26 Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. Wordt onderriebt nenaaii ia bet enkel boekbonden. Zoo zal de man, al mompelende„te veel misschien", de verdere vellen maar wat achterai hebben aangebracht, zoodat nu menig kiezer, na zich met moeite een poos op het stadhuishek in balans te hebben gehouden en naar de kleine lettertjes tegen den muur getunrd te hebbea, nog slechts by benadering zal kunnen weten, of hem het kiesrecht, dat veelgeliefde, is verleeud of niet. Nog een paar malen ben ik daarna stadhuis waar ts getogen, maar heel veel belangstelling heb ik nog niet ontwaard. IiUus- achen is dit misschien nog geen bewijs van gebrek aan liefde voor de openbare zaak, maar alleen van vertrouwen in de over heid, die de wet wel goed zal toepassen. En och, op het juiste oogenblik komt de belangstelling wel. Zie toch bijna overal de kic8vereonigingen zwoegen onder de samenstelling van programma's; zie de samenkoppeling van allerlei heterogene bestanddeelen, die men voorbereidt; wanneer uit dien chaos de nieuwe Staten-Gene- raal moeten voortkomen, zal eer3t de belangstelling wel tot het kookpunt zijn opgevoerd. Hier in Den Haag heerscht nog hij de kiesvereenigingen de grootste rust. Zelfs de liberale vereeniging „de Grondwet" laai niets van zich hoorenmij dunkt anders dat, nu de Grondwet is gewijzigd, de „Grondwet" zich toch ook zou moeten herzien. Van de oorzaak kom ik tot het gevolg de Eerste Kamer heeft haar laatste begrooting aangenomen, althans de tegenwoordige Eerste Kamer. Dat aannemen der begrooting door ons hoogste StaatscoUegie is voor vele Hagenaars eene zaak van groot ge wicht. „De gelden worden dan verdeold." Stel u gerust, waarde lezer, er is hier geen spraak van ver duistering van '8 lands penningen, maar alleen van de mogelyke promotie van eenige schraal bezoldige ambtenaren. De ambtenaren bij do departementen van algemeen bestaur worden door den Koning of den Minister aangesteld, en wel de klerken door deze laatsten, de ambtenaren van hoogeren rang door Z. M. Nu kan men tegenwoordig de ambtenaren van het algemeen bestuur, op enkele uitzonderingen na, verdeelen in twee categoriën n.1. in hen, wier loopbaan met den rang van adjunct-commies begint, en hen wier carrière met dien rang eindigt. Het zijn de laatsten, die ik op het oog heb. Die ambtenaren nu worden, na een soort van examen, door den Minister van het departement, waarby zij plaatsing begeerden, tot 2den klerk aangesteld op een tractement van f 400. Op die belooning blijven zij een paar jaar werkzaam, en dan „maken ze promotie", dat wil zeggen,' zij krygen f 50 of f 100 's jaars meer tractement. Wanneer dit vurig verbeide tijdstip voor hen zal aanbreken, hangt slechts gedeeltelyk af van hun ijver en bekwaamheid, want in de eerste plaats moet er geld beschikbaar zijn en ten tweede moet de Minister gezind zyn dit te verdeelen. Hoe komt nu dit geld beschikbaar? Het gezamenlijk bedrag der ambtenaars-bezoldigingen voor de departementen blijft in den regel jaar in jaar uit hetzelfde, en slechts als een ambtenaar sterft, ontslagen of overgeplaatst wordt, is er du9 geld beschikbaar. Hebben zich nu die oorzaken, gecombineerd of afzonderlijk, nog al frequent voorgedaan in het eene of andere jaar, dan is er flink wat te verdeelen. Op dat geld nu is de blik van eiken volbloed ambtenaar gericht; daarover peinst hy zooveel zijn ambtsbezigheden het toelaten daarover praat hy, zoolang ge hem aanhooren wilt.... als hij het ten minste niet over den stand der leges heeft. Komt ge dan ook tegen het einde van het jaar een ambtenaar tegen en vraagt ge hemhoe het gaat, dan is het tien tegen een dat hij u zal antwoorden: „Er is bij ons zooveel te verdeelen. Zooals ik zeide, is de afdoening der begrooting door de Eerste Kamer het sein voor die verdeeling; de Minister heeft eerst dan de beschikking over de gelden. Hoe meer dit tijdstip dus nadert, hoe grootcr de spanning wordt. Eindelijk is men zoover; nu worden de verschillende combina ties gemaakt: men denkt dat die en die zooveel zullen maken, omdat die en die de vorige maal zooveel hebben gemaakt. Natuurlijk worden dan deze meeningen, verdedigd en bestreden met groote animo en wordt telkens de discussie met ijver hervat. Ten slotte wordt de uitslag van 's Ministers overwegingen be kend soms blijkt daarbij aan eenige der gekoesterde verwachtingen te zijn voldaan, maar soms ook meldt plotseling de Staatscourant dat een paar jeugdige meesters in de rechten tot ambtenaar zijn aangesteld met den rang van commies of adjunct-commies. Daar mede is dan het beschikbare overschot uitgeput en de ambtenaar die dit nu reeds voor de zooveelste maal ondervindt, ziet ook thans weder zijn hoop op promotic verdwijnen; mistroostig her innert bij nu telkens aan zijn dertien dienstjaren en zijn f 900 tractement. Betrekkelijk spoedig herneemt zijn optimisme zijn rechten en antwoordt hij weer vroolijk en wel te moedeOch, als die of die gepensioneerd wordt, is er zooveel over en dan denk ik wel dat ik een honderd gulden zal maken. Zoo gelooft de mensch steeds wat hij hoopt. Dat tegenwoordig overal en in alle takken van bestuur meestal advokaten worden gekozen, is zoo slecht nietzoo doende trekt de Staat weder voordeel van hetgeen hem hunne opleiding heeft gekost, maar men moest den toestand regelen. Evengoed als er eene wet is regelende de aanstelling, bevordering en het ontslag der officieren, zou er eene moeten bestaan betreffende de burger lijke ambtenaren. Maar dat zal nog wel wat duren! De Eerste Kamer heeft de begrooting afgedaan. De zaak van dr. Gratama, die juist was overleden, is daar echter niet besproken misschien omdat men die quaestie in de uitnemende handen wilde laten, die haar in de Tweede Kamer hebben aangevat. Dr. Gratama heeft nog gelegenheid gehad een boekje ter persen te bezorgen getiteld: Do waarheid in zake mijner pensioneering, dit boekje zal dus als het ware zijn grafsteen zyn; maar ook al werd zijne zaak niet weder in het Parlement behandeld, dan nog blyft dit voor zijn naam hetzelfde: de breede schaar van hooggeplaatste mannen, die om de groene geschaard waren, getuigde van de achting, die de overledene genoot. Buitenland. Over de veelbesproken tafel uitingen, door Prins Bismarck te Friedrichsruhe ten aanhoore van een Ham- burgschen gast gedaan, wordt thans uit goede bron gemeld, dat Prins Bismarck ten opzichte der jongste gebeurtenissen de hoop uitsprak, dat wij in twee of drie jaar geen oorlog zouden hebben. Voor dit jaar zou hij gezegd hebben zou ik dat tamelijk stellig kunnen aannemen; intusschen heb ik dat in 1870 ook geloofd, en het kwam toch anders uit. De „Lothringer Zeitung" geeft het volgende verslag van het incident, dezer dagen voorgevallen op de Fransch- Duitsche grenzen „Het incident bepaalt zich tot de ontwapening op Duitsch gebied van den Franschen jager Barberot (uit het ongeveer 20 KM. ten westen van Diedenhofen gelegen Fransche grensdorp Trieux) door den Duitschen grensopzichter Hahnemann uit Lommeringen. Den 21 dezer, des voor- middags te 11 uren, bevond zich Hahnemann op zijn rond gang tusschen Lommeringen en het grensstation Fentsch en bespeurde, dat Barberot op Duitsch gebied aan het jagen was. Daar wilddieverijen dagelijks op dat terrein voor komen, besloot Hahnemann tot arrestatie van Barberot, die zich terugtrok, over te gaan. Eenige schreden van de grenslijn kwamen zij op Duitsch gebied bij elkaar. Deze echter verzocht Barberot, hem naar Fentsch te volgen. Aangezien laatstgenoemde krachtig weerstand bood, kwam liet tusschen hen tot eene worsteling, die met de ontwa pening van Barberot door Hahnemann eindigde." In den Dinsdag gehouden Ministerraad heeft de Fransche Minister van Binnenlandsche Zaken een en ander omtrent het incident medegedeeld, waaruit, ofschoon het officiëele rapport nog niet ontvangen was, toch bleek, dat het ge beurde niet van groote beteekenis was en z. i. tot het doen van diplomatieke stappen geen reden bestond. Naar men uit Parijs aan de „Kölnische Zeitung" meldt, is sedert het rapport van den prefect ontvangen en blijkt daaruit, dat Barberot iemand is die niet veel vertrouwen verdient. Het trekt de aandacht, dat deze van het geheele geval eerst twee dagen na dato gerept heeft. De „Rép. Fr." geeft, om de verkeerde voorstellingen in verschillende bladen te rectificeeren, een allervermake- lijkste beschrijving van het bezoek van den commune-kolonel Maxime Lisbonne op het Elysée. Het was niet, zooals sommigen geschreven hebben, elf uur, het was tien uur vijf minuten toen hij binnenkwam. De receptie was juist begonnen; diplomaten, generaals, senatoren, députcs, allerlei lui zonder beteekenis waren aangediend, toen plotseling de stem van den deurwaarder weêrklonk: „Monsieur Maxime Lisbonne". Hij kwam binnen in onberispelijk tenue; alleen de huzaren- pantalon vloekte een beetje, maar daaraan herkende men den kolonel in civiel. Hij begroette den President met veel welwillendheid, en doorliep onder 't oog der dames de salons. Lang bleef hij stilstaan in de serre, waar een reusachtige palmboom zonder twijfel herinneringen aan Nieuw-Caledonië bij hem opwekte. Ook wilde hij wel iets nemen aan 't buffet. Niet een glas champagne, zooals het orgaan der Russische kanselarij zegt, maar zooals de heer Blowitz zeer juist aan zijn blad heeft geseind, een sandwich en twee droppels punch. Toen de bediende het glas geheel wilde vullen, dankte hij met een gebaar vol welwillendheid, dat een uitmuntenden indruk maakte op het personeel. Reeds om halfelf verwijderde hij zich. De juiste woorden, in de vestibule door hem gesproken, waren: „Mijn jas en mijn stok". Vervolgens ging hij niét te voet, zooals de „Daily News" beweert, en niet per rijtuig, zooals het „Tagblatt" opmerkte, maar met den omnibus Passy-Bourse het nachtelijk duister tegemoet. Een grappig tooneel heeft jl. Zondagochtend de wandelaars in het Bois de Boulogne vermaakt. Een Chinees, in gele zijde gekleed, stapte vergenoegd en statig voort, de rijtuigen door zijn gouden bril opnemende, toen een vervaarlijk groote hond op hem afkwam en hem grommende besnuffelde. De man schold het dier in zijne moedertaal uit voor al wat leelijk was en weerde het met zijn regen scherm af, terwijl zijn d. i. des mans staart op de dartelste wijze over zijn rug op en neêr danste. Plotseling deed de hond een sprong en greep gezegden staart in den bek. De zoon van het Hemelsche Rijk hief thans zulk een angstig gegil aan, dat zelfs de hond er van schrikte en hem losliet. De berichten, die uit China komen omtrent de over stroomingen der Gele Rivier, zijn hartverscheurend. Ver scheidene honderdduizenden menschen hebben er het leven bij verloren. De verliezen, welke geleden worden, zijn onberekenbaar en het Chineesche Gouvernement heeft overal groote spaarzaamheid aanbevolen, ten einde eenigszins te gemoet te komen aan de reusachtige uitgaven, welke noodig zijn om de welvaart in de geteisterde streken weder eenigs zins te doen opleven. Om te bezuinigen is een groot deel der troepen ontslagen. Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van klachten over het vervalschen van Franschen cognac door middel van Duitsche foezel. Thans leest men, dat ook de sherry tegenwoordig met dit Duitsche product vervalscht wordt. De burgemeester van Xerez de la Frontera, een plaatsje vanwaar veel sherry komt, zegt, dat jaarlijks voor 2$ raillioen p. st. aan Duitsche foezel wordt ingevoerd. Het is wel eigenaardig, zegt „The Standard", dat de beste wijn en de grootste vijand beiden uit hetzelfde land komen. De beroemde „Montilla", die het hoofdbestanddeel vormt van de „Amontillado"-sherry, komt van de druif, die Karei de Vijfde eenmaal van den Rijn medebracht, en nu komt uit dezelfde streek de foezel, die uit Duitsche aardappelen bereid is, den arbeid van den grooten vorst vernietigen. Uitslag van de op 25 Januari 1888, *s avonds 8 ure, door den Notaris P. S. HORDIJK, in het lokaal „de Zwaan", te Texel, gehouden veiling van: De hofstede, genaamd „Zeeland", in den polder Eierland op Texel, met ruim 60 hectaren Bouw- en Weiland. Opge houden voor f 7150. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Januari. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vocbtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 z w. 16 k. 1 765.98 f 5.78 5.0 t 2.0 0.98^Golvend 26 8 ZWtZ 20 749.07- 11.13 4.6 t 2.9 0.92 Holwat. wnw 52 748.40 -11.80 4.4 t 1-3 0.83 w Weersgesteldheid: 25 Jan. 12 u. Dikke mist, wind, buiig. 26 Jan. 8 n. Betrokken, onstuimig. 26 Jan. 12 u. Idem stormweer. Burgerlijke Stand. GemeeDte HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. GehuwdJ. Van Loo en A. Schouten. P. M. Schol en K. Smit. Bevallen: A. Dol, geb. Vos, D. J. H. Smit, geb. Straatman, Z. A. Pronk, geb. Pronk, D. M. Kikkert, geb. Verberne, D. H. J. Mnnnik, geb. Van Kralingen, Z. Overleden: G. Prijt, 72 jaren. D. Risebps, 4 jaren. Gemeente TEXEL, van 19 tot 25 Januari. Ondertrouwd: Adriaan Kees en Barbara Slaman. GehuwdGeene. Geboren: Geertje, dochter van Klaas Borgman enAafjeLam- merts Dekker. Jobanna Catbarina, dochter van Klaas Langeveld Mz. en Guurtje Flens. Petrus Willem Gerrit Johannes, zoon van PieterBremer Klz. enHendrika Ontbuijs. Arie, zoon van Willem Byl en Helena Maria Donatb. Neeltje, dochter van Gerris Krul Gz. en Trijntje Kiljan. Frouwtje, dochter van Cornelit Laan en Fokeltje Vlaming. Jan, zoon van Pieter Witvliet en Jacoba Koenraad. Overleden: Jannetje Bakker, dochter van Gerrit Bakker en Jetske Alderlieste, 2 jaren. 326ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Vijfde lijst: Nos. 1258 en 15301 ieder f 1000. Nos. 1141, 11825, 12076, 14251, 19936 en 20093 ieder f 400. Nor. 913, 5185, 14518 en 16979 ieder f 200. Nos. 5245, 11176, 11259, 11554, 11672, 12098, 12790,14933,14976, 15085, 15551, 16776 en 18274 ieder f 100. Zesde lijst: Nos. 9606, 13574 en 18494 ieder 1 1000. Nos. 1466, 3625, 7703, 9803 en 10031 ieder f 400. Nos. 1811, 15847 en 19500 ieder f 200. Nos. 911, 1187,6203, 6657, 9241, 11357, 12008, 14162, 15458 en 15835 ieder f 100. Sehager markt van heden (per telegraaf). 5 Paarden Ossen - a Stieren - a 15 Geldekoeien - 60 a 120 Kalf koeien - a 8 Vaarzen - 40 a 80 Hokkelingen - a 12 nueht. Kalveren -5a 14 Rammen - a 470 Schapen - 10 a 18 Lammeren Bokkende Geiten-f a 10 magere Varkens f 8 a 11 20 Biggen - 6 a 7 25 Kippen c. 50 alOO 55 Eenden - 60 a 70 Boter per kop 85 a 95 Kaas per kilogram - 25 a 35 Kip-Eieren per 100 -350 a400 Eend-Eieren - a Marktberichten. TEXEL, 24 Januari. Werkpaarden f 100 a 160, oude dito f 15 a 45, Rijpaarden f 225 a 275, vette Koeien f 160 a 190, Kalfkoeien f 125 a 140, gelde Koeien f 100 a 115, Fokschapen f 16, alles per stnk; vette Varkens f 18 a 19 per half kilogram. Alles in den Commissiehandel. MEDEMBLÏK, 25 Januari. Aangevoerd 10 stapels Kaas. Hoogste prijs f 28 per 50 kilogram. Boter f 1.35 per kilogram. Kip-eieren f 6 per 100 stnks. ENKHUIZEN, 25 Januari. GraanmarktKarweizaad f 13.75 a f 14,Mosterdzaad f 15.a 16.50, Vale Erwten f 11a 13, Groene dito f 10 a 12, Grauwe dito f 12 a 14, Bruine Boonen f 9.a 10.50, Paardenboonen f 5 a 6, Gerst f 4 a 5, Haver f 3 a 4, alles per hectoliter. PURMERENDE, 24 Januari. Aangevoerd 95 stapels Kleine Kaas, f 32 en 2 stapels Middelbare, f 23.50 per 50 kilogram. Kip-eieren f 3.75 a 4.25 per 100 stuks. 1007 kilogram Boter, f 1.20 a 1.25 per kilogram. Veemarkt102 Runderen, handel stug, prijshoudend33 Veulens 112 vette Kalveren, 60 a 90 cents per kilogram, handel vlug; 77 nuchtere dito, f 6 a 18 per stuk, handel vlug148 vette Varkens, 36 a 42 cents per kilogram, handel stag; 48 magere dito, f 8 a 15 per stuk, handel stug146 Biggen, f 4 a 6 per stuk, handel stug; 809 Schapen, Overhouders hooger, vette lager in prijs, handel stug130 Ganzen, f 1.50 a 2.25 en 10 Zwanen, f 5.50 per stnk. AMSTERDAM, 25 Januari. Veemarkt: 191 vette Kalveren, late kwaliteit 90 en 2de kwaliteit 60 cents per kilogram; 28 nuchtere Kalveren, f 5 a 12 per stuk; 223 vette Varkens, 36a 40 cents per kilogram. WAGENINGEN, 23 Januari. Uiterwaardach Hooi f 24 a 25 en Binnenveldsch f 18 a 20 per 500 kilogram. KAMPEN, 23 Januari. Buitenhooi f 18 a 21 en Binnenhooi f 14.a 16.50 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 25 Januari. Hooi f 18 a 19 per 500 kilogr. ASSEN, 25 Januari. Wol 65 a 70 cents per kilogram. Volgens de kiezers-lijsten, welke thans voor belang- hebbëhden ten Raadhuize ter inzage liggen, is het aantal kiezers in de gemeente Helder als volgt: voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1621 kiezers Provinciale Staten1620 den Gemeenteraad1620 Vóór de herziening van Grondwet en Kieswet was het aantal kiezers in deze gemeente: voor de Tweede Kamer 594 Provinciale Staten 594 den Gemeenteraad 1008 Bij de vermelding van deze opgaven herinneren wij, dat bezwaren tegen deze lijsten, volgens het voorschrift der wet, binnen veertien dagen na de dagteekening der kennis geving van het ter visie leggen (18 Januari II.), bij ver zoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad behooren te worden ingediend. In het lokaal „Tivoli" alhier werd gisterenavond eene vergadering gehouden door het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Na de opening der bijeenkomst, deelde de Voorzitter, de heer G. E. Bron, mede, dat ter behandeling van het voorstel, betreffende de opheffing der Spaarbank, het vereischte aantal leden tegen woordig was. Na een inleidend woord van den Voorzitter, vingen de discussiën aan. Het vóór en het tegen werd door onderscheidene sprekers in het licht gesteld. De voor steller, de heer J. P. Van Varik, tegelijk rapporteur der Commissie van advies, vond herhaaldelijk gelegenheid om het rapport dier Commissie toe te lichten en te verdedigen. Te midden der discussie werd door een paar leden de meening geuit, dat, ingeval de Commissie bepaalde voor stellen had gedaan, om het bij opheffing vrijvallende reserve kapitaal tot een of ander doeleinde te bestemmen, de stem ming voor velen gemakkelijker en zuiverder zou zijn. Het uitspreken dier meening gaf aanleiding, dat door den heer J. G. R. Vos eene motie werd voorgesteld om, ia afwach ting van zoodanige voorstellen, de beslissing te verdagen. Met groote meerderheid werd deze motie verworpen, waarna het voorstel tot opheffing der Spaarbank in stemming werd gebracht. Met 25 tegen 16 stemmen werd dit voorstel verworpen. 3 leden hielden zich buiten stemming. Vóór het eindigen der vergadering werd door den heer T. Mooy, met het oog op de genomen beslissing, de toe zegging gedaan, dat door hem een voorstel zal worden ingediend om aan de Spaarbank een Hulpbank of Voor- schotkas te verbinden. Donderdag 2 Februari a. s. zal in het Hótel „Den Burg" alhier een vergadering plaats hebben der „Vereeni ging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen", waarop de heer Oosting, leeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine, eene voordracht zal houden over „Magneto-electrische- en dynamo-electrische werktuigen." Franco brieven, letter C, Boekh. STADERMANN, Helder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3