B A L. T IVO LI. Zaterdag* 19 Februari, Is bij gelegenheid van 's Konings Verjaardag, in de feestelijk versierde zaal: Vervolg Nieuwstijdingen. Kon. Ned. Posterijen. ADVERTENTIËN. KAMPER HOOI. Zoute bollen, Haagscke beschuit en Pontekoek. VRUCHTENBOOM, Spoorstraat. makkelijk is, ganscli geloofwaardige inlichtingen te ver krijgen omtrent de troepenbewegingen in Rusland, heeft het allen schijn, alsof de Russische troepen de Oostenrijk- sche grenzen steeds meer naderen. Nog van meer beteekenis acht de Standard de militaire credieten, die door de Bel gische Regeering zijn aangevraagd. Als men zich naar liet Oosten wendt, bespeurt men ook geene teekenen, die doen denken, dat men daar het Westen wil steunen in pogingen om den vrede te bewaren. De toestand van het oogenblik doet de Standard denken aan stilte vóór den storm. Te Northampton i3 het Operagebouw geheel afge brand. De brand barstte jl. Zondag na middernacht uit en verspreidde zich zóó snel, dat niets koti worden gered. De opera werd voor 12 jaren voor f 150,000 gebouwd. Het Kristallen Paleis te Sydenham bij Londen ver keert in benarde omstandigheden. De zuivere winst is in de laatste vier jaren gaandeweg van 43000 pond tot 25000 pond gedaald; als dit zoo voortgaat zal het reus achtige gebouw, waar de eerste wereldtentoonstelling ge houden werd, gesloopt en de grond voor bouwterrein verkocht worden, en dan zal Sydenham tot den rang eener gewone buitenwijk van Londen afdalen en daarvan zelf de grootste schade ondervinden. Hoe het paleis te redden is, behalve door geldelijke bijdragen tot bevrediging der bevoorrechte aandeelhouders, of door opoffering van rente genot, is moeilijk, te zeggen. Men noemt de zaak verouderd. Bij de opening, nu 36 jaar geleden, trok het Londen en de geheele wereld tot zich; doch sedert verrezen tal van groote uitspanningsplaatsen en vooral werd groot nadeel toegebracht door South ICensington met zijn visscherij-, hygiëne-, uitvindings- en koloniale tentoonstellingen. Mocht het Kristallen Paleis te gronde gaan, dan zal dit in menig opzicht zeer te betreuren zijn, vooral door het ten ondergaan der Handels-uitvoeringen en de Zondags-concerten van Mann, die als de kunstschool voor het muzikale Londen beschouwd mogen worden. Konigin Victoria zal bij haar jubilé gratie verleenen aan 25,000 gevangenen in Britsch-Indië, dat is een derde van het geheel aantal misdadigers. Volgens een Engelsch blad staat de keuken van Koningin Victoria onder het oppertoezicht van een intendant, die, behalve vrije woning en kost, een salaris ontvangt van ongeveer 8000 gulden. Hij heeft vier bedienden voor de administratie, voor het toezicht op de maten en gewichten en voor de onderhandelingen met de leveranciers. Voorts heeft hij nog twee bedienden voor zijn eigen persoon. De chef der keuken heeft hetzelfde salaris als de intendant en vier bedienden, die elk 4000 gulden ontvangen, terwijl hij er nog vier kan aanstellen, elk op 2500 gulden per jaar. Daarenboven zijn er voor de keuken twee bedienden, twee keukenjongens, twee koks ,voor het braden, vier knechts en twee meiden voor het viasschen van borden en vaten, een opzichter over de levensmiddelen, twee specialiteiten voor de groenten en twee werklieden voor de stoommachine. Voor het confiseurswerk zijn er twee suikerbakkers (elk met 3600 gulden) en vier bedienden, één pasteibakker met vijf bedienden, één loopjongen en drie dames-specialiteiten voor koffie en chocolade. De keldermeester, die voor den wijn en het bier heeft te zorgen, heeft een jaarwedde van ruim 6000 gulden. Voorts heeft men nog vier bedienden voor het dekken der tafels, enz. De waarde van Victoria's tafelzilver wordt op meer dan 86 millioen gulden geschat. Vanderbilt laat te New-York voor eigen gebruik een theater bouwen; het zal een eigen gezelschap hebben, dat in geen anderen schouwburg zal mogen optreden. Het telegrafisch bericht, dat in Frankrijk zoovele planken uit den Elzas worden ingevoerd, is ter kennis aan de Kaapscbe bladen gekomen in een vorm, die het hun onbegrijpelijk maakte, wat verontrustends Duitschland daarin zag. Men maakt toch niet in Frankrijk van planken soldaten zegt een van die bladen waarna het de gissing oppert, dat de planken bestemd konden zijn tot doodkisten voor gesneuvelde Duitsche soldaten. Benoemingen, enz. De luitenant ter zee late klasse M. F. Tydeman, toegevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting bij 's Rijkswerf te Hellevoetsluis, wordt met 1 Maart a. s. gedetacheerd bij het Departement van Marine en toegevoegd aan den kapitein ter zee voor speciale diensten. In eerstgenoemde betrekking wordt hij vervangen door den luitenant ter zee lste klasse I. Van den Bosch, De plaatsing van den lsten luitenant der mariniers H. A. Mos, met 1 Maart a. s., aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Van Speyk is ingetrokken. Ter zijner vervanging is aangewezen de lste luitenant bij dat korps F. K. F. Ter Haar. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. ozo. ozo. zzo. 4 k. 0.3 0.7 Barometer mM. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. Afw. 775 02 f 15.42 -2.8 773.42 f 13.92 -5.2 773.00 f 13.50 - 1.0 -6.9 -7.7 -5.1 Toe stand van de 0.76 0.90 0.72 Vlak. Weêrsgesteldheid: 16 Febr. 12 u. Helder, vorst, koud, mooiweer. 17 Febr. 8 u. Idem. 17 Febr. 12 u. Idem. Van 15 op 16 dezer gevroren 24 millimeter ijs. 16 17 32 Burger 1 ij ke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tqt Donderdag. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: M. Withagen en M. A. Van derZwan. J. Tompot en G. Veen. A. Tompot en M. Koorn. A. Dijkshoorn en T. Fasol. A. Scheller en A. Hoogendoorn. Bevallen: M. E. De Fost, gcb. Ammerlaan, Z. A. Huvers, geb. Van dc Graaff, Z. T. Van Vliek, geb. Spoor, Z. A. J. Smit, geb. Giltjes, Z. H. De Ruijter, geb. Groot, Z. Overleden: M. Van Brederode, 2 maanden. E. M. Van Ryn, 2 maanden. Gemeente TEXEL, van 10 tot 16 Februari. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Lambertus Halsema cn Maria Elisabeth Ruisenaar. GeborenCarl Olemens, zoon van Johan Arnold Barliorst en Helena Schaatsenberg. Josephina Anna, dochter van Bernardus Casper Hendrich Haakman en Martha Smit. Jacob Pieter, zoon van Jan Burger en Grietje Boon. Hendrik, zoon van Dirk Bruin en Tonnetje Rotgans. Marinus, zoon van Jan Verhoeve en Reinoutje Bruin. Overleden: Cornelis Mossel, 68 jaren, gehuwd met Antje Timmer. Feijtje Boon, 83 jaren, weduwe van Lourens Bakker. Aanvang 9 uur. Vischbe richten. Jl. Dinsdag kwam binnen de sloep Willem de Zwijger, schipper Van den Hoek, met 250 levende, 80 doode kabeljauwen, 15 levende, 3 doode lengen, één heilbot en 1300 schelvisschen, ter wijl door trukkersbooten 7 tal haring werd aangevoerd levende kabeljauw gold 1' 1.75, doode idem f 1.45, levende leng f 3.10, doode idem f 2.20 per stuk, dc heilbot f 14.50, schelvisch f 21.50 't honderd en haring f 14.50 a f 15.per tal. Scliager markt van heden (per telegraaf). 5 Paarden f 70 a 120 Ossen - a Stieren - a 25 Geldekoeien -160 a 235 Kalf koeien - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 30 nucht. Kalveren - 3 a 14 Rammen - a 440 Schapen - 14 a 23J Lammeren f Bokken& Geiten- a 24 magere Varkens f 8 al3| 18 Biggen - 5 a 9 25 Kippen c. 70 al25 20 Eenden - a Boter per kop - 90 a 95 Kaas per kilogram - 25 a 35 Kip-Eijeren per 100 -250 a300 Eend-Eijeren - a Marktberichten. TEXEL, 15 Februari. Werkpaarden f 100 a 160, oude Paarden f 40, vette Koeien f 175 a 210, gelde Koeien f 105 a 125, Melkkoeien f 130, Fokschapen f 17 a 20, alles per stuk. Alles uitsluitend in den commissiehandel. MEDEMBLIK, 16 Februari. Aangevoerd 8 stapels Kaas, hoogste prijs f 26 per 50 kilogram. Boter f 1.50 per kilogram. Kip-eieren f 3.50 per 100 stuks. PURMERENDE, 15 Februari. Aangevoerd 106 stapels Kleine Kaas, f 30 per 50 kilogram. 847 kilogram Boter, f 1.40 a 1.45 per kilogram. Kip-eieren f 3.25 a 3.75 per 100 stuks. Veemarkt: 81 Runderen, laag in prijs, handel flauw. 20 Paarden. 90 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilogram, handel vlug. 261 nuchtere Kalveren, f 4 a 18, handel matig. 85 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel vlug. 40 magere Varkens, f 12 a 24 per stuk, handel matig. 147 Biggen, f 5 a 9 per stuk, handel matig. 979 Schapen, hooger in prijs, handel stug. AMSTERDAM, 16 Februari. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 162 vette Kalveren, lste kwaliteit 90 en 2de kwaliteit 70 cents per kilogram; 47 nuchtere dito, f 5 a 12 per stuk; 111 vette Varkens, 40 a 43 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Dokkumer Jammen f 3.10 a f 3.30, dito Franeker f 2.70 a 3.10, dito Engelsche f 2.25 a f 2.40, Zeeuwschc spuische Jammen f 3.30 a 3.90, dito Flak- keesche f 3.10 a 3.30, dito Blauwe f 3.10 a 3.20, Geldersche Blauwe f 3.20 a 3.30, dito Roode f 2.50 a 2.80, Pruisische Hamburgers f 2.60 a 2.80, dito Roode f 1.90 a 2.20, Westland- sche Duin Zand f 3 a 5, Maastrichtsche Roode f 2.60 a 2.70, alles per hectoliter. Handel flauw. WAGENINGEN, 14 Februari. Uiterwaardscb Hooi f 22 en Binnenveldsch f 18 per 500 kilogram. KAMPEN, 14 Febr. Hooibuiten- f 12 a 15.en binnen- f 9.50 a f 11.per 500 kilogram. MAASTRICHT, 16 Januari. Hooi f 16 a 17 per 500 kilogr. Door de Commissie tot regeling der plaatselijke feest viering op Zaterdag a. s. wordt het volgende ter kennis van de ingezetenen gebracht: ffDeRegelings-Commissie voor de feestviering op 's Konings 70sten verjaardag, den 19 Februari a. s., heeft met genoegen opgemerkt, dat haar streven bij de ingezetenen dezer gemeente bijval en medewerking heeft ondervonden. Steunende op die goede gezindheid, heeft de Commissie het besluit ge nomen, bij de uitvoering der verschillende nommers van het feestprogramma, ter handhaving der orde niet de hulp in te roepen der politie of der militaire macht, maar in deze zich geheel te verlaten op het goede vertrouwen, dat zij stelt in hare plaatsgenooten. Zij vleit zich, dat ieder, zonder onderscheid, het zijne zal willen bijdragen om alles te vermijden wat eenige verstoring der orde zou kunnen veroorzaken en zich beijveren zal, de Commissie te steunen in hare moeilijke taak, om de feestelijkheden tot algemeen genoegen te doen afloopen. De Commissie zal zich voor hare moeite en zorgen ruimschoots beloond achten, indien ieder met haar tracht samen te werken ter bereiking van het doel: dat deze gemeente nog lang met zelfvoldoening zal kunnen terugzien op hare feestviering van 19 Februari 1887, en roem dragen op de goede orde en de welgezindheid harer inwoners, bij die feestelijke gelegenheid." We maken onze lezers attent op de uitgave van het feestprogramma, 't welk van heden af bij de lieeren Berkhout Co. en verder bij den Boekhandel in deze gemeente verkrijgbaar is. (Zie annonce hierachter). De aangekondigde liefdadigheids-uitvoeringen hebben eergisteren- en gisterenavond in het lokaal Tivoli alhier plaats gehad. Die uitvoeringen kunnen als wèlgeslaagd worden vermeld. Op zeer verdienstelijke wijze werkten daartoe mede leden van Olympia, H. W. N., Vaderland en Oranje, Helder's Mannenkoor en 't Stafmuziekkorps der Marine. Onverdeelde aandacht werd aan de uitvoering van het zeer variëerend programma gewijd. De uitvoering eindigde op beide avonden met het aanheffen van 't Volks lied door al de aanwezigen. 't Comité, dat deze uitvoeringen regelde, had een aantal afdrukken ten geschenke ontvangen van een hier vervaardigd en wèlgelijkend portret van Z. M. den Koning. Op beide avonden werd dit portret den aanwezigen door eenige dames en heeren te koop aangeboden, tegen den minimum-prijs van 10 cents. Menigeen kostte de aankoop van dit portret meer, want de dames en heeren hadden het veel te druk om geld terug te geven, 't Bedrag, bestemd om 't fonds voor de armen te doen stijgen, heeft daardoor de belang rijke som van ruim f 54 bereikt. Namens het Comité werd aan 't einde van ieder der uitvoeringen een woord van hulde gewijd aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt om deze poging, in 't belang der behoeftigen, wèl te doen slagen. Allen, die op een der beide avonden in Tivoli een bezoek hebben gebracht, zullen zeker deelen in de hulde aan eene zoo aangename samenwerking voor een zoo uitnemend doel. Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, onder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys, was, blijkens de Kaapscbe bladen, den 20 Januari op eene oefeningsreis te Kaapstad binnengeloopen en ontving vele bezoekers. Onder deze bevond zich een man, die aan boord herkend werd als een deserteur van liet Nederlandsche corps mariniers en dientengevolge in hechtenis genomen werd. De Minister van Marine brengt, krachtens machtiging des Konings, ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, na afgelegd vergelijkend examen, kunnen geplaatst worden: a. 40 jongelieden als adelborst voor den zeedienst; b. 3 jongelieden als adelborst voor de mariniers; en c. 6 jonge lieden als adspirant-administrateur voor den zeedienst. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant. Jl. Maandag had de loodskweekeling J. H., bij het vertrek van de loodskotter No. 1 van hier, het ongeluk, met een zijner beenen tusschen een tros beklemd te gera ken, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel onder de knie werd verbrijzeld. Onmiddellijk werd de ongelukkige ter verpleging naar het Marine-Hospitaal overgebracht. Bij 's Rijkswerf te Amsterdam zullen alsnog in aan bouw worden gebracht een drietal stoorasloepen van 39 voet. Bedankt voor de beroepen naar Hensbroek en naar Akersloot door ds. J. J. Homan, predikant te Eenigenburg. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Enkhuizen door ds. A. M. Donner, predikant te Gene- muiden. Ter waarschuwing wordt medegedeeld: In eene provinciestad, in het noorden des lands, zaten onlangs eenige jongelui in een koffiehuis onder het genot van een glaasje bier het Nieuws van den Dag te lezen. Onder de advertentiën trok eene bijzonder hunne aan dacht. Daarin werd geld als hypotheek op goederen van allerlei aard aangeboden op eene wijze, die hen deed besluiten eens eene som in leen te vragen. Het adres was te Amster dam. Als antwoord werd het volgende schrijven ontvangen, dat duidelijk aangeeft, met welk slag van menschen men te doen had en dat hun vermoeden tot werkelijkheid maakte... ,Ik heb de eer Ued. te berichten, dat er geld meer dan //genoeg beschikbaar is, als er maar goederen voldoende tfaanwezig zijn. Mijn doel is enkel om zaken te maken, uen laat hoogst ongaarne iemand verlegen zitten, zonder z/hem van dienst te zijn. Evenwel doe ik u bij deze opmerken, /,dat ik eerst een en ander moet komen zien, opnemen z/en taxeeren, waarna door mij met u dadelijk de noodige //bepalingen gemaakt worden. Indien u mij alzoo voor //reiskosten, tijdv erlies als anderzins vooraf per //postwissel f 20 overmaakt, dan kom ik dadelijk z/naar u toe, waarna ik bereid ben om bij het maken en ^overeenkomen der conditiën u van die f 20 de helft terug //te geven, ter tegemoedkoming in deze uwer extra uit- „gavcn. Mogt er door mij geen zaken gemaakt kunnen worden, dan ligt het niet aan mij, doch enkel aan hem, ydie zoodanige voorwaarden stelt, die onaanneembaar, /,onbillijk en ondoenbaar zijn Volgt de handteekening en het adres. Daar de jongelui geen geld noodig hadden, zijn zij er ook niet ingeloopen; maar het kon soms wezen, dat de een of ander de dupe werd van dergelijke advertentie! De Directeur van het Postkantoor te Helder maakt hekend, dat op 19 Februari e. k., bij gelegenheid van 's Konings geboortedag, op zijn kantoor de dienst, vast gesteld voor Zon- en feestdagen, zal worden ingevoerd. De Directeur voornoemd, POLVLIET. Hartelijk dank voor de belangstelling, 7 dezer ons betoond. Amsterdam, 15 Februari. Ch. VAN VEEN. Te koop 50,000 halve kilo's eerste kwaliteit KAMPER HOOI. Te bevragen bij P. RAB, aan den Burg op Texel. Dijkstraat. Wed. SEVENHUIJSEN. Lang leve de Koning! Heil het Vorstenhuis Burgers, het is niet voor de leus, Maar ter eere van 't Koningsfeest, Dat wij allen hopen te beleven, Daarom wil WAAS ieder alles goedkoop geven, i Is dit niet in elk's belangen? WAAS heeft van die groote, zoete Sinaasappelen ontvangen Ook kan hij het niet verzwijgen, Voor 20 centen krijgt men een doosje Koningsvijgen. Ook ter eere van 's Konings verjaring, Heb ik van die groote bootsmansharing Gaat nu vooral uw centen sparen, Want voor 20 centen 't pond krijgt men nieuwe geconfijte dalen. Nu onze dierbare Koning wordt zeventig jaar Heb ik mijn winkel kant en klaar, En des avonds, als de pret is afgeloopen, Dan kan men bij WAAS voor 5 cents een gemarineerde haring koopen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3