Directeuren en afgevaardigden der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, die hunne 110de algemeene vergadering te Purmerend houden, zijn den 11 dezer op het raadhuis door den Burgemeester met eene hartelijke toespraak verwelkomd, welke beantwoord werd door den voorzitter der Maatschappij, den heer J. F. W. Conrad, die op het gezegde van den Burgemeester, dat Purmerend geen nijverheidsstad was, antwoordde dat in de eigenlijke be- teekenis van het woord, de landstreek, waarin het gelegen was, toch hare eigenaardige nijverheid had, namelijk hare uitgebreide kaasmakerijdat artikel 1 van het maatschappelijk reglement ook den landbouw noemde als voorwerp van belangstelling en zorg der Maatschappij. Welnu, Purmerend was een brandpunt van de belangen van landbouw en de daarmede verbonden veeteelt, en terecht werd dus deze algemeene vergadering daar gehouden. Vervolgens had in de sociëteit Nut en Genoegen eene muziekuitvoering plaats. Het Congres is eergisteren voortgezet. De secretaris, de heer Van Eeden, uitte den wensch, dat er pogingen gedaan zouden worden om de houtsnijkunst in Nederland, thans nog slechts in enkele zeedorpen, o. a. Zand voort en Scheveningen en in Oosterbeek beoefend, weder meer algemeen ter hand te doen nemen. Voorts werd mede gedeeld, dat het rapport der commissie, benoemd in zake heide-ontginning als werkverschaffing, voor het publiek verkrijgbaar is gesteld. Het voorstel om f 500 subsidie te geven voor een vak school voor schoenmakerij vond bij verschillende afgevaar digden bestrijding. Er werd dan ook besloten, deze zaak tot een volgend jaar aan te houden. Een voorslag om subsidie van f 500 te verleenen voor de dit jaar in Den Haag te openen kookschool werd echter aangenomen. De vergadering sprak als haar gevoelen uit, dat van een internationale commissie tegen het veenbranden niet veel heil zou zijn te wachten. Overeenkomstig het voorstel van directeuren werd punt IV (prijsvraag octrooiwet) tot een volgend jaar aangehouden. Punt V (afbrandende heide) werd aangenomen. Omtrent dit punt deelde de heer Schober mede, dat proeven, sedert tien jaren in Duitschland genomen, om hooge heide te ontginnen zonder het veen te branden, voortdurend gunstige resultaten hebben opgeleverd, zoodat dan ook reeds contracten worden opgemaakt, waarbij het veenbranden is buiten gesloten. Het zou z. i. belangrijk zijn te vernemen welke middelen aanbevelenswaardig mochten zijn om verlost te worden van den „de lucht vervalschende, warmte verminderde, dauw belettende, heide-humus ver brandende veendamp." De werkzaamheden voor den bouw van het Kon. Ned. Circus „Oscar Carré," aan den Binnen-Amstel te Amsterdam, zijn reeds tot kapshoogte gevorderd. De Rechtbank te Arnhem heeft jl. Dinsdag C. J. F. N. Sloet tot eene gevangenisstraf van 6 maanden ver oordeeld, ter zake dat hij bij advertenties in verschillende couranten bekend maakte, dat hij, tegen overmaking van eenen postwissel van f 8, 12 flesschen wijn zond van het bekende huis Carlini te Venetië, doch daaraan niet voldeed. Jl. Dinsdag nacht heeft te Rotterdam een ernstig spoorweg-ongeval plaats gehad. De nacht-goederentrein uit Amsterdam, welke te 1.52 aan het Centraal Station te Rotterdam aankwam, had te veel vaart, zoodat het den machinist onmogelijk was, tijdig te stoppen. Het gevolg was, dat de trein het stationsgebouw binnenreed, waardoor niet alleen het gebouw, maar ook de machine ernstig be schadigd werd. Van den trein, welke uit 25 wagens bestond, werden een drietal verbrijzeld. De machinist, stoker en conducteur, die het gevaar zagen naderen, spron gen intijds van den trein zonder letsel te bekomen, zoodat men gelukkig geen verlies van menschenlevens te betreu ren heeft. Men schrijft ons van Anna Paulowna, dd. 13dezer: „Onze kiezers worden, evenals elders, tegen Dinsdag a. s. opgeroepen tot de verkiezing van leden voor den Gemeente raad, maar, wat niet gewoon is, alhier doet zich het geval voor, dat voorzien moet worden in de grootste helft van het aantal leden van dat College. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreding de heeren C. E. Perk, J. A. Zur Mühlen en J. C. Geerligs Sr., terwijl een vierde lid moet gekozen worden, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer F. Kaan. Een wit stembriefje dient tot stemming voor de drie vacatures, veroorzaakt door periodieke aftreding, een rood tot stemming van een nieuw lid." Zij ging naar haar Blaapkamcr en begon daar al het benoodigde voor een reis uit te zoeken, een nécessaire, négligé en allerlei dingen meer. Maar zij kreeg telkens het verkeerde, kon het rechte niet vinden daarby greep zij dikwijls naar haar voorhoofd, zocht dan weder in het spoorwegboekjeom elf unr ging de trein naar Halle. Zij schelde nog eens, bestelde het rytuig en beval dat Johan terstond met een boodschap naar Bennewitz moest. i,Mijnheer Van Hegebach is in de stadik zag van morgen reeds zijn équipage," antwoordde het meisje bescheiden. Was dan alles heden in de war „Het is goed," zeide zij, maar haar toorn werd nu recht wakker. Dat was dan de dank voor al haar liefdeZij liep weg, zooals men het in de romans zietzij stiet in grenzelooze onbe dachtzaamheid alles van zich, wat haar, de zwervelinge, als een groot, ongedacht geluk in den schoot was gevallenzij compromitteerde zich zelf en het huis, waar zij een toevlucht had gevonden. Van waar had dat stille meisje met haar zachte, bruine oogen die geestkracht Maar men mocht niet toegeven tot eiken prijs moest verhinderd worden, dat de Bennewitzer den brief ontving. Zij ging naar haar schrijftafel, schreef een telegram aan de directrice van het instituut te D. om Elze te verzoeken,- geen letter te schrijven, vóór zij met haar gesproken hadzij zelf kwam met den nachttrein en verzocht om logies. Zij zond er het dienstmeisje mee heen en zette zich toen neer om een briefje aan den Bennewitzer te schrijven hij moest toch ergens te vindeu zijn, in het hotel, op het stadhuis of bij het kantongerechthij moest hier niet komenmen moest zien hem iets wijs te maken. Wat viel de leugen haar met haar eerlijke, oprechte natuur toch zwaarzij verscheurde reeds het derde vel. Eerst had zij willen schrijven dat Elze migraine had, maar hij zou toch wel vernemen, dat zij was uitgegaan. Zij had onver wacht eene kleine reis moeten ondernemen Achmaar waarheen dan Hij zou wel merken, dat er iets niet in orde was. Neen, zij kon niet liegen, er mocht dan van komen wat wilde. En zij vond geen uitweg. „Als Moritz maar eerst te huis was „De complimenten van mijnheer Van Hegebach." De dienst maagd bracht een bouquet lelietjes-van-dalen voor freule Van Hegebach en een brief voor mevrouw Van Ratenow. „Breng den ruiker naar de kamer der freule," beval zij en opende toen het couvert. (Wordt vervolgd.) Uit de in de jl. Din.sdag in de zitting van den Genees kundigen Raad in Noordholland gedane mededeelingen door dr. Saltet, over het gebruik van duinwater, bleek, dat liet aantal inwoners in gemeenten, die aan drinkwaterleidingen zijn aangesloten, bedroeg op 1 Januari 11. 528,000 of meer dan 2/3 der geheele bevolking der provincie, tegen 423,000 of 58 pCt. der bevolking in 1883. Opnieuw ziju eenige huisgezinnen op het eiland Ter- sehelling in diepen rouw gedompeld, door het (hoogst waarschijnlijk) vergaan van den vischkotter „Vrouw Huiber- tina." Na gissing en berekening heeft dit ongeluk plaats gehad in den storm van den 20sten Mei jl. Gezagvoerder was A. G. Bos, zijne beide zoons en een neef voeren met hem. Allen vonden den dood in de golven. De oppassende huisvader laat eene weduwe na met drie kinderen. Men schrijft uit Naarden aan het „Haarl. Dgbl:" „Hoewel de verkwikkende regen der laatste dagen het Gooi aanmerkelijk heeft verfrischt, zoodat het, na de groote warmte, werkelijk een genot mag heeten, buiten te vertoeven, schijnt dit toch nog niet zooveel invloed uit te oefenen, als men in deze streek wel verwacht en gehoopt had. In de hotels in den omtrek dezer gemeente althans wordt over het algemeen verschrikkelijk geklaagd over een slecht jaar. Alleen het van ouds bekende „Jan Tabak" is, evenals altijd, druk bezocht; overigens hebben slechts enkele ge zinnen hun intrek genomen in hotels. Meer dan vroegere jaren echter wordt gebruik gemaakt van de gelegenheid, die particulieren door het verhuren van kamers aanbieden en het is niet onaardig te zien, hoe b. v. in het dorpje Laren de dames zich behelpen in eene eenvoudige boeren woning, die zij onder andere omstandigheden waarschijnlijk met een opgetrokken neusje zouden voorbijgaan, terwijl een nieuw gebouwd en naar de eischen des tijds ingericht hötel nog steeds te vergeefs zijne bewoners verwacht. Moge men in de hotels over stilte te klagen hebben, aan levendigheid op militair gebied zal het gedurende dezen zomer hier niet ontbreken, en hen die er belang in stellen kennis te maken met de wijze, waarop militairen het zich te velde nuttig en aangenaam weten te maken, kunnen wij bepaald een bezoek aan het Gooi aanbevelen. Er zal hiertoe ruimschoots gelegenheid zijn. Niet alleen zullen het lste, 3de en 4de bataljon van het 7de regiment infan terie op de heide bij Laren van 10 Augustus tot 12 Sep tember beurtelings kampeeren en een vijftigtal leerlingen van het Gymnasium vau 11 tot 19 dezer aldaar op dezelfde wijze worden geoefend, maar door genoemde bataljons zal bovendien bij afwisseling nog twee dagen worden gebivak keerd en wel op 21, 25, 26 en 28 dezer en op 4 en 8 Augustus a. s., wanneer althans de plannen van den regiments-commandant niet, evenals het vorige jaar, worden verijdeld." Het Heilsleger verwacht Zaterdag a. s. de overkomst van zijn generaal Booth naar Amsterdam. Hij zal dan het vaandel uit het hoofdkwartier medebrengen. Zondag en Maandag zullen dan waarschijnlijk de godsdienstoefeningen onder de leiding van den aanvoerder van het leger plaats hebben. Dr. Mess bericht aan het „Dagblad" het volgende: „Gisteren steeg te 2 uren de thermometer in de schaduw 88° F. of 31° C., terwijl hij op den waterspiegel tot 110° F. of 43° C. klom. Deze ongemeenzame hitte deed mij aan hen, die zich baden wilden, den raad geven om daarvan in den middag tusschen twee en vijf uren af te zien. Reeds waren twee personen in het bad ongesteld geworden. Badende hij zulk eene hitte, stelt men zich aan zonnesteek of hersenen-congestie bloot." Bij een landbouwer te Bath (Zeeland) kwam dezer dagen een kip, die geruimen tijd afwezig was geweest, aangewandeld met 17 kuikens in zijn gevolg, en te Borssele zijn bij een veehouder door een kip uitgebroeid pauwen, kalkoenen en poules pintades. Het opkweeken van deze drie soorten gaat tot dusverre even goed als van andere kuikens. Men meldt als eene curiositeit uit Roosteren aan het „Venl. Weekblad": „Zondag den 3 dezer had alhier plaats een concert van 30 werkende leden onder.... een rozestruik!" In den tuin van mevr. de wed. Reynen staat een treur- roos, welker kroon den kolossalen omtrek heeft van ruim 20 meter. Onder dit boompje, dat dien dag volgens matige berekening prijkte met meer dan 10,000 bloeiende rozen, gaf het Fanfare-Gezelschap om der curiositeitswille een concert. Wegens de buitengewone warmte van dien dag deed mevr. Reynen aan alle bezoekers (de tuin stond voor het publiek open) geheel belangeloos op milde wijze verver- schingen aanbieden. Menig glaasje werd geledigd, menig fleschje onderging een bloedige, maar pijnlooze operatie!" Een beleefd ontvanger is die van Zoeterwoude, de heer P. Boonekamp. Hij beseft zijn plicht zonder de maat schappelijke vormen bij de vervulling daarvan te krenken. Ziehier de aanmaningen die hij, zonder kosten, aan de belasting-schuldigen zendt „Beleefde herinnering. „Daar de zitdagen tot ontvangst van den hoofdelijken omslag verstreken zijn, neemt de ondergeteekende de vrijheid u, ter voorkoming van vervolgingskosten, dringend uit te noodigen uwen aanslag alsnog binnen acht dagen na heden te voldoen." In een Zeeuwsch blad komt een advertentie voor, waarbij iemand, kennisgevende van het overlijden zijner moeder, schrijft: „Zacht en kalm was haar heengaan naar die plaats, waar geen inwoner meer zal zeggen „ik ben ziek." Als de zon schijnt, placht hij te zeggen: jongens, dan moeten wij in ons tuintje gaan wandelen, arm in arm, met de geheele familie en al onze goede kennissen. En dan moeten we rustig bij al de perkjes en bloembedden stilstaan en ze van alle kanten bekijken en opnemen. En het kan ook geen kwaad als wij hier en daar een bij uitstek schoone zomerroos of geurige reseda afplukken en, bij wijze van souvenir aan dien zonnigen dag, wegleggen tusschen de bladen van onzen bijbel. Als ge dat doet, jongens, en zoo'n soort van herbarium aanlegt, en als dan later de herfstwind over de velden gaat en uw tuintje plundert, zooals 't mijne nu geplunderd is, dan zullen die gedroogde bloemen iets van haar geur en pracht hebben medegedeeld aan dat woord van hoop en vertrouwen, dat ge dan noodig zult hebben. N. C. Balsem, „Altijd zon." Provinciale Staten van Noordholland. Vergadering van Dinsdag 12 Juli 18S7. Tegenwoordig zyn G6 leden. De rekening der provincie over 1885 wordt vastgesteld. De ontwerp-begrooting der kosten van het Provinciaal Be stuur voor zooveel het Rijksbestuur is, over 1888, werd goedge keurd. De rekening van het gesticht Meerenberg over 1886, supple- toire begrooting van dat gesticht voor 1887 en de begrooting voor 1888 werden vastgesteld zooals zij zijn voorgedragen. Achtereenvolgens werden de navolgende subsidiën uit de pro vinciale fondsen verleend a. ten behoeve der Zeevaartkundige School in het Zeemanshuis te Amsterdam een subsidie van f S00 over 1887; b. ten behoeve der Bewaar- en Handwerksschool op Ter schelling, voor den tijd van 3 jaren, ingaande met 1887, een subsidie van f 125 's jaars; c. ten behoeve der Algemeene Bewaarschool te Hippolytushoef op Wieringen, voor den tijd van 3 jaren, ingaande met 1887, een subsidie van f 100 's jaarsdit subsidie is verleend met 61 tegen 4 stemmen, nadat door den heer Heemskerk protest was aangeteekend tegen het verleenen van toelagen uit de openbare kas aan scholen, welke niet bruikbaar zijn voor hen, die eene positief christelijke opvoeding hunner kinderen verlangen, tegen welke opmerking de heer Muller, rapporteur der commissie uit de Staten, aanvoerde, dat godsdienstige bezwaren z. i. hier niet mochten wegen d. ten behoeve der Industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam, voor den tijd van 3 jaren, tc beginnen met 1888, een subsidie van f 2000 's jaars; e. ten behoeve van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem en van de daaraan verbonden Teekenschool, voor den tijd van 5 jaren, te beginnen met 1888, een subsidie van f2000 I 's jaars; f. ten behoeve van het Conservatorium, opgericht door het bestuur der afdeeling Amsterdam van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, voor den tijd van 3 jaren, ingaande met 1888, een subsidie van f 1000 's jaars; g. ten behoeve der uitgave van het Jaarboekje voor de pro vincie Noordholland voor 1888, een subsidie vau f 200. Bij de behandeling der provinciale begroeiing voor 1888 werd de aandacht bijzonder gevestigd op het belang, dat er zou gezorgd worden, dat door het Rijk behoorlijk aan zijne verplichting worde voldaan tot het op de vroeger vastgestelde diepte onderhouden der vaart van Amsterdam naar Vreeswijk. De begrooting werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal zijn ge kozen de aftredende leden: de heer M. H. Insingör met 54 stemmen, terwijl op den heer C. Donker waren uitgebracht 7 stemmen, op den heer W. Hovy 2 stemmen en op den heer Mr. F. T. Westerwoudt ééne stem; 1 blanco biljet werd in de bus gevonden. de heer mr. G. Van Tien hoven met 58 stemmen, terwijl op de heeren W. Hovy, C. Donker en mr. F. T. Westerwoudt, elk twee stemmen waren uitgebracht en op de heeren jhr. mr. A. V. Teding Van Berkhout en jhr. C. Hartsen elk ééne stem. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten werd gekozen de heer mr. J. F. T. Van Valkenburg, met 64 van de 66 uitgebrachte stemmen. Bij de behandeling der gewijzigde verordening op den aanleg en het gebruik van tramwegen werd uitvoerig gediscussieerd over de vraag, of ook de toestemming van de gemeentebesturen, wanneer zij niet zijn de eigenaars of beheerders der wegen waarover de trambaan zal worden gelegd, als vereischte mag worden gesteld. Een amendement van den heer Mouthaan, dc strekking hebbende om die toestemming niet te vorderen, werd verworpen. De verordening werd daarna, behoudens eene kleine wijziging, voorgesteld door den heer De Vries, vastgesteld zooals zij door Gedeputeerde Staten is voorgesteld. Bewilliging werd verleend tot het brengen eener wijziging in de statuten van de Lokaalspoorweg-Maatschappij „Hollands Noorder kwartier." Het voorstel van Gedeputeerde Staten, om aan het algemeen bestuur der Zuiderzee-Vereeniging voor het door die Vereeniging in te stellen onderzoek eene bijdrage te verleenen van f 1000 's jaars, en wel over de jaren 1887, 1888 en 1889 werd aangenomen, na alvorens op voorstel van den heer Van Nierop in dien zin te zijn aangevuld, dat de bijdrage eerst wordt uitbetaald, nadat ten genoegen van Gedeputeerde Staten zal zijn gebleken, dat de Vereeniging kan beschikken over de voor het onderzoek noodig geachte som van f 125,000. Voor den Sammerspolder werd een bijzonder reglement van be stuur vastgesteld. Daarna zijn aangenomen de voordrachten van Gedeputeerde Staten tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor den polder Buitenhuizen, den polder Assendelft, den polder De Wogmeer, den banne of polder Obdam, den polder de Groote Waal en den Binnendijkschen Overheemschen en Bergerpolder. De zomervergadering der Staten werd daarop door den Voorzitter in naam des Konings gesloten. Buitenland. De jubilé-revue te Spithead belooft een zeldzaam schouwspel te zullen opleveren. Te Portsmouth heerscht een drukte, alsof Engeland den oorlog had verklaard aan een der groote mogendheden. Het aantal oorlogsschepen, dat aan de revue moet deel nemen, is grooter dan ooit te voren en alle typen zullen vertegenwoordigd zijn, zoowel het reuzen-pantserschip als de dwerg-torpedo's. De „Temps" constateert, dat Zwitserland reeds na vijf jaar teruggekomen is op zijn besluit tot afschaffing der octrooien, terwijl Nederland nog het eenige land in Europa is waar aan de uitvinders het recht op hun vinding niet gewaarborgd wordt. In de tweede helft dezer maand, als de ex-Keizerin Eugénie te Chislehurst terug is, zal het stoffelijk overschot van Napoleon III en dat van den Keizerlijken Prins overge bracht worden in de nieuwe monumentale kapel, die te hunner eere te Farnborough is gebouwd. De kapel is uitgevoerd in den overgangstijl van het laatst der 15de eeuw, en vooral de koepel en de zijgewelven moeten een groot- schen indruk maken. De graftombes zijn van Schotsch graniet; die van den Keizer is een geschenk van Koningin Victoria. De berichten omtrent het toenemen der cholera op Sicilië luiden verontrustend en de epidemie heeft ditmaal een zeer boosaardig karakter. De Regeering heeft bevolen dat alle schepen, die Catania verlaten, aan een streng geneeskundig onderzoek zullen onderworpen worden. Ook de booten die tusschen Messina, Syracuse, Pizzo en Cotrone passagiers opnemen, zullen zich zoodanig onderzoek getroosten moeten, terwijl schepen, waarop choleragevallen worden geconstateerd, worden gedesinfecteerd. Ook op het eiland Sardinië moeten eenige zeer verdachte sterfgevallen voorgekomen zijn; officiéél is aldaar echter nog geen cholera geconstateerd. Van het ongeluk te Zug vallen nog de volgende bijzonderheden te vermelden;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2