n Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. en brieven van den nieuwen dagdienst de vruchten plukken, die men redelijkerwijs mag verwachten? Twijfel is, helaas, gewettigd, hoe vreemd dit ook schijnt. Volgens de ont worpen gelukkig nog niet goedgekeurde dienstregeling op de spoorwegen, zullen de voor Nederland bestemde reizigers en brieven die te 5 uren te Vlissingen aankomen, te 5 u. 21 van daar een trein zien vertrekken, waarin zij geene plaats mogen nemendie trein is een sneltrein, uitsluitend voor naar het buitenland bestemde passagiers. De reizigers voor Rotterdam en Amsterdam (en zoo ook de brieven) zullen eerst te 5 u. 52 van Vlissingen ver trekken met een aan alle stations ophoudenden trein, die ongeveer half twaalf te Amsterdam aankomt. Terwijl men vóór 10 uur 's avonds te Amsterdam zou kunnen zijn, zal men nu eerst te half twaalf daar wezen. Dit zal een zeer groot ongerief zijn. Kwamen reizigers en brieven te 10 uur te Amsterdam, zoo zouden nog besprekingen kunnen plaats hebben en brieven kunnen afgehaald worden, die de noodzakelijkheid aantoonen van onmiddellijk op reis te gaan. Men zou dan den volgenden ochtend per sneltrein van Amsterdam en per dagboot naar Engeland kunnen gaan, terwijl men in het andere geval óf tot de avondboot moet wachten (die een dag later in Engeland is) óf over Ostende de reis moeten doen. Te Rotterdam zou men de Engelsche brieven nog 's avonds besteld kunnen hebben, wanneer die na aankomst te 5 uren te Vlissingen direct doorgingen; volgens de ontworpen regeling komen de brieven nu eerst na 10 uur te Rotterdam. Deze vicieuse regeling mag m. i. niet tot stand komen. Zij schaadt vele particuliere belangen en bewijst allerminst, dat de nationale onderneming van de „Zeeland" op den rechten prijs wordt geschat. Middelburg, 11 April 1887. Mr. E. Fokker. Buitenland. De reis van den Koning van België naar Engeland geeft tot allerlei veronderstellingen aanleiding. Een der Brusselsche bladen zegt, dat zij in verband staat met huwelijksplannen. Prinses Clementine, 's Konings derde en jongste dochter, wordt 30 Juni a. s. 15 jaar, de leeftijd waarop volgens de etiquette de hand eener Prinses gevraagd mag worden. Haar aanstaande verloofde zou Prins Albert zijn, de oudste zoon van den Prins van Wales. Prinses Louise van België was nog geen volle 17 jaren oud, toen zij in 1875 met den Prins ran Saksen-Coburg huwde en Prinses Stefanie was juist even oud als haar zuster, toen zij in 1881 Kroonprinses van Oostenrijk werd. Naar het Berl. Tageblatt meldt, heeft de stads-com- mandant te Warschau, generaal Kork, zich vergiftigd, omdat zijn zoon, als verdacht van medeplichtigheid aan de jongste samenzwering, gevat is geworden. Ook een verzamelaar. Dezer dagen moest een commissaris van politie te Parijs den zelfmoord constateeren van een grijsaard van 72 jaar. In de woning van den ongelukkige, die blijkbaar tot de diepste ellende vervallen was, vond hij niet minder dan 80,000 omnibuskaartjes, zorgvuldig naar tijdvakken en lijnen gerangschikt, van die der vermomde „Dames Blanches" uit den tijd van Lodewijk Philips af tot die der electrische tramwageus van de laatste industrie-tentoonstelling toe. Benoemingen, enz. Tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Alkmaar voor de kantons Alk maar, Schagen en Helder, ter standplaats Alkmaar, is benoemd de heer mr. N. J. C. Lette Van Oostvoorne, advocaat te 's Hage. De luitenant ter zee 2de klasse E. A. Steinmetz wordt, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met 1 Mei a. s. voor den tijd van vyf jaren op pensioen gesteld, ad f 800 's jaars. De officier van administratie lste klasse W. H. F. Vogel, belast met de waarneming der betrekking van magazijnmeester van kleeding en levensmiddelen der Marine te Amsterdam, wordt met 1 Mei a. s. eervol van die betrekking ontheven, op non activiteit gesteld, en vervangen door den olficier van administratie lste klasse P. J. Roest. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. GehuwdJ. Tinkelenberg en H. Abbenes. B. J. Ombach en G. Veldhuis. G. Visser cn S. Hutman. Bevallen: T. Horsman, geb. Byl, D. E. N. Van der Ven, geb. Van Reijn, Z. D. Dekker, geb. Witvliet, D. OverledenT. Blankman, geb. Stins, 43 jaren. R. La Maire, 54 jaren. Gemeente TEXEL, van 7 tot 13 April. Ondertrouwd: Bernardus Johannes Wilhelmus Garstenveld, weduwnaar van Ariejaantje Kooij en Johanna Hin. Jacob Kikkert Tz., en Antje Hcerding. Gehuwd en Overleden: Geene. Geboren: Maarten, zoon van Dirk Bremer en Antje Trap. Grietje, dochter van Pieter Plaatsman Pz. en Aaltje Visser. Jacobus Pieter, zoon van Pieter Paulus Van Wessem en Marijtje List. Neeltje, dochter van Sybrand Van der Sterre en Pietertje Koorn. Adriana Maria, dochter van Pieter De Porto en Jantje Krynen. Cornelia Klaartje, dochter van Pieter Roeper Wz. en Alida Johanna Witte. Wijbrand Cornelis, zoon vanWijbrandKooiman en Maartje Verhoeve. Marrietje, dochter van Willem Lourens Bakker Lz. en Antje Plaatsman. Gemeente SCHAGEN, van 5 tot 12 April. Ondertrouwd: Klaas Giling, jonkman, 20 jaren, wonende te Wognum, en Maartje Meiten, jongedochter, 24 jaren. Willem Den Brok, jonkman, 38 jaren, wonende te Nibbixwoud, en Maartje Korver, jongedochter, 42 jaren. Gerardus Lampe, jonkman, 22 jaren, wonende te Hoorn, en Neeltje Koorn, jongedochter, 18 jaren. GehuwdGeene. Bevallen: Styntje Castricum, geb. Sluis, Z. Overleden: Tamis Mulder, 7 jaren en 11 maanden. Weert Waarnemingen te Helder (Laudskeet). g Windrichting Barometer mM. Thermometer C. .2PB p en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 8 12 notn. 3.5 k. nno. 17 no. 15 ii 762.44 f 2.64 762.70.t 2.90 764.62 f 4.82 6.1 3.6 4.2 -2.7 -3.3 -4.8 0.79 0.67 0.60 Toe stand van de Golvend Wcêrsgesteldheid: 13 April 12 u. Zwaarbewolkt, koud weer. 14 April 8 u. Zwaarbewolkt, hagelbuien, wind, koudweer. 14 April 12 u. Zwaarbewolkt, wind, koudweer. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OF REIS VAN BATAVIA NAAE AMSTERDAM: Prins Hendrik... Te Aden binnen. Prins Frederik.. 13 April St. Vincent gepasseerd. Koningin Emma.. 10 April van Aden vertrokken. Prs.Wilhelmina10 April Point de Gallc gepasseerd. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: f rins Alexander. 4 April van Atjeh vertrokken. Soenda3 April Perim gepasseerd. I rinse» Avtalia.. 13 April te Suez aangekomen. Lurgem. den Te». 13 April te Marscilie aangekomen. IN LADING NAAR NEDERLAND: Prins v. Oranje.. 19 Maart te Batavia aangekomen. Vadura31 Maart te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: ConradVertrekt 16 April van Amsterdam. Prinses Marie.... Vertrekt 30 April van Amsterdam. Sumatra3 April tc Amsterdam aangekomen. oortoaarts12 April te Amsterdam aangekomen. Schager markt van heden (per telegraaf). 2 Paarden Ossen Stieren 105 Geldekoeien 40 Kalfkoeien 30 Vaarzen 10 Hokkelingen 70 nucht. Kalveren Rammen - a 540 Schapen - 15a26£ f 40 a 110 - 70 a 210 -100 a 150 -70 a 90 -30 a 40 - 3 a 12 Lammeren 1 7 Bokken «Sc Geiten- la 6 20 magere Varkens f 12 a 16 40 Biggen - 6 a 9 20 Kippen c. 50 alOO Eenden - a Boter per kop - 60 a 65 Kaas per kilogram - 25 a 40 Kip-Eijeren per 100 -250 a300 Eend-Eycren -310 a Marktberichten. AMSTERDAM, 13 April. Dc prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dokkumer Jammen f 2.75 a 3.dito Fra- ncker f 2.55 a 2.75, dito Engelsche f 2.a 2.10, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.30 a 4.dito Flakkeesche f 3.a 3.30, dito Blauwe f 3.—* a 3.40, Pruisische Hamburgers f 175 a 2.50, dito Roodc f 2.10 a 2.20, Westlaudsche Duin Zand f 3 a 5, alles per hectoliter. Ter Veemarkt waren aangevoerd1 Rund218 vette Kalveren, lste kwaliteit 85 en 2de kwaliteit 60 cents per kilogram: 120 nuchtere Kalveren f 4 a7 per stuk; 1 Schaap; 138 vette Varkens, 38 a 44 cents per kilogram. MEDEMBLIK, 13 April. Boter f 1.per kilogram. Kip eieren f 3.25 en Eend-eieren f 5.per 100 stuks. ASSEN, 13 April. Wol 80 a 90 cents per kilogram. Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse Van Speyk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee Jhr. Roëll, zou, na geëindigde herstelling, heden van Vlissingen ver trekken, ter opvolging van zijne bestemming naar Oost-Indië, over Rio de Janeiro en de Kaap de Goede Hoop. De luitenant ter zee 2de klasse P. S. R. Wolterbeek zal, naar men zegt, met 1 September a. s. den luitenant ter zee lste klasse J. J. Kraakman vervangen als leeraar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, om onderwijs te geven in de sterrekunde, den scheepsbouw, het landmeten, de trigonometrie en de algebra. De definitieve Marinebegrooting bedraagt f 12,350,955. De Minister onthoudt zich vooralsnog van het uitspreken van een gevestigd oordeel over verschillende punten. Op nieuw zijn gelden uitgetrokkenvoor de voltooiing van de Friso, Batolc en Mercuur. De sommen voor den bouw van een ramtorenschip zijn vervallen. Aangevraagd worden gelden voor den bouw van vier torpedo-booten, twee op de Rijkswerf Amsterdam en twee bij particulieren. Voorgesteld wordt de bouw van drie lichters voor munitie transport. De bouw van kolenmagazijnen te Amsterdam en in het Zuiderfrontier blijft voorloopig achterwege. De Rijkslijnbaan wenscht de Minister met 1 Juli a. s. te sluiten, maar den directeur der inrichting met een paar geschikte opzichters te bestemmen voor het houden van toezicht bij en keuring op de vervaardiging van het door particulieren te leveren touw. Hij wenscht reeds dadelijk oude werklieden boven 60 jaar van de werven te verwij deren, van wie men niet meer de diensten heeft, die men van een goed personeel moet kunnen verlangen, doch hen, in afwachting eener pensioenwet, gratificatiën te verleenen, waarvoor f 20,000 is uitgetrokken. Opheffing of reorganisatie van een of meer werven, wenscht de Minister nog nader te onderzoeken en te overwegen. Door inkrimping en vereenvoudiging worden eventucele latere voorstellen in deze inmiddels niet geprejudiciëerd. De toelichtende staat is gewijzigd overeenkomstig de wenschen der Kamer. De begrooting is 487,000 lager geraamd dan de oorspron kelijke. De heer Jonkheer Rutgers van Rozenburg, luite nant der artillerie alhier, heeft met zijn paard „Princess of Orange" bij de wedrennen, jl. Maandag te Breda ge houden, den 2den prijs behaald in de 5de af'deeling: Mili taire sportprijs; hindernissen voor officieren van het Nederlandsche en Ned.-Indische leger; afstand 2400 M. Bij de verkiezing van drie gemachtigden bij het Kies college der Hervormde gemeente te dezer plaatse, op gisteren gehouden, zijn gekozen de heeren A. Korff Sr. met 122 stemmen, F. Van Twisk met 121 en D. De Lange met 119. Door 127 stemgerechtigden is aan deze verkiezing deel genomen. Op Dinsdag 3 Mei a. s. zal in het lokaal Tivoli alhier de jaarlijksche aflevering en indeeling van miliciens voor de lichting der nationale militie van dit jaar plaats hebben. Opgericht den 18 April 1867, zal onze plaatselijke Weerbaarheids-Vereeniging, genaamd „Artillerie-Vrijkorps," op a. s. Zondag haar 20jarig bestaan vieren. Zij zal dat doen door het houden van een schietwedstrijd in het lokaal Musis Sacrum, terwijl de gezellige samenkomst, ter gelegenheid van het 20jarig jubilé, aanvankelijk op 18 dezer bepaald, op voorstel der Feestcommissie tot later is uitgesteld. Deze Vereeniging had indertijd eene niet onbelangrijke reden van bestaan. De toenmaals ontstane Luxemburgsche quaestie dreigde met een Europeeschen oorlog en de vrees bestond, dat ons Vaderland daarin geen onzijdig toeschouwer zou blijven. Allerwege werden toen hier te lande Ver- eenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel gesticht en hier ter plaatse klonk het opwekkend woord daartoe, gesproken door den heer C. A. Jeekel, toen luite nant ter zee, later Burgemeester van Leerdam, 't Vrijkorps kwam tot stand en op algemeen verlangen plaatste zich aan 't hoofd daarvan de heer Jhr. T. J. Kraijenhoff, ter wijl het Bestuur verder werd samengesteld uit de heeren Mr. Chr. Bosch Reitz, P. H. Polak, C. D. Zur Miihlen, H. Janzen Ez., Mr. I). P. H. Aberson, L. Verhey, C. L. Pedroli en T. Mooy. Aanvankelijk telde de Vereeniging, die door een aantal jonge dames met een sierlijk vaandel werd begiftigd, een groot aantal leden. Doch toen in 1869 alhier eene dienstdoende schutterij werd opgericht, \erminderde het aantal leden niet onbelangrijk en de mili taire inrichting van het korps heeft men ten gevolge daarvan later laten varen, zoodat de Vereeniging thans geheel op burgerlijke wijze is ingericht. Aan de officieren werd door Z. M. den Koning, op bun verzoek, een eervol ontslag verleend. Ofschoon de Vereeniging, na de ver mindering van liet ledental, een meer bescheiden omvang heeft verkregen, is zij echter voortgegaan om èn als lid van den Nederlandschen Weerbaarlieidsbond èn als plaatse lijke Vereeniging in velerlei opzicht nut te stichten. Zij beeft dat gedaan op eene wijze, die haar op haar 20jarig jubilé genoegzame aanleiding geeft om feest te vieren. Uit Amsterdam wordt van gisteren avond 10 ure gemeld „Van 8 tot 10 uren heeft H. M. de Koningin een rijtoer door de verlichte stad gedaan. Schier geen huis is in zijne ware gedaante te onderscheidende menschenmassa zelve gelijkt eene lichtende zee; op de drukste punten, b. v. in de Kalverstraat en op den hoek van den Vijgendam, geraakten velen onder den voet. Het gedrang van hossende en zingende troepen, zij het met goede bedoelingen, is trouwens ontzettend. De muziek-uitvoeringen op zes ver schillende plaatsen slaagden slechts betrekkelijk, in zoover het volk niet van stilstaan hield en voortdurend in alle richtingen zich bleef bewegen. Hier en daar konden zelfs de vorstelijke rijtuigen onmogelijk door de menigte een weg vinden. Alleen de muziek op de galjoot trok bijzonder de aandacht, vooral toen H. M. voorbij reed. De Bengaal- sche verlichting van de torens deed eene phantastische uitwerking over de woelige menschenmassa. Het weêr heeft zich goed gehouden, alleen was de wind vrij guur. Hier en daar zijn versieringen en in de Anjelierstraat eene eere poort in brand geraakt." In de nauwe, in de Warmoesstraat uitkomende St. Jans straat is in een winkeltje, waar lampions en cartonnages voor de feesten werden verkocht, een felle brand uitge broken, die al spoedig dit huis en het belendende perceel in lichtelaaie deed verkeeren. Eén stoom- en twee hand spuiten bluschten wel spoedig den brand, maar de versiering in de omgeving was vernield en ook de passage moest worden gestremd, daar de gevels der verbrande perceelen nogal bouwvallig werden geacht. De koopman in lampions was niet tegen brandschade verzekerd. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Stolwijk door dr. A. Bruining, predikant te Noordschermer, bij Alkmaar. Tot penningmeester van den polder de Schermer is gisteren benoemd de heer S. De Jongh, wethouder der gemeente Oudorp. Met hem waren op de voordracht geplaatst de heeren J. Kos en K. Olij Dz. Tot secretaris en ontvanger van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur der gemeente Barsingerhorn is benoemd de heer W. Kossen, aldaar. Bij het heemraadschap der Strijkmolens van de Scliager- kogge zijn benoemd: tot secretaris de heer C. Bol, te Barsingerhorn, en tot penningmeester de heer P. Buis, te Schagen. Voorspoedig bevallen van een jongen: E. N. VAN DE VEN—VAN REIJN. Helder, 14 April 1887. Heden overleed, tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid, mijne hartelijk geliefde Echtgenoote TRIJNTJE STINS, in den ouderdom van 43 jaren en 6 maanden. Koegras (Helder), 12 April 1887. G. BLANKMAN. Onzen dank voor de ontvangen belangstelling op 11 dezer. W. VERHOEVE BRUINVIS. W. M. VERHOEVE BRUINVIS—MORÉE. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot A. VAN DER WOUDE, betuig ik, mede uit naam van kinderen en behuwdkinderen, mijnen hartelijken dank. Wed. A. VAN DER WOUDE—PLAVIER. Eed Mrpr-wetfwe vraast nette scttoonmaaüiiiizeii. Adres: lBte Vroonstraat N°. 247. MARINE. OPENBARE AANBESTEDING bij de Directie der Marine te Willemsoord, op DOiYDEltDAG den 21 APKIL 1887, des voormiddags ten 11 ure, van: 1°. Het uitnemen en later wedor-inzetten der dubbele ramen, en het wasschen der ramen, lijsten en jalousiën van het Marine-Hospitaal en bijgebouwen. 2°. Het wasschen der ramen, lijsten en jalousiën van het Directiegebouw. Het bestek ligt ter lezing ten bureele van den Hoofd- Ingenieur der Marine. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op den 20 April 1887, des voormiddags ten 10 ure. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, voor ieder perceel afzonderlijk, bevattende de aannemingssom in cijfers en letterschrift en de namen van aannemer en borgen, zonder doorhalingen en bijconditiën en door den inschrijver onderteekend, moeten vóór of op den dag der aanbesteding, des voormiddags ten 11 ure, vrachtvrij bezorgd worden in de daarvoor in het Directiegebouw geplaatste bus. Willemsoord, 12 April 1887. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, bij afwezen, de Kapitein ter Zee, DYSERINCK.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3