Gemeenteraad van Texel. De heer TJeenk Willink heeft namelijk te kennen gegeven, dat hij het voorstel in zake het door hem uitgegeven Weekblad niet tot een twistappel wenschte te maken op de aanstaande Nutsvergadering. Het succes, aanvankelijk met de uitgave verkregen, is trouwens grooter dan hij had durven hopen, en hij acht voorshands den steun der Maat schappij niet meer volstrekt onmisbaar voor het wélslagen der zaak. Ook met het oog op de omstandigheid, dat de redactie bij aanneming van het voorstel van het hoofd bestuur zich niet onder alle omstandigheden vrij zou kunnen gevoelen, acht hij intrekking wenschelijk. Het hoofdbestuur heeft, naar aanleiding, van deze brieven besloten, zijn voorstel in te trekken en het dus ter alge- meene vergadering niet in behandeling te brengen. t Men schrijft ons van Texel, dd. 23 dezer: „Geassisteerd door schuiten van de Cocksdorp, vertrok heden uit het Eierland de gestrande en afgebrachte zeetjalk „Pieternella Comelia," kapitein Vliegenthart. Dit vaartuig, komende met eene lading leien van Antwerpen, heeft thans koers gezet naar de bestemmingsplaats, Harburg. Het hulp- loon, aan de bergers uitgekeerd voor hunne bemoeiingen, beliep f 750.* De Prins en Prinses van Saksen-Altenburg woonden jl. Zaterdag in de Duitsche Evangelische kerk te 's Hage, met eene aanzienlijke schare, de kerkelijke inwijding bij van het huwelijk van Baronesse C. Yan Hardenbroek en Baron Yon dem Bussche-Streithorst, ritmeester bij het Koninklijk-Saksische garde-ruiterregiment. Ook verschillende Pruisische garde-officieren waren in uniform aanwezig. Bij de voltrekking van de burgerlijke echtverbintenis ten Raadhuize, behoorde de Minister van Justitie tot de getuigen. Naar aanleiding van dit huwelijk gaf Baron Yan Harden broek Vrijdagmiddag een groot diner in het Hotel den Ouden Doelen. De Prins en Prinses van Saksen-Altenburg namen ook daaraan deel en woonden verder de soiree- dansante bij, die de gastheer in genoemd Hotel zijn gasten aanbood. (Vad.) De Haagsche briefschrijver van de Arnh. Crt. schrijft: //Ons Gemeentebestuur zal de nieuwe Prinsenstraat ver rijken met een nieuw gebouw, een Brandweerpaleis. Nu men voor de stadsapotheek, tot groote ontevredenheid der belastingschuldigen, in die straat met enorme kosten al een monumentaal gebouw heeft opgericht, dat door het volk „Pillenpaleis* is gedoopt, kan het gerust voorspeld worden, dat in deze straat, waar bovendien door het Rijk de post en telegraafvesting is aangelegd en een kapitaal gebouw voor „Eigen Hulp" is verrezen, voor het Brandweerpaleis een massa in belastingpenningen omgezet „zweet en bloed" der geduldige Hagenaars zal besteed worden. Daar zijn de hoofdei ijken omslag-betalers goed voor. En gaf de bouwerij nu nog eens dezelfde resultaten als het evenge noemd „Eigen Hulp," dat bezig is aan zijne leden over 1886 veertien percent van het door hen in de winkels gekochte uit te keeren! De gemeentelijke schatkist ver loochent evenmin haar karakter als die van den Staat; zij is en blijft de oude „slok-op en haal-meer,* die nooit ver zadigd is en niet veel bijzonders geeft en retour. Wel riekende en heldere grachten althans zeker niet." Het „Reglement voor den Provincialen Bond van Katholieke Kiesvereemgingen in Zuid- en Noordholland, zooals dit is vastgesteld in de te 's Hage gehouden ver gadering, is verschenen en aan de toegetreden Kiezersver- eenigingen toegezonden. De voornaamste voor de buiten wereld van belang zijnde artikelen zijn volgens de „Maas bode" Art. 1. De Bond stelt zich ten doel: Samenwerking en eenheid van richting bij de verkiezingen voor de Staten- Generaal en de Provinciale Staten onder de Katholieken te bevorderen, met eerbiediging van de zelfstandigheid der Kies vereenigingen Art. 7. Bij verkiezingen treedt het bestuur op om, in overeenstemming met de plaatselijke omstandigheden, overleg te bevorderen bij de Katholieke Kiesvereenigingen, en om zooveel mogelijk een gewenschte samenwerking met andere partijen tot stand te brengen, alles met inachtneming van de besluiten der vergadering. Art. 10. De Provinciale Bond sluit zich bij een Alge- meenen Bond aan, tenzij blijke, dat de voor den laatste te ontwerpen statuten in strijd zijn met de bepalingen van dit reglement. De overige artt. zijn van huishoudelijken aard. De bekende Pieter Bruinsma is jl. Woensdagavond te Dokkum weder geducht aan 't vechten geweest en heeft zich ernstig tegen een politie-agent verzet. Ten slotte is hij ingerekend. Dat de doleerenden in alles tot de aartsvaderlijke gewoonten willen terugkeeren, bewijst o. a. het voorbeeld in. „Hoe komt ge hier, jongen? Zijt gij door de lucht gevlogen?" „Neen, papa, ik ben u maar zoo gauw mogelijk nagereden," verklaarde Johan. „Ik moest mijnheer Eberstcin noodzakelijk spreken en hem in een dringende zaak om gehoor verzoeken „Ik wil niets hooren!" kwam de oude heer hiertegen op. „Ik weet al vooraf, waarop 't neerkomt; maar ik ben het juist met uw vader déns geworden, dat we al die huwelijksplannen met ernstige en krachtige maatregelen te keer zullen gaan." „Ja, met ernstige en krachtige maatregelen," bevestigde de professor. „Dat hebben we ons voorgenomen, maar maar waarom wilt gij uwe dochter mijn zoon eigenlijk niet tot vrouw geven Eberstein zag hem aan, geheel uit het veld geslagen. Dat was een wonderlijke vraag, nadat zij juist tezamen een verbond tegen dat voorgenomen huwelijk gesloten hadden! Het antwoord werd hem echter bespaard, daar Hertha op dit zelfde oogenblik beslag op hem legde, en "Wehlau maakte hiervan gebruik om zijn zoon ter zijde te nemen. „Ik heb mij vergist," zeide hij kort en bondig. „Gij hebt dit maal gelijk gehad. De oude baron is best bij zijn verstand, op eenige abnormale hersenaandoeningen na, en deze moet men op rekening stellen van de tiende eeuw. Zulk een stamboom is voorwaar ook niet normaal! Maar gevaarlijk en erfelijk zijn die stokpaardjes niet, en dus als het dan niet anders kan, trouw dan maar met je Gerlinde!" „Goddank, dat gy eindelijk tot inzicht zijt gekomen, papa!" riep Johan met een zucht van verademing. „Gij hebt 't mij lastig genoeg gemaakt met uw angst voor mijn nazaten, die er voorshands nog niet zyn." „Dat was mijn plicht. Maar, zooals ik zeg, ik ben nu gerust omtrent het lot van je nakomelingschap. Zorg nu maar, dat ge met den ouden man en zijn stamboom klaarkomt." „Ik overrompel beiden!" riep de jonge schilder zegevierend. „Ten spyt van allen en alles, verover ik mijn betooverde prin ses!" (Slot volgt.) van Aarlandervecn. Zondag den 15 dezer werd namelijk door Ds. Ozinga afgekondigd, dat op den Hemelvaartsdag een bid- en vastendag zou gehouden worden. De leden der gemeente moesten zich op dien dag met een matig ontbijt tevreden stellen en verder niets gebruiken. Rooken en pruimen werd insgelijks verboden, en alleen bij groote warmte mocht men zich men een teug koud water opfrisschen. Ook een Hofbericht. Een der Poneys van Prinses Wilhelmina, de kleine „Puck", hoopt spoedig een klein „Puckje" ter wereld te brengen. Volgens Henri De Parville verandert de lengte van den mensch gedurende den dag; naarmate het later wordt, neemt die af. Er zijn menschen, wier lengte per dag met 6 centimeter vermindert. Een vrouw, die geen toilet maakt, is een soldaat zonder uniform. Petit-Senn. „Papa," snapten een paar jonge meisjes, „het gebruik van al die vreemde woorden in onze taal moest men niet per- mitteeren; daar hebt ge nu weer „humbug, humbug"wat is dat?" „Ik zal het u duidelijk maken, kinderen. Wanneer papa de geheele week door niet anders hoort dan: „lieve papa, beste papa," maar niet grijpen kan naar een schoon over hemd of hij vindt de knoopjes los en de knoopsgaatjes doorgesleten, dan noemt de Amerikaan dit humbug." Zitting van Zaterdag 21 Mei 1887. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt aan den Raad mede, dat de heer J. Drempt, Rijksveearts te Westwoud, onlangs hier is geweest en zijne vestiging in deze gemeente in beraad heeft genomen, en dat intusschen een schrijven is ontvangen van den heer Sandkuijl, Rijksveearts te Tiel, betreffende dezelfde zaak. Hij heeft dezen laatste uitge- noodigd tot een bezoek aan de gemeente, en hoopt, dat de aan gewende pogingen tot een gewcnschten uitslag zullen leiden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 1. Ter tafel worden gebracht eenige ingekomen provinciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. Dc Voorzitter geeft kennis, dat door den heer Commissaris des Konings is benoemd tot gemeente-veldwachter in Eierland Krijn Tanis. Aangenomen voor kennisgeving. 3. De Voorzitter brengt in behandeling een nader schrijven van het Bestuur van het Waterschap de 30 Gemeenschapjielijke Polders op Texel, inhoudende mededeeling omtrent den ontworpen weg tusschen de Waal en Oude Schild. Volgens dat schrijven zou de weg gorden aangelegd op eene breedte van elf meters, gemeten op volzee, met tonrondte van 20 cM., terwijl de kosten, met inbegrip der uitgaven voor onteigening van grond, zijn geraamd op f 2200.tcrwyl ook de richting wordt aangegeven. De Voorzitter zegt, dat het Dagelijksch Bestuur na deze inlich tingen geen bezwaar maakt om, evenals vroeger gedaan werd, eene subsidis van f 500 voor dat werk te verloenen, dat zeer zeker van groot lokaal belang is, maar ook voor de algemeene communicatie op dit eiland belangrijke voordcelen aanbiedt. Hij twijfelt niet, of dc Raad zal gaarne willen meêwerken om, door aanneming van dit voorstel, deze nuttige zaak te bevorderen. De heer Roeper zegt, dat hij gaarne het voorstel ondersteunt. Hij acht dc zaak zoo belangrijk en nuttig, dat hij vóór zou stemmen al zouden de kosten uitsluitend voor rekening der gemeente komen. .De heer Zijm brengt in het midden, dat dc polder Waal en Burg eene subsidie van f 400 heeft toegezegd en dat ook van het Waterschap Eierland ondersteuning is gevraagd. De heer Boon komt ter vergadering. De heer Keijser, Wethouder, geeft eenige inlichtingen over de richting, die thans aan den weg zal worden gegeven, die hij zeer doelmatig acht, waarmede ook andere leden instemmen. De heer Boon is tegen het voorstel. De verbetering van den weg naar het Westen is van veel meer belang, en werd sedert jaren besproken en gevraagd. De heer Zijm zegt, dat het Dijksbestuur verbetering van den weg naar het Westen niet uit het oog verliest, en stellig voor nemens is, om ook deze tot stand te brengen. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 12 tegen 1 stem. Dc Voorzitter zegt, dat de weg naar de Koog voltooid is en dat binnenkort de onderhouds-termijn voor den aannemer afloopt. Alsdan zal het onderhoud geschieden voor rekening van de ge meente en het Dijksbestuur van Texel, ieder voor de helft. Dc wijze, waarop dit zal geschieden, wenschte hij gaarne geregeld te zien. Hij zou daaromtrent voorstellen, om, namens den Raad, aan het Dijksbestuur de keuze te laten omtrent het gedeelte van den grindweg, dat het voor het vervolg in onderhoud zal ne men. Hij geeft inlichtingen omtrent verschillende afstanden. Na eenige besprekingen wordt besloten, dat aan het Dijksbe stuur zal worden overgelaten de keuze tusschen het onderhoud van den grindweg van af den Burg naar de tocht en dat vandaar naar het eind van de Koog, en de regeling verder op te dragen aan het Dagelijksch Bestuur. 4. Ter tafel wordt gebracht een rekwest van de gebroeders Tijs en Jan Van der Sterre, verzoekende, dat het verzoek van Jan Vos Dz., te Oude Schild, om eenigen grond achter de taanderij in erfpacht te erlangen, niet worde ingewilligd, aangezien zij daardoor belemmering zouden krijgen bij hun ijspakhuis. Nadat hieromtrent verschillende besprekingen hebben plaats gehad, wordt besloten, deze zaak tot nader te verdagen, en alsnog daar omtrent een onderzoek in te stellen. 5. Er wordt gelezen een verzoek van Gerbrand Dros Pz., om eenigen grond op het Haventerrein te mogen erlangen, tot daar- stelling eener garnalenkokerij. Wordt in handen gesteld van het Dagelijksch Bestuur tot onderzoek. 6. De Voorzitter stelt aan de ordt de gevraagde verplaatsing van C. Schaap, onderwijzer te Waal, naar den Burg, en de be noeming van een onderwijzeres aan de Waal, op eene jaarwedde van f 450. Na eenige besprekingen wordt door den Voorzitter voorgesteld, alvorens eene definitive overplaatsing en benoeming te doen, een besluit te nemen tot aanstelling eener onderwijzeres op f 450, en doet voorlezing van een concept-besluit, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. 7. Er wordt gelezen een verzoek van P. Bruin Pz., te Oude Schild, verzoekende, dat verbetering in het ophalen van de brug aan den Westkant te Oude Schild worde gebracht. Wordt gesteld in handen van het Dagelijksch Bestuur tot onderzoek. De vergadering wordt voor eenige tijd geschorst ter behan deling van eenige reclames betreffende den hoofdelijken omslag. Na heropening, wordt door den Voorzitter ter tafel gebracht de verordening voor het openbaar lager onderwijs. Na eenige mededeeling wordt besloten, deze verordening voor de leden van den Raad ter visie te leggen. De heer Bakker vraagt eenige inlichtingen omtrent de her ziening der algemeene politic-verordening in deze gemeente. Hij herinnert zich, dat indertijd eene Commissie is benoemd, maar heeft sedert niets van de zaak gehoord. De Voorzifter zegt, dat de verordening in concept gereed is, dat de commissie die eerstdaags in behandeling zal nemen en dat de politie-verordening in de volgende vergadering ter tafel zal komen. De heer C. Keijser zegt, dat hij zoo straks van den Voorzitter heeft vernomen, dat te De Cocksdorp een gemeente-veldwachter is benoemd. Hij had gemeend, dat, na het vertrek van den vorigen titularis naar Amerika, die betrekking zou kunnen ver vallen en verwonderde zich daarom zeer, dat de Raad niet in kennis werd gesteld met het plan van den Voorzitter, om te De Cocksdorp weder een gemeente-veldwachter te doen benoemen. De Voorzitter zegt, dat er geen aanleiding bestond om den Raad in kennis te stellen met dat plan; het benoemen geschiedt buiten den Raad, die de jaarwedde vaststelt, door den Commis saris des Konings. De heer Koorn zegt, dat hij wil toegeven, dat het politie-toe- zicht in de verschillende dorpen veel te wenschen overlaat, maar hij verliest daarbij niet uit het oog, dat bij eene jaarwedde ad f 100, de eischen niet te hoog mogen gesteld worden. De Voorzitter erkent, dat hij het geheel eens is met de vorige sprekers. Hij wil trachten, eene nieuwe en betere regeling tot stand te brengen, die hij later aan den Raad zal mededeelen. Hij had gaarne gezien, dat een Rijksveldwachter hier aan den Burg werd geplaatst, maar zijne pogingen om dit tot stand te brengen zijn niet geslaagd. Men achtte het beter, om de beide Rijksveldwachters te plaatsen aan De Cocksdorp en aan het Oude Schild. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Buitenland. De berichten uit België luiden niet gunstiger en de werkstaking breidt zich uit, terwijl het volk zich hier en daar aan geweldenarijen begint schuldig te maken. Uit Bergen (België) wordt van jl. Zondag gemeld: „Een dynamietpatroon is in de rez-de-chaussée van het Hotel du Commerce te La Lovière ontploft. Een luitenant kolonel en een geneesheer zijn gewondde materiëele ver woesting is zeer groot; op drie personen, die den schildwacht bij het telefoon-bureau bedreigden, is deze genoodzaakt geweest te vuren, waardoor één der drie gedood werd." Een later bericht luidt: ,,'s Morgens te 9 uur heeft eene ontzettende ontploffing plaats gehad in het Hotel du Commerce te La Louvière. Een dynamietpatroon, op het buitenkozijn van een raam gelegd, in welks nabijheid zich in de kamer een aantal officieren bevonden, is ontploft. Het raam en een stuk van den muur vlogen in stukken, terwijl den luitenant-kolonel, commandant van het 7de linie-regiment, de kleêren van het lijf gescheurd werden. Echter is niemand gedood. Men heeft de zekerheid, dat de patroon moet zijn neergelegd door een drietal personen, die met een wagentje aangeko men, maar bij de ontploffing in allerijl gevlucht zijn. Het parket der Rechtbank van Bergen heeft zich naar La Lou vière begeven." De Duitsche Kroonprins heeft eene operatie ondergaan, welke bevredigend is afgeloopen. De overtocht over den Atlantisch en Oceaan in vier dagen. De „Arrow Steamship and Shipbuilding Company* te New-York bouwt thans, naar een nieuw systeem, eene pakketboot, die eene gemiddelde snelheid zal hebben van 22 knoopen, en wel door middel van machines, die eene beweegkracht zullen hebben van 22,986 paarden. Het schip, de „Pocahontas," zal zijn 164.16 M. lang en 12.16 M. breed en zal eene waterverplaatsing hebben van 7.75 M. Het zal gebouwd worden van ijzer en staal en in 1060 compartimenten verdeeld zijn, waarvan 500 beneden de waterlijn. Door 20 ketels zal de stoom voortgebracht worden. De boot zal de reis van New-York naar Liverpool in 4 dagen of minder nog kunnen afleggen, maar geen vrachtgoederen aan boord nemen dan die van de post. Prof. Billroth, de beroemde Weener chirurg, is sedert eenige dagen ernstig ziek tengevolge van eene bronchitis. Uit Chicago kwam het bericht, dat groote speculanten in granen een „corner* in tarwe pogen tot stand te brengen. Het heet, dat ze alleen te Chicago veertig millioen bushels tarwe hebben opgekocht, en daarenboven het grootste gedeelte van den voorraad der voornaamste Amerikaansche markten en waarschijnlijk ook nog den halven voorraad van Liverpool in handen hebben. Daar de zichtbare voorraad tarwe in de Vereenigde Staten in de afgeloopen week op nog geen vijftig millioen bushels begroot werd, verbeelden zich de speculanten zeker, dat ze het spel reeds gewonnen hebben. In Engeland is het bericht vrij onver schillig ontvangen. De tijden zijn voorbij, dat Amerika de prijzen op de Engelsche markt regelt. Nog slechts eenige jaren geleden kwam ongeveer 70 pet. van de in Engeland ingevoerde tarwe uit Amerika; thans is de aan voer uit de Vereenigde Staten tot 40 k 50 pet. gedaald. Indië en Australië zijn machtige mededingers geworden en alleen voor 't schier ondenkbare geval, dat de Amerikaansche speculanten ook die aanvoeren onder controle hadden, zouden ze kans van slagen hebben; thans znllen ze waarschijnlijk zelf het slachtoffer van hun spel worden. Het departement van landbouw te Washington heeft een staat opgemaakt van den tarweoogst in de geheele wereld over 1886. China en Japan alleen zijn daarin niet begrepen, maar hun tarweoogst is onbeduidend. De geheele oogst is 2,031,322,285 bushels en de Vereenigde Staten komen daarbij vooraan met 457 millioen bushels. Indië, Rusland en Duitschland, in tegenstelling van Frankrijk en de Ver eenigde Staten, telen tarwe niet als stapel product. Groot- Brittannië is het land dat van alle andere de meeste tarwe koopt en verbruikt, vermoedelijk meer tarwe per hoofd dan eenig ander land ter wereld, met uitzondering van Frankrijk, waar tarwe het gewone voedsel van het geheele volk is. Ofschoon de Vereenigde Staten den toon aangeven in de productie, is de opbrengst per acre toch slechts 12 bushels ongeveer, in Groot-Brittannië circa 27. De heer Perrins, chef der firma Lea and Perrins, die Worcestersauce vervaardigt, liet aan roerende goederen en fondsen circa 8 millioen guldens na aan zijn weduwe en kinderen. Benoemingen, enz. Benoemd zijn: tot heemraad van den polder Waard- Nieuwland de heer W. Heijblok; tot idem van den polder Wieringerwaard de heer J. Dirkszoon Kooijtot idem van het waterschap Eierland de heer D. C. Loman. De luitenants ter zee 1ste klasse W. M. J. Visser en J. J. De Bruijne worden met den 25 dezer respectievelijk gedetacheerd te Amsterdam en te Vlissingen, ten einde tegenwoordig te zijn bij de verdere gereedmaking van Zr. Ms. schroefstoomschepen 4de kl. „Flores" en „Cerara." De luitenant ter zee lste klasse H. F. Verheggen en de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2