Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. Onder de gewonden behooïen ook drie jongelui van de Hoogere Burgerschool te Meppel en wel de jongeheeren Mees waarvan de oudste ernstig en de jongere licht gewond werd en de jongeheer De Blocq van Scheltinga. De gekwetsten bleven voor het meerendeel te Ruinerwold, waar spoedig geneeskundige hulp, ook uit den omtrek aan wezig was. Men noemt ons de doctoren Bosma uit Ruiner wold, Stoffels uit Meppel (lijndokter), Yan Setten en Vaster uit Meppel en Ten Kate uit De Wijk. De schade aan het materiëel toegebracht is natuurlijk hoogst aanzienlijk. De beide locomotieven zijn geweldig beschadigd; van beide zijn de cilinders afgeslagen, terwijl de machine van den sneltrein de rookkist met schoorsteen heeft verloren. Eenige wagens zijn over elkander geschoven en vernield. Maandagavond zijn van Assen, zoodra de tijding van het ongeval was ontvangen, een 12tal werklieden van den constructiewinkel naar Ruinerwold vertrokken. De ingenieur der tractie, de heer Roetert Tak, ging mede derwaarts. Woensdagochtend vertrokken opnieuw een 16tal. Aan het herstel van den weg wordt hard gewerkt. De treinen loopen geregeld, maar de passagiers moeten natuurlijk overstappen op de plaats des onheils. De Groninger treinen komen daardoor met eenige vertraging aan. Naar onze berichtgever nog meldt, is de justitie uit Assen op het terrein aanwezig. Er is ook reeds een photograaf aan 't werk voor de opneming van het treurig tooneel. Zooals uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, moet liet ongeval aan de onoplettendheid van den machinist Van der Linden zijn te wijten. Het ongeluk moet daaraan worden toegeschreven, dat de sneltrein Meppel-Groningen een half uur te laat te Meppel was aangekomen en dat om die reden het kruispunt met den trein Groningen-Meppel van Echten naar Koekange was verlegd en dat later, zonder dat de machinist daarvan kennis droeg, nogmaals een ander kruispunt is aangewezen, nl. Ruinerwold. De stationschef aldaar stelde overeen komstig deze enkele minuten vóór het passeeren van den sneltrein ontvangen instructie zijne seinen: dat aan den Meppeler kant, vanwaar de sneltrein moest komen, op onveilig en dat aan den anderen kant voor den laatsten trein uit Groningen, die te Ruinerwold moest stilstaan, op veilig. Desniettegenstaande is de machinist van den snel trein, die evenmin als de stoker op dat onveilig sein schijnt acht geslagen te hebben, in gewone snelle vaart doorgestoomd tot voorbij het sein aan den kant van Koekange, waar de trein uit Groningen, het gevaar ziende, bezig was te Door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is een adres gericht tot den Minister van Rinnenlandsche Zaken, waarin het zijn dank betuigd voor den post van f 20000 tot ondersteuning van het Landbouw onderwijs op de begrooting voorkomende. Het Hoofdbestuur schrijft verder: „Het zal U niet onbekend zijn, dat door het Hoofd bestuur sinds jaren krachtige pogingen zijn gedaan, om een vakschool voor zuivelbereiding te stichten en te onder houden. win 1885 is zelfs, na het opmaken van een plan voor de inrichting van een leerhoeve, een formeel financieel plan opgemaakt, waarop toezegging van geldelijken steun was verkregen van de Provincie Zuidholland van f 3000 jaar lijks, van de kas der Hollandsche Maatschappij van Land bouw van f 1500.jaarlijks, en van verscheidene belang hebbenden tot een bedrag van 20,000 gulden voor de stichtingskosten. //Wij hebben echter gemeend de zaak toen niet te moeten ondernemen, omdat het ons wenschelijk voorkwam, dat een hoeve met grasland aan de school verbonden worde, zooals in het plan was opgenomen en waarvoor geen genoegzame bijdragen waren ontvangen. /Indien wij thans van het Rijk een bijdrage van 5000 gulden voor stichtingskosten kunnen verkrijgen en 3000 gulden voor het jaarlijksch onderhoud, willen wij nogmaals beproeven de onderneming tot stand te brengen. „Aan de Leerhoeve zal geen internaat verbonden zijn. Zij zal worden gevestigd in een streek van Zuidholland waar de zuivelbereiding als hoofdbedrijf wordt uitgeoefend. „De jongelieden zullen geheel in het bedrijf worden opge voed en zeiven moeten werken, en van de theorie alleen leeren het waarom, dat zij iedere handeling verrichten onder ver schillende omstandigheden. „De gelegenheid tot onderricht zal openstaan voor 12 tot 16 jongelieden. „Het zou misschien wenschelijk kunnen zijn den cursus die op drie jaren is gesteld te verkorten, en de vrouwelijke leerlingen als botermaaksters een eereplaats op de leerhoeve toe te kennen. „Het schoolgeld kan zeer laag worden gesteld.* Ten slotte verzoekt het Hoofdbestuur om genoemd Rijks subsidie, terwijl het dan geen moeite zal sparen, om het kapitaal voor de onderneming benoodigd, spoedig bijeen te brengen. Buitenland. Bij de Nieuwjaars-receptie van Frankrijk heeft de eerste president van het Hof, de heer Perivier, o. a. tot den heer Carnot het volgende gezegd „Deze plechtigheid roept ons natuurlijk uw uitmuntenden en eerbiedwaardigen voorganger voor den geest. Maar niets kan beter de bitterheid verzachten van het door zijn ontijdig heengaan bij ons verwekte leedwezen, dan de verkiezing van zijn opvolger." De heer Carnot verklaarde in zijn antwoord o. a., dat niemand voor zijn uitnemenden voorganger zoo grooten eerbied koesterde als hijzelf. De „Times" heeft op 1 Januari haar honderdjarig bestaan gevierd. Te Edinburg vond een man, die de kermissen afreisde, zijn kist met costumes leêg. Hij kon den dief niet op het spoor komen, totdat hij op het denkbeeld kwam, dat de olifant, waarmede hij reisde, de dader kon zijn geweest. En inderdaad het bleek kort daarna op overtnigende wijze, dat de olifant vesten, jassen en pantalons, enz. had opge slikt.... gelukkig zonder een indigestie te krijgen. Benoemingen, enz. Tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de heer dr. B. J. Stokvis, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Benoemd zijn: tot hoogheemraad van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, wegens Duinkavel, de heer J. C. Peeck; tot hoogheemraad van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, wegens Drechterland, de heer P. Schuurman; tot heemraad van het ambacht van West-Friesland, genaamd Drechterland, wegens de Westerkogge, de heer S. Stapel; tot heemraad van het ambacht van West-Friesland, genaamd Drechterland, wegens de Zuiderkogge, de heer R. ^'jp> tot hoofdingeland-plaatsvervanger van West-Friesland voor het ambacht Drechterland, de heer C. Haringhuizen; tot heemraad van het ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorder Koggen, vanwege de MedemblikkerKogge, de heer D. Langereis; tot heemraad van het ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorder Koggen, van wege de Hoogwouder Kogge, de heer J. Paauw. Met 1 Februari a. s. worden geplaatst: 1. aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Johan Willem Friso" de kapitein-luitenant ter zee J. Dalen, als lste officier; de luitenants ter zee 1ste klasse G. J. Sluyterraan en Jhr. J. A. G. Van der Staal; die der 2de klasse H.T. Hoven, E, E. Dullemond, J. E. J. Eybergen en W. A. J. Van Diggelen; de adelborsten lste klasse L. P. W. Van der Wal, J. O. Kolkmeijer, H. G. Surie, B. Tack, J. C. Stam, R. Van Leent, J. P. T. Van der Mieden van Opmeer, P. H. Z. Marcelle, G. Van Hulstijn, G. J. Van Gendt, C. Witsen Elias, Jhr. L. F. Martini, J. S. A. Kroon, C. Craandijck, J. Birnie en P. P. Van Bosse; de lste luit. der mariniers L. De Jonge Oudraat, die belast wordt met het bevel over het in te schepen detachement mariniers de officieren van gezondheid lste en 2de klasse bij de zeemacht dr. J. W. Blanken en B. Snellende officier van administratie 2de klasse J. C. Van Reyn en de adjunct- administrateur H. G. Havik; 2. aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier de luitenant ter zee 2de klasse E. Coenen. De luitenant ter zee 2de klasse M. H. E. Sachse, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee 2de klasse W. Van Voss. Ingezonden. REINIGINGSDIENST. Dagelijks passeer ik het Westplein en dagelijks erger ik mij over den toestand van den openbaren weg aldaar. Vroeger, toen de stads-reiniging verpacht werd, hadden we het voorrecht, dat dit deel van den openbaren weg by afwisselend vriezend en dooiweder door de mannen van genoemden dienst opgeruimd werd. De vuile boel werd eenvoudig weg in 't Heldersche kanaal gestort en daarna het plein met zand bestrooid. Nuwordt er niets aan gedaan, en de toestand is zóó, dat men het plein vaak onbegaan baar kan verklaren. Wie weet, dacht ik, als de ijverige Commissie voor den reinigingsdienst dit leest, of zij niet terstond maatregelen neemt,opdat zij in de uitvoering van haar taak althans niet achterstaat bij de zorg, die vóór dezen de pachter der stads-reiniging voor een begaanbaren weg betoonde. Helder, 3 Januari 1888.H. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd Geene. Gehuwd F. Duivenvoorden en J. Van Driel. H. Van Barele en A. Van der Plaat. P. Hen en F. De Porto. BevallenP. H. J. D. Werlingshoff, geb. Rewwer, D. Overleden: T. Vroom, 71 jaren. E. Jacobs, 2 maanden. A. Schellinger, 2 maanden. S. Lak, 1 maand. Gemeente TEXEL, van 29 Dec. 1887 tot 4 Jan. 1888. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. GeborenDouwe, zoon van Arie Dros Albsz. en Johanna Bakker. Henderika Johanna, dochter van Hendrik Maas en Dieuwertje Hin. Gemeente.OUDE-NIEDORP, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd: Gerrit Lievendag, weduwnaar van Ariaantje Schipper, en Antje Elswijk. Wiebe Iiistemaker, weduwnaar van Marijtje Spoeldla en Cornelisje De Geus, weduwe van Arie Over. Gehuwd en Overleden: Geene. Geboren: Frans Anthonie, zoon van Heertje Kooy en Lys- beth Tauber. Gemeente NOORDSCHARWOUDE, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd, Gehuwd en Geboren: Geene. OverledenGeertje De Jong, weduwe van P. Barten Hz, 64 jaren. Gemeente BROEK OP LANGEDIJK, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: Antje Wagenaar, geb. Wognum, D. Aagje Schoon, b. Jonker, Z. G. Berkhout, geb. Wagenaar, D. G. Frederiks, geb. Jongkind, D. T. Kuiper, geb. Bergen, Z. Overleden: M. Frederiks, 3 dagen. Gemeente NIEUWE NIEDORP, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd: Cornelia Groot, weduwnaar van Jantje Kraak man, en Jacoba Bleeker. Gehuwd: Jan Kistemaker en Dieuwertje Baas. Geboren: Casper, zoon van Casper Stroet en JohannaHinke. Elizabeth, dochter van Jacob Groot en Trijntje Joffer. Overleden Gerrit Van de Velde, zoon van Reinier Van de Velde en Maartje Cos, 16 jaren. Cornelis Appel, echtgnoot van Grietje Meurs, vroeger gehuwd geweest met Tryntje Vink, 64 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 4 12 3 8 5 12 Windrichting en kracht. 4 k. 2„ 3.2 Barometer mM. Stand. Afw. 765.70, f 5.50 758.32, - 1.88 757.92 -2.28 Thermometer C. 0.4 0.0 0.9 -2.6 -1.9 -2.0 0.) 0.93 0.85 Toe stand van de Slechtw. Vlak. Weersgesteldheid: 4 Jan. 12 u. Dikke mist, goedweer. 5 Jan. 8 u. Lichtbewolkt, helder, mooiweer. 5 Jan. 12 u. Helder, mooiweer. Van 3 op 4 dezer gevroren 8 millimeter ys. ii 4 5 ii ii 12 H n 324ste Staats-loterij. Vierde klasse. Tweede lijst: Nos. 6530 en 8304 ieder f 1000. Nos. 2885 en 18955 ieder f 400. No. 14513 f 200. Nos. 1996, 3393, 4113 en 7471 ieder f 100. Derde lijst: Nos. 7075 en 17964 ieder f 1000. Nos. 7651 en 9928 ieder f 400. Nos. 3307 en 17975 ieder f 200. Nos. 869, 6835, 15102, 15173 en 15205 ieder f 100. Marktberichten. TEXEL, 3 Januari. Werkpaarden f 65 a 140, oude Paarden f 15, Rypaarden f 175 a 250, vette Koeien 195, Kalfvaarzen f 90 a 115, Schrammen f 12 a 14, Fokschapen f 14 a 16, vette Varkens 21 a 22 per half kilogram. Alles in den Commissiehandel. MEDEMBLIK, 4 Januari. Aangevoerd 10 stapels Kaas. Hoogste prijs f 29 per 50 kilogram. Boter f 1.10 per kilogram. Kip-eieren f 6.50 per 100 stuks. PURMERENDE, 3 Januari, Aangevoerd 116 stapels Kleine Kaas, f 33 en Middelbare f 22 per 50 kilogram. Kip-eieren f 4.50 a 5.50 per 100 stuks. 1226 kilogram Boter, f 1.20 a 1.30 per kilogram. Veemarkt103 Runderen, 4 Stieren, handel matig,* hooger prijzen18 Veulens; 101 vette Kalveren, f 0.80 a 1.per kilogram, handel vlug; 61 nuchtere dito, f 8 a 20 per stuk, handel matig162 vette Varkens, 36 a 44 cents per kilogram, handel vlug; 20 magere dito, f 8 13 per stuk, handel stug; 145 Biggen, f 3 a 6 per stuk, handel stug; 1596 Schapen, hooger prijs, handel vlug; 235 Ganzen, f 2.25 a 2.60 en 132 Zwanen, f 5 a 8 per stuk. AMSTERDAM, 4 Januari. Veemarkt: 3 Runderen; [215 vette Kalveren, lste kwaliteit 90 en 2de kwaliteit 65 cents per kilogram; 8 Graskalveren; 1 Schaap; 42 nuchtere Kalveren, fö a f 9 per stuk228 vette Varkens, f 34 a 38 cents per kilogr. Prijzen der Aardappelen: Friesche Franeker Jammen f 1.70a f 1.90, dito EngeUche f 1.25 a 1.35, dito Dokkumer Jammen f 1.90 a f 2.10, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.a 2.60, Pruisische Hamburgers f 2.70 a 2.75, Geldersche Blauwe f 1.70 a 1.80, Zeeuwsche Flakkeeache f 1.80 a 2.20, dito Blauwe f 1.70 a 1.80, dito Poters f 1.10 a 1.20, Westlandsche Duin Zand f 4 a 5,alles per hectoliter. WAGENINGEN, 2 Januari. Uiterwaardsch Hooi f 24 a 25 en Binnenveldsch f 18 a 20 per 500 kilogram. KAMPEN, 2 Januari. Buitenhooi f 16.a 19.50 enjBinnen- hooi f 13.a 15.50 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 4 Januari. Hooi f 20 a 21 per 500 kilogr. ASSEN, 4 Januari. Wol 65 a 70 cents per kilogram. Schager markt van heden (per telegraaf 5 Paarden f 30 a 140 Ossen - a Stieren - a 11 Geldekoeien - 50 a 190 Kalf koeien - a 3 Vaarzen - 50 a 80 Hokkelingen - a 10 nucht. Kalveren - 5 a 13 Rammen - a 115 Schapen - 10 a 26 200 Lammeren 11a 16 Bokkende Geiten-f a magere Varkens f a 15 Biggen - 5 a 7 25 Kippen c. 80 a 90 110 Eenden - 75 a 90 Boter per kop 90 al 00 Kaas per kilogram - 30 a 35 Kip-Eieren per 100 -450 a550 Eend-Eieren - a Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Van Galen" is hedenmiddag van hier vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. De ctat-major van dezen bodem bestaat uit: den kapt. ter zee J. Loots, commandant; kapt.-luit. ter zee P. D. A. Frankamp, lste officier; luits. ter zee 2de kl. J. G. J. A. Fundter de Banchène, M. W. L. Olivier, Jhr. H. L. Wichers en W. J. G. Umbgrove; adelborsten lste kl., geplaatst op folio van luit. ter zee 2de kl., S. F. Nolst Trenité, J. Soutendam en P. Sodenkampadelborsten lste klasse C. M. Van Rijn, S. Van Lennep, E. Baron Van Heerdt tot Eversberg, W. B. K. Boom, W. Gaade, E. Maes, J. G. W. J. Eilerts de Haan, F. G. Schaalje, W. O. B. Wintgens, R. F. Van Brakel Schimmel, C. F. Pabst, J. H. Junius, H. H. Del Court van Krimpen en A. M. W. Bussemaber; off. van gez. lste kl. Dr. J. M. Korver; idem 2de kl. A. E. Sissingh, artsen off. van adm. lste kl.'N. W. Lasondor en adjunct-adm. O. J. Grullemans. Het machinisten-personeel is samengesteld uit: de mach. lste kl. v. c. J. P. Kettner; idem 2de kl. C. Beudeker; idem 3de kl. A. Van Koetsveld en J. Zwart. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed: 1°. het weghalen van mot en krullen van het etablisse ment Willemsoord, gedurendeNhet jaar 1888. Ingekomen 2 biljetten, als van: mot. krullen. G. Den Dnlk. f 1.22 f 0.15, per M®. J. N. Hoogenbosch 1.35 0.18, 2°. het ledigen en ruimen van de vuilnisbakken op 's Rijkswerf, van die bij de verdere maritieme inrichtingen en bij de in dienst zijnde oorlogsschepen te Willemsoord, mede gedurende 1888. Ingekomen 5 biljetten, als van J. Van de Casteele, ad f 284; P. Selderbeek, f 300; C. Burgers, f 300; D. Dekker Lz., f 375 en A. A. Overtoom, f 399. Een 71jarige vrouw, T. V. genaamd, alhier woon achtig, heeft zich gisteren morgen in hare woning opge hangen. Te Deventer kregen een matroos van hier en een korporaal der huzaren, die er beiden met verlof waren, een hevigen twist. De matroos bracht den korporaal een zware verwonding aan het rechter oog toe. Hij werd aan de militaire autoriteit overgeleverd en de korporaal naar het Hospitaal overgebracht. Te Schagen is eene Liberale Kiesvereeniging opgericht ter verkiezing van leden voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Statenals leden der voorloopige commissie tot het maken van een ontwerp-reglement werden benoemd de heeren A. W. Van Kluijve, W. A. Hazeu, J. Govers, J. Van der Maaten en C. Asjes. Onze innig geliefde Ouders C. D. SAP «x 0„ >o° «X en >C*> °x A. M. MENKE, hopen op den 18 Januari a. s. hunne 35Jarlge «X echtvereenlgliig te herdenken. Alkmaar, Jannari 1888. Hunne dankbare kinderen. Receptie 18 Januari van 14 uur. Heden ontsliep onze lieve EMELIE TRIJNTJE. in den aanvalligen leeftijd van 3 jaar en elf maanden. M. LANGEVELD. M. LANGEVELD—KEIJSER. Binnenburg Texel, 3 Januari 1888. Paarden-dorschmachine, zoo goed als nieuw, te koop voor f 100. een eenpaards Dorschmachine met rosmolen en strooischudder, bij P. C. BOEKEL, te Wieringerwaard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3