Yervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÉN. Bij den schoenmaker: „Ik zou u zeehondenleêr aanraden, baron!* „Maar is dat ook waterdicht?* „Wel, natuurlijk, anders zouden de zeehonden immers vol water loopen!" „Ah, je hebt gelijk, daar dacht ik zoo gauw niet aan!* „Weet jij, wat een aria is?* vroeg onlangs een matroos aan een collega. „Neen; jij?* (/Ja zeker, ik zal het je zeggen: Als ik zoo tegen je zeg: „Janus, geef me die handspaak eens aan,* dat is niets; maar, zie je, als ik zeg: „O Janus, Janus, geef, geef geef, me die hand, hand, hand, handspaak eens aaaan dan noemen ze dat een aria.* Een Hollandscli oorlogsschip te New-York. Het Amerikaansche blad „The World» wijdt een omvangrijk artikel aan liet bezoek, door de „Koningin Emma der Nederlanden* aan New-York gebracht. Het is twintig jaren geleden sinds een Hollandsch oorlogsschip die haven bezocht en het blad wijdt alle lof aan het stoomschip en zijn bemanning. Na een beschrij ving van het fregat en een opsomming van de equipage, waarby de namen weder vermakelijk behandeld en soms geheel onkenbaar gemaakt zijn (de heer De Jong van Beek en Donk is in tweeën gedeeld en staat ter lijst als de heeren De Yong van Beeken, en Dark en wie de heer Blansonthankemars is, is een raadsel), zegt „The World» „De zindelijkheid, waardoor de Hollanders door geheel de beschaafde wereld bekend zijn, is evengoed te vinden op hun oorlogsschepen als in hun woningen aan de Zuiderzeevan voor tot achtersteven, van het tusschendek tot de ra, alles blinkt, en het staal van de Krupp-kanons is even smetteloos blank als het baadje van den kanonnier, die er zorg voor draagt.» De reporter van het blad heeft den luitenant Meiboom gevraagd „hoe het kwam, dat de Hollanders, die toch niet van de Duitschers hielden, toch bij hen kanonnen kochten," waarop de luitenant glimlachte „De Krupp-kanonnen zijn de beste. Holland is te klein om kanonnen op groote schaal te fabriceeren, en zoo moeten wij ze wel bij onze buren koopen. Wij hadden vroeger Armstrongs, maar wij hebben ze als waardeloos weg moeten doen.» De „Koningin Emma" was voor het publiek opengesteld ter bezichtiging en ontving duizenden bezoekers, die allen luide hunne bewondering, over alles wat zij zagen, te kennen gaven. Vooral bewonderde men de matrozen, want een flinker en actiever troep heeft nimmer Brooklyn bezocht. Jaren geleden gaven de Hol landers de Engelschen op zee slaag, toen hun vloot triomfantelijk de Theems opzeilde, onder bevel van de admiralen Tromp en De Ruytcr, met een bezem aan den top van elke raast. De Engelsche schrijver teekende uit wraak den Hollandschen matroos als lompe, slobberige kerels, met geen andere goede hoedanigheden dan ruwe dapperheid en een strikte gehoorzaamheid aan het commandowoord. Doch wie hen zag aan boord van de „Koningin Emma" was van een andere meening. De manschap was voor het grootste gedeelte jong, met heldere oogen, goed gevormde, schrandere trekken, lenige ledematen en stevige spieren. Mr. Warmhuis, van de Ned. Geref. kerk te New-York, leidde de godsdienstoefening om 2 uur en na dien tijd vermaakten zich de mannen naar eigen goedvinden aan de havenzijde op den voorsteven van het schip, wat zy te gemakkelijker doen konden, daar de kanonnen allen beneden aan het tusschendek staan. Sommige matrozen spelen kaart, anderen dansen, wcêr anderen doen gymnastiek of wijden zich aan het nationale „schermen," waarvan een beschrijving niet gemakkelijk is. Twee man stellen zich tegenover elkaar, als om te boksen, met gemaskerde gezichten en een gevulden beschermer voor het hoofd. Ieder heeft een stok of speer, dien hij met elke hand, zeer dikwijls met beiden gebruikt, en aldu9 gewapend en toegerust, vallen zij aan en ver dedigen zij zich op vlugge wijze. Is een van beiden geraakt, dan jis de party uit cn de vechters doen het masker af en salu- eeren elkaar voor zij weder beginnen, aldus tijd hebbende om wat af te koelen en om de „ach's" van hun getuigen te ontvangen. In het dansen munten de Hollandsche oorlogsmatrozen uit. Het is eenvoudig ongeloofelijk en veel meer vermoeiend dan hun „schermen". Zij zingen er by. De „World" maakt overigens met groote ingenomenheid melding van de beleefde en voorkomende ontvangst aan boord. Het zou niet te pas komen, om te vergeten melding te maken van de welwillendheid en de beleefdheid van allen aan boord van het Hollandsche fregat, en hoe zij alles openmaakten voor eiken bezoeker op elk oogenblik van den dag, en alles uitlegden in het beste Engelsch dat men verwachten kon. Zij hebben heerlyke schnaps aan boord, en wie daarvan wat gedronken heeft, kan bijna Hollandsch spreken dat denkt hij ten minste. Een groot aantal voorname Hollandsch-Amerikaanscho families bezochten het schip, o. a. kolonel Edward Gezna en mr. De Solo, de bekende New-Yorksche koopman." Buitenland. Bismarck zal 23 dezer zijn 25jarig ministerschap vieren. Officieel worden dergelijke jubilé's van burgerlijke betrek kingen in Pruisen niet feestelijk gevierd. Men mag echter wel aannemen dat er voor hem een uitzondering zal worden pachter had zich wel aan het goede adres gewend, want reeds den volgenden dag hadden de beide bekenden beste zaken gemaakt. De eene deelde namelijk mede, dat hij de paarden wel niet kon verkoopen, maar dat hij ze toch met f 80 opslag had kunnen ruilen tegen een paar prachtige ossen; de ander vertelde, dat het hem gelukt was, de slechte ossen tegen een paar flinke paarden te verruilen. Wanneer men nu weet, dat de pachter in het verruilde vee zijn beide vroegere ossen en paarden herkende, kan men zich gemakkelijk voorstellen hoe hij keek toen ze hem werden tehuisgebracht. De vrijspraak van de 19jarige Victorine Cros geeft den „Debats" de volgende opmerkingen in de pen: „Wel wisten wij, dat minnaars en bijzitten elkaar straffe loos met vitriool kunnen besproeien, wanneer zij goedvinden elkaar hun misnoegen kenbaar te maken. Wel wisten wij, dat procureurs er zich niet over te beklagen hebben, wanneer cliënten hun kogels in het lijf schieten. Lastige kiezers, die lust hebben om hunnen Afgevaardigde eene les te geven, behoeven slechts met een revolver of een mes naar het Bourbon-paleis te gaan en zich van hunne wapens te be dienen. De jury, wij hebben er de bewijzen van, keurt die manier van doen volstrekt niet af. Maar we wisten niet, en voor de jury der Loire was het weggelegd, het ons te leeren, dat er gevallen zijn waarin kinderen, zonder ernstige onaangenaamheden te duchten, zich van hinderlijke grootoudres kunnen ontdoen. „Een jong meisje was begonnen met hare grootmoeder te bestelen en had haar vervolgens met hamerslagen afge maakt, omdat zij zich zoover vergeten had van haar voor dievegge uit te maken. De jury heeft, naar het schijnt, geoordeeld, dat die vrouw zich het ongeval op den hals had gehaald door zich op zoo ongelegen oogenblik van eene zoo betreurenswaardige uitdrukking te bedienen, en dat haar kleindochter haar zonder bezwaar had kunnen vermoorden, ten einde haar fatsoenlijker te leeren spreken. Trouwens, het slachtoffer was 83 jaar en ieder weet dat op dien ouderdom het leven tot last wordt. Vruchteloos zoeken wij een andere uitlegging van de vrijspraak door de Gezworenen. Het duidelijkst komt ons dit voor, dat de jury, door erkende misdadigers onschuldig te verklaren, eindigen zal met zichzelve te veroordeelen en dat men vroeg of laat eene instelling zal moeten afschaffen welke toch een beter lot verdiende.» Een juwelier te Parijs, die gewoon was voor den nacht de kostbaarheden in zijn winkel in een brandkast te sluiten, ontdekte, dat daaruit, zonder een spoor van braak, voortdurend allerlei zaken werden ontvreemd. Hij verdacht zijn bediende en legde een wolfaklem in de kast. In het holle van den nacht een vervaarlijk gegil hoorende, schoot hij toe en vond zijn eigen dochter, met bijna verbrij zelden arm. Het meisje bekende, aan al de diefstallen schuldig te zijn. Naar het schijnt, gaf zij alles aan haar minnaar. In Duitschland zijn tegenwoordig, naar het „Dresdener Journal" opmerkt, niet minder dan acht ongehuwde troon opvolgers. De oudste daarvan is de 55jarige Prins Leopold van Schaumburg-Sonderhausen, de jongste de 18jarige Erfprins Rupprecht van Beierenvoorts Prins Wilhelm van Nassau (toekomstig Groothertog van Luxemburg) en Prins Gunther van Schwarzburg-Rudolstadt, die beiden 35 jaar zijn, Prins Friedrich van Anhalt, de Erfprinsen van Saksen en van Waldeck en ten slotte de Erfgroothertog van Hessen; laatstgenoemden zijn allen tusschen 19 en 23 jaar. Ongehuwde doch huwbare Prinsessen heeft Duitschland bij de vleet. Alleen aan het Beierscbe Hof zijn er vijf en aan het Pruisische drie. Twee Vorstelijke echtparen hopen na betrekkelijk korten tijd hun diamanten bruiloft te vieren, en wel 9 September 1888 de 78jarige met een zuster van Ludwig 1 gehuwde Hertog Max van Beieren en 9 maanden later, 11 Juni 1889, de Duitsche Keizer, Wilhelm I. De Keizer van Oostenrijk heeft Pasteur in den adel stand verheven met den titel van Baron. Tegelijkertijd bevat het „Journal Officiel» de 96ste lijst van inschrijvingen voor het Iustituut-Pasteur, waarvoor nu in het geheel 1,890,526 francs bijeengebracht is. Een koopman te Leipzig gaf dezer dagen zijn dertigste kind bij den burgerlijken stand aldaar aan. Twee-en- twintig zijner kinderen zijn in leven. Een pachter in de buurt van Weenen had twee paarden en een gelijk aantal ossen op stal staan, die hem evenwel voorkwamen het voer, dat zij kregen, niet meer waard te zijn. Zelf had hij geen tijd om de Weener markt te bezoeken, maar hij verzocht een zijner bekenden, die er toch heen moest, de beide paarden mede te nemen en die te verkoopen of te verruilen. Een anderen bekende deed hij een dergelijk verzoek met betrekking tot de ossen. De Benoemingen, enz. Tot directeur van het Postkantoor te Arnhem is met ingang van 1 October a. s. benoemd de heer C. Baron De Vos van Steenwijk, thans directeur van het Postkantoor te Deventer. De luitenant ter zee 1ste klasse J. Van Scheers wordt met 16 dezer als 1ste officier geplaatst aan boord van 2r. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis". De tijdelijke officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht dr. L. Steiner wordt, ter zake van zijn vierjarig dienstverband bij de Marine, met den 16 dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. De 1ste luitenant der mariniers C. Van den Ban, belast met het bevel over het detachement mariniers, ingescheept aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, zal vervangen worden door den lsten luitenant der mariniers J. M. Ente van Gils. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen J. Stroomer, geb. Schilder, Z. A. Veldhuizen, geb. Oorthuis, Z. E. P. Lafeber, geb. Collet, Z. A. M. Hoogerwerf, geb. Rubland, D. M. M. Konijn, geb. Roodt, D. F. Makelaar, geb. Grande, D. N. De Graaf, geb. Klein, D. M. M. Boersen, geb. Bruin, D. S. Hoenson, geb. van Lith, Z. Overleden G. Driessen, 75 jaren (den vorigen keer abusieve lijk vermeld alsG. Gomes, geb. Driessen, 75 jaren). L. N. Wiering, 3 dagen. Levenloos aangegeven 1. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). September. 2 Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 zw. 14 k. 757.48 - 3.22 14.7 -2.4 0.65 Golvend 12 12 nnw. 0.5 752.21 -8.49 14.1 -2.9 0.72 Slechtw. 13 8 wtn. 9 753.02 -7.68 11.6 -3.3 0.69 Golvend 13 12 w. 8 753.90 -6.80 12.4 -4.5 0.65 Weêrsgesteldheid11 Sept. 12 u. Dichtbewolkt, wind, buiig. 12 Sept. 12 u. Betrokken, regenb., winderig. 13 Sept. 8 u. Bewolkt, winderig. 13 Sept. 12 u.Idem. 60 h. Aardappelen, f 2.20 a 2.80400 h. Peren, f 2.a 3.50 en 300 h. Appelen, f 2 a 3 per hectoliter. 50 kilogram Roode Aalbessen, f 20 en 4000 kilogram Hazel noten, f 26 per 100 kilogram. AMSTERDAM, 12 September. De pryzen der Aardappelen waren als volgt: Geldersche Blauwe f 1.50 a 1.70, Zeeuweche Blauwe f 1.70 a 1.80, Katwijker Zand f S a 4, Noordwijker Zand f 1.50 a 3.50, Haarlemmer Zand f 1.50, Pruisische Hamburgers f 3.a 3.30, idem Zaaiers f 1.25 a 1.60, Hillegommer dito f2 a 1 4, Friesche Franeker Jammen f 1.75 a 2.20, dito Engelsche f 1.50 a 1.70, alles per hectoliter. Aangevoerd 13 versche ladingen. Handel flauw. Veemarkt654 vette Runderen, lstc kwaliteit 65, 2de kwaliteit 58 en 3de kwaliteit 50 cents per kilogram Melk- en Kalfkoeien f 110 a 250; 8 Graskalveren, f 12 a 2044 nuchtere Kalveren, f 5 a 8150 Schapen en Lammeren, 1' 20 a 10, alles per stuk 1 Paard410 vette Varkens, f 37 a 41 per kilogram. ZWOLLE, 9 September. De hooiprijzen gaan vliegend omhoog. In betrekkelyk korten tijd is de prijs van lste kwaliteit Kamper- eilandsch Hooi f 10 gestegen. Men noteert thans lste kwaliteit f 15. Uit Mastenbroek en Genemuidcn van f 15 tot f 22, alles per 500 kilogram. Vrij scheep. Dezer dagen werd alhier gearresteerd een schepeling van een koopvaardijschip, waarin men iemand herkende, die sedert 1880 nog 45 dagen celstraf te goed had. De gear resteerde is reeds naar Alkmaar opgezonden. Behalve de lste luitenants Schoemaekers en Peltzer, is ook de lste luitenant Jhr. Rutgers van Rozenburg over geplaatst van het 4de reg. vesting-artillerie bij het 3de reg. veld-artillerie, om te Breda in garnizoen te komen. De luitenant Peltzer komt te Bergen op Zoom en luitenant Schoemaekers te Roermond in garnizoen. Heden zijn in den vroegen morgen van hier met groot verlof naar hunne haardsteden wedergekeerd de mili ciens van het 5de bat. lste reg. infanterie van de lichtingen 1884 en 1886. Gedeeltelijk vertrokken zij per eersten trein, gedeeltelijk met een expresse-stoomboot van hier naar Harlingen. Uit Urk kwam hier dezer dagen bericht, dat aldaar twee paren gouden herndsknoopen, zooals die door visscher- lieden aan hun Zondagspak worden gedragen, werden ver mist, welke knoopen ongetwijfeld gestolen waren. De politie deelde, als naar gewoonte, dit bericht aan de goud- en zilversmeden hier ter plaatse mede, en deze mededeeling leidde weldra tot de ontdekking der schuldigen. Zaterdag avond werden twee der bedoelde voorwerpen bij den heer M. ten verkoop aangeboden. Spoedig was de politie met deze aanbieding bekend, en twee der schuldigen werden nog dienzelfden avond in verzekerde bewaring gesteld. De andere werd den volgenden morgen opgespoord en aangehouden. Onder behoorlijk geleide is het drietal jeugdige visscher- lieden heden naar Alkmaar vertrokken. Het Engelsche fregat „Brambletye* is gisteren, ge sleept door de Engelsche sleepboot „Hercules", behouden te Glasgow aangekomen. Aan boord was alles wel. In den ouderdom van bijna 81 jaren is te 's Hage overleden de heer A. Cosijn, gepensioneerd inspecteur der administratie bij de Kon. Ned. Marine. Zekere B., die als schrijver bij de Marine gedeser teerd was, heeft zich, voorzien van een valsch paspoort, onder den naam Yan Dongen, bij het Indische leger doen aanwerven. Ofschoon de valschheid van het paspoort weldra bleek, hield die persoon toch vol, Van Dongen te heeten, totdat hij door een marinier als de gedeserteerde B. herkend werd. Beroepen bij de Herv. gemeente te Twisk ds. D. A. Brinkerink, predikant te Roekan je. Bedankt voor de toezegging van het beroep naar de Herv. gemeente teBorkuloo door dr. P. A. Riedel, predikant te Oudorp. Bevallen van een Zoon: G. KOOPSTRA—SPIJKERMAN. Schagerbrug, 10 September 1887. Den 12 September overleed te 's Gravenhage, kalm, na een zeer smartelijk lijden van ongeveer drie weken, onze zeer geliefde Moeder, Mevrouw de Wed. D. BERGHUIJS, geb, DE VRIES; in den ouderdom van ruim 78 jaren. Namens de familie, N. A. A. BERGHUIJS. Eenige en algemeene kennisgeving. Onzen dank aan allen, die ons hunne deelneming betuigden bij het overlijden van onze geliefde Zuster. J. P. VAN VARIK. P. VAN VARIK—TRIP. Marktberichten. TEXEL, 11 September. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen weck de volgende pryzenKoeboter 50 a 55 cents en Schapenboter 40 a 45 cents per half kilogram. Hooi f 14 a 16 per 500 kilogram. Kip-eieren f 3 per 100 stuks. Wilde Eenden 40 a 55 cents, Hazen f 1.50 a 2.en Wilde Konynen 45 cents per stuk. ALKMAAR, 10 Augustus. Aangevoerd: 7 Paarden, f 30 a 50 12 Koeien, f 120 a 16014 nuchtere Kalveren, f 6 a 16190 Schapen, f 10 a 16 156 magere Varkens, f 10 a 18 128 Biggen, f 4 a 7; 17 Bokken cn Geiten, f 4 a 10, alles per stuk. ALKMAAR, 12 September. Veemarkt: 10 Koeien, f 140 a f 200187 vette Kalveren, f 35 a 10018 nuchtere Kalveren, f 10 a 16 1019 Schapen, f 18 a 25 48 magere Varkens, f 10 a f 14, alles per stuk 124 vette Varkens, 36 a 46 cents per kilogr. HOORN, 9 September. Aangevoerd f 704 Schapen, f 17 a 25 per stuk. Handel vlug. HOORN, 10 September. Graanmarkt: Tarwe f 7.a 8.50, Gerst f 4 a 5, Haver f 3 a 4, Groene Erwten f 9 a 10, Grauwe dito f 10 a 12, Vale dito f 13 a 15, Bruine Boonen f 10 a 11, alles per hectoliter. Veemarkt: 6 Paarden, f 70 a 140; 13 Schapen, f 14 a 20 12 Varkens, f 8 a 124 Zeugen, f 30 a 4067 Biggen, f 2.50 a f 4.80 Kippen, f 0.50 a 1.50, alles per stok. 1600 Kip-eieren, f 3.50 a 4.per 1Ö0 stuks. 1900 kop Boter, 55 a 60 cents per kop. F A I L LI SS E MENT. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank, dd. 5 September 1887, is SIMON VAN GIJN, Cargadoor te Helder, ver klaard te verkceren in staat van faillissement, te rekenen van af 24 Augustus 1887. In dat faillissement zijn benoemd tot Rechter-Commissaris de heer Mr. F. A. SANNES, Rechter in genoemde Rechtbank, en tot Curator H. KWANT, Deurwaarder te Helder. H. KWANT, Curator. TE HUUR, in de Middenstraat te Helder: een voor alle affaires geschikt Winkelhuis. Adres: ZACHARIASSEN. Ramp Egmond aan zee. Het visscheridorp Egmond aan zee, reeds zoo dikwijls door rampen geteisterd' werd in de vorige week opnieuw door een groot ongeluk getroffen. De bomschuit Egmond N°. 13, schipper PRINS, verongelukte in de nabijheid van Terschelling en de geheele bemanning vond daarbij den dood in de golven. 5 vrouwen werden daardoor wednwen en 20 kinderen verloren huune verzorgers. Onder- geteekenden, begaan met het lot dier armen, hebben zich tot eene Commissie vereenigd, zich ten doel stellende het lot dier ongelnkkigen, zooveel als in hun vermogen is, te helpen verzachten. Overtuigd, dat vele medeburgers gaarne iets willen bijdragen om hunne pogingen te ondersteunen, zullen ondergeteekenden zich veroorloven een lijst ter inzameling van giften in deze gemeente te laten circuleeren. Tot de ontvangst van gelden van buiten de gemeente stellen zij zich tevens gaarne beschikbaar. J. KORVER. W. TEN HARMSEN. Mr. D. P. H. ABERSON. VON OTERENDORP SLIS. W. C. M. VAN BRUGGEN. Wed. S. J. GROEN. D. VAN DAALEN. C. OLDENBURG. S. W. STOOKER. M. A. KOLSTEE.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3