Bölgers Thee, Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. A A N B ESTE DING. AANBESTEDING. baren arbeid. Aldus zullen zij aan Europa het kostbaarst onderpand geven van Frankrijks vurige begeerte om mede te werken tot den vrede en het behoud en de uitbreiding der goede betrekkingen met de mogendheden gemakkelijker maken.' Ten slotte wordt een beroep gedaan opjde vaderlands liefde der beide Kamers. Het particulier vermogen van mevrouw Boucicaut, te Parijs overleden, wordt geschat op 93 millioen francs, buiten haar kapitaal in den „Bon Marché", dat twintig percent rente afwerpt. Plassard, de tegenwoordige directeur, zet al de philantropische instellingen van den „Bon Marché' voort. Naar de „Standard" uit New-York verneemt, trachten Auierikaaiische speculanten in den houthandel eene om wenteling te brengen door Oanadasclie hoomstaromen in monstervlotten over zee te zenden, in plaats van met hout schepen. Een prpefmonst er vlot is thans onderweg van Nova Scotia naar New-York. Het bedoelde monstervlot bestaat uit 27,000 aaneengeketende boomstammen, die door eene sleepboot worden voortgesleept. Het heeft den vorm van eene sigaar, is 560 voet lang en omvat 11,000 ton hout, waarvan de vracht per schip 25,000 dollars zou bedragen. De heer Vanderbilt, de bekende Amerikaansche millionair, i3 drie dagen door de Turken gevangen gehouden. Met zijn stoomjacht „Alva" wil de heer Vanderbilt de Dardanallen doorgaan, met de vlag van de „New-York Yacht-Club" in top. De Turksche autoriteiten zagen het jacht aan voor een Amerikaansch oorlogsschip en losten een kanonschot. De kogel deed geen kwaad, maar noopte toch de „Alva" tot de terugreis. Eerst drie dagen daarna kreeg de heer Vanderbilt, dank zij de tusschenkomst van den Amerikaanschen gezant te Konstantinopel, verlof zijn reis voort te zetten. Hans Von Bülow heeft van zijn geneesheer den raad gekregen, zich geruimen tijd van alle inspanning te ont houden. Hij was reeds sedert eenigen tijd lijdende en bij een concert te Bremen, waar hij de 9de Symphonie diri geerde, gevoelde hij zich deze week zoo vermoeid, dat hij den dirigeerstaf gedurende de finale niet meer in de rechter hand kon houden, maar met de linker- dirigeeren moest. Te Hamburg teruggekomen, heeft hij een voor den 13 dezer aangekondigd concert tot 10 Januari a. s. uitgesteld. Benoemingen, enz. De kapitein-luitenant ter zee H. J. De Wal, de luitenants ter zee 1ste klasse J. C. Jeekel en H. G. J. Wolterbeek, de luitenants ter zee 2de klasse F. C. V. Zwaanshals, B. F. Meyboom, N. J. Van den Worm en C. J. R. Kroesen, de officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht L. Van Coevorden en de officier van administratie 1ste klasse J. Vasseur, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroef- 8toomschip „Tromp", eerstgenoemde als 1ste officier, worden met den 21 dezer op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2de klasse A. J. Gooszen, uit Oost- Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2de klasse R. Posthumus Meijjes, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amster dam, wordt met 16 Januari a. s. op non-activiteit gesteld. De officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht L. P. Gijsberti Hodenpijl wordt met 1 Januari a. s. op non-activiteit gesteld. Met dien datum worden geplaatst: in de Maritieme directie te Amsterdam: de dirigeerend officier van gezh. 2de kl. bij de zeemacht J. O. Harthoorn in de Maritieme directie te Hellevoetsluis: de dirigee- rende officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht D. Matak Fontein; bij het Hospitaal der Marine alhier: de dirigeerende officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht M. C. Buy ze en de officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht dr. P. G. J. Vogelpoel; aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhierde officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht J. Keyser; in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, om belast te worden met de waarneming van den geneeskun digen dienst bij 's Rijkswerf en het bataillon mariniers aldaar: de officier van gezondheid 1ste klasse bij de zee macht L. Van Coevorden. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. GehuwdJ. Visser en T. Hen. Bevallen: M. De Wit, geb. Van de Graaff, D. B. I. J. Wieringa, geb. Van Vunre, Z. A. Menjjn, geb. Kok, D. G. Baak, geb. Kroesen, Z. OverledenH. W. Klauwers, 48 jaren. A. C. Blinkhof, 76 jaren. J. H. Harteveld, 6 maanden. Gemeente TEXEL, van 8 tot 14 December. Ondertrouwd Arie De Waard Pz. en Adriana Kikkert. GehuwdGeene. Geboren: Johannes, zoon van Lammert Zijm en Jannetje Maas. Petronella Maria, dochter van Hendrikus Wilhelmus Kecsom en Neeltje Dijt. Hendrikje, dochter van Jan Blom Cz. en Hendrikje Zegel. Martha, dochter van Jacob Eelman Mz. en Cornelia Van Lenten. Keetje, dochter van Hendrik Smit en Jannetje Schraag. Cornelia, zoon van Pieter Dijksen en Frouwtje Knol. Albert, zoon van Jan Blom Mz. en Meis Griek. Overleden: Hendrik Geus, weduwnaar van Jantje Bikker, 77 jaren. Jannetje Schraag, gehuwd met Hendrik Smit Hz., 24 jaren. Willem Van Roon, gehuwd met Jacoba Haasnoot, 37 jaren. Willem Dyt, zoon van Willem Dyt en Neeltje Reindert Smit, 19 jaren. Jacobus Pieter Van Wessem, zoon van Pieter Paulus Van Wessem en Marijtje List, 8 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 14 12 15 12 Windrichting en kracht. zwtz. zto. Barometer mM. Stand. Afw. 751.90 - 8.10 747.07|- 13.03 746.55,- 13.55 Thermometer C. Stand. Afw. 5.7 3.6 5.0 t 1.8 0.0 t 0.7 0.88 Vlak. 0.93,wein.gv. 0.951 Weêrsgesteldheid: l4Dec. 12 u. Helder, bewolkt, mooiweer. 15Dec. 8u. Betrokken, winderig, buiig. 15 Dec. 12 u. Idem. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prinses Amalia. 26 November Perim gepasseerd. Sumatra6 December Perim gepasseerd. Conrad14 December te Marseille aangekomen. Prins van Oranje 7 December te Marseille aangekomen. Prins Alexander11 Dec. te Southampton aangekomen. Voorwaarts13 December Perim gepasseerd. Prins Frederik. 13 December van Padang vertrokken. Prinses Wilhelmina. 25 November te Batavia aangekomen. Koningin Emma. Vertrekt 24 December van Amsterdam. Burgem. den Tex Vertrekt 7 Januari van Amsterdam. Prinses Marie 11 Dec. te Amsterdam aangekomen. Schager markt van heden (per telegraaf), f 27 7 Paarden Ossen Stieren 24 Geldekoeien 3 Kalf koeien Vaarzen Hokkelingen - a 13 nucht. Kalveren - 4 a Rammen - a 900 Schapen - 10 a - 70 a 200 -110 a 175 3060 Lammeren 10al8^ 6 Bokken&Geiten-f 2 a 8 17 magere Varkens f 6 a 10 38 Biggen - 3J a 6 30 Kippen c. 40 a 85 44 Eenden - 60 a 75 Boter per kop 70 a 80 Kaas per kilogram - 30 a 85 Kip-Eieren per 100 -550 a650 Eend-Eieren - a Marktberichten. TEXEL, 13 December. Oude Paarden f 12 a 25, Rijpaarden f 180 a 250, Vette Koeien f 165 a 210, Melkkoeien f 70 a 110. Kalfvaarzen f 60 a 85, Geldevaarzen f 55 a 70, Fokschapen f 14, alles per stuk. Vette Varkens 21 cents per half kilogram. Alles in den Commissiehandel. MEDEMBLIK, 14 December. Aangevoerd 10 stapels Kaas hoogste prijs f 25 per 50 kilogram. Boter f 1.10 per kilogram. Kip-eieren f 6.50 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 14 December. Aangevoerd 6 stapels Kaas, f 29 per 50 kilogram. Prijzen der Zaden en GranenKarwcizaad f 14.a 14.25, Mosterdzaad f 14.a 16.25, Maanzaad f 9 a lij Vale Erwten f 10.a 12.50, Groene dito f 10 a 12, Grauwe dito f 10 a 13, Wijker Vale dito f 7 a 8, Bruine Boonen f 8 a 11, Paarden- boonen f 5 a 6, Gerst f 4 a 4, Haver f 2.50 a 3.50, alles per hectoliter. Handel matig. PURMERENDE, 13 December. Aangevoerd 234 stapels Kleine Kaas, f 32.505 stapels Middelbare, f 30.25 en 1 stapel Commissie f 29 per 50 kilogram. Kip-eieren f 5 a 6 per 100 stuks. 1351 kilogram Boter, f 1.a 1.05 per kilogram. Veemarkt236 Runderen, handel stug, prijshoudend 31 Paarden; 77 vette Kalveren, f 0.70 a 1.per kilogram, handel stug; 90 nuchtere dito, f 8 a 20 per stuk, handel stug 164 vette Varkens, 36 a 42 cents per kilogram, handel vlug50 magere dito, f 8 a f 15 per stuk, handel matig; 218 Biggen, f 3 a 6 per stuk, handel matig2706 Schapen, hooger in prijs, handel vlug635 Ganzen, f 2.a 3.10 en 51 Zwanen, f 6 a 9 per stnk. 40 hectoliter Appelen, f 3 a 4 per hectoliter. AMSTERDAM, 14 December. Veemarkt: 176 vette Kalveren, lste kwaliteit 85 en 2de kwaliteit 65 cents per kilogram; 38 nuchtere Kalveren, f 4 a 9 per stuk 4 Graskalveren 1 Schaap 177 vette Varkens, 34 a 38 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Franeker Jammen f 1.60 a f 1.70, dito Engelscbe f 1.20 a 1.30, dito Dokkumer Jammen f 1.70 a 1.90, Zeeuwsche spuische Jammen f 1.70 a 2.50, Prui sische Hamburgers f 2.50 a 2.60, Saksische Jammen f 2.40 a f 2.50, Geldersche Blauwe f 1.60 a 1.70, Zeeuwsche Flakkeesche f 1.60 a 2.dito Blauwe f 1.60 a 1.65, dito Poters f 1.10 a f 1.20, Westlandsche Duin Zand f 4 a 5, alles per hectoliter. WAGENINGEN, 12 December. Uiterwaardsch Hooi f 24 a f 25 en Binnenveldsch f 18 a 20 per 500 kilogram. KAMPEN, 12 December. Buiten-Hooi f 16.a 19.50 en Binnen-Hooi f 13.a 15.50 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 14 December. Hooi f 19 a 22 per 500 kilogr. ASSEN, 14 December. Wol 65 a 70 cents per kilogram. De R. K. gemeente alhier heeft gisteren een treffend verlies geleden door het overlijden van haren Pastoor, den heer H. W. Klauwers. Na een langdurig en smartelijk lijden overleed hij gisterenmorgen op 48jarigen leeftijd. Is de droefheid over het heengaan van den hooggeachten Priester bij de leden zijner gemeente algemeen, ook anders denkenden, die den weiwillenden man leerden kennen en waardeeren, betreuren zijn verlies. Ruim drie jaren geleden kwam Pastoor Klauwers van Ursem naar hier, en was zijn verblijf hier al niet langdurig, 't was toch niet zóó kort of menigeen kende de uitnemende hoedanigheden van den man, die, ware gezondheid zijn deel geweest, zich hier zeker even bemind had gemaakt, als indertijd Pastoor VanBuchem was. Groot was dan ook de deelneming, toen gisterenmorgen het bericht werd verspreid, dat de beminde geestelijke niet meer onder de levenden mocht worden Naar wij vernemen, zal het lijk a. s. Zaterdag naar Anna Paulowna vervoerd en aldaar ter aarde besteld worden. De heer J. C. Rinner, alhier, heeft jl. Dinsdag te Kampen met goed gevolg het examen voor apothekers bediende afgelegd. Onze plaatsgenooten hadden gisterenavond het voor recht, in „Musis Sacrum' te zien optreden een drietal artisten, die op hunne reis door Europa hier te lande eenige concerten hebben gegeven en die in de rij onzer tegen woordige kunstwereld mogen genoemd worden. We bedoelen mej. DijnaBeumer, Kon. Ned. Hofzangeres, mej. Zélie Moriamé, pianiste, en de heer Jules De Swert, solo-violoncellist van den Duitschen Keizer. 't Was een avond van zuiver kunstgenot, die blijkbaar de sympathie wegdroeg van 't talrijke publiek; 't applau- dissement toch na de uitvoering van elk nummer mocht oorverdoovend heeten, en zelfs tot driemaal werden de artisten teruggeroepen. We zouden in herhaling vervallen door in bijzonderheden te treden over dezen zeldzaam aangenamen avond op muzikaal gebied, nu de voornaamste bladen zulke gunstige en uit gebreide verslagen hebben geleverd van dit drietal artisten. Het symphonie-orchest van de Marine, onder directie van den Kapelmeester J. Koning, verleende zijn zeer gewaar deerde medewerking. We maken belanghebbenden attent op de dezer dagen door den Voorzitter van den Raad der gemeente Helder gedane uitnoodiging tot het doen van aangifte ter verkrij ging van kiesbevoegdheid. We herinneren, dat de in die publicatie genoemde datum is 21 December a. s. Vóór dien dag moet de opgave ter Secretarie geschieden. Ia eene gemeente als de onze, waarin een aantal burgerlijke en militaire personen verblijf houden, die een gedeelte van een woonhuis in hnnr hebben, zullen er niet weinigen gevon den worden, welke behooren tot degenen, bedoeld in art.1 letter c der kieswet. We bevelen denzulken aan, om aan deze zaak hunne aandacht te wijden en, voor zooveel noo- dig, zich tot het bekomen der verlangde inlichtingen te vervoegen ter Secretarie dezer gemeente. Wie dit nu ver zuimt, heeft later niet te klagen, als, bij gelegenheid van verkieziugen, hem geen stembiljet wordt ter hand gesteld. Nog herinneren wij, dat, voor de te doene aangifte, modellen kosteloos ter Secretarie zijn te verkrijgen. De derde Volksbijeenkomst, in dit seizoen alhier te houden, is bepaald op Vrijdag 30 dezer. De Commissie voor het huldeblijk aan de redders der schipbreukelingen van de „Renown" hield jl. Dinsdag namiddag eene samenkomst in het Café „'t Centrum." In deze samenkomst werd besloten tot het houden eener inzameling van geldelijke bijdragen voor dat doel, en sedert is de Commissie aangevangen, dit deel harer taak te ver vullen. Later zal wel worden bepaald, ook met het oog op den verkregen uitslag, op welke wijze de aanbieding zal plaats hebben. Door de geredde equipage von de „Renown" is het volgend schrijven gericht aan kapitein Bakker en de beman ning van de „Hercules" „Wij, kapitein en geredde bemanning van het Duitsche schip „Renown" van Bremen, op de reis van Bangkok naar Bremen, verongelukt op de Haaks bij Nieuwediep, ver klaren bij deze, dat, alhoewel de manschappen der reddings boot zich bij onze redding als brave zeelieden hebben gedragen, de kapitein Bakker van het stoomschip „Hercules" en zijne equipage even groot aandeel in het reddingswerk hebben. Door de bereidwilligheid van dezen kapitein werd de reddingsboot tot vier malen toe naar de ongeveer drie uur verwijderde strandingsplaats gesleept en door zijn groot beleid bij de redding heeft hij bewezen, dat in zijne borst een warm hart klopt voor zijne noodlijdende broeders op zee. Hadden velen van ons verder niet aan boord van zijn vaartuig die liefderijke opname en verpleging gevonden, zoo zouden wij de vreeselijke vermoeienissen noode te boven zijn gekomen. Nieuwediep, 11 December 1887. (Was geteekend) John Roddon. J. H. Rosenao, Kapt. Robert Schmal. Herm. Lorentz. Albert Seifert. Otto Stender. Martin Asches. Hinrich Grube. J. D.^Stricker. T. H. Holte. John Lottmajïn. H. Bookers." Met de stoombootreederij tot het sleepen van schepen alhier (directeur de heer A. D. Zur Mühlen), c. s., is door assuradeuren accoord gemaakt, tot het bergen der lading uit het Duitsche schip „Renown", voor 45°/0. Gisterenavond is, door mist misleid, bij Huisduinen gestrand de Nederl. visch,sloep M. A. 98, thuisbehoorende te Maassluis. De sleepboot „Hercules* vertrok hedenmorgen van hier ter assistentie, doch aangezien het vaartuig hoog op het vaste strand zit, zal er van afbrengen door de sleep boot wel geen sprake kunnen zijn. Beroepen te Hem (cl. Hoorn) de heer J. H. W. Bisschop Boele, candidaat te Utrecht, die voor Akersloot en voor Egmond aan Zee heeft bedankt. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Amsterdam door ds. L. C. Schuller tot Peursum, predikant te Alkmaar. Op VRIJDAG den 23 DECEMBER 1887, des namiddags ten 2 ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: Het bouwen van eene Stalknechts woning, enz. bij de mestvaalt in het Brakkeveld te Helder. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing aan het bureau van den Gemeente-Bouwmeester, door wien nadere inlichtingen zal worden gegeven en aanwijzing gedaan twee dagen vóór de aanbesteding, des morgens ten 10 ure. Helder, 15 December 1887. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Op VRIJDAG den 23 DECEMBER 1887, des namiddags ten 2 ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: De levering van Steenkolen voor de gemeente-inrichtingen, gedurende het jaar 1888. De voorwaarden liggen ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, 15 December 1887. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. geurig en waterhoudend, is in verzegelde pakjes, o. a. voor 20, 24, 28 en 32 cents het ons, verkrijgbaar te Barsingerhom bij Wed. FLOOR. Helder T. C. BAKKER. J. HUBBELING, Kanaalweg. J. LUIDINGA, Molenstraat. J. DE ROOS, geb. GRAAF, Koningstraat. T«;ri(denBurg)„ JACOB BAKKER Az. Schagen Wed. J. KOOL. g G.BIJPOST, over den Spoorweg. Verkoopers gevraagd te Bolsward door BÖLGER en ZOON.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3