(linging. Engeland vooral zal zeer goed vertegenwoordigd wezen, en de invloedrijkste dagbladen interesseeren zich met veel warmte voor deze zaak. Maar onze landgenooten zullen toch den boventoon moeten voeren, 't is althans te hopen, dat zij dit begrijpen en door flinke inzendingen tot het wélslagen der Tentoonstelling zullen bijdragen. Nu ik toch over voedingsmiddelen schrijf, mag ik niet onvermeld laten, dat met 1 Juli ons abattoir of gemeentelijk slachthuis in gebruik zal worden genomen. Dat zal in vele opzichten een groote verbetering voor Amsterdam geven en aan tal van verkeerdheden en verouderde toe standen een einde maken. En ook voor de openbare gezondheid is de opening van deze inrichting van niet minder belang. Immers, er wordt nu bij de opening van het abattoir onder bedreiging van straf voorgeschreven, dat geen versch vleesch van dieren, behoorende tot de soorten waarvan de slachting aan het abattoir zal geschieden, binnen de gemeente te koop gesteld of op welke wijze ook in gebruik gebracht mag worden, zonder dat het van gemeentewege is gekeurd. Eerst had men gedacht, die verplichte keuring ook uit te strekken tot pekelvleesch, rook vleesch en het bekende vleesch in blikken, doch daar het hier een geheel nieuwe zaak geldt, heeft men gemeend zich voorloopig alleen tot het versche vleesch te moeten bepalen. En wat óók een groote verbetering mag genoemd wordenmen zal niet langer de dwaze en voor een groote, drukke stad onhoudbare vertooning zien, dat de' argelooze voetgangers, die reeds voortdurend het oog moeten houden op de velerlei soorten van voer- en rijtuigen, welke zich tegenwoordig langs onze straten bewegen, eensklaps nog bovendien in het nauw gebracht worden door den een of anderen koopman, die een troep koeien, schapen of varkens voor zich uit drijft. Dit spektakel behoort in onze stad niet meer thuis, en zal dan ook gelukkig na 1 Juli tot de geschiedenis behooren. Het verkeer op den openbaren weg, voor zoover betreft het vervoer van vee en vleesch, zal namelijk na de ingebruikstelling van de nieuwe veemarkt en het slachthuis belangrijke wijziging ondergaan, aangezien alsdan al het versche vleesch, dat binnen de gemeente in gebruik zal worden gebracht, langs den openbaren weg uit het abattoir naar de winkels en andere verkooplokalen of van elders naar de kenrplaats ter keuring moet worden vervoerd, terwijl het slechts bij uitzondering noodig zal zijn, vee door de binnenstad te vervoeren. Al het slachtvee, dat van elders te Amsterdam wordt aangevoerd, zal langs den kortsten weg, en dus langs de wegen aan de grenzen der gemeente, naar veemarkt of abattoir of van de veemarkt naar elders worden gebracht. De troepen blatende schapen, knorrende varkens en loeiende runderen, midden tusschen de verschrikte voetgangers, en de wagens met pas geslacht, rookend en bloedend vleesch zullen ons dus weldra bespaard blijven. Het is een groote schrede voor waarts Ook in de Beursquaestie zijn we weer een stapje verder gekomen één stapje slechts, maar het is toch altijd iets. De plannen van den wethouder voor publieke werken, om de nieuwe Beurs op het Gedempte Damrak te zetten, zijn gisteren bij het collegie van Burg. en Weth. ingediend en zullen nu weldra in behandeling komen. Ik vrees dat er weer een orkaan van debatten zal losbreken, die een oceaan van welsprekendheid doet vloeien, waarop misschien het gansche Damrak-plein naar een heel anderen kant der stad heendrijft. Want de oppositie tegen dit plan heeft besloten tot een strijd op leven en dood. Evenzeer zullen er bij gelegenheid vrij wat woorden vallen over de weigering van het stedelijk bestuur om schadeloosstelling toe te kennen aan de socialisten Penning en Bos, wier eigendommen bij den volksoploop in Februari ernstige schade hebben geleden. Het is een moeilijke quaestie, waar veel voor en veel tegen te zeggen is. Ik kom er nader op terug. Binnenland. Met 40 tegen 19 stemmen is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de militie te land, lichting 1882, en de zeemilitie, lichting 1883. Vooraf was met 52 tegen 3 stemmen goedgekeurd het ontwerp tot uitstel der periodieke verkiezingen tot den 30 Augustus a. s. Johan zich had geposteerd: heldhaftigheid lag niet in de natuur van het Schoone Slaapstertje. Des te onverschrokkener betoonde de jonge ridder van Vorschenstein zich in het gevaar. Hij be greep, dat hij hier met onderhandelen niets gedaan zou kunnen krijgen, maar een uitval moest wagen; en zoo nam hij dus een aanloop en wierp zich op eens dapper midden in de doorn haag. „De freule heeft zelfs nog meer gedaan," nam hij het woord op, „ze heeft mij op een vraag, die ik haar heb gedaan, een antwoord gegeven, dat mij hoogst gelukkig maakt. Zoo even heb ik haar mijne liefde bekend en de verzekering van hare weder liefde ontvangen. Mijnheer de baron van Ebersteio, wij vragen u dus om uw vaderlijken zegen." De oude heer nam deze woorden verwonderlijk kalm op eenvoudig omdat hij er niets van begreep. Hij beschouwde ze weer als een „schandelijke komedie," want dat de zoon van dien burgerlijken professor in ernst aanzoek zou kunnen doen om de hand van een baronesse van Ebcrstein dat denkbeeld kwam niet eens bij hem cp. „Mijnheer, ik verzoek u die ongepaste scherts te staken!" merkte hij op hoogen toon aan. „Ge scbynt niet te gevoelen, dat die vrijpostigheid u zeer misstaat, en dit te meer, wijl ge alle reden hebt om ernstig tegenover my te zijn." Johan trad op zijne uitverkorene toe en nam haar bij de hand. „Gerlinde, dan moet ik u verzoeken, mijne woorden te beves tigen. Zeg aan uw vader, dat ge mij het recht hebt gegeven, by hem aanzoek te doen om uwe hand, dat ge my en niemand anders wilt toebehooren." Zijn stem klonk innig dierbaar en tecder, maar toch begreep Gerlinde de aanmaning, die in zijne woorden lag opgesloten, en gevoelde dat ze thans hare beschroomdheid overwinnen en Johan in dapperheid niets toegeven moest. Bovendien stond hij naast haar, gereed haar desnoodig te beschermen, en zoo barstte zij dus uit: „O, papa, ik hond zooveel, zoo onbeschrijfelijk veel van hem! En al is hij niet van adel en al heeft hij geen wapen toch wil ik niemand anders hebben dan mijn Johan!" „Mijne Gerlinde!" riep Johan, onstuimig de armen om haar heen slaande. En nu geschiedde er iets ongelooflijks, iets dat alle begrip te boven gingTen aanzien van baron Udo van Eberstein-Ortenau kuste de jonge man zonder naam en familie de laatste afstammeling van het doorluchtig geslacht uit de tiende eeuw en dit wel tweemaal achtereen! (Wordt vervolgd.) Rijks-Postspaarbank. De Minister van Water staat brengt, ingevolge het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad No. 88), ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Maart 1887 zijn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als: Bedrag der inlagenf 564,917.59 terugbetalingen t 465,435.30^ Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 99,512.28| Aan het einde der maand Februari was ten name der verschillende inleggers in geschreven 9,370,060.52^ zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo Maart 1887 bedroeg9,469,572.81 In den loop der maand zijn 3302 nieuwe boekjes uitge geven; 1077 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 149,001 in omloop waren. j- Men schrijft ons van Texel, dd. 29 dezer: „De „School met den Bijbel" te Oosterend alhier zal Maandag a. s. worden geopend. Tot hoofd dier school is benoemd de heer Jansma, van Bunschoten.' Men schrijft ons uit Wieringerwaard „Heden namen we, ter sluiks, een kijkje in de kolfbaan van den heer Heijn, alwaar Zondag den lsten dezer, ter goedmaking van de kosten voor een te houden kinderfeest, fancy-fair zal worden gehouden. We gaven gaarne eene korte beschrijving van hetgeen we zagen, meenden we niet, dat de ijverige commissie het ons euvel zou duiden, indien uit de school werd geklapt. Genoeg zij gezegd, dat de dames en heeren, die zich met het in gereedheid brengen der zaal belastten, alle eer van hun werk hebben het ziet er recht gezellig uit (en het zal, dit tusschen twee haakjes, een avond zijn vol verrassingen). De entrée is zeer billijk gesteldmet het oog op het goede doel vooral, is zeker een druk bezoek te verwachten.' De laatste van de drie nieuwe mailbooten, welke de Maatschappij „Zeeland," ten behoeve van den door haar op 1 Juni a. s. te openen dagelijkschen dagdienst, te Govan bij Glasgow heeft doen bouwen, het stoomschip „Nederland," maakte gisteren met goed gevolg hare officiëele proefvaart op de Clyde. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, is jl. Donderdag aanbesteed: 1. Het leveren en verwerken van Noorsche graniet- I blokken in den golfbreker langs het Zuider-havenhoofd te IJmuiden (raming f 14,880); minste inschrijver de heer C. J. Maks Iz., te Amsterdam, ad f 14,839. 2. Het leveren van brik en steen en het bestorten der Heidersche zeewering (raming: lste perceel f 1875, 2de perceel f 10,125); minste inschrijver: lste perceel de heer G. D. Van Doorn, te Amsterdam, ad f 1752; 2de perceel de Erven H. Trip, te Rotterdam, ad f 9547. - In Januari dezes jaars stierven in Nederland 9576 personen, zijnde 25,73 op 1000 inwoners 's jaars. De ongunstigste cijfers gaven Gouda (49,39)v Gorinchem (46,02), Deventer (43,66) en Leiden (42). De gunstigste sterfte cijfers, allen beneden 20, gaven Zaandam, Franeker, Har- lingen, Roermond en Zwolle. Pokken en cholera kwamen in die maand in Nederland niet voor. Aan typhus stierven 65, roodvonk 70, mazelen 202, croup 173, kinkhoest 98 en angina diphtheritis 51 patiënten. De Amsterdamsche Chininefabriek met bijbehoorende gebouwen, machinerieën en'gereedschappen hebben f67,285.75 opgebracht, en zullen Woensdag 4 Mei in afslag worden gebracht. De Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging hield jl. Donderdag te Amsterdam hare jaarlijksche ver gadering. Uit de balans bleek, dat de wedrennen te Clin- gendaal hadden gekost f 9076 en opgebracht f 4950. Aan de „Nederlandsche Sport" werd weder eene subsidie van f 200 toegekend. In de vergadering van aandeelhouders van de Maat schappij tot exploitatie van 't Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd verslag uitgebracht over den toestand, waaruit bleek, dat de exploitatie in 1886 een verlies op leverde van f 2446, tegen f 12,359 in 1885. De Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij geeft over het afgeloopen jaar geen dividend. Het jaar was echter betrekkelijk voordeelig. Dé Maatschappij heeft meer rijtuigen dan zij behoeft, een gevolg van de samensmelting dei- Maatschappij met de Rijtuigvereeniging. Het aantal paarden bedroeg op 31 December 1886 249. De gezondheidstoestand was over het algemeen goed; slechts 4 paarden stierven. Het onderhoud kostte in het geheel f 81,008.00è of 88 cent per dag en per paard. Uit de winst- en verliesrekening bleek, dat het verlies, dat in 1884 en 1885 f 28,548.17 had bedragen, in 1886 f 8014.11 bedroeg. Bij de gehouden verpachting van weiland der domeinen te Zwaluwe (Noordbrabant) werd aanmerkelijk minder besteed dan vorige jaren. Het puikste weiland bracht slecht f 40 k f 50 per hectare op. Het geval deed zich thans voor, dat perceelen, die in Octoberjl. bij zevenjarige verhuring waren opgehouden, tot aanmerkelijk lageren prijs dan het vroegere bod werden gegund. Enkele perceelen, zoowel bouw- als weiland, zijn nog steeds onverhuurd en liggen zoo goed als onbeheerd. De Staat zal nu waar schijnlijk zelfs tot exploitatie moeten overgaan. Twee mariniers traden jl. Woensdagavond te Helle- voetsluis een goudsmidswinkel binnen, om, zooals zij voor gaven een horloge te koopen. Eenige horloges werden daarop door den zoon van den goudsmid op de toonbank uitgestald en door beiden bezichtigd. Eindelijk nam een hunner een horloge in zijn handen en stak ze in den borstzak van zijn wapenbroeder, hem toevoegende: „Hier maat, je hebt nog nooit wat van me gehad; daar heb je een horloge voor je verjaardag." Daarop snelden beide schelmen de deur uit en verwijderden zich met het gestolen voorwerp; evenwel niet zoo vlug, of de politie wist hen spoedig te achterhalen en te arresteeren. De hulponderwijzer S., uit de Friesche gemeente H., die reeds twee jaren in het bezit der akte voor onderwijzer was, doch tot nog toe te vergeefs naar een betrekking solliciteerde, heeft zich nu aangegeven voor den militairen dienst in Oost-Indië. De landbouwer H. De Vries, te Siddeburen, is in het bezit van een schaap, dat hem in den tijd van 3 jaren 14 levende lammeren schonk. Als een bijzonderheid van den dag kunnen wij raede- deelen, zegt De Tijd, niet dat we 'n witje hebben gezien maar één heer met één strooien hoed. Evenmin echter als één zwaluw de lente maakt, is één strooien hoed bij machte den zomer te vertegenwoordigen. Wij hoorden dan ook de spottende opmerking, dat deze voorlooper van den zomer wellicht een „calorifère" in zijn hoed meedroeg. In een onzer bladen wordt bij advertentie bekend gemaakt, dat door echtscheiding is ontbonden het huwelijk tusschen Arie Van Oosterom, te Weesp, en Mietje Van de Neut, rechtens wonende te Weesp, doch verblijf houdende te Nieuwer-Amstel, op de hofstede... „Zoek den Vrede!" Voor onze veehouders is het niet onbelangrijk, met een enkel woord te wijzen op het door statistische onder zoekingen verkregen resultaat, dat het aantal schapen in Europa in de laatste elf jaren van 232 tot 182 millioen is gedaald. Vooral voor Groot-Brittannië en Ierland (9 millioen), Frankrijk (8 millioen), Duitschland (6 millioen) en Spanje (5 millioen) vallen de getallen, die de vermin dering aangeven, sterk in het oog. Daarentegen is het aantal schapen in Australië en de Argentijnsche Republiek in dezelfde tijdsruimte met 33 millioen vermeerderd. Buitenland. De Koningin van Engeland, die sedert eenigen tijd te Aix-les Bains vertoeft, heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om met Prinses Beatrix en verder gevolg een bezoek te brengen aan het klooster der Grande Chartreuse bij St. Beron. De regelen der kloosterorde verbieden uit drukkelijk het toelaten van vrouwen en tot nog toe had nog maar één dame met goedvinden van den Paus de drempels overschreden, namelijk de Katholieke Koningin van Italië. Paus Leo XIII bewees echter gaarne de Protestantsche Koningin van Engeland dezelfde gunst en den 23 dezer werden voor haar de kloosterpoorten geopend. Onder de monniken trok een Russisch generaal, die den Krimoorlog had mede gemaakt, het meest haar aandacht. Ook was er een schat rijk Engelschman bij, die nauwelijks 21 jaar telt. De Globe behelst een artikel van den lieer Castelar, waarin hij alle volken en Regeeringen aanspoort om deel te nemen aan de tentoonstelling te Parijs in 1889. Hij verklaart, niet te kunnen begrijpen, hoe men zich tegen deelneming verzetten kan onder voorwendsel, dat de tentoon- stellipg het eeuwfeest der revolutie geldt. Het Duitsche Keizerrijk zelf, vervolgt de schrijver, heeft den geest der revolutie van noode om tot zijne eenheid te geraken; Oostenrijk heeft groote rampen voorkomen door de onaf hankelijkheid te erkennen van meer dan honderd steden, en ten slotte zijn alle Europeesche mogendheden tegen woordig op de beginselen der revolutie gegrond. Zelfs Rusland is gedwongen geworden om het lijfeigenschap af te schaffen en de gelijkheid in te voeren. De heer Castelar eindigt met te zeggen, dat Spanje, geregeerd door de oude progressistische partijen, welke de heer 5agasta vertegen woordigt, evenmin zijne medewerking weigeren kan als België, Zwitserland, Italië, die eveneens uit volks-omwente lingen geboren zijn. Te Perth (Westelijk Australië) heeft den 22 dezer op de noordoostkust een orkaan gewoed, door welken do visschersvloot overvallen werd. Er ontbraken 40 schuiten, waarvan het grootste aantal verging en de andere door den hevigen wind in de volle zee werden gedreven. Men schat het aantal omgekomen personen op 550. De jeugdige Keizer van China Kouangso heeft de teugels van het bewind thans zelf aanvaard met een manifest, waarin hij de Keizerin dankt voor hetgeen zij 13 jaren lang als Regentes voor het land en zijne opleiding heeft gedaan, tot zij nu verklaarde, dat die opleiding voltooid was en hijzelf de Regeering in handen moest nemen. „Toen ik Aat vernam zegt de Keizer in genoemd stuk beefde ik, alsof ik mij midden op zee bevond, zonder te weten waar het vasteland was. Maar H. M. wil voortgaan, mij nog jaren achtereen in de belangrijkste staats zaken haren raad te verleenen. Daarom heb ik, gehoorzaam aan de bevelen der Keizerin, een adres aan den hemel, de aarde en mijne voorvaderen gericht, om hun to doen weten, dat ik in persoon het bestuur des Rijks heb aanvaard op den 15den dag der eerste maand van het 13de jaar mijner Regeering. Geleid door de raadgevingen Hr. Ms., zal iedere zaak zorgvuldig worden afgedaan. De Prinsen en beambten moeten mij goed en ijverig de behoeften des volks mede- deelen; dan zal de natie in vrede leven en de Keizerin mij niet te vergeefs onderricht hebben. De Regeering des Rijks is mij door den Hemel en mijne voorvaderen thans alleen overgelaten en ik beschouw het geluk mijns volks en mijne beambten als het mijne." Het manifest eindigt met het bevel, de tempels der goden te herstellen, aan de graven van de Keizers en Confusius te bidden, alle burgerlijke en militaire ambtenaren een graad te verhoogen, straffen kwijt te schelden, weduwen en weezen te verzorgen, enz. Een nieuw soort van asperge is ontdekt in de steppen van Akhal-Tekiz, die onlangs door Rusland werden gean nexeerd. De asperges groeien daar in het wild en hebben afme tingen die in Europa ongekend zijn. De stelen zijn zoo dik als de arm van een man en bereiken een hoogte van vier a vijf voet. Een enkele steel is voldoende voor den maaltijd van tien Russische soldaten. De smaak moet even goed zijn als die der Europeesche soorten. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Uwe (niet gewone) verslaggever te Schagon, die in zijne repliek slechts herhaalt, wat hij heeft gezegd in zijn critisch verslag, hetgeen echter geen critisch verslag, doch slechts eene uiting is van den indruk, welke hij persoonlijk ontving, terneer geschreven zonder voorafgegane kennismaking met de gegeven muziek, heeft daarin opnieuw getoond, dat bij het onderscheid tusschen een verslaggever en een critisch-verslaggever niet be greep en dat de taak, die hij als zoodanig op zich nam, bij gebrek aan de noodige kennis, door hem als critisch-verslaggever niet naar behooren kon worden vervuld; het halfslachtige, doch voor hem vergoelijkend begrip, dat kennismaking met de te geven muziek kan leiden tot eene juiste-re beoordeeling, heeft geen recht van bestaan; zonder de vereischte kennis, eenvoudig geen critiek; wil men zynen persoonlijken indruk weêrgevon, men doe het, doch doe het niet doorgaan voor critiek wat het niet is en waarvoor veel meer kennis wordt vereischt dan sommige verslag gevers blyken te weten. Ten slotte nog dit: dat door andere verslaggevers grootendeels dezelfde bemerkingen zijn gemaakt, is verre van juist, uitgezonderd door dien van de „Algemeene Gids," waarvan het vrij onvolledig verslag zulk een sterke familietrek heeft met dat in uw blad, dat het vaderschap van deze beiden aan dezelfden persoon moet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2