dag 20 voor krijgen; of dit alles echter zoo in werkelijk heid geschiedt, durf ik niet beweren; alleen is het volgens de berichten. Men schrijft ons van Texel, dd. 6 dezer: „Gisterenavond werd den heer Laban, directeur der alhier gevestigde Zangvereeniging, bij monde van den heer Loman, door de leden dier Vereeniging als souvenir aangeboden eene fraaie schrijfbureau, waaraan door de directie der Algemeene Bewaarschool was toegevoegd een passend schrijfgarnituur, en zulks als blijken van waardeering voor het degelijk onderwijs aan eerstgemelde-, en krachtigen steun aan laatstgemelde instelling bewezen." Men schrijft ons uit Wieringerwaard: //De 11. Zondag alhier gehouden fancy-fair is bijzonder geslaagd. Van de vrije toegang maakte 's middags menigeen, waaronder niet het minst de schooljeugd, gebruik, om een kijkje te nemen in de net versierde zaal van den heer Heijn. Des avonds was het lokaal eivol en amuseerden we ons bij uitstek. Er was dan ook voor voldoende afwisseling gezorgdwe zagen o. a. een heusche sterke man, eene lieusche dikke dame, een heusch café chantant, een wonder- kalf, eenja er was nog veel meer te bezien; dank den genen, wien wij dezen genoegelijken avond verschuldigd zijn; zij hebben alle eer van hun werk! De jonge dames, die de rollen van kellnerin op zich namen, hadden handen vol werk; zij kweten zich echter als echte vaklui van hunne verre van gemakkelijke taak." In de jongste zitting van den Gemeenteraad van Alkmaar werden nadere bijzonderheden bekend omtrent het plan tot aanleg van eene stoomtram van daar naar Hoorn. Dit plan blijkt uit te gaan van de heeren C. Bosman (wethouder en eigenaar van de //Alkmaar-Packet," alsook ondernemer van den veerdienst StavorenEnkliuizen) en Mr. A. P. De Lange, advocaat. Zij achten de bestaande wegen niet geschikt voor het aanleggen van een gewone tram, en gaven als hun voornemen te kennen om een lokaalspoor aan te leggen, waartoe eenige onteigeningen zullen noodig zijn. Deze laatste worden begroot op een bedrag van f 317,000. Zij vragen alsnu aan de gemeente een subsidie van hoogstens f 63,400. Jl. Donderdag had te 's Hage de vergadering van gedelegeerden van Noord- en Zuidhollandsche Roomsch- Katholieke Kiesvereenigingen plaats. De Noordhollandsche waren niet allen vertegenwoordigd, doch het Uitzicht be staat, dat de meesten harer zich bij den Bond zullen aan sluiten, nu deze definitief gevestigd is. In de eerste alge meene vergadering zal het bestuur gekozen worden, dat bestaan zal uit Voorzitters der Kiesvereenigingen. Aan de heeren mr. C. J. A, Heydenrijck, lid van den Raad van State, T. C. B. Ten Hagen en H. Mulder, te 's Hage, werden als voorloopige bestuurderen toegevoegd de heeren P. S. Raaijmakers, voorzitter der Nieuwer-Amstelsche, en A. Op de Laak, voorzitter der Leidsche Centrale Vereeniging. De Rechtbank te 's Hage veroordeelde jl. Donderdag den koopman, die op de Markt te Delft zedelooze photografiën verkocht, tot 14 dagen gevangenisstraf. De Kroonprinses van Zweden en Noorwegen is jl. Donderdagmorgen, met twee kinderen en gevolg, aan het Amstel-hótel te Amsterdam afgestapt. Een Portugeesche handelaar in wijnen, die in het „Amstel-Hótel" te Amsterdam gelogeerd was, bracht het geheele hótel niet weinig in opschudding, door de zeer zonderlinge wijze, waarop hij zich aanstelde. Op een tafel staande, maakte hij alle mogelijke grimassen, smeet zijn horloge tegen den grond en stelde zich aan als een krank zinnige. Men liet de noodige hulp komen en den logé wegvoeren, die, naar bleek, aan dronkenmans-waanzin lijdende was. Een 16jarige knaap, die met een som van 14,000 francs de ouderlijke woning te Antwerpen heimelijk had verlaten, werd te Amsterdam door zijne moeder, die hem was nage reisd, teruggevonden. De knaap, die op het punt stond naar Amerika te vertrekken, werd in het bezit gevonden van ongeveer 1000 francs en een met zes schoten geladen revolver. Het Broekerhuis te Amsterdam blijft dezen zomer nog in zijn tegenwoordigen toestand, om in het najaar te liquideeren. Jl. Woensdagavond werd te Amsterdam de algemeene vergadering der //Prins Hendrik-Stichting" gehouden. De secretaris, de heer H. J. Jolles, bracht het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend: „Op 1 Januari 1887 bedroeg het getal verpleegden 47. In den loop van het vorige jaar stierven er 2 en vertrokken er 3, zoodat er te zamen zijn verpleegd 52, die 15848 ver- blijfdagen hielden, terwijl voor voeding, kleeding, ligging en verwarming benoodigd was f 7473,39 of p. m. 47T85 c. per dag en per hoofd. De stichting ontving dit jaar o. a. een legaat van mejufir. A. M. Nieuweling, van mejuffr. J. E. Meijer en van den heer August Baar en verschillende giften o. a. van H. M. de Koningin, van H. K. H. Me vrouw de Groot-Hertogin van Saksen-Weimar, van heeren directeuren van de O. I. Handel en Reederij, van de heeren P. W. Jansen uit Amsterdam, P. Rueb en W. A. Van Dam te Rotterdam en van mevrouw Janssen Arriëns te 's Hage. De kweekelingen van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam zonderden een gedeelte van hun zakgeld af ten behoeve van de verpleegden, terwijl door de heeren H. A. Heijman te Amsterdam en J. De Ruiter te -Uithoorn een geschenk in tabak aan de verpleegden werd gedaan. „Ook het getal leden en donateurs mochten wij zien vermeerderen; bedroeg het cijfer hunner contributiën in het voorgaande jaar f 4079, op 31 December bedroeg dit toch zulk een diepe, bittere droefheid uit, dat eene nieuwe, driftige uitval den jongen man in den mond bestierf. Het antwoord zou hem bovendien bespaard blyven, daar de deur werd geopend en zyne moeder binnentrad. Zij vermoedde nog nïet3 van het voorgevallene. Na Michaël's vertrek was de generaal slechts eeu paar minuten bij haar geweest, om haar de doodtijding over te brengen. Zijn gevoel van billijk heid verbood hem, een beschuldiging tegen Raoul in te brengen, eer hij hem zelf in het verhoor had genomen. z/Zijt gij daar, Raoul," begon zij. „Ik hoorde dat je grootvader je had laten roepen, om je het telegram van Steinruck mede te deelen, en kom een3 vernemen of wij samen kunnen vertrekken dan of gij mij eerst morgen zult volgen. Ik heb plan nog van avond met den sneltrein te gaan, om zoo schielijk mogelyk bij Hertha te zjjn." (Wordt vervolgd;) f 4765,60 zoodat eene vermeerdering van f 686,60 plaats had." Het verslag eindigt met een woord van dank aan het afgetreden bestuur zoowel als aan den heer G. E. A. Van Hall, secretaris-administrateur, die alles aanwendde om het den verpleegden aan niets te doen ontbreken. De Voorzitter, de heer A. C. Wertheim, voegde aan dit verslag nog toe, dat sedert primo Januari 15 aanvragen om plaatsing inkwamen, zoodat besloten is, een nieuwen vleu gel aan het gebouw toe te voegen. Nogmaals drong hij bij de leden op ijverige propaganda aan. Ten slotte werden de heeren W. G. YVendelaar, H. H. P. De Wit en G. C. Van Veen als regenten herkozen, waarna de vergadering werd gesloten. Een der ambtenaren der Haarlemsche Bank is voort vluchtig. Men verzekert dat er geld gemist wordt, waarvan het. bedrag nog niet te bepalen is. Genoemde persoon heeft ook van particulieren geld geleend, dat hij bij zijn haastig vertrek vergeten heeft terug te geven. De Leeuwarder Coöperatieve Winkelvereeniging deelt over 1886 een dividend van 10 pet. uit. De redactie van de „Wereldburger* wijst op het feit, dat de emigrant naar de Transvaal over minstens f 5000 moet beschikken, om zich als boer te kunnen vestigen, en waarschuwt ernstig tegen het uitzenden van jongelieden, die in Holland niet hebben willen gedijen en nu bereid zijn elders alles aan te pakken, maar niet in staat zijn iets goeds aan te pakken. Volgens hare meening kunnen in Zuid-Afrika alleen landbouwers met eenig kapitaal en knappe, soliede ambachts lieden tot voorspoed geraken. Die opvatting is volkomen juist, zegt het Dagblad. De drie beklaagden ter zake van de ongeregeldheden te Oldeboorn zijn door de Rechtbank te Heerenveen ieder tot 15 dagen celstraf veroordeeld. Verzamelingen van roodbont vee, gelijk men die vroeger dikwijls in Friesland aantrof, beginnen zeldzamer te worden, hoewel vele Friesche boeren nog altijd de voor keur aan die kleur geven. Reden daarvan is grootendeels dat de vele aanvragen van vroeger uit Duitschland geheel hebben opgehouden, terwijl ook Amerika niet langer van rood vee gediend schijnt te zijn, maar liever zwartbonte beesten koopt. Eene verzameling van rood vee begint dus een artikel van weelde te worden, zoodat bij de lage prijzen, welke voor de landbouwproducten gemaakt worden, het zoogenaamd „miskleurig" vee meer en meer verdwijnt, om plaats te maken voor. het Friesche type „zwart-bont." Nabij Leeuwarden ziet men nog eenige weiden, waarin enkel roode koeien, pinken en kalveren grazen. Vroeger noemde men den eigenaar van zulke verzamelingen „roodbonteboer." Jl. Woensdag werden, bij gelegenheid van de week markt te Bolsward, onderscheidene veehouders uit den omtrek en den zuidwesthoek van Friesland de dupe van zekeren Sieger Pruiksma, veekoopman te Heeg, die van sommige boeren 4, 5 a 6 koeien op krediet had gekocht en nu eindelijk, zonder aan de betaling te voldoen, naar den vreemde is vertrokken, vermoedelijk naar Amerika. Nieuwe aardappelsóorïen. Ieder voorjaar ziet men in de prijscouranten van kweekers en handelaars nieuwe soorten (beter; variëteiten) van aardappels opgenoemd en meer of minder sterk aangeprezen, die na eenige jaren totaal vergeten zijn. Van de nieuwe zijn er echter sommige die in een of ander opzicht zich bijzonder gunstig onder scheiden en dan ook stand houden. Deze zijn als het ware blijvende eerzuilen voor de kweekers, die onvermoeid in de weer zijn om door kruisingen nieuwe variëteiten te verkrijgen. Zooals men weet is het volks-voedingsmiddel bij uit nemendheid de aardappel, „Solanum Tuberosum," af komstig van de bergketen der Andes, waar men bijna geen regen heeft. De ontaarding van de honderden en nog eens hon derden soorten of variëteiten is hoofdzakelijk een gevolg van ons vochtig klimaat. De natuur heeft zich gewroken over het geweld haar aangedaan. Maar er bestaan nog eenige andere soorten van in het wild groeiende aardappels, die niet uit genoemde droge streken afkomstig zijn. Een daarvan, de „Solanum maglia/ door Dowin in de Chomos- archipel (40° Z. L. en 46° N. B.) ontdekt, komt in de lage kuststreken in het wild voor. Een variëteit hiervan is door de bekende firma Sutton Sons te Reading in Engeland gekruist met eenige variëteiten van onze gewone aardappel, zooals de Paterson's Victoria, Walker's Regent, Reading Russet enz. Tot dit doel pootte Sutton aardappels van de nieuwe soort, waarvan vroeger nog nimmer zaad gewonnen was, in potten en bracht ze met veel moeite en zorg zoover, na de bloemen met het stuifmeel der genoemde Engelsche variëteiten bevrucht te hebben, dat hij (in 1884) drie volkomen ontwikkelde bessen, met eveneens volkomen ontwikkelde zaden, verkreeg. Dit zaad, in het voorjaar van 1885 uitgezaaid, leverde reeds aardappels 8 tot 12 aan iedere stronk die aanmerkelijk grooter waren dan die der wilde soort. De gekookte aardappels bleken 1ste kwaliteit te zijn. In 1886 werden de van 23 stronken geoogste aardappels op nieuw uitgepoot en verscheidene Engelsche autoriteiten öp het gebied der botanie en aard appelcultuur, die het proefveld, van Sutton bezochten, constateerden de gunstige uitkomsten van deze interessante, proef. De vorm en kwaliteit der aardappel van de nieuwe bastaardsoorten liet niets te wenschen over. De boven beschreven kruising zou niet mogelijk geweest zijn als niet de wilde vormen der aardappelplant in den Kon. Bot. Tuin te Kew gekweekt waren. Bovendien interesseert de Engelsche aristocratie, op het voorbeeld der Koningin en van den Prins van Wales, zich zeer voor den vooruitgang in land- en tuinbouw. In dit geval heeft de „Earl" Cathcart de firma Sutton te Reading tot overbrenging en veredeling van den wilden aardappel aangemoedigd en van het noodige materiaal voorzien. Daar de firma Boeke Huidekoper te Groningen agent is voor de firma Sutton Sons, is het gemakkelijk om informaties te bekomen of en tegen welken prijs monsters ter proefneming te verkrijgen zijn. (Prov. O. en Zw. Crt.) Hollandsche mosselen worden in het buitenland alge meen als een lekkernij beschouwd. In 1883 werden per spoor alleen naar Frankrijk en België 1,833,278 kilogram uitgevoerd (in 1 kilogram gaan gemiddeld 50 stuks), terwijl zij in Nederland zelf weinig of niet worden gebruikt. Mis schien zal het mosselenhuisje, dat op de Amsterdainsche Tentoonstelling van Voedingsmiddelen dezen zomer een plaats zal innemen, hierin verandering brengen. Het kan intusschen geen kwaad te vermelden, dat mosselen, zoo al niet tot de eerste, dan toch tot de niet te versmaden voedingsstoffen behooren. De „Naturforscher" deelt mede, dat mosselen voor ongeveer 82 i pet. uit water en voor 17? pet. uit vaste stoffen bestaan, terwijl volkomen ge droogde mosselen 12^ pet. stikstof bevatten, dat is slechts 3 a 4 pet. minder dan volkomen droog rundvleesch. Zij zijn dus een voedingsmiddel, dat niet beneden de waarde geschat mag worden. Als voedingsstof zijn zij het meest geschikt van den herfst tot het vooijaar, maar in geen enkel jaargetijde zijn zij bepaald vergiftig. Als regel kan men aannemen, dat onder de in de open zee groeiende soorten geen vergiftige voorkomen; wel treft men die somtijds aan onder die welke in afgesloten zeebekkens hun woning hadden, zoodat het raadzaam is, zulke soorten niet als spijs te gebruiken. Buitenland. De berichten over den toestand van Prinses Thyra van Cumberland blijven gelukkig gunstig luiden. Lichamelijk is zij wel, maar ook haar geest wordt beter. Dezer dagen gaf zij den wensch te kennen haar jongste kind te zien en de geneesheer meldt, dat het wederzien allerhartelijkst was. Men blijft het beste hopen. Als een staaltje van de toeneming van den rijkdom in Frankrijk dienen de volgende cijfers, aantoonende het bedrag op verschillende tijdperken, waarop successierecht moest worden voldaan. In 1840 bedroeg dat cijfer 1608 millioen francs. 1847 2055 1851 1831 1860 2723 1869 3636 1875 4253 1880 5265 1885 5406 Hierbij dient in aanmerking genomen te worden, dat sedert 1870 een hooger recht werd geheven, en dat toen het onroerend eigendom een wijziging (verhooging) der schatting had ondergaan. Zooals men echter bemerken zal, was de ontwikkeling gedurende het laatste vijfjarig tijdperk vrij wat geringer dan zijn voorganger. Uit St. John's, in Newfoundland, wordt gemeld, dat de Britsche atoomboot John Knox aan den ingang van het kanaal, dat naar de haven leidt, gestrand is, terwijl een dikke mist heerschte en een hevige storm woei. Het schip zonk na een half uur; alle opvarenden zonken mede; de storm verhinderde het aanbrengen van hulp. Het lijk van den kapitein en die van vijftien manschappen waren reeds aangespoeld. Het lot der twaalf andere opvarenden was nog onbekend. Benoemingen, enz. Tot ontvanger der Registratie en Domeinen te Helmond is benoemd de heer J. Veenebos, thans te Texel; tot idem te Texel de heer A. J. M. Van Lohuizen, thans surnumerair. De luitenant ter zee 2de klasse G. A. De Cocq wordt met 27 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. stoomriviervaartuig „Rhenus." De officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht J. H. Smit, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld en met 21 dezer vervangen door den nieuwbenoemden officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht R. Willemsen. De officier van administratie 2de klasse Z. J. Van der Vegte, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Voor het front van het 2de bataillon mariniers alhier is de zilveren medaille voor 24jarigen trouwen en eerlijken dienst uitgereikt aan den korperaal M. De Vet. Afloop der Openbare Verkooping, op Donderdag 5 Mei 1887, 's avonds 8 uur, in het lokaal „Tivoli* te Helder, ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN: Een Woonhuis, met Erf, Slachtplaats en Stalling, Binnen haven N 14; kooper de heer G. De Beurs, voor f3720. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: S. Dijkstra, constabel bij de Marine, eu S. W. De Looze. A. F. Rozier, marinier, en D. J. H. Hernach. J. Koning, kapelmeester bij de Marine, en M. A. Voorthuis. J. W. Kamper, schilder, en A. De Beurs. GehuwdGeene. Bevallen: J. C. Hin, geb. Smit, D. C. Buijs, geb. Bruin, Z. A. Ilillenius, geb. Rieuwerts, Z. W. C. Van de Bilt, geb. L003, D. A. Soera, geb. Buursma, D. A. Koole, geb. Pluijlaar, Z. A. F. Schellin ;er, geb. Groen, Z. C. J. Erkelens, geb. Quant, Z. Overleden: L. H. Smit, 56 jaren. J. P. Pluymers, 1 maand. Gemeente WIERINGERWAARD, van 1 tot 30 April. Ondertrouwd: Jan Tuinman, jonkman, en Grietje Kuiper, jongedochter. LJf Van Twuiver, jonkman, wonende te Anna Paulowna, en Jacoba Van der Ham, jongedochter. GehuwdGeene. Geboren: Jan Jacob, zoon van Klaas Kooij en Aaltje Van der Oort. Pieter, zoon van Jan Keizer en Guurtje Kosscn. Gerrit, zoon van Gerrit Brands en Maartje Stapel. OverledenNeeltje Zwaag, d. van wijlen Arie Zwaag en Antje Wardenaar, 14 jaren. Pieter Keizer, zoon van Jan Keizer en Guurtje Kossen, 1 dag. Grietje Bakker, dochter van Jan Bakker en Niesje Dekker, 8 weken. Gemeente WINKEL, van 1 tot 30 April. Ondertrouwd: Jan Liefhebber, jonkman, 24 jaren, en Antje Groot, jongedochter, 19 jaren. Pieter Kistemaker, jonkman, 22 jaren, en Neeltje Pluister, jongedochter, 21 jaren. Arie Leijen, jonkman, 22 jaren, en Cornelia Haringhuizen, jongedochter, 24 jaren. Arien Liefhebber, jonkman, 30 jaren, en Trijntje De Graaf, jongedochter, 22 jaren. Jacob Klaver, jonkman, 22 jaren, en Francina Korver, jongedochter, 21 jaren. Gehuwd: Arie Jonk, jonkman, en Sijtje Appelboom, jonge dochter. Jacob Speets, jonkman, en Maartje Mooijen, jongedochter. Pieter Kistemaker, jonkman, en Neeltje Pluister, jongedochter. Jan Liefhebber, jonkman, en Antje Groot, jongedochter. Jacob Klaver, jonkman, en Francina Korver, jongedochter. Geboren: Pieter, zoon van Pieter Bood en Elisabetli Kessel. Dirk, zoon van Cornelis Wit en Aaltje Zeeman. Hermanus, zoon van Pieter Kleen en Neeltje Zeeman. Bregje, dochter van Klaas Appel en Geertruida Timmerman. Overleden Grietje Pyper, dochter van Pieter Pyper en Trijntje Hartog, 16 jaren. Gerrit Kater (ongehnwd), zoon van Gerrit Kater en Geertje Filmer, 49 jaren. Gemeente HARINGKARSPEL, van 1 tot 30 April. Ondertrouwd Hendricu3 Buter, jonkman, 24 jaren, en Eliza- beth Beemsterboer, jongedochter, 23 jaren. Arie De Groot, jonk-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2