Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. De tegen 28 Juli a. s. aangekondigde verkoop van MEUBELEN in het lokaal „Tivoli" alhier, is uitgesteld. Volksfeest te Anna Panlowna, iCatgooieR en na afloop Bal, op ZONDAG 24 JULI 1887. TE KOOP: Ongeveer 12 wagens wit Hooi en 12 wagens Klaver-hooi, Alfred Krupp, de eenige eigenaar der door zijn vader gestichte firma Friedrich Krupp, laat zijn groote zaak na aan zijn eenigen zoon Friedrich, de naamgenoot van zijn grootvader. Wat de waarde daarvan bedraagt is moeielijk na te gaan. Een feit echter is het, dat Krupp in 1874 een vijf percents leening sloot van 30 millioen mark, die 1 April 1886 weder geheel afbetaald was. In 1881 had de firma op haar staalgieterij 11,211 arbeiders in dienst en in haar verschillende mijnwerken nog 8934, dus een totaal van 19,605 arbeiders, die 45,776 vrouwen en kinderen te voeden hadden. Daarbij waren dan nog de werklieden in de Spaansche mijnen bij Bilbao niet begrepen. Krupp had zijn afnemers in alle oorden der wereld. Alle Staten van Europa, behalve Frankrijk en Engeland, hebben Krupp-kanonnen; Turkije vooral was in de laatste jaren zijn beste klant. Tot 1885 had hij 200,000 stuks geschut aan 34 verschillende Staten afgeleverd. De door den Paus gewijde gouden roos, die, zooals men weet, verleden jaar aan de Koningin-regentes van Spanje gezonden werd, is dit jaar door den H. Vader ge schonken aan miss Caldwell te Waddington in de Vereenigde Staten, die voor de oprichting eener Katholieke Hoogeschool een som van 1,500,000 dollars afstond. Dit is de tweede maal dat dit kleinood aan een dame geschonken wordt, die geen vorstelijk bloed in de aderen heeft; den eersten keer viel aan de gemalin van generaal Sherman deze onder scheiding te beurt. Bij de begrafenis van een negerin op het kerkhof Mount Pleasant, 60 mijlen ten zuiden van Nashville in Tennessee, brak dezer dagen een hevig onweder uit en de aanwezigen zochten een schuilplaats uit onder de boomen. Negen personen stonden onder een grooten eik, waarin de bliksem sloeg, waardoor allen op de plaats dood bleven. Daaronder waren de moeder en de beide zusters der over ledene en ook drie geestelijken. Uit Toronto wordt bericht, dat te St. Thomas een pleiziertrein aanreed tegen een goederentrein. Twee waggons van dezen laatste, met petroleum beladen, ontbrandden, met het gevolg, dat de bergplaatsen en schuren langs de lijn ook in brand raakten; een oliereservoir sprong, waar door een aantal personen gedood en gewond werden. Reeds zijn 9 lijken gevonden. Te Parijs is eene vrouw van 32 jaar, Roy genaamd, in hechtenis genomen, die er haar werk van maakte, per sonen, door een of ander ongeluk op straat getroffen en buiten kennis liggende, als haar bloedverwanten met de gebaren der uiterste wanhoop onder hare hoede te nemen en in een rijtuig „naar huis" te brengen. Onderweg plunderde zij de arme slachtoffers dan naar hartelust. Zij is gevat, doordien de laatste maal de deerniswaarde „bloed verwant" bijkwam voordat zij zich uit de voeten had kunnen maken. Vischbericbt. Gedurende de afgeloopen week ging het den korders over het algemeen vrij wel naar wensch, althans wanneer de uitkomsten der visscherij nimmer minder bevredigend waren als thans, zouden niet zooveel klachten worden aangeheven over slechte vangst, schrale verdiensten, enz. Vooral de tongen-aanvoer was aanzienlijk ruimer dan de vorige week, ofschoon er nog altijd behoefte aan deze vischsoort bleef bestaan; de prijs was daardoor vast. Ook de vangst van kleine schol en tarbot was voordeeliger. Minder goede zaken maakten de rogbeugers, wier vangst ver beneden het middelmatige bleef. Een paar Belgische sloepen, die binnen kwamen om zich van aas te voorzien, brachten een partijtje tong mede. In 't geheel kwamen ter afslag 22,700 tongen, 665 roggen, 22 tarbotten, 179 mandjes kleine schol en 47 manden schar; groote tong gold 20 a 35 cents, kleine id. 10 k 20 cents, rog 28 a 59 cents, tarbot f 7 a 10 per stuk, kleine schol f 1.20 k f 2 per mandje en schar f 5 k f 6 per mand. Ingezonden. Helder, 18 Juli 1887. Er zijn onderwerpen ter openbare bespreking, die wel zóó belangrijk mogen genoemd worden, dat zij de algemeene aan dacht verdienen. Tot die onderwerpen rekent steller dezes de bevordering der volksgezondheid, 't Is waar, we hebben hier ter plaatse over het algemeen niet te klagen over den gezond heidstoestand, doch wanneer zoo van tyd tot tijd waarschuwende stemmen tot ons doordringen, dan zou het weinig bedachtzaam heid verraden, als men deed alsof men die waarschuwingen niet had vernomen. Men wachte niet met het nemen van voorzorgs maatregelen totdat de eene of andere epidemie binnen de grenzen des lands zich openbaart, en de plaats onzer inwoning van naderbij bedreigt. In 't algemeen mocht er in onze gemeente wel wat meer aan gedacht worden, om intijds maatregelen ter bevorde ring der volksgezondheid voor te bereiden en nauwlettend toe te zien op alles wat aanleiding zou kunnen geven om den gezond heidstoestand te verstoren. Een der beste middelen hiertoe mag geacht wordenhet werk zaam optreden eener gezondheids-commissie. Bestaat zoodanige Commissie alhier soms ook in naam of op het papier? 't Is mogelijk. Doch van een tot gemeld doel werkzame Commissie wordt hier niets vernomen. Dat zoodanig Collegie nuttig zou zijn, zal zeker niet betwijfeld worden. Hoe zulk eene Commissie moet worden samengesteld en op welke wijze zij hare taak zou moeten opvatten en verrichten, dit zijn zaken, die hier niet be hoeven behandeld en veilig aan de bevoegde autoriteit overgelaten kunnen worden. 't Doel van steller dezes is uitsluitend, de aandacht op deze gewichtige aangelegenheid te vestigen, in 't vertrouwen, dat de gegeven wenk geacht zal worden wel behartiging te verdienen. X. Geachte Redactie Zonder een bepaalde aanleiding, zouden wij het niet durven wagen om weder een plaatsje in uwe courant te verzoeken. De jongstgehouden zitting van den Raad dezer gemeente geeft ons echter voldoende aanleiding, u te vragen, nog eens eenige regelen van ons op te nemen. Arme viervoeters als we zijn, wordt ieder blijk van welwil lendheid en rechtvaardigheid jegens ons door ons ten zeerste gewaardeerd. Hulde zij daarom gebracht aan den braven, edel- denkenden Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, die niet kon dulden, dat onze makkers buiten de linie tegen minder koppengeld werden aangeslagen, dan onze heercn en meesters voor ons, binnen de kom der gemeente moeten voldoen. Leve Minister Heemskerk, dat is een waarlijk rechtvaardige man 1 Doch die gelijkstelling is slechts van toepassing op die leden van ons geslacht, die tot aanvulling en versterking der gemeente politie zijn aangewezen. Stellig heeft de goede Commissaris van Politie hier wel de hand in gehad. Als onbezoldigde veld- en hofbewakers, nemen wij hem immers heel wat werk uit de handen. Geen wonder, dat hij de waakhonden beschermt; toch komt een woord van warme hulde ook hèm wel toe. Nu is er echter nog niemendal voor ons, losloopende honden, gedaan. Is er niet een van de invloedrijke mannen in deze gemeente, die iets voor ons doet, opdat wij de indompeling in't Marsdiep kunnen ontgaan? Moet de belasting voor ons bestendig op f 5 bepaald blijven? Donker ziet het er dan voor ons uit. Naar wij vernemen, komen er met de gemeenteraads verkiezingen nu nieuwe mannen in den Raad. Misschien misschien zijn dat vrienden van 't hondengeslacht. Hadden we ook maar intijds een kicsvereeniging gesticht, even als de mannen der „Vergunning," wellicht dat de Raad ons, door verlaging der belasting, dan wel vergunning gaf om in dit „tranendal" alsnog te blijven rondwandelen. Met eerbiedige gevoelens, Uwe getrouwe 4voeters, LÜNA, FIDEL, CASTOR, TURK, LION, allen öguldens-honden. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd, Gehuwd en OverledenGeene. BevallenM. G. Dekkers, geb. Kievit, D. N. Graaff, geb. Pronk, D. P. Riep, geb. De Beurs, D. G. Van Essen, geb. Van der Meulen, Z. C. Van De Poll, geb. Van den Berg, Z. A. Stam, geb. Andriessen, Z. T. Van den Heuvel, geb. Meijer, Z. H. Dellerop, geb. Doting, D. Gemeente ZIJPE, van 8 tot 15 Juli. OndertrouwdGeene. GehuwdPieter Jongejan, jonkman, koopman, 49 jaren, wonende te Warmenhuizen, en Neeltje Borst, weduwe van Cor- nelis Kouwenberg, 33 jaren. Geboren: Jacob, zoon van Jan Nannis en Antje De Boer. Veronica, dochter van Nicolaas Roos en Neeltje Wiering. Jan, zoon van Dirk Pronk en Jobanna Snip. Overleden: Tamis Liefhebber, zoon van Lourens Liefhebbar en Geertje Rampen, 17 jaren. Anna Boekei, dochter van Gerrit Boekei en Trijntje Bruin, 4 maanden. Gemeente SCHA GEN, van 12 tot 18 Juli. Ondertrouwd: Bernardus Dieperink, 26 jaren, wonende te 's Gravenhage, en Trijntje Kos, jongedochter, 25 jaren. GehuwdGeene. Bevallen: Antje Johannes Kloeke, geb. Postma, Z. Maartje Stammes, geb. Schoorl, Z. Neeltje Brommer, geb. Jimmink, D. Overleden: Geertruida Voorthuijsen, 3 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). "3 •-5 c t 0 Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 nw. 7 k. 765.37 f4.97 15.2 -3.4 0.67 wein.gv. 18 12 nwtw. 5 s 766.14 f 5.74 14.6 -4.0 0.72 19 8 ntw. 4 767.17 f 6.77 15.0 -1.9 0.62 19, 12 nnw. 'is 767.44 f7.04 15.7 -3.0 0.70 n Weêrsgesteldheid: 17 Juli 12 u. Bewolkt, goed weer. 18 Juli 12 u. Idem. 19 Juli 8 u. Idem. 19 Juli 12 u. Idem. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OP REIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: prins Hendrik... Te Aden binnen. Conrad14 Juli van Port-Saïd vertrokken. Voorwaarts16 Juli van Batavia vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Prinses Marie.... 5 Juli van Padaug vertrokken. Prinses Amalia.. 2 Juli te Padang aangekomen. Prins Frederik.. 21 Juni Perim gepasseerd. Vrs.Wïlhelmina13 Juli Point de Galle gepasseerd. Sumatra14 Juli van Suez vertrokken. Prins v. Oranje.. 17 Juli Gibraltar gepasseerd. IN LADING NAAR OOST-IN DIË: Prins Alexander. Vertrekt 23 Juli van Amsterdam. Koningin Emma.. Vertrekt 6 Augustus van Amsterdam. Madura3 Juni te Amsterdam aangekomen. Soenda25 Juni te Amsterdam aangekomen. Burgem. denl'ex. 12 Juli te Amsterdam aangekomen. Marktberichten. TEXEL, 17 Juli. Onderstaande artikelen golden in de afge loopen week de volgende prijzenKoeboter 50 cents, Schapenboter 40 cents, Schapenkaas 14 a 15£ cents per half kilogram. Kip eieren f 2.75 en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Koehuiden 30 a 31 cents per kilogram en Paardenhuiden f 8 a f 9 per stuk. ALKMAAR, 16 Juli. De aanvoeren en pryzen van het Vee waren als volgt: 6 Paarden, f 125, 11 Koeien, f 110 a 200, 2 nuchtere Kalveren, f 8 a 15, 45 Schapen, f 10 a 16,14 Lam meren, f 4 a 6, 27 magere Varkens, f7 a 12, 148 Biggen, f 4 a f 6, 3 Bokken en Geiten, f 5 a 9, alles per stuk. ALKMAAR, 18 Juli. Aangevoerd: 6 Koeien, f 160 a 220, 312 vette Kalveren, f 35 a 96, 26 nuchtere Kalveren, f 5 a 16, 207 Schapen, f 18 a 26, 25 magere Varkens, f 10 a 13, alles per stuk167 vette Varkens, 35 a 40 cents per kilogram. HOORN, 16 Juli. Aangevoerd: Tarwe f 7.a 8.50, Gerst f 4.50 a 5.50, Haver f 3.a 3.50, Groene Erwten f 11 a 13, Grauwe dito f 14.50 a 17.Bruine Boonen f 10.50 a 12. Kar weizaad f 13.75, alles per hectoliter. Veemarkt: 7 Paarden, f 60 a 150, 30 Schapen, f 10 a 22, 6 Kalveren, f 6 a 14, 16 Varkens, f 11 a 13, 2 Zeugen, f 30 a f 35, 60 Biggen, f 3 a 5, 20 Kippen, f 0.50 a 1.30, alles per stuk. 1600 Kip-eieren, f 3.25 a 3.50 per 100 stuks. 900 kop Boter, 55 a 62£ cents per kop. 245 hectoliter Aardappelen, f 3.50 a 5.per hectoliter. AMSTERDAM, 18 Juli. Op de Veemarkt waren aangevoerd 515 Runderen, 1ste kwaliteit 68, 2de kwaliteit 64 en 3de kwali teit 58 cents per kilogram Melk- en Kalfkoeien f 100 a 230 4 Graskalveren; 51 nuchtere dito, f 6 a 1083 Schapen en Lammeren, f 20 a 8, alles per stukvette Varkens 33 a 40 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenGeldersche Kralen f 3.50 a 3.80, Andijker Muisjes f 4.a 4.50, idem Ronde f 3 a 4, Westlandsche Klei in manden f 3.20 a 3.60, idem Losse f 3.10 a 3.40, idem Klei Muisjes f 3.a 3.80, Westlandsche Zand Muisjes f 4. a 4.20, Haarlemmer Zand Muisjes f 2.60, Katwijker Zand f 2.50 a 5.Rijnsburger f 3. a 3.25, alles per hectoliter. Aangevoerd 12 versche ladingen. LANGSTRAAT, 14 Juli. Naar jarig Hooi blijft de vraag voor de persen groot en te vergeefs biedt men hier en daar f 32 per 1000 kilogram. Van het nieuwe gewas is nog zeer weinig verhandeld, omdat er weinig aan het Oude Maasje op schelven geplaatst of te koop gepresenteerd wordt. Het ingezamelde wordt bijna geheel naar de schuren vervoerd. De prijs van het ver handelde is f 28. Men kan aannemen, dat de hooibouw, voor zoover het de eerste snede betreft, afgeloopen is. KAMPER-EILAND, 17 Juli. Er komt hier meer en meer levendigheid in den Hooihandel. Het meerendeel wordt ingekocht voor Utrecht en Noordholland. De prijzen zyn f 14.a 14.50; voor enkele partijen lste soort werd de vorige week f 15 per 500 kilogram besteed. LEEUWARDEN, 15 Juli. Ter Veemarkt werden aangevoerd 895 Runderen, 1320 Schapen, 333 Varkens en 17 Paarden. Hoogste prijs voor Stieren f 300, vette Koeien f 290, Melkkoeien f 260, Pinken f 75, vette Kalveren f 60, nuchtere Kalveren f 7, vette Schapen f 32, Melkschapen f 23, Lammeren f 16, vette Varkens f 85, magere dito f 28, vette Biggen f 25, magere dito f 9, Paarden f 80, alles per stuk. Handel in Hoornvee en Varkens stadig, Kalveren traag, Schapen en Lammeren prijs houdend. Correspondentie. H. vraagt of bij het schoonmaken der slooten van de artillerie-kazerne tot de R.-K. kerk, waartoe door den Raad is besloten, ook gedacht wordt aan de opruiming der slooten achter de erven in de Koningstraat en aan die nabij het Hotel Bellevue. H. zou meenen, dat die slooten bij de algemeene schoonmaak wel een beurt mogen hebben. In de Bouwzaal alhier heeft heden de verkiezing plaats van zes leden voor den Gemeenteraad. Volgens de officiëele lijst, bedraagt het aantal kiesgerechtigden 1008. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Zilveren Kruis", onder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys, heeft in den morgen van 18 dezer Havre verlaten, ter voort zetting van den oefeningstocht. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. scliroefstoomschepen 4de klasse „Ceram" en „Flores" worden met 16 Augustus a. s. in dienst gesteld en het bevel over die bodems respectievelijk opgedragen aan de luitenants ter zee lste klasse J. J. De Bruyne en W. M. J. Visser. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten voor eene plaatsing als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie, komen o. a. voor eene plaatsing bij die inrichting tegen 1 Sep tember a. s. in aanmerking: voor de infanterie hier te lande: H. W. Van Marle (niet geplaatst wegens aanvrage voor artillerie); voor de artillerie hier te lande: N. D. Kuiper; voor de infanterie in Oost-Indië: F. C. Brust en G. A. Vries, en voor de genie in Oost-Indië: L. H. Van 't Sant, allen leerlingen van de school voor M. U. L. O. alhier. Het Engelsche schip „Osberga," dat, met besteraming van Baltimore naar Hamburg, de vorige week in de Noordergronden strandde, doch later weder werd vlotge- bracht, is gisteren, gesleept door de Duitsche sleepboot „Titan," van hier naar de destinatieplaats vertrokken, nadat bij een door duikers ingesteld onderzoek was gebleken, dat alleen de looze kiel was verloren gegaan, doch het schip overigens geen schade had bekomen. Aan de adjudanten-onderofficier, administrateurs bij de militaire hospitalen der 2de en der 3de klasse, alsmede aan de hospitaal-geëmployeerden, zal voortaan, bij het verleenen der gouden medaille voor 36jarigen trouwen dienst, eene gratificatie van f 50 worden toegekend. - De Minister van Oorlog heeft bepaald dat, wanneer miliciens met onbepaald verlof ter detacheering bij het Indische leger worden aangebracht, voor iederen zoodanigen milicien eene premie van f 10 aan den aanbrenger zal worden uitgekeerd. Te Zwolle heeft acte voor hoofdonderwijzer bekomen de heer T. Bouma, onderwijzer te Schagen. Heden overleed, na eene ongesteldheid van weinige uren, onze jongste lieveling JAN, in den ouderdom van drie jaren. Koegras, gem. Helder, 15 Juli 1887. Joh. REUVERS. De. REUVERS—LANGEVELD. Algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. Op den 14den Juli 11. overleed te Ouddorp, eiland Flakkee, onze geliefde Vader D. C. TA NIS, in den ouderdom van 85 jaren en 3 maanden. Uit aller naam, K. TANIS. De Cocksdorp (Texel), 19 Juli 1887. Algemeene kennisgeving. Vischreederij Helder. AANDEELEN TE KOOP a 35%. Te bevragen letter OO, Bureau dezer Courant. Verloren Zondagavond: een bloedkoralen Armband met een gouden slootje. Die 't terugvindt en bezorgt aan 't adres MejufFr.E.J. Graat, Weststraat N°. 111, zal goed beloond worden. HORDIJK, Notaris. op ZONDAG 24 JULI 1887. bij G. VOLDER, te Anna Paulowna, bij S. KONING, Middelweg, Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3