Werving voor Oost-Indië. BL0 BL0 BL0 BL0 BL0 Voor Handgeld bij zes-jarige verbintenisf300. Nederlanders j Aanbrengpremie„10. O KERS CA CA O BLO O KERS O KERS O KERS CA CA O O KERS CA CA O O KERS CA CA O Broodfabriek „DE VOLHARDING," Hk. WALBOER Dkz., te Anna Paulowna, AMSTERDAMSCHE COURANT. Zij die zich willen verhinden moeten zich aanmelden hij een der Plaatselijke- of Garnizoens-Commandanten of hij den Commandant van het Werfdépöt. Inlichtingen kunnen gevraagd worden aan alle Burgemeesters en o n g e fr a n k e e r d, aan het Departement van Koloniën. Zij worden kosteloos gegeven. Een bus is steeds voorzien van handteekening en fabrieksmerk. 112 Kilo kost f 1.60. Hl Küo kost f 0.85. 2 1IS Kilo kost f 0.45. GrERTEZIlVa DER. DOOFHEID De oepatenteesde xuirsttsommelviiezeh van nicholson genezen of verlichten de doofiield, waardoor zij ook ontstaan mocht zijn De opmerkenswaar digste genezingen heiben plaats gehad. Men zende 12 «/a cents om franco een geïllustreerd werk van 80 Dladz. In de hollandsche, fransche of dultsche taal te ontvan gen; dat werk beval belangrijke beschrijvingen der proeven die ondernomen zijn geworden om de doofheid te genezen. Het bevat tevens aanbevelingsbrieven van Doctors, Advo- katen, Boekuitgevers en andere aanzienlijke personen, die door deze Trommelvliezen zijn genezen geworden en ze zeer aanbevelen. ïeniohrijTe onder opgave van dexe conrant aan J.-H. NICHOLSON, 4, rue Drouot, te PARIJS GROENMARKT, HAARLEM. De Directie heeft de eer te berichten, dat tot eenig Depöthouder voor Anna Paulowna en Wieringerwaard is aangesteld die tot de hieronder staande prijzen het brood harer fabriek zal verkoopen: Fijn gehuild Tarwebrood. Zeeuwsche Krop Mik Wit Roggebrood Gerezen Zwart Zoet Fijn Krentenbrood. Gewoon alles per kilo. 15 cent, 11 13 V 15 7) 8 8 n 8 V V 50 25 Artillerie-V rijkorps. Schietwedstrijd, ter gelegenheid van het 20jarig bestaan der Vereeniging, op Zondag 17 April 1887, 's namiddags 1 ure, in Musis Sacrum. Het Bestuur. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Heeling niet schadelijk. Geen middel heeft zulk eene algemeene goedkeuring weggedragen ter genezing van alle uitwendige ziekten, dan deze Zalf is te beurt gevallen. Huidziekten, diepe zweren, stinkende ontladingen, brand wonden, blaren en een menigte andere dergelijke ongemakken worden door Holloway's Zalf dadelijk verzacht en op den weg der genezing gebracht. Met de Zalf en Pillen kunnen de rijken zich veel lijden besparen en de armen zichzelven genezen, daar deze medicamenten redelijk in prijs zijn en in ieder gehucht kunnen aangeschaft worden. Zij hebben stijve gewrichten, gezwollen beenen en zwerende ledematen genezen, en de vooruitzichten op eene gelukkige toekomst geopend, nadat alle hoop op herstel was opgegeven. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het maken van Norton-putten. Wieringerwaard. P. BREED Cz. Dezer dagen hield de heer Reimers, Rijksveearts en leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, te Lienden eene voordracht over gezondheidsleer. Gezondheidsleer in den zin van het zoo volkomen moge lijk onderhouden en bevorderen van den lichamelijken wel stand is met betrekking tot de landbouwdieren onbestaan baar. Toch heeft de gezondheidsleer recht van bestaan en verdient zij geene miskenning. Bij de landbouwdieren is alle verzorging en oppassing hierop gerichtzooveel moge lijk voordeel van het dier te krijgen; ja, niet zelden worden zij in zoodanigen toestand gebracht, dat men met zekerheid weet, dat de levensduur moet verkort worden en de ge zondheid in gevaar komt. De gezondheidsleer wil de gezondheid bevorderen en ziekte trachten te voorkomen. Daarom is gezondheidsleer voor den landbouwer onmisbaar en noodzakelijk, wil zijne winst zoo groot mogelijk zijn. Bij eene goede melkgeefster komt alles op het achterstel, de uier, aan, de rest heeft minder waarde. Hierdoor is het dier in een onnatuurlijken toestand gebracht. De bloedstroom richt zich voornamelijk naar het achterstel tot rijke melkafscheiding, terwijl het voorstel te weinig bloed krijgt, te min gevoed wordt en daardoor verfijnt en ver zwakt; de borst is te nauw, en het dier staat aan tal van ziekten lichtelijk bloot. Het eene orgaan is te veel ont wikkeld ten koste van een ander. Kalfziekten komen bij die dieren het meest voor. Voor een paard met slechte hoeven is weidegang zonder beslag of alleen halve ijzers uitstekend, doch men vergete niet, dat dauw nadeelig voor de hoeven is en ze doet brokkelen. Daarom behoort men de hoeven met vet, gewoon varkensvet, en geen vreemde smeersels, in te smeren. Daarentegen kan oordeelkundig hoefbeslag gebreken der hoeven verhelpen. Waar men in het algemeen ziet, dat minder sterk gevoede dieren minder aanleg voor sommige ziekten schijnen te hebben dan krachtig gevoede, behoort men echter niet tot de conclusie te komen, dat bijv. een paard niet krachtig gevoed moet worden. Het tegendeel is waar. Een vet dier is echter geen krachtig dier; het zweet spoedig, is kortademig en lijdt licht aan verkoudziekten. Geen voedsel daarom rijk aan vet, aan koolhydraten, maar rijk aan eiwit. Uit het eiwit zijn de spieren, die roode massa, welke wij vleesch noemen, zijn de organen opgebouwd; vervetting dier or ganen leidt tot verzwakking. Bij het rund kunnen de nieren en het hart zoodanig vervetten en door vet omgeven zijn, dat de groei benadeeld wordt, en het dier, in plaats van toe te nemen in gewicht, achteruitgaat. Nog erger is dit bij het varken: vuur- en leverziekte zijn het gevolg er van. Al deze ziektever schijnselen komen voort uit ondoelmatige voeding, dus slecht voedsel; de bestanddeelen van het voedsel waren niet in overeenstemming met de natuur van het beest. Bedorven voedsel is nog nadeeliger: het is onder alle om standigheden minder voedzaam en gezond, en kan tevens bijzondere schadelijke eigenschappen bezitten, zoodat het met vergiften op ééne lijn kan gesteld worden. Alle ver schimmelde voedingsmiddelen zijn nadeelig. Men zegge niet, ja, maar ik heb wel een heelen berg met schimmelig hooi gevoederd, en er is er geen dood gegaan. Wel moge lijk, maar zeker zou het vee welvarender geweest zijn, waneer ze het niet gehad hadden.' Eene bepaalde schim melsoort tusschen al die andere schimmels, en ziekte en. dood moeten volgen; geheele stallen zijn door het gebruik van schimmelig Voedsel uitgestorven. In het voedsel moeten die stoffen in genoegzame hoe veelheden aanwezig zijn, waaruit het lichaam is opgebouwd. Is dit niet het geval, dan ondervindt het dier de nadeelige gevolgen ziekteverschijnselen treden op, en de veehouder lijdt financieel nadeel. Zoo is voor de vorming der beenderen kalk noodig. Zullen nu de beenderen krachtig en normaal ontwikkelen, dan behoort het voedsel ook in voldoende mate de grond stof er voor te bezitten. Reeds behoort men hieraan ge dachtig te zijn bij de voeding van het bevruchtte dier; immers het moederdier is de voederbak van het jong, en daar moet de grondslag gelegd worden voor krachtige organen. Gebrek aan kalkzouten is het meest nadeelig voor het paard. Bij dit dier komt het er vooral op aan, dat zijne beenderen flink gebouwd zijn. Bij jonge dieren zijn de uiteinden der beenderen, daar waar zij gewrichten hebben, nog week, en later, bij het paard, vooral in het 2de jaar, zet zich hierin kalk af, en worden ook die deelen hard. Heeft het dier nu te weinig kalk opgenomen, was zijn voedsel arm aan kalk, dan geschiedt deze verbeening onvolkomon, en ontstaan er gebreken, als dubbele knieën en dubbele ge wrichten. Men spreekt wel eens van uit de kracht gegroeid zijn bij paarden. Het komt namelijk voor, dat paarden, na eenigen tijd in eene goede wei geweest te zijn, beenge breken vertoonen; het dier is dan, zoo zegt men, uit de kracht, te hard gegroeid. Wat is echter het geval? Het dier had een slecht beenderenstelsel, met te weinig kalk zouten, dat alleen een lichten romp kon dragen. Nu de romp door het goede voedsel snel is toegenomen, blijven de beenen achter; door de zwaarte worden de weeke uit einden der beenderen samengedrukthet dier loopt kreupel en krijgt zoogenaamde dubbele knieën. Het beste geneesmiddel is voedsel, rijk aan kalkzouten. Voor jonge paarden werd door den spreker haver zeer aanbevolen. Zóó moet het jonge dier in en buiten het moederlichaam gevoed worden, dat de beenen in de jeugd voor zijn. Beweging is bevorderlijk voor de ontwikkeling, vandaar dat ook des winters weidegang voor het veulen heilzaam is, mits alleen als speelplaats: het voedsel moet hooi en haver zijn. Het beenbreken komt bij de runderen nog al voor; dij en schenkel, kolossale beenderen, breken als glas af. De kalk is gedeeltelijk verbruikt, of door het gebruik van kalkarm voedsel, of door sterk melkgift melk bevat veel kalkzouten of doordien het jong in het moederdier een gedeelte der kalkstof tot zich heeft genomen. De wolf of schot in den staart is almede een gevolg van gebrek aan kalk. Barbaarsch is het middel, dat door som mige landbouwers als geneesmiddel wordt toegepast, n.1. door een kruis in den staartwortel te snijden en de wond met peper in te wrijven. Wel vliegt zoo'n dier, wanneer het mocht liggen, op, niet omdat de oorzaak der ziekte weg genomen is, och neenwant er bestaat niet het minste ver band tusschen, maar omdat de pijn der wond die der bekkenbeenderen overtreft. Veelal krijgen dragende koeien deze ziekte, die weer verdwijnt als het kalf geworpen is. Natuurlijk, want dan behoeft er geen kalk meer voor het jong te worden afgezonderd. In nauw verband met den wolf staat het leewater bij kalveren, door kalkarme melk. Draafziekte bij de lammeren, vooral die van gekruist ras, wordt ook veroorzaakt door te weinig kalk in de melk. Stijfheid, bevanging, bij de varkens komt veel voor, en wel het meest in koude en vochtige hokken. Daardoor blijven de beenen koud, de bloedstroom daarheen vermin dert en ze worden minder gevoed. Een varken, dat stijf, bevangen geweest is, moet nooit tot den beer toegelaten worden, daar de bekkenbeenderen vernauwd zijn en de geboorte zeer moeielijk of in het geheel niet kan plaats vinden. Het is dus een vereischte, dat het voedsel in voldoende hoeveelheid kalk bezit. Op een bodem echter, arm aan kalk, zullen ook kalkarme planten groeien. Voor alles dus is het noodig te zorgen, dat de bodem genoeg kalk bevat. Zeer beveelt de spreker daarvoor aan thomasslakkenmeel, eene goedkoope meststof. In een stierenstation in Duitsch- land kwam beenderenziekte voor. Men kon maar niet be grijpen waardoor. Immers het voedsel was gekeurd en bevatte in voldoende hoeveelheid kalk. Eindelijk vond men de oorzaak: de hooi-leverancier had bedrog gepleegd en hooi geleverd van kalkarme gronden. (N. Rott. Crt.) Arrondissements-Rechtbank. Correctioneele Terechtzitting van 12 April. B. H. K. en W. J., te Alkmaar, plegen van onderschei dene diefstallen bij nacht met valsche sleutels en inklimming, de eerste 2 jaar en de tweede 3 jaar gevangenisstraf. Marktberichten. TEXEL, 12 April. De Veeprijzen, uitsluitend in den Com missiehandel besteed, waren als volgt: vette Koeien f 175 a 190, Melkkoeien f 100 a 125, Geldekoeien f 80 a 95, Kalf koeien f 110 a 140, Kalfvaarzen f 85 a 100, Geldevaarzen f 60 a 80, nuchtere Kalveren f 2.50 a 4.Fokschapen f 17 a 21, ljarige Lammeren f 8.a 8.50, "Werkpaarden f 140 a 200, Rypaarden f 200 a 275, oude Paarden f 45, alles per stuk, vette Varkens 19 a 21 cents per half kilogram. PURMERENDE, 12 April. Aangevoerd 137 stapels Kleine Kaas, f 32.50 per 50 kilogram. 1405 kilogram Boter, f 0.95 a 1.per kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 3.25, Eend-eieren f 3.25 per 100 stuks, Kievits-eireen 18 cents per stuk. Veemarkt. 172 Runderen, 1 Stier, prijshoudend, handel stug. 20 Paarden. 211 vette Kalveren, 60 a 80 cents per kilogram, handel vlug. 476 nuchtere Kalveren, f 3 a 12 per stuk, handel stug. 47 vette Varkens, 40 a 50 cents per kilogram, handel vlug. 140 magere Varkens, f 14 a 28 per stuk, handel stug. 257 Biggen, f 5 a 9 per stuk, handel stug. 1284 Schapen, prijs houdend, handel matig. WAGENINGEN, 12 April. Uiterwaardsch Hooi f 22 en Binnenveldsch f 16 per 500 kilogram. KAMPEN, 11 April. Hooi: buiten- fll a 14 en binnen- f 8.50 a f 11.50 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 13 April. Hooi f 16 a 17 per 500 kilogr. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4