in handen zou komen van een man, die door verschillende uitgevoerde werken, zoo daar als elders, reeds een wel gevest igden naam heeft." t Men schrijft ons van Texel, dd. 25 dezer: Ofschoon de afzet van wol vee in dezen zomer bijzonder onbeteekenend is geweest, begint er nu in dien handel gelukkig wat meer leven te komen. Wel is waar zijn de prijzen nog laag en variëeren van f 9 tot f 12 per stuk, doch de kooplust elders neemt toe. In deze week werden 858 schapen en lammeren verscheept, waarvan het grootste deel naar Leiden ter markt werd gezonden." Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 21 dezer „De Gemeenteraadsvergadering van gisteren was zeer belangrijk voor het onderwijs in deze gemeente. Sinds langen tijd toch werd dringende behoefte gevoeld aan een school in den Oostpolder, terwijl eveneens de nood zakelijkheid was gebleken tot verbouwing van de bestaande scholen. De kosten hiervoor werden geraamd op een bedrag van 30 a 40 duizend gulden, 't Spreekt van zelf, dat hiertoe minstens een zeer ruime subsidie van 't Rijk noodig was. Om deze te verkrijgen, werden reeds in denjongsten winter de noodige stappen gedaan en gisteren werd de einduitslag aan den Raad medegedeeld. Van de benoodigde som, zijnde ruim f 34,000, is het Rijk bereid, een bedrag van f 28,000 te verleenen. Deze subsidie is door het Gemeente bestuur aanvaard, terwijl het voornemen bestaat, voor het resteerend bedrag eene leening te sluiten. Vermoedelijk zal er in het volgend voorjaar met den bouw en verbouw van bedoelde scholen een begin worden gemaakt. In dezelfde vergadering is het nieuwgekozen lid W. Van Gijtenbeek geïnstalleerd." Te Sint-Maartensbrug zal Zondag a. s. in plaats van 31 dezer, een kinderfeest gehouden worden, waarbij de vermakelijkheden zullen bestaan uit mastklimmen, spriet- loopen, garenwinden, enz., terwijl der jeugd allerlei ver snaperingen zullen aangeboden worden. In de vergadering van de WestfriescheHarddraverij- Vereeniging werd besloten, bij gelegenheid van de kermis te Westwoud eene harddraverij te houden. De hoogste prijs zal f 100, de premie f 30 bedragen. Men schrijft ons uit Nieuwe Niedorp, dd. 24 dezer: ./Hedenmorgen omstreeks halfacht ure brak alhier brand uit in een oude varkensstal bij de Stoom-Edammer Kaas makerij van de heeren Swart en Co. De brand had een oogenblik een ernstig aanzien, aan gezien deze stal slechts op een afstand van pl. m. 25 centi meter van de groote loods, waarin de varkens van Hollands Noorderkwartier" gevoed worden, verwijderd is. Door de goede zorgen en de voortvarendheid van de Directie der Kaasfabriek, werden de varkens spoedig in veiligheid gebracht. Met behulp van een aantal toegeschoten personen, die reeds met emmers het blusschingswerk aanvingen en de zeer spoedig aanwezig zijnde brandspuit, is bedoelde stal gedeeltelijk behouden gebleven. De oorzaak is geheel onbekend en het geval is raadsel achtig, omdat men nimmer met eenig vuur of licht in dien stal kwam. De brand schijnt aangekomen in een hoop krullen, welke moesten dienen tot aanmaking van het vuur voor den stoomketel." Van groot belang is ook voor ons de opbrengst van den oogst in de Vereenigde Staten. Het schijnt nu wel zeker te zijn, dat het graan in het Westen veel geleden heeft door de droogte. Nog erger moet het gesteld zijn met de maïs, maar met zekerheid kan de opbrengst van den oogst nog niet worden vastgesteld. Daarbij komt, dat in dit jaar een veel grootere oppervlakte is beplant dan voorheen, zoodat de oogst, indien hij volkomen gelukt ware, grooter zou geweest zijn dan ooit te voren. Ook komen geen al te gunstige berichten over den hooioogst in de noordelijke Staten, maar ook in dit opzicht is nog gaen zekerheid verkregen. Indien de oogst geheel of gedeeltelijk mislukt, wordt dit het eerst door de fabrikanten en kooplieden gemerkt, die dan veel minder verkoopen, want, indien de farmer in plaats van 26 slechts 15 bushels per acre oogst, oefent dit maakt was, maar daarop een kostbare oude diamanten broche en aan den vinger eenige brillante ringen, op ouderwetsche wijze gezet, die alleen een klein vermogen representeerden. Als besliste vijandin der heerschende mode, droeg zij het volle, bruine haar glad langs de slapen gestreken, met eenvoudige scheiding en achter met een volle kroon van vlechten. Seraphine daaren tegen was naar de nieuwste mode gekleed, in een lichtgrijze zijden japon met tallooze strooken en op het hoofd droeg zij, volgens de eischen des tyds, een geheimzinnige haarpyramide. Bij het venster, waar Inka in haar eenvoudig blauw wollen kleedje zat, stond de held van den dag, een slank jongmensch van middelbare grootte, met de uiterste zorgvuldigheid gekleed, die voortdurend met zijn blanke hand aan het lichte snorretje draaide of door zijn blond, vol haar streek. Zijn frisch gezicht met de koude, lichte, grijze oogen over het meisje buigend, scheen hij haar onophoudelijk en met succes bezig te houden Dit was Miro von Tellheim. Na de eerste voorstelling aan Percy naderde Miro den nieuwen bekende met een zekere nederbuigende vriendelijkheid. ,/U wilt en kunt het hier in dit nest uithouden," vraagde hij terloops en ironiek. ,/Ik bewonder u en heb tegelijk medelijden met u." „Voor geen van beiden bestaat, dunkt mij, reden," luidde het antwoord. „Voorloopig blijf ik hier, zoolang meneer Wolfram mij gebruiken kanik werk bij hem, meneer von Tellheim, of liever, ik leer werken, een kunst, die moeilyker is dan ik ver moedde." „Zoo u is kantoorbediende? Ik dacht dat u het een of ander talent bezat; ik meen toch hiervan gehoord te hebben?" zeide Miro en wierp een vragenden blik op zijne tante. „Talent zou mij, indien ik het ook al had, toch in geen geval van arbeid verschoonen." „Nu, ik meen, dat wij, menschen van talent, dat toch ten minste bij anderen voor hebben, dat wij ons niet behoeven te vernederen, om ons als werkpaarden te laten gebruiken," riep Miro met een stellige minachting in blik en toon. „Ik kan toch niet gelooven, dat iemand, zelfs niet het grootste genie, van arbeid bevrijd blijft; dat bewijzen ons de levens van al onze groote kunstenaars en dichters!" „Wat in dergelijke biografiën staat, daarvan geloof ik geen woord. Wie zich zelf kwellen moet met zijne scheppingen, is geen genie! Dat is mijne opinie, meneer Von Plessen!" „Niet kwellen maar streven om hooger te stijgenIk ge loof aan de waarheid van het oude spreekwoord geen meester valt uit den hemelZelfs Rafaël moet ontelbare malen de wonder- schoone lijn zijner zwevende madonna di San Sisto beproefd hebben te teekenen, voor hij het waagde deze onvergelijkelijke natuurlijk grooten invloed op zijn financiëelen toestand. En een verlies van 400,000,000 bushels voor een gelieele streek is waarlijk geen kleinigheid. Uit Chicago wordt dan ook gemeld, dat de handel daar op aanmerkelijke ver liezen is voorbereid. Het bouwen van een fort aan den Pampus is door de Genie ondershands aanbesteed aan L. Kalis Kz., te Slie- drecht, voor de som van f 280,000. Jl. Dinsdag is de uitslag der prijsvraag voor volks brood, door de Hoofdcommissie der Voedings-Tentoonstelling uitgeschreven, bekend gemaakt. De groote gouden medaille, uitgeloofd door de Hoofd commissie, is bij loting tusschen de heeren C. Doncker, te Haarlem en Gijsbertse, te Winterswijk, aan eerstge noemde toegewezenaan den laatste is door de jury een diploma voor dezelfde medaille toegekend. Evenzoo is bij loting, tusschen het Ministerie van Oorlog, inzending van 's Gravenhage, en den heer C. L. Brandt, te Amsterdam, de zilveren medaille aan eerstgenoemde, en het diploma aan den heer C. L. Brandt toegewezen. Uit Winterswijk wordt gemeld: „De familie De Rte Woold, keerde jl. Zondag met een paar kennissen na kerktijd rijdende huiswaarts. Door het vallen van het voetdek schrikte het paard en sloeg op hol, met het ongelukkig gevolg, dat de landbouwer De R. uit de kar stortte, door den val een been boven den enkel brak en bovendien eene diepe en gevaarlijke wonde aan den arm bekwam. Zijne vrouw, de leidsels grijpende, had het ongeluk aan den verkeerden kant te trekken, waardoor het eene wiel op een hoop steenen stuitte, en de kar omsloeg. Zij zeiven kwam met den schrik en eene lichte kneuzing aan den schouder vrijde vriend der familie brak echter een arm en diens vrouw, die in bijzondere omstan digheden verkeert, kreeg eene ernstige kwetsuur aan het hoofd. Gelukkig kon door dr. M. spoedig heelkundige hulp verleend worden, waarna de familie deels te voet, deels per rijtuig den verderen weg kon vervolgen." Terwijl het kermis te Deventer is, is jl. Dinsdag nacht tusschen 1 en 4 ure bij R. in de Boterstraat eene glasruit door middel van een zakdoek met groene zeep verbroken en een kastje met een 40tal gouden en zilveren horloges ontvreemd. Het ledige kastje met 1 horloge werd op eenigen afstand der woning gevonden. De inspecteur Fundter en de politie-agent Boeve hebben Dinsdagmiddag den inbreker te Zwolle gearresteerd, in het bezit van 35 nieuwe horloges, waaronder een zestal gouden. Het is Johan Hendrik Dorfmeijer, die volgens zijn ontslagbrief op 6 Juli jl. uit het bedelaarsgesticht te Ommerschans werd ontslagen hij heeft den diefstal bekend. In het Provinciaal Verslag van Gelderland over 1886 is een staat opgenomen van de in dat gewest bestaande steen- en pannenfabrieken. Volgens dien staat, bedraagt het aantal der bedoelde fabrieken niet minder dan 163 en het getal arbeiders, daaraan werkzaam: 4755 mannen, 859 vrouwen, 1271 jongens en 412 meisjes. Een winkelier in Friesland vroeg in eene advertentie een winkelbediende voor het kruideniersvak. Niet minder dan 37 liefhebbers kwamen hunne diensten aanbieden, waaronder één in het bezit van het diploma van eind examen der Hoogere Burgerschool, en.... 3 hulponderwijzers. De laatsten liepen reeds sedert langer dan een half jaar met de acte in hun zak, solliciteerden steeds, maar konden bi^ den overvloed geen plaats in eene school krijgen. Van een huisgezin te Muntendam, bestaande uit 8 personen, vertoeven op dit oogenblik alle leden in de gevangenis, wegens verschillende misdrijven. Deze fraaie familie heet Pluim, maar verdient zeker geen „pluim." Aan het verslag der jongste zitting van den Gemeen teraad van Breda is het volgende ontleend: De heer Heylaerts: „Ik zou dan hier op u van toepas sing kunnen brengen, mijnheer de voorzitter, tempora, mutantur et nos mxilamur in illes." De Voorzitter: „Hoe dit zij, wanneer ik veranderd ben in mijne opinie, wat ik nog zoo voetstoots niet aanneem daar de heer Van der Burgh vóór mijn optreden als Burge meester een half jaar het burgemeesterschap heeft waar genomen, hoe het zij, herhaal ik, ik ben ook in dien gestalte verder af te maken." „Maar dat, wat in die dagen mogelijk was, dat naïeve pein zende doordringen in zijn werk moet door ons, snel levende en snel voortbrengende kinderen der negentiende eeuw, over boord geworpen wordenWij hebben tegenwoordig geen tijd meer dat is de reden. Wie meê wil komen moet rennen dit geldt voor allen! De kunst en de poëzie kunnen zich alleen nog ontwikkelen op een bodem, die door de werkelijkheid vrucht baar is gemaakt. Wie zou nog sprookjes willen lezen, verzen droomen? Wie nog oratoriën en symphoniën componeeren en madonna's of fantastische gestalten schilderen? Wie ter wereld zou voor dergelijke zaken nog geestdrift kunnen gevoelen vraag ik. Wil men iets voortbrengen, wat waarde heeft en roem aanbrengt, men levere iets vreemds, iets, wat nog nooit gezien is! Wie zou nog genoegen kunnen vinden in dat, wat gy bedoelt „In de eerste plaats onze vrouwen en meisjes, zou ik meenen," antwoordde Percy, terwyl zijne wangen gloeiden. „Mijne moe der, ten minste, gevoelde daarvoor geestdrift, zooals iedereen zegt, die haar gekend heeft Miro trok de schouders op. „Dan was mevrouw uwe moeder eene uitzondering. Dat is ook reeds eenige jaren geleden en die wegen tegenwoordig zwaar. De meerderheid onzer dames emancipeert zich echter met ken nelijk genoegen van de kunst, zooals u haar schijnt op te vatten. Slechts Goethe's uitspraak „Greift nur hinein in 's volle Menschenleben Und wo ihr's packt, da ist es interessant," laat men nog in alle uitgestrektheid, en terecht, gelden. Ver oorloof mij de opmerking, dat u, die in de eenzaamheid van een slot op de heide zijt opgevoed, in dit van de wereld afgezonderde stadje nog niet hebt kunnen waarnemen welken weg in dit op zicht onze kunst en poëzie met beslistheid zyn ingeslagenDe naakte werkelijkheid, zooals de oude heer te Weimar haar des tijds reeds voor doove ooren predikte, breekt zich nu eerst baan, in de letterkunde, op het tooneel, op onze tentoonstellingen van kunst en het zijn juist onze dames, die met vreugde toejuichen, dat zy op den voorgrond treedt, want het ideaal der vrouw is door de opvoeding een geheel ander geworden. U weet van dit alles natuurlijk nog niets, meneer Von PlessenSlechts de muziek blijft wat achter bij de andere kunstenzy alleen weet zich nog niet geheel los te rukken van de verouderde vormen der gevoels- richting, de romantiek, of hoe men haar noemen wil. Maar ook zy zal spoedig den breeden, verhevenen stroom moeten volgen wacht maar een poosje! Nog eens: nieuwe banen bewandelen, opzien verwekken dat is het streven van onzen tyd! (Wordt vervolgd.) tijd 17 jaar ouder geworden en zoo ik hoop ook iets wijzer." (Hilariteit). De heer Heylaerts: „Ja, ik ook; ik begin het al knap aan mijn haar te zien." De Voorzitter: „Neen, mijn haar heb ik nog goed be houden, maar mijn bcenen beginnen het mij te begeven." Een leelijke drukfout! In eene advertentie moest staan Verloofd: Anton Muller en Mina Laan. Er stond echter: Verliefd: Anton Muller en Mina Laan. In het volgende nummer der courant las men de vol gende „verbetering" Verloofd (niet verliefd): Anton Muller en Mina Laan. Kiesvereeniging „HELDER". Jl. Dinsdag avond werd in de bovenzaal van het „Cafc Du Passage" alhier door de Kiesvereeniging eene alge- meene vergadering gehouden. Door den Voorzitter werd in herinnering gebracht, dat op Donderdag 1 September a. s. de verkiezing moet plaats hebben van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, waartoe ook deze gemeente behoort. Aan de orde werd daarom gesteld de verkiezing van Candidaten. Bij acclamatie werden als zoodanig gekozen de heeren: Mr. J. L. DE BRUYN KOPS en Mr. W. VAN DER KAAY. Omtrent eerstgenoemde werd door den Voorzitter de mededeeling gedaan, dat hij ernstig ongesteld geweest, doch thans herstellende is en de volgende zittingen der Kamer wèl zal kunnen bijwonen. Na afloop van deze verkiezing werd door de aanwezige leden van gedachten gewisseld over de aanhangige voor stellen tot Grondwetsherziening; over de vermoedelijke gevolgen van de te wachten splitsing van het tegenwoordig hoofdkiesdistrict Alkmaar en het ontstaan van het afzon derlijk hoofdkiesdistrict Helder, en over de wenschelijkheid, dat de te kiezen afgevaardigde zich over onderscheidene vraagstukken van den dag,- o. a. over den persoonlijken dienstplicht, verklare. Na afloop dezer besprekingen werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gemeenteraad van Z ij p e. UtlTE.\GEHO\E VERGADERING, op DINSDAG 23 At GESTES 1887. Aanwezig alle leden. Na de opening der vergadering werden de notulen gelezen, waarna eene belangrijke discussie ontstond, naar aanleiding van de bemerking des heeren Nobel, ten opzichte van het genotu leerde, betreffende het publiceeren der Raadszittingen met de te verhandelen punten, wat, naar zijne meening, in de vorige zitting is aangenomen, wat ook door de aanwezige verslaggevers der pers is openbaar gemaakt, en wat niet als aangenomen is genotuleerd. Onder hen, die deze meening weerspraken, bevond zich in de eerste plaats de Secretaris, die de juistheid zijner notulen verdedigde, welke juistheid door den heer Nobel werd bestreden, en waarom hij ze niet kon goedkeuren. Breedvoerig was de discussie, hierover gevoerd, wat door den Voorzitter werd beëindigd, door voor te stellen, het punt in kwestie andermaal in behandeling te brengen, doch eerst de goedkeuring der notulen af te handelen. Met 9 tegen 2 stemmen werden alsnu de notulen goed gekeurd en na eenige discussie met 6 tegen 5 stemmen aangenomen, voortaan de Raadszittingen met de punten van behandeling aan alle aanplakborden der gemeente te publiceeren. Na verslag en op advies der Commissie werden de rekeningen der gemeente, van het Weeshuis en het Algemeen Armbestuur met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor de aanstaande verkiezing van leden voor de Tweede Kamer werden tot leden van het Stembureau gekozen de heeren K. Biersteker en C. Paarlberg. Als laatste punt der agenda kwam in behandeling het suppletoir kohier der Hondenbelasting, wat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Daar met de gewone rondvraag niemand meer het woord verlangde, sloot de Voorzitter deze buitengewone vergadering. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Woensdag 24 Augustus 1887. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting, in de eerste plaats mededee ling gedaan van een schrijven des heeren Jb. Hopman, waarbij deze kennis gaf, zijne benoeming tot Raadslid aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna werd gelezen een schrijven van het Bestuurder Harddraverij-Vereeniging „West-Friesland", houdende ken nisgeving, dat hare harddraverij hier zal worden gehouden op Dinsdag 13 September a. s., en het verzoek, om het gewone vuurwerk van gemeentewege voor den avond van dien dag. Welk verzoek werd toegestaan, zullende aan het vuurwerk, waarvoor ten vorigen jare f 150 was toege staan, ditmaal weder, als vroeger, f 200 worden ten koste gelegd, en de vervaardiging er van, verleden jaar opgedragen aan den heer Horsten van Amsterdam, nu weder, als vroeger, geschieden door den heer A. Gall, van Rotterdam. Vervolgens werd gelezen het rapport der Commissie, belast met het onderzoek der gemeente-rekening over het dienstjaar 1886, waaruit bleek, dat zij de rekening in orde had bevonden en mitsdien concludeerde, de rekening, gelijk zij door B. en W. was overgelegd, voorloopig vast te stellen, gelijk geschiedde, met algemeene stemmen, met inachtneming van het bepaalde bij art. 224 der gemeentewet. Alsnu kwam aan de orde de benoeming van een onder wijzer aan de gemeenteschool, ter voorziening in de vacature, ontstaande door het vertrek, op 1 September a. s., van den onderwijzer Van Heerde. Op de voordracht waren geplaatst: 1. M. Visser, van Oudkarspel; 2. H. Graftdijk, van Hoorn; 3. H. Hibma, van Midland, uit welke voordracht met alge meene stemmen No. 1 daarvan werd benoemd. De Voorzitter deelde vervolgens mede dat, ingevolge het indertijd deswege genomen raadsbesluit, thans, nu de examens, ter bekoming van acte voor de Fransche taal, bijna waren afgeloopen, een nieuwe oproeping was geplaatst

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2