Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. Tandarts BIERSTEKER, Damrak 62, Amsterdam, is eiken Woensdag van 9-3 uur te consulteeren Kerk- gracht 338, te Helder. M AR^N E. Openbare Aanbesteding Bloemisterij „FLORA". W. JANSEN, aan de Laan, tfyacinthen, Tulpen en Crecussen, ROOM- en HEESTERGEWASSEN. tongen, 2 tarbotten, 670 roggen, 1 zalm, 74 mandjes kleine schol en 83 tal haring; schelvisch gold f 29.50 a f 52. 't honderd, groote tong f 0.45 a f 0.65, kleine idem f 0.15 k f 0.20, tarbot f 11 en f 14, rog f 0.73 a f 0.95 per stuk, de zalm f 18, kleine schol f 2.75 i f 4.50 per mandje en haring f 6.40 a f 6.80 per tal. Ingezonden. EEN ÜIÏNOODIGING. Gedurende ruim 20 jaren heeft in deze gemeente een Weer baarheids Vereeniging, afdeeling van den Nederlandschen Weer- bciarheidabottd, bestaan. Dezer ilagcn vierde zij het gedachtenisfeest van hare stichting in 1Ö67, en steeds verheugt zij zich in de mede werking van een niet onaanzienlijk aantal leden. Dat ledental kon echter grootcr zijn, cii het is zeker vreemd, dat niet meerderen gebruik maken van de gelegenheid om, gesteund door zeer milde bepalingen van liet Gouvernement, aan de schietoefeningen deel te nemen. De Vereeniging kon wellicht door hut organiseeren van optochten en andere geruchtmakende handelingen meer de aandacht op zich vestigen. Zij doet dit niet, omdat zij haar taak zich ziet voorgeschreven, uitsluitend in geregelde oefening bestaande. Deze oefening heeft tengevolge, dat een aantal per sonen in deze gemeente, terwijl zij, als ter ontspanning, geweer en buks ter hand namen, zich geschikt maakten om in tijd van nood en gevaar zich en de hunnen, huis cn haard te verdedigen. De overweging hiervan heelt het Bestuur der plaatselijke Weerbaarheids-Verecniging genoopt om langs dezen weg eene uitnoodiging te richten tot zijne plaatsgcnooten, eene aanbeveling om het lidmaatschap tc aanvaarden. De contributie is, als men let op de rechten, die men zich verwerft, zeer laag. Gelegenheid, om zich voor het lidmaatschap aan te melden, bestaat iederen Zondag, des namiddags van tot 2£ ure, als in Musis Sacrum de oefeningen plaats hebben. 't Bestuur vleit zich, dat onderscheidene personen alsnog zich bij deze nuttige Vereeniging zullen aansluiten. Helder, 1 November 1387. Het Bestuur der Weerbaarheids-Verecniging, genaamd «Artillerie-Vrijkorps". Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. BevallenJ. A. G. Gijswijt, geb. Oud, D. A. F. J. Kisjes, geb. Van Bruggen, D. T. Langeveld, geb. Sikking, Z. OverledenGeene. Levenloos aangegeven 2. Gemeente SCHAGEN, van 25 tot 31 October. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenAaltje Kok, geb. Stroet, Z. Overleden: Meindert Jongejan, 71 jaren en 11 maanden. Geertje Zander, 2 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. Barometer mM. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. Afw. 30 12 zwtw. 12 zzw. 8! z. 12 zto. 25 k. 4 1.2 5 „I Toe stand van de zee. t 0.3 - 1.4 -3.2 -2.5 I 0.95 Holwat. 0.87;wein.gv. 0.92|Slechtw. 0.85 wein.gv. Wcêrsgesteldheid: 734.80 - 23.50 749.14- 9.16j 752.55!- 5.75 750.75,- 7.55J 1 Oct. 12 u. Betrokken, stormw., regenbuien. 31 Oct. 12 u. Bewolkt, mooi weer. 1 Nov. 8 u. Helder, mooiweer. 1 Nov. 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 30 October. Grootste winddruk ten 1 uur 40 min. namiddag 87 kilogram op dc M2, richting W.Z.W. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand October 15° 37' 56*. Marktberichten. TEXEL, 30 October. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koebotcr 55 a 60 cents per half kilogram. Kip-eieren f 5.a 5.25 per 100 stuks. Wilde Eenden 75 a 85 cents, Hazen f 1.50 a 1.90, wilde Konijnen 45 a 55 cents, alles per stuk. ALKMAAR, 29 October. Veemarkt: 16 nuchtere Kalveren, f 6 a 14; 234 Schapen, f 11 a 20; 104 magere Varkens, f 10 a f 16; 434 Biggen, f 3 a 6; 20 Bokken en Geiten, f 3 a 9; 22 Koeien en Ossen, f 140 a 180; 3 Paarden, f 20 a 40, alles per stuk. ALKMAAR, 31 October. Veemarkt: 13 Koeien, f 160 a f 200; 102 vette Kalveren, f 40 a 110, 15 nuchtere Kalveren, f 6 a 14; 849 Schapen, f 16 a 23 25 magere Varkens, f 11a f 13, alles per stuk; 202 vette Varkens, 34 a 44 cents per kilogr. AMSTERDAM, 31 October. Veemarkt621 Runderen, 1ste kwaliteit 60, 2de kwaliteit 55 en 3de kwaliteit 46 cents per kilogramMelk- en Kalf koeien f 100 a 210, 41 nuchtere Kal veren, f 7 a 1433 Schapen en Lammeren, f 18 a 13, alles per stuk; 428 vette Varkens, 34 a 40 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Geldersche Blauwe f 1.60 a 1.70, Zeeuwsche Flakkeesche f 1.80 a 2.dito Blauwe f 1.60 a 1.65, dito Poters f 1.10 a 1.20, dito Duin Zand f 3.a 4.50, Prui sische Hamburgers f 2.40 a 2.50, Saksische Jammen f 2.20 a f 2.30, Friesche Franekcr Jammen f 1.80 a 1.85, dito Engelsche f 1.20 a 1.25, dito Dokkumer Jammen f 1.10 a 2.Zeeuwsche spuische Jammen f 2.a 2.40, alles per hectoliter. Aangevoerd 5 versche ladingen. Door 't ruwe weêr weinig aanvoer, waardoor de handel iets vlugger was. Correspondentie. Een ingezonden stuk van H. te S. plaatsen wij in het volgende nummer. Het programma van het eerste Winter-Concert, heden avond door het Stafmuziekkorps der Kon. Marine in het lokaal «Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt: Eerste gedeelte: 1. Gruss an die Entfernte, Militair- Marsch, Th. Miehaëlis. 2. Hamlet, Concert-Ouverture, Niels W. Gade. 3. L'Arlésienne, Suite en quatre parties, Géorges Bizet: a. Prélude; b. Ménuetto; c. Adagietto (Le Soir); d. Carillon. Tweede gedeelte: 4. Ouverture de 1'opéra: Si j'étais Roi! Adolphe Adam. 5. a. Schón Rothraut, Morceau de Salon; b. Die Wachtparade kommtül Characterstück Richard Eilenberg. 6. Melodiën-Congress, A. Conradi. 7. Ganz allerliebst, Walzer, Emil Waldteufel. Met ingang van heden zal op de Rijkswerven in werking treden het kon. besluit dd. 21 October 1887 No. 20, houdende regeling van den arbeids- en schafttijd. Door deze regeling wordt over het geheel een gemiddelde werktijd verkregen van 10 uren per dag. De Eerste Kamer heeft gisterenavond hare werkzaam» heden hervat. De Voorzitter deelde mede, dat er een bericht was ingekomen betreffende het overlijden van den heer De Bruyn Kops, dien hij kenschetste als een zeer geacht en hoogst verdienstelijk lid der Vertegenwoordiging. Aangenomen voor kennisgeving. Na onderzoek der geloofsbrieven van den heer Donker is tot zijne toelating besloten. De ontwerpen der Grondwets-herziening zijn naar de Afdeelingen, die opnieuw zijn samengesteld, verzonden e.i daarna de vergadering gesloten. Zr. Ms. schroetstoomschepen 4de klasse «Flores' en «Ceram', respectievelijk onder bevel van de luitenants ter zee 1ste klasse VV. M. J. Visser en J. J. De Bruyne, zijn den 28 en 29 October jl. in Oost-Indië aangekomen. Aan boord der bodems was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse «Van Galen" wordt met 1 December a. s. in dienst gesteld, met bestem ming voor buitenlandschen dienst, en het bevel over dien bodem ogedragen aan den kapitein ter zee J. Loots. De Vereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen zal in zijne algemeene vergadering, te houden op Donderdag 3 dezer, 's avonds ten 8 uur, in de bovenzaal van het Café «Du Passage" alhier, de navolgende punten behandelen: 1. Verkiezing van een bestuurslid, in de plaats van den kapitein-luitenant ter zee H. J. Van Broekhuijzen. 2. «De nieuwste vindingen op het gebied van kompassen,' in te leiden door den heer W. Van Hasselt, oud-luitenant ter zee, directeur der filiaal-inrichting te Amsterdam van het Koninklijk Meteorologisch Instituut. De luitenant ter zee 1ste klasse Jhr. J. A. G. Van der Staal is van zijne detacheering te Fiume weder bij den Torpedopienst alhier teruggekeerd. Tengevolge van het inslaan van den bliksem brak jl. Zondagavond brand uit in de boerenhofstede, bewoond door G. Noot, in het Koegras, onder deze gemeente. Spoedig stond het geheele gebouw in lichtelaaie, terwijl aan red ding van inboedel, enz. bijna niet viel te denken, 't Hnis is geheel afgebrand. De opperbrandmeester bevond zich weldra ter plaatse, terwijl zich mede eene brandspuit der Marine en de gemeente-spuit No. 2 (Ankerpark) derwaarts begaven. De bezittingen van den bewoner waren tegen brandschade verzekerd. Door 't Holiandsch Tooneelgezelschap, onder directie van den heer A. Van Lier, werd jl. Zondagavond in het lokaal «Tivoli" alhier ten tooneele gebracht het volksstuk met zang: «De Orgeldraaier en zijn Pleegkind.' De hoofd en titelrol werd door den heer Bigot vervuld op eene wijze, die blijkbaar den bijval van 't publiek verwierf. Door 't overige werkend personeel werd mede bevorderd, dat de voorstelling zeer goed slaagde. Mocht de Directie besluiten, deze voorstelling door meer dere te doen volgen, dan zouden wij in overweging geven, een anderen avond dan dien van Zondag daarvoor te be stemmen. De reeks der Volksbijeenkomsten in dit seizoen werd gisterenavond weder geopend. Een talrijk publiek was daartoe in Tivoli vereenigd. De Voorzitter van 't Bestuur dezer bijeenkomsten opende met een welkomstgroet tot de aanwezigen en hield vervolgens eene toespraak over de zee. Hij schetste de zee als een beeld van 't menscbelijk leven; als middel tot gemeenschap voor volkeren en handelals het tooneel van Neêrlands glorie, door de herinnering aan de heldendaden van Jan Pietersz. Coen, Maarten Harperls- zoon Tromp, Michiel Adriaansz. De Ruijter en de Evertsens; en eindelijk als een terrein voor zelfopofferende daden, waarbij hij Cornelis Dito, de held in stormgevaar, schetste en eindigde met te herinneren aan de redding, door A. Spoel alhier volbracht. Tweede spreker was de heer H. Roukens, die èn in proza èn in poëzy op indrukwekkende wijze de ramp schetste, welke aan 't Huisduiner strand op 13 October 1824 plaats greep, waarbij een 6tal redders en een 3tal schipbreuke lingen noodlottig in de golven omkwamen. Spreker deelde hierbij mede, dat de ramp, door hem vermeld, aanleiding heeft gegeven tot de stichting van de Noord- en Zuid- hollandsche Redding-Maatschappij. Derde spreker was de heer J. Brouwer, die de belangrijke redding verhaalde, door Martinus Van der Ham op 17 October 1834 aan het Huisduiner strand verricht, toen deze kloekmoedige man 10 maal achtereen door vloeden en vlagen naar een gestrand schip zwom, om de bemanning aan een anders wissen dood te ontrukken. Deze spreker besloot zijne voordracht met de dichtregelen, door den heer mr. A. Bogaers aan die roemruchtige daad gewijd. Vervolgens trad de heer G. E. Bron, Voorzitter van het plaatselijk Nutsdepartement, op, om de zilveren medaille met bijbehoorend diploma te overhandigen aan den sergeant schrijver A. Spoel, van den Marine-Torpedodienst alhier, door wien op 15 Juni 11. een kind uit de kolk van de sluis van 't Marine-établissement alhier is gered. Spreker schetste in welsprekende woorden de schoone, de grootsche daad van den redder en uitte den wensch, dat hij, dat alle aanwezigen steeds meer in 't leven mogen betrachten de zelfopofferende liefde jegens anderen, waardoor het leven eigenlijk eerst leven wordt. Met schoone, toepasselijke dicht regelen besloot spreker zijne toespraak, die met groote aandacht gevolgd werd. De bekroonde dankte voor de hulde hem gebracht, waarna fanfares weêrklonken en de samenkomst met de uitvoering van 't Volkslied besloten werd. De kleine kapel, onder directie van den heer L. A. Schouten, beijverde zich dezen avond om door toepasselijke en flinke uitvoeringen dit feestelijk samenzijn op te luisteren. Een woord van hulde aan die kapel en den directeur is hier zeker niet misplaatst. Gerust durven we verzekeren, dat de bezoekers der eerste Volksbijeenkomst in dit seizoen zich hun gang naar Tivoli niet zullen beklagen. In het talrijk bezoek vinde het Bestuur bij voortduring aanleiding om met ziine wellicht niet gemakkelijke taak voort te gaan. De Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging «Oefening kweekt Kunst" alhier gaf jl. Zaterdagavond eene uitvoering in 't lokaal «Tivoli" alhier. Een talrijk publiek gaf door zijne aanwezigheid blijk van belangstelling in deze werkzame Vereeniging. Ditmaal trad de hoofd-afdeeling in een 8-tal nummers op. Flinke proeven van bedrevenheid werden gegeven, en toen het geheel door eene Apothéose werd besloten, kon men gerust zeggen, dat door deae uitvoering de Vereeniging zijn goeden naam opnieuw gehandhaafd had. Met een geanimeerd bal eindigde deze bijeenkomst. Hedennamiddag zal alhier plaats hebben de beëediging van een viertal nieuwbenoemde 2de luitenants bij het 4de regiment vesting-artillerie. Door de Garnizoens-Yoedingscommissie, alhier, werd heden openbaar aanbesteed de levering van levensmiddelen en brandstoffen, gedurende het jaar 1888, ten dienste van de alhier garnizoen houdende troepen. Ingekomen waren 11 inschrijvingsbiljetten, als van Spek Zout Groenten Coces Lange turf per per per per per 100 K.G. 100 K.G. 100 K.G. 100 K.G.100 stuks. II. Iïit^sclmaun, Helder f 57.50 T. Vuu Zadelhoff, Zntfen. 57.40 I. Korver, Helderu 56.50 11.79 J. W. Coer, Deventer 54.90 Wed. P. De Graaff, Helder f 6.50 J. Huijzing, 5.50 D. Van Amcsfoort, 5.50 F. Th. De Han9, 4.90 C. Po9tma, 4.50 P. Schogen, - ƒ1.05 0.50 C. Schagen, 1.0.50 P. Bandsma, 0.94 0.47 A. Zwaan, 0.92 0.49 J. Kikkert, w 0.91 0.46 j- Men schrijft ons van Texel, dd. 31 October: «Een visscher van hier, die in de afgeloopen week een tochtje maakte naar Onrust, om op die zandbank naar brandhout te zoeken, was zoo gelukkig een versche zalm, van buitengewone grootte, te vinden. De visch was blijk baar even te voren door de branding op het strand geslagen. Aanstonds zette de visscher koers naar het Nieuwediep, waar hij zijn gevonden zalm voor f 21 te gelde maakte." Beroepen bij de Herv. gemeente te Hoorn op Texel de heer J. Van Dijk, candidaat te Vlaardingen. In het polderdistrict Oude-Niedorp zijn gekozen tot hoofd-ingeland de heer K. Over Cz. en tot lid van het dagelijksch bestuur de heer K. Bos Pz. Bevallen van eene dochter: A. F. J. KISJES-VAN BRUGGEN. Helder, 30 October 1887. Heden overleed mijne geliefde Zuster, Mejuffrouw DIRKJE BROUWER, in den ouderdom van circa 63 jaren, na eene ongesteldheid van eenige weken. Namens Broeder en Familie, K. BROUWER. Helder, 27 October 1887. Tot diepe droefheid harer betrekkingen overleed te Utrecht, na eene korte ongesteldheid, Mevrouw HEIJNING, geb. VAN GELDROP, in den ouderdom van 70£ jaar. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. 29 October 1887. Dankbetuiging. De ondergeteekende brengt bij deze zijn innigen dank aan vrienden en vriendinnen, voor den bijstand aan zijne Zuster, Mejuffrouw DIRKJE BROUWER, bewezen gedu rende hare ziekte, en in het bijzonder aan de Heeren Dragers, voor de laatste eer, aan zijne geliefde Zuster betoond. K. BROUWER. bij de Directie der Marine te Willemsoord, op WOENSDA6 den 9 NOVEMBER 1887, des voormiddags ten 11 ure, van: Het uitbaggeren van het Zuidelijk gedeelte en eenige plaatsen van het Noordelijk gedeelte van het Natte dok. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine, te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te WillemsoordAmsterdam en Hellevoetsluis, alsmede in de lokalen van de Provinciale Besturen van Noord-Brabant LimburgGelderland, Overijsel en Friesland en ter Secretarie van de Gemeentebesturen te Rotterdam en Dordrecht. Voor zooveel de voorraad strekt, zijn op franco aanvrage de bestekken ter griffie van de Directie der Marine te Willemsoord te verkrijgen. i De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op den 8 November 1887, des voormiddags ten 10 ure. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, bevattende de aannemingssom in cijfers en letterschrift, en de namen van aannemer en borgen, zonder doorhaling en bijconditiën en door den inschrijver onderteekend, moeten vóór of op den dag der aanbesteding, des voomiiddags ten 11 ure, vrachtvrij bezorgd worden in de daarvoor in het Directiegebouw geplaatste bus. Willemsoord, 31 October 1887. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. maakt den geëerden ingezetenen bekend, dat dagelijks zijn te bekomen voor billijke, concur- reerende prijzen: in alle fraaie kleuren; Kamerplanten, Bloemenmandjes en fraaie Bouquetten;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3