advertentiën. yoèebrood; Vervolg Nieuwstijdingen, Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Engelsche geneesheer dr. Mackenzie, die den Duitschen Kroonprins behandelt, is naar San Remo ver trokken, ten einde den toestand van den patiënt te onder zo eken. In geneeskundige kringen wordt over het al of niet doelmatige eener uitwendige operatie gesproken. Men zegt, dat de Paus de politie van de stad Rome heeft verzocht, zich te belasten met het toezicht op de Tentoonstelling in het Vatikaan. Men beschouwt dit als een bewijs van verzoeningsgezindheid. Op 1 Januari a. s. zal de Tentoonstelling door den Paus in persoon worden geopend, in tegenwoordigheid van het corps diplomatique en een groot aantal genoodigden. Bij deze gelegenheid zal een marscli worden uitgevoerd, door Gounod speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd; waarschijnlijk zal de com ponist uit Parijs overkomen, om de uitvoering te dirigeeren. De verdere ceremoniën en feestelijkheden zullen plaats hebben in de volgende orde: Op den 31 December zal de Paus de II. Mis van zijn priester-jnbilé opdragen in Sint- Pietor. De ingangen, die op het Sint-Pietersplein uitko men, zullen bij die gelegenheid gesloten blijven, terwijl aan den kant der sacristie alleen toegang zal worden ver leend aan degenen die voorzien zijn van een kaart. Den 2 Januari zal in de kerk van St. Laurentius een plechtige séance gehouden worden, waarbij de meest beroemde rede naars, bepaaldelijk de kardinalen Alimonda en Capecelatra, de belangrijkste gebeurtenissen uit het leven en het paus schap van Leo XIII zullen bespreken. Den 6 Januari, op den feestdag der IIH. Driekoningen, zal in de daartoe luisterrijk ingerichte zaal boven de vestibule van Sint- Pieter de heiligverklaring worden afgekondigd van de gelukzaligen der Sociëteit van Jezus en van de zeven gelukzalige stichters van de orde der Servieten. Jl. Zaterdag heeft een politie-commissaris den Franschen generaal Caffarel, die nog steeds in hechtenis is, medegedeeld, dat hij was geschrapt van de lijst der ridders van het Legioen van Eer. De generaal, die van dit besluit nog niet wist, verloor de onverschilligheid, welke hij tot dusver heeft betoond. ffOok dit nog zeide hij, terwijl hij doodsbleek werd het is te veel en te onrechtvaardig. Mijn Legioen heb ik toch werkelijk wel verdiend." En terwijl de tranen zijn oogen ontsprongen, scheurde hij de roset uit het knoopsgat en wierp deze op den grond. Gisteren is in de Agricultural Hall te Londen een wedstrijd gehouden tusschen eenige der bekende Comboy's van de Amerikaansche Tentoonstelling, te paard ter eene en twee vermaarde wielrijders ter andere zijde, nl. den champion van Amerika, den heer Woodside, en den cham- pion van Engeland, den heer Howell. Te Brussel hebben vier schoolknapen op straat om een meisje gevochten, waarop zij alle vier verliefd waren. Een hunner stak zijn medeminnaar eindelijk een dolkmes tot aan het gevest in den rug. De gekwetste werd bij een apotheker binnengedragen, de drie jongens met het meisje naar een politiebureau gevoerd, waar zij na proces-verbaal werden vrijgelaten. Aan Koning Ja Ja, die onlangs uit Opobo was gezet, is een verblijf aangewezen te Christiaansborg. De Regeering van de Goudkust geeft hem dagelijks 1 p. st. voor hem en zijne bedienden. De vrienden van Ja Ja zeggen, dat hij niets kwaads deed en dringen op eene enquête aan. Bij de Parijsche firma Dalmann Lévy is dezer dagen het eerste deel verschenen van een nieuw groot werk van Ernest Renan, getiteld: „Histoire du peuple d'Israël". De voorrede behelst de volgende regelen: »Om het plan, dat ik meer dan veertig jaar geleden opvatte, het schryven der //Geschiedenis van den oorsprong des Christen- doms," logisch te volvoeren, had ik eigenlijk moeten beginnen met het deel, dat de lezer thans in handen heeft. Dat ik dit niet deed, dat ik met mijn Leven van Jezus" in eens het hart der quaestie raakte, was te danken aan de onzekerheid van ons aard- sche leven, daar het mij vóór alles te doen was om de studie der eerste anderhalve eeuw van het Christendom. En dan, ik erken het gaarne, trok Jezus mij bijzonder aan. De droomen van een Godsryb, met zijn beginselen van liefde tot den naaste en opofferingen ten bate van anderen, hebben mij steeds bekoord. Zoodra het mij voorkwam, dat het mij gelukken zou de geschie denis van Israël zóó te behandelen als die van Jezus, van de apostelen en van de eerste kerkelijke gemeente, kreeg ik nieuwen moed. Sedert zes jaar heb ik al mijne krachten aan dit groote werk gewijd. Het is thans in ontwerp gereed tot den tijd van Esra, d. i. tot de definitieve vestiging van het Judaïsme. Mocht ik sterven, dan zou men de drie deelen, waaruit dit werk bestaan zal, wel reeds terstond kunnen uitgeven. Dan zouden alleen de twee laatste deelen niet zoo goed afgewerkt zijn als het eerste. Blyf ik leven, dan verschijnt het tweede deel over een jaar en het derde over twee jaar. Mocht mij dan nog de noodige kracht gegeven zyn, dan schrijf ik een nieuw werk in één deel, de geschiedenis der Makkabeërs. Dan kom ik weder tot het //Leven van Jezus" en is de kring, dien ik doorloopen wilde, weder gesloten. Dit nieuwe werk, of vierde deel van het thans verschijnende, is veel gemakkelijker te schrijven dan de andere; ik zou bijna durven zeggen dat iedereen het wel doen kon. Mocht het mij niet gegeven zijn, dan zou ik mijn uitgever willen verzoeken één der talrijke werken, die in Duitschland over dit tijdvak verschenen, te doen vertalen en dus mijn arbeid aan te vullen. Ik erken echter gaarne, dat de voldoening, mijn arbeid reeds zoover gevorderd te zien, mij zoo danig sterkt, dat ik alle hoop heb het qpk te zullen voltooien. Is dit het geval, dan zal ik gaarne instemmen met den lofpsalm van den ouden Simeon en zeggen«Laat nu, o Heer, uw dienst knecht gaan, in vrede naar uw woord." Te Hamburg heeft men reeds herhaaldelijk getracht om versch vleesch uit Zuid-Amerika in te voeren, maar tot nog toe zijn de pogingen, om zulks op eenigszins groote schaal te doen, nog slechts bij uitzondering gelukt. Thans verneemt men uit Buenos-Ayres, dat zekere Pedro Beek geslaagd is in het vinden van een middel om vleesch min stens 40 dagen in geheel verschen toestand te bewaren. Het middel zou door ervaren geneesheeren onderzocht en uitmuntend bevonden zijn. Is dit zoo, dan is zeker eene belangrijke quaestie hare oplossing nabij. Benoemingen, enz. Benoemd bij de dd. schutterij te Alkmaar tot 2den luit. dr. J. Broers, thans schutter. De 1ste luitenant W. J. C. B. Droogleever Fortuijn, bij het 4de regiment vesting-artillerie benoemd tot kapitein voor speciale diensten, wordt van Woerden verplaatst naar hier. Vischbericht. Gedurende de afgeloopen week maakten de kustvisschers over het algemeen, het vergevorderd seizoen in aanmerking genomen, vrij goede zaken. Door de korders werd vooral veel kleine schol gevangen, waarvoor ter afslag, niettegen staande den ruimen aanvoer, hooge prijzen werden besteed. De vangst van tong was daarentegen zóó zuinig, als men dat in vele weken niet gewoon was. Nog slechts zeer weinig vaartuigen oefenden de beugvisscherij uit. De schelvischvangst was dan ook nog niet bijzonder ruim en wanneer niet de sloepen P. R. 7 en II. D. 30 met een goeden vangst dezer vischsoort van de groote Noordzee- visscherij waren binnengekomen, zou de aanvoer schaars zijn geweest. Ook werden door één der sloepen de eerste kabeljauwen aangebracht. Haring werd nogal gevangen en bracht, nu de sloepen behoefte aan aas hadden, den trekkers goed geld op. Ter afslag kwamen700 tongen, 270 roggen, 3 tarbotten, 14 kabeljauwen, 12,260 schelvisschen, 556 mandjes kleine schol, 109 manden schar en 138 tal haring; groote tong gold 60 a 70 cents, kleine idem 15 k 25 cents, rog 73 k 95 cents, tarbot f 12.levende kabeljauw f 3.35, doode idem f 2.35 per stuk, schelvisch f 43 a f 14 't honderd, kleine schol f 2.50 ii f 3.90 per mandje, schar f 1.a 1.35 per mand en haring f 4.15 k f 6.30 per tal. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: A. Bolding, geb. Veen, Z. T. Kreuger, geb. Assen- derp, D. I. Verfaille, geb. Schild, Z. A. Heijligenberg, geb. Guddeke, Z. H. Wever, geb. Schenkel,J Z. H. Mangel, geb. Horn, D. G. E. P. Haas, geb. Kikkert, Z. M. A. Withagen, geb. Van der Zwan, D. Overleden: W. A. J. Buhse, 5 jaren. T. Verboom, 67 jaren. J. Broekman, geb. Snyders, 60 jaren. Gemeente ZIJPE, van 21 tot 28 October. OndertrouwdGeene. Gehuwd Lammert Brommer, jonkman, arbeider, 25 jaren, en Guurtje Schrijver, jongedochter, 22 jaren. Geboren Pieter, zoon van Hillcbrand Delveren Jantje Schrieken. Maartje, dochter van Arie Bakker en Antjc Kater. Barend, zoon van Barend Asjes en Catharina Grapendaal. Geertje, dochter van Pieter Wildeboer en Bregtje Metselaar. OverledenJacob Sluis, echtgenoot van Aaltje Arends, 53 jaren (overleden te Wieringerwaard). Van 28 October tot 4 November. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. GeborenThcodorus, zoon van Klaas Tesselaar en Anna Esseling. Jan, zoon van Johannes Smit en Rikste Driesman. Wilhelmina, dochter van Pieter Struif en Louisa Schager. Overleden Geene. Levenloos aangegeven kind van het vrouwe lijk geslacht van Jan Breed en Antje Dalenberg. Gemeente SCHAGEN, van 1 tot 7 November. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenNeeltje Lampe, geb. Koorn, D. Adriana Dutscher, geb. De Leeuw, Z. Geertje Blok, geb. Swaab, D. OverledenCornelis Nieuwland, 54 jaren en 9 maanden. Levenloos aangegeven kind van André Daniël De Rooij en Aagje Zwakman. Gemeente OUDE-NIEDORP, van 1 tot 31 October. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Grietje, dochter van Jan Kroon en Antje Koster. Jan, zoon van Jan Broersen en Trijntje Schilder. Pieter, zoem van Willem Semeins en Trijntjo Van der Hoek. Klaas, zoon van Jacob Schoen en Sientjo Poezer. OverledenJan Wit, echtgenoot van Maartje Molenaar, 83 jaren. Maartje Molenaar, weduwe van Jari Wit, 83 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). a i O Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 7, 12 8! 8 8 12 zo. 6 k. o. 0.8 otn. 9 no. 8 w 748.8oj -9.70 752.36; -6.14 759.52 f L02 759.67, f 1.17 7.0 7.8 5.8 7.3 - 1.6 -1.5 -0.9 -1.0 0.91,wein.gv. 0.85 Slechtw. 0.95 Golvend 0.95' Weêrsgesteldheid: 6 Nov. 12 u. Betr., regenbuien, gcedweer. 7 Nov. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 8 Nov. 8 u. Mistig, nevelig, goedweer. 8 Nov. 12 u. Idem. Marktberichten. TEXEL, 6 November. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzenKocboter 55 a 60 cents per half kilogram. Kip-eieren f 5.a 5.50 per 100 stuk. Koehuiden 32 cents per kilogram. Wilde Eenden 75 a 85 cents, Hazen f 1.50 a 1.90, wilde Konijnen 50 a 55 cents, alles per stuk. ALKMAAR, 5 November. Veemarkt: 3 Koeien, f 160a200; 26 nuchtere Kalveren, f8 a 165 116 Schapen, f 10 a 20; 50 magere Varkens, f 9 a 13; 181 Biggen, f 3 a 6; 11 Bokken en Geiten, f 4 a 9, alles per stuk. ALKMAAR, 7 November. Veemarkt: 82 vette Kalveren, f 40 a 110; 9 nuchtere dito, f 6 a 12; 306 Schapen, f 16 a 25, alles per stuk. 65 vette Varkens, 36 a 46 cents per kilogram. HOORN, 5 November. GraanmarktTarwe f 5.75 a 8. Rogge f 4.a 5.25, Gerst f 3.75 a 5.25, Haver f 2.75 a 4. Witte Erwten f 10.25 a 11.— Groene dito f 9.50 a 12. Grauwe dito f 11 a 16, Vale dito f 7.75 a 15.Bruine Boonen f 6.25 a 11.alles per hectoliter. Veemarkt: 24 Paarden, f 30 a 200; 26 Schapen, f 14 a 19; 38 Lammeren, f 8.a 16.50; 5 Kalveren, f 12 a 20 4 Varkens, f 16 a 12; 4 Zeugen, f 30 a 35208 Biggen, f 2.50 a 5. 130 Kippen, f 0.40 a 1.50, alles per stuk. 800 Kip-eieren, f 5 per 100 stuks. 1000 kop Boter, 70 a 75 cents per kop. 20 h. Aardappelen, f 1.80 a 2.2030 b. Peren, f 1.50 a 4. en 40 h. Appelen, f 2 a 3 per hectoliter. SLOTEN (Noordholland}, 4 November. Op de tweede Najaars- Veemarkt waren ongeveer 150 Geldekoeien aangevoerd. Bij een gedrukten handel liepen de prijzen van f 65 tot f 100 per stuk. AMSTERDAM, 7 November. Veemarkt470 Runderen, lste kwaliteit 62, 2de kwaliteit 57 en 3de kwaliteit 48 cents per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 100 a 210, 1 Graskalf; 48 nuchtere Kalveren, f 4 a 7; 455 vette Varkens, 34 a 40 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Geldersche Blauwe f 1.60 a 1.70, Zeeuwsche Flakkeesche f 1.80 a 2.dito Blauwe f 1.60 a 1.70, dito Poters f 1.10 a 1.25, dito Duin Zand f 4 a 5, Pruisische Hamburgers f 2.40 a 2.50, Saksische Jammen f 2.20 a 2.30, Friesche Franeker Jammen f 1.65 a 1.75, dito Engelsche f 1.10 a f 1.25, dito Dokkumer Jammen f 1.75 a 1.90, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2.a 2.50, alles per stuk. UTRECHT, 7 November. Op de Paardenmarkt waren 1062 Paarden en Venlens aangevoerd. De Paarden werden verkocht van f 30 tot f 400 en de Veulens van f 70 tot 240 per stuk. De handel was redelyker waren ook buitenlandsche kooplieden. DEVENTER, 7 November. Ter Paardenmarkt waren aan gevoerd 147 stuks. Geede jonge Paarden golden f 150 a 250, Werkpaarden f 80 a 120, Veulens f 40 a 60, Paarden voor de slachtbank f 20 a 30, alles per stuk. Naar men verzekert, zijn de voorstellen tot Grond wetsherziening, |jl. Zaterdag door de Eerste Kamer aan genomen, reeds door den Koning bekrachtigd. De leden van de Tweede Kamer zijn tot hervatting van de werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 14 dezer. Volgens particulier bericht, is Zr. stoomschip #Banda", hetwelk, blijkens berichten uit Indië, vermist werd, door Zr. Ms. stoomschip *Macassar" gevonden. Zr. Ms. monitor //Panter", van Hellevoetsluis komende en tot aan IJmuiden begeleid door Zr. Ms. schroefstoom- schip Alkmaar", is in goede orde in het Marinedok te Amsterdam aangekomen. In de buitengewone vergadering van het plaatselijk Nutsdepartement, te houden op Vrijdag den 11 dezer, zal als spreker optreden de lieer F. D. Henny, van Ütreqht. Wij meenen wèl te doen door do aandacht onzer lezers op het optreden van genoemden spreker te ves tigen, en tot een bezoek dier Nutsvergadering aan te sporen. De heer Henny heeft zich in onderscheidene plaatsen des lands als spreker een zeer gunstigen naam verworven. Een aantal verslagen van vergaderingen, waarin genoemde heer de spreekbeurt vervulde, zijn ter onzer beschikking uit die alle kiezen wij een verslag van de algemeene ver gadering der Utrechtsche Vereeniging voor Fabrieks- en Handwerks-Nijverheid. Daarin wordt gezegd, dat de heer H. zijne talrijke hoorders vergastte op de voordracht van een 4tal door hem zeiven vervaardigde stukjes. De verslag gever besluit zijn verslag aldus,/Met volle recht mag hier het woord vergastte gebezigd worden, want niet alleen was de inhoud dier stukjes geschikt om zelfq den meest zwartgallige een gullen lach te ontlokken, maar de onnavolg bare wijze, waarop zij werden voorgedragen, alsmede de mimiek en gestes, hielden de aandacht voortdurend gespannen." Onze aanbeveling om niet te verzuimen den heer Henny te hooren, als hij a. s. Vrijdagavond hier optreedt, steunt vooral ook op de omstandigheid, dat wij den naam van dien spreker vinden vermeld tusschen de namen van prof. Jan Ten Brink, dr. Schaepman, prof. Alberdingh Thijm, Justus van Maurik en andere beroemde sprekers, die dezen winter in y Oefening kweekt kennis" te 's Gravenhage zullen optreden. We herinneren ten slotte, dat de Nuts vergaderingen, tegen door het Bestuur te stellen voorwaarden, ook aoor niet-leden kunnen worden bezocht. Het Fransche schip //Souvenir", dat eenigen tijd geleden met bestemming van Honfleur naar St. Petersburg lek en met gescheurde zeilen alhier binnenliep, is gisteren, na voldoende te zijn gerepareerd en de lading dynamiet onder behoorlijk toezicht te hebben ingenomen, weder van hier vertrokken. Het zal wegens het inmiddels vergevorderde jaargetijde en den minder gunstigen toestand van hetschip echter de reis naar St. Petersburg niet vervolgen, maar naar Honfleur terugkeeren. De heer G. M. Klinkenberg, te Egmond aan Zee, is benoemd tot hoofd eener openbare school te Haarlemmermeer. Tot Penningmeester van den polder Heer-Hugowaard is benoemd de heer C. Swager, aldaar. xx 124jarige echtvereeniging °o< van i£ W. JONKER Jr. en S C. C. BLEWANUS. Erica, bij Nieuw-Amsterdam, 12 November 1887. Bevallen van een Zoon: I. VERFAILLE—SCHILD. Helder, 6 October 1887. Bevallen van eene Dochter: M. KALIS, Echtgenoote van D. BAKKER. Burg op Texel, 7 November 1887. De Schout-bij-nacht en Mevrouw CRAMER—DE HAAN en de Luitenant ter zee en Mevrouw BACKER—CRAMER betuigen hun oprechten dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van Mevrouw de Weduwe A. M. L. DE HAAN, geboren DE HELBlG. Hellevoetsluis, 8 November 1887. Oproeping. Ieder, die iets te vorderen heeft van-, of verschuldjgd is aan wijlen Mej. DIRKJE BROUWER, in leven Winkelierster, Middenstraat, Helder, worden verzocht hunne rekeningen in te zenden of betaling te doen aan P. SCHAGEN, Loodsgracht, als daarvoor gemachtigd. Departement Helder. BUITENGEWONE VERGADERING op VRIJDAG 11 NOVEMBER 1887, 's avonds 8 uur, in „Tlvoli". Spreker: de Heer F. D. HENNY,. van Utrecht. Entrée voor een Heer, met of zonder Dame, f 1. voor eene 0.25. Het Bestuur. 17 cents de 6 pond, 10 stuks f 1.60, bij C. BRUIN, Anna Paulowna. Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van Veevoeder, Zaaizaad en Meststoffen, te Schagen. Zij, die nog lid willen worden en koeken door de Vereeniging wenschen te ontvangen, of leden die hunne inschrijvingen willen vergrooten, kunnen zich tot Vrijdag 18 November aanmelden bij den ondergeteekende P. BUIS Jz., te Schagen, Administrateur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3