OOST-INDIE. Nederlanders, die dienstncmen bij het Indische leger, ontvangen, bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis, een handgeld van DRIE HONDERD GULDEN. Aanbrengpremie TIEN GULDEN. Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij het Departement van Koloniën en bij alle Burgemeesters. OUDEWATERSCHE STOOMWASSCHERIJ (Eng. Systeem) Kiesvereeniging „Helder". de Heer Dr. P. BAKKER, alhier. Prins Hendrik-Polder. Doordien den 19dcn Maart 1888 waarschijnlijk eenige Hofsteden in den polder uit de huur geraken, kunnen belanghebbenden deze op aanvrage bezichtigen en zich dan tevens over tuigen, dat, niettegenstaande de aan houdende droogte, het vee aldaar voldoende voedsel kan vinden. Nadere inlichtingen worden verstrekt. J. E. WINKLER, 's Gravenhaagsche Hypotheekbank Ds. D. SNIJDER, Predikant te Gorinchem. ACCORDEONS, BIGGEN TE KOOP Ruime keuze, lage prijzen. PP* Geen Kiespijn meer!! Ihr POPP\i ANATHERIN- V', r MONDWATER. Dr. POPP's Tandpoeder of Tandpasta, Dr. POPP's Kruidenzeep. DE CONCURRENT. L 87. Weststraat. L 88. de nieuwste en grootste lenze siaatrol bewerkte Broches, Braceletten, Oorknopjes, Porte- monnaies, Albums, Promenade-taschjes, J. VAN WILLIGEN. beveelt zich aan voor Families, Hotels, Scholen enz. en bij de Schoonmaak voor als nicaw apj>rètcei'en, crème verven van Vitrages, Tnlle en andere Gordijuen enz. Programma's en Tarieven op franco aanvrage gratis verkrijgbaar. Voor geheel opgemaakt en gestreken worden ook abonnementen per maand ad f 3.50 de persoon aangegaan. In de vergadering, gehouden op 17 dezer, is gekozen tot Candidaat dezer Vereeniging voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Noordholland: De Kiezers worden uitgenoodigd, op Dinsdag 23 dezer hunne stemmen op dezen Candidaat uit te brengen. Het Bestuur, T. MOOY. Helder, A. VAN VOORN VELD. 18 Augustus 1887. F. L. W. BEÏJERINCK. G. T. VON OTE REN DORP. S. C. VISSER. "J_" El E T Texel, 23 Juni 1887. Administrateur. voor Nederland. LUTHERSCHE KERK. Zondag 21 Augustus, voormiddags 10 ure: Door deze maak ik H.H. HARMONICA- A--SPELERS attent op mijne prachtige sorteering welke, bekroond met de gouden medaille, nog door geene andere fabrikaten zijn overtroffen. De prijzen variëeren van f 2 tot f 25. Oude worden ook gerepareerd of ingeruild. Alle stukken zijn van den naam mijner firma voorzien. Hs. NEDERKOORN. Langestraat. .1 11 tc Alkmaar. - bij J. B. H A M, te Anna Paulowna, Zeer soliede 2-, 3- en 4-vlams Rookmachine»; patent geëmailleerde 2- en 3-vlams Held» en Pannen voor Rookmachines. Reparatiën, van welken aard ook, zeer soliede en billijk. Verder: eene ruime keuze van Spiegels, Stoelen, Tafels, Schilderijen, Spoormnudcn, prachtig fijne en gewone Lakwerken, gebronsde Hanglampen, Loop lampen, enkele Ballons, Glazen, Pitten, Branders, enz., voorhanden bij J. J. KUIJPER, Parkstraat, Burg op Texel. GELDEN disponibel op eerste hypotheek a 4è pCt., in diverse bedragen. VOORSCHOT op Grootboek-kapitalen, belast met vruchtgebruik, en gelegenheid tot verkoop derzelve tegen hoogen koers. Adres ten kantore van den Heer M. LANDENBERG, Cand.-Notaris, Keizersgracht 359, Amsterdam. Brieven franco. De Bank verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband en biedt voor het beleggen van geiden gelegenheid aan door uitgifte van pandbrieven. Informatiën en prospectussen zijn te bekomen bij den Agent voor Helder en omstreken: A. J. DE JONGH, te Helder. bij gebruik van het wereldberoemde echte XSL.X3L. Hof-Tandarts Boven ieder ander Tandwater te verkiezen als voorbe hoedmiddel tegen Tand- en Mondziekten. bij welker gebruik men steeds gezonde en schoone Tanden behoudt. Dr. POPP's Tandplombeersel tot het zelf vullen van holle Kiezen. is met het grootste succès ingevoerd tegen iedere soort van Huiduitslag; dezelve is ook bijzonder geschikt voor baden en is voor dit doel ook reeds veelvoudig met het beste gevolg gebruikt geworden. POPP's Zonnebloem- Olieseep, fijnste en beste Toilet-Zeep, f 0.40. PrijsAnatherin-Mondwater, in flesschen van f 0.60, f 1.20 en f 1.75. Plantaardig Tandpoeder, f 0.80. a Aromatische Tandpasta, f 0.40. H Tandplombeersel, f 1. y Kruidenzeep, f 0.35. WAARSCHUWING. Alle bestaande namaaksels van Anatherin-Mondwater zijn voor de gezondheid schadelijk volgens analyse, daarom waarschuw ik hiermede het geëerde publiek voor aankoop van zulke namaaksels. Dr. J. G. POPP, K.K. Hof-Tandarts en uitvinder der Anatherin-Preparaten te Weenen. Dépots van alleen echte Anatherin-preparaten bevinden zichte Nieuwediep bij W. Y. BRUINVIS en bij J. VAN WILLIGEN (Magazijn „de Concurrent^). GEL 33. Ten kantore van den ondergeteekende zijn beschikbaar van particuliere geldgevers op éérste hypotheek landerijen sommen van f 1000 en hooger, tegen rentenkoers van den dag. Texel. J. H. MOOJEN. Ontvangen: en diverse andere Artikelen, geschikt voor Cadeaux. DE BEEMSTER (1612—1887). In een eereboog den 4 Juli jl. voor het koffiehuis van den heer J. C. Moolenyzcr te Midden-Beemster verrezen, laa men het volgende: „Het werk hier eens tot stand gebracht, Dat m'ons als erfdeel achterliet. Het strekt tot eer van 't voorgeslacht, Terwijl 't ons stof tot feesten biedt." De vraag, of dit erfdeel waardig is zijn 275jaaig bestaan op luisterrijke wijze te vieren, zullen we, door in korte trekken de geschiedenis van de Beemster weer te geven, trachten te beant woorden. De Bame3tra, een riviertje waaraan de Beemster haren naam ontleent, strekte zich uit van de Starnmeer bij Spijkerboor af tot de Havermeer, waar zij het overvloedige slib liet zinken, en zich vervolgens door de Schar in de Zuiderzee stortte. Door hare sterke strooming, die allengs meer van den zachten veen grond afkabbelde, en door groote stormvloeden, zooals de Aller heiligenvloed in 1170, waardoor de Zuiderzee ontstond en de lager liggende landen overstroomd werden, ontstond de plas, de Beemstermeer, dat door telkens weder zijn gebied nit te breiden, een onrustbarend aanzien verkreeg. Hoewel er, vooral door de visscherij, belangrijke voordeelen van dit meer getrokken werden, daar schepen „met doorboorde kielen" met eene rijke lading naar Engoland stevenden, werd in 1570 reeds het denkbeeld geopperd het, om de omliggende landen voor grootere overstroomingen te vrijwaren, weer in land te herscheppen, wat echter door den druk der tyden en het Spaan- sche krijgsrumoer niet tot uitvoering is gekomen. In 1592 werd weder octrooi aangevraagd, wat echter eerst in 1597 werd ver leend, doch door gebrek aan middelen moest het plan nogmaals worden opgegeven. Toen in het begin der 17de eeuw een zekere Pikmans uit Hoorn, die zich door het opvisschen der schatten van de in 1595 aan de kust van Ierland vergane Spaansche schepen een groot vermogen had verworven, een aanzienlijk legaat voor de droogmaking bestemde, werd door D. en H Van Oss, A. Ten Grootenhuis en J. Klz. Krook aan de Staten van Holland ver zocht het meer te mogen bedijken, wat hun den 21 Mei 1607 werd toegestaan. Onmiddellijk werd met de voorbereidende werkzaamheden aan gevangen, zoodat reeds den 31 December van hetzelfde jaar de aanbesteding der eerste molens, 21 stuks, kon plaats hebben. Met het bestuur der uitwaterende sluizen was men overeen gekomen om een uitloozingskanaal te graven van Ursem langs Avenhorn en Oudendijk, waartoe te Schardam een sluis in deu Zeedijk moest worden gelegd. De aanbesteding hiervan had den 12 Maart 1603 plaats. Den 8 April d. a. v. werden de dijkgraaf L. W. Van Vollen- hoven en 9 heemraden geïnstalleerd, waarop door hen den 10 April de eerste aanbesteding van dijkwerk gehouden werd. Alle werkzaamheden werden met den grootsten ijver en den meest mogelijken spoed aangevangen en voortgezet, zoodat de geheele ringdijk in 1609 bijna gereed was. Einde 1609 was reeds al het water binnen deze bedijking, uitgezonderd de diepe geul waarin de Bamcstra vloeide, afgevoerd, en men hoopte het volgend jaar dit grootsche werk te voltooien. Doch welk eene wreede teleurstelling, die bij enkelen aan wanhoop grensde, was den ondernemers beschoren! Nauwelijks was men het jaar 1610 ingetreden, toen zware stormen, gepaard met hooge watervloeden, het land teisterden, waardoor dijken werden weggeslagen en geheele dorpen overstroomd. Toen dan de Waterlandsche zeedijk bezweek en de teugellooze wateren tegen den Beemsterdijk beukten, bleek ook deze niet bestand, en weldra was de polder weder in een meer herschapen. Ds. Wolf zegt hiervan in zijn gedicht: „Bedijking van de Beemster" „Het menschenhart, gedrukt door angst van al 't gegons, Verzwaart zijn slag, op 't slaan der zee, met bons op bons; Helaas, belaasdaar maken wind en zee een open Hoe ras is Waterland door water afgeloopen, En Bcemstcrdijken aangetast met een geweld; Dat Beemster water in verloren rijk herstelt. Daar dreven geld en zweet en een paar jaren, In brokken dyks, in stukken molens op de baren". Wat nu te doen? Het werk dat zooveel geld en moeite had gekost, aan het water prijsgeven? Neen! daartoe bezaten onze voorvaderen te veel ondernemingsgeest; het werk was begonnen, en zou met Gods hulp volbracht worden. Met verdubbelden moed en uitgebreider krachten de dijken werden verzwaard en hot aantal molens vermeerderd toog men weder aan het werk, en mocht dc voldoening smaken, zonder noemenswaardige stoornis, den reuzenarbeid te voltooien. En aan wien de ecrepalm voor dit trotsche werk? Niemand zal haar, D. Van Oss, „den grondlegger van de Beemster", willen ontroovendoor zijn energie en ondernemensgeest, die niet rustte vóór alle bezwaren waren overwonnen getuige de enorme sommen, vóór de oprichting van de O.-I. Compagnie door hem ten koste gelegd om den handel op Oost-Indië te openen werd eene uitgestrektheid lands gewonnen, die in vruchtbaarheid haar weêrga miste. Naast hem noemen we J. A. Leeghwater, door wiens uitgebreide kennis van bet molenwezen dit werk zoo spoedig kon voltooid worden. Den 19 Mei 1612 was het water grootendeels verwijderd, en in het begin van Juli de wegen reeds „redelijkerwijze" begaanbaar, zoodat men de Prinsen Maurits en Frederik Hendrik met hun gevolg kon uitnoodigen tot een feestmaaltijd in de «Middel- Beemster", waartoe eene tent werd opgeslagen op dezelfde plek, waar nog heden het Heerenhuis staat. Den 4 Juli werden hunne hoogheden plechtig ontvangen, waarom door vele deze dag als gedenkdag wordt beschouwd. Thans restte den ondernemers nog óón groot en moeilijk werk, de verkaveling of verdeeling der gronden, wat den 30 Juli d.a.v. naar ieders genoegen werd volbracht, en geen blyder dag dan deze, toen ieder zich Beerasterwaarts spoedde om de door het lot ten deel gevallen gronden te bezichtigen en zich in zijn eigendom te verlustigen. Zoo was dan dit reuzenwerk voltooid, en ieder bezitter of huurder begon zijn land te bebouwen, zoodut reeds bet eerste jaar een ruime oogst kon binnengehaald wordenkoolzaad, tarwe, gerst, haver en andere gewassen waren zóó overvloedig, dat Leeghwater zegt, dat „het niet wel met eene pen te beschry ven is." Spoedig echter ondervond men, dat de grond beter geschikt zou zyn voor de veeteelt en kaas- en botermakerij, waarop men zich dan ook met allen ijver ging toeleggen. In 1640, toen de bevolking ruim 2000 zielen telde, waren reeds 6500 morgen wei- en hooiland tegen 500 morgen bouwland in gebruik; de veeteelt had de schoonste verwachtingen overtroffen. Is het dan wonder, dat de 30ste Juli nog telkenjare door Beemster's ingezetenen als dank- en biddag plechtig wordt herdacht? Èn door hare vruchtbaarheid, èn door den aanleg van groote hofsteden met uitgestrekte boomgaarden, verkreeg de Beemster den naam van „het groote lusthof van Noordholland". Leegh- water zegt dan ook: „er bestaat geen vermakelijker en lust- zinniger weg dan de Volgerweg in de Beemster, waar al die groote lusthaven, zooals van D. Van Oss, de jonge, (van 1618 tot 1666 dijkgraaf; van 1610 tot 1618 was het Tobias De Coene) e. a. zijn aangelegd". Van de verdere geschiedenis van dezen polder wordt weinig belangrijks vermeldde vele oorlogen, waarin ons land gewikkeld werd, alsmede de binnenlandsche verdeeldheden, oefenden weinig of geen invloed uit op de Beemster; alleen de runderpest eischte somwijlen zware offers, zooals in 1769, toen hieraan 3575 stuks vee stierven. Zonderling mag het heeten dat, waar men overal vereenigingen en maatschappijen in het leven tracht te roepen, die zich over het gansche land verspreiden, de Beemster, in alles zelfstandig optreedt; zoo vindt men daar eene onderlinge brandassurantie, veeverzekering, ziekenfonds, kredietbank e. a., die allen uitstekend werken en ruimschoots kunnen bestaan. Daarom moet men niet veronderstellen, dat de ingezetenen bij den tijd ten achter zijn gebleven. Integendeel! Zoodra men bewust was dat door omverwerping van het oude de toestanden konden verbeterd worden, werden de handen aan het werk gesla gen. Zie slechts die uitmuntend onderhouden straat- en grintwegen, de sedert 1877 verrezen stoomgemalen, en dan die, volgens de bepalingen der wet, ingerichte schoolgebouwen met onderwyzers- woningenze mogen een sieraad van de Beemster heeten. Veel is er nog dat der vermelding waard is, maar ons bestek laat niet toe dit alles te noemen, wij kunnen echter niet nalaten met een enkel woord te gewagen van dat door rykbeladen kastanje- boomen overschaduwd Marktplein, dat trotsche R.-K. Kerkgebouw met de pastorie na 1878 geheel in Gothischen stijl opgetrokken, die fraaie.... doch genoeg, we hopen hiermede den lezer voldoende te hebben ingelicht, waarom men in de Beemster er zooveel belang in stelt dit 275jarig bestaan fecstelyk te vieren, en wij twijfelen niet dat, bij een bezoek aan dezen polder, velen zullen instemmen met de woorden, door Helmers in zijn "Hollandsche Natie" gezongen „Stijg BeemsterPurmer stijg meld welige valleien, Op wier beklaverd veld thans vette kodden weien. Vermeld den voorspoed, aan der oud'ren vlijt verplicht: Uw welvaart zegt ons meer dan 't schoonste lofgedicht." (De Amsterdammer.) Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4