V H Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÈN. ongelukken met paard en rijtuig, eene noodleuning te plaatsen. De Voorzitter deed toezegging dat hij van den Gemeente-Opzichter een opgave van kosten, aan zoodanige vaste leuning verbonden, zal vragen. Nog wenschtede heer Van der Maaten, dat bij verordening werd bepaald, dat bij sneeuw de paarden voor de rijtuigen in deze gemeente een bel zullen moeten dragen; spreker achtte dit noodig in het belang der openbare veiligheid en verklaarde dat in verre weg de meeste gemeenten zoodanige verordening bestaat. De Voorzitter antwoordde, dat op sprekers wensch zal worden gelet bij de herziening van het politie-reglement. Daarna werd de vergadering gesloten. Buitenland. In Amerika moet men zich eigenlijk over niets meer verwonderen. Zoo meldt men nu, dat de stad Hackettstown in New-Yersev een burgemeester had, Creamer genaamd, die met de noorderzon is verdwenen, na rechts en links geld ter leen gekregen te hebben, zoowel van zijn eigen gemeentenaren als van de pachters in de omliggende streken. Hij was vooral populair bij het vrouwelijke geslacht, daar hij ongehuwd was en alle meisjes en weduwen, waarmede hij in aanraking kwam, ten huwelijk vroeg, tevens van haar hun spaarpenningen ter leen vragende. Hij heeft op deze wijze minstens vijftien dames opgelicht en heeft thans aan allen van de Bermudas-eilanden, waar hij zich is gaan vestigen, kennis gegeven van zijn plan om voorloopig niet meer naar Hackettstown terug te keeren. Dit laatste zou zijnedelachtbaren dan ook zeker slecht bekomen! In het dankzeggend schrijven van den Duitschen Keizer, in antwoord op de Nieuwjaarswenschen van de Vereeniging het Roode Kruis wordt gezegd, dat de Keizer, vertrouwende op Gods wijsheid, de hoop voedt, dat de tijd, waarin het Roode Kruis tot zegen van het vaderland weder j eene ernstige roeping zou te vervullen hebben, nog ver moge zijn. Op eene jl. Zondag gehouden jachtpartij van President Carnot is de chef van zijn Militair Huis, generaal Brugère, j door een schot in het been getroffen uit het geweer van een opzichter, die uitgleed en het wapen liet vallen, zoodat het afging. Maandagmiddag had de generaal, nadat de projectielen verwijderd waren, zware koorts en men scheen niet zonder bezorgdheid te wezen over zijn toestand. Nabij het station Herenthals (lijn Antwerpen-Gladbach) heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Een overweg aldaar wordt bewaakt door den baanwachter Peters, die tevens baanwerker is. Tijdens zijn afwezigheid werd de dienst waargenomen door zijn 20jarige dochter. Toen zij dezer dagen, volgens gewoonte, den dienst verrichtte, be merkte zij, tot haar onuitsprekelijken schrik, dat haar tweejarig zusje zich op de lijn bevond en de trein haar reeds dicht was genaderd. Zonder zich te bedenken snelde zij het kind te hulp en had nog even den tijd het van de rails te stooten. Zij zelf werd echter door de locomo tief gegrepen en door den in volle vaart zijnden trein overreden. Deerlijk verminkt vond men haar lijk. Volgens een depêche uit New-York, maakt men zich ongerust over het lange uitblijven der Fransche boot „Britannia*, van 2500 ton, die met 850 passagiers naar New-York op reis is. Zij passeerde Gibraltar op 22 Dec. 1887 en heeft sedert niets meer van zich doen hooren. Blijkens telegrammen uit Amerika heeft er in Texas, Minnesota, Dakota, Montana, Nebraska en Kansas een onge kend hevige sneeuwstorm gewoed. De sneeuw, zoo fijn als meel, werd met vreeselijke snelheid door een bulderenden wind voortgejaagd, en deed tal van lieden letterlijk stikken, terwijl anderen van koude stierven. De berichten gewagen van meer dan 200 slachtoffers. Voornamelijk in Dakota is het getal der overledenen groot Zoolang de storm woedde, stond het verkeer op de spoorwegen stil. Volgens mededeelingen, door den heer de Lesseps openbaar gemaakt, is besloten het Panama-kanaal open te stellen vóór de groote scheepvaart, zoodra er gelegenheid bestaat uit de eene zee in de andere te komen voor schepen, zoo groot als de grootste booten der Compagnie Transatlan- tique, en tot een aantal, voldoende om een verkeer te ver krijgen van 7f millioen tonnen 's jaars, zooals door het Internationaal Congres tot grondslag is genomen. Zulk een verkeer verzekert der Maatschappij een jaarlijksche ontvangst van 120 millioen francs en zal haar in staat stellen de lasten te betalen, een eerste dividend op de aan- deelen uit te keeren en nog een overschot beschikbaar te laten. Naarmate dat overschot stijgt, zal het kanaal verder voltooid wórden, zonder dat iemand die uitgaven voelt en zonder dat de geregelde stijging van het dividend vertraging ondervindt. De overschotten zullen weldra aanzienlijk genoeg zijn, om een algeheele voltooiing van het kanaal binnen korten tijd te doen verwachten, en zulks zonder dat het eenig meerder kapitaal kost. In het jaar 1890 zal het kanaal vermoedelijk voor bet scheepvaartverkeer kunnen geopend worden. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de Oosten- rijksche baron Hirsch, bekend door zijn met de exploitatie der Turksche spoorwegen verworven vermogen, aanzienlijke sommen, te zamen 100 millioen francs, bestemd had voor stichtingen ten behoeve van zijne geloofsgenooten, de Israë lieten, in Rusland en Turkije. Dat bericht werd later tegengesproken, maar het is volgens de Weener „Neue Freie Presse" niettemin gegrond. Zij meldt, dat baron Hirsch het voornemen tot die stichtingen opvatte, toen hij verleden iaar zijn eenigen zoon op 32jarigen leeftijd verloor. De uitvoering van zijn plan echter is vertraagd niet alleen door zijne reis naar Turkije, waar hij in onder handeling is over de exploitatie der oude en der nieuwe spoorwegen, maar ook door de voorbereidende maatregelen, noodig om; zeker te zijn, dat de door hem te schenken gelden werkelijk voor het beoogde doel besteed zullen worden. Verleden jaar richtte zekere Marie Coiffard een Wees huis op te Vincennes, waarin zij een vijftiental kinderen opnam. De kinderen waren echter bijzaak; hoofdzaak was het inzamelen van giften voor het gesticht, waartoe genoemde dame hartroerende circulaires en veertig collectanten uit zond. Deze lieden, door middel van advertenties in dienst genomen, ontvingen 35 pet. In een enkel jaar bracht zij aldus 75000 fres. bijeen en de boeken werden zoo gehouden, dat het dón schijn had alsof alles ten bate der kinderen werd besteed. Van verreweg het grootste gedeelte was dit echter geenszins het geval. Thans is Marie Coiffard wegens oplichterij tot een jaar, zekere Antoine als mede plichtige tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Sant-Paulien, een plaatsje in Frankrijk, leeft een 78jarige boschwachter, zekere Sauron, die dezer dagen voor de zesde maal in het huwelijk getreden is. Zijn voorlaatste vrouw was een weduwe van 60 jaar. En dan nog te zeggen, dat het huwelijkspad met doornen bezaaid is...! Benoemingen, enz. De luitenant ter zee 2de klasse J. G. Besier, dienende aan boord Zr. Ms. stoomschip //Alkmaar", wordt met 1 Februari a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee 2de klasse G. P. Posthuma, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, welke laatste weder vervangen wordt door den luitenant ter zee 2de klasse C. E. Dittlinger. De machinist 1ste klasse v. c. P. J. Schuld is op pensioen gesteld en wordt aan boord van het stoomschip „Zeemeeuw" vervangen door den machinist 1ste klasse v. c. W. N. Rottier. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdig tot Donderdag. OndertrouwdGeene. GehuwdW. Conijn en M. Fooij. J. H. Balke en A. M. Van Biemen. G. Moesker en J. Kooistra. Bevallen M, Slotemaker, geb. Van Pel, Z. F. M. De Graaff, geb. HoogerwerfF, Z. H. Lastdrager, geb. Thomas, Z. G. De Goede, geb. Doekers, Z. A. M. Aal, geb. Remmert, D. T. Klaasen, geb. Jacobs, D. OverledenM. De Haas, 20 jaren. W. P. Krijnen, 16 maanden. Gemeente TEXEL, van 12 tot 18 Januari. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. GeborenPieternella Gerbregdina, dochter van Remmert Koorn en Tiesjc Abbenes. Jacob, zoon van Albert Boon en Marretje Duinker. Willem, zoon van Willem Boon en Trijntje Boon. Johanna Catbarina, dochter van Jan Hnisman (overleden) en Trijntje Koorn. Anna, dochter van Simon De Porto en Margaretha Francina Smits. Overleden Johanna Van Westen, gehuwd met Dirk Boer- horst, 45 jaren. Cornelisje Huisman, gehuwd met Jan Dal- meljer Sr., 75 jaren. Gemeente ZIJPE, van 6 tot 13 Januari. OndertrouwdGeene. GetrouwdHendrik Pronk, jonkman, sigarenmaker, 22 jaren, wonende te Schagen, en Catharina Geertruida Schermer, jonge- dochter, 20 jaren. Willem Krigee, jonkman, arbeider, 23 jaren, en Aaltje Wey, jongedochter, 23 jaren, wonende te Wieringer- waard. Petrus Nicolaas Tromp, jonkman, timmerman, 24 jaren, en Josephina Maria Schröder, jongedochter, 24 jaren. GeborenGuurtje, dochter van Jan Tamis en Elisabeth Sluys. Cornelis, zoon van Klaas Nieuwland en Maartje Stam. OverledenLevenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Pieter Wildeboer en Margretha Adelheide Hartbeeke. Willemtje Hartog, 38 jaren, echtgenoote van Jan Zeeman. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). u a D Windrichting Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. a es »"a D en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 12 19 8 wtz. 0.2 k. n. 0.5 nwtn. 0.3 1 778.04 f 17.74 777.871 17.57 777.73 f 17.43 -0.4 fl.5 2.2 -3.1 0.0 -0.5 0.9É 0.91 0.8C I Vlak. ii 19 Jan. 19 Jan. 19 oan. 12 u. lueiu. Van 17 op 18 dezer gevroren 29 millimeter ijs. Ift 10 7 Idem. Correspondentie. Het ingezonden artikel van S. uit S. zullen we in 't volgend nommer opnemen. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prins Alexander18 Januari te Padang aangekomen. Koningin Emma13 Januari van Port-Saïd vertrokken. Burgem. den Tex 13 Januari van Southampton vertrokken. Prinses Wilhelmina. 15 Januari van Port-Sa!d vertrokken. Prinses Amalia. 10 Januari van Padang vertrokken. Sumatra24 December te Batavia aangekomen. Prins van Oranje 7 Januari te Batavia aangekomen. ConradVertrekt 21 Januari van Amsterdam. Prinses Marie Vertrekt 4 Februari van Amsterdam. Voorwaarts7 Januari te Amsterdam aangekomen. Prins Frederik. 18 Januari te Amsterdam aangekomen. 326ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Tweede lijst: No. 20097 f 2000. Nos. 2920, 7480 en 10794 ieder 1 1000. Nos. 217, 2368, 6060 en 13852 ieder f 400. No. 4764 f 200. Nos. 1201, 2131, 2827, 4572, 5784, 6989, 17789, 18134, 18203 en 19736 ieder f 100. Derde lijst: Nos. 8537, 12520 en 20720 ieder f 1000. No. 12562 ieder f 400. Nos. 452, 3656 en 9627 ieder f 200. Nos, 316, 1842, 3803, 4347, 4426, 9443, 10329, 13248, 18134 en 20793 ieder f 100. Schager markt van heden (per telegraaf). 2 Paarden Ossen Stieren 2 Geldekoeien Kalf koeien Vaarzen Hokkelingen 14 nucht. Kalveren - 380 Schapen 6 a 12 10 a 194 Lammeren 3 Bokken&Geiten-f la 4 20 magere Varkens f 7 a 9 36 Biggen - 4 a 6 35 Kippen c. 40al25 40 Eenden - 80all0 Boter per kop 80 a 95 Kaas per kilogram - 30 a 35 Kip-Eieren per 100 -450 a500 Eend-Eieren - a Marktberichten. TEXEL, 17 Januari. De Veeprijzen, in den Commissiehandel besteed, waren als volgt: Vette Koeien f 150 a 195, Melkkoeien f 85 a 120, Fokschapen f 14 a 17, Werkpaarden f 100 a 140, oude Paarden f 20 a 40, alles per stukvette Varkeus 18 a 19 cents per halt kilogram. PURMERENDE, 17 Januari. Aangevoerd 152 stapels Kleine Kaas, f 33.50 en 2 stapels Middelbare, f 25 per 50 kilogram. 1143 kilogram Boter, f 1.15 a 1.20 per kilogram. Kip-eieren f 4.50 a 5.50 per 100 stuks. Veemarkt: 113 Runderen en 4 Stieren; handel stug, prijs houdend. 35 Veulens. 72 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilogram, handel stng. 79 nuchtere dito, f 8 a 18 per stnk, handel stug. 102 vette Varkens, 38 a 44 cents per kilogram, handel vlug. 30 magere dito, f 8 a 12 en 98 Biggen, f 4 a 6 per stuk, handel stug. 1153 Schapen, lager prijs, handel flauw. 230 Ganzen, f 1.50 a 2.25 en 50 Zwanen, f 6.50 a 7 per stuk. AMSTERDAM, 17 Januari. Veemarkt: 175 vette Kalveren, lste kwaliteit 95 cn 2de |kwalitcit 75 cents per kilogram; 44 nuchtere KalvereD, f 8 a 12 per stuk; 149 vette Varkens, 36 a 42 oents per kilogram. WAGENINGEN, 16 Januari, üiterwaardsch Hooi f 24 a 25 cn Binnenveldsch f 18 a 20 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 18 Januari. Hooi f 20 a 21 per 500 kilogr. KAMPEN, 16 Januari. Buiten-Hooi f 17 a 20 en Binnen- Hooi f 14.a 15.50 per 500 kilogram. ASSEN, 18 Januari. Wol 65 a 70 cents per kilogram. Dc officieren van gezondheid lste kl. der Marine dr. J. Hartog en B. Bakker, respectievelijk dienende aan boord van Zr. Ms. achroefstoomschepen //Bonaire* en „Som- melsdijk", hebben in West-Indië onderling van bodem ver wisseld. De „Bonaire* hepft den stationsdienst te Para maribo van de „Sommelsdijk" overgenomen. Dit laatste schip is 2 December 11. van Paramaribo naar St. Thomas vertrokken, waar het 14 December aankwam om te dokken. Daarna zou het langs Buenos-Ayres naar de zuid-oostkust van Afrika vertrekken. Jl. Dinsdagavond werd in het lokaal „Tivoli" alhier eene vergadering gehouden door het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In deze ver gadering moest in behandeling komen een in de bijeenkomst van 25 November 11. ter tafel gebracht voorstel tot ophef fing der alhier bestaande Nuts-Spaarbank. Om dit voor stel in behandeling te kunnen nemen werd vereisebt de tegenwoordigheid van minstens 2/3 der leden van het departement. De presentie-lijst bevatte echter slechts 41 namen, tengevolge waarvan de behandeling werd verdaagd. De Commissie voor het verleenen van huldeblijken voor het verrichten van edelmoedige bedrijven bracht nu een rapport ter tafel, waarin zij voorstelde om aan de redders der schipbreukelingen van het Duitsche barkschip „Renown" onderscheidingen vanwege dit departement der Maatschappij uit te reiken. Na discussie, werden achtereenvolgens deze besluiten genomen: aan den gezagvoerder der stoomsleep- boot „Hercules" en aan den schipper der reddingsboot Th. Rijkers zullen worden uitgereikt zilveren medailles, op het stempel der Maatschappij geslagen en aan ieder der man schappen van genoemde sleepboot en van de reddingsboot een eervol getuigschrift, een en ander uit te reiken in eene buitengewone vergadering van dit departement, te houden ongeveer medio Maart a. s. Een voorstel van een der leden, om deze onderscheidingen in eene Yolksbijeenkomst uit te reiken, mocht de vereischte meerderheid van stemmen niet verwerven. Door den Voorzitter werd mededeeling gedaan van den inhoud van een schrijven, ingekomen van wege het Bestuur der onlangs alhier gestichte Schilders-Vereeniging „Oefe ning kweekt kennis." Bedoeld Bestuur deelt daarin mede, dat het geslaagd is in het bekomen van een geschikt oefenings-lokaal en dat het later de Statuten enz. hoopt in te zenden. Deze mededeelingen, met belangstelling ver nomen, werden voor kennisgeving aangenomen, waarna de vergadering, onder kennisgeving, dat spoedig eene nieuwe bijeenkomstzal worden bijeengeroepen, door den Voorzitter voor gesloten werd verklaard. Alsdan moet, volgens de bestaande bepalingen, welke evenwel niet in het Huishou delijk Reglement voorkomen, minstens de helft der leden tegenwoordig zijn voor de behandeling van het voorstel omtrent de opheffing der Spaarbank. „Een bittere pil" was de titel van het blijspel, dat gisterenavond, voor een talrijk publiek, door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap, onder directie van den heer Alex. Faassen, in het lokaal „Tivoli* alhier werd opgevoerd. Over den inhoud van het stuk behoeven we niets anders te zeggen, dan dat het van de hand van Justus Van Maurik en zóó verdienstelijk is, dat daaraan te Brussel een gouden medaille werd toegekend. De opvoering was, we gelooven naar aller oordeel, zeer verdienstelijk. De heer Van Nieuwland vervulde de rol van majoor Brand op uitnemende wijze en ook de heeren Faassen en Chrispijn waren goed op hun plaats. Maar niet het minst moeten we hulde brengen aan de dames en vooral aan de dienstmeisjes. Haar optreden in en na de vergadering van het Internationaal Dienstboden- verbond was allerkluchtigst. Toch kwam 't ons voor, dat de auteur ook menige leerzame wenk heeft trachten te geven, en de dames-dienstmeiden brachten ons met hare omgeving die wenken op flinke wijze over. Ook dezen keer misten we de muziek-uitvoeringen van de Marine-kapel, zoo gewaardeerd bij dergelijke voorstellingen. Gaat de firma Maalsteed Schaap voort met het niet- afgeven van „sorties", dan zal dit, en terecht, menigeen weêrhouden „Tivoli" te bezoeken. De commissie van de zeeramp te Egmond aan Zee heeft in zoo verre hare taak volbracht, dat zij, met harte lijke dankzegging aan de vele en milde gevers, over een voldoende som te beschikken heeft om gedurende 7 a 8 jaren in de behoeften der nagelaten betrekkingen van de op 2 September jl. verongelukte bemanning van E. G. 13 ruimschoots te kunnen voorzien. Het is haar eene blijde en bemoedigende gedachte, dat door zóó veler krachtigen steun de 20 weduwen en weezen gedurende geruimen tijd een onbezorgde toekomst kan worden verzekerd. Het totaal bedrag, dat op de Nutsspaarbank is geplaatst, rentende 3 pet., is bruto groot f 7579.89f. Tot onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs te Deventer is benoemd de heer J. A. Keun, thans te Sint-Maarten. De ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij voor den verkoop zijner Wijuen en Gedistilleerd als Depóthouder hier ter plaatse heeft aangesteld de heer A. C. REUS, Hoofdgracht, K. 51. Aanbevelend, p. C. BOODT, Wijnhandelaar, Reenen. Mij refereerende aan bovenstaande, heb ik de eer te berichten, dat ik door den Heer P. C. BOODT, Wijnhandelaar te Reenen, ben aangesteld als Depóthouder, mij in de gunst van het geachte publiek aanbevelende. Hoogachtend, UEd. dw. Dn. A. C. REUS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3