in liaar benedendeel en zij daalt langzamerhand, zoodat zij het raamwerk vult. Eene stoommachine, waarvan de gebouwen het tafereel zeer bevallig afsluiten, maakt het dok in weinige «ogenblikken droog. De werklieden dalen de prachtige trappen af, en onderzoeken op de gemakke lijkste wijze, welk gedeelte van het schip eenige hérstelling behoeft. Als hunne werkzaamheden geëindigd zijn, wordt de bateau-porte geledigd en rijst zij op hare plaats. Zij wordt nogmaals afgewend en het herstelde schip stevent nieuwe stormen tegemoet. Te nauwernood ziet men een enkel arbeider. Wij keerden naar .onze herberg terug, dwars door weiden en vooral dwars over slooten, hetgeen niets minder dan gemakkelijk was. Wij zouden ons in America hebben kunnen gelooven, na zoo lang ter zee te hebben gereisd. De wapenborden, de kleederdrachten, de taal en de voort brengselen der Vereenigde Staten, alles werkte mede tot de begoocheling, en in weerwil van wat aan Engeland herinnerde, kon men zich er niet in bedriegen, want de sterkst uitgedrukte haat tegen Groot-Brittanje en eene groote welwillendheid voor de matrozen van Nieuw-\ork en Boston deden zich op alle wijzen kennen. Men weet eigenlijk niet wat er van deze kleine stad den Helder moet worden, tenzij zich geheel in te schepen naar de Nieuwe Wereld, indien de oorlog ter zee niet hervat wordt en indien men een kanaal voltooit, dat al den doortocht zoo te water als te land naar ongeveer een mijl van daar zal verplaatsen. Een der zonderlingste gevolgen van de natuur dezer kusten en van de tot bare verdediging genomen maatregelen is, dat men nergens de lijn van versterking heeft durven doorbreken of iets aanleggen wat naar eene haven gelijkt. Slechts enkele der stoutmoedigste visschers wagen het om bij stil weder hunne booten tegen de steen glooiing van den dijk op te schieten. Al het overige van de scheepvaart richt zich naar het Nieuwediep, waar de eenige haven is. Thans, nu de weg door den Helder loopt, is al wat de zee verlaat met de bedoeling om zich naar het zuiden te begeven, verplicht door de stad te trekken; maar het groote kanaal rechtuit op het Nieuwe- Diep uitloopende, zal niets meer tot dezen omweg nood zaken. De eenige omstandigheid, welke aan den Helder eenig gewicht zal kunnen doen behouden, zal zijn het houden van verband tusschen de wereld en de afgezonderde forten aan den oever der groote zee; verblijf van rouw en troosteloosheid, waarvan niet te begrijpen is dat men zich er vrijwillig naar laat verbannen. De onmogelijkheid om op deze verwijderde kust en te midden der wateren visch te bekomen, en daarentegen de overvloed van uitmuntende en zeer goedkoope Bordeaux wijn schenen ons eene dubbele zonderlingheid. De wandeling, welke wij bij zons-ondergang langs den dijk maakten, bood ons een heerlijk schouwspel, maar waarop wij meer voor bereid waren. Indien het ons vergund is te zeggen, dat er gezichten bestaan, welke, hoewel minder heerlijk dan die welke het meer van Genève den bewoners zijner oevers aanbiedt, op hen diepere indrukken kunnen maken, dan zouden wij zeker tot dat aantal brengen dat, hetgeen deze kust verschafte. Als men, staande op een der steenen van dit uitgestrekte parket, door de dampen en de vette planten die het overdekken in de zon zoo schitterend ge worden, de van het einde der wereld gekomen donker blauwe golven aan zijne voeten ziet breken, gaat de verbeelding haar als het ware te gemoet tot aan de ijzige polen, die ze afzenden. Als men denkt aan de ligging van dezen uit Noorwegen weggevoerden rotsdam, waarop men zich bevindt, aan dezen voorpost te midden der stormen, die aan alle kanten een aan hen blootgestelden oever be nauwen, aan deze gewoonlijk door de golven bedekte woestenijen, die u van alle beschaving en van geheel het vasteland afscheiden, eindelijk aan geheel dit kunstmatig oord, dat een roof schijnt aan den Oceaan waarvan men het gebied bemachtigd heeftdan is de altijd zoo machtige indruk der zee grooter en plechtiger dan ooit. De mensch gevoelt zich wel klein en nietig in tegenwoordigheid dezer ernstige en vijandelijke natuur; hij verheft zich weder als hij bedenkt, dat het wezens zijn als hij, die dezen afgrond beteugeld en dezen bajert benuttigd hebben. (Slot volgt.) Binnenland. Onder den titelStemmen bij Volmacht behelst het Handelsblad" de volgende regelen: ,/De Centrale Liberale Kiesvereeniging te Helder heeft een besluit genomen, dat van grooten invloed kan zijn op hare wijze van werken. Op voorstel van een der leden heeft zij nl. goedgevonden, dat zij, die verhinderd zijn een vergadering bij te wonen, zich door een hunner mede-leden kunnen laten vertegenwoordigen en aldus bij volmacht hun stem uitbrengen. Wij vestigen daarop de aandacht van alle Kiesvereeni- gingen, die klagen over de slechte opkomst der leden, zoodat een toevallige meerderheid op een vergadering een besluit zou kunnen nemen, waarmede de volstrekte meerder heid der leden in geenen deele instemt. Trouwe opkomst per volmacht zou, indien het voorbeeld der Heldersche Yereeniging werd nagevolgd, verzekerd zijn. En wat zou het debat in omvang verminderen, indien het procuratiestelsel consequent werd doorgevoerdHet zou tot niets kunnen worden teruggebracht. Op eene ver gadering tot het stellen van candidaten zouden b. v. de Voorzitter en de Secretaris kunnen verschijnen. Na voor lezing der notulen verklaart de Voorzitter, door 300 leden gemachtigd te zijn te stemmen op den heer X.de Secre taris deelt mede, van 280 medeleden de opdracht ontvan gen te hebben, zich voor den heer Y. te verklaren.... en de heer X. is candidaat gesteld, waarop de vergadering vijf minuten na de opening gesloten wordt. Kan het eenvoudiger? Geen urenlange gedachtenwisseling, geen ellenlange notu len en verslagen.... maar ook geen politiek leven. Strijd doet leven, maar het procuratiestelsel verjaagt den strijd der meeningen, de wrijving der gedachten, maakt den last gever tot stemmachine en den lasthebber tot stembus. Een aanlokkelijke toekomst voor de Heldersche Kiesvereeniging Tot zooverre het Handelsblad*. De schrijver heeft echter geen rekening gehouden met de zeer beperkende bepalingen, in het bedoelde besluit opgenomen, waardoor het grappige geval, dat de President en de Secre taris met hun beiden vergadering houden als gevolmachtigden van alle overige leden, geheel onmogelijk wordt gemaakt. In ons vorig nommer hebben wij die beperkende bepalingen vermeld; misschien zal daarvan door den schrijver wel notitie worden genomen. Hij was, toen hij zich over de onnoozelheid der Heldersche kiesvereeniging vermaakte, blijkbaar weinig op de hoogte. Ilct bewuste voorstel werd toch niet gedaan door een lid der vergadering, maar door het Bestuur, hetwelk zich daartoe gedrongen zag door den zeer bijzonderen toestand van dit kiesdistrict. Als in dit district dc kiezers zoo gemakkelijk eene Centrale kicsver- gadering konden bijwonen als die te Amsterdam en in andere groote steden, dan zou niemand er aan gedacht hebben, het stelsel van volmachten, hoe beperkt ook, in te voeren. Dc bedoelde schrijver denke eens aan de groote uitgestrektheid van dit district, dat Terschelling en Petten tot grensplaatsen en zeer onvoldoende gemeenschapsmiddelen heeft, althans voor het bezoeken van vergaderingen in de gemeente, waar die bijeenkomsten moeten plaats vinden. Wanneer de schrijver dit had bedacht, hij had zeer zeker zijne aardigheid voor zich gehouden. Het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp nopens de Indische pakketvaart strekt om wettelijke bekrachtiging te vragen op eene overeenkomst, te sluiten met de heeren J. Boissevain, W. Ruys en P. E. Tegelberg, daar open bare aanbesteding de onderneming nooit tot een nationale zou maken. De duur der overeenkomst is bepaald op 15 jaar. De contractanten verbinden zich binnen een jaar hunne rechten en verplichtingen over te geven aan een naamlooze vennootschap, die in alle opzichten een Nederlandsche is. Bestuurders en vertegenwoordigers van deze in Nederland of Nederl.-Indië te vestigen vennootschap moeten Neder landers zijn en het meerendeel der schepen moet in Neder land gebouwd worden. De subsidie is niet uniform voor alle lijnen, maar ver schillend voor elke der 13 lijnen. De berekening per bevaren mijl komt neer op f 6.02, tegen f 3.90 thans. Daartegenover vervalt het renteloos voorschot, zijn de tarieven voor het vervoer van gouvernements-passagiers en goederen aanzienlijk verlaagd, is het monopolie voor gou- vernements-vervoer veel meer beperkt en heeft het gouver nement het recht verkregen tot huur van stoomschepen van de vennootschap tegen een vooraf vastgestelden huurprijs. Bij besluit van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, van 4 dezer, is het hoofkiesdis- trict Alkmaar verdeeld in de volgende onderkiesdistricten en hoofdplaatsen: Alkmaar, bestaande uit de gemeenten Alkmaar en Oudorp, Heiloo, Bergen, Schoorl, Warmenhuizen, Harenkarspel, Sint-Maarten, Schagen, Wieringerwaard, Bar- singerhorn, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Heer-Hugo- waard, Oudkarspel, Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Broek op Langedijk, bestaande uit de gemeenten Broek op Langedijk en Sint-Pankras, Koedijk en Oterleek; het hoofd kiesdistrict den Helder, in den Helder, Texel, Vlieland, Terschelling, Wieringen, Anna Paulowna en Zijpe, bestaande uit de gemeenten Zijpe, Callantsoog en Petten; het hoofd kiesdistrict Beverwijk in Beverwijk, Zandvoort, Bloeraen- daal, Spaarndam, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Vclsen, bestaande uit Velsen en Schoten, Assendelft, Westzaan, Krommenie, Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk, Uitgeest, Castricum, Akersloot, Limmen, Egmond-binnen en Egmond aan Zee; het hoofdkiesdistrict Hoorn in Hoorn, Zwaag, Berkhout, Avenhorn, bestaande uit de gemeenten Aven- horn en Oudendijk, Ursem, Schermerhorn, Beets, Oosthuizen, bestaande uit de gemeenten Oostbuizen en Warder, Purme- rend, [bestaande uit de gemeenten Purmerend en Kwadijk, Edam, bestaande uit de gemeenten Edam en Middelie, Monnikendam, bestaande uit de gemeenten Monnikendam en Katwoude en Marken het hoofdkiesdistrict Enkhuizen in Enkhuizen, Medemblik, Twisk, bestaande uit de gemeenten Twisk, Abbekerk en Opperdoes, Hoogwoud, Winkel, Span broek, bestaande uit de gemeenten Spanbroek en Opmeer, Obdam, bestaande uit de gemeenten Obdam, en Hensbroek, Sijbekarspel, Wognum, Nibbikswoud, Midwoud, Wervers- hoof, Andijk, Bo venkarspel, Grootebroek, Hoogkarspel, Westwoud, Blokker, Wijdenes, bestaande uit de gemeenten Wijdenes en Schellinkhout, Venhuizen en Urk. Éethoofd- kiesdistriet Haarlem is verdeeld in 4 en het hoofdkiesdis trict Amsterdam in 12 onderkiesdistricten, waarvan 8 in Amsterdam en 4 in Nieuwer-Amstel. Door den Commissaris des Konings in de provincie Noordholland is ter algemeene kennis gebracht, dat de jacht op eenden in die provincie zal worden gesloten den 29 Februari a. s., met zonsondergang, die op ander water wild den 15 April a. s., mede met zonsondergang; dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli e. k., dat de kooilieden, met uitzondering van die in de gemeente Texel, hunne kooi-eenden opgesloten of gehokt moeten houden van het tijdstip der sluiting van de jacht op eenden tot 1 Mei 1888, en dat de visscherij, met uitzondering van die met den hengel in de hand, van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel, zal zijn ge sloten van 1 April tot 1 Juni e. k. De heer F. A. Tauber, hoofd der openbare school te Heiloo, heeft om gezondheidsredenen tegen 1 Mei a. s. ontslag gevraagd. Blijkens den thans verschenen staat, telt het Neder landsche Onderwijzers-Genootschap in de provincie Noord holland 32 afdeelingen, met 56 honoraire en 767 gewone leden. In het Noorderkwartier hebben de aldaar bestaande afdeelingen het navolgend aantal ledenj: Texel 17, Alkmaar 31, Alkmaar-buiten 12, Sint-Pankras 14, Schoorldam 8, Twisk 6, Schagen 23, Helder 25, Eenigenburg 11 en Oudesluis 13. In de Ned. Herv. kerk waren op 1 Januari 1888 361 vacaturen tegen 318 op 1 Januari 1887, zoodat het aantal in den loop van 1887 met 43 is vermeerderd. Op 1 Januari jl. waren de vacaturen van de verschillende provinciën als volgtGelderland 36, Zuidholland 65, Noord holland 40, Zeeland 34-, Utrecht 24, Friesland 73, Over- ijsel 18, Groningen 30, Noordbrabant 24, Drente 15, Waalsch ressort 2. Nu de vergrooting der Texelsche haven een punt is, waarover dag aan dag door de visschende bevolking wordt gesproken en dat door alle varenslieden uit die omstreken vurig wordt gewenscht, poogt de schippersbevolking te Oosterend en Oost heropening der gedempte haven nabij de Kaap te krijgen. Men verzekert, dat belanghebbenden zelf eene flinke som gelds voor het door hen verlangde doel willen bijdragen. Ongeveer 40 jaren geleden werd, wegens achteruitgang der visschers vloot en verzanding der haven, de Oosterhaven eenvoudig gedempt, te meer omdat de kosten van onderhoud niet meer konden worden opge bracht.-Sedert de laatste 25 jaren is de vloot te Oosterend weOr sterk in bloei toegenomen en telt de meeste visschers- vaartuigen van Texel. Indien het verlangen van adres santen ingang vindt, kan de vergrooting der bestaande haven veilig worden achterwege gelaten. De hoofdadministratie der Exploitatie-Maatschappij heeft aan de drie weduwen der verongelukte beambten bij het onheil te Ruinerwold op 2 Januari jl., levenslang toe gekend het volle traktement, dat de echtgenooten bij hun leven genoten. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 7 Februari 1888. Tegenwoordig alle leden. Na de opening der vergadering las de Secretaris de notulen der vorige, die hierna werden goedgekeurd. Op het kohier der hondenbelasting, zijnde het eenig punt der agenda, waarop voorkomen 16Ó aangeslagenen a f 2 en 96 a f 1, te zamen een bedrag uitmakende van f 416, laten we de voor f' 1 aangeslagenen, zooals die door den Secretaris werden voorgelezen, hieronder volgen Hanxlede, Wed. Brons, D. Blaauw, W. C. Bos, M. Hart man, P. Schilder, A. Schouten, G. De Moei, W. Bos, G. Kuis, P. Swager, P. W. Breed, Jb. Zeeman, IJ. Schager, P. Marees, J. IJ. Schager, P. Wildeboer, G. Schuit, A. De Leeuw, wed. S. Brommer, J. Brak, C. Schenk, G. Bruin, J. Biersteker, M. Louwen, Wed. Aartsen, J. Jongejan, P. Bijvoet, G. Kater, R. Kos, W. Breed, wed. A. Blaauboer, H. Bruin, J. P. Delver, Wed. J. Workum, Brommer, J. L. Breed, J. A. Del ver, J. Hoedjes, Jb. Brak, P. Meijlis, C. Ellen, K. Plevier, E. Blaauw, J. Hoddes, D. Marees, G. Raven, A. Heddes, G. Rampen, A. Bakker, J. A. De Wit, D. Stompedissel, P. Koppes, J. Mulder, J. Gouwen, R. Buisman, J. Blaauw, G. Volder, Jb. Zwart, P. Mosk, A. Leeuw, P. Klees, A. Bui, G. Boekei Sr., A. P. De Wit, J. Slijkerman, J. K. Zeeman, J. Strooper, Wed. J. A. De Wit, S. De Wit, P. P. Keizer, P. Kool, J. De Vries, A. Dekker, P. Kruijer, J. Westman, K. Hopman, Wed. Marees en C. Bakker. Onder genoemde aangeslagenen komen voor die 2 en 4 honden hebben. Na een korte bespreking wordt het kohier met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor de a. s. verkiezing worden tot leden van het Stem bureau benoemd de heeren G. Nobel en K. A. Kaan. Tot plaatsvervanger de heer K. Francis. Bij de gewone rondvraag wijst de heer Paarlberg op het gevaarlijke voor de schoolgaande kinderen van de sloot om het zoo kleine schoolplein te Burgerbrug, en zou wenschen dat, ter voorkoming van ongelukken, om het plein een hek werd gemaakt. Nadat de heer Biersteker het noodzakelijke van afsluiting heeft ontkend, doet de Voorzitter toezegging, dat B. en W. hiernaar een onderzoek zullen instellen, en zoo liet hun noodig blijkt, hierin zullen voorzien, waarmede de heer Paarlberg genoegen neemt. Daar de Raad gewoonlijk zitting lioudt op den eersten Dinsdag van iedere maand en de volgende dus samenvalt met de verkiezingen voor de Tweede Kamer, wordt de eerstvolgende zitting vastgesteld op Maandag den 5 Maart, waarna de Voorzitter de vergadering sluit. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Woensdag 8 Februari 1888. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige, voorlezing gedaan van de door de besturen van de verschillende instellingen van weldadigheid alhier ingezonden opgaven van op de nieuwe kiezerslijsten voorkomende personen, die in den loop des vorigen jaars van die instellingen onderstand hadden genoten, en werden daarna deze personen, vijf in getal, bij Raadsbesluit van de kiezerslijsten afgevoerd. Ter tafel kwam daarna een adres van T. Smit, waarbij deze des Raads tusschenkomst inriep betrekkelijk het gedeeltelijk dempen eener sloot tusschen een hem behoorend stuk weiland en aan die sloot grenzende erven, door de eigenaars van deze laatsten. Daar deze sloot particulier eigendom van adressant en de eigenaars dier perceelen is, bleek de Raad van oordeel, dat hij zich in deze kwestie niet kon mengen en op de sloot alleen konden worden toegepast de bepalingen in het politie-reglement op het reinhouden daarvan. Vervolgens werd aan mej. M. C. E. Hermans, onder wijzeres aan de gemeenteschool alhier, op haar verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend tegen 1 April a. s., wordende, naar aanleiding van een schrijven van het Hoofd der school, deswege besloten, voor de vervulling der ontstaande vacature, niet alleen onderwijzeressen, maar ook onderwijzers op te roepen; zullende verder, omtrent de vraag wat het verkieselijkst is, de benoeming van eene onderwijzeres of van een onderwijzer, het advies der school commissie worden gevraagd. Bij de nu volgende rondvraag werd door den heer Hopman voorgesteld, de boomen in sommige gedeelten der gemeente niet meer, gelijk tot heden geschiedt, hoogvormig te snoeien, maar daaraan weder den natuurlijken vorm te gevenwen schen de de voorsteller, dat de voorbereidingen daartoe zoo spoedig mogelijk zullen geschieden. De meerderheid bleek het echter gewenscht te achten, omtrent dit voorstel vooraf het gevoelen van den heer Loef, boomkweeker te Boskoop, te vernemen. Een tweede vraag van den heer H., of de gemeente geabonneerd was op een blad, speciaal aan de administratie der gemeenten gewijd, door den Voorzitter toestemmend beantwoord zijnde, gaf.ZEd. den wensch te kennen, dit blad ter lezing te ontvangen, aan welken wensch zal worden voldaan. Op sprekers derde vraag eindelijk, waarom van de Algemeene Begraafplaats de vijf daarop aanwezige schoone treurboomen waren verwijderd geworden, werd door den Voorzitter geantwoord, dat dit noodzakelijk was geworden, wijl bij de plaatsing geen rekening was gehouden met het verre nitloopen van de wortels dier boomen, waardoor thans het gebruik van in hunne nabijheid aanwezige graven werd belet. Daarna werd de vergadering gesloten. Buitenland. De begrootings-commissie van den Duitscben Rijksdag heeft jl. Dinsdag het leeningsontwerp van 280 millioen Mark voor militaire doeleinden onveranderd aangenomen. De groote internationale prijskamp voor wetenschappen en nijverheid te Brussel zal op 5 Mei e. k. worden geopend»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2