een getrouwe nabootsing van de natuurlijke vrucht te ver krijgen. Voor het vervaardigen van die schil gebruikt men schietkatoen, dat eerst is opgelost in een mengsel van alcohol en ether en waaruit vervolgens het oplossende middel is uitgedampt. De op deze wijze verkregen massa gelijkt op fijnen witten hoorn en is zeer taai. Men kan daarvan bladeren maken die de gewenschte dikte hebben en waaraan men gemakkelijk de kleur der pisangs geven kan. Men kneedt dus eenvoudig een schil van den verschteu vorm, doet er het tarwemeel met de essence in en de pisang is kant en klaar. Tweede Kamer. De heer Smeenge heeft gisteren den Minister van Waterstaat geïnterpelleerd over het ongeval te Ruinerwold. Hij vroeg of niet meer waarborgsmaatregelen genomen moeten worden bij verleggen van kruisingen, of niet meer personeel moet aangesteld worden op stations als Ruinerwold. Verder deed hij vragen omtrent de verbandkisten, de brancards en het weren van drankgebruik bij het spoorweg personeel. De Minister van Waterstaat verwees naar het definitief rapport van den Raad van Toezicht, eerstdaags in de Staatscourant'7 te verwachten. Het justitieel onderzoek is nog niet afgeloopen. De oorzaken schijnen te zijn: onoplettendheid van den machinist Van der Linden, onvoldoende zorg voor de veilig heid van de haltechef te Ruinerwold, vertrek van den Meppeler trein, zonder dat aan Ruinerwold veilig is gevraagd. Het reglement voor de kruising zal aangevuld worden; op stations en halten zullen minstens twee vaste beambten als regel moeten zijn. Een commissie is benoemd voor de inrichting van ver bandkisten, enz., en de middelen tot wering van drankmis bruik, zullen worden verscherpt. De Raad van Toezicht ontwerpt een wijziging voor de dienstreglementen. De heer Smeenge betuigde den Minister ten zeerste zijn dank voor zijn antwoord. Door den Minister van Waterstaat is aan het Bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij te Amsterdam, op een daartoe gedaan verzoek, medegedeeld, dat het maken van een weg door de duinen op Terschel ling, tusschen het Boothuis nabij Oosterend en het strand van de Noordzee, uithoofde van te hooge kosten, zoowel van aanleg als van onderhoud, niet kan worden toegestaan. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 22 dezer: „Ten vervolge op mijn schrijven, dd. 20 dezer, kan ik u mededeelen, dat door den Liberalen Bond, bestaande uit de Kiesvereenigingen J/Schagen/', </Barsingerhorn"en„Haring karspel", met overgroote meerderheid van stemmen, als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in dit district is gesteld de heer mr. I. A. Levy." Te Warmenhuizen (district Alkmaar) is eene Liberale Kiesvereeniging opgericht met de heeren A. J. Adriani, predikant, als Voorzitter, en P. Benjaminse,hoofd der school, als secretaris. Zij besloot zich aan te sluiten bij de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Alkmaar en koos met alge- meene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer den heer mr. W. Van der Kaaij, af tredend lid. Door de bewoners van het eiland Wieringen is ten vorigen jare een adres gezonden aan Z. Exc. den Minister van Financiën, houdende verzoek om, wegens zeer overwegende redenen, in het adres opgesomd, de wier- pacht aldaar geheel te doen ophouden en de oestercultuur te beperken tot een viertal plaatsen, voor het oesterspenen geschikt, nl. het Amsteldiep, het Visschermansgaatje, het Zwen en een gedeelte van het meer bij de Waterkaap. In dat adres werd gewezen op al het nadeel, dat aan de wiermaaiers en visschers van Wieringen wordt toegebracht door de verpachting door den Staat van de wierwaarden en vischplaatsen nabij genoemd eiland, waardoor sommige gedeelten der Zuiderzee in de nabijheid dier kust aan de vrije visscherij onttrokken zijn. Op dit adres is door den Minister geantwoord, dat aan het eerst omschreven verzoek (vrijlating der wiermaaierij) ik zoo maar op alles ja en amen zal zeggen? Het is znlk een dwaas verlangen, dat alleen uw jeugd u kan verontschuldigen. Gij kent hem slechts veertien dagenhoe kan ik uw lot aan een man toevertrouwen, die ons allen vreemd is? Welken waarborg heb ik voor uw geluk?" „Och, Bernard," viel mevrouw hem in de rede, „verspil geen woorden meer. Hanna zal en moet tot een ander inzicht komen en haar dwaze gedachten laten varen. Ik begrijp niet, dat ik niets van deze toenemende dwaasheid gemerkt hebop mij maakte de heer Von Bergen altijd den indruk van een verstandig man." „O, mama," snikt Hanna, „zeg dat niet, wij hebben elkander waarlijk lief." „Kind, ik bid u, verschoon my van deze verzekeringen, waar lijk, gy moest wat meer trots betoonen, en niet om den eersten den besten luitenant, die beweert u lief te hebben, zooveel tranen vergieten, alsof u een ongeluk was overkomen." Ik was intusschen Hanna genaderd en wilde mijn arm om haar schouders slaan. Zij stond echter op, en met een vastbe radenheid, die ik nooit van dit teedere, volgzame wezen verwacht had, zeide zij op een toon, dat zelfs Wilhelm Von Eberhardt, die juist binnentrad, verbaasd bleef staan „Ja, mama, ik zal u van mijn klachten verschoonen maar dit zeg ik u, en u ook, papanooit zal ik mijn liefde tot Von Bergen laten varen, nooit, en niet alleen gevoel ik nu de smart eener ongelukkige liefde, maar ik zie weder opnieuw, dat Ruth mij altijd werd voorgetrokken. Den graaf Satewski gaf men het jawoord, toen hij, nauwelijks een uur in ons huis vertoevende, zyn huwelijksaanzoek deed. Toen was het niet noodig naar hem te onderzoeken, hij was immers een graaf, en dat was voldoende luitenant Von Bergen wordt afgewezen, omdat hij een arme luitenant is. Maar ik zweer het u, nimmer zie ik van hem af, neen, nimmer 1" Zy verliet het vertrek met opgeheven hoofd en fonkelende oogen. Sprakelobs zagen de heer en mevrouw Van Bendeleven elkander aan. Was dat wezenlijk Hanna, de zachte, volgzame Hanna geweest, die daar zulke hartstochtelijke woorden had gesproken Mijn blik zocht Eberhardt. Hij zag mij aan, alsof hij zeggen wildeZiet gij, hoe goed het is, dat men ons geheim niet kent? Toen sprak hij „Vergeef myn indringendheid, lieve oomik kwam nog een goed woord voor Bergen spreken, maar zie wel dat het nu Dict het geschikte oogenblïk daartoe is; ik bid u echter, lieve tante, verwerp hem niet geheeldenk er over, ik ken hem wel is waar nog niet heel lang, maar houd mij overtuigd, dat hij een eervol karakter heeft vraag den overste, hij zal de gunstigste getuigenis van hem afleggen." *0, ik bid u, lieve genadige vrouw," smeekte ik. „Hanna niet kan worden voldaan, dat bet stelsel van verpachting der wierwaarden geacht moet worden zoowel in het belang van den wierhandel, als van de wierinaaiers te zijn, en boven vrije wiermaaierij verkieslijk is, en dat, zoo de tegenwoordige pachtprijzen der wierwaarden te hoog mochten zijn, de pachters, door gebruik te maken van hun recht van pachtopzegging, na zekeren tijd de gelegenheid bekomen, de pachtsommen naar de minder gunstige marktprijzen van het wier te regelen; wijders, wat het tweede verzoek betreft, dat het aan de vrije visscherij onttrekken van een zeer klein deel der Zuiderzee voor de teelt en vangst van schelpdieren, en wel van een deel, waarin de laatste jaren vóór de verpachting zoo goed als geeno oesters werden gevangen, aan de vrije visscherij op de Zuiderzee geen schade kan hebben toege bracht, en daarentegen aan een zeker aantal personen, in dienst der pachters, werk heeft verschaft; dat evenwel bij de overweging der vraag, of al of niet herverpacht zullen worden de perceelen, wier pacht na 30 Maart a. s. niet is verlengd, alsmede van die of nog andere vischplaatsen aan de openbare visscherij ter verpachting zullen worden ont trokken, nauwgezet rekening zal worden gehouden met het belang der visscherij. Dat door dit antwoord des Ministers de adressanten weinig bevredigd zijn, zullen we wel niet behoeven te verzekeren. In de eerste plaats wekt het bij adressanten bevreemding, dat Z. Exc. in zijn antwoord spreekt van de wierwaarden en vischplaatsen in de Zuiderzee, terwijl zij uitsluitend het oog gevestigd hebben op liet vischwater rondom het eiland Wieringen, waarover zij dan ook eenig en alleen in hun adres hebben gesproken. Zij vroegen niets anders dan vrije uitoefening van de visscherij in de wateren rondom Wieringen. Dat er eenige menschen in dienst zijn van die pachters der oestercultuur, kan niet worden ontkend; maar de voor- deelen van die enkelen vallen weg tegenover de honderden die daardoor worden geruïneerd. Wieringen bezit ruim 120 van die kleine schuitjes, waarop twee man varen, die vroeger gemiddeld met zoo'n schuitje f 30 's weeks ver dienden met deze visscherijen. Een groot deel der eilanders leefde daarvan, de geheele bevolking had er voordeel bij daarom blijft het onze ernstige bede, dat het laatste woord van den Minister in vervulling trede, n.1. dat er ernstig re kening zal worden gehouden met het belang der Wieringer visscherij, want dan, wij zijn er zeker van, zullen de wateren rondom Wieringen eerlang weer geheel vrij zijn voor de bevolking van dat eiland. Het antwoord des Ministers is daarom des te grievender voor adressanten, omdat zij in dit adres niet, wat de Minister schijnt te meenen, opkwamen voor de belangen der pachters, maar omdat het de bedoeling uitsluitend was om den werkenden stand te bevoordeelen. Deze stand lijdt onder den druk, die door de verpachting ontstaat. Indertijd, toen het wier duur was, had die verpachting niets nadeeligs voor Wieringen en den minderen man aldaar. De maaiers konden toen goede betaling bedingen. Maar die dagen zijn voorbij nu de houtwol krachtig concurreert en ook het buitenlandsche wier door de lage vrachtprijzen een gevaarlijke concurrentie oplevert. Een en ander geeft aanleiding tot den wensch, dat de Minister de onjuistheid van zijn besluit zal inzien; dat hij den voor de bewoners ongunstigen toestand moge opheffen, opdat voorspoed moge wederkeeren, waar men nu met groote zorg de toekomst tegemoet ziet. Yan de ingeschrevenen voor de lichting der nationale militie van dit jaar, voor wie in den loop dezer maand de loting heeft plaats gehad in het 3de militie-district van Noordholland, had de grootste lengte een loteling uit de gemeente Petten, wiens lengte niet minder dan 1910 m.M. bedroeg. De kleinste loteling, een ware dwerg, was een jongeling uit de gemeente Winkel, wiens lengte slechts 1350 m.M. bedroeg, 't Verschil iu lengte tusschen beide lotelingen, personen van gelijken leeftijd, was dus 560 m.M. Het voormalige volkskoffiehuis „De Vrede", te Am sterdam, is gisteren met een gewone oefening, door generaal Booth persoonlijk geleid, voor de bijeenkomsten van het Heilsleger ingewijd. zal ten laatste nog ziek worden. Zeg ja, zij hebben elkander zoo lief." „Het is verkeerd van u, Gretbe," zeide de barones op strengen toon, terwijl zij opstond, „zeer verkeerd, dat gij mij onkundig hebt gelaten van deze plotselingen hartstocht van Hanna. Hoe veel onaangenaams had voorkomen kunnen worden." „Ik wist van niets," verzekerde ik bedaard „zoo even verneem ik eerst de ongelukkige geschiedenis, en wanneer Hanna mij werkelijk tot vertrouwde van haar geheim had gemaakt, zou ik nooit iets verraden hebben. Gij, mevrouw de barones, zijt altyd tegenwoordig geweest als wij bijeen waren en hebt hetzelfde gezien als ik." „Een fatale geschiedenis, heel fataal," bromde de baron voor zich heen. „Hoe moet men eigenlijk daarin handelen? Waar is Bergen heengegaan en wat zeide hij over de reden mijner weigering vroeg hij aan Eberhardt. „Hij zag zeer bleek, oom, toen hij bij mij kwam, en vroeg wat hij doen moest, en of er in het dorp een herberg was, waar hij zou kunnen overnachten. Ik sprak met hem, maar ik vrees, dat bij toch is vertrokken." „Ellendig, ellendig," viel de baron uit. „Maar zoo zyn de hedendaagsche jongeliedenbuigen of breken. Verstandig en met overleg handelen hebben zij niet geleerd. Ik ben ook jong geweest, maar de duivel hale mij, als ik aanstonds ieder aardig meisje, dat ik een paar malen ontmoette, ten huwelijk vroeg. Er is geen betamelijkheid meer in de tegenwoordige jeugd voorheen vroeg men eerst den vader, en als deze zijn toestemming had gegeven, het meisjemaar nu Eerst is men het natuurlijk ouderling eens, en als dan de vader weigert, volgen er vrouwen tranen en een leven, dat men van ergernis eene beroerte zou kunnen krijgen. De duivel halo zulke vervloekte histories 1" „Ik ga naar Hanna," zeide ik, mij naar de deur wendende. De baron, die zich al sprekende driftig had gemaakt, barstte reeds weder los„Jawel, zoo'n luitenant, die niets bezit, vindt het wel aangenaam, zich van het geld zijner lieve vrouw een nest te bouwen, en de gelukkige schoonvader kan zien, hoe hij...." Ik hoorde niets meerik stond buiten in de gang. O, almach tige God, welk een verandering; het werd mij bang om 't hart daar hoorde ik zachte schreden achter mij. Ik keerde mij om en stond voor Bergen. Hij zag bleek, maar zijn gezicht helderde op, toen hy mij gowaar werd. „Juffrouw Gretbe," vroeg hij, „wilt gij een boodschap aan Hanna overbrengen „Van ganscher harte," antwoordde ik. „Zeg haar dan, dat zij kalm moet zijn; alles zal zich nog ten beste keeren, en ik blijf haar trouw." Hij drukte mij de hand en ging iu zijn mantel gewikkeld zacht de trap afik hoorde dat de buitendeur gesloten werd hij was vertrokken. (Wordt vervolgd.) Dezer dagen overleed te Alkmaar, na een werkzaam en ijverig leven, do heer R. J. Koning, in leven meer dan 50 jaar predikant der Ned. Herv. gemeente te Limmen. Als lid van onderscheidene hoogere kerkelijke besturen, als president der Synode gedurende meer dan 10 jaar, als vurig en nauwgezet voorstander van de liberale richting in zijn kerkgenootschap, was zijn naam en werk algemeen erkend en geacht. In 1882 moest hij wegens gezondheidsredenen zijn emeritaat nemen; sinds dien tijd werden zijne levens krachten en geesten al meer en meer verzwakt, totdat zij plotseling werden uitgedoofd. De overledene was ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw. De dansmeester-kwartjesvinder Philip van Coeverden werd gisteren door de Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. - Jl. Dinsdagnamiddag is te Almeloo eene vergadering gehouden van de werkstakers, waarin de bekende leider der sociaal-democraten Bennink uit Hengeloo een voorstel deed om eene commissie van 5 personen samen te stellen, twee te benoemen door de werkgevers, twee door de werk stakers, met den heer Van Marken tot Voorzitter, welke commissie zal trachten aan de werkstaking een einde te maken. Het voorstel werd door de vergadering goedge keurd. Aan den heer Scholten werd van dit besluit kennis gegeven en binnen drie dagen antwoord verzocht. Het zuiveren van graan is voor den verkoop van veel gewicht, daar voor de 50 K.G. zuiver graan gemakkelijk een halve gulden hoogeren prijs te bedingen is dan voor onzuiver graan. En als tien landbouwers met eene cultuur van 200 bunder koren, jaarlijks het 1/4 mud per bunder voordeel hebben door de zuivering van het graan, dan bedraagt dit ge zamenlijk per jaar 50 mud, waarbij men rekenen mag op eene besparing aan zaaizaad van 1/8 mud, dus 25 mud 's jaars. Door zulk eene berekening die toch niet te hoog is bekomt men de overtuiging dat de trieur een nood zakelijk landbouwmateriaa! is en in het bedrijf niet kan gemist worden. De bovengenoemde 75 mud voordeel is allicht zooveel waard, dat men er een goeden trieur voor bekomen kan. Men heeft ze die per uur 2, 3, 5, 7, 10 en 20 mud graan zuiveren, en de prijzen van die machines loopen naar even redigheid van f 90 tot f 400. Droogmaking van de Zuiderzee. Onder voorzitterschap van den heer J. W. Visser werd gisterenavond in het Nutsgebouw te Amsterdam een ver gadering gehouden van het departement Amsterdam der „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid, waarop de heer A. Huet eene voordracht hield over „de droogmaking van de Zuiderzee". De spreker verdeelde al dadelijk zijn voordracht in drie deelen, nl. de afsluiting der Zuiderzee, de waterafvoer en inpoldering, waarna hij de technische, de financiëele en staatkundige uitvoerbaarheid zou bespreken; hierbij herin nerde hij aan de allereerste plannen tot droogmaking van de Zuiderzee, welke hij in onderdeelen beschreef en bij welke hij ook in eene beschrijving trad der latere plannen, o. a, van de heeren Stieltjes en Beijerinck. Na aldus de geschiedenis van het onderwerp behandeld te hebben, waarin natuurlijk ook werd melding gemaakt van het plan des heeren Buma en de door hem opgerichte Zuiderzee-Vereeniging zeide spreker dat men thans slechts heeft rekening te houden met drie voorgestelde afsluit dijken, die van Wieringen-Piaam (27 Km.) Enkhuizen- Stavoren (15 Km.), Enkhuizen-Kampen (42 Km.). De kortste, zei spreker, is natuurlijk de beste, dat is die Enk huizen-Stavoren, wier practische uitvoerbaarheid do spreker aantoonde en door teekeningen verduidelijkte. De grootste moeilijkheid daarbij was het leggen van den eersten rijzen- dam. Had men dien, dan kon het verdere werk gemakke lijk volgen in den tijd van ongeveer 10 jaren. Stel dat men 1000 M. dam per jaar maakt en van twee kanten begint, dan is zelfs in den tijd van 74 jaar reeds de rijzendam gelegd. Spreker schatte de kosten van zulk een rijzendam op f 1000 per strekkende meter. Immers alléén aan grond moest aangebracht worden 8 a 10 millioen Mr3. Toch hebben de hoofden van den Hoek van Holland reeds bewezen, dat het leggen van zulk een rijzentrekdam zeer wel mogelijk is. Die dam EnkhuizenStavoren zal ook de beste spoor wegverbinding zijn van de hoofdstad met het Noorden des lands. De afgesloten plas. welke in sprekers plan is opgenomen, achter den dijk EnkhuizenStavoren, is zoo groot als een provincie, nl. 250,000 H. A. De groote moeielijkheid blijft de uitmonding van den IJsel en men heeft voorgesteld deze rivier te kanaliseeren, welk plan buiten bespreking kan blijven. Stieltjes stelde de uitmonding van den IJsel voor buiten den afsluitdijk. De Zuiderzee-Vereeniging wil in den afsluitdam sluizen bouwen, welke al het water afvoeren, dat zou nl. 300 meter sluiswijdte eischen en dat pleit tegen dit plan. Een ander plan is, den IJsel als rivier te verlengen, zonder sluizen als bij Rotterdam, tot buiten den dijk. Dat plan achtte spreker het eenige uit voerbare. In zich zelf achtte spreker de droogmaking van de Zuiderzee maar even rentabel. Dat is het werk alléén bij een open water-afvoer langs Amsterdam. Door de noodige doorgraving der duinen krijgt men een voldoende hoeveelheid zand, welke men alleen door die open doorgraving kan verkrijgen. Zonder open doorgra ving, herhaalde spreker, geen afsluiting, zonder het zand, afkomstig van die doorgraving, niet de gronden, welke men noodig heeft voor den afsluitdam. Begint men met jaarlijks 3 millioen gulden te geven voor dien dain, dan kan het werk in tien jaren zeer goed gereed zijn en een der grootste voordeelen er van zal zijn, dat Amsterdam dan onbereikbaar is voor een vijand ter zee. Wat de inpoldering betreft: leegpomping is moeilijk, daar een polder van 250,000 H.A. te groot is. De inpoldering moet gedeeltelijk geschieden, nl. die deelen, welke onder scheidenlijk 2.50 M. en 3.50 M. diepte hebben, waardoor men twee soorten polders krijgt, ter gezamenlijke grootte van 135,000 H. A. Aan inpoldering der deelen van 5 M. diepte kan, zeide spreker, voorloopig niet gedacht worden. Is de afsluiting eenmaal voldongen, dan kan de inpoldering, zonder Staats hulp, vanwege particulieren geschieden, bij voorbeeld door een tiental ondernemingen, ieder van 13,000 H. A.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2