StalÉÈr ea ïracltrijiler. Yervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. Afgekeurde Kledingstukken, LAMMERENMARKTEN TEXEL Eerste markt Maandag 16 Mei. Stalhouderij en Vrachtrijderij. resultaten tevreden. Zij zijn het den laatsten tijd niet bijzonder voordeelig gewoon geweest, zoodat het voor hen reeds weder bemoedigend is, wanneer een week is gepasseerd, waarin zij geen reden tot klagen hebben gehaden dat hadden ze nu over het algemeen waarlijk niet. De Engelsche vakgenooten, die den laatsten tijd bij honderden een bezoek aan onze kust brachten en daar een groot deel van het vischwater in beslag namen, waren ditmaal slecht vertegen woordigd, zoodat onze korders beter gelegenheid hadden hun bedrijf uit te oefenen. De goede vangst, waarmede velen binnenkwamen, was hiervan wel een der beste be wijzen tongen werden bij duizenden aangevoerd, waardoor deze vischsoort thans met recht het hoofdproduct der markt heet. Van de groote visscherij kwam nog één sloep zeker wel de laatste met leng, vleet en schelvisch binnen. De geepvangst was vrij bevredigend; vooral in 't laatst der week waren er vele trekkers, die goede zaken maakten. Ook van Wieringen en Lemmer werd nogal wat geep aan gebracht. In 't geheel kwamen ter afslag 25,700 tongen, 11 tarbotten, 78 kabeljauwen, 395 roggen, 22 lengen, 4 heilbotten, 3 zalmen, 3900 schelvisschen, 178 mandjes kleine schol, 98 tal geep en 9 ben vleet; groote tong gold 35 h 50 cents, kleine idem 10 20 cents, tarbot f 6 8, kabeljauw f 1.a f 1.40, rog 47 a 54 cents, leng f 1.27, heilbot f 10.50, zalm f 16.k f 18.50 per stuk, schelvisch f 12.50 a f 22.het honderd, kleine schol f 3.55 k f 2. per mandje, geep f 28 k f 11 per tal en vleet f 3.50 per ben. Benoemingen, enz. Op hun daartoe gedaan verzoek is aan den heer D. Van Drumpt eervol ontslag verleend als 2de luitenant bij de dd. Schutterij alhier en aan den heer H. W. Disper, als kapitein-commandant der dd. Schutterij te Edam, aan beiden wegens verandering van woonplaats. De luitenant ter zee 2de klasse H. Backer wordt met 11 dezer bevorderd tot luitenant ter zee 1ste klasse. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd: F. N. Winter, konstabel, en G. Broekhuizen. T. Van Rummelen, 2de bottelier, en M. Broekhuizen. Gehuwd: Goene. Bevallen: G. De Roos, geb. Mangel, Z. J. Sluijters, geb. De Groot, D. W. Van Breda, geb. Hillonius, D. Overleden: G. Sluiter, 2 maanden. G. Vcenstra, 46 jaren. H. C. Heijkoop, 15 jaren. C. Ran, geb. Tukke, 22 jaren. H. Mulder, 10 maanden. A. Steggerda, geb. Kunst, 52 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). "5 3 p D Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 nnw. 1.5 k. 1 771.32 f 10.92 8.7 -3.6 0.79 Slechtw. 9 12 zw. 2 769.84 f 9.44 11.4 -1.0 0.85 ii 10 8 nwtw. 8 768.77 f 8.27 8.8 -1.7 0.79 wein.gv. 10 12 nwtw. 6 768.92 f 8.42 9.2 -3.3 0.81 «r Weèrsgesteldheid8 Mei 12 u. Helder, koud, goedweer. 9 Mei 12 u. Helder, mooi weer. 10 Mei 8 u. Idem. 10 Mei 12 u. Helder, lichtbew., koel, mooiweer. Marktberichten. TESSEL, 8 Mei. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende prijzen: Koeboter 50 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 2.75, en Eend-eieren f 3 a 3.50 per 100 stuks, Kievits eieren 8 a 12 cents per stuk. Hooi f 14 a f 17 per 500 kilogram. Koehuiden 30 cents per kilogram, Paardenhuiden f 8 a 9, Schapenhuiden f 2.50, Lamshuiden f 1.75 a 2.alle per stuk. TERSCHELLING, 8 Mei. In de afgeloopen week zijn er een 200 tal Lammeren naar de Hollandsche markten vervoerd. Op- koopers besteedden 7, 8 en 9, ja zelfs f 10 per stuk. Eieren golden f 2.25 a 2.50 per 100 stuks. Boter 80 a 90 cents per kilogram. De afzet van Zeegras is zeer onbeduidend, al zijn de prijzen ook zoo laag mogelyk gesteld. ALKMAAR, 9 Mei. Aangevoerd: 367 vette Kalveren, f 25 a 120; 29 nuchtere dito, f 3 a 16; 36 magere dito, f 12 a 15; alles per stuk. 167 vette Varkens, 36 a 46 cents per kiiogram. HOORN, 7 Mei. Tarwe f 6.25 a 8.50, Gerst f 4.— a 5.25, Haver f 2.75 a 4.Witte Erwten t 8.50 a 11.Groene dito f 9 a 12, Grauwe dito f 11 a 16, Vale dito f 8.25 a 15. Bruine Boonen f 9.25 a 12.Karweizaad f 17.a 17.50, alles per hectoliter. Veemarkt: 2 Paarden f 60 a 175; 100 Koeien f 140 a 220, 1184 Lammeren f 18 a 26, 1771 Kalveren f 5 a 13,63 Varkens f 4 a 18, 168 Biggen f 5 a 9, 35 Kippen f 0.80 a 2.25, alles per stuk. 15,600 Kip-eieren f 2.50 a 2.90 per 100 stuks. 2312 kop Boter 45 a 52£ cents per kop. 14 hectoliter Aardappelen. AMSTERDAM, 9 Mei. Op de Veemarkt waren aangevoerd: 820 Runderen, lste kwaliteit 64, 2de kwaliteit 58 en 3de kwaliteit 52 cents per kilogram. Melk- en Kalf koeien f 90 a 250, 102 nuchtere Kalveren f 4 a 8, 454 Schapen en Lammeren f 24 a 6 per stuk. Vette Varkens 36 a 42 cents per kilogram. Pryzen der Aardappelen: Friesche Dokkumer Jammen f 2.70 a 3.dito Franeker f 2.60 a 2.75, dito Engelsche f 240 a 2.15, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.80 a 4.10, dito Flakkeesche t 2.80 a 3.30, dito Blauwe I 2.60 a 3.30, Fransche Bollen f 2.10 a t 2.20, Pruisische Hamburgers f 2.70 a 3.dito Roode 11.80 a f 2.10, Westlandsche Duin Zand f 5 a 6. Bij het bespreken eener wijziging van de begrooting voor Binnenlandache Zaken heeft men in de Tweedo Kamer de aan dacht der Regeering, voor zooveel noodig, gevestigd op hetgeen onlangs in het Britsche Lagerhuis werd medegedeeld omtrent de redenen, die de Engelsche Regeering nopen het verbod van in voer van levend vee nit Nederland te handhaven. De Engelsche Regeering wil gezegden invoer niet toelaten, zoolang de doorvoer van schapen uit Oostenryk-Hongarye en Duitschland hier te lande geoorloofd is. Die doorvoer is intasschen, naar eenige leden doen opmerken, voor Nederland van veel minder belang dan de toe lating van het Nederlandsche hoornvee in Engeland. Mocht deze laatste inderdaad kunnen worden verkregen, door den doorvoer van schapen en bokken te verbieden, dan zouden die leden den prijs niet te hoog achten. Gaarne zoude men intusschen verne men, wat de Regeering gedaan had of alsnog dacht te doen, om aangaande dit groot belang voor onze veefokkerij met de Engel sche Regeering tot overeenstemming te geraken. De Minister van de Japansche Marine brengt heden, vergezeld van den kapitein der Genie Van Schermbeek, een bezoek aan deze gemeente. Zr. Ms. instructiebrik Pollux, jl. Zaterdag alhier aangekomen, beeft bij de Vlieter in de Zuiderzee aan den grond gezeten en belangrijk gestooten, echter, gelijk bij onderzoek is gebleken, zonder daarbij schade te hebben bekomen. Zr. Ms. instructieschip Nautilus wordt eerstdaags alhier verwacht. De ingenieur Van Veen zal de Noord zeereis mede maken. In de consistoriekamer van de Westerkerk der Her vormde gemeente alhier had jl. Vrijdagavond eene een voudige plechtigheid plaats. De Vereeniging „Vooruit gang" hield eene vergadering, waarin men bijeenkwam om van den Voorzitter R. Bouma afscheid te nemen. Voor dien kleinen kring was het een aandoenlijk oogenblik, daar ieder doordrongen was van het besef, hoeveel men in den vertrekkende verliest. Als aandenken werd hem aange boden een exemplaar van den Bijbel van Van der Palm met platen, terwijl hem een woord van dank werd gewijd voor hetgeen hij is geweest voor de gemeente en inzon derheid voor deze Vereeniging. Getroffen door dit blijk van waardeering, werd door den vertrekkende, met een gepast en diepgevoeld woord dank gezegd. De beste wenschen werden geuit en de verzekering werd gegeven, dat de herinnering aan de gemeente Helder en aan dezen vriendenkring, bij den vertrekkende zal bijven voortleven. Met een toepasselijk gezang werd deze samenkomst be sloten. Jl. Zaterdagavond hield de Gymnastiek- en Excer- citie-Vereeniging „Pro Patria' eene feestelijke bijeenkomst in het lokaal Musis Sacrum alhier. Geopend met een toepasselijk woord van den Voorzitter, bestonden de werk zaamheden verder in marsch- en ordeoefeningen, oefeningen aan den rekstok, aan de brug en met de ringen. Met een bal werd deze feestavond besloten. Onder de leiding van den directeur, den heer J. Grooten- dorst, werden deze oefeningen in goede orde en onder bijvalsbetuigingen uitgevoerd, en deze samenkomst heeft op die wijze ongetwijfeld weder bijgedragen om het aantal kunstlievende leden te doen toenemen. De vermaning, in het bekende kinderliedje neergelegd „Maar wie wil spelevaren, zij wijs en welbedacht," bleek jl. Zondag een zeer nuttige vermaning te zijn, die nog wel eens in het openbaar mag worden herhaald. Meer dan een vlet bewoog zich Zondagmiddag op 't Heldersch kanaal, gevuld met knapen, die zich het fraaie weder ten nutte maakten, om uit spelevaren te gaan. Een klein jongentje geraakte op de eene of andere wijze te water en liep zeer groot gevaar om te verdrinken. Zijn oudere broertje sprong hem na en door zich aan de ranke boot vast te houden, zocht hij te verhoeden, dat de kleine drenkeling onder de vlet zou geraken. Gelukkig schoot een matroos der Marine, het gevaar ziende, ter hulpe toe. Dezen gelukten het, om de beide jongens uit hun gevaarvollen toestand te bevrijden. Met een nat pak togen de knapen huiswaarts. Jongelieden, die in dit en in het naderend zomer-seizoen uit spelevaren gaan, mogen zich, met dit waarschuwend voorbeeld voor oogen, wèl herinneren het aloude liedje, waaraan wij hierboven een paar regels ontleenden. In het begin van Jurii zal de tegenwoordige chef van het personeel bij het Departement van Marine in Nederl.-Indië, de kapitein ter zee E. C. Uhlenbeck, repatri- eeren en waarschijnlijk vervangen worden door den kapitein luitenant ter zee P. Zegers Veeckens. Volgens het Marineblad zijn aan het Departement van Marine in Nederl.-Indië nog de navolgende mutatiën in het vooruitzicht. Tengevolge van de uitbreiding, aan de „afdeeling materieel" gegeven, zal de kapitein-luitenant ter zee A. P. Tadema den luitenant ter zee lste klasse J. H. Mijer als chef dier afdeeling vervangen. Laatstge noemde wordt dan adjudant van den commandant der zee macht,' in plaats van den luitenant ter zee lste klasse A. G. Ellis, die belast wordt met het commandement van het schroefstoomschip 4de klasse Java. De tegenwoordige com mandant, de luitenant ter zee lste klasse C. Hofiman, is bestemd om lste officier te worden op een der ramtoren- schepen. Te Amsterdam beeft acte voor lager onderwijs be komen mej. E. A. Van Strijen, vroeger alhier woonachtig Aangenomen het beroep naar de Herv. geméente te Zuid-Zijpe door Ds. M. H. Laurman, pred. te Berkenwoude; naar Venhuizen door Ds. Visser, predikant te Ursem. Jhr. Mr. Elout van Soeterwoude heeft zich aangesloten bij de Christelijke Gereformeerde gemeente van zijne woon plaats ('s Gravenhage). Op den 15 Mei 1887 hopen onze geliefde ouders: «x A. KOSTER >e- S en G. Az. BORST, >c* hunne 25jaHge cclitvereeniging te herdenken. Schagen. Hunne dankbare kinderen. nkwmmmwmmmwmm Heden herdenken onze geliefde ouders: C. B A L D E R en M. K OSSEN, hunne 25jarige cchtvcrceniglng. Hunne dankbare kinderen en behuwdzoon. Wieringerwaard, 11 Mei 1887. Op Zondag 15 Mei a. s. hopen onze geliefde i ouders PIETER POOL J.zoon en AAGTJE KAPER, hunne 25jarige cchtvcrceniging te herdenken. Aangezien onze Vader, op thans 90jarigen j ouderdom, nog volkomen gezond en in het volle bezit zijner zintuigen is, en onze Moeder (thans 51 jaren) zijne derde Echtgenoote is, zoo mag j deze herdenking wel als eene groote zeldzaamheid i worden vermeld. Kolhorn, bij Schagen, Mei 1887. Hunne dankbare kinderen: Pieter Pool. Jan Dirk Pool. Ondertrouwd JOHAN WILHELM KAMPER en AAFJE DE BEURS. Helder, 6 Mei 1887. Ondertrouwd LEENDERT DE BEURS, van IJmuiden, en MINA BRUINS, van Kerkwijk. Kerkwijk, 6 Mei 1887. Geboren: PIETER, zoon van Pieter Keij9er Pz. en Maria KeijserBremer. Zuidhaffel op Texel, 9 Mei 1887. Heden overleed, ten huize van zijn schoonzoon, den Heer J. SLIJBOOM, onze geliefde Vader en Behuwdvader de Heer C0RNELIS DALMÈIJER, in den ouderdom van ruim 78 jaren. Burg op Texel, 8 Mei 1887. Uit aller naam, A. D A L M E IJ E R. Dankbetuiging. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, zoowel binnen als buiten deze gemeente ondervonden, bij het overlijden van hunne geliefde Dochter en Nicht EL1SABETH CORNELIA, ook vooral aan HH. Dragers en Aansprekers, voor de laatste eer, haar bewezen. Helder, 10 Mei 1887. Wed. T. J. BOSCH, geb. HUIGEN. G. J. BOSCH, R.-C. Koster. Dankbetuiging aan Heeren Bestuurders der Vereeniging Vrije liefdadigheid, voor de hulp aan mijne vrouw bewezen. Tot innig leedwezen heeft het haar niet mogen baten. Ook mijnen dank aan den Wel Ed. Heer Dr. J. C. O V E R D UIN, die alles aanwendde om haar leed te verzachten, en haar tot de laatste oogenblikken toe heeft bijgestaan. Verder nog mijn dank aan mijn patroon, den Heer J. P. SCHENK, en Echtgenoote, voor de vele blijken van belangstelling. Wieringerwaard, 7 Mei 1887. F. ROB. De ondergeteekenden betuigen bij deze aan familie, vrienden en buren hunnen hartelijken dank. KI. SIJBRANDS. A. SIJBRANDS—SLEUTEL. Wieringerwaard, 11 Mei 1887. De Kolonel, Toeziende Chef over het 'Garnizoens-Kleedingmagazijn te nelder, zal op den 25 MEI a. s., des middags ten 12 uur, in bet Fort Erfprins, in het openbaar en k contant verkoopen bestaande in: Kapotten, Kortejassen, Mouwvesten, Laken- pantalons, Kwartiermutsen, Sehacots, Schoenen, Hemden, Onderbroeken, Wollen Sokken, Wollen Handschoenen, Limien Werkbroeken, Blauwe Kielen en verdere equipements uitrusting. De Kolonel, Toeziende Chef over het Garnizoens- Kleedingmagazijn, VAN MARLE. worden gehouden iederen Maandag. Van af 1 Juli a. s. wordt de postdienst niet meer door den ondergeteekende vervuld, tengevolge van overgang aan een anderen aannemer. Naar aanleiding hiervan heeft hij de eer kennis te geven van zijne vestiging, van heden af, als Hij beveelt zich daartoe beleefdelijk in de gunst van het publiek aan, belovende voor eene vertrouwde en billijke bediening alle zorg te zullen dragen. Jn. Jz. KIKKERT treedt van heden af in dienst van ondergeteekende als koetsier. Burg op Texel, Nieuwstraat, Mei 1887. Jn. Hz. KALF.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3