Gemeenteraad van Helder. Vanwege de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal, op Woensdag 27 Juli a. s., des voormiddags 11 uur, te Schagen eene Tentoonstelling worden gehouden van fokmerriën en veulens. Prijzen zullen worden uitgeloofd voor: 1. De beste merrie met haar veulen, afkomstig van den hengst Horsa of Norman II. 2. De beste merrie met haar veulen, afkomstig van een anderen vreemden of gekruisten hengst. 3. De beste en inlandsche merrie met haar veulen, afkom stig van een inlandschen hengst. 4. De beste merrie, in 1887 gedekt door den hengst Horsa of Norman II. 5. De beste merrie, in 1887 gedekt door een anderen vreemden of gekruisten hengst. 6. De beste merrie van inlandsch ras, in 1887 gedekt door een hengst van inlandsch ras. Eigenaars van hengsten kunnen hunne dieren ter opluis tering inzenden. Aangiften van inzendingen kunnen tot en met 14 Juli geschieden bij den Secretaris-Penningmeester W. Teengs, teWieringerwaard, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. Volgens de „Locomotief" zal de Regeering eene afdoende proef nemen te Atjeh met de voeding der mili tairen en wel door het verstrekken van zuivere versche Java-rijst, waartoe 12 duizend picols kandang-auer-rijst besteld zijn. Men wil zien en ondervinden of het waar is dat de beri-beri door slechte rijst zou kunnen veroorzaakt worden. De Commissaris des Konings in Noordholland heeft ter algemeene kennis gebracht: 1. dat de jacht op waterwild in den kring, begrepen binnen den Westfriesclien omringdijk en in de gemeenten Petten en Callantsoog, zal worden geopend op Vrijdag 15 Juli a. s., en in de overige deelen der provincie op Maandag 1 Augustus: 2. dat de kooilieden, met uitzondering van die op Texel, op wie deze bepaling niet van toepassing is, hunne kooi eenden opgesloten of gehokt moeten houden van het tijdstip der opening van de jacht op waterwild tot 1 September. In de jl. Maandag gehouden vergadering van aandeel houders der Maatschappij „De Atlas," fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, is besloten, de com missarissen en den directeur te machtigen de faillietverklaring der Vennootschap aan te vragen. Men schrijft ons van Texel «Zaterdag a. s. zal alhier een eigenaardig feest worden gevierd. De bevolking van het eiland wordt uitgenoodigd om zich dien dag aan het strand bij het dorpje de Koog te verzamelen, om feest te vieren bij gelegenheid van de geheele voltooiing van den nieuwen kunstweg van den Burg naar de Koog. Op denzelfden dag zullen de beide reddingbooten op zee worden beproefd. Wedrennen en volksspelen zullen worden gehouden, terwijl verschillende muziekkorpsen zich bij afwisseling zullen doen hooren. Een talrijke opkomst van heinde en verre zal voorzeker deel nemen aan de algemeene feestvreugde." De heer Kiderlen heeft jl. Zaterdag te Londen een prachtige overwinning behaald met de „Two Miles Inter national Tricycle Handicap." Bij den beslissenden wedstrijd waren buiten hem twee mededingers: Gatchouse en Moore, beiden geduchte rijders. De twee Engelschen reden over den geheelen afstand tot aan de laatste rondte door en algemeen dacht men, dat er geen quaestie van was of een dezer beiden zou het winnen. Kiderlen zag geen ruimte genoeg om hen voorbij te komen, totdat hij op den laatsten rechten afstand een opening tusschen beiden zag en zijn vaart versnellende, stoof hij tusschen beiden door en won prachtig een halve yard. Het enthousiasme van het talrijke publiek was zeer groot. Men schrijft aan de Leidsche Crt: „In de beide laatste maanden, waarvan Juni nu haar einde nadert, heeft een paar dagen de zuidenwind met onweder en regen verkwikking aan het aardrijk gebracht. Anders was steeds de bovenwind heerschende met groote droogte. Zelfs nu de langste dag voorbij is, werd de weers gesteldheid niet zomerachtig. De zwarte wolken, die steeds uit het noorden opkomen, doen smeltende ijsbergen ver moeden, en de weergesteldheid bleef volgens den thermo meter gemiddeld 20 graden te laag. Mei was guur en somber; Juni had verschroeienden zonneschijn met een ijzigen wind. Geen wonder dat het veldgewas snakt naar regen. De weilanden zijn dor, het gras komt niet aan voor het vee en de hooibouw gelukt niet. Er staat weinig gras voor de zeis, dat tengevolge van de koude spichtig is op geschoten, en het hooi droogt wel, maar het sterft niet; daaraan ontbreekt zonnewarmte; het wordt half groen Weken waren voorbij gegaan; het zou lente worden. Sinds eenigen tijd had er een leelijke oostenwind gewaaid, die bij een helderblauwen hemel en gouden zonneschijn de menschen tot wandelen verleidde; maar als zij dan buiten kwamen, dan be zorgde hij hun verkoudheid en hoest, zoodat zij zich teleurgesteld terugtrokken en de bloemen berouw hadden, dat zij het gewaagd hadden, zich zoo vroeg te vertoonen. Nu echter was een vochtige, zoele lentelucht gekomenzonne schijn en regen wisselden elkander af. Aan de struiken ont sprongen overal de knoppen, in den slottuin was het grasperk met viooltjes als bezaaid, en op het kerkhof, op het graf dat Elze behoorde, bloeiden de blauwe crocussen. Zij had juist een krans om het kruis geslingerd, dat den naam der afgestorvene droeg het was heden de sterfdag harer moeder en dus ook haar eigen geboortedag; een doomtak in den levenskrans van het meisje, een sombere band die haar bestaan zoo nauw met den dood ver bond. Zij zat daar een lange poos op den steenen rand van het graf en haar handen schikten onwillekeurig de bladeren van den krans in orde, terwijl haar oogen over alle kruisen en zerken heen in de ledige ruimte staarden. Haar leven was in den laatsten tyd een voortdurende strijd geweest met zich zelf, met al de anderen zjj had niemand meer, dien zij vertrouwen kon. Allen hadden partij gekozen tegen haar zelfs Moritz. Zij voelde het, Moritz had iets tegen haar, hij ontweek haar zichtbaar en Frieda was tusschenbeide zoo erg onhartelijk. «Zij heeft nooit verdriet gehad in haar leven," zeide tante Ratenow«zij is een bedorven kind, en dezulken mag men het zoo hoog niet aanrekenennukken van kinderen kunnen immers een volwassen mensch niet bcleedigen." Tante Lotte echter was onverwacht vertrokken naar haar stift. Op zekeren dag was zij van nicht Ratenow met bcschreide oogen boven gekomen en had haar kofier gepakt. De gestrenge nicht had het namelijk voor dit jaar beter geoordeeld, dat Lotte in den zomer tehuis bleef en haar gezegd, thans acht weken in het klooster te gaan doorbrengen. Ja, en wat tante Ratenow zeide, dat moest altyd gebeuren. (Wordt vervolgd.) binnengehaald. Intusschen jaagt de wind langs wandel dreven en straatwegen geduchte stofwolken op, die planten en kreupelhout met eene grijze laag bedekken, waarbij de stralende hoogstaande zon iedere wolk, die regen deed verwachten, wegjaagt. Zoo krijgen de groenten ook hunne beurt, die stug zijn en niet aankomen; de bloemkool o. a., die vocht verlangt, wordt gesneden, maar met scheeps ladingen bijna zonder bloem verzonden: armzalige bloem kool derhalve, waarbij de sop de kool niet waard isUit alle oorden des lands kwamen berichten over den voor- beeldeloozen bloei der vruchtboomenzeer waar, niet over dreven en met de blijde hoop op een ruimen oogst. Maai de vruchtzetting is bedrogen uitgekomen. Pruimen en kersen zijn klein, kleurloos en droog; aardbeziën zijn niet veel beter, missen geur en zullen spoedig gedaan hebben; aardappelen ontwikkelen niet, de kooien zijn als stuiters en het beschot is klein. Met de peren en appelen gaat het evenzoo. De zoogenaamde zwarte vlieg, die de noor denwind overbrengt, zet zich in de vrucht, of de rupsen verwoesten deze met de bladeren door hare vruchtbare nesten. Wat er te wachten staat als de wind keert, is duidelijk: op zonneschijn volgt regen. Menigeen kon dan wel eens zeggen: wat valt er een water, of welk: een nat najaar!" Het schoolfeest, te Wieringerwaard gehouden uit de opbrengst van eene fancy-fair, is uitmuntend geslaagd. Eerst werden de jeugdige feestelingen, ruim 270 in getal, de gemeente rondgereden met een 50tal rijtuigen. Daarna volgde eene geïmproviseerde kermis, volksspelen met dertig prijzen, en eindelijk tien tombola's; alles opgeluisterd door muziek. Gisterenmorgen heeft op de Kaasmarkt te Haarlem de keuring plaats gehad van stapels kaas. Hiervoor waren door de afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maat schappij van Landbouw de volgende prijzen uitgeloofd, welke door de jury, bestaande uit de heeren De Goede, Veen en Schut, werden toegekend: voor den besten stapel f 25, aan P. Boekei, te Wieringerwaard, Kaasfabriek „Aurora," voor den daarop volgenden stapel f 15, aan G. Brandt, te Wieringerwaard; voor den derden stapel f 10, aan J. Beets, te Haarlemmermeer. Bovendien werden door het Bestuur prijzen toegekend aan: C. Moolenaar en J. Couvert, beiden te Haarlemmermeer. Er werd door 13 personen aan den wedstrijd deelgenomen. De haring, aangevoerd door den eersten haringjager, heeft jl. Dinsdag te Vlaardingen bij publieken verkoop opgebracht f 30 tot f 55 per ton volle en f 30 tot f 45 per ton maatjes. Het Melkerij-proefstation te Kiel heeft eenige feiten betrekkelijk de waarde van het tot geld maken van de melk medegedeeld, welke aandacht verdienen. Een kilogram heele melk bekwam door het maken van boter en magere kaas eene waarde van 8.17 Pf., door het maken van vette kaas 19.81 Pf., door rechtstreekschen verkoop 10.03 Pf.; een kilo magere melk kreeg door het maken van Limburger kaas eene waarde van 7.47 Pf., van komijnkaas 5.42 Pf., als dikke melk eene waarde van 4.38 Pf. en als Holstein- sche kaas van 2.13 Pf. In het nauwe gedeelte der Veemarkt te Breda kwam dezer dagen de schutterij in „dubbele rotten" met de muziek voorop de tram tegemoet. Het commando van een luitenant luidde: „mannen, een beetje op zij voor de tram!" „Papa, hoe begint een oorlog?' vroeg Karei eens onder zijn werk aan zijn vader. „Dat hangt er van af," luidde het antwoord. Onlangs was er bijna een uitgebroken tus schen Spanje en Duitschland, omdat de Spanjaarden de Duitsche vlag omlaag hadden gehaald." „Hoé kun je nu zoo iets zeggen," viel mama in de rede, die er bij zat, „daarom was het niet." „Maar, lieve kind, ik dien dat toch wel te weten." „Dan vergis je je." „Ik vergis me niet." „Je vergist je wel, liet was omdat de Duit- schers...," Wat, denk je, dat het was omdat de Duit- schers...." „Jij wilt het altijd beter weten dan iemand anders." „Niemand had jou opinie gevraagd." „Maar ik kan het niet verdragen, dat je zulke nonsens aan 't kind vertelt; kom hier, Karei." „Och neen, moe," zegt de jongen, «ik weet nu al hoe een oorlog begint." Zitting van Dinsdag 28 Juni 1887. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden; afwezig de heeren Kor ver, Van Neck, Van Gijn en Tinkelenberg. De tribune is schaars bezet. De aanteekeningen van het verhandelde in de zitting van 10 dezer wórden, na de opening der vergadering, voorge lezen en goedgekeurd. Daarna wordt aan de orde gesteld de benoeming van een onderwijzer aan de gemeente-school No. 1 (in het Koegras), ter vervulling der vacature, ontstaan door het eervol ontslag, aan den heer F. C. Van Brussel verleend. De voordracht is samengesteld als volgt: lste candidaat F. J. Westendorp, te Nijmegen, 2de A. Joman, Oudkarspel, en 3de P. Drijver, Haarlem. Er geschiedt voorlezing van een brief van den Arrondisse- ments-Schoolopziener, den heer Mr. M. Büchner, houdende bijzondere aanbeveling van No. 1 der voordracht, met het oog op het afgelegene van de standplaats. Tot stemming overgaande, wordt de heer Westendorp met algemeene stemmen gekozen. Mede met eenparige stemmen hecht de Raad zijne goed keuring aan eenige af- en overschrijvingen op de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor den dienst van 1886, welke regeling noodig is, met het oog op het eerlang opma ken der rekening en verantwoording over gemeld dienstjaar. Op voorstel des Voorzitters wordt bepaald, dat, met afwijking van de agenda voor deze bijeenkomst, het onder zoek der bezwaarschriften, tegen aanslagen in den hoofde- lijken omslag van dit jaar ingekomen, zal plaats hebben aan 't einde der zitting. Er geschiedt voorlezing van een brief van den heer J. C. Jansen, houdende mededeeling, dat hij, met het oog op zijn aanstaand vertrek uit deze gemeente, zich genoodzaakt ziet het lidmaatschap van den Raad neder te leggen. Hij uit, bij die mededeeling, de beste wenschen voor den bloei dezer gemeente, en betuigt zijnen medeleden dank voor de blijken van vriendschap en welwillendheid, van hen onder vonden. De Voorzitter richt daarop het woord tot den heer Jansen, betuigt zijn leedwezen over diens heengaan en roemt hetgeen de vertrekkende voor de gemeente gedaan heeft èn als lid van den Gemeenteraad, èn als lid der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Spreker wenscht den heer Jansen, ook in zijn verder leven, veel geluk en voorspoed toe, terwijl hij hem verzekert, dat zijne nuttige werkzaamheid, in 't belang van den Helder, niet licht uit het geheugen zal gaan van de ingezetenen dezer gemeente. (Bijvalsbetuigingen.) Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling, dat op 24 dezer eene verificatie heeft plaats gehad van de boeken en de kas des Gemeente-ontvangers. Een en ander werd in volkoraene orde bevonden, in kas zijnde de som van f 21,842.43*. Er geschiedt voorlezing van eene missive van HH. Gedep. Staten dezer provincie, de mededeeling inhoudende, dat tegen de besluiten van den Raad tot heffing van begrafenis rechten en tot bepaling van marktgelden bij dat Collegie bedenkingen bestaan, die, worden ze ter kennisse van Z. M. den Koning gebracht, ongetwijfeld er toe zullen leiden, dat aan die besluiten de vereischte goedkeuring zal worden geweigerd. Genoemd Collegie geeft echter in overweging, om in beide besluiten de gewenschte wijziging aan te brengen, zoodat de bestaande bezwaren worden opgeheven. Die bezwaren zijn gelegen vooreerst in strijd met het voorschrift der begrafeniswet, waarin bepaald wordt, dat de rechten voor 't begraven van kinderen hoogstens de helft en een vierde mogen bedragen van de rechten, voor 't begraven van lijken van volwassenen verschuldigd, 't Besluit, door den Raad in zijne vorige zitting genomen, is met dat voorschrift in strijd, want voor het begraven van lijken van kinderen van 112 jaar is dat recht be paald op f 4 en dit mag hoogstens f 3 zijn. Wat betreft de marktgelden, meenen Gedep. Staten, dat uit het oog is verloren het bepaalde bij art. 251 der gemeentewet, welk artikel voorschrijft, dat de opbrengst van zulke rechten niet hooger mag zijn dan 't bedrag der kosten, die voor het houden der markt noodig zijn. Na eenige discussie wordt besloten, de Verordening tot het heffen der begrafenis-rechten zoodanig te wijzigen, dat voor het begraven van kinderen van 1 tot 12jarigen ouderdom de som van f 3, en voor lijken van kinderen beneden het jaar f 1 verschuldigd zal zijn. Omtrent de marktgelden, geeft de Voorzitter in overweging, aan HH. Gedep. Staten te antwoorden, dat door de verhooging dier rechten, waar toe de Raad heeft besloten, de verhouding tusschen ontvang sten en uitgaven van de markt niet met de wet in strijd is. De Voorzitter merkt op, dat het politie-toezicht bij gelegenheid der jaarmarkt meerdere uitgaven noodig maakt en dat ook de herstelling en het schoonmaken van den openbaren weg der gemeente kosten veroorzaakt. Redenen genoeg, meent de Voorzitter, om de eenigszins verhoogde heffing, ook met het oog op art. 254 der gemeentewet, te handhaven. De vergadering geeft luide hare instemming te kennen met het aangevoerde door den Voorzitter. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling, dat de heer H. Bitter Jr., arts, zijne benoeming tot ge meente-geneesheer heeft aangenomen. Tot het onderzoek van ingekomen bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag voor den dienst van 1887 (circa 90 stuks), doet de Voorzitter de openbare zit ting overgaan in eene zitting met geslotene deuren. Na de heropening der openbare vergadering, vestigt de heer J. C. Jansen de aandacht van den Voorzitter op de omstandigheid, dat zich elders een geval heeft voorgedaan van besmettelijke ziekte in een zoogenaamden kermiswagen. Nu de kermis hier zeer aanstaande is, meent spreker, dat het van zeer groot belang is, een nauwkeurig toezicht op die wagens en hunne bevolking uit te oefenen. De Voorzitter verzekert, dat de politie in deze met de meeste nauwgezetheid haar plicht zal doen, en sluit daarop de zitting. Buitenland. Een vreeselijke brand heeft jl. Zondagavond de dokken der „Packing and Provisian Company" te Chicago verwoest. 10 millioen pond spek en ham verbrandden, benevens 1600 levende varkens. De schade wordt op 1,250,000 dollars geschat. Koningin Victoria heeft aan alle Vorsten, die bij haar jubile te Londen waren, een gouden en aan de per sonen van hun gevolg een zilveren herinneringsmedaille geschonken. Uit St. Petersburg wordt aan de „Times" gemeld, dat een door de Russische Regeering geheim gehouden nihilisten-proces gevoerd is tegen 21 beschuldigden, van welken 7 ter dood veroordeeld zouden zijn. De afbraak van de Parijsche „Opéra-Comique" is voor 29,200 francs verkocht. Alle gouden of zilveren voorwerpen, busten en muziek-instrumenten, die zullen worden gevonden, moeten aan den Staat worden uitgeleverd. In den nacht van jl. Maandag op Dinsdag is de schouwburg „Lafavette," te Rouaan, in de asch gelegd. Te kwartier voor drieën begon de brand, te half vier viel het koepeldak in, en te 4 uren was alles uitgebrand. Persoon lijke ongelukken van beteekenis zijn niet te betreuren, doch de bewoners van het gebouw hebben nauwelijks tijd gehad om zich te redden. De oorzaak kent men niet. Dien avond was er voorstelling geweest van „Joséphine vendue par ses soeurs." In Italië zijn voor het eerst trichinen bij den mensch ontdekt. Zij werden door dr. Legge verkalkt in het lijk aangetroffen van eenen man, bij het bewerken van een anatomisch praeparaat. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Juli a. s. wordt: 1. de sasmeester bij 's Rijkswerf alhier W. Heyman, ter zake van meer dan vijf-en-zestigjarigen ouderdom, eervol uit die betrekking ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben; 2. benoemd tot sasmeester bij 's Rijkswerf alhier de sluis wachter J. C. H. Stelleman; 3. worden de baas der zeilmakers bij 's Rijkswerf te Hellevoetsluis P. Kramer en de bewaarder bij 's Rijkswerf alhier J. H. Ivalkwarf in hunne voorschreven betrekking respectievelijk overgeplaatst naar 's Rijkswerven alhier en te Amsterdam. De lste luitenant-adjudant Schenck, van het 4de regiment vesting-artillerie te 's Gravenhage, is als zoodanig naar hier overgeplaatst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2