de vrees voor braudgevaar, weer hernieuwd door den ont- zettenden schouwburgbrand te Exeter. Doch zoodra dit ontzettende feit had plaats gehad, heeft liet Gemeentebestuur onmiddellijk tegenover de schouwburgdirectiën de maat regelen en voorschriften tegen brandgevaar verscherpt, om daardoor als 't ware aan de rechtmatige vrees van het publiek tegemoet te komen. Deden nu de tooneeldirectiën slechts het hunne, door goede, gezonde en leerzame stukken op te voeren, niet „leerzaam" in den zin van wat eentonig en onnatuurlijk is, maar om den schouwburg meer en meer een leerschool ook voor het eigenlijke volk te doen worden. Yoor het volk, dat wil zeggen voor hen, wier dagtaak het is, te werken voor het brood, dat zij zich en de hunnen moeten voorzettendie, als het lichaam vermoeid is, weinig lust hebben om ook den geest nog af te matten door lezen, maar wien daar genot en leering in ruime mate worden aangeboden, zoodat zij door die verscheidenheid van leering en genot ook veelzijdig kunnen ontwikkeld worden, ja, waar ze ook gevrijwaard worden voor die eenzijdige levens beschouwing, die den geest vermoordt en wakkere mannen, knappe vrouwen en flinke kinderen tot ellendige geest drijvers maakt. O, er wordt veel gedaan voor het volk Scholen verrijzen er van allerlei aard, en dat juicht men toe; verbazende sommen worden er uitgegeven voor hetgeen godsdienstige belangen betreft, en wij kunnen er vrede mede hebben, als het maar niet met een ijver zonder ver stand geschiedt; maatschappijen tot bevordering van dit, en tot vermeerdering van dat, tot zedelijke verbetering van gevangenen, tot welstand onder de landlieden, en wat niet al meer? Dit alles verdient voorzeker lof, in zoo verre daardoor der menschen waar belang, zoowel stoffelijk als geestelijk, wordt beoogd. Maar waar vindt het volk de voldoening van den billijken wensch des harten om zich te verblijden en te genieten Is er wel één plaats, die daartoe zoozeer geschikt is als de schouwburg, die over alle hulp middelen van wetenschap en kunst beschikken kan Maar.... kunst en wetenschap zijn niet genoeg; geld is de zenuw van den oorlog, maar van het tooneel veelszins ook! Amstelaar. Binnenland. Blijkens de begrooting der Marine acht de Minister voor de versterking der vloot vier groote schepen, kostende 10 millioen en 4 ton, en 16 zeegaande torpedobooten, geraamd op f 2,400,000, noodig, met 8 jaren als duur van aanbouw. Tn de verre toekomst acht hij eene enkele werf te Amsterdam als werf van herstelling en maritiem arsenaal voldoende. Hij wenscht verder aanbouw van schepen door particulieren. De aanvulling van het korps officieren van gezond heid der zeemacht blijft langzaam vooruitgegaan. Vreemde lingen worden niet meer als tijdelijke officieran van gezond heid aangesteld, terwijl de nog aanwezigen geleidelijk, na eindiging van hun 4jarig dienstverband, uit den zeedienst worden ontslagen. Ten opzichte van het landbouwonderwijs zegt de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat hij zich over 't algemeen kan vereenigen met de strekking van 't rapport der Laridbouw-Commissie, die een regeling bij de wet aan beveelt, waarbij in hoofdzaak zou worden bepaald, dat aan alle inrichtingen van landbouw-vakonderwijs, voor wier oprichting, onderhoud en exploitatie minstens 50 pet. der kosten voldoende verzekerd zijn, een Rijkssubsidie van hoogstens 50 pet. worde verleend. De zienswijze der Com missie, omtrent het nut der vakscholen en de daaraan hier te lande bestaande behoefte omtrent aard en doel dezer scholen, acht hij juist. Evenzeer haar opvatting, dat de oprichting van vakscholen kan worden overgelaten aan het particulier initiatief. Nu meer en meer gebleken is, dat de particuliere krachten niet in de behoefte aan vakonderwijs in den landbouw kunnen voorzien, schijnt het verleenen van geldelijken steun door den Staat voldoende gerechtvaardigd. Regeling van het landbouw-vakonderwijs, bij organieke wet, schijnt voor alsnog niet noodzakelijk. Blijkt er behoefte aan meer uniformiteit te zijn, dan op die wijze kan worden verkregen, dan is er altoos nog tijd om een Wetsontwerp voor te dragen, dat zich aan de wet op het middelbaar onderwijs zou moeten aansluiten. De Minister is evenwei volkomen bereid het landbouw-vak onderwijs te bevorderen, daar, waar zoodanige instelling door een goede inrichting op hulp aanspraak kan maken. Tot het verleenen der hierbedoelde subsidiën wordt f 20.000 te hebben, als hij iets buitengewoons wil scheppen en voor den dag brengen. Gij zijt mij ook nog altijd een kleine geschiedenis schuldig sedert dien gewiehtigen feestavond, carino. Of ge mij haar zonder tusschenpoozen vertellen kunt, weet ik niet. Mijn kleine Felix is namelijk onafscheidelijk van zijne gelukkige mama hij is nu een jaar en twee weken oud en liet best opgevoede en talentvolste kind der wereld. Ik geloof zeker, dat hij een schilder, musicus of zanger in den dop is. Kleuren en tonen brengen hem in verrukking en zijn gekraai schijnt mij melodieuser toe dan het gezang van alle nachtegalen ter wereld. Ook heb ik een opvallend talent voor vreemde talen bij hem ontdekthij spreekt de woorden papa en mama in alle mogelijke talen na en legt er altijd den juisten klemtoon op. Maurice helpt mij natuurlijk om hem tc bewonderen en vader en zoon bederven mij afwisselend. O, hoe schoon is ditIk denk somtijds aan den verleden tijd als aan een woesten droom. Indien papa mijn geluk had mogen zien! Dat is mijn eenige wensch, die onvervuld is gebleven. Ik zou toch eerlijk gezegd van den eersten dag af aan gelukkig kunnen zijn geweest. Wat stond mij in den weg? Mijne dwaze romantische denkbeelden, die mij influisterden, dat ik iet3 bijzonders moest beleven, die smachtten naar een weinig ellende, ontbering en tranen. En wie weet, hoe het gegaan zou zijn zonder u, op wien Maurice gelukkig jaloersch werd en niet een weinig, maar zelfs zoo veel, dat hij in allen ernst, ik ben er van overtuigd, naar Amerika wilde verhuizen, al spreekt hij het nu ook nog zoo zeer tegen. Ik heb u den dag na ons feest, toen ge afscheid kwaamt nemen, alles verteld, Percy, en ge weet, hoe gelukkig ik wa3 met hem te mogen verhuizen en arm te zijnIndien ik niet werkelyk geloofd had, dat hij arm was geworden, dan zou ik tot heden misschien niet geweten hebben, hoe innig lief ik hem hebIn vertrouwen mag ik u echter wel zeggen, dat ik het ten slotte toch gelukkig vond, dat wy niet in de onontgonnen wouden behoefden te werken het zou mij niet goed afgegaan zijn. Kom nu spoedig, fratello mio Ge zult, als vroeger, mijn ver trouwde zijn, maar niet van mijn ongeluk, neen, van myn onver diende, grenzenlooze zaligheid. En ik geloof, dat nog iemand u gaarne zou willen zeggen, dat hij eindelyk gelukkig geworden is door uw Anna Lore." (Wordt vervolgd.) gevraagd. Wordt het bedrag toegestaan, dan stelt de Minister voor, over de wijze van aanwending dier som nader met de Landbouw-Commissie in overleg te treden. De gunstige toestand van den veestapel veroorlooft voor het volgend jaar den post van uitgaven tot bestrijding van veeziekten met f 30,000 te verminderen. De Unie-collecte voor de „School met den Bijbel" heeft dit jaar f 15,000 minder opgebracht dan in 1886. Een der anti-revolutionaire Kamerleden heeft nu f 1000 beschikbaar gesteld; indien nog 14 andere medestanders hetzelfde doen, zullen de ontbrekende f 14,000 op deze wijze bijeenkomen. Z. M. de Koning zal een gedeelte van het aanstaande voorjaar gaan doorbrengen aan het meer van Genève. Een villa is daar reeds gehuurd. De Prins Von Wied heeft zich jl. Donderdagmiddag per Rijnspoor van 4.25 naar Amsterdam begeven, om van daar rechtstreeks naar Neuwied terug te keeren. Nogmaals over de zaak-Smit sprekende, zegt de „Arnh. Crt." „Het blijft dr. Smit vrijelijk vergund overal als politiek agitator op te treden, maar dan is de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs te Apeldoorn volkomen gerechtigd hem als onbruikbaar voor de betrekking van leeraar te beschouwen. Slechts dan zou zij onrecht plegen, indien bijv. aan den heer Smit de verplichting ware opgelegd om zich te Apeldoorn aan het middelbaar onderwijs te wijden. Die verplichting was hem echter niet opgelegd vrijwillig heeft hij daartoe een overeenkomst met de daartoe bevoegde macht gesloten, en het staat die macht volkomen vrij die overeenkomst te verbreken, evenals het hem vrijstaat zijn ontslag te nemen. Ziedaar de theore tische zijde der quaestie, die wij tot dusverre lieten rusten. In de gisteren gehouden Vergadering van den Gemeente raad van Apeldoorn werd een beslissing genomen op het door de Commissie van Toezicht op het M. O. ingediend adres, houdende voorstel tot ontslag van den heer dr. J. M. Smit, leeraar in de natuurkunde en cosmographie aan de K. H. Burgerschool aldaar. Zooals bekend, is dit voor stel gegrond op het optreden van dezen leeraar als politiek agitator, zijne houding tegenover de directie der school en gebrek aan medewerking zijnerzijds tot bevordering van den goeden gang van het onderwijs. Den heer Smit werd eervol ontslag verleend met 11 tegen 3 stemmen. Het aantal officieren-machinist bij de Marine zal, volgens het voornemen der Regeering, tot 14 worden uitge breid, ten einde op de groote schepen een officier aan 't hoofd der machinekamer te kunnen stellen. In 1888 zullen twee schroefstoomschepen 1ste klasse naar Oost-Indië worden uitgezonden. Een stoommisthoorn met gebouw zal aan den Hoek van Holland worden geplaatst. Behalve de vergoeding van 30 pet., bedoeld bij art. 45 der onderwijswet van 17 Augustus 1878, is o. a. aan de gemeente Petten een Rijks-subsidie verleend, ad f 2405, tot het behoorlijk inrichten van het lager onderwijs in die gemeente. f Men schrijft ons van Texel, dd. 26 September jl.: „Het mosselkorren, gedurende vele jaren een goede bron van bestaan voor een groot deel onzer visschers, heeft dit jaar weken achtereen zoo goed als stilgestaan. Heden werden voor 't eerst na vele maanden een paar ladingen mosselen aangevoerd ter verscheping naar België. Men hoopt zeer, dat ook de verzending naar Engeland weer spoedig moge aanvangen. Naar 't echter blijkt, moeten de mosselbanken niet zoo ruim voorzien zijn als eenige jaren geleden." Twee jongens te Alkmaar speelden met een scherp voorwerp, tengevolge waarvan een hunner een wondje aan de hand bekwam. Iemand gaf den raad, er eene pruim tabak op te leggen. Dientengevolge is de arme jongen, oud 14 jaar, aan bloedvergiftiging gestorven. Door bet Provinciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, is jl. Donderdag aanbesteedhet maken van stroobeplantingen en rijsschuttingen in de duinen op het eiland Terschelling, (raming f 5450). Minste inschrijver A. C. Swart, te Terschelling, ad f 5190. Het bericht, dat te Amsterdam drie jongens op het IJ zouden verdronken 'zijn, doordat het schuitje, waarin zij voeren, omsloeg, wordt nu tegengesproken. De bekende tooneelspeler S. Kapper, die gedurende vele jaren deel uitmaakte van het gezelschap-Boas, Judels en Van Biene en nog dezer dagen met den heer Ed. Bam- berg in den zomerschouwburg op het Marktplein der Voedingstentoonstelling optrad, is te Amsterdam plotseling overleden, tengevolge van eene hartziekte. 't Schijnt nu met de voltooiing van hét Centraal station te Amsterdam ernst te worden. Den 26 October wordt het leveren en leggen van de bestrating van het voorplein met bijkomende werken aanbesteed, een werk op omstreeks f 95,000 geschat. Op den anders zoo stillen Haarlemmerweg bij Sloter- dijk heerschte jl. Woensdag reeds vroeg in den morgen eene ongewone drukte. De mare toch, dat door den heer P. v. d. Boogaard, eigenaar van het Café Stoomtram, eene harddraverij voor bokken was uitgeschreven, had honderden derwaarts gelokt, die dit voor Amsterdammers geheel nieuwe vermaak van nabij wilden gadeslaan. Tot uit Alkmaar waren jeugdige mededingers komen opdagen, en verder had geheel de omtrek (Sloten, Haarlemmermeer, tot zelfs Schooten) zijn contingent geleverd. De wedstrijd was uitgeschreven voor bokken, gespannen voor een rijtuig en gereden door knapen beneden 16 jaren. De baan, welke heen en terug gereden moest worden, was bepaald op 75 M. 46 mededingers hadden zich doen inschrijven. De strijd, die te 11 uren, en wel op den Haarlemmerweg, zou plaats hebben, ving eerst eenige uren later aan en moest in de zoogenaamde Sloterdijkermeer gehouden worden, daar voor de zeer talrijke toeschouwers de ruimte langs de Haarlemmervaart te beperkt bleek. Ondanks deze en andere tegenspoeden zooals b. v. omstreeks 4 uren een zware regenbui werd de feest vreugde bij jong en oud geen oogenblik gestoord, bliezen de muzikanten er lustig op los en trachtten, onder aan moedigende kreten van het publiek, de jonge rijders hunne dikwijls wederspannige dieren op alle denkbare wijzen vooruit te krijgen. Een zeer klein bokje met een dito wagen en voerman wekte bijzonder de aandacht en een oorverdoovend gejuich steeg omhoog, toen ten slotte dit manneke al zijne mede kampioenen verslagen had en als overwinnaar in triomf werd rondgeleid. Behalve deze H. Van Wachtendonk, van Amsterdam, welke den prijs behaalde bestaande in eene zeer bokkentilburv, kreeg P. Wildeman, mede van Amsterdam, de premie (een compleet tuig), terwijl als degenen, die het fraaist ingespannen vóór waren gekomen, een extra-prijs werd toegekend aan C. Oudeniel en A. G. Groen, beiden van Amsterdam. (Haarl. Crt.) Het stoom vaartuig ten dienste der hydrographie zal door de Maatschappij „De Schelde", te Vlissingen, voor f 61,000 worden gebouwd, met inbegrip der noodige uit rustingsgoederen. Bij de afdeeling hydrographie zal een eervol ontslagen luitenant ter zee werkzaam worden gesteld, ter vervanging van een luitenant ter zee tot het vaste korps behoorende, waardoor derhalve een officier, thans bij het Departement werkzaam, beschikbaar wordt voor den actieven dienst. Tusschen het Dagel. Bestuur van de gemeente Hoog- carspel en de directie van den aan te leggen paardentram HoornEnkhuizen bestaat oneenigheid omtrent den aanleg van die tram. Het Dagel. Bestuur meent dat geen ver gunning is verleend tot het leggen van rails door die gemeente, de directie is een tegenovergesteld gevoelen toe gedaan. B. en W. van Hoogcarspel hebben jl. Woensdag de reeds gelegde rails in die gemeente doen opbreken en lieten den ganschen dag daarbij toezicht houden. De directie van den paardentram laat echter doorwerken met het leggen van de rails. Vermakelijk is het nu te zien, dat de rails zooeven gelegd, een oogenblik later weder worden opgebroken. Wij vernemen dat niet alleen de gemeente Hoogcarspel, maar ook Westwoud en Blokker een procedure zullen voeren tegen de directie van den tram. Mr. A. Philips zal haar rechtskundig bijstand verleenen, terwijl mr. Mouthaan voor de directie van den tram zal werkzaam zijn. Het strafproces wegens het stuk, getiteld: „Jeanne Lorette en Domela Nieuwenhuis in den kerker", voorko mende in „Recht voor Allen", zal, volgens dat blad, worden gericht tegen den heer Methöfer, tot voor enkele weken ambtenaar aan de gevangenis te Arnhem, thans op verzoek eervol ontslagen. De Gemeenteraad van Dordrecht heeft met algemeene stemmen besloten den prijs van het lichtgas in Januari van 8 op 7 cents de M3 te brengendie van het gas voor andere doeleinden te gebruiken blijft op 6 cents de stère gehandhaafd. Met den ballon-captif, die door de genietroepen zelf is vervaardigd, werden jl. Woensdagavond achter de Gas fabriek te Utrecht wederom proeven genomen, waarbij electrisch licht gebruikt werd, om seinen te geven aan de omliggende forten. De ballon moet aan het doel voldaan hebben en is tot op verschillende hoogten gestegen. Behalve naar Italië, verzendt de Oostfriesche Vee- uitvoer-maatschappij ook vee naar Rusland. Immers in de vorige week is door haar ook een groot transport melkvee derwaarts verzonden. De Oostfriezen besteden de grootste zorg aan deze voor hun landbouwbedrijf zeer belangrijke aangelegenheid, en voor de Nederlandsche landbouwers zijn zij in dezen de gevaarlijkste mededingers. De Rechtbank te Arnhem heeft een man uit Rhenen tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zijn negenjarig kind op den openbaren weg zooveel jenever te drinken gegeven had, dat de kleine dronken was. Overeenkomstig den eisch van het O. M. te Breda, is mr. W. Alberda, te Ginneken, beschuldigd van eenvoudige beleediging van den heer I. De Booy, te Breda, door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Naar de „Maasbode" verneemt, zal de heer De Booy thans tegen mr. Alberda een eisch tot schadevergoeding instellen. Te Heinkenszand hebben, volgens de „Gron. Crt.", een paar koeien gevaar geloopen te barsten, door het te gulzig eten van klaver, die niet goed droog was. Bijtijds werd hun de hals afgesneden. Als een bijzonderheid deelt men aan de „N. Ass. Crt." mede, dat gedurende den afgeloopen Verzoendag de heer Alex Hiegentlich, te Assen, oud 97 jaar, ter synagoge is geweest, van den eenen avond tot den anderen heeft gevast en zonder eenige stoornis die moeilijke taak heeft volbracht. Een vermakelijke procedure is jl. Dinsdag voor de Rechtbank te 's Hage gevoerd. Het geschil betrof de betaling van een kunstgebit, dat door den besteller daarvan geweigerd was op grond, dat het, gelijk na een proef van 14 dagen gebleken was, niet aan de daarvoor te stellen eischen voldeed. De advocaat van beklaagde hing een humoristisch tafereel op van de ellende, door zijn cliënt uitgestaan door het slecht passende mondstuk. Daarentegen deed de leverancier uitkomen, dat hij weinig kans had om rijk te worden, als hij gedragen gebitten terugnam. Over 14 dagen zal de rechter uitspraak doen. Een sterk stuk Een man, wonende Westerstraat, te Arasterdam, deed bij de politie aangifte, dat men zijn paard en wagen, waarop kisten met koek en beschuit, welke eenige oogenblikken 'onbeheerd stonden, heeft medegenomen. Een theoreticus zeide onlangs aan een landbouwer „Bij den tegenwoordigen vooruitgang der wetenschap kan men weldra den mest, benoodigd voor een ganschen akker, in een vestzak bergen." „Wel zeker," antwoordde de boer, „en in den volgenden zomer den oogst in den anderen vestzak." Vereeniging tot behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. De eerste algemeene vergadering in het zesde levensjaar dezer Vereeniging, Donderdagavond jl. alhier gehouden, werd door den Voorzitter, den kapitein ter zee H. Dyserinck, geopend met een rede, waarin hij op het feit wees, dat de Vereeniging zich in een blijvend toenemenden bloei verheugt, niettegenstaande hare oprichting in 1883, door zoovelen een waagstuk werd genoemd. Jammer slechts dat van de verspreiding der Verslagen weieens de keerzijde ondervonden is, en de op de vergaderingen betoogde stellingen en ge houden disputen door niet-deskundigen uit haar verband gerukt, tot verkeerde theoriën herleid zijn geworden, en ten nadeele hebben gestrekt van een juiste beoordeeling van verschillende aangelegenheden van Zr. Ms. Zeemacht. Geenszins echter, meende spr., mag dit de leden terughouden op den eenmaal ingeslagen weg te blijven voortgaan. Hierna werden eenige huishoudelijke zaken behandeld, waarop het woord verleend werd aan den oud-Luitenant ter zee le klasse A. E. Arkenbout Schokker, ten einde een voordracht te houden over „het tegenwoordig standpunt der meteorologie".

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2