bod tegen rooken met hernieuwde strengheid handhaven, öf het genot van sigaar en pijp gedurende bepaalde uren van den dag vrijstellen. De Gemeenteraad was, op voor stel van het dagelijksch bestuur, eens heel wijs en ver standig en besloot het er op te wagen; zoodat men zich niet noodeloos ongerust behoeft te maken als er des vóór- of namiddags dikke rookwolken tusschen de zuilen van den Mercurius-tempei doordwalnien. Ik geloof niet, dat het eenig gevaar voor de Beurs zal opleveren. En misschien heeft men, bij de intrekking van het rookverbod, ook wel half en half gerekend op onze voortreffelijke brandweer, op wier ijver en voortvarendheid wij ons zoo gerust kunnen verlaten. En al verbrandde de Beurs, welnu.... er zijn plannen genoeg voor een nieuwe? Plannen, ja! Zelfs meer dan genoeg. Men zou er gemakkelijk het gansche Gedempte Damrak mee kunnen beleggen, en hield dan niet eens ruimte over voor de Beursartikelen uit de couranten, die ook een aanzienlijke plaats zouden beslaan. En toch blijft de oplossing der Beursquaestie nog steeds in een verre toekomst liggen. Het is een pijnlijke quaestie, maar er zijn van die pijnen waar men oud mede kan worden, en daar behoort deze ook toe. Het jongste plan dat van ons Bureau voor Publieke Werken uitging is onherroepelijk ter dood veroordeeld door een officieel vonnis der officiëele Kamer van Koophandel. En als die het afkeurt, is er geen genade meer te hopen. Ook van het Gedempte Damrak willen de officiëele vertegenwoordigers van den Amsterdamschen handel niets weten. Men kon zich met het plan van B. en W. volstrekt niet vereenigen en sprak als zijne over tuiging uit, dat, wanneer het tot uitvoering kwam, er een in menig opzicht onvoldoend Beursgebouw zou gesticht worden, waaraan voor het gebruik vele ingrijpende bezwaren kleven. Ook tot bet voorstellen eener afdoende wijziging er van is men na ernstige overweging niet kunnen geraken. De lange, smalle vorm van het plan maakte dit onmogelijk. Met het oog op al deze omstandigheden meende de Kamer, dat een naar de eischen des tijfis, flink en practisch inge richt Beursgebouw op het aangewezen terrein niet kon worden gesticht, en daarvoor een andere plek zal moeten worden aangewezen. Summa summarum: het Beursplan deugt niet, en de Beursplaats deugt óók niet, en ten gevolge van dit verpletterende vonnis is er, naar ik hoor, waarlijk weer een nieuw plan ten Raadhuize in bewerking. Men zou er een kluchtspel van kunnen maken. En dan moest Mevr. Albregt er een rol in vervullen. Dan kon men verzekerd zijn, eens hartelijk te zullen lachen, want zij heeft haren ook voor ons zoo onvergetelijken echt genoot de kunst afgezien, om door haar zeggingskracht het piquante van een geestigheid goed te doen uitkomen. Zij staat dan ook bij het schouwburgpubliek te Amsterdam, en elders evenzeer, hoog aangeschreven. Dat heeft zij, zoo ze 't nog niet wist, deze week op overtuigende wijze kunnen bespeuren, toen zij het voorrecht genoot, in het Theatre- Yan Lier haar 40jarige tooneelloopbaan te vieren. Het was er werkelijk een feestavond, en talloos waren de ge schenken, bouquetten en kransen, waarmede het bewonde rende publiek de vele verdiensten van Mevrouw Albregt huldigde. Op even grootsche wijze werd onlangs in den Stadsschouwburg het 25-jarig jubilé van den talentvollen Louis Bouwmeester gevierd. Het blijkt meer en meer, dat er, bij vroeger vergeleken, eene andere en betere ver houding begint te komen tusschen de kunstenaars en hun publiek. De ietwat laatdunkende opinie over de tooneel- wereld is geweken en vervangen door een hartelijke waar deering, die gaarne gebruik maakt van elke gelegenheid om zich te uiten. Dat is een verandering ten goede, waarbij zoowel de kunst als het publiek slechts winnen kunnenAmstelaar. Binnenland. De Eerste Kamer beeft gisteren met 20 tegen 17 stemmen verworpen het ontwerp Reekers, behelzende het voorstel tot opheffing van het verbod om te visschen met den wonderkuil. Men schrijft ons van Texel, dd. 21 dezer: „Bij liet verlaten der haven zijn hedenmorgen tengevolge van onstuimig weer en dikke mist twee vischschuiten in aan varing gekomen, met het gevolg dat het vaartuig van schipper Boon binnen korten tijd in de diepte wegzonk en de andere schuit, eigendom van de wed. Ylas, de mast overboord heeft gezeild. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, daar de opvarenden van het gezonken vaartuig door een andere schuit werden gered." Naar uit 's Hage wordt gemeld is aldaar overleden de heer dr. K. W. Gratama, voormalig chef van het Militair Hospitaal aldaar, voor korten tijd, zooals men weet, eervol ontslagen als dirigeerend officier van gezondheid 2de klasse. Aan het muziekfonds van het regiment grenadiers en jagers wordt door het Rijk, als tegemoetkoming in de kosten van bezoldiging van de muzikanten, aanschaffing van partituren en van vernieuwing en onderhoud van instrumenten enz., voor 1888 f 12,575 en aan elk der acht regimenten infanterie f 5050 toegelegd. Door het bestuur van den polder Heer-Hugowaard is onlangs besloten, de molens in den polder geleidelijk van bliksemafleiders te voorzien en wel elk jaar zes. In de vergadering van het bestuur der banne Oud karspel, jl. Woensdag gehouden, is tengevolge van het overlijden van den heer G. Borst, lid en voorzitter, tot lid van het dagelijksch bestuur gekozen de heer J. Zomer en tot voorzitter het bestuurslid, de heer J. Butter Cz., terwijl in dezelfde vergadering tot hoofdingeland van Geestmerambacht is verkozen de heer J. Butter Cz., mede ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van genoemden heer Borst. Uit Sijbekarspel wordt gemeld: //Het bedelen is in vele streken van Noordliollands Noorderkwartier een ware plaag. Men kan van den morgen tot den avond benden van bedelaars op de wegen aantreffen; niet zelden vragen een paar brutale kerels in het late avonduur om eene gift, bij voorkeur in woningen, waar zij weten dat geen mannelijk persoon aanwezig is. Beangste vrouwen geven soms eene ruime gift, om van de lastige, soms gevaarlijke, indringers af; te komen. Een aantal dezer bedelaars maken er een beroep van en exploiteeren het op de meest voordeelige wijze, om dan het bijeengebedelde geld te verkwisten aan spijs en drank, het laatste niet te vergeten. Het volgende staaltje, om slechts een uit velen mede te deelen, voor welks waarheid steller dezes instaat, werpt een treurig' licht op het kwaad. Een echtpaar, nog in de kracht des levens, vond het gemakkelijk den arbeid te staken en door bedelen in liet dagelijksch onderhoud te voorzien. Dra bespeurden zij, dat het bedelaarsbedrijf veel winst gevender is dan de dagelijksche arbeid, dat het niet alleen dagelijksch brood schenkt, maar ook levensgenot, dat de gewone arbeider niet kent. Zij besloten dan ook grootere uitbreiding aan de zaken te geven. Zij ontboden eene voordochter der vrouw, die in een fikschen dienst een goed loon verdiende, naar Hoorn, waar zij zich metterwoon hadden gevestigd, omdat die stad meer comfort aanbiedt en een welgelegen centrum is voor landelijke excursies. De dochter weigerde aan den wensch van haren stief vader en hare moeder gehoor te geven. Krachtens hun recht op de minderjarige, gebruikten de ouders den rechter lijken arm, en het meisje, tegen haren wil uit haren dienst gehaald, begon het bedelaarsbedrijf. De firma maakt uit stekende zaken. Een paar lieeren in deze gemeente, ds. Eilerts de Haan en mr. Donker, namen voor eenigen tijd het initiatief, om aan het bedrijf paal en perk te .stellen. Zij belegden eene vergadering, waartoe eenige ingezetenen werden opgeroepen en waarin zij hunne denkbeelden ontwikkelden over eene in het leven te roepen Vereeniging tot wering van de bedelarij. Deze bespreking had tengevolge, dat er lijsten werden aangeboden aan al de ingezetenen, ten einde te doen blijken van hunne instemming. Een groot aantal hunner gaf blijken van sympathie. Donderdag avond had er in het logement van den heer Boon eene vergadering plaats. Ongeveer 50 personen waren tot leden der vereeniging toegetreden, terwijl vele anderen dit voorbeeld zullen volgen. Op de vergadering werd een ontworpen reglement be handeld en vastgesteld, waarvan de grondgedachten hierop neerkomen Er bestaat in de gemeente Sijbekarspel eene Vereeniging tot wering der bedelarij. Ingezetenen uit andere gemeenten kunnen er leden van worden. De leden verbinden zich, aan lieden van professie geene giften uit te reiken. Zij kunnen bij het bestuur bordjes erlangen, waarop met groote letters geschreven staat: „Vereeniging tot wering der bedelarij", om die te hechten aan den ingang van hunne woning of bij den ingang van hun erf. (Gelijk bekend is, werd deze maatregel ook op plaatsen in Duïtschland ge nomen en werkt daar uitstekend). Het plaatsen der bordjes is echter, om bijzondere redenen, faculatief gesteld. Is de grondgedachte, waarop de Vereeniging steunt, wering van bedelarij, zij is volstrekt niet der philanthrophie vij andig. Integendeel, zij wenscht op de duur, wanneer dat noodig mocht blijken, haren steun te verleenen aan corpo raties, belast met de zorg voor behoeftige gemeentenaren. Voorloopig echter zal zij niets zijn dan een dam tegen de bedelarij. Tot leden de3 bestuurs werden gekozen de heeren K. Winkel, burgemeester van Sijbekarspel, ds. P. Beets, predi kant, en de heer J. Sneeboer, landbouwer aldaar; verder de heeren ds. A. F. Eilerts de Haan, mr. C. P. Donker, D. Jongert en Beerepoot, uit Benningbroek." Te Twisk heerscht dezer dagen algemeene ontsteltenis, daar een groot landbouwer aldaar, die voor vermogend gehouden werd, thans blijkt in zijn zaken een tekort van f' 280,000 te hebben. Een aantal personen zijn bij 't geval betrokken. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde de von nissen der Rechtbank, waarbij respectievelijk: 1. W. M. Büchner, wegens beleediging van den directeur der Wester suikerraffinaderij tot 3 maanden gevangenisstraf werd ver- oox-deeld; 2. P. C. De Ruiter wegens beleediging van den Minister van Justitie in een „Welkomstlied" ter gelegen heid van de aan den heer Domela Nieuwenhuis verleende gratie, tot 3 maanden gevangenisstraf werd verwezen. Volgens het thans verschenen veertigste jaarverslag van de inrichting Steenbeek, te Zetten, over 1886/1887, zijn achtereenvolgens 31 meisjes ter verpleging opgenomen. Vijf-en-dertig zijn vertrokken, van welke 24 in diensten zijn geplaatst. Van drie die vertrokken, vernam men na enkele maanden geen gunstige berichten, evenwel nog niet van dien aard, dat men het ergste behoefde te vreezen. Vier verpleegden zijn naar haar ouders teruggekeerd; twee moesten om bijzondere rédenen uit de inrichting verwijderd worden, en één is weggezonden als zijnde niet goed bij het hoofd. De financiëele toestand der inrichting was zeer gunstig. Met inbegrip van 3 legaten, tot een bedrag van f 5000, bedroegen de ontvangsten de som van f 23,074.70, uit gaven f 19,9G1.33, saldo f 3113.37. Uit Groningen meldt men aan de „Asser Crt.," dd. 17 dezer. „De toestand der gekwetsten van de spoorwegramp te Ruinerwold kan over het geheel bevredigend genoemd worden. Van de 5 alhier in het ziekenhuis opgenomen gekwetsten zijn de vorige week de twee conducteurs, De Jonge en Stroobos, als hersteld ontslagen, terwijl de conduc teur Sprenger, de leerling-machinist Timmer en de heer Koeh vooreerst het Ziekenhuis nog niet kunnen verlaten, hoewel hun toestand betrekkelijk goed genoemd kan worden. Een der jongeheeren Mees is gisteren weer naar Meppel vertrokken ten einde zijne lessen aan de H. B. school te kunnen hervatten, terwijl de toestand van den anderen jongeheer Mees van dien aard moet zijn, dat het gevaar, zonder bijkomende omstandigheden, als geweken kan worden beschouwd, hoewel deze nog zeer pijnlijk is. Bij den landbouwer B., te Renkum, had dezer dagen een vergiftiging plaats tengevolge van raapkoeken. De koeien die er van gegeten hadden bleven verscheidene dagen ziek en een dertigtal schapen, die gezamenlijk slechts 6 koeken hadden gebruikt, zijn eveneens allen ziek géworden, waar onder zelfs 2, die in korten tijd zijn gestorven. Deze koek is thans bij het Rijks-proefstation te Wageningen tot onder zoek ingezonden. In de provincie Friesland zijn in de laatste dagen belangrijke bestellingen van vee voor Noord-Amerika gedaan. De vraag strekt inzonderheid naar stieren, volbloed-afstam melingen van Friesch Stamboekrundvee. In de gemeente Schoterland doet zich het zeker wel zeldzaam geval voor, dat een zoon en een achterkleinzoon van den heer G. Woudstra, te Oudeschoot, zich dit jaar hebben aangegeven voor de loting der nationale militie. Oud-oom en achterneef bereikten in het vorig jaar beiden den leeftijd van 18 jaren. Twee kinderen, de eene van 13 en de andere van 7 jaren, aan de Purmer Ringvaart onder Monnikendam wo nende, begaven zich, niettegenstaande zij op het gevaarlijke van het ijs opmerkzaam gemaakt waren, er toch op, vielen er door en verdronken beiden. Onder Gouderak is een jongeling van 19 jaar, die schaatsen reed, door een troepje rijders aangereden en omvergeworpen. Hij bleef bewusteloos liggen en overleed cenige uren daarna. Tusschen het Kater veer en Zalk zijn op de uiterwaarden van den IJsel drie boerenknechts door het ijs gezakt. Een werd gered, de twee anderen verdronken. De heer mr. Hulst, griffier bij de Arrondissements- Rechtbank te Heerenveen, reclameerde bij den Gemeente raad tegen den aanslag in den hoofdei ijken omslag, omdat z. i. de bijdrage tot het ambtenaars-pensioenfonds moest afgetrokken worden. De Raad was echter van gevoelen, dat deze bijdrage niet als vermindering van het inkomen mocht worden beschouwd, daar zij gelijk staat met opge spaard kapitaal, waarvan later de vruchten worden genoten. Er werd door den Raad op het verzoek dan ook afwijzend beschikt. Daarop ging reclament in hoogcr beroep bij Gedep. Staten, die van oordeel waren, dat de pensioens bijdrage, die door de wet wordt voorgeschreven, niet als zuiver inkomen kan worden beschouwd, zoodat dit college den reclament in liet gelijk stelde. Naar aanleiding van dit besluit zullen B. en W. in de volgende Raadsvergade ring een voorstel doen tot wijziging der heffings verordening, overeenkomstig het gevoelen van den Raad. In 1886 is uit Nederland op Engelsche markten ge bracht een hoeveelheid van 4,546,997 centenaars boter en kunstboter. De hoeveelheid boter bedroeg 1,775,509, die van kunstboter 2,771,488 centenaars. Daaruit blijkt niet enkel dat de aanvoer van kunstboter uit Nederland dien van boter verre overtreft, maar bovendien dat Nederland verreweg het grootste aandeel heeft in den kunstboterhandel op het Vereenigd Koninkrijk. Immers van de 2,962,264 centenaars kunstboter, die in het geheel werden ingevoerd, leverde Nederland 94 percent. Verduurzaamde levensmiddelen. Langdurige proeven (zoo deelt de minister van Oorlog aan de Eerste Kamer mede) hebben geleid tot de aanneming en de aan schaffing van de navolgende soorten van verduurzaamde levensmiddelen in bussen: vleesch van inlandscherunderen, groentesoep en zoogenaamde volksspijs, bestaande uit aard appelen met groenten, enz. Bedoelde levensmiddelen vallen zeer in den smaak van de gebruikers eu voldoen overigens geheel aan de daaraan te stellen eischen, inzonderheid omdat zij een goed smakend en krachtig voedsel opleveren, dat geheel overeenkomt met het voedsel, hetwelk de soldaat gewoon is te nuttigen. De aangeschafte en nog aan te schaffen verduurzaamde levensmiddelen zijn met uitzondering van die, welke moeten dienen voor het nood- of reserveration, dat bij mobilisatie aan elk soldaat vei-strekt wordt minder bestemd voor de verpleging van het leger te velde dan wel voor die van de troepen, tot bezetting van forten aangewezen, in gevallen dat de gemeenschap met achtergelegen maga zijnen verbroken is. Buitenland. Naar uit Liverpool vernomen wordt, zijn er op het eiland Madera ernstige onlusten uitgebroken. De Portu- geesche Regeering wil eene belasting beffen op den landbouw, terwijl de boeren zich daartegen verzetten. Bloedige bot singen hebben reeds tusschen de boeren en de troepen plaats gehad; het garnizoen van het eiland is verdubbeld. Gisterenmorgen bad er te Londen een brand plaats in een kruidenierswinkel in Houdstick, waarbij vier per sonen in de vlammen omgekomen en vijf zwaar gewond zijnlaatstgenoemden zijn naar bet Hospitaal gebracht. Sneeuwstorm in Amerika. Aan de „Daily News" worden schrikkelijke bijzonderhedengetelegrapheerd aangaande de koude en de sneeuw, waardoor dezer dagen het noordwesten, van Amerika geteisterd is. Men vreest nu, dat het getal omgekomenen wel 200 bedraagt. De sneeuwstorm kwam Woensdag 11 dezer plotseling, te midden van het heerlijkste winterwederde zon werd verduisterd, een hevige stormwind stak op, de thermometer viel 15° en den volgenden dag 30° onder nul. De sneeuw was fijn als poeder of meel; in Dakota, Minnesota, Iowa,-Nebraska en Wisconsin werd op de meeste spoorwegen het verkeer gestremd, de telegraafpalen werden overal omgeworpen, zoodat eerst Zaterdag de uitgestrektheid van het onheil eenigerraate bekend werd. De berichtgever van het Engelsche blad deelt eenige staaltjes mede van hetgeen zoovele ongelukkigen te lijden hadden. Zoo vond men in eene kleine holte van den grond het lijk eener onderwijzeres met de armen om het lijk van een klein meisje, dat zij zoo goed mogelijk met haar kleed had beschermd. De hoed was baar van het hoofd gewaaid, en met de eene hand hield zij haar kleed bij den hals samen. Het gelaat der doode had eene glimlachende uitdrukking. Elders werden een broertje en een zusje vermist. De moeder ging met 25 man uit om te zoeken. Men vond de kleinen dicht bij elkander zittende. De jongen hield de handjes van het meisje in de zijne beiden doodgevroren. Twee onderwijzers lieten hunne leerlingen in eene school achter om in de naastbijgelegen boerenwoning hulp te halen en kwamen onder weg om. De kinderen bezweken van koude in de schoollokalen. Eene vrouw werd dicht bij de deur harer woning doodgevonden, die, zich ongerust makende over haren man, was uitgegaan om hem te zoeken. Van velen zagen de lijken er uit alsof zij gestikt waren; zij hadden de kleederen bij den hals opengescheurd. Inderdaad wordt door het fijne ijs- of sneeuwstof, dat bij deze soort van sneeuwstorm, in Amerika, sedert een jaar of acht onder den klanknabootsenden naam van „blizzard" bekend, de lucht vervuld en in korten tijd de ademhaling onmogelijk gemaakt. Duizenden stuks vee zijn in de stallen omge komen en velen kwamen om bij pogingen om de dieren te redden. Een bejaard Engelschtnan, die door den storm werd overvallen, begroef ziohzelven in de sneeuw en kwam er met het bevriezen van enkele deelen zijns lichaams af. Hoe koud het geweest is, kan men hieruit nagaan, dat de Colorado-rivier in Texas voor de eerste maal dichtvroor- het ijs was een voet dik; zelfs de zuidelijke Staten kwamen niet vrij; te Memphis b. v. is een neger doodgevroren. Het ergste w.as echter volgens de laatste berichten nu geleden. Ernst Possart is, naar de „Vössische Ztg." meldt, te Brooklyn in het huwelijk getreden en wel met dezelfde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2