paleiskan men er de veel sterkere, maar va. i. minder bevallige toeren bewonderen van een „luchtkoningiri", een van die dames, die straffeloos den spot schijnen te mogen drijven met de wetten der zwaartekracht en met.... uw zenuwen. Zij heeft het van haar standpunt of liever hangpunt benijdenswaardig talent om door een propvolle zaal met 2000 menschen keer op keer een rilling van angst en vrees te doen gaan. Op den keper bezien, is dit toch eigenlijk een vreemdsoortig «genot" een genot als van den Engelschman, die overal den koorddanser Blondin nareiade en geen van 's mans voorstellingen onbezocht liet, enkel en alleen om hem, als hy viel, te hebben zien vallen. Doch in «paleizen" als van den heer Carré is het niet geraden de zaken op den keper te bezien. Yan buiten b. v. maakt het gebouw een stouten indrukmaar sommige versieringen van het inwen dige en met name het schilderwerk kunnen waarlijk niet op den naam van smaakvol aanspraak maken. Ook is het bepaald stuitend, dat men, bij een bezoek aan de stallen, voortdurend gehinderd wordt door knechts, die u hunne rammelende bussen voorhouden met het bekende „Gedenk" enz. Na de beleefde uitnoodiging van den directeur aan het publiek om eens een kijkje in de stallen te gaan nemen, zou men werkelijk zulk een onverbloemde bedelparty, op zoo ploertige wijze uitgevoerd, niet verwachten. Met zulke „tradities" moest men in het nieuwe prachtgebouw op den Binnen-Amstel gebroken hebbenzij herin neren te veel aan de kermisgewoonten van het oude.... „paarde- spul". Amstelaar. Binnenland. De reis van de Vorstelijke Familie naar Wildungen is, volgens het „U. D.", bepaald op 14 Mei en het verblijf aldaar zal duren tot ongeveer half Juli. Daarna zat waar schijnlijk het paleis „Het Loo" tot verblijfplaats worden gekozen. Onder voorzitterschap van den heer Sickesz is gisteren te Arnhem eene vergadering gehouden van een zestigtal belangstellenden uit alle oorden des lands. Besloten is tot de oprichting eener Heide-maatschappij. Reeds zijn toege treden als lid of begunstiger 85 personen. Verder is be noemd een voorloopig Bestuur van twee leden uit elke provincie om, met de bestaande Commissie van drie heeren, in elke provincie op vergaderingen propaganda te maken voor de zaak. Op 1 dezer telde de doleerende kerk in ons land 120 gemeenten met 52 predikanten68 plaatsen zijn vacant, waaronder eenige gemeenten die weinig leden tellen, terwijl anderen wegens bezwaren van financiëelen aard vooreerst nog niet vervuld kunnen worden. Uit Londen wordt aan de N. Rott. Crt. bericht, dat Lord Wolseley ten stelligste tegenspreekt het beweren van Klein, den bediende vau wijlen Hicks Pacha, dat de Engel- schen voor de vangst van onzen landgenoot Schuver een prijs zouden hebben uitgeloofd. f Men schrijft ons van Texel, dd. 6 dezer: „Tot groot nadeel van de vele garnalenvisschers van dit eiland, zijn de kokerijen hier eensklaps gesloten. De geheele vloot ligt nu doelloos in de haven. De kokers moeten belangrijke verliezen met den handel in garnalen hebben geleden. De aanvoer was dan ook, door overvloedige vangst, sinds eenige dagen buitengewoon groot, 't Is zeer te wenschen, dat er spoedig verandering ten goede mag komen en de werkzaamheden weldra weer hervat mogen worden." In eene dezer dagen gehouden vergadering der Ver- eeniging tot verbetering van het Paardenras voor Wieringer- waard en omstreken is besloten, aan de deelhebbers van „Norman II" over het afgeloopen jaar eene rente van circa pet. uit te keeren. De hengst zal wederom, tegen een dekgeld van f 10, bij den heer G. H. Geerligs, te Anna Paulowna, beschikbaar staan. Ten einde de kwade geruchten, welke omtrent „Norman" verspreid werden, te kunnen tegenspreken, heeft het Bestuur onlangs den hengst laten keuren door den kapitein-paarden arts 1ste klasse Lamérisuit een aan de vergadering over gelegd attest bleek, dat genoemde heer „Norman", die in uitstekende conditie is, geheel vrij vond van overerflijke gebreken. Te Wieringerwaard zakten Donderdagavond een vijftal personen door het broze ijs; -gelukkig kwamen allen er met een flink nat pak af. De heer C. Heemskerk, hoofd der openbare school No. 2 te Heer-Hugowaard, heeft als zoodanig om gezond heidsredenen ontslag gevraagd. Jl. Woensdag had te Zuidscharwoude, in de kolfbaan van A. Kist, eene zeer talrijk bezochte vergadering plaats, opgeroepen door de overgebleven bestuursleden van de Libe rale Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar. Na eene belangwekkende discussie, waaruit bleek, dat aan den Langendijk en te Barsingerhorn eene centralisatie van kies verenigingen het meest wenschelijk wordt geacht, werden aan het reeds bestaande comité toegevoegd de heeren Wester man Holstijn, te Barsingerhorn, C. Swager, te Heer-Hugo waard, A. G. Reede, en H. Van Twuijver, beiden te Zuid scharwoude. De alsnu uit 15 leden, uit verschillende deelen van het district, bestaande Commissie zal statuten en regle ment ontwerpen, om deze daarna in eene algemeene ver gadering van hen, die de gehouden vergaderingen bezocht en zich in beginsel bereid verklaard hebben, eene eventueel op te richten kiesvereeniging te steunen, in behandeling te brengen. Een definitief bestuur zal daarin tevens worden gekozen. Door den Voorzitter, den heer mr. A. P. De Lange, werd bij de discussie o. a. gewezen op de omstandig heid, dat algemeen het verschil omtrent de inrichting van de nieuwe centrale kiesvereeniging zeer overdreven werd voorgesteld. Hij constateerde dat z. i. elkeen er mede instemde, eene tegenovergestelde meening had hij niet gehoord, dat aan de kiesvereenigingen de haar toekomende invloed in de nieuwe centrale vereeniging worde toegekend, doch dat het verschil eerst daar begon, waar het de vraag betrof, of, behalve de in de verschillende plaatsen van het district te vormen kiesvereenigingen, ook personen lid van de nieuwe vereeniging zouden kunnen worden. Daar dit evenwel geen hoofdbeginsel geldt, geeft het z. i. geen reden tot de vrees, dat de Commissie niet met een reglement zal kunnen komen, waarin de verschillende opvattingen met elkander in overeenstemming zijn gebracht. De „Minerva", bestemd voor het vervoer van schapen van Vlissingen naar Engeland, is in eerstgenoemde stad aan gekomen. Er moet dit jaar gecontracteerd zijn voor het vervoer van p. m. 250,000 stuks. Het vorig jaar werden er 155,000 stuks vervoerd. Het buitenlandsch overzicht in „De Tijd" van jl. Woens dagavond besluit met de volgende mededeeling: „Voor het niet onmogelijke geval, dat het overzicht aan volledigheid te wenschen mocht overlaten, wordt een beroep gedaan op de toegeeflijkheid-van den lezer. Dc gewone, velen onzer lezers welbekende schrijver werd, reeds een eind weegs gevorderd, in den verderen arbeid gestoord door het bericht, dat zijn woning op den N.-Z. Voorburgwal te Amsterdam in lichtelaaie stond en reeds een aanzienlijk gedeelte van zijn inboedel een prooi der vlammen was geworden. Volgens door ons ontvangen mededeeling, is het een kleine uitslaande brand geweest, die binnen korten tijd met twee handspuiten en een brandkraan gebluscht is." Voor den bouw van een nieuw Burger-Ziekenhuis te Amsterdam is thans f 600,000 bijeengebracht. Lang zamerhand nadert men dus het doel. Uit Amsterdam meldt men aan „de Avondpost": Het afgeloopen jaar belooft voor de aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt aanmerkelijk gunstiger te zijn dan de vorige jaren, dank zij het invoeren van tal van bezuinigingen, door het optreden des heeren Huizinga c. s. De vorige week is in overleg met dezen heer weder een vergadering gehouden, waarvan echter niets is uitgelekt. Een feit is het, dat door het vervallen der kostbare balletten veel is bezuinigd. Ook op het personeel past men dit toe. Een der ambtenaren, belast met het opslaan en afbreken van het orkest, genoot een salaris van f 2000. Hij overleed dezer dagen en in zijn plaats werd een gewoon mannetje aangesteld, die 't voor heel wat minder zal moeten doen. Men mompelt dat de heer Groot veld met het ver vallen van de balletten ook overbodig is geworden en met Mei zal aftreden. De decoratie-schilder Maandag zou het werk voortaan wel alleen af kunnen. Hoe 't zij, de bezuinigingsmanie, die tegenwoordig overal een groote rol speelt, schijnt hier noodig en nuttig geweest te zijn. De voorstellingen van Pflaging's specialiteiten-gezelschap en de draken h grande spectacle, door Faassen's gezelschap vertoond, hebben meer geld opgebracht dan de balletten. Of dit voor den kunstzin der Amsterdammers pleit, is een andere vraag. De sergeant-schrijver der Marine Beekman is door den krijgsraad te Hellevoetsluis tot vijf jaren gevangenis straf veroordeeld. Gelijk men zich wellicht herinneren zal, was B. eenige maanden geleden van Zr. Ms. stoomkanon- neerboot „Dog" gedeserteerd, na eerst ongeveer f 50 te hebben ontvreemd. Vervolgens nam hij op naam van Van Dongen dienst bij het koloniale leger, en had het grootste gedeelte van het ontvangen handgeld reeds verbrast, toen hij te Utrecht werd herkend en gearresteerd. De zanger Lhérie, die indertijd ook hier te lande veel van zich heeft doen spreken, heeft te Parijs met het gerecht te doen gehad, daar hij niet alleen twee stemmen (tenor en baryton) maar ook twee vrouwen bezat. Hij was van tafel en bed met zijne eerste vrouw gescheiden, toen hij zich in Transylvanië opnieuw in het huwelijk begaf. Hoewel hij de daar geldende wet had geëerbiedigd, is zijn tweede huwelijk daar op verzoek van mevrouw Lhérie No. 1 nietig verklaard, met dien verstande evenwel, dat de twee uit dit huwelijk geboren zoontjes jongeheeren Lhérie blijven. Een Elburger visscher ging met zijn 4 zoons uit, om wat spiering te bemachtigen. Niet ver van Harderwijk werd door een ongelukkig toeval het ijs gespleten, en het geheele gezin verdween in de diepte. Te Zundert is dezer dagen door een viertal personen jacht gemaakt op een wild varken. Met groote moeite kregen zij 't dier onder schot, en tot hunne voldoening velden zij het neer. Dat het geen „katje was om zonder handschoenen aan te pakken", bleek daaruit, dat het zwijn onder 't vuren woedend op een der jagers afging en hem in de sneeuw deed tuimelen. De jager kwam overigens met den schrik vrij. Het dier had een gewicht van 70 kilogram en was 1.40 meter lang. De burgemeester van Beek, de heer J. H. Lemmers, heeft jl. Dinsdag bij een opstootje een kogel in den buik gekregen. De vermoedelijke dader, zekere Hellendach, had echter, naar de „N. Rott. Crt." meldt, geen bedoeling om hem te treffen, maar loste het schot .om eenige personen, die het opstootje hadden verwekt, bang te maken. Nadere bijzonderheden omtrent het spoorweg ongeluk te Ruinerwold. Aan een particulier schrijven over het spoorweg-ongeluk bij Ruinerwold, ontleent de „Prov. Gron. Crt." het volgende: „Daareven ontving ik je felicitaties. Hartelijk dank daarvoor; de wijze waarop ik gespaard ben is werkelijk wel een geluk- wensch waard. Doch ter zake. Na Assen gepasseerd te zijn, was ik met één passagier overgebleven. Ik legde mij op eene bank neêr en sliep weldra in. In eens voelde ik een schok en werd wakker. Wat er verder met mij gebeurde, weet ik niet meer. Ik kwam echter op mijn beenen terecht, doch kreeg mijn valeis op het hoofd. Dit veroorzaakte daar eene wonde, die echter niets te beteekenen heeft. Het portier stond open, mijn medepassagier was weg, het licht verdwenen, en een oogenblik later zag ik een conducteur met een vreeaelijb bebloed aangezicht langs myn coupé naar beneden glijden. Ik zocht mijn pet en verdere bagage bijeon, en stapte den trein uit. De treinen van Meppel en Groningen waren-tegen elkander geloopen. De loco motieven waren verbrijzeldde waggons stonden in de hoogte. De achterste wagens waren blijven staan. Myn wagen was de eerste, die was blijven staan. Niets liet zich hooren het was doodstil. Een oogenblik stond ik versuft, doch daarna liep ik om den trein heen en bereikte de tegenovergestelde zijde. Enkele zwarte massa's bemerkte ik in het grasdat waren menschen. Een hnnner was uit den trein gesprongen en had het been ge broken. Een conducteur liep naa9t den trein. Het bloed stroomde hem uit neus en mond. Zijn verhemelte, tong en wang waren verbrijzeld. En niemand kon hem helpen, want er was geen arts in den trein. Ik gaf hem mijn zakdoek om het bloed te stelpen, doch de zakdoek was weldra doorweekt. Daarna klom ik in een der verbrijzelde waggons; doordat het portier verbrijzeld was kon ik er inklimmen ik tastte rond in stukken hout, kussens, enz.daar bereikte myne hand een gezicht. Het was dat van iemand, dio met de armen tusschen twee staven geklemd zat; overigens was hij geheel ongedeerd, doch hy kon niet weg, en helpen konden we ook niet, daarvoor waren onze krachten niet toereikend. We beloofden hem terug te komen en wij gingen verder om te zien of er te helpen was. Bij de locomotieven was de aanblik vreeselyk. De ketels waren gesprongen, het zwarte water vloeide over den grond, doch van machinisten en conduc teurs was niets te bespeuren. In den trein van Meppel zaten enkele damese^nigen daarvan waren, doordat zij door den schok met de hoofden tegen elkander gekomen waren, gekwetst. Overi gens waren ze allen met den schrik vrij gekomen. We hielpen haar den trein verlaten en gingen daarna aan het opzoeken der conducteurs. Een conducteur, die in den achtersten waggon gezeten had, was ongedeerd. Met eenige moeite gelukte het ons eenige conducteurs en machinisten te voorschijn te halen, zij sagen er vreeselyk uit. Één hunner was door het vuur zijner locomotief gedeeltelijk verbrand. Dc aangezichten en de inwendige deelen waren vreeselijk gekwetsthunne oogen waren met bloed beloopenhet bloed stroomde uit neus en ooren. We hielpen hen voorloopig in leege coupé's. Ze leden verschrikkelijk de minste aanraking deed hen pijn. Ze informeerden met ge broken stem naar hunne kameraden, doch we durfden hun niet zeggen wat wy er van dachtenwe hielden ons dus ontwetend. De hoofdconducteur was nog zoek. We vonden hem en een ander als lijken terug. Een derde, die naast hen gereden had, was door den schok over de verbrijzelde wagenkap gelicht en had vervolgens zijn heil gezocht over de andere waggons heen. Ik vond hem later terug en bracht hem naar de halte Ruinerwold. Inmiddels was om personeel en geneeskundige hulp naar Meppel getelegrapheerd. We hadden reeds een aanvang gemaakt met het vervoer der gewonden. We brachten hen allen naar de halte. Weldra was de vloer der kamer geheel met bloed bedekt. De ongelukkigen zaten wanhopig voor zich te kijken. Al het men- schelijke uit hunue gezichten was verdwenen de oogen waron onzichtbaar, de aangezichten zwart. Buiten de halte stond een conducteur; ik vroeg hem of ik telegrapheeren kon, doch hy wees mij op zijn mond; de ongelukkige kon niet meer praten. Zijn mond en tong waren verbrijzeld. Toen de trein uit Moppel gekomen was, werd er een aanvang gemaakt met het toedienen van geneeskundigen hulp. We gingen steeds door met het ver voeren der gewonden; hun aantal bedroeg op dat oogenblik ongeveer twaalf. Daar er werktuigen mede gekomen waren, begon men de overigen te voorschijn te halen. Een heer, die met zijne neven op reis was, had tusschen dc banken beide beenen gebroken. Ik geloof niet, dat dit tooneel ooit uit mijn geheugen zal gaan. Daarvoor heeft het een te diepen indruk gemaakt. Ik heb wel eens gepoogd mij eene voorstelling van een spoorwegongeluk te maken, doch de werkelijkheid overtrof de verbeelding. Bij het opruimen van een gebroken waggon had ik mijn rechterschoen geheel open gehaald. Doch ik merkte het nog niet. Eerst later ontdekte ik dat. Mijne voeten waren doornat. Mijn eene schoen had ik weggesmeten, daar hij mij meer hinderde dan dienstig was. Om I uur vertrokken we met den hulptrein naar Meppel, enkele lichtgewonden medevoerende. Aan het station te Meppel verdrong het volk zich, om iets te hooren. Om half drie waren wij te Zwolle en konden wij verder zelf voor logement zorgen. Van morgen 8 uur kwamen wy te Kampen aanmijn kameraden hadden niet gedacht mij nog levend te ontmoeten. Gij kunt u voorstellen hoe blijde ik ben, dat het zoo afgeloopen is." De „Nieuwe Drentsche Courant" schrijft nog het volgende: „By het ongeluk bleken de verbandkisten, die in de treinen aan wezig waren, volstrekt niet te voldoen aan de eischen der tegen woordige wetenschap. Antiseptische verbandmiddelen ontbraken in die kisten geheel; zij bevatten zeer weinig zwachtels, wat vuile oude watten en snijdende werktuigen, die niet gedesinfec teerd zijn, maar met olie behandeld. De spalken hebben niet den vereischten vorm. Dat dit in vele gevallen een hoogst nadee- ligen invloed kan hebben op het herstel van bij spoorwegonge lukken gekwetsten, ja dikwerf dat herstel onmogelyk maken, ligt voor de hand. Het ware dus te wenschen, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen hare verbandkisten op de hoogte der wetenschap bracht, en zoo zij hierin nalatig bleef, daartoe van hooger hand werd gedwongen. Behalve de materieële schade, die de Maatschappij door het onge luk lijdt, en die wel twee ton zal bedragen, zal zij waarschijnlijk nog veel grooter schade lijden door de schadevergoeding die zij aan de gekwetsten en huisgezinnen der gedooden zal hebben te betalen." Omtrent vier der verpleegden in het academisch ziekenhuis te Groningen ontving men jl. Donderdag gunstige berichten. De toestand van den conducteur Sprenger, die eene buikwonde be kwam, is echter nog verre van geruststellend. Loop der bevolking te Wieringen over 1887. De bevolking bedroeg op 31 December 1886: 1303 m. en 1282 v., te zamen 2585 personen. In 1887 werden geboren: 30 m. en 40 v., te zamen 70. Ingekomen van elders 3 m. en 13 v., te zamen 16. Overleden zijn 62 personen; hiervan waren 22 onge- huwden van het mannelijk en 16 van het vrouwelijk ge slacht, 4 gehuwde mannen en 11 vrouwen, 2 weduwnaars en 7 weduwen. Vertrokken naar elders 29 m. en 29 v., te zamen 58. Er werden 16 huwelijken gesloten, als: 13 tusschen jonkmans en jongedochters en 3 tusschen weduwnaars en weduwen. De bevolking bestond dus op 31 December 1887 uit: 1279 m. en 1272 v., totaal 2551 personen. Loop der bevolking te Oudkarspel over 1887. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1887: 1328 personen, als: 690 m. en 638 v. In 1887 geboren 42 21„„21„ Ingekomen van elders 85 38 47 1455 personen, als: 749 m. en 706 v. In 1887 overleden 33 „19 14 1422 personen, als: 730 m. en 692 v. Vertr. naar elders 68 39 29 1354 personen, als: 691 m. en 663 v. Binnen de kom der gem. bevonden zich 594 m. en 573 v. Buiten 97 90 Te zamen 691 m. en 663 v. Elf huwelijken werden voltrokken tusschen jonkmans en jongedochters. Een kind van het vrouwelijk geslacht werd als leven loos aangegeven. Naar de godsdienstige gezindheden was de bevolking verdeeld als volgt: Nederd. Hervormden 1092, Doopsgezinden 25, Roomsch-Katholieken 228, Remonstranten 1, Lutherschen 7, Chr. Geref. 1. De bevolking te Amsterdam vermeerderde in 1887 met 11,230 zielen (5414 door geboorte en 5816 door vestiging). Buitenland. De Duitsche Kroonprins heeft aan de artsen, die hem behandelden, een aantal kostbare Nieuwjaarsgeschenken vereerd. Dr. Mackenzie kreeg een volledige verzameling chirurgicale instrumenten, dr. Krause een diamanten speld, dr. Schröder twee prachtige Japansche vazen, dr. Bergmann zilveren couverts voor 24 personen en dr. Schmidt een gouden inktkoker. In Frankrijk is thans een wet aangenomen, waarbij bedrog bij den handel in meststoffen met straf wordt bedreigd. Met een boete van 50 tot 2000 francs en een gevangenis straf van een dag tot zes maanden wordt ieder gestraft, die bij het verkoopen of ten verkoop aanbieden van mest of kunstmeststoffen den kooper bedriegt of zoekt te bedriegen, betreffende de samenstelling van de meststof en de hoeveel-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2