He Oestenat „MELHIEP" levert Oesters af OOST-INDIB. Technisch Bureau DE YOOGrT. I C. VAN DER WORP, WIJNHANDEL w. jager gerlings, Keizerstraat, nabij 't Heldersche Kanaal. J. E. DE JONGH, Agent. f 5.- per honderd. DE CONCURRENT. de nieuwste, smaakvol bewerkte Dames- Oorknopjes, Broches, Braceletten, Colliers, Porte-monnaies, Albums, Tasschen en diverse andere arti kelen, geschikt voor Cadeau. lene raime leaze linder-Speelgoei EenteAlkmaargevestigdMuziekonderwijzer, Cokes en Steenkolen. ACCORDEONS, VUL-REGULATEURKACHELS, 's Gravenhaagsche Hypotheekbank ZUIVER ROGGEBROOD Nederlanders, die dienstnemen bij het Indische leger, ontvangen, bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis, een handgeld van DRIE HONDERD GULDEN. Aanbrengpremie tien gulden. Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij het Departement van Koloniën en bij alle Burgemeesters. TECTORIUM. NIEUWSTE BEDEKKINGSSTOF voor GEBOUWEN, VERANDAH's, enz. Geen Kiespijn meer!! l l'b i 0 mondwater. Dr. POPP's Tandpoeder of Tandpasta, Dr. POPP's Kruideüzeep. Officier van Gezondheid, Arts, heeft zich gevestigd te Helder, Dijkstraat, H, N°. 396. Spreekuur 121. (firma J. H. ENSCHEDÉ) te HAARLE M. Depót te Helder: tegen betaling van Yoor 't openmaken beveelt zich aan JACOB ROTGANS, Vischstraat. Weststraat L. 87. Weststraat L. 88. ONTVANGEN: Piano, Yiool en accoordenleer, wenscht bij genoegzame deelneming eens per week te Helder te komen lesgeven. Conditiën billijk. Reflecteerenden gelieven zich te wenden, met franco brieven, letter A. K., aan den Boekhandelaar HERMs. COSTER Zn., te Alkmaar. GTLOPTE01? 45clSs>- H'L- 35 Kil°' KACHELKOLEN, 70 ets. per H.L., afgehaald aan de fabriek. Bezorgloon in de gemeente 2\ ct. per H.L. Bij groote partijen, te leveren naar verkiezing in eens of bij gedeelten, verminderde prijzen. Gasfabriek te Schageü. Geld op hypotheek, borgtocht, enz. Inkoop en beleening van Grootboek-kapitalen en andere Effecten. Incasseeringen tegen voordeelig tarief. Adres ten kantore van den Heer M. LANDENBERG, Candidaat-Notaris te Amsterdam, Keizersgracht 359. Door deze maak ik H.H. HARMONICA SPELERS attent op mijne prachtige sorteering welke, bekroond met de gouden medaille, nog door geene andere fabrikaten zijn overtroffen. De prijzen variceren van f 2 tot f 25. Oude worden ook gerepareerd of ingeruild. Alle stukken zijn van den naam mijner firma voorzien. Hs. NEDERKOORN. Langestraat, A 11 te Alkmaar. gemerkt welke gemiddeld 24 uren en langer branden zonder bijgevuld te worden, zijn in ruime keuze voorhanden bij Hd. SMIT, Heerenstaat, Scbagen. N.B. Gebrniks-aanwijzing gratis. Men gelieve vooral te letten op bovenstaand merk. voor Nederland. De Bank verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband en biedt voor het beleggen van gelden gelegenheid aan door uitgifte van pandbrieven. Informatiën en prospectussen zijn te bekomen bij den Agent voor Helder en omstreken: A. J. DE JONGH, te Helder. HH. Veehouders! 17 centen de 6 pond, a contant, bij H. KRANENBURG, Brood- en Koekbakker, Anna Paulowna. KANTOOR TELEFOON U d III F D 11 A M Administratiegebouw 2043. A Jfl M 1 ij li IJ A lil. Holl.IJz.Spoorw.Maatschappij, Kamer N". 32. Bekroond LONDEN 1887. ANTWERPEN 1887. Tectorium is waterdicht, Tectorium is buigzaa m, Tectorium laat 't licht door, Tectorium is onbreekbaar en ongevoelig voor eiken temperatuurs-invloed, storm of hagel. Attesten ter inzage, monsters en alle gewenschte inlichtingen gratis op aanvrage. I T I V O L. I. Zondag a. s.: BAL. bij gebruik van het wereldberoemde echte K..K. Hof-Tandarts Fli» PAPP^anatherin- Boven ieder ander Tandwater te verkiezen als voorbe hoedmiddel tegen Tand- en Mondziekten. bij welker gebruik men steeds gezonde en schoone Tanden behoudt. Dr. POPP's Tandplombeersel tot het zelf vullen van bolle Kiezen. is met het grootste succès ingevoerd tegen iedere soort van Huiduitslag; dezelve is ook bijzonder geschikt voor baden en is voor dit doel ook reeds veelvoudig met het beste gevolg gebruikt geworden. POPP's Zonnebloem-Oliezeep, fijnste en beste Toilet-Zeep, f 0.40. Prij9: Anatlierin-Mondwater, in flesschen van f 0.60, f 1.20 en f 1.75. Plantaardig Taudpoeder, f 0.80. Aromatische Tandpasta, f 0.40. Tandplombeersel, f 1. Kruidenzeep, f 0.35. WAARSCHUWING. AUe bestaande namaaksels van Anatherin-Mondwater zijn voor de gezondheid schadelijk volgens analyse; daarom waarschuw ik hiermede het geëerde publiek voor aankoop van zulke namaaksels. Dr. J. G. POPP, K.K. Hof-Tandarts en uitvinder der Anaiherin-Preparaten te Weenen. Depóts van alleen echte Anatherin-preparaten bevinden zich: te Nieuwediep bij W. V. BRUINVIS en bij J. VAN WILLIGEN (Magazijn „de Concurrent"*). GEL D. Ten kantore van den ondergeteekende zijn beschikbaar van particuliere geldgevers op éérste hypotheek landerijen sommen van f 1000 en hooger, tegen rentenkoers van den dag. Texel. J. H. MOOJEN. Een veelbelovend bakvjschje. Judic schreef onlangs in een der Fransche bladen een prijsvraag uit voor pikante coupletten; de belooning zou 200 francs zijn en tot de prijsrechters behoorde o. a. Sardou. De bekroonde coupletten bleken te zijn van een meisje van 14 jaren uit eene aanzienlijke familie, dat thans in een kostschool is. Het eerste gevolg van haar triumf is, dat de directrice van de kostschool baar niet houden wil. De coupletten moeten zóó gepeperd zijn, dat ze een marinier doen blozen. Nu er alom in den fande toch van niets anders sprake is dan van begrootingen, vraagt allicht iemand: hoe staat het daarmee in China? In het Heraelsche Rijk houdt men er zulk een ding als een budget niet op na zoo leest men in de //China mail' en het eenige onderdeel van 's lands inkomsten waarop staat valt te maken, zijn de door de Eeuropeesche beambten in de tractaathavens geïnde invoerrechten. Het is de zekerheid van deze rechten, waarop tot heden alle buitenlandsche leeningen van China gegrond waren. Al het overige is vaag. Toch kan men de jaarlijksche Rijks inkomsten van China globaal op 16,000,000 p. at. ramen, tot grondslag nemende door de Regeering te Peking jaar lijks vastgestelde minimum bedragen, welke de provinciale gouverneurs uit de plaatselijke belastingen in 's lands schatkist hebben te storten. Naar uit Budapest gemeld wordt, trok het sedert eenigen tijd de aandacht, dat op onderscheidene plaatsen van de Hongaarsche provincie Syrmia herhaaldelijk pas gehuwde jonge mannen plotseling stierven. Een ingesteld onderzoek moet aan het licht gebracht hebben, dat die ongelukkigen door hunne vrouwen vergiftigd werden, ten einde met hunne erfenis een vroolijken weduwstaat te kunnen voeren. In het dorp Bingula alleen zijn zeven jonge weduwen in hechtenis genomen, verdacht van hare mannen door vergif om het leven te hebben gebracht. De gendarmes hebben zich bovendien meester gemaakt van eene oude vrouw, in de streek bekend onder den naam van Baba Renduscha, die het vergif aan de vrouwen leverde, waarvan enkelen, naar gezegd wordt, met geen ander doel in het huwelijk traden, dan om zich zoo spoedig mogelijk van haren man te ontdoen en van zijne nalatenschap goede sier te maken. Het fraaiste van de hedendaagsche paleizen, zoo leest men in de particuliere correspondentie uit Parijs aan de „N.R Ct.", is ongetwijfeld de Hammam, het Turksche badhuis, dat zich achter de groote Opera in Moorschen stijl verheft. Het beginsel van het Turksche bad is, om gedurende zekeren tijd den mensch bloot te stellen aan een overmatigen graad van warmte, zoodat het vocht, dat hij in zijn lichaam heeft, met kracht door alle poriën van zijn huid naar buiten stroomt. Zijt gij op die wijze gedurende een kwartier of een half uur gestoofd en uitgestoomd, dan wordt gij in een nevenzaal, waar de warmtegraad iets lager is, gewreven en geknepen en uitgewrongen, als ware uw lichaam niets anders dan het deeg, waaruit een pasteibakker een taarten- korst zou moeten maken. Daarna wordt ge gewasschen en ingezeept met een schuimende massa en ten slotte krijgt gij een kouden waterstaai op uwe huid, of wel gij plompt u zelf in een kuip met koud water, die op eenmaal allen levensgeest weder opwekt, evenals het warme ijzer in een koude vloeistof tot staal wordt gehard. Deze behandeling lijkt wreedaardig en hardvochtig en toch, het tegendeel is waar. De Oosterlingen hebben dit alles niet uitgevonden voor niemendal. Wie in dezen Hammam gaat met gebogen rug en knikkende knieën en uitgeputte ledematen, komt er een uur later uit als een ander mensch, met den tred van een hert en den blik van een adelaar. Maar het is zaak, dat men dan gaat rusten. Als men door het koude water is heengegaan, dan moet men zich uitstrekken op een sofa, om na een uur weder geheel strijdbaar te zijn voor het gedrang des levens. Er ligt een wonderbare tooverkracht in dezen invloed van opvolgende groote warmte en koude op het menschelijk lichaam, en zelfs twee, drie dagen lang voelt men daarvan de weldadige werking. De Hammam, zooals hij te Parijs is ingericht, is inder daad een van de merkwaardigheden der hoofdstad. Er is een opeenvolging van drie Moorsche zalen voor het nemen der baden, zooals zeker de groote kalif Haroun-al-Raschid niet beter had in zijn woning. De eerste, ook de grootste, bestaat uit een hoog gewelf, van boven verlicht door sterren van gekleurd glas. Zij is in het rond voorzien van marmeren tafels, waarop de bezoekers zich uitstrekken, nadat zij hunne steedsche plunje hebben verwisseld voor de witte toga van een Romeinschen senator. Deze zaal is onder den grond zoo verwarmd dat de zweetdruppelen dadelijk parelen aan alle kanten van de natuurlijke kleedij, waarmede de mensch ter wereld kwam. De zaal voor het wrijven en voor de koude en warme stortbaden zijn daarnevens gelegen. Zij zijn ook van boven verlicht en zijn kleiner dan de eerste zaal, die verbonden is met de rustzaal door middel van een bassin met koud water, zoodat men, om van de eene zaal in de andere te komen, het bassin kan doorgaan. Deze inrichting is zeer vernuftig. Na al de beproevingen die men doorstaan heeft, hooge warmte, wrijving en koud water, is de rustzaal eeu soort van Eden, waar men op een gemakkelijke sofa een dag blad lezen, een stevig ontbijt gebruiken, of rustig een dutje doen kan. Dikwijls is beweerd, dat de Madeira-wijnen, die tegen woordig in den handel voorkomen, niet meer de echte soorten zijn en met deze niets dan den naam gemeen hebben. Dit is in zooverre onjuist, dat op Madeira nog zeer veel wijn gewonnen wordt en ook zeer veel wordt uitgevoerd. Wel heeft in 1873 de druifluis op het eiland groote schade aangericht, maar sedert heeft men op groote schaal Ame- rikaansclie druiven aangeplant. Waar is het echter, dat de uit deze druiven verkregen wijn in kwaliteit moet achter staan bij de oude inheemsche soorten. Toch wordt jaarlijks ongeveer 2,685,000 liter gefabriceerd. Niet meer dan de helft wordt hiervan uitgevoerd, zoodat de voorraad wijn in de pakhuizen van jaar tot jaar toe neemt. Thans is die reeds zóó groot, dat men er zich geen voorstelling van zou kunnen vormen. Het uitpersen van den wijn heeft op Madeira nog vol gens de oude eenvoudigste wijze plaats, nl. met de voeten. Het verwarmen van het druivensap geschiedt soms ook op zeer primitieve wijze, b. v. door in het vocht warm ge maakte steenen te leggen. De meest bekende wijnsoorten, die thans op Madeira worden gewonnen, zijn de malvezij, naar men zegt getrok ken uit de druiven, die in 1445 van Creta ingevoerd zijn de sercial, gewonnen uit de naar Madeira overgeplante Rijnwijndruif (Hochheimer;, de bual, de tinta, de verdelho en eindelijk onze gewone madeira, die het meest in prijs afwisselt. De wijnhandel is bijna geheel in handen van Engelschen. Yoorts wordt op het eiland nog veel appelwijn vervaar digd; deze wordt algemeen als zóó goed erkend, dat geen van de andere gefabriceerde appelwijnsoorten zich ook slechts in de verte met hem meten kan. Hyacinthen en Tulpen. Onder dezen titel bevat de „Pall Mali Gazette" eene correspondentie uit Holland, waaraan wij het volgende ontleenen. Weinige touristen, die Holland bezoeken, eindigen hun uitstapje zonder een dag in Haarlem te hebben doorgebracht. De oude stad is steeds het middelpunt geweest van den handel in bloembollen. Haarlem en zijne omgeving is voor de geheele wereld de stapelplaats voor dit belangrijk artikel. De bijzondere geschiktheid van den bodem om Haarlem, verklaart den buitengewonen bloei van dezen handelstak in Holland. Een blik op de kaart doet zien, dat de omgeving van Haarlem over een groote uitgestrektheid uit duinen be staat. Deze groote zandhoopen zijn in lang vervlogen ja ren door de werking van den wind ontstaan en bedekten den oorspronkelijken plantengroei, die in verloop van tijd tot leem werd. De bollenkweekers ondernamen de reusach tige taak, het zand en het leem beide te verwijderen. In den ondergrond werden de bollen geplant en juist deze grond is, bij doelmatige bereiding, zoo uitnemend geschikt voor den groei der bollen. De bollenkweekers hebben het land een geheel ander aanzien gegeven. Wat vroeger jaren dningrond was is nu bebouwd land. In alle richtingen loopen kanalen, waar langs het zand werd weggevoerd en die nu dienen bij het vervoer der bollen. De onkosten, die het uitgraven van den grond, den aan leg der kanalen, enz., met zich brachten, werden vergoed, doordien het zand gebruikt kon worden voor het opwerpen van dijken en het aanleggen van wegen. Hoe uitgebreid de bolienhandel in Holland is, bewijst de bloei der Vereeniging van belanghebbenden bij den bollen teelt'. Deze Vereeniging, welke onder het beschermheer schap van den Koning staat, en reeds sedert een vijf-en- twintigtal jaren bestaat, telt niet minder dan 14 afdee- lingen, met omstreeks 600 leden. Deze hebben zich bij schriftelijke verklaring verbonden, geen bloemen van bol gewassen in het land zelf of naar het buitenland te ver zenden, tenzij als monsters of voor tentoonstellingen en particuliere feesten. Leden, die deze bepaling overtreden, worden niet langer als zoodanig aangemerkt. Een der grootste handelsfirma's vormen de heeren E. H. Krelage Zoon. Het huis bestaat sedert een eeuw. De heer E. H. Krelage is de president der Vereeniging van bollen-kweekers en een autoriteit op het gebied van bollen teelt. Hij heeft een bibliotheek laten bouwen, die haar weerga niet vindt. Men treft er kasten aan, die 10000 boekdeelen bevatten. Het zijn werken over bollenteelt en aanverwante onder werpen, in een half dozijn talen. De heer Krelage liet ons eene verzameling gekleurde schetsen zien van hyacinthen en tulpen, die in de laatste drie eeuwen werden gekweekt. Er waren zeer belangwek kende geschriften en teekeningen onder, uit den tijd waarin 13,000 en 14,500 gulden betaald werd voor een enkelen bol. In de smaakvolle en echt Hollandsche ontvangkamers vindt men honderden medailles, waarmede de firma op ver schillende tentoonstellingen werd bekroond zoo mede herinne ringen aan het bezoek, van Koningen en Koninginneh, Prinsen en andere hooggeplaatste personen. In de laatste jaren is de handel, tengevolge van de daling in prijs, zeer toegenomen. Krelage heeft den naam, de dledigste verzameling tulpen te bezitten. Verscheiden soorten uit de periode van den tulpenhandel worden nog gekweekt. Toen de laat bloeiende, gedeeltelijk gekleurde variëteiten zoo verbazend in trek waren, betaalde de firma dikwerf acht guinea's voor een enkel exemplaar. Tegenwoordig kan men voor dit bedrag honderden bollen verkrijgen. In de tuinen der heeren Krelage worden om streeks 18,000 verschillende soorten gekweekt. De firma heeft niet minder dan vijftig tuinlieden in haar dienst. Een paar mijlen van Haarlem, te Vogelenzang, zijn de tuinen gelegen der //Algemeene Maatschappij voor Bloembollen teelt". Hyacinthen worden voornamelijk bij Haarlem gekweekt. Telken jare worden millioenen exemplaren verkocht, tot een bedrag van duizenden ponden. Tachtig bunders zijn aan dezen landbouw gewijd. Er zit nu voor een waarde van 20,000 p. st. in den gron.1. Aan het slot van zijn brief wijst de correspondent op het gevaar, gelegen in de overproductie in dezen tak van handel. Tot bespottelijk lagen prijs kan men zijn tuin met Hollandsche bollen vol planten. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4