HELDERSCHE KIEIJWEDIEPER COURANT. - en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1887. N° 103. Zondag 28 Augustus. Jaargang45. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Verkiezing 1 September. GESLAAGD. „Wij huldigon Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdagnamiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 1 4 regels 60 cents, elke regel meer 15 ceuts. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lag$r. De verkiezingen hebben ditmaal plaats onder zeer onge wone omstandigheden. Hoe gewichtig het werk der Grondwetsherziening moge zijn, hoezeer ons staatsleven gewijzigd zal worden, indien de thans aanhangige voorstellen deel uit zullen maken van de hoogste wet des Lands, en daarmede eene belangrijke uitbreiding van het kiesrecht en de mogelijkheid eener betere administratieve rechtspraak en eener meer krachtige defensie, zal verkregen zijnis het toch de wetenschap, dat de taak der thans te verkiezen Kamer zeer beperkt en het mandaat der afgevaardigden van zeer korten duur zal zijn, de reden, dat de verkiezing van 1 September niet die belangstelling en die aandacht trekt, die zij om haar gewicht voor de toekomst, zoozeer verdient. Velen zijn geneigd om de hernieuwde behandeling der reeds aangenomen wetten, te beschouwen als eene formaliteit van betrekkelijk weinig gewicht; terwijl zij ook de aanneming der voorstellen tot Grondwetswijziging, waartoe mannen uit alle partijen hebben medegewerkt, verzekerd achten. Velen zijn geneigd hunne krachten en ijver te sparen voor de toekomst, als de thans in de Grondwet neder te leggen beginselen, in wetten zullen moeten worden uitge werkt en in bijzonderheden geregeld, en als in kleinere en anders begrensde districten, een veel grooter aantal kiezers deel zal nemen aan den verkiezingsarbeid. Van die stemming kan het gevolg zijn: eene matige en onvoldoende opkomst aan de stembus en daardoor de neder laag der liberale partij in die districten, waar zij zich zeker acht van de overwinning. Daartegen wenschen wij te waarschuwen. De liberale partij vertrouwe niet te veel op* de in bet publiek komende geruchten omtrent hetgeen de tegenpartij doen zal; zij rekene er op, dat onderlinge verdeeldheid onder de kerke lijke partijen, zich te veranderen pleegt in roerende eendracht 13) Door ELISE POLKO. Miro Tellheim had onder deze redevoering plaats genomen aan de tafel der dames, die met gespannen aandacht naar hem luister den Seraphine zwol zichtbaar op van trots en wierp nu en dan een blik van uittartende minachting op Percy. Inka was stil zwijgend uit haar hoekje gekomen en was naast haar neef gaan staan. „Als dat, wat o zegt, waar is," nam Percy nu mot kalme waardigheid het woord, en een schaduw van diepe droefheid vertoonde zich op zyn voorhoofd, „dan kan ik mijn goeden engel niet genoeg dankbaar zijn, dat hij mij ver gehouden heeft van dezen stroomin geen geval echter erken ik, dat de uitspraak van Goethe in dien zin gebruikt mag worden, waarin men haar, naar uw zeggen, tegenwoordig schijnt te willen exploiteeren. Als ooit een menschengeest de verhevenheid en den troost der dichtkunst en van alle andere kunsten erkende, dan was het de groote geest, dien u aanhaalde. Zijn greep in het volle menschen- leven kan, als gebod voor de schilder- en beeldhouwkunst, nooit een greep met de vuist beteekenen naar het eerst voor de hand liggende gemeene voorwerp, naar iets, dat leelyk is ik versta onder het „volle menschenleven," dat wij moeten grijpen, ver hevene waarheid der voorstelling, maar nooit een leelijke, gemeene, altijd eene in zekeren zin schoone waarheid." Miro glimlachte. „De waarheid is, zooals wy weten, nooit schoon „De waarheid in de kunst dient echter schoon en gezuiverd voorgesteld te worden „In Godsnaam, welk een woordenstrijdriep nu Seraphine uit en hield de handen voor de ooren. „Miro, laat meneer von Plessen uwe studiën eens zien, dan zal hij beter begrijpen, wat de tegenwoordige wereld, die hij zoo weinig schijnt tc kennen, eigentlijk wil. Wilt u zoo goed zijn naast mij plaats te nemen hier zult u de beste verlichting hebben Het waren zoogenaamde aquarellen, teekeningen met sepia, klaarblijkelijk van een beginner en vluchtig geschetst, al was het dan ook niet zonder talent. Percy zag dit op het eerste gezicht, maar dit was niet de reden, waarom hij de bladen zoo haastig na elkander ter zijde schoof, zonder een woord te zeggen. De aard der onderwerpen, het cynisme der voorstelling walgde hem. Inka was ongemerkt achter zijn stoel geslopen. „O, die doode muis met al die kevers en wormen ken ik reeds riep zij. „Men kan haar echter niet vaak genoeg bekijken, of liever ruiken, zou ik willen zeggen," riep Seraphine vol geestdrift uit, „het is en blyft een klein meesterstukje en werd reeds door velen bewonderd." „Door wie dan vraagde Inka spottend, „door my zeker niet! Ook die oude, dronken vrouw heb ik reeds vroeger gezien, evenals die snorkende man daar, die den mond wijd open heeft 1 Foei, hoe leelyk is hy! Waarom zou ik hem nog eens gaan bekijken Als ik hem ergens in de werkelijkheid zag, zou ik zeker een omweg maken, om niet te dicht bij hem te komen, en waarom zou ik nu, tot mijn genoegen, op zijn beeltenis gaan toren Als Miro niets beters kan maken, wou ik wel, dat zyne portefeuille verbrandde „Hoor dat ouderwetsche kritikastertje eens! Zou men niet denken, dat zij iemand napraat?" fluisterde Seraphine Miro in het oor. Het jonge mensch was rood geworden en schoof zijne teekeningen haastig bij elka&r. „Och, nog je laatste werk, je mooi stilleven, laat dat nog eens zien," vraagde zy teeder. „Men kan het vuil niet getrouwer weêrgevenEn de portefeuille op het oogenblik der stemming, en zij vergete niet, dat, om de Grondwet te wijzigen, eene gewone meerderheid onvoldoende is, maar daartoe twee derden der uitgebrachte stemmen wordt vereischt. Twee derden van de stemmen zijn bij de tegenwoordige verdeeldheid en het bestaan van vier partijen in de Tweede Kamer, niet zoo gemakkelijk te verkrijgen, en komt de liberale partij niet sterk en machtig te voorschijn uit de beproeving die haar op 1 September wacht, dan loopt de ondernomen wijziging der Grondwet ernstig gevaar. Daarvoor te waken is de plicht der kiezers. De voor gestelde wijzigingen, meer bijzonder die welke de uitbrei ding van het kiesrecht betreffen, zijn het gevolg van overleg. Zij vormen datgene wat men op het oogenblik verkrijgen kan, niet wat men zou wenschen. Geene partij, ook de liberale niet, beschikt over voldoende krachten in en buiten het parlement, om te kunnen eischen, dat de wet geving hare beginselen zuiver wedergeve. Vandaar dat de voorgestelde wijzigingen bij geene enkele partij onverdeelden bijval vinden; zoo is het bijvoorbeeld een ernstige grieve van de liberale partij, dat het stem recht niet is toegekend aan de zoogenaamde capaciteiten. Maar zij zal er zich mede moeten en kunnen troosten, dat door de verlaging van den census en de rechten aan huur ders van gedeelten van perceelen toegekend, zeer weinigen die door ontwikkeling en kennis aanspraken hebben op liet kiesrecht, daarvan uitgesloten zullen blijven. Men vrage zich bij deze verkiezing dan ook niet af, of de herziene Grondwet in ieder opzicht zal beantwoorden aan de eischen der liberale partij, maar men vrage zich ernstig af, of er thans meer te verkrijgen ware geweest. Hij die bekend is met de partij verhoudingen en met personen en belangen, die zich doen gelden in ons parle ment, zal die vraag ontkennend beantwoorden. Wij hebben ons lang beklemd gevoeld in onzen parle mentairen arbeid. Wij hebben geklaagd over de werkeloos- vast aan het hart drukkend, alsof zij den kostbaren inhoud met haar leven wilde beschermen, nam Seraphine cr nu een groot blad uit en legde het met een zegevierenden blik op de tafel. Het was een verwarde hoop van deels gebrokene, deels vuile borden met overblijfsels van allerlei spijzen. Inka wierp het op zeer oneerbiedige wyze naar baar moeder en zeide: „Mama, de oude Sabine heeft dit ook gezien en mij er van verteld. Zij zeide, dat zij cr zich voor schamen zou, dit in baar keuken op te hangen, want geen meesteres zou een meid nog een dag willen houden, die zooveel borden brak en zulk een vuilen boel dulde!" Miro lachte gedwongen met de anderen mede. „Gelukkig is bet oordeel van Sabine niet beslissend," antwoordde hy. „Op onze tentoonstellingen in M. kan men nog geheel andere zaken zien, dan deze onschuldige proef, en de lieden zijn er verrukt over. Ik zal mij eerlang, op raad van mijn onderwijzer, professor N., op het portretschilderen toeleggen en heb reeds een snuiver opgesnord, met een neus, die goud waard is. Zulke modellen zijn in onzen tijd voor een studeerenden kunstenaar onmisbaar. Ik zou ook de oude Sabine wel eens voor mij willen laten zitten, maar de domme meid is, vrees ik, er niet toe te bewegen, wat keukenvuil en vet op haar gezicht te smeeren! Er is by het domme volk geen lust om zich op te offeren, geen bewustzijn van de noodzakelijkheid en verplichting om, zoover het in ieders bereik ligt, er aan mcê te werken, dat onze hedendaagsche kunst haar doel bereikt!" Met welk een stelligheid en koelheid sprak deze jonge leer ling van professor N.l Waar bleef de geestdrift, als de jeugd haar reeds verloochende? Percy werd hoe langer hoe bedrukter. De tijd scheen voor hem alleen stil gestaan te hebben. Was het dan zoo lang geleden, dat hij in de deftige, ernstige lokalen van het museum der kleine residentie in zalige verrukking voor de copiën van de Stanzea van Rafaël stond, dat hij had gestaard naar den wonderschoonen adorant, die de handen naar de zon uitstrekte, met een gevoel van heimwee en bewondering, alsof hemzelf vleugels aan de schouders zouden groeien, die hem hoog konden opheffen tot aan de zon? Riep en lokte het beloofde land der kunst tegenwoordig niemand meer dan hem alleen? Hij kreeg een gevoel, alsof ijskoude handen zijn borst indrukten en hij stond op als een slaapwandelaar, onbewust wat hij deed. Hier kon hij geen minuut meer ademhalen. Hy luisterde er niet meer naar, wat om hem heen gesproken werd. Een verward geluid van tonen bereikte nog zijn oorMiro sloeg de piano aan. Nu voortEerst, toen de deur der kamer achter hem gesloten was, voelde hij zich weer vry en week de beklemming van zyn borstslechts een brandend gevoel van smart, van angst bleef hem bij. De droomcr uit het slot op de heide stormde naar buiten, zonder hoed, alsof hij door een schaar van onzicht bare vijanden achtervolgd werd, liep de straat over en bereikte ademloos het kamertje van den pastoor Martin met een gevoel, alsof hij nu gered was. De geestelijke zat aan zyn schrijf tafel bij de lamp met groenen kap en keek verwonderd en onder zoekend in het opgewonden gelaat van den jongeling, dat zich over hem heen boog en wees hem toen stilzwijgend een stoel naast hem aan. Toen Percy was gaan zitten en nog steeds geene woorden gevonden had, deed hy evenmin een vraag, maar legde zyne warme, innige hand zachtkens op de snel jagende polsen van den jongeling en deze aanraking alleen deed de zenuwachtige opgewondenheid bedaren. Alles in deze beperkte omgeving ademde dan ook warmte en vredeUit de verte meende hij de kinderlijke woorden van het avondgebed te hooren, dat Josepha voor hare arme zieken deed het lazareth was dezer dagen weder tot de laatste plaats toe bezet en het zachte, langzame getik vau de oude klok boven Percy's hoofd, zeide tot beid van de Kamers en over de zwakheid der elkai.der opvolgende Regeeringen. Thans kan er verbetering in dien toestand komen, en, misschien ook omtrent de nu in denzelfden staat ge bleven onderwijs-vraag, eene oplossing worden voorbe reid of verkregen. De wijziging van de Grondwet toch zal het mogelijk maken om den band der machteloosheid te breken. De nieuwe kiezers immers zullen andere denkbeelden, misschien ook andere belangen, op den voorgrond brengen. Maatschappelijke vraagstukken, de belangen van handel en nijverheid, de verhouding tusschen werkman en werkgever, zullen naast de onderwijsverdeeldheid, een terrein aan wijzen, waarop vruchtbare zamenwerking tusschen de wei denkenden van alle partijen mogelijk zal zijn. De non- possumus-politiek,een krijgslist, meer dan een beginsel, zal veroordeeld zijn. De Regeering zal eene oplossing kunnen zoeken voor het zwaarwichtige vraagstuk der defensie, en onze administratieve rechtspraak, thans een monument van goedbedoelde willekeur, zal werkelijk rechtspraak kunnen worden. Het schijnt ons een overwegend belang voor de natie, dat door deze herziening de verschillen worden weggenomen, waartoe de troonsopvolging aanleiding kan geven, en, bij den hoogen leeftijd van den regeerenden Vorst, vermoe delijk geven zoude; ja wij achten het onder omstandig heden mogelijk, dat het verzuim van tijdige oplossing van deze vragen, gevaar zoude kunnen doen ontstaan voor onze onafhankelijkheid. Redenen te over dus voor de kiezers om te verlangen, dat het werk der Grondwetsherziening tot een goed einde worde gebracht. De taak om daartoe mede te werken kan aan niemand beter worden toevertrouwd, dan aan hen, die nu reeds sedert een reeks van jaren de belangen van het land als afgevaardigden van dit kiesdistrict met ijver, met waardig heid en met eere hebben behartigd. het onrustige, jonge hart: „Neem toch een voorbeeld aan my en wees kalm." En langzamerhand vond hij woorden om zijn hart lucht te geven en zijn smartelijke gevoelens mede te deelen; hy vertelde alles wat hem kwelde, alles wat hem verward had ge maakt en had voortgedreven, maar het zachte, edele gelaat van den grijsaard verloor geen oogenblik, onder deze uitstorting van klachten, zijn kalme uitdrukking van vrede. Nu en dan greep alleen de rechterhand naar het kleine, zwart fluweelen kapje op het hoofd en schoof het heen en weer en dan speelde een bijna schalks lachje om den mond. Toen Percy eindelijk met een diepe zucht vraagde: „Zal de kunst werkelijk voortaan dezen weg in slaan, zullen wij inderdaad dezen troebelen stroom moeten volgen Heeft Miro Tellheira gelijk? Wat moet ik voortaan doen, hoog waarde vader?" toen antwoordde eene bedaarde stem: „Wat gy doen moet, mijn zoon? Niets, dan blijven gelooven en om u zien." En toen hij den verwonderden, vragenden blik uit de oogen van Percy ontmoette, schoof dc geestelijke een weinig ter zyde en ontsloot een der schuifladen van zijn lessenaar, om er een groote portefeuille uit te halen. „Kom hier, dan zult gij begrijpen, wat ik meen," ging hij voort. „Zie, dit is ook een reliquien- kistje, dat mij gedurende een groot aantal jaren nooit den troost der eeuwigo schoonheid heeft geweigerd, waarnaar ons menschenhart zoo gaarne de handen uitstrekt, als de wereld om ons heen ons zooveel leelyks toont, evenals de adorant, uw lieveling, de armen uitbreidt, om de zon te grijpen. Verdiep u hier, zoo vaak gij wilt, in deze verzameling, die ik sedert vele jaren, onder allerlei ontberingen heb aangekocht. Deze bladen trachten de scheppingen weer te geven van een Rafaël en Michel Angelo, Domenicbino en Giotto, Palladio Ccllini, Guido Renien de gebroeders Van Eyk, Dürer, Holbein en andere groote mees ters. Een uur met hen alleen en gij zult glimlachend de klein geestigheden en de kwakzalverij eener geheele wereld kunnen aanzien. Zoolang nog een penscelstreek van deze onsterfelijken of een van hen afgeziene lijn voor het oog zichtbaar is, zoolang nog de domtorens het oog ten hemel trekken, kan de kunst en al haar heerlijkheid niet ondergaan. Zij brengt aan alle voor haar ontvankelijke zielen en alle gezegende oogen, die het schoone weten te zien, denzelfden onontbecrlijken troost, dezelfde vreugde als Gods bloemen aan alle menschen brengen. Het ideaal der kunst kan evenmin vernietigd worden en in zijn schitterenden glans verloren gaan, als de lachende, liefelijke wereld der bloemen uitgeroeid kan worden. Geloof dit van een eenvoudig man, al is hij ook geen kunstenaar en laat u niet aftrekken van den weg dien gij ingeslagen hebt, en die uw hart verlicht. De menigte is slechts een groot kind, dat slecht opgevoed en verwend is zij grijpt voor afwisseling, als het schoone speelgoed haar ver veelt, naar een hansworst, om er zich een oogenblik meê bezig te houden. Meent gy, dat de leelijke bastaard dien zy op 't oogenblik liefkoost, en waar de jongo Tellheim u van vertelde, haar lang zal weten te vermaken cn te boeien? Het hoofd omhoog, dwaze jongen, en denk aan het oude woord„De kunst, die den mensch niet op eenige wijze verheft, is geen kunst;" dit geldt ook voor ieder harer voortbrengselen, en al lag ook een geheele wereld er voor op de knieën, het is niets als gezichts bedrog, een rampzalig, leelyk afgodsbeeld op een voetstuk van klei. De eeuwige wetten der schoonheid kan geen menschen- hand omver werpen en slechts dat kunstvoortbrengsel heeft waarde, waarin zij opgevolgd zyn. Zie hier hier hebt gij het gebed der koepel van St. Peter het zal u tot kalmte stemmen. Toen Percy in den laten avond in opgeruimde stemming op zijn kamer kwam, vond hij een open blad papier op de piano gewoon wit postpapier van het wolbekende groot formaat oitket

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 1