Mr. W. Yan der Kaay Mr. J. L. De Bruyn Kops. Wij noodigen dan ook de kiezers in dit distriet met aandrang uit, hunne stemmen uit te brengen op de Heeren en Trouwe opkomst bij de stembus is de plicht van ieder kiezer. Het bestuur der Centrale Kiesvereeniging, in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, A. P. DE LANGE, Alkmaar, Voorzitter. B. G. DE VRIES VAN HEUST, Alkmaar, Ondervoorzitter. K. BREEBAART, Winkel. Th. J. WALLER, Anna Paulowna. S. KRAMER, Koedijk. P. NOBEL, Sint-Pancras. T. MOOY, Helder. F. L. W. BEIJERINCK, Helder. G. NOBEL, Zijpe. AUG. KEIJSER, Texel. M. CQHEN STUART, Alkmaar, Secretaris. Binnenland. Door Z. M. is bepaald, dat de stembriefjes, ter ver kiezing van leden der Tweede Kamer, in het hoofdkies district Alkmaar, op 1 September a. s. ingeleverd, zullen worden geopend op 3 September en, in geval van herstem ming, die op 14 September in te leveren, zullen worden geopend op 16 September. Vele en velerlei waren de toebereidselen voor het tweedaagsche feest, dat de gemeente Beemster viert ter herinnering aan haar 275jarig bestaan. Eere aan de com missie, die alles op zoo uitstekende wijze heeft ingericht. JI. Donderdagmorgen tusschen 8 en 9 uren zag men de schoolkinderen, ruim 800 in getal, uit alle deelen der ge meente per rijtuig aan de Middenbuurt arriveeren. Na behoorlijk gerangschikt te zijn, begaven zij zich, met een flink korps muzikanten en de feest-commissie aan het hoofd, naar de woning van den Burgemeester, wien een feestgroet werd gebracht. Vandaar begaven de 400 oudste leerlingen zich naar de Hervormde Kerk, waar zij rijkelijk werden onthaald en waar toepasselijke liederen werden gezongen. De overige leerlingen vermaakten zich intusschen in den draaimolen of bij de poppekast. Een uur later werden de jongste scholieren in de kerk getrakteerd en konden de oudere zich daarbuiten vermaken. Dezelfde verwisse ling had nog eens plaats en daarmee was het kinderfeest afgeloopen. Van 36 uren gaven de Gymnastiek-Vereenigingen van Purmerend, De Rijp en Beemster afzonderlijk en te zamen eene uitvoering, die door duizenden toeschouwers werd bijgewoond. Gisterenavond was er bal-champêtre en „tableaux vivants," de laatsten gegeven door de leden der Gymnastiek-Vereenigingen. Het glanspunt van gisteren was de historische optocht, voorstellende het bezoek door Maurits en Frederik Hendrik, aan de pas drooggemaakte Beemster gebracht. Aan dezen optocht, die gecostumeerd was, namen 150 personen deel. Hij ging van den Oosthuizerweg langs den Middelweg naar de Middenbuurt, waar den 150 deelnemers door den dijkgraaf, den heer H. De Goede, de eerewijn werd aan geboden. Vandaar ging het verder langs Rijper-, Jisper-, Volger-, Nekker- eh Zuiderweg en langs den Middelweg terug naar de Middenbuurt. Daar aangekomen, hield de Burgemeester, de heer H. Scheringa Az., eene aanspraak en werden de deelnemers doör Z.E.A. onthaald. De optocht mag buitengewoon goed geslaagd heeten. De commissie en de leden hadden eer van hun werk, en overal waar zij passeerden werden zij door de duizenden toeschouwers, van heinde en ver sa&ragestroomd, met luiden bijval begroet. Niet minder welgeslaagd is de tentoonstelling van vee en tuinbouwproducten, van kaas en boter. Pracht-exemplaren van runderen trokken de aandacht van kenners en liefhebbers, en ook de tuinders hadden hun uiterste best gedaan. Ook kantoor, van den firmastempel C. F. Wolfram voorzien. Maar het was geen koopmanshand, waarmeê het beschreven was sierlijk meisjesschrift had hij onder de oogen. Hij las: „Ik heb geen mooi postpapier, lieve Percy, omdat ik niemand ken, wien ik een brief zou kunnen schrijven en mama heeft het my daarom ook nog nooit gegeven, daar het, volgens haar, tot niets zou dienen en maar geel zon worden. Ik verzocht papa een vel, maar geloof niet, dat ik met het plan begin om het vol te schrijven. Ik moest je echter even zeggen,"dat ik recht blij was, dat je wegliept, want nu kon ik Miro en Seraphine veel beter de waarheid zeggen ik zou later zelf ook graag zijn weg- geloopen, maar ik moest toch de gasten van mama wel bedienen. Ik heb hun in het gezicht gezegd, dat jij duizendmaal mooier speelt dan de onuitstaanbare Miro en dat jij ook teekenen en schilderen kunt als je maar wilt, nog veel beter dan zyn leer meester, de professor. Papa heeft ook, toen hij uit de sociëteit kwam en ik hem de geheele geschiedenis vertelde, je geheel en al gelijk gegeven en hy zeide, dat iemand, die in staat was zoo iets te schilderen als Miro, nooit een waar kunstenaar kon worden als Rafaël b. v., waarvan jij mij verteld hebt. Mama was daar entegen heel boos, dat je weggeloopen waart, en merkte op, dat Miro nu in het geheel niet meer bij ons zou willen komen. Maar dat weet ik beterhij zal eiken dag terug komen, alsof er niets gebeurd ware. Ik weet ook, Percy, waar je geweest bent. Ik dacht het dadelijk wel, en toen allen vertrokken waren ook mama, want zij moest nog naar haar kransje liep ik gauw even naar tante Josepha en vraagde haar, of ze je ook gezien had. Zij heeft mij toen door het kleine venstertje in de deur laten ky ken weetje, waar een groen gordijntje voorhangt en toen zag ik je met den goeden pastoor zitten, terwijl je platen bekeekt. En je gezicht stond zoo opgeruimd, dat ik er plezier in had en snel weer wegliep, om dezen brief te schrijven. Als je dit gekrabbel leest, lieve Percy, neem mij dan niet kwalijk, dat de b's en de N's zoo leelijk zyn, want het is de schuld van mijn schoolik heb het er niet beter geleerd. Wanneer je thuis komt, denk dan, dat ik, als ik nog niet slaap, nog een paar sprookjes uit je boek van Andersen lees. En weet je, waarom Omdat Miro er van avond den gek meê stak en zeide, dat het verouderde, flauwe vertelseltjes waren. En morgen zal ik hem vertellen, dat ik ze gelezen heb en dat zè mij bevallen. Mama mag er echter niets van hooren, want dan neemt ze mij het boek af. Ik had nooit kunnen gelooven, dat men van een boek zou kunnen houdenGoeden nacht, lieve Percy. Vergeet niet, het licht goed uit te doen, als je ook nog mocht gaan lezen. Inka Wolfram." En Percy vouwde het groote vel papier op, om het weg te bergen. Op zijn gelaat stond een gelukkig glimlachje te lezen. „Arme, kleine Inka," zeide hij bij zich zei ven „ook gy zult leerön zien en u leeren verblijden in al de heerlijkheid der kunst, in den optocht pareerden zij met eeu tweetal keurig ver sierde wagens. En nu waren de volksspelen aan de beurt: mastklimmen, sprietloopen, tobbesteken en wat dies meer zij, de harddraverij van paarden uit de gemeente niet te vergeten. Men kon over de hoofden loopen en overal heerschte de feestelijkste stemming, waartoe het heerlijke weder natuurlijk het zijne bijdroeg. Gisterenavond werd de geheele Middenbuurt verlicht en ten slotte werd er door eenige dames en de gecostumeerden van den optocht nog een „tableau vivant" gegeven. Tot het maken van een fort in de Zuiderzee aan het Pampus is reeds een begin gemaakt met het baggerwerk. Plet fort zal op ongeveer 2400 M. noordwaarts van het zee-einde van den westelijken dam, begrenzende de zee haven van Muiden, gebouwd worden. De oppervlakte zal bedragen (in cirkelvormigen stand genomen) ongeveer 20,000 M3. Het geheele werk moet worden opgeleverd op 1 Fe bruari 1889. Men schrijft ons van Texel, dd. 26 dezer: „Bij afwezigheid van haar echtgenoot is eene vrouw aan den Burg jl. Woensdagmorgen van een paar vreemdelingen voor f 40 eigenares geworden van een stuk graslinnen, dat misschien f 12 waard is. 's Avonds zou één der verkoopers tegen belooning van f 2.50 een adres opgeven waar zij "het met f 20 winst kon overdoen. De arme liep er in en de opgave van het adres laat zich wachten. Een waarschuwing voor anderen!" De visschers op de „Lutine" zijn in de laatste dagen zeer gelukkig geweest. Dinsdag is o. a. opgehaald5 goud stukken, 260 Spaansche matten, 9 losse zilverstukjes, 7 koper stukken, 1 ballastbrood en een voorraad roest, lood en koper! Door de politie te Alkmaar is een schipper aange houden en naar het huis van bewaring gebracht, die zich wederrechtelijk eene lading turf had toegeëigend. Door de liberale Kiesvereeniging te Hoorn zijn tot candidaten voorde Tweede Kamer gesteld de heeren Mr. W. K. Baron Yan Dedem en Mr. D. Visser van Hazerwoude. Onlangs is te Medemblik door heeren uit 's Iiage met den kantonrechter opgenomen het oude huis, bewoond geweest door Radboud. Waartoe die opname strekt is onbekend, doch het is zeker, dat het huis voor niet veel meer geschikt is dan voor afbraak, tenzij groote herstel lingen geschieden. Jl. Donderdagnamiddag zijn van trein 24, gaande van Haarlem naar Amsterdam, op de hoogte van het Ripperda- park twee coupé-raampjes met steenen ingeworpen, zonder dat echter iemand geraakt werd. De daders zijn onbekend. In het Grand-Théatre in de Amstelstraat te Amster dam ontstond jl. Woensdagavond te 11 ure achter op het tooneel eene gasontploffing, waardoor onder het publiek eenige ontsteltenis werd veroorzaakt, doch welke geen ernstige gevolgen had. Jl. Woensdag is een man, werkzaam op een bagger machine aan de Westerdoksluis te Amsterdam, door het breken van een ketting tusschen de emmers geraakt. Of schoon de machine zoo spoedig mogelijk tot stilstaan werd gebracht, werd slechts het verminkte lijk van den onge lukkige te voorschijn gehaald. Eerlang zal te Amsterdam een 100jarig weesmeisje te vinden zijn. Op 9 November a. s, hoopt in het burger weeshuis, in de Kal verstraat aldaar, Alida Maria Prurnan, haar eeuwfeest te vieren.. Den 3den Mei 1797 werd zij op ruim 9jarigen leeftijd als wees in genoemd gesticht opgenomen. Nadat zij den leeftijd had bereikt, dat zij het huis kon verlaten, trad zij als dienstbode aldaar in dienst en is er sedert gebleven. Gisteren is te Amsterdam de Nederlandsch-Vaticaan- sche Tentoonstelling, georganiseerd met het oog op de viering van het gouden priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII, geopend. De voorwerpen zijn samengebracht in het Univer siteitsgebouw. De Kroonprins en de Kroonprinses van Duitschland met drie Prinsessen worden in het begin van de aanstaande week met het adviesjacht „Falke" van de Duitsche oorlogs marine van Cowes te Vlissingen verwacht, om verder de reis naar Potsdam te vervolgen. ten spijt uwer moederHet ia een geluk, dat je vader ten minste meê wil helpen. Het zou jammer zijn voor zulke oogen, als zij blind moesten blijvenEn gij, lieve mama," hy nam haar portret van den wand „help mij moed houden en vol harden en verlicht mijn weg!" Een paar afgebroken groene herfsttakje3 vielen van de lijst op zijn hand. Zijn hart werd op dit gezicht bewogen. Dat kon slechts Inka gedaan hebben Hoe liefelijk en tegelijk hoe kinderlijk-naïef was deze daadIn zijne gedachten zag hij haar weer voor zich op de tafel staan, evenals op het oogenblik zijner aankomst hier: het bekoorlijkste, vroolijkste tooneeltje,dat hij ooit had gezien. „Lieve, kleine Inka," fluisterde hij en kuste de takjes, vóór hy ze weer zorgvuldig aan het portretlijstjo bevestigde. Hoe heorlijk was de droom, die hem dien nacht hield omvangen en die den volgenden dag voortdurend zync gedachten vervulde. Hy droomde, dat hij voor den ingang van het donkere park by het oude heideslot stond. De deur was gesloten, maar een imponeerende vrouwengestalte, met een witten sluier bedekt, hield de gouden sleutel in hare handen. „Zijt gij het, die mij den lusthof mijner kinderjaren wilt openen," moest hy fluisterend vragen. „O, noem mij dan uwen naam." „Ik ben de kunst," luidde het antwoord met den zoeten klank der stem van zijne overledene moeder. Toen bemerkte hij, omziende, plotseling een dwaallichtje op de heide. Koortsachtig flikkerde het heen en weder en uit de vlam knikten en lachten de gelaatstrekken van Anna Lore. „Kom, wij gaan de elfenkoningin zoekenflnisterde zij hem toe, met haar warmen adem zijn voorhoofd aanrakend. En toen volgde hij haar weder, evenals vroeger in ademlooze haast, de handen naar haar uitgestrekt, steeds verder en verder op den bruinen bodem der heide tot in de onbekende verte. En zij danste al sneller en sneller, steeds naar hem opziende en hem lokkend, de bron voorbij, waarby de sterrebloempjes spookachtig als zilver schitterden. Zijn hart begon luider en luider te slaan en helaas, trots alle haast, kon hij haar niet inhalen. Maar daar stond het eenzame crucifix voor hem en de klokjes, die er aan bevestigd waren, zongen met treurige, levensmoede stemmen: „Ga ons niet voorbij kom bij ons!" Toen moest hy blijven staan, want zat daar niet de elfenkoningin, die hij zoeken wilde, niet alleen op de eenzame heide, maar jaren lang, de geheele wijde, wijde wereld door? Een gouden mantel had zij omgehangen en het gelaat had zij verborgen in de fijne, witte handen, alsof zij weende. Hij liet een gil hoorentoen hief zy langzaam het hoofd op; het haar viel in lange gouden vlechten neêr en het waren de bruine oogen van Inka, die hem aanzagen. Percy sproqg op en breidde de armen uit, maar een zonnestraal, die juist op zijn bed scheen, had hem wakker gemaakt. (Wordt vervolgd.) Het Rott. N.blad deelt mede, dat de toestand van den acteur W. Van Zuylen, volgens verklaring van professor Pel, die dezer dagen een consult had met Dr. Nolen, den geneesheer van den zieke, vooruitgaande is. Volstrekte rust en kalmte zijn echter voor langen tijd onontbeerlijke zaken voor den lijder, die zich aan een strenge leefregel moet houden. Aan het belangrijke jaarverslag betreffende den toestand van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht over het jaar 1886, van de hand des lsten geneesheers, Dr. F. M. Cowan, is het volgende ontleend: In het afgeloopen jaar moesten wederom tal van lijders worden afgewezen wegens plaatsgebrek, nl. 26 mannen en 31 vrouwen, maken Ie een totaal van 57 personen. Reeds geruimen tijd is er geen nieuwe gelegenheid gegeven tot opname van meerdere psychische lijderskan het dus iemand verwonderen dat, waar de bevolking toeneemt, ook de koude statistiek het toenemen der krankzinnigen aantoont? Aannemende dat 4 pet. der bevolking krankzinnig is, terwijl hiervan "2 pet. hunne toevlucht tot een gesticht nemen, dan is het gemakkelijk in te zien, dat de provincie Zuid holland op verre na geen voldoende plaatsruimte voor deze soort van kranken aanbiedt. De overweging of wellicht het aantal krankzinnigen in verhouding tot de bevolking toeneemt, behoeft hier niet in aanmerking te komen; de statistiek toont, dat over de laatste 30 jaren in Engeland en Wales het genoemde cijfer 4.2 pet. vrij constant bleef. Waar men, en zeer terecht, weeshuizen, armhuizen, enz. opricht, uitbreidt en onderhoudt, daar mag men met de zorg voor hen, die gestoord zijn in het bezit van datgene, wat hen tot koning der schepping maakt, niet achterblijven. De dagen liggen achter ons, dat men die ongelukkige, diep beklagenswaardige lijders eenvoudig in ketenen klonk; mocht men steeds verder en verder gaan en in de eerste en voornaamste plaats zorgen, dat men hen, die hulp zoeken, niet behoeft af te wijzen. Wie daartoe meêwerkt, sticht zich een gedenkteeken aere perennius. Dr. Cowan eindigt zijn verslag met de woorden: Moge weldra dit, in vele opzichten, „oude" en „gebrek kige" gesticht vallen en dan, als een Feniks verjongd, verrijzen! Moge in dit opzicht de Merwestad de baan- breekster zijn, waar het geldt, den ongelukkigen natuur genoot, die het beste moet missen wat de mensch bezit, te steunen en het verlorene terug te geven! De wol die in Drente thans bij duizende kilo grammen ligt opgezolderd wordt nu bijna in het geheel niet meer gevraagd. Terwijl dit voorjaar 67 a 70 cents besteed werd en de markt vrij vlug was, en hooger dan verleden jaar liep staat de handel sinds eenige dagen letterlijk stil, en daalt de prijs tot 10 h 15 cents. De Drentsche heideschapen zijn ditmaal ook weinig gewild, hoewel in een tijd dat de uitvoer gewoonlijk begint; ooi schapen gelden f 2.50 a 4.en weêrschapen f 5.a f 6.50, voor velen een geducht nadeel, wanneer men rekent dat menige boer 30 h 40 dezer dieren aan de markt brengt. Na afloop der muziekuitvoering in het Haagsche Bosch had jl. Woensdagavond daar, bij een der tentjes, een vecht partij plaats tusschen twee „heeren," waarbij de een zijn tegenpartij een kwart oor afbeet. Vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Afdeeling Helder, gehouden op Woensdag 24 Augustus 1887, des avonds ten ure, in het lokaal „Tivoli*. Tegenwoordig zijn 17 leden. De vergadering wordt door den President geopend. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris voorgelezen en goedgekeurd. Daarna wordt door den Penningmeester rekening en verantwoording gedaan; door eene Commissie worden de boeken en bescheiden nagezien en in orde bevonden. Volgens de daarvan opgemaakte rooster, is de beurt van aftreding als Bestuurslid aan den heer Jb. Zander, die bij acclamatie wordt herbenoemd en zich die keuze laat wel gevallen. Na hoofdelijke stemming wordt besloten, ditmaal geen afgevaardigden te zenden naar de Algemeene Vergadering, eerlang te Hoorn te houden. Daarna wordt in rondvraag gebracht het voorstel, om de Vereeniging „Floralia" alhier bij haar aanstaand feest eenigszins financieel te steunen. Door verschillende leden wordt gewezen, op den slechten toestand van eigen geld middelen; de uitslag is, dat het voorstel niet wordt aangenomen. Omtrent een ingekomen schrijven van de Afdeeling Anna Paulowna om, in vereeniging met de Afdeelingen Zijpe en Wieringerwaard, te trachten een kundig, geëxa mineerd vee-arts in deze streek te verkrijgen, wordt besloten, eene Commissie te benoemen, ten einde deze aangelegen heid nader te onderzoeken en later van hare bevinding rapport uit te brengen. Benoemd worden de heeren C. A. Beukenkamp, C. Maters en Jb. Zander, die zich deze benoeming laten welgevallen. Het voorstel van den heer Beukenkamp, om voortaan tweemalen per jaar te vergaderen, wordt algemeen aange nomen; die bijeenkomsten zullen plaats hebben in de maanden Maart en Augustus. In bedenking wordt gegeven, in den loop van het aan staande winterseizoen eene lezing te doen houden, hetgeen in beginsel wordt aangenomen. Verder niets aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Buitenland. Aan het „Journal des Débats" wordt uit Konstantinopel geseind, dat de Sultan Prins Ferdinand van Saksen-Coburg heeft aangemaand Bulgarije te verlaten, doch dat deze daaraan geen gehoor geeft. De rust is te Ostende niet meer gestoord. De troepen houden onafgebroken de kaden bezet. De schipper van eene Engelsche vischsloep in de haven kan niemand vinden om zijne visch te lossen. Er zijn thans in 't geheel 5 personen aan hun wonden bezweken. De visschers hebben vergunning verkregen, door tusschenkomst van den afgevaardigde De Stuers, en corps hun kameraden te begraven. Het standje heeft reeds aanleiding gegeven tot een inter pellatie in 't Engelsch Parlement. Sir James Fergusson ver klaarde, dat de Engelsche gezant te Brussel de toezegging had ontvangen, dat maatregelen zouden worden genomen om de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2