HELDERSCHE EK KIEUWEDIEPER COURAKT. Nieuws- en Alvertentieftlad voor Hallands Noorderkwartier. 1887. N° 100. Zondag 21 Augustus. Jaargang45. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Brieven uit de hoofdstad. GESLAAGD. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdagnamiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.90. franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 1 4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. 18 Augustus. Zullen wij na de Aprilfeesten, na de studentenfeesten, nu ook Mezgerfeesten krijgen? De stemming der Amster- damsche burgerij is er vreugdevol genoeg toe, nu Dr. Mezger blijft, nu Dr. Mezger, als een andere Mac-Mahon, zijn gj'y suis j'y reste!" gesproken heeft. Leve Dr. Mezger! Er heerscht groote blijdschap aan de boorden van den Amstel en het IJ, te grooter omdat het vertrek, laat mij zeggen het verlies, van den beroemden geneesheer een fait acclompi scheen. Op een kleinigheid na, was alles afge handeld en beklonken heette het. Wiesbadens hart en Wiesbadens armen stonden wijd open, gereed om dezen grootschen zoon der Amstelstad met blijdschap te ontvangen en met weldaden te overladen. Over een model-hospitaal, heel en al naar zijne stoutste idealen ingericht, zou hij het oppertoezicht krijgen. Een bijna vorstelijk inkomen, circa f 300 per dag (de Zondagen niet meegerekend), zou zijne zeer gewenschte diensten loonen. En een keurig gemeu belde villa, te midden van Wiesbadens heerlijk natuurschoon, was alvast in gereedheid gebracht om hem en den zijnen huisvesting te bieden. Kon bet verleidelijker? Maar hij heeft aan de verleiding weerstand geboden, en Wiesbaden zal onzen beroemden medeburger niet hebben. De strijd was zwaar tusscben Nederland en Duitschland, doch Nederland heeft overwonnen. Ja, de strijd was zwaar: Dr. Mezger heeft het zelf openlijk erkend en hij is blijkbaar niet zonder wikken en wegen tot de beslissing overgegaan. Maar de handen, die hem aan zijn vaderland en zijn vader stad binden, zijn te sterk gebleken: hij zou zich daar in het schoone Wiesbaden, ondanks al wat er hem kon bekoren en boeien, niet tehuis gevoeld hebben. Daarom blijft hij hier zijn roemvollen arbeid voortzetten, waarvan wij in verschillenden vorm mede de niet onbelangrijke vruchten plukken. En bovendien zullen wij met den angst der scheiding, die ons een paar weken lang als een Damocles- zwaard dreigend boven het hoofd heeft gehangen, ons voordeel doen. Dr. Mezger heeft, over de redenen sprekende, die hem bewegen zouden om Amsterdam wèl te verlaten, eenige grieven opgesomd, welke den vreemdelingen het 10) Door ELISE POLKO. In het museum der kleine residentie had Baron Werden zijn zoon eens verrast in bjjna koortsachtige bewondering voor een kopie van het antieke beeldhouwwerk van den jeugdigen adorant, die de teedere arm met een uitdrukking van het vurigste ver langen naar de zon uitstrekt. „Dat zijt gij eigentlijk zelf, mijn arme jongen," bad hij glimlachend gezegd, terwyl hy hem liefdevol het verwarde haar uit het gelaat streek, dat van geestdrift en opgewondenheid straalde, gij zelf ook strekt voortdurend de handen uit naar onbereikbare dingen." „Ach papa het is slechts de zon, waarnaar deze knaap verlangt," had Percy met bewogen stem geantwoord, „en dat is toch zoo natuurlyk Hebben wij allen haar niet noodig wie zou zonder zon kunnen leven „Arme Percy, wij kunnen, wat wy moeten! Later zult ge misschien inzien, hoe velen onzer hun leven lang in de schaduw moeten staan, omdat het niet anders kan „Maar wie zoo iets kan voortbrengen papa, hoe gelukkig moet hij zijn." „Wie weet? Men zegt dat er ook een tegenwicht is voor dit geluk het bewustzijn van het contrast tusschcn het hoog vliegende willen en het gebrekkige, beperkte kunnen." Ook kopiën van Rafaël, die hij hier zag, wekten reeds vroeg zijne bewondering op. „O papa, zouden wy niet eens naar Italië kunnen gaan, gij en ik daar vinden wij alles, zon en kleuren," verzocht hy herhaalde malen. „Wacht nog een paar jaren," luidde het antwoord, „wij zullen zuinig gaan huishouden en zooveel mogelijk sparen, dan verlaten wij het land voor altijd!" „Voor altijd Neen, dat mogen wy niet doen, wy moeten terug komenZouden wij mama zoo lang alleen laten," had de zachte stem, vol ingehouden tranen, na een oogenblik gezegd. „En onze heide is toch ook schoon. Ik zou wel eens willen weten, of de romeinscho Campagna zoo veel schooner is, gelijk mijn oude leermeester, de vader van Anna Lore, die haar in zyn jeugd gezien heeft, altyd beweert." „Ik hoop, dat je er eens zelf over zult kunnen oordeelen. Het is zonderling, ook je mama had altijd dat vurige verlangen naar zonneschijn, naar Italië. Zy heeft haar wensch niet vervuld mogen zien, maar jy hebt, naar het schijnt, dit verlangen van haar geërfd. Als ik in 't leven blijf, zal ik je het beloofde land der kunst laten zien, mijn jongen, waar je adorant met nog vele andere prachtige beelden in do vrije natuur staat en zijne armen naar omhoog uitstrekt, waar nog veel [schoonere zaken in marmer en op het doek te zien zijn dan deze kopiën, die je reeds in geestdrift brachten hier heb je mijn hand erop Sedert dit uur bezat Percy een heerlijk troostwoord als een schat en een talismanhet woord zijns vaders „je zult het be loofde land zienDe gedachte daaraan deed hem zelfs zyne lessen in de wiskunde minder onaangenaam voorkomen. Met lofwaardigen vlijt maakte hy nu altijd zyn schoolwerk* maar na gedanen arbeid hief hy, gelijk zijn schoonc lieveling, de adorant, de handen omhoog en fluisterde„naar Italië." In zijne studie der muziek boeiden hem eigentlijk Beethoven en Chopin alleen. Al het andere, wat daartusschen lag, waren voor hem slechts slingerpaden, die als einddoel naar een der verblijf in de hoofdstad minder aangenaam maken. Onze kwalijk riekende grachten, onze kwaadaardige honden, onze plaagzieke straatjongens, en zulke dingen meer, behooren te verdwijnen, zal Amsterdam in dit opzicht met andere groote steden van het buitenland kunnen concurreeren. Die wenken kunnen wij ons nu ten nutte maken. De les is hard geweest, wij kunnen er ootmoedig en berouwvol ons voordeel mede doen. Maar voorshands zijn slechts blijdschap en dankbaarheid aan 't woord. Wij zijn als liefhebbende kinderen, die een hopeloos kranken vader van den rand des grafs hebben wêergekregen. Hoe zal die blijdschap zich lucht geven? Onder welken vorm zal de dankbaarheid zich openbaren? Het kleine Domburg is de eerste geweest met zijn hulde betoon, natuurlijk zal de hoofdstad eerlang op grooter, op reusachtige schaal volgen. De geestdrift staat nu reeds ver boven Amsterdamsch peil, en blijkens de stemming van het publiek en de artikelen in de dagbladen rijst ze bijna van uur tot uur hooger. Het zou mij niet verwonderen, of Dr. Mezgers terugkomst in de hoofdstad wordt een triomftocht, als van den Coburger in Bulgarije. Waarom zou men den trein, die hem van de Zeeuwsche stroomen herwaarts voert, niet sieren met keur van bloemen en kwistigen rijkdom van vlaggen? Fanfares, ovaties en oraties zouden den grooten man bij zijne verschijning aan het station kunnen verwelkomende schoolkinderen er moet op zoo'n dag overal vacantie zijn konden er hem een cantate, muziek van Coenen, woorden van Ten Kate, toe zingen; en onder geleide van een eerewacht uit de keur van Amstels jongelingschap, kon hij de feestelijk getooide hoofdstad worden binnengeleid, die dezen haren bijna ver loren zoon met gejuich en gejubel zou begroeten. Doch ik dien mijn fantasie in te toornen: zij zou hare wieken te breed uitslaande opgewondenheid en de Mezgeromanie zijn hier echter zóó groot en zóó aanstekend, dat men, er over schrijvende, onwillekeurig gaat meedoen aan het plannen smeden. Er worden er zoovele geopperd, dat ik met de lijst alleen wel twee Brieven uit de hoofdstad zou kunnen vullen, en toch komen er ieder oogenblik weer andere bij. Een professoraat aan onze Universiteit en een nieuw huis in den omtrek van het Amstel-Hötel schijnen echter wel beiden voerden. Toen hij voor den eersten keer de C-mol- symfonie hoorde, was hij in zwijm gvallenzoodanig had de indruk van dit reuzenwerk hem overweldigden toen de tooverhof van Becthoven's Sonaten voor hem ontsloten werd, zcide hij herhaaldelijk: „ik ben te moede, alsof ik in een kerk ben, maar zij heeft geen steenen gewelf, zij is van boven open en do blauwe hemel blikt er in." Toevallig kreeg hij eens de preludien van Chopin en een zijner nocturno's in handen. Met heete wangen en een kloppend hart beproefde hij ze te spelen en sedert dien tijd was bij voor altyd met onverbrekelijke banden aan dit droomend en meêslepend genie geketend, al begreep het schuldelooze, jonge gemoed den glocienden hartstocht en de wilde zwaarmoedigheid dezer droomen in tonen, die te gelykeriijd zoo harmonisch en zoo vreemdsoortig zijn, niet geheel. Het kind had echter een trek van gelijkenis met den componist: do fan tastische, melancholische droomerij en het geheime, vurige gloeien van een eenzaam hart, het uitstrekken der handen, hier bewust, daar onbewust, naar de zon, dus naar de liefde. Voor Percy was de zon der liefde, zooals hij meende, met de oogeu zijner moeder, ondergegaan. Voor hem was er op de geheele wereld geen vrouwelijk wezen meer, wier blikken, als vroeger de hare, hem konden koesteren met zulk een zonnewarmte! Het jonge hart zocht echter voortdurend naar licht en warmte cn droomde daarvan in tonen. Het talent voor teekenen bij Percy ont wikkelde zich, evenals het muziekale, in een beslist fantastische richting. Het bracht echter zijne leermeesters en de vrienden van den baron, die hy bij gelegenheid een proef ervan liet zien, in verbazing over de tecderheid en het geacheveerde der figuren en de correctheid der lijnen. Een fantasie van werkelyk onuit- puttelyken rijkdom openbaarde zich in al deze arabesken en groepen, versieringen en proeven van landschapjes. In het schilderen bleef het by proeven de wereld der kleuren ver warde en beangstigde hem nog en het was hem, als dwong men zijne oogen in een vuurgloed te zien, welks licht zy niet konden verdragen. „Laat mij nog een poos in de schemering," vroeg hy en men liet hem begaan. „Je zult later meer practische wegen moeten inslaan, werke- lyke dingen moeten weergeven," herhaalde zijn stiefvader telkens. „Je kent de wereld van onze dagen niet, mijn droomer van de heide! Tegenwoordig wil niemand meer engelen en elfen, ge stalten uit sprookjes en wonderbloemen zien. En wat bedoel je toch wel met die dansende figuur met de kleine kroon op het gesluierde hoofd en met het lang afhangende haar, die zoo dik wijls in je teekeningen terugkeert?" Percy bloosde bij deze vraag en aarzelde een weinig, vóór hij ten antwoord gaf: „Dat moet do elfenkoningin verbeelden, die van haar koning is weggeloopen en hem en haar dochter alleen heelt gelaten. Anna Lore en ik wilden haar vroeger altyd zoeken „Anna Lore? Ah, daar herinner je mij weêr aan haar. Wat is er toch van je vroeger speelkameraadje geworden, vraagde Baron Werden. „By ons heen en weêr trekken en ons afwisse lend verbljjf in de stad en op het land heb ik de aardige kleine geheel vergeten. „Is zij nog niet teruggekeerd Ik herinner mij nog, dat haar vader haar naar veraf wonendo bloedverwanten zond. Het kleine ding zou, geloof ik, het examen voor onder wijzeres doen, waarvoor zij juist zoo goed pastte als jij voor kantoorklek. Wat hoor je zoo van haar?" „Maar wat zou ik vau haar hooren Wij hebben elkaar nooit geschreven, papa. Mjjn onderwyzer heeft echter het plan haar voor Dr. Mezger weggelegd, plus al het andere. Ik geloof, dat de beroemde doctor nu wel niet langer zal klagen over gebrek aan waardeering van de zijde der hoofdstad. Amsterdam blijft dus het centrum der massage-genees wijze, of liever: Amsterdam zal het nu eerst recht worden. En bovendien kunnen ook voorstanders van andere methoden hier hun gading vinden. De homeopathie (een korrel in een bierglas en daarvan alle uren een eierlepel) wint hier hoe langer hoe meer aanhangers, die zich met volle ver trouwen aan de behandeling van Hahneman's discipelen toevertrouwen. En daarbij is nu kortelings ook gekomen de behandeling door hypnotisme, naar de methode van den Franschen doctor Liébeault. Volgens dit stelsel wordt de zieke gebiologeerd, gemagnetiseerd, althans in een half wakenden, half droomenden toestand van verdooving ge bracht, waarin hij zich niet meer ziek gevoelt, en zich althans verbeeldt gezond te wezen. Brengt men den lijder nu maar dikwijls in die verbeelding, redeneerende heeren hypnotici, dan begint hij op 't laatst zelf te gelooven dat het waarheid is en weg is de kwaal. Deze methode wordt hier thans voor het eerst in praktijk gebracht door een geneeskundige firma: Dr. Van Renterghem, kort ge leden nog arts te Goes, waar hij als hypnoticus verbazend veel succes moet gehad hebben, en Dr. Frederik Van Eeden, voor weinig tijds tot arts gepromoveerd en uit zijn studententijd wel bekend als schrijver van eenige niet onverdienstelijke blijspelen. De kring, waarin het hypno tisme zijne diensten aan de lijdende menschheid zal kunnen bewijzen, schijnt zeer uitgebreid te zijn; volgens de ver klaring der beide geneeskundigen belooven zij hulp voor: „ziekten van het zenuwstelsel, algemeene zenuwzwakte, pijnen, toevallen, verlammingen, nerveuze doofheid en ge zichtszwakte, bezwaren in de digestie, gevoels- en bewegings stoornissen en rheumatische aandoeningen.' Ongeveer dezelfde kwalen en smarten, waarvoor men tot dusver de zegeningen der massage en de hulp van Dr. Mezger ging inroepen. Als Dr. Mezger dus te Amsterdam terugkomt, zal hij er niet alleen een feestelijk onthaal, maar ook een paar serieuse concurrenten vinden. Nu, hij is er wel tegen opgewassende duim van Dr. Mezger is reeds krachtig genoeg gebleken om vele te doen krimpen en zwichten. in den aanstaanden winter reeds naar D. te volgendat zei ik u reeds. Hij zegt altyd, dat zijne dochter vroolyk en gezond is. Men heeft hem geschreven, dat hij in de stad, waar zij woont gemakkelijk leerlingen kan vinden, die goed betalen en de oude tante, die zijne huishouding waarschijnlijk, verlangt zeer naar Anna Lore cn daarom verhuizen zij naar haar woonplaats. U hebt immers reeds een anderen teekenmeester voor mij gezocht „Het zou jammer voor het kind zijn, indien zfi in de handen van den een of ander philister viel en in behoeftige omstandig heden trouwde. Zij heeft zonder twijfel talent voor het tooneel, Wie weet, of wy haar nog niet eens als danseres of actrice terug vinden Percy dacht lang na over de woorden van zyn stiefvader. Hy moest er om lachen, als hij er aan dacht, dat Anna Lore zou kunnen trouwen. Voor hen bleef zy het plagende dwaallichtje, dat door de kronkelende paden van het park voor hem uithnppelde, een overmoedig, vreemd schepseltje, dat hom soms in de gedachte was gekomen, als hy iets van Chopin speelde. Hij lag als een droom in zijn gemoed, dat zy hem eens beloofd had de elfen koningin met hem te zoeken en dat zij slechts in een villa wilde wonen in het beloofde, door de heete zon beschenen land, het vaderland van Rafaël, waarheen zijn vader hem ook eens wilde brengen. „In het volgende jaar, als ik in leven blijf," was eens het heerlijke antwoord geweest. De vervulling van zijn droom was eindelijk by maanden te berekenenHet heimelijk verlangen verteerde hoe langer hoe meer het jonge hart. Sedert de vader van Anna Lore werkelijk vertrokken was, had hy niemand meer, die met hem over het beloofde land kon spreken. Zijn onder wyzer had eigentlijk eerst dit verlangen by hem opgewekt door de met geestdrift voorgedragen verhalen en schilderingen zyner eigene, vroolyko kunstenaarstocht naar de eeuwige stad, lange jaren geledenhij had den leerling voortdurend teekeningen der italiaansche heide, der romeinsche Campagna, die meest volkomene eenzaamheid, laten zien. Wel had de ernstige grootschheid van dit schouwspel de ziel van Percy doen trillen, maar iets was er toch niet, omdat dit iets eenig op de aarde was, een plaatsje namelijk, dat voor hem het tooveraebtigste en vreedzaamste op de geheele wereld washet crucifix met den boog van zonderling klinkende klokjes en de oude bron op de heide, waarby de gele sterrebloempjes groeiden. „In het volgende jaar in den herfst als ik in leven blijf!" had hy zyn stiefvader gezegd! O zeker, de trouwe pleegvader zou nog lang blyven leven Toen vroeger, nauwelijks drie jaar na den dood der slotvrouw de trouwe Mariaune stierf, langzaam wegkwijnend als een kleine heen ;en weer bewogen vlam zonder voedsel van een geheim verlangen naar hare gebiedster verteerd en teruggehouden door de liefde tot het eenzaam kind, en toen de smart over haar dood heete tranen aan Percy's oogen ontlokte, had Werden hem met een bijna hartstochtelijke innigheid in de armen gesloten en hem toegefluisterd„Wees niet zoo vertwijfeld, zoon mijner Annie, ik ben toch by je en blijf by jeEn het was, of van toen af beiden, de eenzame man en het stille kind, zich vaster dan ooit aan elkaar sloten. Het plan om Percy naar Wolfram te zenden scheen geheel opgegeven. Later kwamen nu en dan onrustiger tyden, als de gencraals-weduwe het slot bezocht, altijd in gezel schap van jonge dames, waardoor de stemming van den baron steeds heftig en veranderlijk werd. Langzamerhand zocht zy haar broeder onder het een of ander voorwendsel ook gedurende zyn verblijf [ia do stad op en nestelde zich by hem vast, en de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 1