KERSTBOOM. WIJNHANDEL W. JAGER GERLINGS, Keizerstraat, nabij 't Heldersche Kanaal. J. E. DE JONGH, Agent. SCHEURKALENDER, AMSTERDAMSCHE COURANT. Holloway's Pillen. Notaris BAGKX, gevestigd te Wieringerwaard, zal publiek vcrkoopcu, te SCHAGEN, op VRIJDAG 30 DECEMBER 1887, des morgens negen n n r, aan zoo te melden huis: Goed onderhouden MEUBELEN, ^waaronder Kabinet, mahoniehouten Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Vloer- kleeden; voorts: Koper-, Tin-, Ijzer-, Glas- en Aardewerk, Lampen, Kachel, Fornuis en hetgeen verder zal worden aangeboden; en des avonds ten zes uur, in het Koffiehuis van den Heer ARIE VISSER: Een welingericht WOONHUIS en ERF, I aan de Nieuwe Laagzijde te Schagen, Sectie A, N°. 868, groot 0.03.35. Behoorende tot de nalatenschap van Mejuffrouw ANNA MARIA BOES, Weduwe van ANTHONIE MEIJER. Dadelijk te aanvaarden. WESTERKERK. De Commissie voor het Godsdienst-onderwijs bij de Hervormde Gemeente te Helder, bericht bij deze: 1°. Dat op a. s. ZONDAG (eerste Kerstdag) de geheel gereedgemaakte en verlichte Kerstboom ter bezichtiging zal zijn des avonds van G—9 uur, tegen betaling van 10 cents per persoon, terwijl de jonge leerlingen harer Zondagsscholen eenige liederen ten gehoore brengen en het hun toegedachte ontvangen. (Vrije toegang wordt dan slechts ver leend aan één der ouders, welke de bedoelde leerlingen vergezelt). 2°. Dat op a. s. MAANDAG (tweede Kerstdag) de feestviering met de oudere leerlingen een aanvang zal nemen des avonds ten G ure en plaats zal hebben volgens het Programma, dat als bewijs van toegang wordt gezonden aan de ouders dier leer lingen en aan allen, die de feestviering op eenigerlei wijze hebben ondersteund, en dat, zoo het niet mocht worden ontvangen, door dezen kan worden afgehaald bij Ds. G. E. BRON. Namens de Commissie voornoemd, L. VAN 'T SANT. van (firma J. H. ENSCHEDÉ) te HAARLEM. Depót te Helder: De gunstig bekende met bijschriften van Dr. E. LAURILLARD, is in eiken Boekhandel a 90 Cents te bekomen, zoomede bij de Uitgevers S. W. N. VAN NOOTEN, te Schoonhoven. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Ne» 53. Allen, die iets te vorderen hebben van,- verschnldigd zijn aan, - borgtochten of' papieren onder hunne berusting hebben ten laste van Mejuffrouw de Wed. J. A. BRUNING, geb. VAN OS, in leven Winkelierster, gewoond hebbende te Helder, en aldaar overleden 6 December 1887, worden verzocht daarvan vóór of op 15 Januari 1888 aangifte of betaling te doen ten kantore van den Notaris HATTINGA RAVEN, te Helder. Gezonde huisgezinnen. Negen-tienden onzer ziekten konden geheel voorkomen of dadelijk genezen worden, indien de eerste verkeerde werking verholpen werd. Dit groote einde wordt met wondervolle zekerheid en veiligheid bereikt door Holloway's Pillen, die zoowel geschikt zijn voor de krachtigen als voor de zwakken en voor ieder gestel en ieder klimaat zonder ondorscheid dienstig zijn. Zij zuiveren het bloed, dien zetel van het leven en die bron van gezondheidin deszelfs levenwekkende stroomen verspreiden zij regelmatigheid en kracht door het geheele gestel en schenken ieder orgaan deszelfs behoorlijke natuur lijke werking. Holloway's Pillen hebben voor de galachtigen en neerslachtigen gedaan, wat geen rijkdom of wijsheid vroeger had verricht, zij hebben het in hun macht gesteld, hun ellendig gevoel te overwinnen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. J Arrondissement s-R e c h t b a n k. Behandeling van strafzaken op 20 December 1887. P. B., te Rijp, beleediging, f 3 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. E. S., huisvrouw van W. G., te Egmond aan Zee, ver duistering, vrijgesproken. A. R. en J. V., teKoedijk, mishandeling, de eerste 5 dagen gevangenisstraf, de tweede f 15 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. J. v. d. M., te Egmond aan Zee, diefstal, 6 weken gevangenisstraf. P. B., te Schagen, beleediging, f 3 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. J. J., te Alkmaar, onwillig dooden van een hond, f 5 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. D. D. en O. T., te Enkhuizen, diefstal, ieder 2 maanden gevangenisstraf. IC. M., te Grootebroek, overtreding op de visscherij, f 5 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. C. B., te Koegras, mishandeling, f 10 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. B. J. B., N. d. M., T. K. en C. V., te Alkmaar, mis handeling, allen vrijgesproken. Reeds sedert jaren zijn er stemmen opgegaan, die met nadruk wezen op de wenschelijkheid der heide-ontginning; en geen wonder, want de woeste gronden beslaan, in het kleine en betrekkelijk zeer dichtbevolkte Nederland, niet minder dan ruim 710,000 hectaren, waarvan het grootste gedeelte met een financieel gunstig resultaat in rentegevende bosschen herschapen zou kunnen worden. Behalve deze woeste gronden, worden er ook duizenden hectaren laag weiland en schraal bouwland gevonden, welke als bosch een aanzienlijker rente zouden kunnen afwerpen, dan zij nu in staat zijn voort te brengen. Mogen hier en daar al enkele grondbezitters een goed voorbeeld geven, op het algemeen kwaad, op de uitgestrekte woeste vlakten, oefent dit geen noemenswaardigen invloed uit. Is het niet meer dan tijd, dat ook hier de hand aan 't werk geslagen wordt? Mag het tegenwöordig geslacht dezen toestand aan het opvolgende overdragen, zonder een ernstige poging gedaan te hebben, om ook hier verbetering aan te brengen? De Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, doordrongen van het groot belang van dit vraagstuk, nam het ten vorigen jare op, onder de punten van behandeling voor haar algemeene vergadering. Daar werd besloten, aan een commissie waartoe de heeren A. J. Blijdenstein, T. B. Löhnis en G. E. H. Tutein Nolthenius benoemd werden op te dragen, een rapport uit te brengen over de middelen, die aangewend zouden kunnen worden, om ook hier te lande den aanleg van bosschen op heidegronden te bevorderen. De commissie meende, op grond van de zeer belangrijke resultaten in Denemarken verkregen, door de daar vóór 22 jaren opgerichte Heidemaatschappij, te moeten aanbevelen ook hier een dergelijke Yereeniging te stichten. Het Hoofdbestuur der Geldèrsch-Overijselsche Maat schappij van Landbouw was van oordeel, dat de oprichting van een Maatschappij, op denzelfden grondslag als de Deensche, een middel zou kunnen zijn om ook hier te lande, een zeer belangrijke verbetering in den bestaanden ongelukkigen toestand te brengen. Het verzocht de commissie, de opgevatte taak te willen voortzetten en de statuten voor een op te richten Nederlandsche Heidemaat schappij te ontwerpen, welke, op een bijeen te roepen ver gadering van belanghebbenden en belangstellenden, ter tafel gebracht zouden kunnen worden. Thans zijn alle belangstellenden uitgenoodigd tot een op Donderdag 5 Januari a. s. in de Groote Sociëteit te Arnhem te houden vergadering, ten einde, bij genoegzame deel neming, over te gaan tot oprichting eener (,Nederlandsche Heidemaatschappij", waarvoor de ontwerp-statuten bij de uitnoodiging zijn gevoegd. Het geldt hier inderdaad een groot nationaal belang, waarvan de bevordering niet genoeg kan worden aanbevolen. We hopen dan ook van harte dat het lofwaardig streven der Maatschappij, die onder voorzitterschap van den heer mr. C. J. Sickesz, reeds zoo menige krachtige en gelukkige poging heeft aangewend om in onze landbouw-aangelegen- heden flinke en practische verbeteringen te brengen, met den besten uitslag moge worden bekroond. Een drukke opkomst in de constitueerende vergadering 'is daartoe 't voornaamste vereischte. Daartoe wekken we dan ook met vertrouwen op. De onvermoeide Edison heeft weder iels nieuws uit gevonden, een //pyromagnetischen electriciteitsvoortbrenger", waarmede hij warmte in electriciteit omzet. Met dezen toestel, belooft hij, zal men zijn huis tegelijkertijd kunnen verwarmen en verlichten. De uitvinding berust op het feit, dat warmte het magnetisms verzwakt en ten slotte te niet doet, koude het verhoogt en dat deze wisselingen onder bepaalde omstandigheden een electrischen stroom voortbrengen. Voor het krijgswezen, en ook voor jachtliefhebbers van groot belang is de uitvinding van een buskruit, dat bij het gebruik bijna geen rook verspreidt. Waffenschmied deelt daaromtrent het volgende mede: Op de exercitieplaats te Colchester werden onlangs proeven genomen met een door de heeren Johnson en Borland uitgevonden kruitsoort. Men schoot uit een Gardnermitrailleuse op een afstand van 750 yards (685.5 meter) en wel eerst uit den rechterloop in snelvuur 41 normale geweerpatronen en toen nog twee maal met tusschenpoozen. Daarop loste men uit den linker loop eenzelfde aantal schoten met patronen, van het nieuwe kruit voorzien. Duidelijk liet zich toen het verschil tus- schen de beide kruitsoorten bespeuren. De linkerloop was van binnen bijna nog geheel schoon, terwijl de rechterloop er uitzag als een schoorsteen, die geveegd moet worden. De rook was bij het gebruik van de oude kruitsoort na twintig snel na elkaar gevuurde schoten zóó dik, dat de schutter niets meer onderscheiden kon, terwijl bij het nieuwe kruit de zwarte roos op de schijf tot het laatste schot zichtbaar bleef. Wel ontstond er bij het schieten met de nieuwe kruitsoort rook, maar deze was in een oogenblik geheel opgetrokken. Of echter het wapen zelf niet meer zal te lijden hebben, is een andere vraag. De varkenspest. Eenige weken geleden maakten de bladen melding van een varkensziekte die in de omstreken van Malmö in Zweden uitgebroken was. Nu en dan volgde een mededeeling over het kwaadaardige karakter der ziekte en de schade dië zij onder den varkensstapel aanrichtte, tot dat de laatste berichten eindelijk meldden dat zij zich reeds naar de Deensche eilanden en naar Jutland had over geplant. Met het oog op dit feit en op de buitengewone maatregelen, door de Regeering van het aangrenzende Duitschland reeds genomen om de verdere verbreiding van de gevreesde kwaal tegen te gaan, kan het zijn nut hebben een en ander omtrent deze varkenspest* mede te deelen. Er bestaat alle vrees dat de ziekte niet anders is dan de beruchte varkenscholera of Amerikaansche varkenspest, die in Amerika op verschrikkelijke wijze gewoed heeft en nog woedt (in Nebraska alleen stierf meer dan het vierde gedeelte van den varkenssstapel), en zich ook in Engeland heeft vertoond. De verschijnselen, thans in Zweden en Denemarken waargenomen, schijnen het vermoeden te wettigen dat het deze ziekte is, die zich naar Europa over geplant en hier vaste voet gekregen heeft. Het verbod van invoer van Zweedsche varkens, door de Deensche Regeering uitgevaardigd, heeft niet mogen baten om de ziekte van den Deenschen bodem verwijderd te honden; en wie zal zeggen of de voorzorgsmaatregelen, door de Regeeringen van andere Staten genomen van meer nut zullen blijken te zijn? Een middel tegen de ziekte schijnt nog niet te zijn gevonden; belangrijk is het echter de verschijnselen na te gaan, zooals die door de deskundigen bij de zieke dieren zijn waargenomen. De Amerikaansche varkenspest (swine plaguej wordt door de deskundigen beschouwd als een hoogst besmettelijke koorts, waarmede plaatselijke ongesteldheden van de longen, de lymphvaten en de slijmhuid van het darmkanaal gepaard gaan. Zij duurt bij het dier gewoonlijk één of twee weken in enkele gevallen korter een dag b. v. soms ook langer, vier weken zelfs. De meest in 't oog vallende symptonen zijn gebrek aan eetlust, matheid, groote zwaktena eenige dagen vooral bij de van het begin af ernstig aangetaste dieren, en dat is ongeveer de helft diarrhée, waarbij de uitwerpselen eerst licht, later donker gekleurd en vaak bloedig zijn. Meer en meer verdwijnen de krachten, en de dieren sterven bewusteloos en onder heftige stuiptrekkingen. Niet voor alle aangetaste dieren is de ziekte doodelijk; wel echter wordt gewoonlijk, wanneer de ziekte in een kudde uitbreekt, achtereenvolgens de geheele troep aangetast. De oorzaak van de varkenspest schijnt gezocht te moeten worden in bacteriën. Deze zijn ten minste bij de doode dieren in groote menigte gevonden, vooral in de milt, maar ook in de andere ingewanden. Men is er in geslaagd deze bacteriën kunstmatig aan te kweeken. Inënting daarmede, of het onder het voedsel mengen van de ingewanden der aan de pest gestorven dieren, had steeds bij tot dusver onbesmette dieren het uitbreken der ziekte tengevolge. De op deze wijze te voorschijn geroepen ziekte nam altijd een bijzonder heftig en snel verloop. In de Deensche „Ugeskrift" geeft dr. Bang eene beschrij ving van de verschijnselen, bij de zieke dieren in Dene marken waargenomen; uit deze beschrijving blijkt, dat de ziekte zooveel overeenkomst met de Amerikaansche pest vertoont, dat er aan de identiteit bijna niet te twijfelen valt. Gewoonlijk, zegt dr. Bang, worden er het eerst de jonge dieren aangetast; zij laten den kop hangen, rillen herhaaldelijk, kruipen ineen en blijven stil in een hoek liggen. De eetlust verdwijnt, misschien eerst door een moeielijke spijsverteering, maar in den regel begint weldra een diarrhée, waarbij vaak bloed wordt afgescheiden. De oogen krijgen een matte uitdrukking en dikwijls kleven de oogleden door opgedroogd slijm zoo vast aan elkafir, dat de dieren volkomen blind zijn. Het ademhalen geschiedt met moeitede stem van het dier wordt heesch, en einde lijk wordt het aangetaste varken zóó zwak en mager, dat het zelfs niet meer op de pooten staan kan. Daarbij voegen zich nog herhaalde krampen. Bij de meeste der aangetaste dieren, echter niet bij alle gaat dr. Bang voort, vertoonde zich na verloop van tijd aan de ooren, den snuit en de buik een roode kleur; dikwijls kan men dan, wanneer men den bek van het dier losmaakt en de tong naar beneden drukt, kleine geelachtige puistjes als bij diphterjtus aan de zoogenaamde amandelen waarnemen; in andere gevallen vertoonden zich aan den rand van de tong, aan het gehemelte en aan de slijmvliezen kleine grijze, scherp afgeteekende, branderige vlekken of grijsachtige vuile wonden. Ook het onderzoek van de lijken der aan de ziekte gestorven dieren leverde resultaten op, die recht geven te vermoeden, dat men hier met Amerikaansche varkenspest te doen heeft. Volgens dr. Bang onderscheidt de ziekte zich van andere bekende varkensziekten door het minder snelle verloop, want gewoonlijk verliepen 4, 8, ja soms veertien dagen eer de dood volgde. In enkele zeldzame gevallen trad deze na een ziekte van een halven dag in. Uit de opgedane ervaringen blijkt, dat de Amerikaansche varkens-cholera of varkenspest (swine fever, swine plague) een hoogst gevaarlijke ziekte is, die zeer gemak kelijk kan worden overgeplant door de uitwerpselen der aangetaste djeren, door de overblijfselen van de lijken der aan de ziekte gestorven varkens, enz. Het Duitsche blad, waaraan bovenstaande is ontleend, eindigt zijn beschouwing aldus: Strenge voorzorgsmaatregelen ter voorkoming van het gevaar zijn dus noodig; en wanneer het vermoeden waar heid blijkt en alle verschijnselen wettigen deze ver wachting dat de in Zweden en Denemarken uitgebroken ziekte indentisch is met de Amerikaansche cholera, dan zal het verbod van invoer van varkens en rauw varkensvleesch, van regeeringswege in Duitschland uitgevaardigd, misschien nog niet voldoende blijken om de verbreiding van de kwaal tegen te gaan. Niet alleen van Skandinavië en Denemarken, ook van Engeland dreigt het gevaar. Een onverhoopt uitbreken van de ziekte in onze varkenskudden zou een slag zijn, die onze boeren misschien in jaren niet zouden te boven komen. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 4