windeieren leggenhet martelaarschap is in die kringen een veelbegeerde zaak; maar wat den'dronken schoenmaker bewogen kan hebben, haar zoo één, twee, drie, tot marte lares te bevorderen, weet hij misschien zelf niet. Voor den rechter, die op al zulke vragen een antwoord moet vinden, vergemakkelijkt dit de oplossing der quaestie niet weinig. Ondertusschen wordt de Almeloosche quaestie der werk- stakende we veis hoe langer hoe ingewikkelder en, ver velender. Zulke dingen moeten niet zoo eindeloos lang duren: dan gaat de publieke belangstelling er voor verloren. Toch is het een treurig teeken des tijds en eene ernstige beschuldiging tegen onze maatschappelijke organisatie, dat ze zoolang kunnen duren. Is het nu met geen mogelijkheid uit te maken, aan wiens zijde in dit geval dat groote kans loopt om evengoed 10 jaar te duren als de werksta king der Colmarsche bakkers, waarvan wij dezer dagen in de couranten lazen het meeste recht is En kunnen de strijdende partijen zelf het niet uitmaken, welnu, waarom dan geen arbiters benoemd, door beide partijen gekozen, die als goede mannen uitspraak doen en aan wier beslissing patroons en werklieden zich onderwerpen? Zoo er ooit een quaestie geschikt was om door scheidsrechters te worden opgelost, dan is het deze, en daardoor kon tevens veel moeielijkheia voor 't vervolg voorkomen worden. Giften, levensmiddelen en kleederen voor de werkstakenden bijeen te brengen, is, zoo zij 't recht aan hunne zijde hebben, zeer loffelijk; doch èn zij zei ven, èn hunne werkgevers, èn de geheele nijverheids- en ambachtswereld zouden het meest gebaat zijn met eene zoo zuiver en onpartijdig mogelijke beslissing der rechtsquaestie. 26/1 '88. P. Binnenland. Wellicht zullen onze lezers het niet onbelangrijk vinden te vernemen, dat Z. M. de Koning op de volgende wijze staat aangekondigd op de kiezerslijst te 's Hage. No. 4609. Naam: Nederlanden. Voornamen: Z. M. Willem III, Alexander Paul Frederik Lodewijk, Koning der Woonplaats: Noordeinde 68. Aangeslagen wegens grondbelasting: voor f 697.17. De commissie, die in het vorige jaar in Den Haag het feest organiseerde op 's Konings 70sten verjaardag is jl. Woensdag weder sa&mgekomen. Zij deed verslag over haar werkzaamheden, waarbij bleek dat nog een batig saldo in kas was gebleven. Besloten werd opnieuw samen te komen voor het aanstaande verjaringsfeest van Z. M. en den 19 Februari a. s. te vieren: 1. door vlaggen en het dragen van oranje2. door een uitdeeling aan de armen 3. door de uitvoering van koraalmuziek bij het te verlichten standbeeld van 1813. De Burgemeester, mr. Roest, heeft het eere-voorzitter- schap aangenomen. Met belangstelling vernamen de aan wezigen, dat de Burgemeester dit mandaat, bij uitzondering, wel zal gelieven aan te nemen, omdat het strekt tot het brengen van hulde aan het geliefd Stamhuis van Oranje. H. M. de Koningin maakte gisteren te 's Hage een rijtoer in een open victoria, gevolgd door het Prinsesje, dat wederom; met het vierspan van Shetlandsche paardjes uitreed. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot regeling van 'het militair onderwijs, voor zooveel daarbij'de opleiding tot den officiersrang betrokken is. In de thans bestaande regeling van de Koninklijke Militaire Academie te Breda worden daarbij ingrijpende wijzigingen voorgesteld. Ten behoeve van het telegraafwezen in de Trans- vaalsche Republiek zijn thans 8 Nederlandsche telegrafisten bepaald aangenomen, waaronder de heeren Fröger, Yalks en Weenink, telegrafisten 2de klasse te Amsterdam. Dr. F. C. Donders, te Utrecht, herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 40 jaren zijn hoogleeraars-ambt aan vaardde. f Men schrijft ons van Texel, dd. 27 dezer: „In den winkel van de in het vorig jaar afgebrandde bakkerij in de Weverstraat aan den Burg ontstond heden avond door de lamp een begin van brand, dat zich ernstig liet aanzien. Door tijdige hulp is het vuur gestuit en het pand behouden gebleven, wat, met het oog op den hal ven storm, die heden woedde, een groot geluk mag heeten." Jl. Donderdag werd te Upendam de jaarlijksche open bare verhuring van het land der gemeente gehouden. Daalden de prijzen de laatste jaren voortdurend, dezen keer waren ze aanmerkelijk hooger dan verleden jaar. Toen toch was het totale bedrag f 2365 en nu beloopt het f 2770. De oorzaak zal wel hierin gelegen zijn, dat het hooi zoo duur is. In de afgeloopen week vervoegde zich bij eenige landbouwers in den IJpolder een net gekleed persoon, voor gevende Directeur eener Amsterdamsche maatschappij van veeverzekering te zijn. Enkele landbouwers lieten zich door hem bepraten en sloten een of meer verzekeringen, waarvan de premiën direct moesten worden uitbetaald, doch de polissen later zouden volgen. Intusschen zijn nog geen polissen gevolgd, terwijl het gebleken is, dat men de dupe is geweest van een sluwen oplichter. Ter openbare terechtzitting van deArrond.-Rechtbank te Breda van gisteren, is uitspraak gedaan in zake J. F. DeBooy, koopman en lid van den Gemeenteraad te Breda, beschuldigd van valschheid in geschrift met gebruikmaking daarvan. De Booy werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Naar men verzekert, is de administrateur te Amster dam, die met de kas van een ziekenfonds, een bedrag van f 1080, op den loop ging, gearresteerd. De lijnkoeken hebben in Drente een geduchten con current gekregen in de paarden- en duivenboon. Te Zuid laren en omstreken wordt aan het melkvee bijna algemeen boonenmeel toegediend. Als een uitstekend voedingsmiddel beschouwt men daar gebroeid voedsel, bestaande uit stroo- haksel, boonenmeel en een niet al te groote hoeveelheid aardappel- of knollensaus. Op de boterbereiding heeft het boonenmeel eenen gunstigen invloed, en de boter brengt in die streken thans weer goede prijzen op. De volgende curieuse huwelijks-annonce leest men in de „N. Rott. Crt." „Een heer, ruim 20 jaar, P. G., met eigen zaken, wenscht in kennis te komen met een jonge dame of jonge weduwe zonder kinderen, met fortuin en niet al te groot van persoon, „NB. Tusschenpersonen komen niet in aanmerking.* STAAT der BEVOLKING in de gemeente SINT-MAARTEN op den I Januari 1888. m. v. totaal Bevolking op 31 December 1886 506 533 1039 In 1887 geboren19 9 28 u u ingekomen 42 51 93 567 593 1160 m. v. totaal In 1887 overleden 8 5 13 vertrokken. 60 62 122 - 68 67 135 Bevolking op 1 Januari 1888499 526 1025 Het getal huwelijken in 1887 bedroeg 12dat der leven loos aangegevenen 2. De bevolking is dus verminderd met 14 personen en verdeeld zich in de onderscheidene godsdienstige gezind heden als volgt: 767 Ned. Herv.; 178 R.-Kathol.47 Chr. Geref. en 33 Doopsgez. De jl. Donderdag te Schagen gehouden vergadering der Vereeniging van hetNederlandsch Paardenstamboek, afdeeling Noordholland, werd door 23 leden bijgewoond. De Voorzitter, de heer J. Breebaart Kzn., opende de vergadering met eene rede, waarin hij o. a. zeide, dat de Vereeniging meer en ineer het oog gevestigd heeft op het aanwinnen van goede fokmerriën; werd er ten aanzien van de hengsten verbetering bespeurd, over het algemeen blijkt het, dat de landbouwer te weinig paardenkennis heeft, en deze moet noodzakelijk worden verhoogd, wil men flinke uitkomsten verwachten. Van het hoofdbestuur was ingekomen een schrijven, houdende mededeeling, dat de stamboeken van de inge schreven paarden in druk zijn verschenen en verkrijgbaar zullen worden gesteld. Op voorstel van den heer Bultman, te Haarlemmermeer, werd besloten aan ieder lid dezer afdeeling een exemplaar te verstrekken. Naar aanleiding hiervan werd door den heer J. Zijp Hz. het voorstel gedaan, de paarden, die in het stamboek zijn ingeschreven, van een merk te voorzien, daar de omschrijving van een paard in het stamboek hoogst moeielijk is. Na uitvoerige discussiën werd het voorstel van den heer J. Breebaart Kzn., om dat merk niel algemeen verplichtend te stellen, maar het over te laten aan den eigenaar van het paard, aangenomen met 12 tegen 10 stemmen; het voorstel van den heer J. Zijp Hz. om het voor ieder paard verplichtend te stellen, werd verworpen met 14 tegen 8 stemmen. Het merk zal worden aangebracht op den linker kant van den hals onder de maan van het paardde vorm van het merk is aan het bestuur overgelaten. De begrooting voor 1888 werd goedgekeurd tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf, beide van f 422.50. Daarbij bleek, dat de Vereeniging thans 125 leden en 8 begunstigers telt. Tot lid van het bestuur in de plaats van den heer Jhr. W. A. L. Mock, werd verkozen de heer Jhr. J. B. Van Merle, te Heemstede. De commissie tot onderzoek der rekening zal bestaan uit de heeren N. Loder en S. C. Timmers, te Winkel, en J. Kaan Az., te Wieringerwaard. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering, in Mei a. 8. te houden, werden benoemd de heeren Jhr. mr. P. Van Foreest, te Heiloo en J. Zijp Hz., te Wieringerwaard. Het voorstel van het bestuur tot opneming als punt van beschrijving voor de algemeene vergadering „de wenschelijk- verklaring, dat bij provinciaal reglement of van Rijkswege eene keuring worde ingesteld en eene regeling aangenomen op het houden van hengsten", gaf aanleiding tot langdurige discussiën, waaraan de heeren Bultman, Van Foreest, Van der Wal, Zijp, Timmers, Loder, De Goede Hzn. en Siebert Coster deelnamen. Het voorstel werd ten slotte met 13 tegen 10 stemmen verworpen, voornamelijk op grond dat bemoeiingen van den Staat, in een zaak als deze, in strijd zouden zijn met veler belangen. Besloten werd aan de algemeene vergadering voor te stellen, in navolging van Duitschland eene korte handleiding voor paardenfokkers uit te geven en in den handel ver- krijgbaar te stellen. Dit zou kunnen geschieden door b. v. een prijsvraag uit te schrijven, ten einde te verkrijgen een boekje, van een vel druks groot, waarin op beknopte en duidelijke wijze deze zaak werd omschreven. Bij de rondvraag wees de Voorzitter de vergadering op de Wereldtentoonstelling van rundvee, te Parijs in 1889 te houden, en vroeg of het niet wenschelijk ware dat vanwege deze Vereeniging krachtdadige medewerking en moreele steun werd gegeven om de inzending van paarden op die Tentoonstelling te bevorderen. Deze vraag werd toestemmend beantwoord en daarna de vergadering gesloten. Op de jaarlijksche Paaschtentoonstelling van melkvee, vet rundvee, rammen en fokschapen, den 23 Maart a. s. op het Doelenveld te Alkmaar te houden, worden de vol gende prijzen uitgeloofd: a. Rundvee, uitsluitend met hard voeder gemest. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten os, geb. in 1884 of vroeger: lste prijs f 40, 2de prijs f 15, 3de prijs f 10. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten os, geb. in 1885: lste prijs f 30, 2de prijs f 10, 3de prijs f 5. 3. Voor de beste,fijnste en zwaarst gemeste koe (afgewisseld): lste prijs f 30, 2de prijs f 15, 3de prijs f 10. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe (niet afgewisseld): lste prijs f 40, 2de prijs f 20, 3dp prijs f 10. 5. Voor het beste vette kalf: lste prijs f 10, 2de prijs f 5. b. Rijstieren van zuiver inlandsch ras. 1. Voor den besten rijstier, geb. in 1885 lste prijs f 30, 2de prijs f 20, 3de prijs f 10. 2. Voor den besten rijstier, geb. in 1886: lste prijs f 50, 2de prijs f 30, 3de prijs f 20. 3. Voor den besten pinkstier, geb. in 1887: lste prijs f 30, 2de prijs f 15, 3de prijs f 10. c. Melkvee van zuiver inlandsch ras. 1. Voor de beste melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Jan. 1888 lste prijs f 30, 2de prijs f 20. 2. Voor de beste melkkoe, geb. in 1885 (winter), die ge kalfd heeft na 1 Jan. 1888: lste prijs f 30, 2de prijs f 20. 3. Voor de beste melkvaars, die gekalfd heeft nh 1 Jan. 1888 lste prijs f 30, 2de prijs f 15. 4. Voor de beste kuispink: lste prijs f 15, 2de prijs f 10, 3de prijs f 5. d. Wol vee. 1. Voor den besten ram, geb. in 1887: lste prijs f 5, 2de prijs f 2.50. 2. Voor het beste koppel van 4 fokschapen: lste prijs f 5, 2de prijs f 2.50. Vee, niet in dit programma gevraagd, zoomede landbouw werktuigen, kunnen tot opluistering worden ingezonden. Aangiften van een en ander moeten vóór of op Zaterdag 17 Maart geschieden bij den heer H. Siebert Coster, te Alkmaar. Aon een in de „Staatscourant" van 27 dezer opgenomen verslag over het oogstjaar 1887, in de provincie Noordholland, is het volgende ontleend: De tarwe heeft een goed, de rogge een vrij goed gewas opgeleverd. Hoewel de gerst ook vrij goede nitkomstcn geeft, is de opbrengst toch tegengevallen. De haver viel mede beneden verwachting uit, toch werd van dit gewas een veel betere oogst verkregen dan in vele der overige provinciëD. De boekweit is door de late nachtvorsten mislukt. De veldboonen zijn tamelijk uitgevallen; de erwteu waren beter. De bruine boonen gaven vrij ulgemeeu een goed gewas. Do aardappelen hebben reden tot tevredenheid gegeven. Suikerbieten worden hier nog weiuig geteeld, zij gaven echter een rnim middelmatige opbrengst, hetgeen mede het geval was met de mangel wortels, koolrapen en penengewassen, welke mede zeer weinig in dit gewest als hoofd vracht voorkomen. Het koolzaad gaf minder dan men aauvankelijk dacht, zoo ook het kanveizaad. Het kanariezaad was vrij goed, zoo ook het mosterdzaad. De klaver en kunstweiden hebben een ruim middelmatige hoeveelheid aan groen voeder verschaftaan hooi kreeg men iets meer, hetgeen men echter als uitsluitend van de lste snede verkregen beschouwen moet. D8 tweede snede is in vele gemeenten als geheel mislukt aan te merken. v De grasweiden waren zeer ongelijk, doch dooreengenomen uiet meer dan middelmatig, de opbrengst aan hooi wns iets beter; indien de tweede snede echter niet zooveel te wenscheu had gelaten, dan zoudon de hooischclften ruim voorzien zijn. Late nachtvorsten, langdurige koudo en droogte worden als even zoovele oorzaken van het miuder goed slagen van het grasgewas opgegeven. De regen kwam te laat om nog veel verbetering in de weiden aan te brengen, terwijl het najnnr kond was en het vee vroeg gestald moest worden. Het hooi is uitmuntend gewonnen en daardoor zeer voedzaam. De minder goede uit komsten van de graslanden rekent men van de eerste helft in Jnni te zijn begonnen. Te Callantsoog werd met vrij goed gevolg maïs voor groen voeder verbouwd. De warmoezerijen hebben trots droogte, late nachtvorsten en koude nog vrij goede uitkomsten opgeleverd. Appelen en peren waren er weinig. De nachtvorsten echter hebben eerst het hare gedaan, om de goede verwachtingen te temperen, terwyl de daarop gevolgde zeer langdurige droogte het ooft en fruit klein deed blijven, en de appelen en peren bij menigte, en vóór hun tijd, van de boomen vielen. De bloembollenteelt was althans voor zooverre het gewas betreft vrij goed; ook de bloemen en daarvan inzonderheid de rozenteelt gaf reden tot tevredenheid. De boomkweekerijen verkeerden algemeen in een gezonden toestand; ook het houtgewas gaf op een enkele uitzondering na geen reden tot klagen. Buitenland. De Paus zal 1 Februari a. s. de Iersche pelgrims ontvangen. Tot dezen behooren o. a. 100 Iersche priesters, die deel uitmaken van de Nationale Liga. De Paus ontving tot hiertoe bezoeken van 60,000 pel grims, 52 kardinalen, 500 aartsbisschoppen en bisschoppen. 4000 kisten met geschenken werden naar het Vaticaan te Rome gezonden; 1800 konden niet worden geopend, 500 zijn nog niet geopend, 800 zijn nog aan de verschillende stations en 900 zijn onderweg. Men schat de waarde der geschenken op 30 millioen guldenaan geld werd ruim 20 millioen gezonden. Eene jonggetrouwde vrouw van 21 jaar, echtgenoote van een rijk grondeigenaar, die te Londen bij hare schoon zuster logeerde, is in een winkel van Chineesch porselein op diefstal betrapt. Terwijl de bediende, die haar hielp, zich even omgekeerd had, hoorde hij eenig verdacht ge- druisch; zij had een paar stuks reeds verborgen, maar hare verlegen houding deed den bediende zijn patroon roepen. Zij had den winkel reeds verlaten, doch men haalde haar in en zij bekende den diefstal. Later kwam uit, dat zij, die in de laatste dagen nogal dikwijls dien winkel bezocht had, 69 stuks had ontvreemd en in een anderen dergelijken winkel 19 stuks. Benoemingen, enz. Tot Voorzitter der Hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen is benoemd de heer jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commis saris des Konings in de provincie Noordholland. De luitenant ter zee 2de klasse G. P. Posthuma, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 1 Februari a. s. op non-activiteit gesteld. Met gemelden datum wordt de luitenant ter zee 2de klasse A. Gelderman geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Alkmaar". De adelborst lste klasse P. P. Van Bosse, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 1 Februari a. s. op non-activiteit gesteld. Met dien datum worden op Zr. Ms. schroefstoomschip „Johan Willem Friso" geplaatst de adelborsten lste klasse G. J. J. Verdam en H. G. Leembruggen". De officier van administratie 2de klasse C. Flaes, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Alkmaar", wordt met 6 Februari a. s. op non-activiteit gesteld en met den llden daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie 2de klasse S. Hummelinck. Uitslag van de op 26 Januari 1888, 's avonds 7 ure, door den Notaris G. J. O. D. DIKKERS, in het logement „Het Wapen van Amsterdam", gehouden veiling van: Drie perceelen Weiland, liggende in den polder Oosterend, groot te zamen 2 hectaren en 7 aren, eigendom van den heer W. Pz. Koning. Gecombineerd afgemijnd door den heer W. K. Bakker, voor f 2260. 326ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Zevende lijst: No. 11091 f 25,000. Nos. 1377 en 15595 ieder f 1000. Nos. 3287 en 4452 ieder f 400. Nos. 12773, 13083 en 13474 ieder f 200. Nos. 540, 3332, 3590, 9055, 14423, 15364, 16011, 16394, 16729, 18766, 19046, 19185 en 19520 ieder f 100. Achtste lijst: No. 7829 f 100,000. Nos. 1160, 17307 en 17948 ieder f 1000. Nos. 3765, 6917, 7834, 9788, 11473, 12003, 15166, 19068 en 19982 ieder f 400. Nos. 1814, 3001, 6444, 14459, 15564 en 19943 ieder f 200. Nos. 2164, 4551, 7317, 11197, 13237, 13745, 14893, 15584, 15983, 19307 en 20005 ieder f 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2