Vervolg Nieuwstijdingen, ADVERTENTIËN. Publieke Verkooping. J. fl. M00JEN, Makelaar te Texel, Vischbericht. De vischgelegenheid was gedurende de afgeloopen week over het algemeen slecht, en de vangst, als een gevolg daarvan, alles behalve voordeelig. Vooral de beide laatste dagen was er voor de visschers geen sprake van, om zee te kiezen; het voortdurend stormachtig weer maakte dit totaal onmogelijk. Dat er, in verband daarmede, aan den afslag weinig levendigheid heerschte, laat zich denkenvan alle vischsoorten was de aanvoer even zuinig, en wanneer de Zuidwalvisschers hierin niet hadden voorzien, was er in 't laatst der week in 't geheel geen visch geweest. Deze echter maakten, nadat het weer een weinig tot bedaren was gekomen, zulke goede zaken, als zij in vele jaren niet hadden gemaakt- Velen hunner kwamen binnen met over laden netten, met honderden stuks bot en schol, die door de schaarschte natuurlijk gretige afnemers vonden. Ook eenige Egmonder bommen, die voorliet ruwe weer kwamen vluchten, brachten hun vangst tong, schar en schol ter afslag. Er werden aangevoerd 8915 tongen, 150 ï'oggen, 17 tarbotten, 106 manden schar, 38 mandjes kleine schol en 180 snees bot; groote tong gold 25 a 50 cents, kleine idem 10 a 30 cents, rog f 0.77 a f 1.07, tarbot f 8 üf 13 per stuk, kleine schol f 1 a f 4 per mandje, schar f 4. f 5.50 per mand en bot 30 a 45 cents per snees (20 stuks). Ingezonden. Wanneer wij de geschiedenis nagaan, dan ontwaren wij daarin, dat het ten allen tijde land en volk wélging, waar landbouw en veeteelt bloeiden. Ook voor ons vaderland is de bloei van landbouw en veeteelt van veel belang voor de welvaart van land en volker wordt daarom dan ook geen moeite ontzien, om naar middelen te zoeken, die de belangen van het landbouwbedrijf kunnen bevorderen, en zoo is dan ook eene Commissie benoemd, om die belangen voor te staan en daartoe werkzaam te zijn. Onze landbouwers zijn een kloek en ijverig volk, die hun bedrijf goed behartigen en alles aanwenden, wat tot verbetering kan strekkenons vee kan dan ook met het beste wedijveren en is in alle landen gezocht, en onze granen, boter en kaas kunnen ook wel meêdoeo en zijn van goede kwaliteit. Aan onze landeryen wordt mede alles gedaan, wat maar tot verbetering dienstig is, en ze zijn daarvoor ook niet ondankbaar en leveren rijkelyk goede vruchten en kostelijk vee op. Toch is er bij dat bedrijf achteruitgang en verarming te bespeuren. Hoe komt dat nu Wij kunnen hier geen beter antwoord op vinden, dan ons iets in herinnering te brengen, wat ons nog in de geschiedenis be waard is, namelijk: de droom van Pharaö. Onze granen, runde ren en schapen, onze boter, kaas, melk en honig zijn de zeven vette koeien onzer vruchtbare weiden; de belastingen wegens onderhoud van zeeweringen, uitwaterende sluizen en heerenwegen, de grondbelasting, de personeele belasting, de polder- en burger- lasten zijn de zeven magere koeien, die telkenjare uit de groote rivier opdoemen, om de vette te verslinden. Deze gelykenis zal wel het beste antwoord geven op de vraagVanwaar de geldelijke achteruitgang van landbouw en veeteelt? In beteeling en hoedanigheid is geen achteruitgang, alleen in het financiëele, en dat is ook al kwaad, want, waar verarming is, bestaat geen welvaart. De hooge successierechten bij den omzet van land werken mede vernietigend op het lnndbouw-kapitaal, want daardoor gaan jaarlyks honderdduizenden in mindering van het landbouwkapitaal in 's Rijks schatkist over, en een bedrijf, dat door te veel lasten wordt bezwaard, kan niet tot bloei en welvaart komen. Het bovenstaande geef ik der Landbouw-Commissie in over weging, wanneer zo ten minste hiervan notitie wil nemen. Het is onnoodig, buiten'slands naar verbeteringsmiddelen te zoeken; bij onze Regeering, in ons eigen land moet de Commissie dat zoeken, en wanneer de Regeering wil medewerken, dan kunnen landbouw en veeteelt, die voorname takken van ons volksbestaan, wéér tot bloei en welvaart geraken, ten zegen voor land en volk. Sint-Maarten, 1 September 1887. F. RENS. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenA. Bleijendaal, geb. Schilder, D. M. Koenen, geb. Riemerts, D. A. Walboom, geb. Lub, D. V. Drijver, geb. Kuiper, Z. Overleden: G. D. Dienaar, geb. Geers, 85 jaren. A. L. Van der Hoeven, 12 jaren. M. Leegenhoek, 10 maanden. Gemeente SCHAGEN, van 30 Augustus tot 5 September. Ondertrouwd, Gehuwd, Geboren en Overleden: Geene. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). September. s 2 Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12^ zwtz. 20 k. 754.15 - 6.65 16.7 -1.0 0.80.Golvend 5 12 zw. 10 749.65 - 11.15 16.0 -1.7 0.75 6 8 wzw. 17 750.02 - 10.78 15.7 t o.i 0.67.Hol in z. 6 12 zw. 20 h 750.82 - 9.98 16.4 -1.2 0.70| Weèrsgesteldheid4 Sept. 12 u. Zwaarbew., regenbui, onstuimig. 5 Sept. 12 u. Betrokken, winderig, regenbuien. 6 Sept. 8 u. Betrokken, onstuimig, buiig. 6 Sept. 12 u. Bewolkt, onstuimig, buiig. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prins Frederik. 4 September St. Vincent gepasseerd. Prinses Amalia. 2 September van Port-Saïd vertrokken. Koningin Emma31 Augustus van Aden vertrokken. Conrad4 Sept. te Southampton aangekomen. Burgem. den Tex 30 Augustus te Marseille aangekomen. Prinses Marie 1 September St. Vincent gepasseerd. Prinses Wilhelraina. 24 Augustus van Padang vertrokken. Sumatra3 September van Batavia vertrokken. Prins van Oranje 20 Augustus te Batavia aangekomen. Prins Alexander 1 September te Batavia aangekomen. VoorwaartsVertrekt 17 September van Amsterdam. 325ste Staats-loterij. Vierde klasse. Eerste lijst: No. 10978 f 25,000. No. 20030 f 2000. Nos. 6175 en 14195 ieder f 400. No. 11359 f 200. Nos. 14127, 15480, 19280 en 19703 ieder f 100. Marktberichten. TEXEL, 4 September. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende pryzenKoeboter 55, Schapenboter 40 en Schapenkaas 14 a 16 cents per half kilogram. Kip-eieren f 3.a 3.25 en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Koehuiden 29 a 30 cent3 per kilogram en Paardenhuiden f 8 a f 9 per stuk. Wilde Eenden 50 a 60 cents en Hazen f 1.50 a 1.75 per stuk. ALKMAAR, 3 September. Veemarkt: 28 Koeien, f 90a 180; 26 nuchtere Kalveren, f 6 a 16; 130 Schapen, f 11 a 19; 100 magere Varkens, f 10 a 14; 170 Biggen, f 4.a6.50; 9 Bokken en Geiten, f 4 a 40, alles per stuk. ALKMAAR, 5 September. Veemarkt553 Paarden, f 75 a f 550; 14 Koeien, f 160 a 180; 183 vette Kalveren, f 35 a 95; 20 nuchtere dito, f 6 a 16 762 Schapen, f 16 a26; 33 magere Varkens, f 10 a 14 Veulens f 30 a 60, alles per stuk; 96 vette Varkens, 36 a 48 cents per kilogram. HOORN, 3 September. De prijzen der Zaden en Granen waren als volgt: Tarwe f 7.a 8.25, Gerst f 4 a 5, Haver f 3.a 4.50, Witte Erwten f 7 a 9, Groene f 9 a 12, Grauwe f 12.a 15.50, Vale f 7.a 14.25, alles per hectoliter. Veemarkt. Paarden f 60 a 120, Schapen f 16 a 22, Lam meren f 10 a 12, Kalveren f 6 a 10, Varkens f 12 a 17, Zeugen f 35 a 40, Biggen f 3 a 6, Kippen f 0.40 a 1.30, alles per stuk. Kip-eieren f 3.50 a 4.per 100 stuk. Boter 55 a 62£ cent per kop. Aardappelen f 2.20 a 2.80, Peren f 1 a 2, Appelen f 2.a 2.50 per hectoliter. Roode Bessen f 16 per 100 kilogram. AMSTERDAM, 5 September. De pryzen der Aardappelen waren als volgt: Geldersche Blauwe f' 1.70 a 1.90, dito Kralen 1 2.a 2.25, Zeeuwsche Blauwe f 2, Katwijker Zand f 3 a 4, Noordwijker Zand f 3 a 4, Friesche Zaaiers f 2.a 2.20, Hillegommer Zand f 2 a 4, Friesche Franeker Jammen f 2.40 a 3.70, Engelsche dito f 1.70, alles per hectoliter. Aangevoerd 9 versche ladingen. Handel flauw. Veemarkt545 Runderen, lste kwaliteit 65, 2de kwaliteit 58 en 3de kwaliteit 50 cents per kilogram Melk- en Kalf koeien f 110 a 250, 6 Graskalveren; 40 nuchtere Kalveren, f 5 a 12; alles |per stuk, 109 Schapen en Lammeren vette Varkens 36 a a 40 cents per kilogram. ZWOLLE, 2 September. In de afgeloopen week is besteed voor lste kwaliteit Kamper eilandsch Hooi f 18 a 20, Masten- broeker en Genemuider lste soort f 15 a 17, en 2de soort f 12 a f 14 per 500 kilogram. DEVENTER, 5 September. Op de Paardenmarkt werden aangevoerd 126 meerendeels inferieure Werkpaarden. Men be steedde voor Werkpaarden lste soort f 150 a 250, 2de soort f 70 a 100, 3de soort f 40 a 60, voor de slachtbank f 20 a 30, alles per stuk. Handel traag. BORGER, 1 September. Op de groote jaarmarkt waren niet minder dan 3228 stuks Vee aangevoerd. Geldekoeien golden f 40 a 135, Stieren f 18 a 45, Ossen f 20 a 110, Kalveren f 15 a f 45, Friesche Schapen f 3 a 12, Drentsche Schapen f 2 a 5, Lammeren f 7 a 10, Varkens f 3.50 a 35.Geiten f 3.25 a8, alles per stuk. Handel tamelijk. V erbetering. In 't verslag van de feestviering van de Israëlitische gemeente alhier, voorkomende in ons vorig nommer, worden de jaartallen (Hebreeuwsche jaartelling) van inwijding en jubileum abusivelijk genoemd 5647 en 5697. Die jaar tallen moesten zijn 5597 en 5647. Correspondentie. S. merkt op, dat men in andere gemeenten des lands, met name op het naburige Texel, de aandacht vestigt op de hoedanigheid van meel en brood, en op middelen peinst om te geraken tot een voldoend onderzoek, in 't belang der volksgezondheid. Zou het, zoo vraagt S., niet wen- schelijk zijn, dat men hier <aan die zaak ook eens aan dacht schonk? Zr. Ms. gaffelsehoener //Argus", commandant de luit. ter zee lste klasse W. G. Van Nes, omtrent wiens uitblijven gedurende de laatste dagen de meest onzinnige geruchten werden verspreid, is gisteren alhier behouden uit de Noordzee teruggekeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip „Flores," onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse W. M. J. Visser, is jl. Zaterdag van Amsterdam vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Bij koninklijk besluit van 18 Augustus 11., is de machinist der lste klasse v. c. bij de Kon. Marine J. Klay gemachtigd zich naar Lennep (Duitschland) te begeven, ten einde daar tegenwoordig te zijn bij het bouwen van een gasfabriek. Genoemde machinist is aangewezen in het najaar naar Soerabaja te vertrekken, tegelijk met eenige gasboeien en eene oliegasfabriek, welke door hem aldaar in orde en in werking zullen worden gebracht. Vóór zijn vertrek naar Oost-Indië zal de heer Klay zich nog naar Berlijn moeten begeven, ten einde zich voldoende op de hoogte te stellen van de belangrijke taak, die hem is opgedragen. De kolonel F. A. Van Braam Houckgeest, adjudant des Konings in buitengewonen dienst en commandant van het korps mariniers, bevindt zich alhier, tot het houden eener inspectie over het alhier garnizoen houdend 2de ba- taillon van gemeld wapen. De generaal-majoor A. Baud, bevelhebber in de eerste militaire afdeeling, bevond zich gisteren en heden alhier, tot het houden eener inspectie over de militaire gebouwen in het garnizoen Helder. Door den eerstaanwezenden ingenieur der Genie alhier is heden aanbesteedhet doen van verbeteringen van onder- feschikt belang aan verdedigingswerken in de stelling van en Helder (raming f 3550). Ingekomen 10 biljetten, van: J. Duinker, f 3680; D. De Vries, f 3645; A. Graaff, f 3500; G. Moorman, f 3420; J. F. Philips, f 3390; A. Bos, f3387; Gebrs. Klein, f 3148; J. Ph. Beekman, f 3125; Gebrs. Janzen, f 3024, en De Waard en Wijker, f 2900. De Texelsche loodskotter No. 5, schipper Jn. Kuiper, is in den nacht van Zaterdag op Zondag jl., omstreeks 3 ure, op de kruispost bij Dungcness, in het Engelsche kanaal, aangevaren door de Engelsche stoomboot ^Thomas Parker", welke van Smirna naar Londen was bestemd. De equipage werd onmiddellijk aan de pompen gezet, doch het water drong met zooveel kracht den kotter binnen, dat er niet aan viel te denken, deze te behouden. Met achterlating van bijna alle kleedingstukken en kostbaar heden, die zich van hen aan boord bevonden, verlieten de elf opvarenden daarom met de scheepsboot het zinkende vaartuig, hetwelk weinige oogenblikken later in de diepte verdween. De schipbreukelingen werden later opgenomen aan boord van den kotter van Goedereede, die hen, nadat zij van het noodige waren voorzien, behouden aan land bracht. Van de Engelsche stoomboot werden volstrekt geen pogingen tot redding aangewend. De geredden kwamen gisteren avond alhier aan. Het Engelsche fregat „Brambletye" is gisteren, met bestemming naar Glasgow, weder van hier vertrokken, gesleept door de Engelsche sleepboot Hercules". In //Musis Sacrum" alhier werd jl. Zondag feest gevierd door de //Gouden Jubileüm-Club", ter gelegenheid van het 50jarig bestaan van het kerkgebouw der Israëliti sche gemeente. Een deel dezer feestviering werd bijge woond door den heer B. S. Berensteijn, Opperrabbijn te 's Gravenhage; een ander deel door den heer Burgemeester dezer gemeente. De President der Regelings-Commissie, de heer Ph. L. Vrieslander, opende met een toepasselijk woord, waarin hij den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Tal van muziekale, vocale en letterkundige voor drachten volgden elkaar op, terwijl onderscheidene aanwe zigen een dronk wijdden aan hooggeplaatste en verdienstelijke personen. We vermelden daarvan den toast, door den heer Berensteijn gewijd aan Z. M. den Koning en het Vorstelijk Huis. en die van den heer Schönberg, van Rotterdam, aan het Gemeentebestuur van Helder. Van de letterkundige voordrachten vermelden wij die (ze was zeer verdienste lijk) van mej. Schönberg en de feestrede van den heer D. Klein Jr., over: *goud, jubilé en club", welke rede met groote aandacht werd gevolgd. Het genoegen van dit samenzijn werd nog verhoogd door de voordrachten van den heer A. De Winter, die zijn goeden naam op het gebied der comische voordracht luisterrijk handhaafde. Het Kinderkoor was ook nu herhaaldelijk werkzaam om de feestelijkheid te verhoogen. No. 21, //Een kinderfeest", scène theatrale, schonk onverdeeld genoegen. Het Bloemenfeest van Floralia werd jl. Zondagavond besloten met muziekuitvoeringen in den tuin van Tivoli en met het ontsteken van vuurwerk. Het weder, dat op den dag vrij twijfelachtig was, betoonde zich op den feest avond zeer gunstig, 't Was nu fraai weder en de tuin was goed bezet met belangstellenden in dit volksfeest. De muziekuitvoeringen, onder de leiding van den kapelmeester, den heer J. Koning, voldeden uitmuntend en de heer J. B. Horsten, van Amsterdam, kweet zich op flinke wijze van zijne taak om een vuurwerk af te steken. In de pauze van het concert was de zaal van Tivoli door een zeer talrijk pubiek gevuld. In het verhoogde ge deelte der zaal hadden, nevens bestuurderen van Floralia, eenige autoriteiten, waaronder de Burgemeester dezer ge meente, plaats genomen. De Voorzitter van 't Bestuur hield eene toespraak, waarin hij het doel en het streven van Floralia ontvouwde en tot belangstelling in dat doel en streven opwekte. Vervolgens reikte de Voorzitter de prijzen en diploma's aan de overwinnaars uit en het Staf muziekkorps der Marine liet niet na de bekroonden met fanfares te begroeten. De wijze, waarop onderscheidene prijzen den overwinnaars werden ter hand gesteld, lokte herhaaldelijk luide bravo's uit. Ons verslag besluitende, uiten wij den wensch, dat Floralia nog lang op den ingeslagen weg moge voortgaan, tot nut en genoegen van Helder's ingezetenen. De goedkoope trein, die hedenmorgen van hier naar Amsterdam vertrok, vervoerde 65 2de klasse- en 128 3de klasse reizigers. Bij het eerste gedeelte van het notariëel staatsexamen is o. a. geslaagd de heer G. Ten Bruggencate en bij het tweede gedeelte de heer C. Tjebbes, beiden van Alkmaar. Tot lid van den Gemeenteraad te Sint-Pancras is gekozen de heer C. Slijker en tot idem te Zuid- en Noord- Schermer de heer S. Vlaanderen. Bij den internationalen zangwedstrijd te Luik, Zon- dag jl. gehouden, hebben de volgende Nederlandsche gezel schappen prijzen behaaldDe //Vereenigde Zangers" van Amsterdam een 3den prijs; het Mannenkoor ,/Caecilia" van Amsterdam (directeur N. H. Andriessen, te Haarlem) een 2den prijs (in de 2de afdeeling, buitenland); de Mannen- Zangvereeniging //Caecilia" te Vaals een 1 sten prijs; „Roer- monds Mannenkoor" een 2den prijs; /Eindhovens Mannen koor" een 3den prijs; ^Haarlems Zanggenot" een 4den prijs; Kunst na Arbeid" van Amsterdam een 5den prijs; de Liedertafel uOnderlinge Oefening" van Amsterdam eervolle vermelding. Heden overleed, ten mijnen huize, na eene kortstondige ongesteldheid en na voorzien te zijn van de Heilige Sacra menten der stervenden, mijne geliefde Moeder MAARTJE KONING, Wed. van PIETER KLAVER, in den ouderdom van 78 jaren. Zijpe, 2 September 1887. Namens Broeders en Zusters, P. KLAVER. Bij akte den 5 September 1887 voor den ondergeteekende verleden, is de Vennootschap, bestaan hebbende tusschen de Heeren ALBERT KLIK en C0RNELIS DUINKER, Kooplieden te Helder, onder de firma DUINKER C°. gevestigd te Helder, tot doel hebbende het drijven eener stoomkoffiebranderij en handel in koffie, ontbonden met ingang van 1 September jl. Genoemde Heer KLIK is met de likwidatie belast en zal voor de firma teekenen met zijne gewone handteekening, terwijl hij tevens bevoegd is de firma te blijven voeren tot 1 Januari 1888, evenwel zonder eenige verantwoordelijkheid van genoemden Heer DUINKER. HORDIJK, Notaris. zal, op DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1887, 's morgens 10 ure, vóór het woonhuis van Mejuffrouw Weduwe J. M. DEKKER, aan den Burg, ten overstaan van den Notaris J. R. G. CONINCK WESTENBERG, publick verkoopen Winkelgoederen, Broodbakkersgereed schappen, Winkelopstand, Meubelen, de opstal van een loods, staande bij Stokkeboet, een grijze Ket, enz.; en op VRIJDAG 9 SEPTEMBER daaraanvolgende, 's avonds 7£ ure, in het lokaal „de Vergulde Kikkert", aan den Burg: Vier Huizen met Erven, staande en gelegen in de Warmoesstraat en Graven straat aan den Burg. Alles breeder bij biljetten omschreven. Informatiën verstrekken bovengemelde Makelaar en Notaris. De ondergeteekende verklaart, dat tot beider genoegen in zake M. DE WIJN en J. D. KUNST het verschil tusschen ons gevonden en vereffend is, zoodat ik J. D. KUNST voor geheel en al eerlijk verklaar. M. DE WIJN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3