Vereeniging, wier leden te oud zijn om nog practisclie schietoefeningen te houden, allen ridders van het Metalen Ivruis, en die zich om bovenstaande redenen van den Bond wilden afscheiden, mede benoemd tot eere-leden. Omtrent de regeling van een nationalen schietwedstrijd zal eene commissie, tot wier leden benoemd zijn de heeren v. Mens (Rotterdam), v. d. Bergh en Becht ('s Gravenhage), Koster en Hillenström (Amsterdam), met de leden van het centrale comité een programma vaststellen, dat, na aan de verschillende Vereenigingen in overweging gegeven te zijn, behandeld zal worden in eene buitengewone vergadering, welke over 4 a 5 weken te Utrecht weder zal gehouden worden, ook ter behandeling der nog aangehouden punten, die in verband met het niet afdoen van het punt betreffende den schietwedstrijd, met dit op de agenda voor die buiten gewone vergadering zullen gesteld worden. Is het Vaderland wel onderricht, dan reizen in den laatsten tijd eenige Indische officieren in het belang der Indische werving de provinciën af. De Standaard spreekt het bericht tegen, dat mr. L. W. C. Keuchenius er aan zou denken, het parlementaire leven vaarwel te zeggen. De Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren gekozen tot lid der Eerste Kamer jhr. mr. J. Röell, oud-lid der Tweede Kamer. Een aangeteekende brief, met f 2500 aangegeven geldswaarde, uit Maarssen aan het adres van den heer Maronier te Rotterdam verzonden, wordt vermist. De jus titie doet onderzoek. Uit Scheveningen heeft in schier alle dagbladen het bericht de ronde gedaan, dat aldaar een 125tal visschers tijdelijk leêgliepen. Hoe treurig die toestand ook zij, hij is toch geenszins nieuw. Ten minste op zichzelve en vooral van uit Egmond aan Zee beschouwd verdient deze werk loosheid geene opzettelijke vermelding als iets buitengewoons. Wat andere ambachten treft, zal ook het lot wel wezen der visscherij. Te Egmond aan Zee althans doet zich eiken winter en elk voorjaar het treurige verschijnsel voor, dat meer dan 325 visscherlui zonder werk loopen. Een gepensioneerd kapitein van het Indische leger heeft te Utrecht terechtgestaan, beschuldigd van in een koffiehuis ongeveer f 40 uit de toonbanklade te hebben genomen. De officier van justitie vroeg 6 maanden gevan genisstraf. Een persoon, die te Leiden bij een „socialist' de ruiten heeft ingegooid, is tot 1 maand gevangenisstraf ver oordeeld. Door het bestuur van het Friesche Rundvee-Stamboek is aan de leden der Vereeniging mededeeling gedaan van de door de veehouders in de provincie gehouden aanteeke- ningen van de melkopbrengst van 92 stuks stamboekvee. Volgens die opgaven is de grootste hoeveelheid melk geleverd door de koe Stamboek No. 3043, geboren in 1878, van den landbouwer E. U. Veenland, te Lippenhuizen, waarvan de hoogste opbrengst was 25 L. melk per dag en 1054 L. per maand, en de geheele opbrengst 6744 L. in een jaar van 298 melkdagen. De koe Stamboek No. 3046, geboren in 1880, van denzelfden eigenaar, bracht in datzelfde jaar 6793 L. op in 340 melkdagen. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat een schaap van Arend Knol, te Mastenbroek, in 1885 geboren, in den tijd van dertien maanden 10 lammeren heeft ter wereld gebracht. Drie werden geboren in 't begin van Maart 1886, drie in October daaraanvolgende en nu op 1 dezer vier: Niettegenstaande aan ds. E. J. Homoet, die nog steeds te Vcenendaal vertoeft, van Regeeringswege genoegzame bescherming is toegezegd, indien hij zich weer naar Oldeboorn wenscht te begeven, al ware het ook maar om vóór zijn vertx-ek naar Opheusden zijn afscheid te prediken, acht hij zich te Veenendaal rneer op zijn gemak en denkt hij zijne standplaats niet meer te betreden. Reeds deze week zal men zijne meubelen van Oldeboorn naar Opheusden ver zenden. De heer H. L. Rosenberg, te Zevenaar, heeft op de groote vee-tentoonstelling te Brussel op 3 dezer twee eerste prijzen behaald in de 1ste klasse, met een enkelen os, en een lsten prijs met een koppel van 4 ossen. Het vorige jaar behaalde hij in dezelfde klasse een lsten en een 2den prijs. De heer Rosenberg werd voorgesteld aan Z. M. den Koning van België, die zich geruimen tijd met hem onderhield en zijne groote tevredenheid betuigde over de kwaliteit van het Hollandsche vee. Hoe ook handel in paarden een kansspel kan worden, bewees de jongste paardenmarkt te Utrecht. Op de stallen der Maatschappij voor veetransporten stond een schoon paard. Als te doen gebruikelijk is geworden, kwamen daar paardenkoopers om den voorraad eens te monsteren. Een hunner zag bedoeld paard, en werd er na de gebruikelijke formaliteiten eigenaar van. Niet lang echter mocht hij zich in zijn nieuw bezit vei-heugen, want kort nadat het beest van eigenaar was verwisseld, stortte het neer om niet meer op te staan. Het lijk is ter onderzoek naar 's Rijks Veeartsenijschool gezonden. Ook een baantje! Een eervol ontslagen „stamper', in de apotheek van het Gasthuis te Delft, vraagt aan den Raad aldaar om pensioen. gelukt was, het duel te verhinderen en de twistende partijen te verzoenen, dan had er al een bode hier kunnen zijn; maar nog altijd zag zij tevergeefs naar de livrei van de Stcinrucks uit cn met elke minuut, dat zij langer moest wachten, nam ook de onrust van de jonge freule toe. Eensklaps rekte zij zich uit cn boog zich zoover mogelijk voorover. Zij had den generaal herkend, die juist den hoek omkwam. Daar was hij zelf en toen hij haar aan het venster zag staan, groette hij haar met de hand. Hij glim lachte, gelukkig 1 Wel een bewijs dat alles goed was afge- loopen Hertha verliet het venster, maar durfde den graaf niet tegemoet snellen. Niemand mocht immers weten, dat er iets bijzonders gaande was. Niet eer dan toen zij zijn stap in de aangrenzende zijkamer hoorde, opende de zijdeur en vloog op hem toe. „Oom, komt ge daar zelf? Brengt ge mij goede tijding?" Naar den adem hijgende, alsof ze in doodsangst verkeerde, bracht zij deze woorden uit maar Steinruck stelde haar aanstonds gerust. „Ja, kindlief, goede tijding. Gy behoeft je niet meer te ver ontrusten. De zaak is in orde." Het jonge meisje slaakte een zucht van verlichting. „Gelukkig! Ik had het nauwelyks durven hopen!" (Wordt vervolgd.) Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 5 April 1887. Aanwezig alle leden. Na opening der zitting, lezing en goedkeuring van de notulen der vorige, deelt de Voorzitter mede, dat er is ingekomen een verzoekschrift van mej. J. M. Laurens, onderwijzeres aan 't Zand, om eervol ontslag uit hare betrekking, vóór of op 1 Mei e. k. De Voorzitter voegde hierbij, dat, wetende dat dit verzoek zou inkomen, het Dag. Bestuur, op grond hiervan, zoo vrij was geweest, reeds een oproeping van sollicitanten te doen, waai-op vier sollicitatiën waren ingekomen, ï-eden waarom hij meende, dat aan 't verzoek van genoemde ondei'wijzeres kon woi'den voldaan, haar tegen 1 Mei e. k. te ontslaan. Hierna werd aan mej. Laurens met algemeene stemmen tegen dien datum eervol ontslag verleend. Van de opgekomen sollicitanten is het volgende drietal opgemaakt: Mej. J. H. Freem, S. M. M. Hoeksteen en M. C. T. Borman. Hoewel de als nummer 1 op de voordracht geplaatste heden buiten betrekking is, daar zij wegens een accident aan den voet ontslag heeft moeten aanvragen, doch waarvan zij, volgens ingekomen geneeskundige verklaring, nu vol komen is hersteld, meent men, op grond der aanbevelingen van de zijde van den Schoolopziener en het Hoofd der vacante school, zoowel als van den heer Van der Brink, in wier school zij drie jaren is werkzaam geweest, zij wel in aanmerking kan komen. Met algemeene stemmen wordt hierna dan ook tot onder wijzeres aan de openbare lagere school aan't Zand benoemd mej. J. H. Freem, van Kokkenge. Door den Secretaids wordt eene van IITI. Gedeputeerde Staten ingekomen missive gelezen, waarin wordt mede gedeeld, dat, omtrent het aan Z. M. den Koning ter ver nietiging voorgedragen raadsbesluit, geen termen zijn ge vonden hieraan gevolg te geven. Hieruit volgt, dat de door den Raad vastgestelde Politie-verordening is goed gekeurd. Bij de gewone rondvraag (de agenda was hiermede afgewerkt) gaf de heer Nobel zijn bevreemding te kennen, dat in het Gemeenteverslag niet het verslag der Plaatselijke Schoolcommissie is opgenomen, waarop de heer Kaan ant- wooi'dt, dat dit dan een verzuim is van den Seci'etaris der Schoolcommissie, en, naar hij meent, het wel spoedig zal worden ingezonden. Verder bespreekt de heer Nobel de wenschelijkheid, dat het vaccineeren op de scholen wat spoediger zal gebeuren dan het vorige jaar, waaraan de Voorzitter niet twijfelt, daar er reeds stof is aangevraagd. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de Voor zitter de vergadering. Ruim veertig smeden, benevens eenige leden, woonden gisteren met groote belangstelling te Wognurn de eerste der drie voordrachten over de noodzakelijkheid en de vereischten van een racer doelmatig hoefbeslag bij, welke de heer H. J. Hengeveld, districts-veearts te Alkmaar, daartoe uitgenoodigd door de Ver eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noor derkwartier, op zich heelt genomen. De spreker vestigde in de eerste plaats de aandacht zijner hoorders op de samenstelling van den hoef, waarbij duidelijk aan het licht werd gebracht, dat de behandeling met de meeste voor zichtigheid en zorg moet geschieden; het mechanisme moet steeds zoo min mogelijk benadeeld worden, terwijl het snijden in do meeste gevallen sterk werd afgeraden het ijzer moet naar den hoef en niet de hoef naar het ijzer worden gemaakt, iets dat helaas maar al te dikwijls ten nadeele van het paard geschiedt. Vervolgens deelde dc spreker eenige regelen mede omtrent het normale beslag, zoo ook omtrent het vervaardigen, de breedte en het onderleggen van het ijzer, cn verklaarde, dat aan den gang van het paard moet gezien worden welk beslag noodig is. In een tijd, waar allcrwege op de veredeling en verbetering van ons paardenras wordt aangedrongen, vond spreker het een verblijdend teeken, dat ook het oog is gevestigd op de verbetering van het hoefbeslaghet is toch voor een sinid geen kunst om een uitmuntend paard in zeer korten tijd geheel te bederven. Do verschillende praeparaten, die gebruikt werden om een en ander duidelijk te maken, waren hiervoor welwillend afgestaan door den heer Dilbirtz, directeur van 's Rijks-Veeartsenijschool, de anatomische waren vervaardigd door den prosector, den heer Verhaar. Hierna werd door den heer Van Horssen, onderwijzer in 't hoefbeslag aan de Veeartsenijschool, het gesprokene practisch verklaard. Een tweetal daartoe beschikbaar gestelde paarden werden door hem beslagenen menig nuttige wenk gaf hij ten beste. Vooral deed hij uitkomen, dat ter vorming van een goede hoef bij geen enkele smid kunsthoorn mag ontbreken. Daar de samen stelling van dit artikel nog al eenige zorg vereischt, stelt hij zich voor bij de volgende voordrachten, welke den 13 dezer te Schagen cn den 14 dezer te Purmerende worden gehouden, kunsthoorn te fabriceeren. Van de gelegenheid, om omtrent het gesprokene nadere ophel dering te vragen, werd na afloop ruim gebruik gemaakt. Door een der aanwezige smeden werd in zeer goed gekozen woorden dank gebracht, zoowel aan de heeren Hengeveld en Van Horssen, als aan de Vereeniging tot ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier, voor dezen leerzamen dag; hij was het volkomen eens dat het hoefbeslag veel te wenschen overlaat, doch niet alleen de smeden dragen hiervan de schuld. Indien dc eigenaars hunne paarden meer bij den smid brengen en voor het beslag iets meer over hebben, twijfelt hij niet of er zou spoedig verbetering zijn te bespeuren. Buitenland. Te Cardiff is eene groote bijeenkomst van werklieden gehouden, om te protesteeren tegen een besluit om 5000 p. st. uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor ver sieringen van de stad bij de jubileums-feesten. Te Genua is de vrouw van een hooggeplaatst ambte naar, zeer rijk en behoorende tot de beste familiën, die in eenen manufactuurwinkel voor 100 francs aan zijden kousen en chemisettes gestolen had, tot 5 dagen gevangenisstraf veroordeeld, ofschoon de Rechtbank, op grond der verkla ringen van haren echtgenoot en haren geneesheer, aannam dat zij aan cleptomanie leed. Hodges, die de bom in den schouwburg te San Francisco wilde werpen bij gelegenheid dat Adeline Patti zong, is wegens moordaanslag tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Benoemingen, enz. Met ingang van 15 dezer is benoemd tot kantonrechter-plaats- vervangcr alhier de heer J. Caland, ontvanger der registratie en domeinen alhier. Door Z. M. is bepaald, dat de bij art. 31 van het Reglement voor hot Koninklijk Instituut voor de Marine alhier bedoelde commissie tot het afnemen van het eind-examen aan de adel borsten 2de klasse, in dit jaar zal bestaan uit: den gepension. vicc-admiraal F. A. A. Gregory, voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, als president; de kapiteins ter zee H. D. Guyot en J. Lootsden kapitein-luitenant ter zee M. F. Reeringh; den luitenant-kolonel van het korps mariniers P. Spanjaard en den gepensioneerden kapitein-luitenant ter zee titulair L. A. Walaardt Sacrë, permanent lid der com missie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, als ledenen dat als plaatsvervangende leden der commissie zullen worden aangewezende kapitein ter zee P. Ten Boschde kapitein-luitenant ter zee D. G. Brandt cn de luitenant-kolonel van het korps mariniers A. H. W. De Gelder. I)e kapitein-luitenant ter zee J. A. Vening, de luitenants ter zee lste klasse L. J. K. A. Jeekel en J. Bollaan, de luitenants ter zee 2de klasse W. D. H. Baron Van Asbeck, A. M. P. C. Van der Laar, F. Bauduin en M. H. E. Sachse, de officier van gezondheid lste klasse M. C. Buyzc, de tijdelijke officier van gezondheid 2de klasse dr. E. Mory, de officier van administratie lste klasse P. J. Roest en de adjunct-administrateur J. Van der Hurk, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, de eerste als lste officier, worden met 16 dezer op non- activiteit gesteld; terwijl de lste luitenant der mariniers L. H. J. L. Vogelvanger, belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers, met gelijken datum ter beschikking wordt gesteld van den commandant van het korps. De luitenant ter zee lste klasse J. J. De Bruyne, belast met het toezicht op de geschutgieterij bij 's Rijkswerf te Amsterdam, wordt met 1 Mei a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee lste klasse C. J. De Vriese, gedeta cheerd bij 's Rijkswerf te Amsterdam, die met bovengemelden datum vervangen wordt door den luitenant ter zee lste klasse J. B. Snethlagc. Dc luitenant ter zee lste klasse W. II. Souraan, dc luitenants ter zee 2de klasse P. W. Sachse, G. A. De Corq, en jhr. E. G. Wichers, de officier van gezondheid lste klasse A. W. M. Van Deventer en de officier van administratie 2de klasse J. C. Van Reyn, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Suri name," de eerste als lste officier, worden met 9 dezer op non- activiteit gesteld. Met 27 dezer worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructie vaartuig Nautilus, de adelborsten lste kl. W. Gaade, J. J. Oude mans, E. Maes, J. G. W. J. Eilerts de Haan, F. C. Schaalje, J. H. Junius en A. J. Loke, en met 1 Mei a. s. de adelborsten lste kl. C. Hooft Graafland en J. A. Kool, terwijl met laatst- gemelden datum worden geplaatst in de rol van Zr. Ms. oplei dingsschip Admiraal van Wassenaer en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Pollux de adelborsten lste kl. S. F. Nolst Trénité en P. Sodenkamp, en in de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Castor de adelborsten lste kl. J. Souten- dam en A. Pieren. [Herplaatsing wegens misstelling.] Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: C. Mandemaker en D. Hartog. P. Mooij en A. De Boer. BevallenM. C. Grooff, geb. De Graaf, D. G. Prins, gcb. Edelcnbosch, D. M. Smit, geb. Gorter, Z. F. Schuitenmaker, geb. Leen, Z. M. Bakker, geb. Do Leeuw, D. Overleden: A. Van der Wooning, 23 jaren. A. Van der Woude, 74 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL, van 31 Maart tot 6 April. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Pieter Wuis Jsz., weduwnaar van RempjeBrouwer, en Antje Plaatsman. Willem Stark en Antje Meijer. GeborenAagje, dochter van Jacob De Boer en Antje Bruin. OverledenTeunis Mets, Broeder der orde van den Neder- landschcn Leeuw, weduwnaar van Trijntje Bakker, Frouwtje Bakker en Carolina Cornelia Harinck, 73 jaren. Jannetje Kikkert, gehuwd met Simon Smit Rz., 63 jaren. Aaltje Vlas, dochter van Pieter Vlas en Alijd Bas, 5 dagen. Seijtje Ten Dam, weduwe van Jan Bakker Cz., 68 jaren. Abraham Anthonie Van der Zaal, cehtgenoot van Anna Maria Mooijen, 61 jaren. Gemeente SINT-MAARTEN, van 1 tot 31 Maart. Ondertrouwd en Gehuwd: Jan Koedijker, jonkman, 34 jaren, en Maartje Sieuwertsen, jongedochter, 19 jaren. Geboren Neeltje, dochter van Pieter Appel en Antje Wit. Klaas, zoon van Jan Jongejan en Anna Breed. Cornelia, dochter van Franss Smit van de Velde en Trijntje Van Zoonen. Jan, zoon van Tijs BijpoBt en Guurtje Bras. Willem, zoon van Arie Goedhart en Trijntje Veltum. Overleden: Jan Boontjes, zoon van Jan Boontjes en Guurtje Kuiper, 20 jaren. Jan Groet, echtgenoot van Maartje Krijt, 71 jaren. Gemeente NOORDSCHARWOUDE, van 1 tot 31 Maart. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Nicolaas, zoon van Lourentius Wahlen en Trijntje Bos. Overleden: Jacob Noordvest (ongehuwd), zoon van Klaas Noordvest en Trijntje Vlag, 18 jaren. Antjo Wortel, echtgenoote van Jan Jonker, 23 jaren. Gemeente BROEK OP LANGEDIJK, van 1 tot 31 Maart. Ondertrouwd en Gehuwd: Cornelis Bak, weduwnaar van Cornelia Brussé, 38 jaren, en Marijtje Mantel, 31 jaren. Bevallen: A. De Boer, geb. Borsten, Z. G. Stins, geb. Kansen, Z. G. Kruk, geb. Bak, D. T. Bakker, geb. Dirkmaat, Z. S. Schoon, geb. Kloosterboer, Z. W. Koedijk, geb. Heins, Z. A. De Graaf, geb. Bouwens, Z. N. Bak, geb. Kind, Z. Overleden: Jan Keizer, 12 jaren. Berbertje Zylstra, echtgenoote van T. J. Kuipers, 27 jaren. D. Dekker, weduwnaar van T. Boom. Gemeente BARSINGERHORN, van 1 tot 31 Maart. Ondertrouwd en Gehuwd: Reindert De Geus, jonkman, 28 jaren, en Aaltje Veter, jongedochter, 27 jaren. Geboren: Pietertje, dochter van Mekke Korver en Guurtje Hoogland. Pieter, zoon van Pieter Floor en Maria Roosch. Pieter, zoon van Jan Meuleveld en Maria Droog. Cornelis, zoon van Cornelis Kooij en Cornelia Kwast. OverledenJannetje Kleijer, dochter van Jan Kleyer en Neeltje Jongejan, 9 maanden. Trijntje Roos, dochter van Jan Roos en Tryntje Hopman, 9 maanden. Maarten Keezer, echtgenoot van Antje Staaltjes, 63 jaren. Pieter Stuurman, echtgenoot van Marijtje Breed, 38 jaren. Een levenloos aangegeven kind van Ariën Slikker en Aaltje Mantel. Arrondissements-Reclitbank. Correctioneele terechtzitting van 5 April. J. A. H., te Alkmaar, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf. A. J. B., te Rijp, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. C. B., te Sint-Maartensbrug, beleediging enz., 3 maanden ge vangenisstraf. E. II., te Wieringeo, mishandeling, 3 weken gevangenisstraf. P. B. en M. d. V., te Schermerhorn, visscherij-overtreding, de eerste 14 dagen gevangenisstraf en f 10 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf, de tweede 2 boeten, elk van f 10, subsi diair 2 dagen gevangenisstraf voor iedere boete.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2