DEPOTS VAN THEE, WIJNHANDEL Keizerstraat, nabij 't Heldersche Kanaal. J. E. DE JONGH, Agent. VOERBROOD, M. RAVENSWAAY ZONEN, Holloway's Pillen, Thieine's Mnziek-Bibliotheek. THIEME'S Boel- l C. VAN DER WORP, Openbare Verkooping, Boeren- en Bouwgereedschappen, Openbare Verkooping, ARTILLERIE-VRIJKORPS. AMSTERDAMSCHE COURANT. van W. JAGER G ER LI N CS, (firma J. H. ENSCHEDÉ) te HAABLEM. Depót te Helder: 17 cents de 6 pond, 10 stuks f 1.60, bij C. BRUIN, Anna Paulowna. uit het magazijn van te GOBOCHEn. Deze THEEËN worden afgeleverd in ver- zegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. onsmet vermelding van Nommer en Prijs, voor zien van nevensstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van gecerde orders aanbevelende. Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. het meest de volksgunst genietende middel, ter genezing van vrouwelijke kwalen. Na vele jaren van ondervinding is het onwedersprekelijk bewezen, dat er geen geneesmiddel is, gelijk aan Holloway's Pillen, in het genezen van kwalen der vrouwen eigenderzei ver versterkende en zuiverende eigenschappen maken dezelve onschadelijk en onwaardeerbaar. Zij kunnen genomen worden door vrouwen van eiken leeftijd, voor iedere wanorde of onregelmatigheid in het gestel, de oorzaak daarvan spoedig verdrijvende en daar door de lijderes eene krachtige gezondheid wedergevende. Als huismiddel zijn zij onvergelijkelijk en kunnen door oud en jong worden ingenomen, gezondheid en veerkracht her stellende, nadat ieder ander middel bewezen is onvoldoende te zijn. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Eén Gulden per deel. "^8 Deel 11. (niet moeielijk.) Deel 16. (niet moeielijk.) Millöcker, Carlotta-Walzer. Richards, En Absence. Romance. Rixuer, Landjagermarsch. Millöcker. Kosackeoritt. Galop. Marcailhou, Indiaoa. Valse. Richards, Mar ie.. Nocturne. Lefébure-Wély,La Retraite Militaire. Caprice. Deel 12. (gemakkelijk.) (voor Piano gearrangeerd door Krug). Abt, Gnte Nacht dn mein herzigea Kind. Gouuod, Marsch ans Fanst. Mendelssohn, Es ist bestimmt in Gottes Rath. Verdi,Miserére aus „der Troubadour." Gumbert, O bitt euch liebe Vögelein. Gumbert, Das thenre Vaterhaus. Der Tyroler und sein Kind. Flotow, Martha. Deel 13. (niet moeielijk.) Wallerstein, Jahrmarkts Polka. Stern, The Musical Box. Plaisanterie musicale. Reissiger, Feëureigeu-Walzer. Lanner, Grossmütterchen. Landlsr. Langer, Grossvaterchen. Landler. Wallerstein, Jenny Lind's Polka. Arditi, II Bacio. Walzer. Die letzten Walzer eines Wahnsin- Deel 1*. (niet moeielijk.) LaDge, Zitherklünge. Liindliches Tonbild. Krug, Ein Tag in den Tyroler Alpen. Romantisches Tonstück. Jungmann, Heimweh. Melodie. Lefe'bure-Wély, les Cloches du Mo- nastère. Nocturne. Knhe, Home sweet Home. LaDge, Blumenlied. Melodie. Deel 15. (niet moeielijk.) Strauss, Zigeunerbaron-Quadrille. Strauss, Kriegsabeuteuer. Schnell Polka. Strauss, Schatz-Walzer. Millöcker, Schiffsjungeu-Marsch. Millöcker, Postcriptum. Polka-Ma zurka. Elk deel hemt gemiddeld 40 bladzijden en is met prachtige f noten zeer duidelijk op zicaar papier gedrukt. Muziekliefhebbers mogen niet verzuimen kennis te maken (f i met deze bijzonder goedkoope en nette uitgaaf van de (i meest gezochte Pianomuziek. Elk deel is voor slechts één gulden afzonderlijk krijg baar bij alle Boek- en Muziekhandelaren. Naar plaatsen waar dezen niet gevestigd zijn geschiedt de toezending na (j ontvangst van postwissel (waarop de verlangde deelen aan te i gevenonmiddellijk en franco door Strauss, Brautschau. Polka. Strauss, Einzugsmarsch. Millöcker, Ein lieber Schatz. Polka fran^aise. Millöcker, Gilda-Walzer. Genée, Nanon-Quadrille. Deel 17. (middelzwaar.) Pauer, La Cascade. Morceau de -j Concert. Leybach, Les Rameaux. Fantaisie (J brillante. SidueySmith,DerFreischütz. Grande 5 Fantaisie de Concert. Deel IS. (middelzwaar.) Reinecke, Eiu Taozchcn. Aus „Der (j Jugeudzeit". Niels W. Gade, Novellette. Aus [J „Aquarellen". Schumann, Impromptu. Aus „Bilder fl aus Osteu*. Beethoven, Türkischer Marsch. Aus i] „Die Ruinen von Athen". Niels W. Gade, Miguon. Aus „Phau- tasiestüeke". Chopin, Trauermarsch. Jadassohn, Elsa's Traum. Aus j „Loheugrin". Schumann, Aufschwung. Aus „Phan- tasiestücke*. Moszkowski, Albumblatt. Deel 19. (niet moeielijk.) Krug, Abendgebet. Religiöses Ton stück. Oesteo, Alpenglühen. Idylle. Lange, Der Neugierige. Mendelssohn, „Tch wollt' meine t Lieb' ergösse sich". Richards, Des Wanderer's Traum. Romance. Wallace, La Petite. Polka de Concert. Badarzewska, LaPricred'uneVierge. Richards, Eu Absence. Romance. Deel 20. (middelzwaar.) Willmers, Un jour d'été en Norvège. Grande Fantaisie. Scharwenka, PolnischeNatioualtanz. Hiller, Gesang der Nixen. Aus (j „Loreley" von Reinecke. Jadassohn, Salonstück. Reinecke, Widmuug. Aus „Der jj Jugeudzeit". Tschaikowsky, Rêverie du Soir. Officier van Gezondheid, Arts. heeft zich gevestigd te Helder, Dij/:.•straat, H, N°. 396. Spreekuur 121. Notaris RACK X, gevestigd te Wieringerwaard, zal publiek verkoopen, op MAANDAG 14 NOVEMBER 1887, des avonds 6 uur, in de herberg van A. KIST, te Zuids.c har wou.de: sfe/yjfc Eene hechte en sterke KAPBERG met Erf, aan den Dorpsweg te Broek op Langedijk, met twee daarachter gelegen akkers uitmuntend BOUWLAND en het daarbij behoorende WATER, Sectie B, Nos. 1159, 395, 1158 en 1162, samen groot 22 aren, 94 centiaren. Acht akkers uitmuntend BOUWLAND, gelegen te Ziiidscharwoiidc, waar- van zes aan de Cornelis Bakkersloot en de Trofveert, Sectie C, N°. 1593, groot 1 hectare 50 aren, 30 centiaren, en twee aan de Cornelis de Boersloot, Sectie C, Nos. 657, 656, 659 en 658, samen groot 50 aren 70 centiaren. Eigendom van den Heer P. SLOTEMAKER, te Zijpe. Verhuurd: de Kapberg met Erf tot Kerstmis 1887 aan M. KAAS en J. WAGEMAKER, voor f 18.per jaar en het Bouwland tot Kerstmis 1888 aan PIETER KAAS, voor f 5.per snees. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris, met de veiling belast. op DINSDAG 15 NOVEMBER 1887, 's morgens ten 10 ure, ten huize van G. BAKKER Jbz., te Bsirsingcrlioi'ii, van: zooals: Kanis, Kaastobbe, Emmers, enz. Huisraad en Inboedel, waaronder: 2 Kabinetten, Glas-, Porcelein- en Aardewerk, Koper- en Ijzerwaren, een Speelwagen en hetgeen meer te koop zal worden aangeboden. J. VAN DER MA ATEN, Deurwaarder. op WOENSDAG 16 NOVEMRER 1887, 's morgens ten 10 ure, ten huize van J. KOOIJ, te Schagerbrug, van een Kalfkoe, een Geldekoe, een /pfTJrvf bonte Ket (oud 12 jaar), een Bak- wagentje op veeren, eenige Koek- en Broodbakkersgereedschappen, waaronder een Builkist, en hetgeen meer te koop zal worden aangeboden. J. VAN DER MAATEN, Deurwaarder. J. J. SLIKKER, te Koegras (gem. Helder), vraagt ten spoedigste: een bekwaam Broodbakkersknecht. Vergadering der leden op ZONDAG 13 NOVEMBER 1887, 's namiddags 2 uur precies, in „Musis Sacrum". Het Bestuur. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen- De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bnrean: Lokaal „De Brakke Grond,Nes 53. Dezer dagen werd door dr. L. Mulder, uit Gravenhage, eene lezing gehouden in de afdeeling Enkhuizen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, bijeengekomen te Hoogkarspel. De heer Mulder, die in Februarijll. zou opgetreden zijn, maar toen door ongesteldheid verhinderd werd, wenschte dezen avond de afdeeling Enkhuizen een blijk te geven van zijne sympathie, door de eerste der spreekbeurten, welke hij dezen winter zou houden, in haar midden te doen plaats vinden. Tot onderwerp zijner lezing was gekozen «het weideland in verband met vruchtwisseling''. De spreker ging uit van de onderstelling, dat aan het bouw land veel meer zorg wordt besteed dan aan weiland. Dit laatste wordt zelfs als stiefkind behandeld, en het schijnt dat sommige landbouwers meenen al genoeg te doen, als ze den gevallen mest wat slechten, en de stekels weghouden. Krijgt het bouwland soms véél, het weiland meermaal nagenoeg géén mest. En toch wanneer wordt nagegaan, waarvan de plant leeft, uit welke bestanddeclen ze is samengesteld en van waar ze de stoffen moet halen om te kunnen ontwikkelen tot vollen wasdom, dan blijkt genoeg, dat de bodem de voornaamste voorraadschuur is, waaruit te halen valt, wat noodig is voor den groei der planten. De onverbrandbare deelen kali en phosphorzuur moeten nood wendig in den grond aanwezig zijn, zal eene plant goed gedyen. Waar ze in mindere mate wordt aangetroffen, moeten de planten lydend voortleven of sterven, zoolang het onvolledige niet wordt aangevuld. Zit in den gevallen mest een gedeelte der aan den grond ont trokken kali of phosphor, bij lange na is dat gedeelte niet toe reikend om voortdurend vruchtbaarheid te onderhouden. Waar afgaat en niet bijkomt, vermindert de voorraad. Dit blykt ook in de afnemende opbrengst van sommige streken, waardoor als het ware de Nederl. landbouwer zich gedrongen moet gevoelen, om in de bestaande ongunstige tijdsomstandigheden zijn heil te zoeken in verbetering van den grond. Hij wenscht goene reclame te maken voor het gebruik van kunstmeststoffen, maar raadt toch ernstig aan ook dc weilanden van meer meststof te voorzien en kent dan aan superphosphaten en cainiet dc eerste plaats toe. Waar men evenwel meent van dezen kunstmest gebruik te zullen maken, moet de spreker er wel op wijzen, dat men voorzichtig heidshalve bij het koopen een attest vrage van den verkooper om eene proef naar Wageningen te mogen zenden, ten einde daar scheikundig te worden onderzocht. Dit zal in sommige gevallen niet onnoodig zijn, vermits niet alle handelaars in kunstmeststoffen het vereisebte percent leveren. Wanneer men nu bij wyze van proef een stuk grond met bovengenoemde cainiet en superphosphaten bemest, dan zal men ontwaren, dat er meer en beter gras gewonnen wordt. Men ga evenwel met overleg te werk en make een bepaald ontwerp, hoe de pioeven zullen genomen worden. Door het overmatig gebruik van beer was een tuiu totaal on vruchtbaar geworden, maar ook zouden onze besten weiden, zoo goed als do vette Dollardklei, voor uitputting vatbaar zijn, wanneer de aan den grond onttrokken stoffen niet worden aangevuld. Door verstandige maatregelen verhoogt men evenwel de produc tiviteit van den grond, terwyl men de minder gewenschtc grassen of gaarne gemiste planten doet verdwijnen. Nu is de gedrukte tijd wel een beletsel voor groote uitgaven, doch waar men zich grootere uitgaven getroost, zal men zich in stede van beklagen er over juichen, aangezien de inkomsten zullen vermeerderen en alzoo de redenen tot druk zullen verminderen. Men sla zelf de handen aan het werk en hope niet op hulp van anderen, maar trachte door eigen inspanning de verbetering tot stand te brengen. Waar anderen hopen op inmenging van regecringswege in landbouw-zaken, vereenigen zich landbouwers om op eigen kracht te steunen. Dat ze, door betrachting van eenen zuinigheidsmaatregel, samen eene waggonlading cainiet, supherpho8phaat en gips zich aanschaffen, om daarmede proeven te nemen en de uitslag zal hen verbazen. Maar nog moet gezegd worden, dat ook in letterlijke beteekenis de handen wat meer aan het werk moeten geslagen worden. Het weiland wordt te weinig bewerkt. De oude zool te vernielen door stuk te eggen, licht, lucht en meststof toegang te verleenen aan de wortels der planten, dit moet terstond plaats grijpen, want de graszoden wortelen niet meer in den bodem zeiven maar in de na verloop van tijden opgehoopte lagen. Daardoor ontvangen de planten niet genoeg voedsel, hetgeen hun toch van ouderen moet worden verschaft. Het steken van gaten in weiland en het vullen met gier brengt reeds verrassende resultaten. Maar als bewijs hoe nuttig het eggen voor de grasproductie blijkt, dienen de volgende cijfers Van een stuk grond in vier gelijke deelen verdeeld, werd elk deel verschillend behandeld en gaf ongelijke uitkomsten deel 1 niet geëgd en niet bemest leverde 300 KG. 2 niet geëgd maar bemest leverde 800 3 geëgd maar niet bemest. 700 4 geëgd en bemest1500 Het werktuig van Pilter en de eggen van Sack konden goede diensten bewijzen. Benevens het eggen van weide moest ook gerold worden, opdat door het aandrukken van de aarde de planten beter voedsel vonden. Het wordt, helaas, nog te veel verzuimd, en toch elk eenvoudig tuinman ging voor en zou niet verzuimen bij het zetten van het geringste plantje de aarde om den stam aan te drukken. Daarom elk voorjaar de weide rollen en tevens waken voor kale plekken. Waar die zich vertoonen, door znaiing van veel en verschillende graszaden ze te doen verdwijnen, of anders beleggen met plaggen. Als uitstekend middel tot wering van mos in het weiland dient zwaveligzuur, een zeer goedkoope en gemakkelijk te verkrijgen stof. In de nu gehouden pauze vroeg de heer J. Smit, van Bovcn- karspel, aan den spreker, of bijvoorbeeld de veenachtige bodera van Waterland zoo rijk aan kali en phosphor is, dat deze genoeg voorraad bezit om het vee van vleesch en beenderen tc blijven voorzien, dan of ook niet de lucht daaraan bleef meêwerken en het aan de planten afstond. ZEd., die vooraf de vergadering tot debat had uitgenoodigd, antwoordde dat in de lucht geen spoor van phosphor was aan te wijzen en al ware ze in een zeer klein percent aanwezig, zou de eerste regenbui de beste ze wel daaruit neérslaan. Waar het dus de verwondering wekte, dat het land in Water land bleef voortgaan met de voeding en instandhouding van vee, moe3t men niet vergeten, dat de natuur zichzelvc niet spoedig vergeet, maar dieper weet te delven, dan wij soms vermoeden. Door den heer A. Egmond, van Enkhuizen, werd in herinnering gebracht, hoe reeds vóór 40 jaren door hem werd aangeraden het gebruik van beenderen meel, maar zonder succès. Het gevolg was, dat bij een goede bemesting met. stalmest veel gras en veel hooi werd goteeld, maar bij veel melk weinig kaas werd gemaakt. Spreker deed uitkomen, dat stalmest niet voldoende voorziet van phosphorzuur, waardoor langzame afname, maar zekere verminde ring van kaasstof het gevolg was. Evenals een dier, dat veel werk moet verrichten ook veel en goed gevoerd moet worden, dient het weiland te ontvangen, wat tot voortbrenging van planten noodig is. In boter van Normandie was zelfs een verschil van 5 5 6 pet. vetzuur te constateeren, veroorzaakt door het verschil van gehalte der grondsoorten. Wannncer men evenwel meende, dat een- of tweejarige aan brenging van kunstmeststoffen voldoende zou voorzien in het deficit, dan werd men bedrogen. Een voortdurend aanbrengen van stoffen, welke door de planten aan den grond onttrokken waren, is noodig. Na nog gewezen te hebben op het nuttige werk van Emil Wolff, neêrgelcgd in zyne «Practische bemestings leer", vertaald door P. J. Yan Pesch, te Wageningen, deed spreker nog eenige mededeeling van de nieuwere uitkomsten van den landbouw in Amerika. Daaruit was op te maken, dat door toenemende bevolking in dit werelddeel, de productie van dat land meer zou moeten wor den aangewend tot onderhoud zijner bewoners, en derhalve de uitvoer zou verminderen. Europa en ook ons land zou bijgevolg minder concurrentie verkrijgen, welk voordeel nog verhoogt, doordien de Amerikaan- scbe kunstboter als knoeierij bekend staat. Evenwel is de reputatie onzer natuurboter niet boven allen lof, vermits op de markt te Brussel «la Beurre de Hollande" niet wordt gekocht, als verdacht te zijn kunstboter. Te zorgen dat het verloren terrein weer langzamerhand worde heroverd, door productie van goede, zuivere waar, dat moet aller streven zijn- Wanneer daarby de knoeierijen, besproken in de afdeelingen en gebracht op de algemcene landbouwvergaderingen, der regee ring worden aangewezen, zal deze harerzijds het streven der landbouwers ondersteunen om den druk der tijden te verminderen. Met den wenscb, dat de landlieden een weinig meer en beter leerden voelen en eene opwekking tot samenwerking, opdat zo als krachtig landbouwvolk in aaneensluiting eene kracht ontwik kelen, die én hun én der geheele maatschappij ten goede komen zal, eindigde spreker zijne met aandacht en belangstelling gevolgde voordracht. De voorzitter der afdeeling dankte ZEd. voor zijne leerrijke verhandeling en hoopte, dat spreker bij zijne wederkomst in de streek de vruchten zijner lezing van dezen avond mocht aan schouwen. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4