HET ZENDINGSFEEST OOST-INDIE. een handgeld van DRIE HONDERD DULDEN. aan de GREBBE, bij Rhenen, den 20 Juli a. s. Aanbrengpremie TIEN GULDEN. AMERIKAANSCHE HARMONIUM-ORGELS. Voorhanden eene ruime keuze uit de Fabriek van J. Van der Tak en Cle., te Rotterdam. N.B. Nieuwe Orgels van af f 75.—. M A RI N E. Lemkes Tuyn's verbeterd AVaschmiddel voorWolvee, Neringdoenden! S. W. STOOKER? Waarom zou men den Heer S. W. STOOKER niet kiezen? S. W. STOOKER. Eene DIENSTBODE gevraagd, AMSTERDAMSCHE COURANT. Medeburgers! S. W. STOOKER. De Heer B. F. VAN ECK, PLAATSBILJETTEN en PROGRAMMA'S voor den feesttrein zijn van 13 tot 18 Juli, des avonds ten 6 uur, te bekomen aan het Station van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij DEN HELDER, en aan de tussehenliggende Stations van deze Maatschappij. Afzonderlijke PROGRAMMA'S kosten 40 Cent; op franco inzending van het bedrag worden zij franco door den ondergeteekende gezonden. Dit Programma en het groote Aanplakbiljet geven verdere inlichting. H. B. BBEIJBR, Arnhem, Juli 1887. Secretaris. Nederlanders, die dienstnemen bij het Indische leger, ontvangen, bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis, Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij het Departement van Koloniën en bij alle Burgemeesters. (Deze Orgels worden door mij verkocht voor denzelfden prijs als aan de Fabriek.) Gedrukte geïllustreerde prijscouranten zijn op aanvrage gratis te bekomen. JE3. Th. -STJRIUEA, Pianomagazijn, Langestraat A. 35, Alkmaar. OPENBARE AANBESTEDING bij de Directie der Marine te Willemsoord, op WOENSDAG den 20 JULI 1887, des voormiddag» ten 11 ure, van: Het verrichten van eenige werkzaamheden aan de gebouwen, enz., van het Maritieme Etablissement aldaar. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage, en bij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede in de lokalen van de Provinciale Besturen van Noordbrabant, Limburg, Gelderland, Overijsel, Zeeland en Friesland en ter Secretarie van de Gemeentebesturen te Rotterdam en Dordrecht. Yoor zooveel de voorraad strekt, zijn op franco aanvrage de bestekken ter Griffie van de Directie der Marine te Willemsoord te verkrijgen. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op den 18 en 19 Juli 1887, des voormiddags ten 10 ure. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, bevattende de aannemingssom in cijfers en letterschrift en de namen van aannemer en borgen, zonder doorhalingen en bijconditiën en door den inschrijver onderteekend, moeten vóór of op den dag der aanbesteding, des voormiddags ten 11 ure, vrachtvrij bezorgd worden in de daarvoor in het Directiegebouw- geplaatste bus. Willemsoord, 11 Juli 1887. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. Schapenhouders LEMKES TUYN hebben de eer te berichten, dat zij voor den verkoop van hun bekend praeparaat: hebben aangesteld den Heer: K. KALIS Pzn., te Burg op Texel. Dit door den Scbapenbouder meer en meer gewaardeerd wordend Waschraiddel werd door de llollandschc en de Friesche Maatschappij van Landbouw bij herhaling de j3©lirOIlillS waardig gekeurd: Hoorn 1871, Getuigschrift; Franeker 1873, Medaille; Zaandam 1875, Verguld Zilveren Medaille; Edam 1886, 3EG©27©" (ïlplOllldi (üoogste onderscheiding). Prijs per Schaap of Lam zeven cents (met inbegrip van den pot). Zekerst in 'werking, gemakkelijkst in bereiding en billijkst van prijs. De bereiding van het bad kan met dit verbeterd Waschmiddel met KOUD WATER geschieden. HUWELIJK,. De grootte van het gezin kan en moet gelijken tred houden met de verdiensten. Zendt 40 ct. aan J. P. MAATHUIS, Boekh., Groningen, onder N°. 5, en u ontvangt de aanwijzing in gesloten couvert. Gaat uw handel vooruit? Neen, en nogmaals neen! Wien moet ge daarom hebben in den Gemeenteraad? Een handelsman, van wiens practische kennis ge overtuigd zijt. Wien kunt ge nu beter kiezen dat onzen plaatsgenoot: Brengt uwe stemmen op hem uit, want we zijn overtuigd, dat ge geen beter keus kunt doen. Een aantal Handelaars! Eerstdaags is 't weer verkiezing voor leden van den Gemeenteraad. Op dan allen, die belang hebben bij den eenigen bloeienclen tak van bestaan, bij de visscherij, die zoovelen aan brood helpt. Wat zou de toekomst geven, als men hier ook dat middel van bestaan moest zien kwijnen? Kiest dan iemand, die als directeur eener Visscberij- Maatschappij belang bij den bloei van den vischhandel heeft en daarbij onder ons is opgegroeid; kiest den Heer: Practicus. om met Augustus in dienst te treden. Adres: Heldersche en Nieuwedieper Melkinrichting. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Yoor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Burean: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Een 6tal leden van den Gemeenteraad moet eerstdaags aftreden. We willen van de aftredenden niets zeggen, maar de ondervinding beeft ons geleerd, dat we practische mannen in den Raad noodig hebben, mannen, die de belangen der gemeente Helder kennen, die met ons zijn opgegroeid en weten wat we bier noodig hebben. Kiest daarom met ons den Heer: Ieder kent hem als een rechtschapen, practiscli man, en we gelooven, dat, nu eenmaal de aandacht op hem gevestigd is, velen met ons hun stem gaarne op dien Heer zullen uitbrengen. Eenige volbloed Nieuwediepers. Hartklopping wordt dikwijls niet alleen gevoeld, maar ook gehoord; zij verhindert den slaap en veroorzaakt de ergste vrees voor dreigende verstikking. Deze Pillen worden bijzonder aanbevolen om die aandoening te ver drijven, omdat zij de zenuwachtigen en zwakken versterken, die veel vatbaarder zijn voor deze ziekte dan andere per sonen. Holloway's Pillen verbeteren zoozeer de spijsver tering, vermeerderen zoozeer de werking van den lever en geven zooveel werkzaamheid aan de ingewanden, dat duizeligheid, hoofdpijn en misselijkheid verdwijnen zoodra de hartklopping vermindert, en de lijder ondervindt dadelijk de onbescbrijfelijkste verlichting van benauwdheid. Hollo way's Pillen vormen de beste genees- en purgeermiddelen in alle gevallen van herstelling van koortsen, ontstekingen, zenuwpijnen en alle langdurige ziekten, die het bloed en de hersenen hebben verarmd. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Yoor den verkoop in bet groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Ambtenaar bij de Marine, heeft meermalen getoond, dat het algemeen belang hem zeer ter harte gaat. Vereenigen wij ons, en bieden we bem op 19 Juli a. s. een plaats aan in den Gemeenteraad Een Kiesgerechtigde. Dezer dagen is voor bet eerst eene proef genomen met een „train sanitaire/' d. w. z. een trein, gelijk die in tijd van oorlog zou moeten dienen tot doeltreffender vervoer van gekwetsten dan in 1870 mogelijk bleek. Te 7 uren in den ochtend werd de trein te Parijs samengesteld, bestaande uit 25 op eene bijzondere wijze ingerichte goederenwagens. Voorop ging een wagen voor vuil linnen, daarop volgden acht met elkander in gemeenschap staande wagens voor zieken, elk met acht bedden, twee aan twee boven elkander, met een doorloop in het midden; daarop een wagen voor den geneesheer; in het midden van den trein de bureauwagen voor den officier van administratie; daarop weder acht wagens als boven, een apotheekwagen, de keuken, bet verblijf der verplegers. Met zulk een trein kunnen 128 gekwetsten en 10 voor hunne verzorging bestemde personen worden vervoerd. De geheele inrichting er van kost ongeveer 60,000 francs. Elke Spoorweg- Maatschappij moet er verscheidene gereed hebben, twee voor elk korps van 25,000 man. Een detachement soldaten deed bij de proefneming als gekwetsten dienst. In minder dan vier minuten werd elke „gekwetste" zonder schokken of verandering van houding in het voor hem bestemde bed gedragen. De reis ging, met een vertegenwoordiger van den Minister van Oorlog en allerlei genoodigden, ook dames, naar Havre. Onderweg werd alles, en met name de zoo belangrijke luchtverversching, zorgvuldig nagegaan. De uitkomsten schijnen zeer bevredigend geweest te zijn, De 128 quasi-gekwetsten speelden hunne rol met onver- stoorbaren ernst. Tot Mantes moesten zij blijven liggen, waar hun een overvloedig in den trein gereedgemaakt dejeuner werd aangeboden. Middel tegen de aardappelziekte. Eenigen tijd geleden vestigde de „Landbouw-Courant" de aandacht op een dergelijk middel van Fasquelle, bestaande uit het volgende In 100 liter water worden 8 kilogrammen kopervitriool opgelost. Bij deze oplossing voegt men °ene soort kalk melk, bereid door 15 kilogrammen oi usebte kalk in 30 liter water. Met dit mengsel wordï ue bladeren der aardappelen, nadat deze bebakt zijn, it behulp van een pulverisator besprenkeld. De uitkomst''" t door dit middel Bordeleiser pap genoemd verk egen, moeten vol komen aan het doel beantwoord hebben. Thans schrijft dezelfde courant: Wij hebben met zekeren schroom dit middel meegedeeld, maar na wat wij er, sedert in verschillende, door bekwame mannen geredigeerde vakbladen over lazen hebben wij geen berouw omtrent onze kleine mededeeling. Daarin zijn wij op nieuw bevestigd na de lectuur van een desbe- treSend artikeltje in het „Landw. Wochenblatt für Sehleswig- Holstein," redacteur de algemeene secretaris Oekon'Aniieratb Boysen te Kiel, waarin zeer terecht naar wij meenen herinnerd wordt aan 't feit dat kopervitriool reeds lang met groot succes gebezigd is als middel tegen brand in de tarwe en dus van erkenden invloed is op parasiten. En in 't mengsel van Fasquelle komt nog een tweede bestanddeel voor, dat stellig mede storend op parasiten inwerken moet, namelijk kalkmelk (bereid van ongebluscbte kalk in water verdeeld). In genoemd orgaan wordt er op gewezen, dat 't fijn verspreiden van zulk een mengsel over de planten, zoodra zich de eerste sporen der ziekte vertoonen, zeker van invloed moet zijn en den voortgang van die calamiteit zoo niet verhinderen, dan toch zeker krachtig tegengaan. En als dan ook deze nieuwe methode niet, of niet ge- makkelijk, op groote aardappelakkers uitvoerbaar is (en bij de huidige ontwikkeling van de werktuigen ter verspreiding van zulke mengsels, onder den algemeenen naam van „pulverisators" bekend, js dót toch nog lang zoo zeker niet) is 't baast buiten kijf, dat zij van uitnemenden dienst wezen moet op kleine, met aardappels bepote uitgestrekt heden, althans zeker op zulke stukken, waarvan men poters wil oogsten, en dus zoo zuiver mogelijke, zonder de kiemen van de oorzaak der aardappelziekte. Betalingsmiddelen bij onontwikkelde volken. Alleen bij volken, die op een vrij hoogen trap van beschaving staan, wordt gemunt geld als een wettig betaalmiddel gebruikt. Het gemunte geld werd voorafgegaan door edel metaal, dat gewogen werd bij betaling. Hieraan hebben wij nog enkele uitdrukkingen van geldswaarde te danken, als pond sterling, een pond vlaamsch, livre, enz. Bij volken op een lagen trap van ontwikkeling zijn de betalingsmiddelen en de bepalingen der waarde ontleend aan zaken van dagelijksch gebruik. Bij de herdersvolken vindt de waardebepaling dikwijls plaats door vergelijking met het vee. Hetzelfde had plaats bij de oude Romeinen en Grieken. Ook bij de oude Duitschers, Ieren en Zweden werd de waarde van het vermogen bepaald naar het vee. Op dit oogenblik bestaat de waardebepaling naar het vee nog bij de Kirgiezen, Tataren, Zoeloe's, Hottentotten en Kaffers. Bij velen van deze heeft elke berekening plaats in runderen, waarmede andere dieren in eene bepaalde verhouding staan, bijv. 1 rund 10 schapen, enz., zooals o. a. in het oude Rome bet geval was. Opmerkelijk is het, dat in onze eendekooien de bepaling der waarde van andere gevangen vogels nog dikwijls plaats heeft in ver houding tot eenden. Andere onbeschaafde volken gebruiken betaalmiddelen, welke meer in overeenstemming zijn met hunne behoeften. De onbeschaafde volken in de binnenlanden van Afrika bezigen de Kauris of bepaalde schelpen als betaalmiddel. De volken van den Sahara gebruiken zout, dat voor hen veel waarde heeft, om elkander te betalen. Naar men meent, had ons woord salaris oorspronkelijk de beteekenis van zoutgeld (sal, latijn zout) wat er op wijst, dat ook bij de Romeinen eenmaal het zout hoog geschat en tot betaling van besvezen diensten gebruikt werd. Volgens de overlevering gebruikten de oude Wenden in Ober-Lausitz kroonvogelveeren, om elkander te betalen. (Vragen van den Dag.) Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4