BEKENDMAKING. ADVERTENTIEN. Vervolg Nieuwstijdingen. IJzeren Spoorweg-Maatsehappij. EXTRA-TREINEN, op 31 Augustus en 4 September 1887, van sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer aan de gemeenteschool met acte voor Fransch, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van den onder wijzer Otter, en dat de Raad nu had te beslissen, of voor die vacature een vergelijkend examen zal worden gehouden. De Raad bepaalde, dat zulks zal geschieden op dezelfde wijze als voor de vacature Van Heerde heeft plaats gehad. Daarna geschiedde voorlezing van een schrijven van het hoofd der gemeenteschool, waarbij deze, onder bijvoeging der noodige teekeningen, drie verschillende manieren aan de hand deed, om de scholieren te bevrijden, van de onaan gename uitwasemingen lilt de sloot achter dc gemeenteschool. De Raad nam kennis van de teekeningen, stelde een onder zoek in loco in, en besloot de sloot in kwestie, alsmede een paar daaraangrenzende slooten, flink te doen uitbaggeren. Gelijk onderzoek werd ingesteld omtrent den toestand van den omringmuur om het kerkgebouw der Gereformeerde gemeente, welke muur, bij de gemeente in onderhoud is, en wiens toestand, volgens het oordeel des Gemeente- Opzichters, vrij precair zou zijn. De Raad echter bleek zich over dien toestand niet zoo sterk te verontrusten en oordeelde dat voorshands kleine herstellingen, gelijk die door het Gereformeerde Kerkbestuur waren verzocht, plus het invoegen van den muur hier en daar, voldoende zul len zijn. Volgens eene mededeeling van den Voorzitter dat, blijkens opgave des Gemeente-Opzichters, de door den heer Van der Maaten voorgestelde inrichting van het benedengedeelte des westelijken slottorens tot arrestantenkamer, een kleine f 100 zou kosten, doch dat door de verplaatsing der Ziekenbarak, van het middengedeelte des slottorens, naar den geraeentetoren, dit middengedeelte weder, als vroeger, voor arrestantenkamer zou kunnen worden gebruikt, terwijl de verplaatsing der barak slechts f 30 kosten zal veroor zaken, en B. en W. mitsdien voorstelden, aldus aan het geopperd bezwaar omtrent de arrestantenkaraer zooveel mogelijk te gemoet te komen. Aldus werd met algemeene stemmen besloten. Nadat nu nog de geloofsbrieven der her- en nieuwbenoemde Raadsleden waren onderzocht en in orde bevonden, en door den Raad was besloten de heeren Langenberg, Buis, Kooij en Hopman als zoodanig toe te laten, volgde de algemeene rondvraag. De heer Van der Maaten deelde daarbij mede, dat hij, na kennis neming van de contracten, betrekkelijk de door de gemeente aangegane geldleeningen, van oordeel was, en een paar deskundigen met hem, dat de gemeente tot de dadelijke aflossing dier leeningen, behoudens behoorlijke opzegging, gerechtigd is, dat geld, tegen eene lagere rente dan thans wordt betaald, gemakkelijk jis te krijgen, en hij mitsdien voorstelt, tot het aangaan eener nieuwe leening, tot delging der bestaande schuld, in beginsel te besluiten, doch, vóór de definitieve vaststelling, van een erkend deskundige advies te vragen, betrekkelijk het aldus niet gerechtigd zijn der gemeente om tot de aflossing over te gaan. Dienovereen komstig werd besloten, en tevens dat, betrekkelijk deze zaak, dit advies zal worden gevraagd van den heer Mr. A. Philips, advocaat te Amsterdam. Door den heer Hazeu werd vervolgens weder de vuile toestand ter sprake gebracht, van de sloot tusschen de perceelen van den koffiehuishouder Kos en die van andere bewoners der Marktplaats, met het gevolg, dat de toestand aldaar door eene Commissie, bestaande uit den spreker en den heer Van der Maaten, bijgestaan door den plaatselijken geneesheer, zal worden onderzocht. Een mededeeling van denzelfden spreker, betrekkelijk de hoogst slordige wijze, waaarop de pachter van het afhalen der haardasch en vuilnis zijne verplichtingen nakomt, zal tengevolge hebben, dat deze plichtverzaker behoorlijk zal worden nagereden. De heer Govers bracht ter kennis des Burgemeesters, gelijk hij reeds meer deed, dat het wenschelijk is, dat puin en steen, welke tegenover zijne woning op den kant der gracht, voor verder vervoer, tijdelijk worden neergeworpen, zoo spoedig mogelijk worden vervoerd, daar de straatjongens anders het grootste gedeelte er van in het water werpen. Door den heer Voorman werd daarna in overweging gegeven, in het belang van het Marktwezen, aan de Directie der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij te verzoeken, de vrachtprijzen, voor het vervoer van vee, van deze markt naar andere plaatsen, te willen verlagen. Dienovereen komstig werd besloten, en de vergadering daarna door den Voorzitter gesloten. hebben, gelukte het der politie eindelijk bovengenoemden knaap te betrappen terwijl hij des nachts bezig was met een hoop hout in den brand te steken. Wat was het geval? De jongen kreeg voor het waarschuwen van de brandweer een shilling en trachtte zooveel mogelijk shillings te verdienen. Sedert in Columbia (Zuid-Ainerika) de aardappelziekte heerscht, gebruikt men daar als voedsel een andere plant, de arracacha. Haar eigenlijke naam is arracacha aesculen'a; zij behoort tot de familie der schermbloemen en houdt liet midden tusschen den aardappel en de peen. De wortels, die zij voortbrengt, gelijken op penen van middelmatige grootte en zijn zoetachtig van smaak en meelachtig, In een van de laatste zittingen der Fransche Société nationale d'agriculture werd deze plant door den heer Triana vertoond. Men heeft gepoogd, haar in Frankrijk te teelen, maar deze pogingen zijn tot nog toe mislukt. Volgens de meening van den directeur van het Landbouw kundig Instituut te Bogota, zou dit een gevolg zijn van de te groote warmte, welke de ontwikkeling des wortels verhindert. Benoemingen, enz. Aan den heer Mr. W. C. J. De Vicq is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voor zitter van het College van Regenten over de Rijks-werk inrichting en het Huis van Bewaring te Hoorn, onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewezen diensten, en is benoemd tot voorzitter van gemeld College van Regenten Jhr. Mr. D. Van Akerlaken, lid van dat College. De luitenant ter zee 1ste klasse E. Kempe, uit Oost- Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De kapitein E. J. Aenmey, van het 1ste regiment infan- terte, is overgeplaatst bij het 4de regiment van het wapen. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: P. H. G. B. Gode en J. A. Van 't Hert. F. J. Hageman en G. Frans. Bevallen: C. E. Van Oije, geb. Borgart, D. M. Gerritsen, geb. De Wijn, D. J. Bal, geb. Dekker, Z. T. Kikkert, geb. Schraa, Z. Overleden: S. P. Blankendaal, 12 maanden. Gemeente TEXEL, van 18 tot 24 Augustus. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Simon Dogger en Alida Anna Smit. GeborenHendrica, dochter van Willem Vlas en Grietje Sehagen. Fredcrik, zoon van Job Kikkert en Trijntje Djjksen. Pieter, zoon van Albert Backer en Trijntje Bruin. Overleden Aris Eclman, gehuwd met Grietje Bakker, 63 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. 12 ono. 8; ozo. 12 ono. 0.4 k. 0.1 0.5 n Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand vandc zee. Staud. Afw. Stand. Afw. 763.74 f 2.84 761.44 1*0.54 761.07 t 0.17 17.5 17.3 20.6 -1.0 t 0.7 t 2.2 0.78 0.87 0.63 Vlak. 0 Weersgesteldheid: 24 Aug. 12 u. Helder, schoon weer. 25 Aug. 8 u. Idem. 25 Aug. 12 u. Lichtbewolkt, helder, schoon weer. 325ste Staats-loterij. Derde klasse. Tweede lijst: No. 14822 f 2000. Nos. 2100, 10945 en 11382 ieder f 200. Nos. 6477, 7660, 16138, 17885,19100 en 20976 ieder f 100. Derde lijst: No. 1497 f 25,000. Nos. 1062 en 15329 ieder f 1500. Nos. 7184 en 17592 ieder f 1000. Nos. 8243 en 13118 ieder f 400. Nos. 8771 en 19611 ieder f 200. Nos. 13915 en 17668 ieder f 100. Schager markt van heden (per telegraaf). Buitenland. Jl. Dinsdag zijn te Ostende ernstige ongeregeldheden voorgekomen. De visschers van Ostende wilden het lossen van visch uit eene Engelsche vischsloep verhinderen en vernielden een deel van het reeds geloste. De politie en de gendarmerie moesten charges met de bajonet doen, waardoor vele visschers ernstig gekwetst werden. De rust is nu hersteld en gendarmes beschermen het aan wal brengen van de visch uit het Engelsche vaartuig. Latere berichten luiden: De onlusten zijn gisteren morgen weder begonnen. De artillerie der burgerwacht zag zich verplicht op de visschers- bevolking te schieten, die de Engelsche booten wilde be letten de visch te lossen. Er zijn 3 dooden en 5 gekwetsten. Uit Brugge zijn troepen ter versterking aangekomen. Er heerscht groote opschudding en de toestand is ernstig. Jl. Maandag had op de Theems een treurig ongeluk plaats. Een aantal personen, ongeveer 35, waren, om naar een roeiwedstrijd te kijken, op eene met hooi geladen schuit geklommen, die een eindweegs van den wal in de rivier lag. Om goed te kunnen zien, drongen zij op een gegeven oogenblik allen naar ééne zijde, met het ongelukkig, maar natuurlijk gevolg, dat de schuit omsloeg. Slechts een hunner geraakte niet te water en van hen, die te water raakten, verdronken er veertien. Dr. Mackenzie heeft thans aan den Duitschen Kroon prins schriftelijk de verzekering gegeven, dat, voor zoover het menschelijk inzicht binnen een zeker tijdsverloop reikt, de patiënt binnenkort weder volkomen hersteld zal wezen. De Fransche abt Larrieu beweert in een onlangs uitgekomen geschrift, dat de groote Chineesche muur niets anders is dan een groote Chineesche leugen; die muur bestaat niet en heeft nooit bestaan. Een treffend staaltje van dat egoïsme, dat om een klein voordeel te behalen niet aarzelt een groot onheil te veroorzaken, werd dezer dagen in Middlesborough in Enge land door een knaap gegeven. Er was daar in de laatste weken gedurig op allerlei plaatsen brand uitgebroken en men hield zich overtuigd, dat kwaadwilligheid in het spel was. Na lang te vergeefs scherp de wacht gehouden te 6 Paarden f 40 a 140 4 Ossen -100 a 110 17 Stieren - 40 a 130 68 Geldekoeien - 60 a 195 5 Kalf koeien -140 a 020 3 Vaarzen -50 a 70 Hokkelingen - a 11 nacht.Kalveren- 6 a 15 Rammen - a 450 Schapen - 8 a 23 60 Lammeren f 9 a 13 5 Bokkende Geiten- 2 a 9 11 magere Varkens f 6 a 11 17 Biggen - 2£ a 5 20 Kippen c. 20 al00 9 Eenden - 15 a 40 Boter per kop - 80 a 85 Kaas per kilogram - 25 a 40 Kip-Eijeren per 100 -275 a300 Eend-Eijeren Helder 258, Texel 46, Vlieland 11 en Terschelling 79; totaal 394; van onwaarde 8; volstrekte meerderheid 194. De stemmen waren uitgebracht op de navolgende heeren Dr. P. Bakker 107, L. W. F. Oudenhoven 87, D. Reede- ker 77, C. A. Beukenkamp 49, J. Hoogenbosch 30, I. Korver 19, A. Vos Rz. 7, J. C. Jansen, C. Keijser Pz. en H. W. Van Marle ieder 2 stemmen en op enkele per sonen 1 stem. Alzoo moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren dr. Bakker en Oudenhoven. Bij de gisterenavond ten overstaan van den notaris P. S. Hordijk gehouden veiling is het huis aan het Anker park, K 220, gekocht door den heer L. W. F. Oudenhoven, alhier, voor den heer A. Vos Rz., te Amsterdam, ad f 4220. Het Nederl. stoomschip ^Senior," van Riga met hout naar Harlingen bestemd, is jl. Dinsdag op de Vliereede aan den grond geraakt, en, na een gedeelte van de lading te hebben gelost, eerst heden door de sleepbooten Hercules" en yIJmuiden* vlotgesleept. Gisterennamiddag hield het Bestuur van Floralia eene zitting tot het inschrijven van hen, die hunne planten wenschen in te zenden op de a. s. Bloemententoonstelling. Gisterenavond werd in het lokaal Musis Saorum alhier de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Helder van den Antidienstvervangingsbond. Na de opening der bijeenkomst en het voorlezen en goed keuren der notulen, werd de rekening en verantwoording des Penningmeesters door eene Commissie nagezien en accoord bevonden, sluitende die rekening met een batig saldo van f 32. Als leden van het afdeelings-bestuur werden herkozen de heeren H. G. F. Peltzer, T. Mooy, L. F. over de Linden, B. H. Polak en J. Brouwer. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Bond, welke op 31 dezer te 's Gravenhage zal worden gehouden, werd gekozen de heer Peltzer, en tot plaats- vervangend-afgevaardigde de heer Mooy. Ten slotte werd door de aanwezigen de wenschelijkheid besproken, om, tegen den tijd dat, bij aanneming der ontwerpen van Grondwetsherziening, de organieke wetten bij de Volksver tegenwoordiging aan de orde komen, op het doel en streven van den Bond meer en meer de algemeene aandacht te vestigen, vooral in vergaderingen van Kiesvereenigingen. Blijkens achterstaande annonce, zal op Maandag a. s. eene Buitengewone Uitvoering worden gegeven, in 't lokaal Musis Sacrum alhier, door de Onderofficiers-Vereeniging der Zeemacht y Admiraal de Ruyter." De netto-opbrengst van deze Uitvoering zal worden afgestaan aan het Plaatselijk Comité voor de stichting van een standbeeld van J. Pz. Coen in zijne geboortestad Hoorn. In overleg met dat Comité is tot het geven van deze Soirée besloten. We voldoen aan een ons gedaan verzoek door de aandacht te vestigen op deze Uitvoering, ook met het oog het goede doel, dat daarmede wordt beoogd. Dr. P. A. Riedel, predikant te Oudorp, naar hier beroepen, ontving mede toezegging van beroep naar Borkeloo. Ter correctioneele zitting van de Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar van 18 en 22 dezer werden weder 45 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. Men schrijft ons uit Koedijk, dd. 24 dezer: ^De Kies vereeniging ^Vrijheid en Eensgezindheid" alhier hield gisteren eene vergadering, waarin zij benoemde tot hare Candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de heeren Mr. J. L. De Bruyn Kops en Mr. W. Van der Kaay." Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat de rekening en verantwoording der ontvangsten en uitgaven van de gemeente, over het dienstjaar 1886, gisteren aan den Gemeenteraad is aangeboden en van heden af, gedurende 14 dagen, op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Helder, 17 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE. De Secretaris, C. BOON. Marktberichten. TEXEL, 23 Augustus. Werkpaarden f 90 a 150, oude Paarden f 40, Rypaarden f 250 a 350, Veulens i 45 a 55, vette Koeien f 155 a 200, Melkkoeien f 110 a 125, Kalfvaarzen f 60, Gelde- vaarzen f 30 a 35, Rammen f 12 a 18, Weideschapen f 9.a f 11.50, Geldeschapen f 14, Schrammen f 12.50 alles per stuk, vette Varkens 18 a 19 cents per half kilogram. Alles in den Commissie-handel. AMSTERDAM, 24 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd 149 vette Kalveren, lste kwaliteit 70 en 2de kwaliteit 55 cents per kilogram 30 Graskalveren, f 14 a 2242 nuchtere Kalveren, f 6 a 9, alles per stuk 3 Schapen 152 vette Varkens, 34 a 39 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenGeldersche Blauwe f 240 a 250, dito Kralen f 3.a 3.10, Katwijker Zand f 3 a 4, Noordwijker Zand f 2.a 3.50, Haarlemmer Zand f 160 a 1.80, Friesche Hamburgers f 2.40 a 2.50, idem Zaaiers f 1.90 a 2.Geldersche Muisen f 2.80 a 3.Andyker Blauwe f 2.50 a 2.60, Hille- gommer f 2 a 4, Friesche Franeker Jammen f 2.60 a 2.70, alles per hectoliter. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel flauw. WAGENINGEN, 23 Augustus. Uiterwaardsch Hooi f 22 a f 24 en Binnenveldsch f 16 a 18 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 24 Augustus. Hooi f 13 a 14 per 500 kilogr. KAMPEN, 22 Augustus. Buitenhooi f 17.50 a 20.en Binnenhooi f 13 a 16 per 500 kilogram. KAMPER-EILAND, 23 Augustus. Er blijft nog steeds veel vraag naar Hooi,tengevolge de prijzen gaandeweg hooger worden. Enkele landbouwers, wien voor een paar weken f 15 per 500 kilo gram werd aangeboden, ontvangen nu p 20. Het Binnenhooi geldt al tot f 16. Op den 23 Augustus is te Hilversum overleden onze geliefde Zuster Mej. G. VAN DILLEWIJNVAN VARIK, in den ouderdom van ruim 60 jaar. J. P. VAN VARIK. P. VAN VARIK—TRIP. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het plotseling overlijden onzer geliefde Moeder en Behuwd- moeder, betuigen wij onzen oprechten dank. A. VAN WIJNGAARDEN—LINDELOO. D. J. VAN WIJNGAARDEN. Helder, 25 Augustus 1887. Doopsgezinde gemeente van Burg, Waal en Oosterend op Texel. In plaats van op 4 September, zal de predikbeurt aan den Burg gehouden worden op nnustnnnden ZONDAG 98 AUGUSTUS, voormiddags om 10 uur. Dan zal daar, buiten verhindering, optreden de Heer: J. F. KNIPSCHEER, Candidaat bij de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit. Op 4 SEPTEMBEH wordt de predikbeurt gehouden te Oosterend. Heden morgen had alhier de opneming plaats van de stemmen, jl. Dinsdag uitgebracht voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noordholland in het hoofdkiesdistrict Helder, ter vervanging van den heer J. C. Jansen, 't Aantal ingekomen stembriefjes was als volgt: HOLLANDSCHE bij gelegenheid van de buitengewone Voorstelling in Circus Carré te Alkmaar, van ALKMAAR naar HELDER, stoppende aan alle tusschenstations, ook te ZIJDEWIND en OUDESLUIS. Vertrek 's nachts 12 uur. RetonrblIJetten geldig. De Administrateur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3