jaar. Door de Kamer van Koophandel te Leeuwarden is besloten, niet te voldoen aan het verzoek van de Kleeder- makers-Vereeniging „De Ster," te 's Hage, en anderen, om te ondersteunen haar verzoek aan de Tweede Kamer, ten einde het hierheen te leiden, dat het inkomend recht van uit het buitenland ingevoerd wordendekleedingstukken worde verhoogd, en de arbeid in de gevangenissen worde beperkt tot de behoeften der gevangenen zei ven. De Nederlandschen Sport meldt: „Het bestuur van den Nederlandschen Schaatsenrijders bond heeft een bezoek gebracht aan de banen te Slikker veer, na welk onderzoek besloten is, den wedstrijd van Professionals onbepaald uit te stellen, daar het ijs niet te ver trouwen is. Hoewel de National Skating Association wegens de vele reeds gedane uitgaven geen gelden meer beschikbaar had om Engelsclie mededingers naar Slikkerveer te zenden, zullen evenwel de heeren George (Fish) Smart, James Smart, George See en Isaac See door vrijwillige bijdragen van de leden der club in staat gesteld worden mede te dingen. De ruime deelneming aan deze bijdragen is vooral te danken aan de nette wijze, waarop de Engelschen laatst te Slikkerveer werden ontvangen, toen zij, niettegenstaande hunne te late aankomst, hoewel buiten hunne schuld, toch ter mededinging werden toegelaten. Ook dc heer H. Hagen zal mede tegenwoordig zijn. De strijd tusschen Friezen en Hollanders zal scherp zijn, zoodat wij gerust kunnen voorspellen dat de bezoekers duizenden, hopen wij een dag vol emotie zullen beleven." Nadat H. M. {de Koningin gisterenmorgen in de Sclieveningsche boschjes een wandeling had gemaakt en weder in het rijtuig wilde stappen, werd daaruit een kussen vermist. Het gelukte den palfrenier niet het terug te vinden. Vijf huzaren, te Amersfoort in garnizoen, hebben beleend van tal van paarden haar van de staarten te hebben afgesneden en het te hebben verkocht aan den zadelmaker A. aldaar. Vóór eenige weken zoo schrijft eene dame aan De Huisvrouw kreeg eene dame in mijne familie een eigenhandig gewerkt plooisel, waaromheen het zoogenaamde brillantine of zilverdraad was genaaid. Na het kort ge dragen te hebben, werd de hals van genoemde dame vuur rood en kwamen er puisten, die zich over gelaat, armen en beenen uitbreidden, hetgeen veel pijn en eene ondrage lijke jeukte veroorzaakte. Bij dien toestand kwamen hevige koortsen en door dit alles volkomen slapeloosheid. De dokter, die er bijgeroepen werd, verklaarde dat het zilver draad er de oorzaak van moest zijn en het dus een geval van acute vergiftiging was. Na een lijden van ruim drie weken kan de lijderes eenige beterschap bespeuren en herstelt zij langzaam, doch moet nog zeer voorzichtig zijn, terwijl de pijn ook nog niet geheel geweken is. Daar het brillantine of zilverdraad zeer veel bij hand werken gebruikt wordt, zij men in het vervolg daar voor zichtig mee en wachte zich voor dezelfde ervaring. De Indépendance vestigt de aandacht der politie op een afschuwelijk instrument, dat eerst te Parijs verkocht werd en thans naar Brussel schijnt overgebracht te zijn. Het wordt verkocht onder den naam van „het gezang der schoonmoeder" en brengt zulk een afschuwelijk geluid voort, dat ieder die het hoort, de haren te berge rijzen en het bloed in de aderen stolt; men krijgt een gevoel alsof men aan uw ruggengraat vijlt en er zijn voorbeelden van schoonzoons die er door tot zelfmoord gedreven werden. Het blad meent dat de politie, zoowel met het oog op de publieke gezondheid, als op dat der goede zeden en der heilige familiebanden, meer dan aanleiding genoeg heeft om den verkoop van dit folterwex-ktuig niet toe te laten. Buitenland. Adelina Patti gaf haar afscheids-concert te San- Francisco. De zaal was eivol en het concei't bijna afgeloopen tweemaal was de zangeres teruggeroepen en toen achter de coulissen gegaan, toen men een hevige ontploffing hoorde en een rookkolom zag opstijgen hoven de leuning van de hoogste galerij. Er volgde natuuxdijk een geweldige opschud.; ding; om een paniek te voorkomen, trad Patti weêr te voorschijn en zong „Home, sweet home," hetgeen het publiek tot bedaren bracht, zoodat het concert tot het einde toe kon woi'den gegeven. Inmiddels was de politie naar de bovenste galerij gegaan en vond daar een man, wiens gelaat en handen deerlijk waren verbrand, met de over blijfselen van een helsche machine. Hij werd naar het hospitaal gebx-acht; hij gaf voor, toen hij zijn hoed van onder de bank wilde halen, een pakje te hebben gevonden en toen hij dat opnam had de ontploffing plaats. Hij gaf als zijn naam op James Hoclges, oud 71 jaar, doctor in de medicijnen. Zijn wonden zijn niet gevaarlijk. Een dame, die naast hem was gezeten, verklaax-de dat hij den geheelen avond allerlei dingen had gezegd, waaruit bleek, dat hij op Patti niet goed te spreken was; ook had hij zich laten ontvallen dat Patti prachtig zong, maar dat zij niet meer zou zingen. De lont brandde te spoedig, vandaar de on tijdige ontploffing. Men denkt dat Hodges niet alleen de zangeres wilde dooden, maar ook het gebouw in brand steken. De politie houdt hem voor kx-ankzinnig. Een nader bericht luidt, dat de bom bestemd was voor den millionair Flood, die ook in de zaal tegenwoordig was. Volgens berichten uit New-York van jl. Zondag hebben in de westelijke Staten van Noord-Amerika hevige orkanen gewoed en vooral in Olxio zijn door een wervelstorm ont zaggelijke verwoestingen aangericht. Te St. Louis werden tal van huizen en kerken vernield. Naar men zegt, zijn een groot aantal personen omgekomen. Te Weenen heeft de carnavalstijd een nieuwe soort van dieven in het leven geroepen, nl. de dansende zakken rollers. De leden van dit nieuwe gild hullen zich in het onschuldige, witte gewaad van een Pierrot of in de ver trouwen verwekkende rok van een gewoon balbezoeker. Op de gemaskerde bals storten zij zich met hunne danseres, die natuurlijk in het bezit van een kostbaren armband of van eenige juweelen moet zijn, in het dichte gewoel van den dans, om haar vervolgens onder een prachtigen walspas van hare juweelen te berooven. Een nieuwe opera, met den Hollandsch klinkenden naam „Mijnheer Jan," het werk van de heeren Paulton, Tedde en Jakobowski, is te Birmingham, met den heer Van Biene als orkestdix'ecteur, opgevoerd en goed ont vangen. Het stuk speelt in Nederland gedurende den Spaanschen vrijheidsoorlog. De hoofdpersoon Karei heeft den naam van „Mijnheer Jan" voor politieke doeleinden aangenomen en de intrige is ontleend aan eene plaatselijke samenzwering tot afschudding van het Spaansche juk. Aan het einde van elk bedrijf werden de schrijvers en de com ponist (Jakobowski) hei'haaldelijk en langdurig toegejuicht. De muziek wox*dt zeer geprezen. Een merkwaardig voorbeeld van paardentrouw wordt in Hongaarsche bladen vermeld. Een majoor, die onlangs te Szegedin stierf, had een paard, waaraan hij bijzonder gehecht was. Het edele dier schijnt die gehechtheid in al hax-e waarde gevoeld en beantwoord te hebben, want na den dood zijns meesters weigerde het voedsel te nemen, tot men het op zekei'en morgen dood in den stal vond liggen. De Amerikaansche bladen melden, dat de schatrijke industriëel John Wanamaker te Philadelplxia het beroemde doek van Munkacsy, „Christus voor Pilatus," gekocht heeft voor 120,000 dollars of 300,000 gulden. Dit is de hoogste prijs die ooit voor het werk van een der moderne meesters betaald werd. Het bracht daarenboven in de ver schillende landen, waar het tentoongesteld werd, meer dan 500,000 gulden aan entreegelden op. Wanamaker zal een afzonderlijke zaal bij zijn kunstgalerij doen bouwen om het doek te plaatsen. Benoemingen, enz. De benoemde surnumerair der Belastingen W. G. Amons is geplaatst by de inspectie dor invoerrechten enz. te Rotterdam,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2