HELDERSCHE M N1EEWEDIEPER COURAXT. Nieuws- ei Advertentieblad voor Hollands noorderkwartier. 1887. N° 117. Vrijdag- 30 September. Jaargang 45. „Wij huldigen het goede" Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdagnamiddag. Abonnementsprijs per kwartnal0.90. franco per post 1.20. Uitgever A. A. BAKKER Oz. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plnataruimte. Voor winkeliers bij abonuemeut belangrijk lager. Binnenland. Het verzekeren van een pensioen voor den werkman op zijn ouden dag is een goede zaak. Dat erkent een ieder, zegt het „Sociaal Weekblad". Een ieder echter, die de tarieven eener deugdelijke verzekeringsmaatschappij inziet, voegt er bij: maar het is erg duur. Het blad wijst er op, dat het peperduur is voor wie eerst op rijperen leeftijd een overeenkomst sluit. Bij het Nederlandsch Werkliedenfonds heeft een man, die pas op 45jarigen ouderdom gaat deel nemen, voortaan 42 cents in de week of als jaarpremie f 21.15, of in eens f220.43 te betalen voor eiken gulden, dien hij na het bereiken van de 60 jaren iedere week zal trekken. Doch goedkooper is het, naarmate men eerder begint. Voor die wekelijksche uitkeering van een gulden is de week-premie van wie als 20jarige toetreedt niet 26£, maar cent, voor den 14jarige slechts 5£ cent. Men moet dus vroeg beginnen. In de boeken van het Nederl, Werkliedenfonds zijn drie kinderen ingeschreven, niet ten volle 1, 5 en 9 jaren oud, voor wie hun vader, een mole naarsknecht, een pensioen heeft gekocht, in te gaan op hun 65ste jaar. Om in deze richting propaganda te maken, zou het, volgens het „S. W.", in aanmerking verdienen te komen, belooningen en prijzen, welke aan school- en leer jongens worden toegekend, uit te keeren in den vorm van pensioen-contracten. Het bestuur van het Nederlandsch Werkliedenfonds schreef onlangs, in „Een woord aan de Nederlandsche werk gevers", als volgt Overtuigd, dat de pensioenvorming, wil zij ooit wortel schieten in het volk, bij jongelieden het eerst moet worden in practijk gebracht, heeft een afdeeling der Nederlandsche Pensioenvereeniging het denkbeeld opgevat, aan de uitste- kendste leerlingen van de ambachtschool of van het weeshuis de polis van een pensioen te verstrekken, waarop de storting van het eerste of van de eerste twee jaren heeft plaats gehad. De afdeeling koestert de hoop, dat het bezit van zulk een polis den jeugdigen eigenaar zal opwekken de In een der eerste nummers van het nieuwe kwartaal zullen wij beginnen het boeiend verhaal „EENE GEHEIM ZINNIGE GESCHIEDENIS", van den gunstig bekenden Engelschen schrijver HUGH CONWAY. Daarna volgt eene nieuwe pennevrucht van Heimburg. 27) GESLAAGD. Door ELISE POLKO. Het schitterende bal, dat men reeds lang voornemens geweest was te geven, maar dat steeds om onbeduidende redenen was uitgesteld, zou eindelijk in de villa Heldern plaats hebben. Men had een groot aantal uitnoodigingen rondgezonden en er het ver zoek bijgevoegd, dat de gasten gemaskerd en in een of ander fantastisch kostuum zouden verschijnen. Yan Bellagio tot Como sprak men over niets dan over de groote voorbereidselen voor dit feest en ook in de kringen, waarin de heer Heldern zich te Milaan bewoog, heerschte een zenuwachtige drukte, daar men niet alleen zorgen moest voor een prachtig, geschikt en pikant toilet en masker, maar ook behoorde te denken aan allerlei andere toiletten voor den morgen, middag en avond, want het verblijf aan het meer van Como zou minstens drie dagen duren en logies voor de gasten was reeds besteld in de verschillende hótels te Bellagio. De gastheer zelf had de kostbare kleeding van een Venetiaan8ch edelman gekozenzijne vrouw hield de keus van haar toilet geheim, terwijl Percy von Plessen, op haar wensch, als page zou verschijnen en zijn costuum aan een schildery van Yeronese ontleend had. Zijn beroemde leermeester had eveneens een uitnoodiging ontvangen en stelde zich voor het masker van Leonardo da Vinei, met wien zijn fraai grijs hoofd eenige gelijkenis had, aan te nemen. Percy ontving in de laatste week vóór het feest tal van kleine briefjes van Anna Lore, daar hij zelf, om aan een begonnen werk rustig voort te kunnen arbeiden, in do laatste dagen niet meer op de villa was geweest. De briefjes bevatten allerlei bood schappen, opdrachten tot het koopen van kleine sieradiën, gebabbel met het motto„je bent onontbeerlijk voor mij," vragen, of de beslissing omtrent het stipendium nog niet bekend wasdaarbij kreeg hij bezendingen vruchten en bloemen met uitroepingen als: „Ik stel mij veel voor van het feest, want jij komt erik ben niet meer alleen." In deze dagen van opgewondenheid en spanning werd ook de overwinning van den jongen landschapschilder bekend. Hij meldde haar oogenblikkelijk aan den heer Heldern en voegde er een open biljet bij, met een van vreugde bevende hand aan Anna Loro gericht. Omgaand ontving hy een raadselachtig schrijven terug, bijna onleesbaar, en met vreemde, groote letters geschreven „Je moogt niet vertrekken. Op den feestavond wacht je een andere beslissing. Voor mij is het plotseling duidelijk en helder geworden, hoe het moet komeneven helder moet het jou worden. Breek je hoofd niet over de woorden, maar kom! Wij zullen onder deze menigte menschen alleen zijn en ik zal je aanwijzen, welken weg je behoort in te slaan voor je eigen belang en voor dat van je Anna Lore. Percy maakte ditmaal de reis naar Bellagio in gezelschap van zijn leermeester, die hem gedurende hun verblijf aldaar ook bij zich wenschte te houden, een voorstel, dat de jonge man te liever aannam, omdat hij den ouden heer nog in vele opzichten om raad moest vragen, naar aanleiding van zijn vertrek naar en zijn toekomstig verblijf te Florence en Home. Juist, toen hij uit MilAan zoude vertrekken, bracht men hem de brieven uit storting voort te zetten, welke op dien jeugdigen leeftijd voor hem of haar niet zeer bezwarend zal kunnen zijn. Iets dergelijks geschiedt te Parijs, en wel in de openbare scholen van het 8ste arrondissement. Daar worden aan leerlingen jaarlijks als prijzen pensioenboekjes uitgereikt, welke hun op den aangewezen leeftijd een uitkeering van 10 francs 's jaars verzekeren; en aangezien die prijzen bij goed oppassen van jaar tot jaar aan dezelfden ten deel kunnen vallen, vermag een leerling, na 5 of 6jarig school bezoek, met een pensioen-verzekering van 40, 50, 60 francs de maatschappij in te treden. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Stoom vaart-Maatschappij „Java", jl. Dinsdag te Amsterdam gehouden, is zonder debat of stemming bekrach tigd het besluit van 9 Juli II., om de beide stoomers, „Soenda" en „Koningin Emma", voor f 689,000 aan de Maatschappij „Nederland" te verkoopen. Daarvan komt f 14,000 offlO per aandeel voor de aandeelhouders en de rest voor de obligatiehouders enz. De Maatschappij zal 1 October a. s. worden ontbonden. De nieuwe cursus aan de Theologische School te Kampen is aangevangen met 42 litterarische en 36 theo logische studenten. Ds. J. Moll Jbzn., oudste predikant in Nederland,te 's Hage, herdenkt den 13 October a. s. den dag, waarop hij vóór 65 jaren de Evangelie-bediening te Oosthuizen aanvaardde. Voor de vacante betrekking van Burgemeester der gemeente Gorsel hebben zich, naar verzekerd wordt, niet minder dan 87 sollicitanten aangemeld. Aan de harddraverij, jl. Zondag gehouden aan de Oudesluis, te Zijpe, werd deelgenomen doör 10 paarden. De prijs, f 30 in contanten, werd behaald door „de Witvoet" van K. Cz. De Wit, te Zijpe, en de premie, f 15 in con tanten, door de „Zwarte bles" van L. Leyding, te Zijdewind. Het etablissement „De Seinpost", te Scheveningen, schijnt dit jaar goede zaken gemaakt te hebben. Als blijk Duitschland de eene was van Inka's hand, de andere hand was hem onbekendhet waren de regels van hare moeder. Hy las, blozend en met een schittering in zijne oogen, in de coupé de uitgelaten woorden van het meisje. Tot zijn geluk was zijn leermeester in een te druk gesprek gewikkeld met andere reis- en feestgenootcn, dan dat hij het merkteeerst toen Percy den brief zorgvuldig in de kleine portefeuille had geborgen, die ook de potloodschets van Inka en het miniatuurportret zijner moeder bevatte, las hij het schrijven van mevrouw Wolfram. Inka verloofd Het schemerde hem voor de oogen, het was, alsof een ijskoude hand zijn hart aangreep, en een hevige pijn zijn borst beklemde. Als uit de verte drongen de stemmen en vragen zijner reisgenooten nu tot hem door en hij moest antwoord geven. Langzamerhand keerden zijne gedachten weer terug, langzamerhand begon hy de plaats en de omgeving, waarin hy zich bevond, te herkennen. Men sprak immers van zijne aanstaande studiereis, van zyne vooruitzichten voor de toekomst, van aanbevelingen die gewenscht voor hem waren en ten slotte begon zyn oude leermeester met levendige kleuren de herinneringen aan zyne heerlijke kunstreizen te schilderen. Wat was toch plotseling gebeurd met zyn leerling, zoo pas nog vol geestdrift, dat hy nu zoo stil geworden was, in gedachten verzonken, bleek en zwijgend voor zich heen staarde? Waarom was het land, naar hetwelk hij zoo vurig verlangd had, dat land van licht en kleuren, eensklaps voor hem met een somber floers bedekt Waar was de vreugde en de gelukzaligheid gebleven, die nog vóór weinige minuten zijn hart vervulden? Percy hoorde dan ook, dat de oude schilder een' vriend de woorden influisterde„Het is hoog tyd dat mijn jong genie zich ginder bevrijdt uit de rozeketenen van een zekere, allerliefste Circe. Gij begrijpt my Het zou jammer voor hem zijn I Hoe spoedig zouden deze zachte banden een keten voor hem worden, die zyne voeten beletten vooruit te schryden op den weg, dien hij zoo gelukkig heeft ingeslagen. Na tien jaren, als hij zich naam heeft gemaakt en wat heeft voortgebracht, kan hy doen wat hij wil; nu moeten wij nog over hem waken. Hoe menig talent, niet minder groot dan het zijne, ging op zulk eene wijze ten onder. Ik zal hem niet meer uit mijne oogen verliezen tot aan zijn vertrek naar Rome." Het feest was in vollen ganger heerschte een bont gewoel in de versierde zalen, op het terras en de tuinpaden, als in een op het tooneel vertoond sprookje uit de „Duizend en één nacht." De lucht was zoo warm, het maanlicht zoo helder, de gestalten waren zoo fantastisch, de stemming was zoo uitgelaten vroolijk, de toon zoo ongedwongen. Een ieder scheen over zich zeiven tevreden te zyn en dus ook in een humeur, om anderen aangenaam te vinden men bewonderde allen, omdat men overtuigd was ook de alge- meene bewondering op te wekken. De verschyning van den eerwaardigen Leonardo da Vinei wekte de aandacht, zyn slanke page echter trok alle vrouwenoogen tot zich en menige vraag werd gedaan naar den naam van den hooggebouwden, eleganten jongeling met het edele hoofd, het rijke haar, het fijn- besneden profiel en de schoone, droomerige oogen. Do sierlijke dracht van een page, met haar zachte kleuren en den glans van het fluweel scheen voor deze poëtische gestalte te zijn uitgevonden en de oude maestro zeide schertsend tot hem„Myn zoon, je bent te laat op de wereld gekomen je behoort klaarblijkelijk te huis in den tijd van den grooten Paolo en Titiaan het is onverantwoordelijk, dat jy de afschuwelijke kleeding der 19de eeuw moet dragen." Heldern, die zich in zijn oud-Venetiaansche kleederdracht buitengewoon voornaam en waardig presenteerde, reikte hem de hand en glimlachte tot hem. „Schoone page, als gy u wilt voor van waardeering toch is den heer Frits van Haarlem, voor de belangrijke diensten en toewijding bij de exploitatie van de onderneming betoond, een massief' gouden herinneringg- medaille met een toepasselijke inscriptie geschonken. Volgens de „Vliss. Crt.", moet de Prins van Wales na zijn jongste reis, jl. Donderdag per dagmailboot „Enge land" naar Queenborough, zijne bijzondere ingenomenheid hebben betuigd met de zeer voorspoedige reis en de voor treffelijke inrichting van den dienst en de prachtige dag booten der Maatschappij „Zeeland". De Prins maakte voor zijn reis van Kopenhagen naar Londen gebruik van de reisroute over VlissingenQueen borough, omdat hij langs dien weg veel spoediger Engeland kon bereiken dan met het Koninklijk Engelsche jacht „Os'oorne", ofschoon dit laatste te Kopenhagen te zijner beschikking gereed lag. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, zal het vroeger aangekondigde nieuwe werk van „Hildebrand" eerlang ver schijnen bij de Erven F. Bohn te Haarlem en den titel voeren „Na vijftig jaar. Noodige en overbodige ophelderingen van de Camera Obscura". Tegen het Weekblad „Recht voor Allen" worden rechtsvervolgingen ingesteld wegens de in de Nos. 56 en 86 voorkomende stukken, getiteld: „De willekeur ten top" en „Domela Nieuwenhuis en Jeanne Lorette in den kerker." Jl. Zaterdagmorgen bespeurde een landbouwer onder de gemeente Leeuwarden, dat gedurende den verloopen nacht een schaap in zijn land was geslacht en daaruit ont vreemd. Het mocht der politie evenwel spoedig gelukken, den dader op het spoor te komen en in diens huis het versch geslachte vleesch en het vel in beslag te nemen. Ook werden op den zolder meer uitwendige overblijfselen van schapen gevonden, waardoor de zekerheid werd ver kregen, dat men den dader gevonden had ook van meer diefstallen van vee, in den laatsten tijd in naburige gemeenten uit de weide verdwenen. stellen aan mijne vrouw, dan vindt gy haar in de tuinkamer," zeide hij vriendelijk. Percy's oogen gaven zoo levendig zijne ingenomenheid met de deftige waardigheid van den heer Heldern te kennen, dat deze zich onwillekeurig de schertsende woorden ontvallen liet„Ik beval u heden wel voor de eerste maal Is het niet ellendig, dat sedert eeuwen en zoolang de wereld bestaan zal, de kleeren den man maken? Wie weet," voegde hij er met zachter stem bij, naar den jongen man voorover gebogen, „misschien beval ik heden zelfs aan myne vrouw Ondanks den onverschilligen toon kon men in deze stem een verborgen smart opmerken, terwijl een droevige trek zich op zijn gelaat vertoonde. Vóór Percy eon woord wist te antwoorden, hadden nieuwe gasten de beide mannen gescheiden. De jongeling liet zich verstrooid en zonder doel door den bonten, lachenden en pratenden menschenstroom meêvoeren. Een verwarde menigte van gedachten doorkruiste zijn breinslechts twee gestalten kwamen langzamerhand duidelijk uit den chaos te voorschijn en bleven hem voor den geest: een klein, fijn meisje met goudgeel haar, dat op een tuinmuur afscheid van hem nam, terwijl zij hem een roos toewierp en eon jongeling met een trot- schen, koelen blik en eigenzinnige gelaatstrekken: Miro von Tellheim, Inka's verloofde. Eindelijk vond hij Anna Lore, die gekleed was in een fantastisch kleed, schitterend van goud, met langen sleep, vonkelend en rijk als het gewaad eener Koningin. In haar krullend haar droeg zy een diadeem in den vorm eener kleine krooneen snoer van schitterende steenen omsloot den hals en glinsterde op haar schoonen nek en om de polsen. Men verdrong zich om haar en huldigde haar van alle kanten en zij gaf audiëntie, met de manieren eener geboren gebiedster. Toen Percy over den drempel schreed, bemerkte zij hem dadelijk en riep hem bij zich. „Percy von Plessen, myn waarde landgenoot, gij wordt voor levenslang tot mijn page benoemd, d. i. gedurende den geheelen duur van het feest," zeide zij luid en reikte hem hare hand toe, die hij kuste.„Blijf in myne nabijheid," fluisterde zij hem nog, op gebiedenden toon, in het oor. Hoe zeker van de overwinning sprak zy, hoe toonden hare bewegingen, dat zij gewoon was te heerschen Percy's kunstenaarsblikken moesten haar onwille keurig volgen, hoe ver zijne gedachten ook van haar verwijderd waren. Zij vond, te midden van alle vragen en antwoorden, tusschen het vroolijke, levendige gesprek, dat zy met hare gasten voerde, door, altyd nog tyd, hem nu en dan een lachje toe te werpen hem vluchtig, over haar schouder, een scherts toe te roepen en hem voortdurend onder de macht van haar blik te houden. Het grootste gedeelte der gasten begaf zich nu langzamerhand naar den tuin en de gastheer, de Yenetiaansche edelman, voegde zich bij hen. Aan zyn arm hing op dit oogen- blik een der schoonste vrouwen van Milaan, de blonde zangeres Bianca Bellinizij was als Desdemona verschenen en ontvouwde een waarlijk verblindende bekoorlijkheid. „Hoe goed passen die beiden bij elkaar," hoorde zij in hare nabijheid fluisteren en lachen zij volgde met onrustigen blik het aangeduide paar en haar gelaat betrok een oogenblik. Even later echter wenkte zij haar page en greep zyn arm. Onder het neuriën van: „Andiam la notte bella" op de wijze der mandolinata, verwijderde zij zich met Percy. De anderen volgden hen in een vroolijk en levendig gedrang, maar Anna Lore trok haren begeleider spoedig haastig meê op een zijpad van den tuin. „Bevalt dat paar daar ginds jou ook zoo goed als aan die lieden, die het zoo luid bewonderen," vraagde zy, met groote opge-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 1