Vervolg Nieuwstijdingen. Herziening der Kiezerslijsten. ADVERTENTIËN. Te hnnr of te koop: saluut. Daarop in zijne woning te Passy teruggekeerd, werd hem door een vijf honderdtal personen eene ovatie gebracht. Van alle kanten kwamen gelukwenschen in zoo grooten getale, dat hij nog dienzelfden avond ongeveer 2000 tele grammen ontving. Te Parijs is van rustverstoring geen sprake meer geweest; integendeel, er heerschte eene vroolijke opgewektheid en 's avonds werd op vele plaatsen geïllumineerd. Enkele jongelieden liepen, getooid met de Franscle drie kleur, door de straten, onder het zingen van: C'est Sidi, Sidi, Sidi, C'est Sidi, Sidi Carnot, Qu'il nous faut.... Een correspondent der „köln. Ztg." schrijft over het Slot te Versailles, waar de Fransche Kamers bijeen zijn ge weest, het volgendeHet Slot biedt een troosteloos schouw spel van verval aan. Het gebouw zoowel als de stand beelden in het park worden bij den dag minder. Telken- jare heeft men pogingen aangewend om het Ministerie voor Schoone Kunsten te bewegen, tot de instandhouding van zoovele kunstwerken de noodige maatregelen te treffen, maar te vergeefs. De Regeering belooft wel is waar van tijd tot tijd met de restauratie een aanvang te zullen maken, maar schrikt telkens weder voor de groote offers terug. In het Parlement schijnt, behalve de rechterzijde, slechts een steeds kleiner wordend getal leden der linkerzijde voor deze vragen ooren te hebben. Den radicalen zou het volkomen naar den zin zijn, als men het paleis der Fransche Koningen tot een bouwval liet worden. Slot en stad hebben op mij een droefgeestigen indruk gemaakt. De straten waren als uitgestorvenhet eenige teeken van leven gaven de soldaten. Het zijn alleen de houders van restaurants en logementen, gelegen in de nabijheid van het Slot of een der beide stations, die in het Congres toonden belang te stellen. Op mijne wandeling vond ik eenige arbeiders bezig met de tramrails schoon te maken, die van het station Plessis naar het Slotplein leiden. Deze trambaan is uitsluitend aange- gelegd met het doel, dat de afgevaardigden bij gelegenheid van het Congres op gemakkelijke wijze naar het Slot zouden kunnen komen. Zij werd slechts viermaal gebruikt, namelijk in Januari en in Juni van 1879 en in de jaren 1884 en 1885. De zaal, waar het congres nu zitting hield, is dezelfde, die ook in het jaar 1875 daartoe heeft dienst gedaan; ze ligt in den linkervleugel van het Slot, aan de zijde van den dusgenaamden „Zwitserschen vijver." De zaal bevat slechts 866 zitplaatsen, maar moest ditmaal aan 884 gedepu teerden en senatoren zetels aanbieden. Alles was, toen ik het Slot bezag, op de zitting van het Congres voorbereid en ik vond eenige behangers bezig met tapijten te leggen en dergelijke versiering der zaal aan te brengen. Voorts liepen gasfitters rond, die de toestellen voor de verlichting der zaal nagingen en hadden bedienden het volhandig met het rangschikken van tafels en stoelen. Dat de heer Sadi-Carnot de door het noodlot aan gewezen man was voor het Presidentschap der Fransche Republiek, blijkt, volgens de „Figaro", reeds uit de namen zijner mededingers, aldus: Frey C inet, S A ussier, Fer R y, Brisso N F1 O quet, Apper T. De zittingen der Spaansche Cortes werden jl. Zaterdag geopend door de Koningin-regentes met eene troonrede, waarin zij aan het Spaansche volk haar dank betuigde voor de vele blijken van trouw, die zij ondervond en verklaarde dat de binnenlandsche rust verzekerd was en de betrekkingen met het buitenland niets te wenschen overlieten. De plechtigheid wekte ditmaal de algemeene belangstelling, omdat de ander halfjarige Koning voor het eerst daarbij zijn plaats zou innemen. Alle tribunes waren stampvol en een honderdtal echtgenooten van Senatoren en Kamerleden kwamen onder het gedrang op de plaats dezer heeren zeiven terecht. Het geheele corps-diplomatique was tegenwoordig en toen HH. MM. binnenkwamen, weerklonk de oude Koningsmarsch uit den tijd van Karei Vallen stonden van hunne zitplaatsen op en luide toejuichingen verwel komden de vorstelijke personen. De kleine Koning, in het wit gekleed, had een wit hoedje op, dat hein werd afge nomen toen hij ter rechterzijde der Koningin op den Troon werd gezet. H. M. was geheel in het zwart, met een diadeem en een diamanten halssnoer, eene treffende tegen stelling met de zee van goud en kleur in de zaal. Terwijl zij met heldere, onverstoorbaar kalme stem de troonrede las, liet de kleine Koning niet minder kalm zijne blikken rondgaan. Toen zij zweeg, wilde hij terstond heengaan, maar zijne moeder nam hem in hare armen en hij bleef verder rustig. Ook bij hun vertrek werden HH. MM. levendig toegejuicht. De groote najaars-veetentoonstelling van de Smithfield Club wordt Maandag a. s. geopend in de Agricultures Hall te Islington. Het aantal der ingeschrevenen isgrooterdan verleden jaar en de Koningin is de grootste onder de ten toonstellenden. Ruim 2300 p. st. is uitgeloofd aanprijzen, behalve een aanzienlijk aantal zilveren cups. Benoemingen, enz. Met ingang van 21 dezer worden geplaatst: de adel borsten 1ste klasse S. F. Nolst Trenité, J. Soutendam en P. Sodenkamp aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip //Van Galen"; en de adelborsten 1ste klasse H. G. Leem bruggen en G. J. J. Verdam aan boord van Zr. Ms. instructieschip „Nautilus*. De heer J. Vorstman, arts, is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht. De officier-machinist 2de klasse A. Bruch, geplaatst bij den Marine-torpedodienst alhier, wordt met 16 dezerover- geplaatst naar de Directie der Marine te Amsterdam. Overgeplaatst naar het Marine-établissement te Soerabaja de commandeur voor scheepsbouw A. N. Ruigrok, en naar Soerabaja de commandeur Th. G. Vermeulen. Vischbericht. Er was gedurende de afgeloopen week aan den afslag minder levendigheid dan wij sedert een paar weken gewoon waren. Eensdeels was dit een gevolg van de ongunstige gelegenheid, die de meeste dagen den boventoon voerde en waardoor de kustvisschers hun bedrijf niet altijd even gerust en ongestoord konden uitoefenen, terwijl ook de omstandigheid, dat van de groote Noordzee visscherij slechts vier sloepen P. R. 3, Z. W. 16, M. A. 53en Ostende 214 binnenkwamen, op den aanvoer evenmin zonder invloed bleef. Van bijna alle vischsoorten was de vangst en de aanbrengst minder dan de vorige week; alleen die van kabeljauw was ruimer. Door de korders werden nog vrij wat scharren gevangen, doch, daar 't droogseizoen geheel en al achter den rug is, moesten deze voor „een appel en een ei" weg. De haringtrekkers maakten weder geen zaken. Ter afslag werden aangeboden 29,500 schelvisschen, 666 kabeljauwen, 1290 tongen, 148 roggen, 3 tarbotten, 535 mandjes kleine schol, 200 manden schar en een paar tal haring; groote schelvisch gold f 60 a 24, kleinere idem f 18.50 f 8.50 't honderd, kabeljauw f 2.80 ii f 1.65, groote tong 50 60 cents, kleine idem 15 k 20 cents, rog 86 h 97 cents, tarbot f 11 A 12 per stuk, kleine schol f 2.45 3.per mandje, schar 65 a 70 cents per mand en haring f 4.30 per tal. Burgerlijke Stand Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. 1 ie vallen M. E. Lak, geb. Bouwer, D. OverledenA. Sterk, geb. Bruin, 52 jaren. T. Hartog, geb. Slager, 55 jaren. G. Leeuwens, geb. Ryk, 63 jaren. H. Hop man, geb. l>e GraafF, 67 jaren. E. Bruning, geb. Van Os, 65 jaren. Gemeente WIERINGERWAARD, van 1 tot 30 November. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. GeborenTrijntje, dochter van Jan Slikker en Pietertje Keuris. Tryntje, dochter van O. De Kieviet en Haartje Kaan. Louris, zoon van Dirk Blaauboer en Aafje Doorn. Overleden Cornelis, zoon van Cornelis Brouwer cn Brcgtje Bos, 2 jaren, wonende te Zijpe. Neeltje Bakker, echtgenoote van Gerrit Nieuwen burg, 57 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 29 November tot 5 December. Ondertrouwd Leonard Johan Roggeveen, jonkman, 24 jaren, en Dieuwertje Francis, jongedochter, 20 jaren, wonende te Zype. GehuwdGeene. BevallenAntje Jongebloed, geb. Groot, Z. Isa Meurs, geb. Govers, Z. Sophia Lamberta Wit, geb. Carsten, D. <JaI18je Koopman, geb. De Vries, Z. Gijsbertha Van der Meij, geb. Van Herwerden, D. OverledenMaartje Kuiper, 74 jaren en 7 maanden. Gemeente SCHOORL, van 1 tot 30 November. OndertrouwdGeene. GehuwdJacob Zwagerman en Engelina Meijering. GeborenCatharina, dochter van Jan Rietveld en Pietertje Schouten. Nicolaas Jacob, zoon van Arie Ruis en Guurtje Rijs. Laurentius, zoon van Anthonie Van der Linden en Wilhelmina Kleverlaan. Hendrik Karei, zoon van Cornelis Kriller en Grietje Steeman. Christina Margaretha, dochter van Cornelis Kager en Trijntje Wit. Overleden Laurentius Van der Linden, zoon vaü Anthonie Van der Linden en Wilhelmina Kleverlaan, 5 dagen. Gemeente BROEK OP LANGEDIJK, van 1 tot 30 November. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Maarten Kuiper, weduwnaar van Maartje Visser, 46 jaren en Teunisje Bergen, jongedochter, 25 jaren. Bevallen: M. Kaas, geb. Kroon, Z. G. Twisker, geb. Huigen, D. Overleden: T. Kaas, 19 weken. Catharina op 't Landt, 42 jaren. Gemeente HARENKARSPEL, van 1 tot 30 November. Ondertrouwd en Gehuwd: Nikolaas Stephanus Tesselaar, jonkman, 34 jaren, en Geertje Van Leeuwen, jongedochter, 23 jaren. GeborenPetronella, dochter van Julianus Homan en Antje Kniest. Reijer Adrianus Jacobus, zoon van Jan Bakker en Jansje Thomasz. Overleden Cornelis Kroon, echtgenoot van Guurtje Krabman, 68 jaren. Geertje Groen, 8 jaren. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Julianus Homan en Antje Kniest. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). December. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 zwtw. 8 k. 756.35 -3.35 6.8 t 1.5 0.86 wein.gv. 5 12 notn. 0.1 760.34 f 0.64 5.6 f 0.4 0.94 Stil. 6 8 z. 4 756.52 -3.18 1.4 -3.0 0.94 Slechtw. 6 12 zzo. 5 753.70 -6.00 2.3 -2.8 0.94| Woêrsgesteldbeid: 4 Dec. 12 u. Betrokken, winderig, goedweer. 5 Dec. 12 u. Helder, bewolkt, mooi weer. 6 Dec. 8 u. Dikke mist, goedweer. 6 Dec. 12 u. Mistig, goedweer. 326ste Staatsloterij. Tweede klasse. Eerste lijst: No. 15161 f 20,000. No. 5778 f 5000. No. 7430 f 2000. No. 3554 f 1500. No. 15898 f 1000. Nos. 17836 en 19455 I 200. Nos. 3170, 5466, 8753,14393, 18024 en 20683 ieder f 100. Marktberichten. TEXEL, 4 December. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter 55 a 60 cents per kilogram. Kip-eieren f 5.50 per 100 stuks. Koehuiden 30 cents per kilogram, Paardenhuiden f 8.50 a 9. per stuk. Wilde Eenden 85 a 90 cents per kilogram, Hazen f 1.50 a f 1.90 en wilde Konynen 50 cents per stuk. ALKMAAR, 3 December. Veemarkt: 10 Paarden, f20a70; 20 Koeien, f 40 a 200; 20 nuchtere Kalveren, f 6 a 18; 421 Schapen, f 10 a 20; 102 magere Varkens, f 10 a 13; 168 Big gen, f 3 a 6; 10 Bokken en Geiten, f 3 a 9; alles per stuk. ALKMAAR, 5 December. Veemarkt1 Koe, f 20049 vette Kalveren, f 45 a 130; 18 nuchtere dito, f 6 a 16; 850 Schapen, f 16 a 26; 17 magere Varkens, f 9 a 11, alles per stuk; 180 vette Varkens, 38 a 45 cents per kilogram. AMSTERDAM, 5 December. Pryzen der Aardappelen Geldcrsche Blauwe f 1.60 a 1.70, Zeeuwsche Flakkeescbe f 1.50 a f 2.dito Blauwe f 1.60 a 1.65, dito Poters f 1.10 a 1.20, dito Duin Zand f 4 a 5, Pruisische Hamburgers f 2.40 a 2.50, Saksische Jammen f 2.20 a 2.30, Friesche Franeker Jammen f 1.50 a 1.70, dito Engelsche t 1.20 a 1.30, dito Dokkumer Jammen f 1.70 a 1.90, Zeeuwsche spuische Jammen f 1.50 a 2.50, alles per hectoliter. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel zeer flauw. Veemarkt: 474 Runderen, vette lste kwal. 65 cents, 2de kwal. 60 cents en 3de kwal. 50 cents per kilogramMelk- en Kalf- koeien f 100 a 220 en 33 nuchtere Kalveren, f 7 a 13per stuk; 5 Graskalveren5 Schapen427 vette Varkens, 33 a 38 cents per kilogram. DEVENTER, 5 December. Ter Paardenmarkt waren aange voerd 67 stuks; prijs f 40 a 200 en voor de slachtbank f 20 a t 30 per stuk. Handel traag. Ingevolge ontvangen aanschrijving, zullen op 's Rijks werf alhier, met ingang van 1 Januari a. s., ongeveer 280 werklieden, allen tijdelijk aangesteld, worden ontslagen. Daaronder behoort ook een dertigtal werklieden, die drie maanden geleden van 's Rijkswerf te Amsterdam worden overgeplaatst, om in diéh tijd naar wat anders te kunnen omzien. De Raad van onderzoek in zake den officier van administratie 2de klasse B. alhier, heeft met 4 tegen 1 stem genoemden officier schuldig verklaard om uit den dienst te worden verwijderd, doch met algemeene stemmen verzach tende omstandigheden aangenomen. De nieuwgebouwde torpedoboot „Cycloop" is gisteren alhier ter reede op de gemeten mijl onder stoom beproefd. De uitslag was zeer gunstig; het vaartuig liep een 20-mijls vaart. In den nacht tusschen jl. Zondag en Maandag ont dekte de politie-agent H. Roeffel, toen hij op de ronde ten 3 uur de Spoorstraat passeerde, dat er brand was ontstaan op den zolder van het woon- en winkelhuis van den koop man Waas, tegenover het Hotel Bellevue alhier. De beide bewoners, die in ruste waren, werden door den agent gewekt, en in allerijl werden maatregelen genomen om het dreigend gevaar af te wenden. Dit geschiedde met des te beteren uitslag, toen door een der bewoners hulp was gehaald uit het politie-bureau aan het Molenplein. De brand werd door 't aanbrengen van de noodige hoeveelheid water gebluscht, zonder dat de hulp der brandweer behoefte te worden ingeroepen. De agent Roeffel heeft door 't ontdekken van het gevaar en door zijn flink optreden aanspraak op loffelijke vermelding. Tot pastoor bij de R. K. gem. te De Cocksdorp op Texel is benoemd de heer W. Van Rijn. Aan den heer J. De Boer is, met ingang van 31 dezer, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Blokker. De Voorzitter van den Raad der gemeente Helder, Gelet op art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37) regelende het kiesrecht, gewijzigd by de additioneele artikelen der Grondwet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit om, zoo zy in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar zyn aangeslagen: in de PERSONEELE BELASTING (dienstjaar 1886/7) naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. I lett. a en b der wet van 24 April 1843 (Staatsblad No. .15) aanspraak geeft op vermindering tot 1/3 of 2/3 gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen; óf in de GRONDBELASTING (dienstjaar 1887) iu eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen voor een bedrag van ten minste tien gulden (hoofdsom cn Ryks- opcenten) daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aan slagbiljetten vóór den 21 December e. k. ter Secretarie der gemeente te doen blijken. De man wordt in de Grondbelasting geacht te betalen den aanslag zijner vrouw; de vader dien zyner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft. Verder worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, dio mede-eigenaren zyn in onverdeelde onroerende goederen, doch wier namen niet bij den aanslag in het kohier der Grond belasting zyn vermeld, uitgenoodigd om, wanneer hun aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt, daarvan vóór 21 December c. k. aangifte te doen ter Secretarie dezer gemeente, onder overlegging van het betrokken aanslagbiljet of een authentiek afschrift daarvan, een opgaat van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit. De overgelegde bewijsstukken worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tot gelijke aangifte vóór den 21 December 1887, worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners dezer gemeente, die op grond van het bepaalde by het gewijzigd art. 1 lett. C der kieswet, aanspraak meenen te kunnen maken om op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Volgens voormeld art. 1, lett. C, zyn o. a. kiesbevoegd de meerderjarige mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die, hetzij hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde, van den inwonenden eigenaar of eersteD huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de PERSONEELE BELASTING ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag ver- eischte bedrag, gedurende negen maanden, voorafgaande aan den 21 December e. k., en alzoo van den 21sten Maart 1887 af een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de peraoneele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongestoffeerd, iu ver houding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, een bedrag bereikt, hooger dan dat hetwelk aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen. De bovenbedoelde aangiften moeten geschieden volgens de door Z. M. den Koning vastgestelde modellen, waarvan ter Secretarie dezer gemeente kosteloos exemplaren ver krijgbaar zijn. Afgekondigd en aangeplakt te Helder, den 6 December 1887. De Voorzitter van den Gemeenteraad voornoemd, STAKMAN BOSSE. Met de laatste Mail ontvingen wij het treurig bericht, dat onze geliefde Kleindochter en Zuster CHRISTINA GEERTRÜIDA JOHANNA COERS op 25 October jl., in den ouderdom van 18 jaar en 39 dagen, na een smartelijk lijden van twee maanden, te Soerakarta is overleden. Hare diepbedroefde ouders mochten haar, na hare terugkomst uit Nederland, slechts 8 dagen gezond in hun midden zien. Allen, die de overledene van nabij gekend hebben, zullen gevoelen hoezeer dit verlies ons treft. Mevr. de Wed. WEGMAN. Fr. R. COERS Frz. H. G. J. COERS. Utrecht, 2 December 1887. Een burgerbestaan gevende SMEDERIJ met alle losse en vaste gereedschappen, met Tuin, groot 1000 meter, voor f 1500, benevens eene annexe WAGENMAKERIJ met Tuin, groot 1000 meter, voor f 1000, naar verkiezing te aanvaarden. Franco te bevragen, lett. P., Hulpkantoor Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3