FLOR ALI A. Dr. WEISZ, AMSTERDAMSCHE COURANT. Uitreiking der PRIJZEN en GETUIGSCHRIFTEN in het lokaal Tivoli, op Zondag 4 September 1887, 's avonds 9 ure. AMERIKAANSCHE HARMONIUM-ORGELS. Voorhanden eene ruime keuze uit de Fabriek van J. Van der Tak en O., te Rotterdam. N.B. Nieuwe Orgels van af f 75.—. Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te AMSTERDAM. Goedkoope irein 2e en 3" klasse, Holloway's Zalf en Pillen. Onthulde Geheimen uit de Liefde en den Echt. 167 Bladzijden dik. Het buitengewoon succes van dit zoo gerenommeerde en door Geneeskundigen aangeprezen Werk voor VER LOOFDEN en JONGGEHUWDEN heeft reeds een Zestienden druk noodig gemaakt. Prijs 90 Cents, en wordt onder Enveloppe afgeleverd en ook goed dicht verpakt, franco naar buiten gezonden, tegen toezending van Postwissel of gemakshalve blauwe Postzegels, bij H. G. KOSTER C.JznMagazijn van Goedkoope Boeken, Leliegracht 26, Amsterdam. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Ainsterdainsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Groud," Ne» 53. voorschijn springend, dadr zijn jeugdig schoon onder ondoor dringbaar loof verbergend, doch overal lieflijk murmelend, druppelend en klaterend. O, schoone Kloof, nimmer zal ik u vergeten En als ik hier mijn blik over de dorre grasvelden laat dwalen, waar zich somtijds uren in den omtrek geen huis of boom aan het oog vertoont, dan dwalen mijne geestes- oogen terug naar de geboortegrond, dan zie ik weèr zwellend loof en groene weiden, dan wordt mij Assen en zijn bekoorlijk lommer voor de ziel getooverd. Het is een wonderlijk land, de Transvaal: het stoot af en trekt aan tegelijk. De kale bergen en dalen, de kleine dorpen, waar een jongmensch weinig gewenschte conversatie heeft; het genot van kransjes en partijtjes, van concerten en théatres, dat men hier totaal mist; de koude, berekende en zelfzuchtige toestanden, welke men hier aantreft dat alles stoot af'. Doch daartegenover staat: de ongebondene vrijheid, de gastvrijheid, de bijna onmerkbare standen afscheiding, waarvan men geniet, het zeer gezonde klimaat, het jaar in jaar uit heerlijk zomerweder, zonder groote warmte en dan nog zooveel wat zich niet beschrijven, slechts gevoelen laat, trekt ons als met tooverbanden aan, en maakt, dat, is men eenigen tijd in het land geweest, men nimmer naar het vaderland terug verlangt. Zelfs is dit gevoel bij mij al zoo sterk, dat ik mijne levensdagen niet meer in Europa zou willen slijten, hoewel ik, tot afscheid, den geboortegrond eenmaal zou wenschen weder te zien. De bodem is onschatbaar rijk aan goud, zilver, koper, steenkolen, enz., waarvan ieder ik niet uitgezonderd partij tracht te trekken. En hoewel Engeland Zuid-Afrika thans nog voorziet van steenkool, zal er eenmaal een tijd aanbreken, dat Zuid-Afrika, en in het bijzonder de Transvaal, heel Europa van deze brandstof zal voorzien. Het gebrek aan vervoer- en geschikte gemeenschaps middelen staat slechts alles in den weg. Niettemin gaat alles met eene snelheid, die aan het onbegrijpelijke grenst, vooruit. Een klaar bewijs daarvan levert het dorp Johannes- burg, gelegen te midden van het in ontginning zijnde goudveld Witwatersrand. In het midden van 1886 was er geen huis te zien. Toen ik in December van dat jaar aldaar pas seerde, stonden er 25 huizen en 50 tenten. Thans, dus een half jaar later, heeft het zesduizend inwoners, 5 kerken, 3 groote apotheken, verscheidene groote magazijnen van machinerieën en allerlei waren, scholen, hótels en biljart huizen. En op het einde dezes jaars zal het eene stad van beteekenis zijn. Zoo zou ik verscheidene voorbeelden van snellen vooruit gang kunnen aanhalen. Zoo snel is ook de stad Barberton ontstaan, welke men op eene kaart, een jaar geleden ge maakt, vruchteloos zoekt. Het land gaat eene toekomst tegemoet, zóó rijk, zóó schitterend, als wellicht nog nooit een land ter wereld gedroomd heeft. Eeuwen zullen eeret vergaan voor en aleer alleen het goud uit de aard-inge wanden is te voorschijn gebracht. En voor de andere schatten, welke de bodem bedekt, zullen vele eeuwen noodig zijn. Op enkele rotsstreken na, bestaat de bodem hoofdzakelijk uit een soort kleigrond, die bijna elke vrucht, daarin gezaaid, veelvoudig teruggeeft. Het is mijne vaste over tuiging dat jongen Hollandschen landbouwers, met ijver en werklust bezield en met een klein kapitaal bevoorrecht, hier eene gouden toekomst wacht, waarbij Amerika, zooals het voor eenige jaren was, volstrekt niet in aanmerking komen kan. Verder geloof ik, dat flinke, degelijke handwerkslieden, met de Engelsche taal vertrouwd, en hun vak, als smid, timmerman, metselaar, kleêr- en schoenmaker, enz., vol komen machtig, hier een vruchtbaar arbeidsveld vinden. Reeds is met eenige woorden gesproken van Zola's jongsten roman „la Terr", die als feuilleton in „Gil-Blas" verschijnt, om vervolgens afzonderlijk te worden uitgegeven. Vijf der leerlingen van Zola hebben, gelijk men weet, er eene strafrede over gehouden. Thans is Anatole France, een der critici van den „Temps", aan het woord over het werk. Hij kan geen termen genoeg vinden om zijne ver ontwaardiging uit te drukken over de gemeenheid, vuil heid en dierlijkheid, die de schrijver bijeengebracht heeft in dezen roman, en van het werk op den auteur komende, zegt 'hij dat Zola een dier rampzaligen is, van welke men getuigen kan, dat het beter zou zijn geweest, indien zij niet geboren waren. Het afzichtelijke en walgelijke trekt Zola zoozeer aan, dat hij zelfs voor eigennamen van rivieren, dorpen en menschen leelijke woorden kiest. Om slechts iets te noemen een dorp in den roman doopt hij met den naam van „Paardenschurft." Nooit, zegt Anatole France aan het slot zijner critiek, heeft een mensch zich zoozeer beijverd om de menschheid te verlagen, de beelden van het schoone en de liefde te beleedigen, al wat goed en wèl is te loochenen. Nooit heeft iemand zoozeer als hij het ideaal der menschen vertrapt. Er schuilt in ons allen, in de kleinen zoowel als de grooten, in de nederigen en de aanzienlijken, een instinct van het schoone, eene begeerte naar hetgeen tooit, opluistert en dat, allerwege verspreid, het leven bekoorlijk maakt. Zola weet het niet. De mensch heeft behoefte om te beminnen, en dit vergoddelijkt hem. Zola weet het niet. Er is soms in de harten een gelukkige mengeling van begeerte en schaamte. Zola weet het niet. Vele menschen willen rechtvaardig en verstandig zijn; voor menigeen is zelfverloochening en offervaardigheid een genot. Zola weet het niet. Er zijn op de aarde prachtige vormen en edele gedachten, reine zielen en heldhaftige harten. Zola weet het niet. De smart is heilig; de heiligheid der tranen ligt op den bodem van alle godsdienstenhet ongeluk kan voldoende zijn om den mensch verheven te maken. Zola weet het niet. Hij weet niet dat de bevalligheid zedig is, dat de philosophische spot toegevend en goedaardig is en dat de menschelijke dingen het rechtgeaarde gemoed slechts twee gevoelens inboezemen: bewondering of medelijden. Zola verdient ten zeerste medelijden. De aartsbisschop van Londen heeft een zeer heftige campagne geopend tegen de.... danseuses, of liever tegen haar kleeding op 't tooneel. Een blad merkt terecht op, dat de prelaat dan consequent zijn toorn ook moest uit storten over heel de aristocratische dameswereld, die, in tegenstelling van de danseuses, „van boven" veel te kort gekleed in de opera verschijnen. Snelpersdruk van A, A. Bakker Cz., Nieuwediep. Muziek-uitvoeringen door het Stafmuziekkorps der Kon. Marine, onder directie van den Heer J. KONING, in den Tuin van Tivoli, 's avonds van 8 tot lo uren. VUUR W HS Ft K, vervaardigd door den Heer J. B. HORSTEN, van Amsterdam, 's avonds 10 uren. Entree 25 cents per persoon. HE Leien heMei, op vertoon van diploma, vrijen toegang, ieier met ééiie Dame, (Deze Orgels worden door mij verkocht voor denzelfden prijs als aan de Fabriek.) Gedrukte geïllustreerde prijscouranten zijn op aanvrage gratis te bekomen. F». Th. YJF»I Pianomagazijn, Langestraat A. 35, Alkmaar HOLLANDSCHE IJzeren Spoorweg-Maatschappij. op DINSDAG 6 SEPTEMBER 1887, van Helder, Anna Paulowna, Scbagen, Noord-Scharwoude, Hugowaard en Alkmaar naar Amsterdam en terug. Prijs voor heen en terug: in de 2e klasse f 1.50in de 3e klasse f 1. Vertrek van HELDER voorm. 6.10; van ALKMAAR 7.30. Terug van AMSTERDAM 's avonds 8.40. Zie verder de aanplakbiljetten. De Administrateur. Gelukkige Gezondheid. Hoe voorzichtig hoe zorg vuldig de menschen ook zijn mogen zij zijn steeds bestemd om door ziekte aangetast te worden, en wijsheid is het, voorzien te zijn van een middel tegen zulk een ramp. De Zalf en Pillen, door Professor Holloway ontdekt, zijn door een ieder, die dezelve beproefd heeft, erkend de grootste verdiensten te bezitten in het genezen van zeere beenen, zeere borsten, oude wonden, zweren en etterbuilen en al zulke besmettingen, die men door onvoorzichtigheid heeft gekregen. Ontstekingen en zwellingen der klieren worden met zekerheid verdreven, terwijl de Pillen het gestel zui veren en versterken. Aldus, zelfs bij eene matig goede gezondheid, zijn eenige doses, van tijd tot tijd daarvan ingenomen, bijzonder heilzaam wegens derzelver strekking om het lichaam te bewaren voor onzuiverheden en zwakheid, terwijl zij nimmer falen in hardnekkige gevallen de meest verouderde kwalen uit te roeien. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway. 533. Oxford-Street, Londen. Arrondissements-Rechtbank. Correctioneele Terechtzitting van 30 Augustus. A. B., te Hoorn, kundigen. meineed, Tevens werden veroordeeld. nader onderzoek door des- 33 bedelaars tot verschillende straffen Op het proefveld der Rijkslandbouwschool te Wageningen werden dit jaar tarwe-variëteiten geteeld, welke daarvoor uitgezocht waren, ten einde te kunnen voldoen aan de vele aanvragen om inlichtingen voor de teelt van tarwe op zandgronden. De volgende soorten zijn daarvoor genomen en brachten op, berekend per hectareBlé de Crepi, roode, 33 HectoliterBlé Spalding, roode, 45 HL.Blé Goldendrop, roode, 41 HL.; Blé Seigle, roode, 45 HL.; Geldersche, roode, 50 HL.; Blé rousselin, roode, 40 HL.; Blé rouge inversable, roode, 40 HL.; Blé Sireff blanc barbu, witte, 40 HL.Blé nouette de Lausanne, roode, 40 HL.Gebaarde, roode, 40 hectoliter. Het stroo was redelijk lang, de korrel best en vol. Voor de Weesinrichting te Neerbosch is van 1 April tot 30 Juni aan verschillende giften ontvangen een bedrag van f 28,699.484» waaronder f 1000 van N. N. uit de Bilt. De ontvangsten van druk-en bindwerk bedroegenf 12,169.824. Van 1 Juni 1886 tot 31 Mei 1887 werd voor de Wees- inrichting te Nijmegen en Neerbosch ontvangenf 127,518.624. De uitgaven van de weezen beliepen van 1 Juni 1886 tot 31 Mei 1887 f 101,711.864 en voor den bouw f19,762.334. Het totaal der uitgaven is f 141,650.724. Het totaal der ontvangsten, met inbegrip van het saldo der binderij en drukkerij, is f 136,978,55, zoodat de rekening sluit met een nadeelig saldo van f 4672.174. De gezondheidstoestand der weezen is gunstig. Van de weezen, die de inrichting verlaten hebben, worden steeds goede berichten ontvangen. Het nieuwe Weeshuis zal spoedig onder de kap zijn. Steeds komen nieuwe aanvragen tot plaatsing in, waaraan echter niet voldaan kan worden voordat het nieuwe gebouw gereed is. Een vroegere Assenaar schrijft aan een zijner kennissen te Assen het volgende uit de Transvaal, dat door de „Prov. j Dr. Crt." wordt openbaar gemaakt: j Op den 2 December des vorigen jaars stapte ik te I Kaapstad aan wal, en vertoefde in die prachtige stad 4 dagen. Toen spoorde ik naar Kimberley, naar de wereld- beroemde diamantmijnen, alwaar ik, na 2 dagen en 2 nachten j onophoudelijk doorstoomens, aankwam. Na ook hier 6 dagen I getoefd te hebben, stapte ik in den postwagen, die me in i 3 dagen en evenveel nachten, dag en nacht doorrijdend, te j Pretoria, de hoofdstad der Republiek, afzette: mijne I voorloopige bestemmingsplaats. Pretoria is een aangenaam, uitgebreid stadje, dat heer- lijke, bloemrijke en met villa's rijk bezette buitenwijken j heeft. Het wordt geheel door bergen omzoomd, waarvan j beken komen nederrollen, die, hier en daar door de hand der kunst geleid, haar helder water aan weerszijden van i bijna iedere straat door de stad voortdrijven. Het meeren- deel der bevolking is Engelscb; de overige bewoners zijn Hollanders en wat Duitschers. Natuurlijk treft men hier verdwaalde kinderen van bijna alle natiën aan. De straten zijn ruim en snijden of raken elkander alle rechthoekig. In het midden der stad is een groot vierkant plein, dat aan den Drentschen „Brink" herinnert, waarop het fraaie kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente staat. De gebouwen hebben, op het „European-hötel" en een paar pakhuizen na, geene verdiepingen, dewijl de slechte bouw materialen het optrekken van hooge muren gevaarlijk maken zouden. Na hier ongeveer twee maanden te zijn geweest, vertrok ik naar Heidelberg, tien uur rijdens van Pretoria. Bij het lezen van dien plaatsnaam moet ik u verzoeken, niet aan de Duitsche stad van dien naam te denken, dewijl u in dat geval eene verkeerde, al te groote voorstelling er van zou krijgen. Indien Gieten in eene bergstreek werd gezet en wat meer nette gebouwen bezat, zou dit dorp veel gelijken op het Transvaalsche Heidelberg. Nabij deze plaats, tusschen twee hooge bergen, bevindt zich „de Kloof." Hier vertoont de natuur zich in al hare wild- en woestheid. Het is eene algemeen geliefde plaats voor het houden van buitenpar tijtjes en picnics, en de oude Kloof is ongetwijfeld dikwijls getuige geweest van eene kloving voor altijd van jonge, minnende harten. De bergwanden zijn met boomen, bloemen en planten begroeid, waartusschen de kale rotssteen hier en daar uitkijkt. De geheele Kloof is met boomen (de mimosa-boom teelt hier welig), planten en bloemen van velerlei vorm en tint getooid. De vreemdsoortige vogels, in velerlei kleuren uitgedost, zingen, sjilpen en schateren dat het een lust is, terwijl de geluiden, door de echo der bergen veelvoudiglijk herhaald worden. Daartusschen laten de bavianen hun akelig gehuil hooren, terwijl ze, waagt men zich wat al te vroeg in de Kloof, niet zelden de aardigheid hebben, den wandelaar met klippen (kleine rots blokken) van de bergen af te begroeten. Een rivierke, dat op de bergen ontspringt, voert zijn blinkend nat door de Kloof, hiér tusschen de rotsblokken wellustig klaterend te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4