Maar daar ben ik waarlijk alweer over Dr. Mezger bezig Ja, ik kan het niet helpenhet zit hier, geloof ik, in de lucht, en- als hij goed en wel hier is, zal ik misschien nog wel meer over hem moeten schrijven. Onze beroemde mannen trekken in 't buitenland de aandacht, en onze beroemde huizen ook. Dat zeventiende-eeuwsche Marktplein met zijn luifels en trapgeveltjes schijnt den vreemdeling de oogen uit- te steken. En wel zóó, dat Parijs of een andere machtige grootheid het heele Marktplein, zooals het daar reilt en zeilt, en-bloc koopen en mee naar huis nemen wil. Grandioos ideeal is het de vraag, of het wel ver wezenlijkt zal worden. Met bewondering zou men in den vreemde onze oude, typische huisgeveltjes aanzienWij zelf hebben ze te Amsterdam nog in menigte, een kostelijke schat, en van allen vorm en gedaante. Gij vindt ze zoowel op Heeren- en Keizersgrachten, als in straten en achter buurten, gevels, die nog levende en sprekende getuigen zijn van een vroeger en roemrijker eeuw, waarin we ons altijd nog zoo gaarne eens terugdenken; gevels die, met hunne aardige trapjes of grillige festoenen, met hunne koppen en beelden of lofwerk, met hun wel ietwat fantasti- schen, maar altijd origineelen en pikanten bouwtrant, ons vrij wat pleizieriger indruk geven dan dat „hedendaagsche vierkant acht-op-en-neêr," zooals ter Gouw het noemt, welks stijveeentonigheid gelukkig door die oude zeventiende-eeuwers nog wat gebroken wordt. Gevels uit de zestiende eeuw hebben we nog maar zeer weinig, en eigenlijk niet veel meer dan zoo hier of daar nog een fragment. Maar zeven tiende-eeuwsche gelukkig des te meerEn nu de vreemde ling er jaloersch op blijkt te zijn, kan dit misschien oor zaak worden, dat ze weêr opnieuw vin de mode" komen, dat althans het losse en schilderachtige karakter van dien stijl weêr wat invloed krijgt op onzen hedendaagschen bouwtrant, en dat we ook zonder nu juist huizen met luifels en kleine ruitjes terug te wenschen niet langer „verrijkt" zullen worden met kunstproducten, die meer aan den suikerbakker dan aan den architect doen denken. Amen! Amstelaar. Binnenland. Naar aanleiding van de ophanden zijnde verkiezing voor leden van de Tweede Kamer schrijft de „N. Rott. Crt." o. a.: „Er zal wel degelijk buitengewone krachtsinspanning noodig zijn, willen wij het terrein behouden. In het vorige jaar, bij de ontbinding, heeft de uitslag in menig district bewezen, dat die inspanning niet zonder gevolg blijft. Toen hebben de liberalen veel gedaan om een krachtig politiek leven te wekken, en zij hebben toen geleerd, wat er geëischt wordt, wil men met kans op winst den strijd voeren. Van gelijke opgewektheid, van gelijken ijver, van een even levendig besef bij de leiders van hetgeen 's lands belang hun oplegt, heeft men ditmaal niet dezelfde, maargrootere gevolgen nog te wachten, omdat de raoedeloozen onder ons in 1886 geleerd hebben, dat aan de toekomst niet behoeft gewanhoopt te worden, mits maar niet de armen slap blijven hangen. Wat echter thans in de eerste plaats noodig is, is snelheid van overleg en snelheid van handelen. Van de twee weken, die ons gegeven zijn, mag geen enkele dag verloren gaan." De Centrale Kiesvereeniging in het Hoofdkies district Alkmaar zal, met het oog op de a. s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, eene vergadering houden in het lokaal van den heer C. Kos Pz., te Schagen, op Maandag 22 dezer, 's middags ten 12 ure. Naar men verneemt bestaat bij de Landbouw-Com- missie, die bezig is eene wet op den handel in kunstboter te vervaardigen, het voornemen, bepalingen voor te dragen, geheel in overeenstemming met de nieuwe Engelsche wet, volgens welke het woord boter, op geenerlei wijs, ook niet in samenstellingen, mag gebezigd worden om dat fabrikaat aan te duiden. Ook wil zij, dat de in den handel te brengen vaten margarine door een bijzonder, in elk opzicht duidelijk merk, worden onderscheiden. Jl. Woensdag had, in tegenwoordigheid van Burge meester en Wethouders van Enkhuizen, de doorgraving plaats van de nieuwe haven aldaar. Bij den jaarlijkschen kolfwedstrijd te Barsingerhorn is de prijs behaald door J. Woud, van Winkelde lste premie door G. Swartsenburg de 2de premie door Jb. Kuileman, beiden van Nieuwe-Niedorp. Bij den gelijktijdig aldaar gehouden biljartwedstrijd be haalde D. De Geus, van Amsterdam, den prijs, en A. Haringhuizen, van Nieuwe-Niedorp, de premie. inrichting van het leven werd daardoor geheel veranderd. Tot zyne verwondering bleef Percy 's avonds meest alleen met zijn blonden, stillen gouverneur, dien de baron steeds had behouden, al ging Percy in de stad ook op een school. Uitnoodigingen van allerlei aard schenen in zulke tijden baron Werden te dwingen veel uit te gaan en hij werd meêgesleept in een maalstroom, waaraan hij zich niet kon of wilde onttrekken. Het gefluister, dat men op alle mogelijke manieren zijn best deed, om den baron weder tot een huwelijk te bewegen, bereikte zelfs het oor van den stiefzoon. Het was een plotselinge smart, die, op dit bericht, het hart van den jongeling deed ontroeren, maar hij waagde het echter niet, hieromtrent een vraag tot zijn stiefvader te richten. Als een dubbele troost klonk hem daarom het antwoord in de ooren op een herhaalde, zachte maar hartstochtelijke hérinnering aan de belofte der Italiaansche reis: //Binnen het jaar stellig, mijn zoon, als ik in leven blijf I Geloof mij, ik zou zelf gaarne weg willen, ver. zeer ver weg! Later Vertel ik je meer. Wees maar recht vlijtig en blijf van mij houden 1" Het was dus een leugen, wat de menschen zeiden. Wie een vrouw wil nemen, verlaat toch met zijn pleegzoon het vaderland niet. Dit was het, wat Percy, tegenover de geruchten, die voortdurend rondliepen, zich zelf voorpraatte. Het was in dezen zelfden herfst, dat het oude slot op de heide vol was van luidruchtige gasten, die men er nooit te voren gezien had en van wie men eigenlijk niet wist, wie hen uitgenoodigd had. Mevrouw Holden ontving hen allen. Toen geschiedde het verschrikkelijke, het raadselachtige: een schot bluschte plotseling het krachtige leven van den slotheer uit en deed een stroom van overdreven geruchten te voorschijn komenpraatjes van Ijverzucht, versmade liefde, een groot bankroet, krankzinnigheid en wraak. Eén stem Percy wist niet meer welke, was het een vreemde, of was het de stem zijns harten had hem inge fluisterd: ffHij heeft zich zelf willen redden voor iets, dat sterker was dan hij zelf! Nu kunnen zy hem niet meer kwellen en plagen; hy kan nu by haar blijven, die zijne eenige liefde bezat altijd en eeuwig bij haar! Hij wilde het slot geen andere ge biedster gevenHij moest voor de anderen vluchten naar haar! Het is goed zoo!" Hy benydde den overledene bijna. (Wordt vervolgd.) Den 15 dezer namen aan de te Akersloot bij den kastelein K. Akkerman gehouden harddraverij acht paarden deel. De prijs, een ham, werd gewonnen door het paard van J. Kaptein Jr., bereden door A. Kaptein, en de premie, een hoofdstel, door het paard van J. Balvers, bereden door den eigenaar. Het programma voor de viering van het 275jarig bestaan van de Beemster is vastgesteld als volgt Woensdag 24 Augustus: Feest aan de Middenbuurt voor alle schoolgaande kinderen van 1012 uur; openbare uitvoering door de Gymnastiek-Vereenigingen //Hercules" te Beemster, //Volharding" te Purmerend en „Bato" te De Rijp; nam. 3 uur: „Tableaux Vivants" door de Gymnas- tiek-Vereeniging „Herculus" te Beemster; nam. 8 uur: „Bal champêtre". Donderdag 25 Augustus: Tentoonstelling van vee en andere voortbrengselen uit de Beemster, van 102 uur; historische optocht voorm. 10 uur; volksvermaken nam. 1 Uur; harddraverij voor paarden van eigenaars in de Beemster nam. 2 uur. Beide dagen worden de feesten door muziek opgeluisterd, terwijl de illuminatie op iederen avond schitterend zal zijn. Volgens het „Rott. N.blad" zou de proef, op de Tentoonstelling te Amsterdam genomen, vermoedelijk aan leiding zijn, dat bij het leger de cacao als ochtenddrank de koffie zal vervangen. Men berekent dat, daargelaten andere voordeelen, een gewone kop chocolade, van cacao bereid, nog niet op 24 cent komt te staan. In de bekende uitspanningsplaats „De Vink", nabij Leiden, heeft jl. Woensdag een droevig ongeluk plaats gehad. Eenige heeren uit 's Hage, collectanten in de R.-K. kerk aan den Boschkant aldaar, waren dien dag met hunne dames per rijtuig naar „De Vink" gegaan om hun gewoon jaarlijksch feest te vieren. Men zou theedrinken buiten de bovenzaal, toen een der heeren en eene dame, die leunden tegen eene balustrade, welke plotseling brak, beiden op de straat vielen. De heer K., een huisschilder te 's Hage, bleef op de plaats dood, terwijl de dame zoodanige ver wondingen bekwam, dat haar toestand ernstige bezorgdheid inboezemt. Ten nadeele van de logé's in het Kurhaus te Scheve- ningen, den kapitein der artillerie D. en echtgenoote, is dezer dagen diefstal gepleegd. De ontvreemde voorwerpen bestaan uit een langen gouden ketting met medaillon, een gouden bracelet en een paar juweelen oorknoppen. Geld is er niet ontvreemd. De prijzen van wilde eenden in Friesland zijn van 20 tot 30 cents per stuk, hetgeen buitengewoon laag kan heeten. Een heer uit Groningen heeft bij een diner te Brussel champignons gebruikt, die vergiftig schijnen te zijn geweest. Hij is aan de gevolgen overleden. Als eene eigenaardige tegenstelling met de klachten, welke onlangs uit Bergen-op-Zoom over garnizoensvoeding werden medegedeeld, kan dienen, dat de muziek van het 2de regiment infanterie jl. Maandag eene serenade heeft gebracht aan den heer H. Schepers aldaar, ter gelegenheid dat deze 25 jaren onafgebroken en tot tevredenheid van de Voedingscommissie leverancier is geweest van aardappelen en groenten ten behoeve van het garnizoen. Een der bladen, die van 't feest gewag maakten, acht zulk een demonstratie geheel op zijn pas voor 't land, Waar de klei-aardappel groeit, Waar trouw aan Vorst en mannenwoord En waar de veeteelt bloeit. In het verslag, dat het „U. D." geeft van de ver gadering der Provinciale Staten van Utrecht, lezen wij de volgende woorden: „De heer Van der Bijl zegt: „Ik ben altijd maar een boer, mijnheer de Voorzitter." Welk een eerlijke, ronde bekentenis! Er hebben in verschillende collegiën van ons Staats bestuur mannen zitting, die, wanneer men hen toevoegde: „mijnheer, gij zijt een boer," erg kwaad zouden kijken. En toch zijn zij inderdaad.... echte boeren. Men leest in de „Arnh. Crt.*: De Japanners zijn toch niet volkomen rijp voor de Westersche beschaving. De Regeering heeft bepaald, dat niemand op de beurs mag speculeeren, die geen borgtocht van f 1500 heeft gesteld. Wat zou er van de Europeesche beurzen terechtkomen, als zoodanige bepaling ook daar werd ingevoerd! De heeren Paul Bonnetain, J. H. Rosny, Lucien Descaves, Paul Margueritte en Gustave Guiches, leerlingen van de Naturalistische School, hebben in „Figaro" een „open brief" tot Emile Zola gericht naar aanleiding van zijn jongste werk „la Terre", waarover zij, niet hunne onte vredenheid, maar hunne diepe verontwaardiging te kennen geven. Zij verklaren niet slechts dat het werk oppervlakkig is, het verhaal alledaagsch en zonder eenige karakteristiek, de „trucs' verouderd, doch de schrijver is bovendien zoo diep in vuilheden weggezonken, dat men bij wijlen wanen zou een hoop uitwerpselen voor zich te zien. „De Meester is tot op den bodem van al wat walgelijk is afgedaald.' De Polka. Aangaande den oorsprong der polka deelt de „Gartenlaube" het volgende mede: „In het jaar 1831 of 1832 werd bij eene feestelijke gelegenheid te Elbeteinitz Bohemen) door een der jeugdige vrouwelijke feestgenooten een nieuwe dans uitgevoerd, die zeer de aandacht der aanwezigen trok. Zij zong daarbij een onbekende melodie als begeleiding. Een der gasten, een geoefend musicus, de heer Joseph Neruda, hoofdonder wijzer aldaar, bracht de melodie op 't papier. Het duurde niet lang of de nieuwe dans, die zeer in den smaak viel, werd er algemeen bekend, en deze bijval beperkte zich niet tot Elbeteinitz, maar alom in het rond was dit even eens het geval. Omstreeks het jaar 1835 maakte men er te Praag kennis mede, waar hij een even gunstig onthaal vond, en dewijl er zoovele halve passen in voorkomen, gaf men er' den naam aan van poelka, d. i. de helft, en vandaar is de later algemeen gebruikelijke benaming van „polka" in zwang gekomen. Vier jaar daarna kwam het muziekkorps der Praagsche scherpschutters te Weenen en speelde er de oorspronkelijke melodie van de polka met grooten bijval. Ten jare 1840 danste een Boheerasche dansmeester, Raab geheeten, de polka in het Thé&tre de 1'Odéon te Parijs. Ook daar viel er een buitengewoon gunstig onthaal aan te beurt, en nog in datzelfde winterseizoen was er geen bal of danspartij, groot of klein, in de Fransche hoofdstad, waar de polka werd gemist. Het feit, dat de Coloradokever in Duitschland ontdekt is en in de provincie Saksen groote verwoestingen in de aardappelvelden heeft aangericht, heeft de Nederlandsche Regeering, hoewel vooralsnog geene termen vindende om tot ingrijpende preventieve maatregelen over te gaan, aan leiding gegeven er op te wijzen, dat, zoowel van Regeerings- wege als door belanghebbenden, de meest mogelijke waak zaamheid worde in acht genomen, ten einde te voorkomen dat het insect naar Nederland worde overgebracht. Den Commissarissen des Konings is mitsdien verzocht, de aan dacht van de burgemeesters in hun gewest op het boven staande te vestigen en hen uit te noodigen: 1. de ingezetenen van hunne gemeenten tot de grootst mogelijke waakzaamheid aan te sporen 2. bij eventueele ontdekking van insecten, overeenstem mende met de in 1877 op groote schaal verspreide beschrijving en teekening van den Coloradokever, daarvan onverwijld een bericht aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid te zenden met het gevonden insect. Buitenland. Het onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak van den grooten brand bij Witheley te Londen heeft nog geen resultaat opgeleverd. De deskundigen gelooven niet, dat de brand ontstaan is door eene ontploffing van dynamiet of eenige dergelijke stof, doch de heer Whiteley blijft bij zijn overtuiging, dat zijn magazijnen in brand zijn gestoken, en de jury was dit met hein eens. Het onderzoek is voorloopig geschorst tot 24 October. Inmiddels heeft Whiteley een premie van 2000 p. st. uit geloofd voor hem, die de oorsprong van den brand kan bewijzen. De voornaamste leveranciers, welke bij Whiteley hun waren insloegen, vermeerderden deze premie nog met 1000 p. st. Aannemers die steenen noodig hebben, kunnen daar voor bij den heer Gladstone terecht. Deze laat namelijk op zijn landgoed te Hawarden tegenwoordig klinkers bakken van „uitnemende kwaliteit". De eerste groote hoeveelheid, 155,000 stuks, is juist naar Boston verzonden, waar ze moeten dienen voor het bouwen van een nieuw gerechtshof. De heer Gladstone is niet duur met zijne steenen, want hij levert ze af voor 99 sh. 7 d. per duizend. Een merkwaardig wandelaar is de heer Paraskevaïdes, raadsheer in het Hof van Larissa (Griekenland). In vier dagen is hij van den Olympus naar Athene gewandeld, hetgeen zeggen wil, dat hij 100 Kilometer per dag heeft afgelegd. Den 11 dezer kwam hij te Athene aan. Hij is een man van 45 jaren, sterk gebouwd en van buitengewone lengte, zoodat hij in den regel stappen doet van een meter en eenige centimeters. Hij zou op den duur een paard doodloopen, want de meeste paarden zullen het niet vol houden, dagen achtereen een afstand telkens van 100 kilo meter te doorloopen. Benoemingen, enz. Met ingang van 8 September a. s. is aan den heer Mr. J. G. Patijn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente 's Gravenhage. De officieren van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht B. Snellen en T. Janssonius, respectievelijk behoorende tot de rol van Zr. Ms. opleidingsschepen „Admiraal van Wasse- naer" en „Anna Paulowna" en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrikken „Pollux" en „Castor", worden met 6 September a. s. op non-activiteit gesteld. Door den Minister van Marine is de benoeming van den jongeling G. A. Vries tot adspirant-administrateur bij de Marine, op verzoek, ingetrokken, en is met 1 September a. s. alsnu als zoodanig benoemd de jongeling J. Van Rijn van Alkemade. De machinist lste klasse J. P. Van den Cornpnt wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire*. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: H. Schreuder, zeilmaker, en A. M. S. De Ruijter. GehuwdGeene. Bevallen: C. Biegstraten, geb. Dito, D. M. Willemse, geb. Slort, Z. M. Labout, geb. De Wyn, Z. Overleden: A. M. Hillen, geb. Caarls, 26 jaren. M. Boon, geb. Van der Hoeven, 58 jaren. A. J. Lippe, geb. Temming, 69 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Augustus. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer c. Vocbtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. j 19 12 no. 0.1 k. 758.60 -2.20 15.2 -3.5 0.8C Vlak. 20 8 nto. 1.2 758.73 -2.07 13.8 -3.1 0.82 20 12 1 nno. 3.8 758.90 - 1.90 15.0 -3.7 0.65 Slechtw. Weêrsgesteldheid: 19 Ang. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 20 Aug. 8 u. Idem. 20 Aug. 12 u.Idem. Marktberichten. TEXEL, 18 Augustus. De prys van onderstaande artikelen was als volgtOngewasschen Wol 83 cents per kilogr. Geviscbt Zeegras f 2.50 a 3.50 en Gemaaid idem f 6.a 8.50 per pak van 100 kilogram. Karweizaad f 14.a 14.50 en Aardappelen f 4 a 5 per hectol. Gedurende deze week werden naar elders verscheept 291 Schapen, 230 Lammeren en 22 Koeien. ALKMAAR, 19 Augustus. Aangevoerd 475 stapels Kaas, wegende 125,000 kilogram. Prijzen: Kleine Gras- f 31, Com missie dito f 28 en Middelbare f 28.50 per 50 kilogram. Granen. Aangevoerd: 1158 hectoliter Tarwe, f 7.40 a 8.25; nieuwe Rogge f 6; Gerst f 4.a 4.30; Chev. Gerst f 5.35 a f 5.95; Haver f 3.a 3.25; Groene Erwten f 8; Grauwe dito f 15; Vale dito f7.50 a 8.Koolzaad f8.50 a 8.65; Karwei zaad f 15, alles per hectoliter. HOORN, 18 Augustus. Ter Waag gewogen 355 stapels Kaas, wegende 94,822 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 32.50 en Commissie f 28 per 50 kilogram. HOORN, 19 Augustus. Aangevoerd 452 Schapen, f 14 a 23 per stuk; 5 Varkens 36 a 40 cents per kilogram. Handel vlug. ENKHUIZEN, 17 Augustus. Aangevoerd 12 stapels Kaas, f 27 per 50 kilogram. Prijzen der Zaden, enz.: Karweizaad f 15.a 15.124, nieuw Mosterdzaad f 15 a 16.25, Gerst f 4.a 4.25, Haver f 3.a f 3.25, Grauwe Erwten f 13.75 a 14.Wijker Vale dito f 7 a f 7.75, Groote Vale dito f 11.a 13.124, alles per hectoliter. SLOTEN (Noordholland), 17 Augustus. Op de Paardenmarkt waren 250 stuks aan de lyn. De handel was flauw. De pryzen der Werkpaarden liepen van f 60 tot 325 per stuk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2