P. Th. YPMA, ABR. SLOOS, Notaris te Winkel, G. J. 0. D. DIKKERS, Notaris te Texel, Chemisch zuiver Hollandsch LOOD W I T Holloway's Zalf en Pillen. Dr. WEISZ, Pianomagazijn, Langestraat A. 35, Alkmaar. Nieuwe extra mooie, zeer solide Pianino's a f 325.-. zal, op DINSDAG 27 SEPTEMBER 1887, ÊP"k'; 's avonds 6 ure, in de Herberg van den Heer W. GROEN, te Barsingerhorn, publiek verkoop en: A. in vollen eigendom: 1. Eene BOERENWONING met ARBEIDERS WONINGEN, ERVEN en TUIN, te Barsingerhorn. 2. Een HUIS en ERF, te Kolhorn, gemeente Barsingerhorn. 3. De OPSTAL van een HUIS, met het recht van erfpacht op den grond, in den Polder Groet, gemeente Winkel. B. in blooten eigendom: Eenige HUIZEN, ERVEN en TUIN, te Barsingerhorn. Alles breeder bij biljetten omschreven. zal publiek verkoopen, op DINSD4G 27 SEPTEMBER 1887, des morgens 11 uur, op de hofstede „willems- bocve", in den Anna Paulownapolder: Jf* 6 Werkpaarden, 1 Graanmaaier, .CpSÊtk, 3 Boerenwagens, 1 Kapwagen, Ploegen, Eggen, Machines en Bouw gereedschappen. HET van G. G R E V E, Loodivitfabrikant te UTRECHT, is door de belangrijke verbeteringen, door hem in de oud Hollandsche wijze van bereiding gebrachtfluweelzacht, extra fijn, circa 15"/o beter dekkend, veel witter en deugdzamer en beter kleurhoiidend dan eenig ander fabrikaat en vrij van onverteerd lood. Wordt op verlangen afgeleverd in Verzegelde Vaten. Deze hooggeschatte geneesmiddelen kunnen niet te sterk aanbevolen worden, ter genezing der meeste ziekten, waaraan de menschheid onderhevig is. Zij zijn zoowel geschikt voor het kind, dat pas de levensreis aanvangt als voor be jaarden en ziekelijken. De Zalf is een bepaald genees middel voor sneden, kneuzingen, schrampen en schavingen, dikwijls in de kinderkamer voorkomende, en zij is niet minder krachtig werkzaam, in het gezond en duurzaam genezen van verouderde zweren en zeere beenen, die zoo dikwijls eene bron van ellende voor de gevorderde in jaren zijn. Door eene tijdige oplettendheid op de onderrichtingen, die om ieder pakje Zalf en Pillen gewikkeld zijn, kan een ieder, met een matig verstand begaafd, de onaangenaamheid en ellende eener langdurige ongesteldheid voorkomen of verkorten. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Couranten, voorheen en thans. Stel u eens voor, lezer, dat morgen den dag, het uit geven van alle couranten werd gestaakt, welk een leegte, welk een verlegenheid zou er het gevolg van zijn. Denkend aan de ontstemming van papa en mama X., wanneer „zijn' of „haar" courant niet op tijd verschijnt, of mij verdiepend in de verlegenheid van een handelaar pur-sang, indien hij de beursnoteering moest missen, waag ik het niet te beslissen, of de verlegenheid dan wel de leegte het grootst zou zijn. .Wij kunnen niet meer buiten onze nieuwsbladen, en de enkele die er zich, uit een soort van gril, een tijdlang van emancipeert, wordt voor een zonderling aangezien wat hij dan, in de letterlijke beteekenis van het woord, ook is. De couranten zijn een wereldmacht geworden, het orgaan van algemeene en bijzondere belangen. De courant is te vergelijken bij de Zeusbodin „Ossa" van wie Homerus verhaalt, of bij de duizendjarige „Fama" van Vergilius, die, klein in den beginne, langzamerhand tot zulk een reuzin aangroeide, dat zij, op aarde wandelend, met het hoofd tot aan de wolken reikte. Ja, wel nietig was het zaadje, waaruit deze reuzenboom zou opschieten. Niet zeer langen tijd na de stichting der stad Rome, waarschijnlijk onder Numa Pompilius, werd den opper priesters de verplichting opgelegd, de kroniek die zij steeds bijhielden, op houten tafelen te schrijven en openbaar tentoon te stellen, opdat ieder zich van het meest belang wekkende dat in de laatste dagen was voorgevallen, op de hoogte zou kunnen stellen. Niet de dagelijksche gebeurtenissen alléén werden op deze wijze ter algemeene kennisse gebracht, ook de wetten en bepalingen, door de Regeering uitgevaardigd, werden zoo den volke kenbaar gemaakt. In deze tafelen, de „Annales-roaximi", hebben we zeker den oorsprong onzer couranten te zoeken, en we mogen dus een opperpriester als den stamvader der journalisten beschouwen. Onthulde Geheimen uit de Liefde en den Echt. 167 Bladzijden dik. Het buitengewoon succes van dit zoo gerenommeerde en door Geneeskundigen aangeprezen Werk voor VER LOOFDEN en JONGGEHUWDEN heeft reeds een Zestienden druk noodig gemaakt Prijs 90 Cents, en wordt onder Enveloppe afgeleverd en ook goed dicht verpakt, franco naar buiten gezonden, tegen toezending van Postwissel of gemakshalve blauwe Postzegels, hij H. G. KOSTER C.JznMagazijn van Goedkoope Boeken, Leliegracht 26, Amsterdam. Gedurende vier a vijf eeuwen, bleef deze wijze van publi- ceeren bestaan, tot eindelijk deze courant, welks lang leven vele zusters van den nieuweren tijd haar zullen benijden onder den opperpriester-redacteur Macius, een einde nam. In plaats daarvan, gaf deze dignitaris een dagblad uit, Acta populi' geheeten. Onder de Regeering van Cesar was er reeds een tweede blad, //Acta Senatus" genaamd. Wij zien dus, dat Rome, bij het begin onzer jaartelling, feitelijk in het bezit was van twee politieke couranten. De debatten, in den Senaat gevoerd, de beraadslagingen over het wel en wee des volks, werden hierdoor als het ware op straat gebracht, en misschien daar met nog grooter levendigheid dan in de vergaderingen zelve voortgezet. Ondanks de strenge censuur, waaraan de bladen waren onderworpen, was de oude republikeinsche Staat niet bij machte zich te handhaven. Rome, dat tot op zekere hoogte der geheele wereld hare wetten voorschreef, kon zich spoedig zelve geen wetten meer geven. Neen, Rome niet, maar één Romein was voortaan heer- scher. Het verwondert ons dan ook niet, dat het couranten- wezen bij den aanvang van den keizerstijd een groote verandering onderging. De //Acta Senatus" werd opgeheven of liever vereenigd met de „Annales-maximi" en de mededeelingen over het verhandelde in den Senaat bleven achterwege. De Senaat werd tot een broeinest van serviliteiten het geheime doel der Staatscourant wasbij het volk de herinnering aan de macht, die het eens had bezeten, te verzwakken. De Keizer, die de invloed, welke de „pers" bij machte was uit te oefenen, begreep, zorgde er voor, dat de Staats courant naar alle provincies werd verzonden. De eerste veel gelezen courant was dus een Romeinsche. In Rome zelf vonden de openbaar gemaakte mededeelingen snelle uitbreiding. Iedere boekhandelaar had eenige lieden in zijn dienst, die afschriften of uittreksels maakten, en op hunne „bureelen" mag, na het verschijnen van het dagbladwel ongeveer dezelfde ijver hebben geheerscht, als op die van den tegen- wpordigen tijd, vóór het ter perse gaan der bladen. Deze afschriften werden aan de abonnés in de stad en de provincies gezonden, eu buitendien werd in eiken boek winkel een exemplaar voor het publiek ter lezing gelegd. Ook waren er vele particulieren die er hun //schrijvers' op nahielden, en het gedrang in de //hal', waar de met gips overtrokken houten tafel der Staatscourant was ge plaatst, zal zeker de drukte hebben geëvenaard voor de bureaux onzer meest gelezen bladen, als het volk met on geduld de uitgave van een blad verbeidt. In de eerste rij der ongeduldigen bevonden zich onge twijfeld de „schrijvers', om zich bij de opening der deuren een plaatsje te veroveren aan de, in de nabijheid der Staatscourant, geplaatste steenen tafels. Achter hen stond de, uit de zoogenaamd mindere klasse saamgestelde volks menigte. Ook kunnen we ons voorstellen, dat er onder die menigte wel iemand zal zijn geweest, die het ambt van vrijwillig voorlezer op zich nam, om met luider stem de belangwekkendste mededeelingen te verkondigen. En die mededeelingen waren al bijna even menigvuldig, als ten huidigen dage. Oorlogsberichten ontbraken nooit, elke slag, iedere inneming eener stad, wérd uitvoerig be schreven. Van den uitslag der wedstrijden tusschen Gladia toren werd altijd melding gemaakt; de vreemde natuur verschijnselen, naar de hoogte der wetenschap dier dagen toegelicht, en de rubriek „Allerlei' ontbrak toen evenmin als thans. Alle stadsgebeurtenissen, processen, geboorten en sterfgevallen, huwelijken en scheidingen, vertellingen en anecdotes vonden hunne plaats. Het grootste deel der Staatscourant was door hofberichten ingenomen; de feesten en ceremonies, zoowel als de reizen en uitstapjes door den keizer ondernomen, werden uitvoerig meêgedeeld. Stelselmatig werd, door de groote verscheidenheid van inhoud, den lieden stof tot conversatie gegeven, en in verband met de aankondigingen der nu en dan plaats heb bende volksfeesten, hun aandacht van de staatsaangelegen- heden afgeleid. Jammer, dat er geen enkel exemplaar van die Staats courant is bewaard gebleven. Dat haar inhoud ongeveer moet zijn geweest, zóó als boven werd aangewezen, weten wij door auteurs uit dien tijd, die zich dikwijls op de courant beriepen en er uit citeerden. Door hen ook weten wij, dat het adverteeren reeds toen in zwang was, want, volgens hen, maakt de Staatscourant niet alleen de openbare verkoopingën bekend, maar men vond er ook verslagen in over bouwondernemingen, bene vens privaatmededeelingen, die, hoogstwaarschijnlijk, slechts tegen betaling werden geplaatst. Wij zien dus dat de courant, vóór 2000 jaar in Rome verschenen, in hoofdzaak aan de thans verschijnende bladen gelijk was. Met het verval van Rome ging ook het courantenwezen ten gronde. Een zwakke herleving vond nu en dan plaats, maar de vreeselijke tijd waarin de grond met bloed werd gedrenkt, en alle volken als uit hun vaderland werden verdreven, maakte er voor goed een einde aan. Bij de nieuwere volken is met den wereldhandel de courant in het leven geroepen. De handel, die belangrijke factor voor de ontwikkeling der menschheid, begon reeds in de middeleeuwen de geeste lijke slagboomen tusschen de verschillende landen te ver breken en de volken nader tot elkander te brengen. De groothandelaars moesten zich, wilden ze succes hebben, op de hoogte stellen van de behoeften aan pro ducten in andere landen, en de rijke kooplieden hadden dan ook in de verst verwijderde streken lieden in hun dienst, die hen over de toestanden aldaar geregeld bericht verstrekten. Verslag over de politieke verhoudingen dier landen, mocht in zulke berichten nooit ontbreken. En wat de voorname koopman door zijne bedienden te weten kwam, was zijn geheim, en dat geheim was dikwijls een bron van grooten winst. De courant, die de telegraaf in haren dienst heeft gesteld en in dit opzicht van geen geheimen meer weten wil, zal door sommige energieke handelaren, misschien niet geheel naar waarde worden beoordeeld door hen zal de telegrafiie waarschijnlijk niet als een der heerlijkste uitvindingen der 19de eeuw worden beschouwd. Immers de kans, anderen vóór te zijn, is daardoor vrij wel verbeurdde telegraaf zendt zijne berichten aan allen, zonder onderscheid. Maar, ondanks genomen voorzorgen, lekten er toch dikwijls handels- en andere geheimen uit, die de ontvanger liever voor zich alleen had bewaard, en hoorde het volk, als te hooi en te gras, iets van hetgeen in anderelanden voorviel. Venetië, waar de handel in dien tijd zich als concen treerde, was de aangewezen plaats, waar de behoefte aan een „courant' zich het sterkst moest doen gevoelen, en waar we haar dan ook weldra zien verschijnen. In den aanvang van deze courantenperiode werden door de Venetiaansche Regeering zelf eenige schriftelijke mede deelingen verspreid, „notizie scritte' genaamd, die zij voor een gazelte, een muntstukje van geringe waarde, verkrijg baar stelde. Het duurde geruimen tijd, vóór de Regeering hare toestemming gaf de gazette (de naam der munt ging spoedig op de courant over) algemeen te verspreiden. Een band dezer geschreven gazettes, bevindt zich in de Mag- liabecchi-bibliotheek te Florence. De Engelsche historicus „Chalmers', houdt de „gazette di Venezia' voor de oudste courant dier tweede periode, en meent, dat zij in 1536 het eerst moet zijn verschenen, in den tijd dus, waarin Venetië met de zoo machtige en gevreesde Sultan Soliman den tweeden in oorlog was gewikkeld. Als handelsstaat had Venetië vooral groot belang bij den afloop van den oorlog, die o. a. in Dalmatië werd afgespeeld. De privaat-correspondentie scheen niet berekend om de algemeene belangstelling op dit punt te voldoen, en niet geschikt, berichten van algemeen belang spoedig genoeg te verbreiden. Die privaat-berichten werden van regeerings- wege saamgevat, en in den vorm van een „vliegend blad' uitgegeven. Andere steden, in Italië zoowel als in Duitschland, volgden spoedig Venetië in het uitgeven van zulke „vliegende bladen'. Van een geregeld couranten wezen kon vóór de uitvinding der boekdrukkunst geen sprake zijn, en meer als een halve eeuw liet de menschheid na die gezegende uitvinding verloopen, vóór zij er zich ter verspreiding van algemeen belangwekkende mededeelingen van bediende. Eerst in het begin der 16de eeuw verschenen er overal gedrukte stukken, die naar de verschillende landen „Zeitung, Tidning, Relation, Courier', enz. enz., gedoopt werden. Velen beweren wel, dat er reeds in 1457 in Nurnberg een gedrukte courant verscheen, maar een exemplaar van dit blad, waardoor die bewering zou worden gestaafd, is tot nu toe niet gevonden. In Duitschland waren het niet alleen politieke berichten, maar ook verslagen over aardbevingen, overstroomingen en misgeboorten, die opgenomen en gewoonlijk door houtsnee figuren geïllustreerd werden. Het oudste Duitsche vliegend blad dateert van het jaar 1494; het werd in Lypsyk (Leipzig) gedrukt en bevat een uitvoerige beschrijving der begrafenisplechtigheden van Keizer Friedrich den derden. Verder kent men een Neue Zeitung aus „Presilz-Land', een blad, dat scheepsberichten bracht van de Portugeesche schepen, die uit Brazilië waren teruggekeerd. Over al die „oudste couranten' hier te spreken, zou ons te ver voeren. De couranten in Holland behoorden naar men wil, tot de besten, die er in de 17de eeuw verschenen. Ze werden allen geschreven in de Nederlandsche taal en hadden geen anderen naam dan „courant'. De oudste verscheen den 13den Maart 1623 te Amsterdam. Deze couranten behelsden geen politieke-, maar alleen handels- en andere berichten. Eerst later ging men in den Haag en Leyden tot de uit gave van bladen in de Hollandsche en Fransche taal over. Een in Keulen in den jare 1587 gedrukt blad, schildert de terechtstelling van Maria Stuart: de titel van het blad luidt woordelijk: „Grundliche und eigentliche Beschreibung von derKönigin in Engelland, warum sie die Königin von Schottland hat enthaupten lassen auf den Casteel genannt Badringay, ge legen in der Gegend Nortamsterfier, geschehen im Jahr 1587 am 8 February. Darin alle Umbstande vermeldt wird, was sich darbey zugetragen und was für Gesandten dabei gewesen. Sehr lieblich und doch erb'armlich zu lesen, jedermanniglich zum Exempel.' De vliegende bladen verschenen nog zeer ongeregeld; eerst dan, als er iets was voorgevallen, dat naar de meening der uitgevers de algemeene belangstelling waard was, ging men tot de uitgave over. In de Universiteitsleesbibliotheek te Heidel berg werd voor korten tijd, een bijna compleeten jaargang eener courant van het jaar 1609 gevonden. Het formaat dier couranten, die eens per week verschenen, was zoodanig, dat zij gemakkelijk tot een geheel konden worden gebonden. De plaats, waar ze gedrukt werden en de namen van uitgever en redacteur werden in den regel niet genoemd. (Slot volgt.) Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep. Alsook eene groote keuze van meer excellente magnifieke PIANINO'S, waarbij uit de beroemde fabriek van Rud. Ibach Sohn, te Barmen. Gébruikte Pianino's in verschillende prijzen. Allen met vijf jaren garantie, en desverkiezende gemakkelijke betaling. Verhuren, stemmen en repareeren van Pianino's zeer billijk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4