Het Tentoonstellingsgebouw achter het Rijksmuseum geeft óók aan een massa handen werk; er wordt geklopt en gehamerd van den vroegen morgen tot den laten avond, en dank zij de goede zorgen der aannemers, groeit hunne schepping als een wonderboom, niet alleen bij den dag, maar bij het uur. Van 2 tot 7 April zal er de Tentoon stelling van tuinbouw en plantkunde gehouden worden, die in binnen- en buitenland zeer de aandacht trekt. Trou wens, het feit dat er een f 10,000 aan prijzen en premiën is uitgeloofd, bewijst dat de zaak op groote schaal onder nomen wordt. Na afloop van den tuinbouw komen dan de Voedingsmiddelen aan de beurt. Ook zijn er nog een paar andere Tentoonstellingen van meubelen enz. in gang, zoodat er heel wat leven in de brouwerij is cn komen zal. Voorts zal in September de hoofdstad de eer genieten, het ik weet niet hoeveelste Taal- en Letterkundig Congres binnen hare muren te ontvangen.... enfin, anno 1887 be looft een jaar vol afwisseling en levendigheid te zullen worden. Nu, daar zullen we geen schade bij hebben, als de „afwisseling" slechts van verblijdenden aard blijft, zonder een herhaling van de „levendigheid," die er sedert den laatsten tijd nu en dan ontstond! Of in dat veelbelovende jaar ook nog de eerste steen voor onze nieuwe Beurs zal worden gelegd, zou ik wel willen verzekerenmaar... ik durf niet. Er schijnen op- zichtens die Beurszaak vreemde dingen achter de schermen te gebeuren. Zoo heeft men er in een vergadering onzer Maatschappij van Bouwkunst de aandacht op gevestigd, dat het oorspronkelijke, dure, bekroonde ontwerp thans door gemeente-ambtenaren zoo bewerkt wordt, dat het voor een lageren prijs gemaakt kan worden, dan de heer Cor donnier, de ontwerper, dien berekend had. Volgens de overtuiging van het hierover klagende lid (een onzer meest geachte architecten) was de heer Cordonnier, als bekroonde, de man, aan wien dergelijke bewerking had moeten worden opgedragen. Dat zou ik met mijn leekenverstand ook zeggen, want de heer Cordonnier zou waarschijnlijk niet zeer aangenaam verrast opzien, wanneer hij, te Amsterdam komende, er een goedkoope editie, een soort van „volksuit gave," van zijn Beursplan zag uitgevoerd, met besnoeiing, wijziging of weglating van al datgene, wat voor de Amsterdamsche Gemeentebeurs te duur uitkwam. Maar aan ons departement van publieke werken schijnt men de zaak anders in te zien en van de leer uit te gaanhet plan is mooi en goed, maar zooals het daar ligt, is het geen spekje voor ons bekje. Spoedig zullen we evenwel zien wat daarvan is, want het beloofde tijdstip van de her opening der Beursdebatten in den Gemeenteraad nadert met rassche schreden. Zuster Anna, ziet gij iets komen?.... Amstelaar. Binnenland. Naar het Vad. verneemt, zal de heer F. Gediking, hoofd der Gemeente-Burgerschool aan de Schelpkade te 's Hage en onderwijzer van Prinses Wilhelmina, de Konin klijke familie op haar reis naar Wildungen vergezellen. f Men schrijft ons van Texel, dd. 18 dezer: „Een droevig onheil heeft dezen morgen eene familie in diepen rouw gedompeld. De landbouwer K. Zegel Tz., die met zijn zoon bezig was een wagen wier te beladen, stortte door een noodlottig toeval boven van het wier af en kwam op den hard bevroren grond neer. De ongelukkige had het borstbeen gebroken en andere zware inwendige kneuzingen bekomen, waaraan hij een paar uren na den val overleed. De altijd ijverige man, die steeds met opgewektheid voor zijn gezin werkte, laat eene vrouw met vijf kinderen in zorgvolle omstandigheden achter." De oud-Minister van Justitie, mr. C. J. Pické, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Middelburg, is aldaar na een langdurige ongesteldheid overleden. De heer Pické had voor enkele weken zijn eervol ontslag als burge meester aangevraagd, welk besluit in Middelburg, waar de overledene algemeen bemind was, met leedwezen werd ver nomen. Een commissie uit ingezetenen van verschillende politieke en godsdienstige richtingen had zich daar reeds gevormd, om den heer Pické bij zijn aftreden op 1 April a.8. een stoffelijk bewijs van de dankbaarheid der burgerij aan te bieden. (Vad.) Te Wieringerwaard was men in de vorige week met de openbare bijeenkomsten niet zeer gelukkig. De laatste vergadering van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was zoo karig bezocht, dat besloten werd lezing en bijdragen achterwege te doen blijven en de avond gezellig pratende door te brengen. Een aantal dorpelingen, die zich jl. Zondag ter kerke hadden begeven, ten einde van de opwekkende woorden van een der naburige predikanten te kunnen profiteeren, konden onvcrrichterzake huiswaarts lceeren... daar, hoe men ook wachtte, geen spreker verscheen. Een gelukkige uitzondering hierop maakte de goed ge slaagde en ruim bezochte openbare uitvoering der Rede rijkerskamer Phylotechnie. Om in bijzondere beschouwingen omtrent deze voorstel ling te treden, achten we geheel onnoodiggenoeg zij fezegd, dat Phylotechnie haar goeden naam heeft gehand- aafd. De keus der stukken was gelukkig, de opvoering liet niets te wenschen over en we verheugden er ons in, jonge krachten te zien, waaronder er zijn, die voor de toekomst iets beloven. Jl. Donderdagnacht is een der werklieden van den oliemolen „de Melkpot," te Zaandam, door het nederstorten van kap, as en roeden zoodanig getroffen, dat hij door een der vallende voorwerpen in den grond is geslagen. Naar men zegt, was men er 's morgens nog niet in geslaagd, den ongelukkige te voorschijn te brengen. Een loteling, die jl. Woensdag te Amsterdam voor de keuring kwam en zeker dacht afgekeurd te worden, viel dood neêr toen hij hoorde: „goed voor den dienst!" Namens de vrouw verzoekt de commissaris van politie der 3de sectie te Amsterdam opsporing van Jesaija Samuel Dresden, 30 jaren, die den 4 dezer de echtelijke woning te Amsterdam heeft verlaten en een brief achterliet, waarin vermeld stond dat hij niet terugkwam.... vóór hij rijk was. Te Amsterdam werd jl. Donderdag aanbesteed het maken van het eerste gedeelte van een fort in de Zuiderzee op Pampus. Laagste inschrijver was de heer Kalis, te Slie- drecht, voor f 270,000. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij heeft in 't vorige jaar f 1,157,437 ontvangen. Het dividend is op 10 pet. gesteld. De retributie aan de gemeente beloopt f 69,446. De Maatschappij bezit thans 579 paarden, terwijl het vaste personeel uit 587 personen bestaat. Dat niet alle begrafenissen aanspraak mogen maken op plechtigheid, bewees jl. Donderdag te Amsterdam het volgende voorval. In de tweede Goudsbloemdwarsstraat zat namelijk een koetsier met „vergunning" op den bok, iets wat spoedig bleek, daar hij niet bij machte was het voertuig behoorlijk te besturen. Dit verdroot eenige vischvrouwtjes, die het ontheiligen van een dergelijke plechtigheid niet konden dulden. Zij dwongen de lijkstaatsie tot stilstaan. Twee politie-agenten haalden den dronken koetsier van den bok, maar daarmede was zijne plaats nog niet aangevuld. Wat te doen? Kort besluit, een goed besluit. Een der bidders nam plaats op den bok, waarna de stoet zijn tocht kon vervolgen. (Amst.Ct.) Bij de bereden korpsen zal voorloopig geen gebruik meer worden gemaakt van turfstrooisel in de stallen. Te 's Hage is in 75jarigen ouderdom overleden de heer D. Peereboom Voller, oud-stadsgeneesheer te Batavia, ridder der orde van de Eikenkroon, commandeur der Ernes- tinische Huisorde, begiftigd met het Metalen Kruis. Aan Anton Kabelaar werd jl. Woensdagavond, ten woonhuize van zijn patroon, den lieer S. Hulselman, eene aangename verrassing bereid. Namens 120 Hagenaars uit verschillenden stand werd hem door een lid der commissie, die zich- met dit doel gevormd had, een geschenk aange boden, als blijvende herinnering aan zijne moedige daad op 19 Februari jl. Wat dit huldebewijs vooral merkwaardig maakte, was, dat in den kleinen kring tegenwoordig waren twee ooggetuigen, die ten volle bevestigden, dat Kabelaar liet eerst de paarden van het rijtuig, waarin de Koningin en het Prinsesje gezeten waren, met zweepslag en door ze bij de teugels te grijpen tot stilstand bracht, nadat ze een eindweegs voorbij het onbeschadigde rijtuig waren voort gehold, waarmede de aanrijding plaats had, die aan hun vaart een andere richting gaf. Kabelaar dankte voor dit bewijs van waardeering en deelde nogmaals de toedracht der zaak mede. Het geschenk bestaat uit een zeer fraai gouden remontoir horloge met inscriptie. De wijzers zijn eveneens van goud, met diamanten steentjes bezet. Een gouden ketting behoort bij het uurwerk. Tevens is er afzonderlijk bijgevoegd een gouden medaillon, in de achterkast waarvan het stedelijk wapen is gegrift. Het medaillon bevat de portretten van H. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Wilhelmina. Voorts werd Kabelaar verrast met de door den heer J. B. Bautz te 's Gravenhage gecalligrapheerde naamlijst van de 120 schenkers. Men kent den strijd tusschen den blauwen en den bruinen redacteur in Pickwick's onsterfelijke geschiedenissen. Te Delft schijnt een redacteur te vertoeven die veel van een dezer heeren heeft. De Delvenanr schijnt de Delftsche Opmerker niet te kunnen zetten en verzwijgt stelselmatig den naam van het blad. Maar daar gaat de collega-redacteur trouwen en nu vermeldt de burgerlijke stand zijn naam en kwaliteit, gelijk zulks te Delft gebruikelijk schijnt te zijn. De Delftsche Opmerker wil echter den gehaten naam van de concurrent niet in zijn kolommen zien en zet in den burgerlijken stand: „V. J. T., redacteur van een liberaal orgaantje!" Omtrent eene poging tot moordaanslag op den pastoor van Woensdrecht, wordt uit Bergen-op-Zooin het vol gende geschreven: „Zekere W., iemand van een zeer laakbaar gedrag, was eenige malen door den achtenswaardigen pastoor v. M. onderhouden, en dit niet alleen over zijne eigene levens wijze, maar ook over die van eene bij hem inwonende dochter. W., hiermedo minder ingenomen, liet onder voorwendsel van zwaar ziek te zijn den pastoor bij zich ontbieden. Nauwelijks had deze den voet in huis gezet, of W. greep een pistool, hetwelk hem echter juist intijds door den pastoor werd uit de hand geslagen, die hierop ijlings het huis verliet. De justitie is niet zooals aanvankelijk gemeld werd derwaarts vertrokken, maar de zaak is in hare handen gesteld. De Gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft besloten, den prijs van het gas voor den termijn van 1 Juli 1887 tot 1 Juli 1888 voor de gemeente en voor particulieren gelijk te doen zijn, en wel 6 of hoogstens 7 cents per M3. Op de paardenmarkt te Weert verloor een koopman zijn portefeuille, waarin zich f 1040 aan banknoten bevond. In plaats van met twee paarden, die hij meende te koopen, moest hij met -ledige handen huiswaarts keeren, in weerwil der vele moeite, die gedaan werd, tot het terugvinden van het geld. Onder Nieuwdorp beviel dezer dagen eene vrouw van haar achttiende kind. Als bijzonderheid meldt men hierbij, dat al de telgen in leven zijn en nog altijd met vader en moeder samenwonen. Te Lutjegast zal een paartje door den band des huwe lijks worden verbonden, waarvan de man zeven, de vrouw tien decimeter lang is. Een staaltje van beeldspraak uit den Bredaschen Gemeenteraad: „Zoolang de takken, waarvan de leuningen der brug gemaakt worden, groen blijven, zegt de burge meester, zijn ze sterk, dat geef ik toe, maar als eenmaal de tand des tijds er zijn lcaken in zetdan is het met de deugdelijkheid gauw uit." Uit Waalwijk: „Hoe maakt mijn zoon het in de looierij, is hij vlijtig?" „Dat zou ik gelooven; de jongen zou wel uit zijn vel willen springen om het te looien." Schrandere opmerking. „Di jonge koning van Spanje," zegt de Patriot, „is 'n regte gesonde kindji en tog word hy twemaal op 'n dag deur di dokters bezog. Als dit goed afloop met hem en hy gesond bly kan hij dankbaar wees." Een docent tot zijn leerling. „Wanneer weegt iemand het zwaarst?" Antwoord: „Wanneer hij op een anders eksteroogen loopt." Buitenland. Yoor de viering van den 90sten verjaardag van Keizer Wilhelm op 22 dezer worden door geheel Duitsch- land groote toebereidselen gemaakt. Niet minder dan 85 leden van Vorstelijke huizen zullen dien dag te Berlijn zijn, om hem hun gelukwenschen aan te bieden, en het gevolg der hooge gasten bestaat uit ongeveer 350 personen. De Kroonprins van Oostenrijk kwam jl. Woensdag reeds te Potsdam aan. De Britsche Regeering heeft 3000 paarden in Canada aangekocht. In Spanje heeft het in de laatste dagen zoo geweldig gesneeuwd, dat in het noorden des lands het spoorweg verkeer bijna geheel gestremd was. Op vele plaatsen lag de sneeuw meer dan twee meters hoog. Johann Hoff, de alombekende Malzextractfabrikant, is jl. Woensdag te Berlijn in den ouderdom van 61 jaar overleden. Een vreeselijk drama te Toulon. De orchest- directeur van de Opera, Aubergat, leefde met eene zeer jonge en schoone artiste, mlle Léri. In den laatsten tijd kibbelden zij vaak; mlle Léri wilde Toulon verlaten. Aubergat trachtte haar van dat besluit af te brengen, maar zij bleef bij haar voornemen. Aubergat schoot haar daarop dood, volgens sommigen op haar kamer, volgens anderen aan het station, en wierp zich toen onder een trein; men vond zijn lijk geheel verpletterd. Ingezonden. Helder, 17 Maart 1887. Mijnheer de Redacteur! In de bijeenkomst, op Zondag 13 dezer in Musis Sacrum alhier gehouden, werd op voorstel van den heer Aberson besloten, om hier eene afdeeling te stichten van de Vereeniging tot bevordering der Nederlandsche Visscherij. Toen ik het Verslag dier ver gadering las, kwam het mij voor, dat men hier ter plaatse beter zou doen met het stichten eener zelfstandige Vereeniging, die meer bepaald de belangen, welke deze gemeente bij de Visscherij heeft, kon behartigen. Wordt aan het plan, zooals dat jl. Zondag verduidelijkt werd, gevolg gegeven, dan verdwijnt de hier samen gebrachte contributie in de groote kas der Vereeniging, zonder dat er veel kans bestaat, dat deze gemeente er beter door wordt. Met het oog hierop pleit ik voor de stichting eener zelfstandige plaatselijke Vereeniging. Achtend, Uw dw. dien. W. Mijnheer de Redacteur! In het verslag van de algemcene vergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, voorkomende in uw blad van 11 Maart jl., wordt door u gezegd, dat de gemiddelde marktprijs der kleine Edammer kaas over 1886 te Alkmaar heeft bedragen f 29.65, terwijl de heer P. Boekei f 30.25 verkreeg. Ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen, acht ik het niet onnoodig u te doen opmerken, dat het woord hoogste door u of uwen verslaggever is vergeten, en er derhalve moet worden gelezen: de gemiddelde hoogste marktprijs, enz. W. TEENGS, Secretaris der Vereeniging voornoemd. Benoemingen, enz. Tot lecraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Bergen-op- Zoom is met ingang van 1 April a. s. benoemd de heer H. W. Disper, onderwijzer bij de Rijks-normaallessen te Edam. De luitenant ter zee lste klasse F. M. A. Mathon wordt, met ingang van 1 April a. s., ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, ad f 1027 's jaars. Met dien datum wordt bevorderd tot luitenant ter zee lste klasse die der 2de klasse J. W. A. F. Van Maren Bentz van den Berg. De nieuwbenoemde officier-machinist bij de Marine W. Fagg wordt met 1 April a. s. geplaatst bij de Directie der Marine te Amsterdam. De gewezen baas-zeilmaker bij het Marine-etablissement te Soerabaja H. Pieterse wordt, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Visc li Berichten. Jl. Donderdag kwamen binnen de sloepen Susanna Maria Catharina, schipper Valkenier, cn Noordover, schipper Taal, te zamen met 390 levende-, 220 doode kabeljauwen, 71 levende-, 27 doode lengen, 1 heilbot, 7 ben vleet, 2 ben rog en 600 schel- visschen, terwijl door 16 korders en beugers 12 tongen, 48 roggen en 1 tot 6 mandjes kleine schol, en door trekkersbootcn 175 tal haring werden aangevoerd; levende kabeljauw gold ter afslag f 1.75 a f 1.85, doode idem f 1.35, levende leng f 2.50, doode idem f 2.05 per stuk, de heilbot f 16.50, vleet f 10.50 h f 13.50 per ben, rog f 13 per ben en 75 cents per stuk, schelvisch f 28.50 a f 31.50 het honderd, tong 46 cents per stuk, kleine schol f 6.10 h f 6.25 per mandje, en haring f 1.75 h t 2.30 per tal. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: F. Van der Veen, stoker bij de Marine, en T. Groenevcld. P. De Geus, banketbakker, cn C. Paans. GehuwdGeene. BevallenA. M. Visser, geb. Gomes, D. C. Marchand, geb. Van der Hof, D. en Z. A. Swaerts, geb. Grin, D. A. Verheus, geb. Raap, Z. E. Middelie, geb. Rooden, Z. C. J. Ekkers, geb. Kloeg, D. Overleden: E. Van Leeuwen, 7 jaren. S. Renes, 16 jaren. A. B. Garstenveld, 2 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Maart. 1 ,uajn Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 noto. 6 k. 766.00; f 5.70 0.6 -4.7 0.71 Solvend 19 8 nwtw. 0.3 768.97 t 8.67 -0.4 -3.8 0.89 Vlak. 19 nno. 0.3 769.60 t 9.30 1.8 -3.5 0.67 H Weêrsgesteldheid: 18 Maart 12 u. Helder, winderig, koudweer. 19 Maart 8 u. Helder, vorst, mooiweer. 19 Maart 12 u. Helder, koud, mooiweer. Van 17 op 18 dezer gevroren 24 millimeter ijs. 18 19 9 Kantongerecht te Helder. Zitting van 9 Maart 1887. Gewezen vonnissen: U. De H., te Helder, dronkenschap op 3 tijdstippen, veroordeeld tot 3 boeten 5 f 5, subsidiair 2 dagen hechtenis per boete. K. K., te Helder, dronkenschap bij lste herhaling, veroordeeld tot f 5 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. D. L. D., te Helder, dronkenschap bij 4de herhaling, veroor deeld tot drie weken hechtenis en plaatsing in een Rijkswerk inrichting voor den tijd van drie maanden. J. v. d. W., te Helder, dronkenschap bij 4de herhaling, ver oordeeld tot 14 dagen hechtenis en plaatsing in een Rijkswerk inrichting voor den tijd van drie maanden. W. R., te Helder, dronkenschap na onherroepelijke veroordeeling binnen een jaar, wegens dronkenschap bij 3de herhaling, veroor deeld tot 3 weken hechtenis en plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor den tyd van drie maanden. J. R., A. D., J. v. T., P. Z. en H. P., te Helder, veroordeeld tot f 3 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. P. J.j te Wieringen, beklaagd van jachtovertreding, vrijgesproken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2