FLORA TJA. Yervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÈN. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Verkoophuis „DE ROODE KOUS". Rose Stark's Tandpoeder, witte Stark's Tandpoeder, Stark's Tandenborstels, JACQUES VAN R0SENDAEL. JOH.G.STEMLERCzn., Uitgever te Amsterdam, BUIJS' ZEEMANS-ALMANAK, AMSTERDAMSCHE COURANT. Technisch is dit plan zeer goed te verwerkelijken, en wat het financiëele betreft: waar de afsluiting van Staats wege wordt ondernomen, is de rentabiliteit verzekerd door verbinding van Amsterdam met het Noorden, de verbeterde defensie en vooral de betere verbinding van Amsterdam met de Noordzee, een behoefte voor de hoofdstad, wil zij deelnemen aan het wereldverkeer. Spreker bestreed het geopperde bezwaar, dat het aldus ingepolderde land niet verkoopbaar zou zijn; daarbij blijft een deel der Zuiderzee behouden als vischplaats, waar zij niet geschikt is om er bouwland van te maken. Vijf provinciën hebben direct belang bij do drooglegging. Zij moeten er 't eerst de hand voor uitsteken. Trouwens, ons land zou een provincie rijker worden met een bevolking van 30,000 inwoners, die belasting zouden opbrengen, tot een bedrag der rente van f 100 millioen, die verreweg de kosten overtreffen van den afsluitdam en de open doorgraving. Op een yraag van den heer dr. Kapteijn wees de heer Huet er op, dat, mocht men ook al benoorden den afsluit dam door uitbaggering goedkooper zand kunnen krijgen dan door uitgraving bij IJmuidenAmsterdam, dit laatste wegens de groote voordeelen voor Amsterdam verkiesbaar is. De heer A. D. Wittop Koning, bestuurslid van de Zuiderzee-Vereeniging, meende, dat er nog meerdere studie noodig was, aleer men kon uitmaken, dat sluizen niet practisch waren, terwijl de heer Zur Mühlen vroeg of het niet practischer ware wanneer in den afsluitdijk een sluis werd gemaakt voor de kleine scheepvaart naar het Noorden. Hieraan was gedacht, zeide de heer Huet, door openlating der mogelijkheid om bij Enkhuizen een kanaal te graven met een sluis. Wat de sluizen betreft voor de uitmonding van den IJsel (de opmerking van den heer Wittop Koning) daartegen verklaarde de spreker zich opnieuw en op stellige wijze. De toekomst van Amsterdam besloot de spreker als handelstad is onafscheidelijk verbonden aan het werk der droogmaking van de Zuiderzee. Onder dankbetuiging van den Voorzitter aan den heer Huet ging de vergadering uiteen. (Hld.) De „Staatscourant" van 22 dezer bevat een uitstreksel uit een verslag aan den Minister van Binnenlandsche Zaken door den waarnemenden geneeskundigen inspecteur van Zeeland, over de in November en December 1887 voorgekomen gevallen van thrichinosis te Goes. Daarin wordt het vermoeden uitgesproken dat de besmetting der varkens het gevolg is van het azen op doode ratten, die zich in grooten getale bevonden op de terreinen waar de varkens werden gemest, vooral op die eenerlooierij, tevens bergplaats van huiden, beenderen enz. Streng toezicht op de reinheid en voeding der varkens en daardoor het tegen gaan van het azen op allerlei afval van lijken van dieren enz., is dus noodzakelijk. Met betrekking tot de trichinosis bij den mensch, moet het als een dure plicht van de overheid worden geacht, te trachten de herhaling van eene ramp, waaronder do ge meente Goes twee malen in één jaar heeft geleden, met alle daartoe ten dienste staande middelen te voorkomen. Behalve waarschuwing, bij publicatie van gemeentewege, voor het gebruik van niet goed gekookt of niet goed ge braden varkensvleesch, ham en worst, verdient een verbod van verkoop, aflevering of uitdeeling van vleesch, afkomstig van varkens op Zuid-Beveland gemest, die niet vrij van trichinen zijn bevonden, dringend aanbeveling. De Gemeente raad van Goes heeft daaromtx-ent reeds eene verordening vastgesteld. Met het oog op het gevaar voor verspreiding der ziekte, in het overig gedeelte van de provincie, het Rijk en het buitenland, zijn tevens de maatregelen aangewezen, waar door de uitvoer van varkens en varkensvleesch van Zuid- Beveland tijdelijk kan worden tegengegaan. Buitenhuid. In het proses tegen den heer Wilson was jl. Dinsdag het Openbaar Ministerie aan het woord en het betoogde dat zijne schuld gebleken wasdat hij zich had laten omkoopen om aan zekere lieden riddei*orden te verschaffen en des te schuldiger was omdat hij eene hooge plaats in de maatschappij innam en zijn onwaardigen handel dreef in het paleis van het Hoofd van den Staat. De Fransche maarschalk Mac-Mahon wordt in Juni a. s. 80 jaren oud. In den Zoölogischen tuin te Hamburg bevindt zich thans het tweede levende exemplaar van de „Aye-Aye", dat naar Europa is overgebracht. (Het eerste exemplaar kwam in 1862 te Londen, in den Zoölogischen tuin.) Het is eene soort van half-aap uit Madagascar en zóó zeldzaam, omdat het een nachtdier is, dat in de dichtste bamboes wouden woont. Het heet „vingerdier", omdat het één zeer merkwaardigen dunnen en langen vinger heeft aan de voorste handen, waarmede het, als met een stalen werktuig, zijn voedsel onder den bast der boomen wegvangt. Men herinnert zich, dat te New-York eene Vereeni- ging zich geïnteresseerd heeft voor de gezondheid van den zeer jeugdigen pianist Joseph Hoffmann, wiens bekwaamheid door zijn vader zeer tot schade van zijn lichamelijk wel varen geëxploiteerd werd. De zaak is voor den rechter gebrachtmaar de ouders van den jongen pianist hebben er nu in toegestemd, dat hij terstond zal ophouden met in het publiek te spelen en in de eerste jaren zich daarvan onthouden. Benoemingen, enz. De luitenant ter zee 1ste klasse L. C. Koster, dienende als 1ste officier aan boord van Zr. Ms. instructieschip „Nautilus", wordt men den 16 Maart e. k. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee 1ste klasse W. H, Souman. Ingezonden. GEEN LAND. In onderscheidene gevallen heb ik aleeDS opgemerkt, dat het niet kwaad ia, vragen en opmerkingen publiek te maken, om daarop antwoord of opheldering uit te lokken. Sinds Vrijdag van de vorige week zit ik voor een raadsel, zonder eenig uitzicht om de zoo gewenschte oplossing te vinden. Ik heb de vergadering der «Centrale" alhier bijgewoond, en ik vernam daar tot mijn groote bevreemding, dat de boeren in dit hoofdkiesdistrict, voor wie het toch altyd ishoe meer land hoe beter, ditmaal geen zin hebben om Land te aanvaarden. Vóór die vergadering der Kiesvereeniging heb ik altyd gemeend, dat het idiaal der boeren in den regel isveel land, heel veel land te bezitten. Nu werd hun Land aangeboden, en o gruwelzij weigeren Land pertinent. Mankeert het dien menschen in hun bovenkamer? zei ik zoo bij mij zelf, toen een 1 der aanwezige kiezers uit Zy'pe, namens zijne medekiezers uit die gemeente, bedankte om Land te aanvaarden. Ik zou het nog kunnen begrijpen als het gold slecht land te verkrijgen. Maar 't bleek op de bedoelde vergadering uit de verklaringen van allen, die Land kennen en er waren nogal geoefende schatters! dat daarop niets te zeggen valt, dat men aan Land niet bekocht zou zijn. Toch hielden de heeren uit Zijpe vol, en de Texelaars en Wieringers zeggen het hun thans na„wij begeeren geen Land." Begrijpc wie bet begrijpen kan ik vat het niet. Een mijner kennissen verzekerde: 't komt omdat het land tegenwoordig niet meer zoo groote waarde heeft als vroeger; doch ik merkte hem op, dat het toch altijd nog waarde en zelfs veel waarde hoeft. Neen, zei ik, T komt wellicht van 't liberalisme dat heeft, geloof ik, zoo iets eigenaardigs, dat het welcens verdeelt in plaats van te vereenigen en zelfs boeren doet weigeren om Land, anders voor hen zoo begeerlijk, te aanvaarden. H. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Overleden Geene. GehuwdJ. Frelicr en C. Oudt. J. Pooijer en N. Darphorn. J. Van den Enden en R. G. Folmer. A. Berger en K. B. De Geus. W. Noë en M. C. Van der Wijk. D. Bethlehem en M. Langedijk. Bevallen: M. Kater, geb. Smit, Z. T. Dol, geb. Krab, Z. A. M. Veldkamp, geb. Schevenhoven, Z. G. Raven, geb. IJkel, Z. C. Rijkers, geb. Kouseband, Z. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting en kracht. otn. 17k. otn. 20 otn. 10 Barometer mM. Stand. Afw. 759.10 763.60 764.34 - 0.50 f 4.00 |- 4.74 Thermometer C. Stand. Afw. -4.6 -6.6 -5.4 I- -9.0 -9.4 0.84 0.84 0.90 Toe stand van de golvend] golvend Weersgesteldheid: 22Febr. 12u. Bewolkt, onstuimig, felle vorst. 23 Febr. 8 u. Idem. 23 Febr. 12 u. Bewolkt, wind, felle vorst. Van 21 op 22 dezer gevroren 21 millimeter ijs. 22 23 „37 23 Februari. Laagste temperatuur 7.2 Celcius onder nul. IJs voor den wal. Zee vol ijs. Schager markt van lieden (per telegraaf Paarden f Ossen - a Stieren - a 14 Geldekoeien - 70 a 190 Kalf koeien - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 26 nucht. Kalveren - 3 a 10 Rammen - a Schapen - a Lammeren Bokken Geiten- f a 5 magere Varkens f 12 a 15 13 Biggen - 6 a 6f 10 Kippen c. 80al00 25 Eenden - 60 a 10 Boter per kop lOOallO Kaas per kilogram - 30 a 35 Kip-Eieren per 100 -350 a400 Eend-Eieren - a Marktberichten. TEXEL, 21 Februari. De Veeprijzen, uitsluitend in den Commissiehandel besteed, waren als volgtvette Koeien f 155 a f 190, Melkkoeien f 110 a 135, Kalf koeien f 130 a 145, nuchtere Kalveren f 2.50 a 3.Fokschapen f 14.a 16.50, Werkpaarden f 90 a 160, Rijpaarden f 200 a 300, oude Paarden f 40 a 60, alles per stuk. Vette Varkens 19 a 21 cents per half kilogram. ENKHUIZEN, 22 Februari. Prijzen der Zaden en Granen: Karweizaad f 13.a 13.25, Mosterdzaad f 15.a .16.50, Maan zaad f 10 a 11, Vale Erwten f 10 a 13, Grauwe dito f 12 a 14, Wijker Vale dito f 7 a 8, Bruine Boonen f 9.a 10.25, Paarden- boonen f 5 a 6, Gerst f 4 a 5, Haver f 3 a 4, alles per hectoliter. PURMERENDE, 21 Februari. Aangevoerd 87 stapels Kleine Kaas, f 31 en 1 stapel Middelbare, f 25 per 50 kilogram. Kip-eieren f 3.75 a 4.25 per 100 stuks. 664 kilogram Boter, f 1.55 a 1.60 per kilogram. Veemarkt: 90 Runderen, 3 Stieren, handel matig, prijshoudend; 17 Veulens; 91 vette Kalveren, f 0.70 a 1.per kilogram, handel stug; 246 nuchtere dito, f 5 a 14 per stuk, handel stug 63 vette Varkens, 38 a 45 cents per kilogram, handel vlug; 54 magere dito, f 10 a 14, handel stug; 103 Biggen, f 5 a 8 per stuk, handel stug 266 Schapen, handel stug, lage prijzen. AMSTERDAM, 22 Februari. Veemarkt206 vette Kalveren, lste kwal. 85 en 2de kwal. 65 cents per kilogram4 Schapen en Lammeren; 104 nuchtere Kalveren, f 5 a 11 per stuk; 137 vette Varkens, 36 a 41 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Franeker Jammen f 1.60a f 1.80, dito Engelsche f 1.30 a 1.40, dito Dokkumer Jammen f 1.80 a 2.10, Zeeuwsche spuische Jammen f 1.70 a 2.40, [Prui sische Hamburgers f 3, Gelderscbe Blauwe f 1.75 a 1.85, Zeeuw sche Flakkeesche f 1.70 a 2.dito Blauwe f 1.90 a 2.dito Poters f 1.a 1.10, Westlandsche Duin Zand f 4.50 a 5. alles per hectoliter. WAGENINGEN, 20 Februari. Uiterwaardsch f 24 a 25 en Binnenveldsch f 18 a 20 per 500 kilogram. NIJKERK, 22 Februari. Op de Voorjaars-Paardenmarkt waren aangevoerd 146 Paarden. De prijzen waren van f 80 a f 400 per stuk. De handel was traag, voornamelijk tengevolge van het ongunstige weder. KAMPEN, 20 Februari. Buiten-Hooi f 17.a 20.50 en Biunen-Hooi f 15.a 17.50 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 22 Februari. Hooi f 18 a 19 per 500 kilogr. ASSEN, 22 Februari. Wol 65 a 70 cents per kilogram. Gedurende het concert van de Stafmuziek der Kon. Ned. Marine, onder directie van den Kapelmeester J. Koning, jl. Dinsdag in „Tivoli" gegeven, had eene plechtigheid plaats, welke we niet onvermeld mogen laten. Na de onberispelijke uitvoering van No. 3, werd den componist van deze muzikale schepping een krans aan geboden met zilveren medaille, waarop gegrafeerd was: Aan De. Anton Winternitz, componist der Symphonische Dichtung „Ein Marchen van eenige officieren van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. 18 2,/a 88. In deze hulde van zijne kameraden, voorzeker eene aller aardigste attentie, stemde de talrijke bezoekers van het concert blijkbaar in, daar aan het applaus bijna geen einde kwam. De keurig bewerkte medaille werd vervaardigd door onzen plaatsgenoot, den heer H. M. Manikus. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse „Sommelsdijk", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, is den 21 dezer te Buenos Ayres aangekomen. Aan boord was alles wel. In de Volksbijeenkomst, te houden op Woensdag 29 dezer, zullen als sprekers optreden de heeren A. B. Weber en K. Hennes. Aan 't slot zal een tooneelstuk worden opgevoerd door de Onderofficiers-Vereeniging der land macht „O. V." Nog onder den indruk van het overlijden van mijn geliefden Zoon JACOB, trof mij heden de zwaarste slag mijns levens, door het afsterven van mijn innig geliefden Echtgenoot en der kinderen zorgvollen Vader JACOB HAM, in den ouderdom van ruim 47 jaren, mij nalatende vier kinderen. Wat wij in hem missen, kunnen alleen zij beseffen, die weten wat het zegt, een liefhebbend Echtgenoot te verliezen. God zal mij, zoo ik hoop, de kracht geven, om dezen slag kalm te dragen. Anna Paulowna, 21 Februari 1888. Wed. Jb. HAM, geb. M. DE LEEUW, en kinderen. Dankbetuiging aan den WelEdelen Heer H. BITTER, te Helder. Vooraf diene hier vermeld, en voor d'Eer van Zijn Edele neergesteld, Want waarlijk, dat is hulde waard, Voor meerder leed bleef ik gespaard: Ik was bijna ten einde raad En nam voornoemde Heer te baat; Door rugverkromming en ellend' Bij velen bier omstreeks bekend. Ik ben totaal, naast God, door hem genezen, Ja 1 haast als wonder mag men 't lezen. Dus hulde aan deez' Ed'le Heer, Uit 't harte zet ik dit hier neêr; Want bitter lijden was 't voor dezen. Door-Doctor BITTER, ja! ben 'k radicaal genezen. De ondervinding doet 't mij mededeelen, Ik durf deez' Ed'le Heer een ieder aanbevelen. Kolhorn. IJ. VISSER. Inschrijving van deelnemers tot 't verkrijgen van Planten en Bloemzaad op Zaterdag den 25 Februari 1888, des avonds van G tot 8 uren, in de Tuinzaal van Tivoli. Bij de inschrijving, zoowel als bij de uitreiking der planten, wordt telkens f 0.40 betaald. 't Bestuur. VOLKSBIJEENKOMST op Woensdag; 29 Februari 1888, 's avonds 8 uur, in „Tivoli". Entrée-kaarten 10 cents zijn, tot een beperkt getal, vei'krijgbaar op den dag der bijeenkomst, 's morgens van af 10 uur, bij Mej. de Wed. SAMWEL en bij de Heeren STADERMANN en BERKHOUT C°. Meisjes zonder geleide en personen beneden 16 jaar worden niet toegelaten. Van af heden te bekomen de zooeven in den handel gebrachte welke, behalve de bekende hoedanigheden van alle bestaande Stark's tandpoeders, voorzien is van een frisschen geur en zeer aangenamen smaak, per doosje f 0.40. Steeds voorhanden: doosjes van 10 en 30 cents; flacons a f 1. Stark's Tandpasta, tubussen f0.60, porceleinen potten f 1. (de laatste worden ledig tegen 15 cents in betaling genomen). Stark's Mondwater, flacons a f 1.f 1.50 en f 2.50. gereserveerd merk, zacht, middelsoort of hard, f 0.60. geeft kennis, dat: onder toezicht van Dr. P. J. K A IS E R, van af den Jaargang 1889 officieel is aangenomen door het Depar tement van Marine, waardoor die zal worden verstrekt aan de schepen der KONINKLIJKE NEDERLANDSCI1E ZEEMACHT. Directiën van Stoomvaart-Maatschappijen, HH. Reeders, Gezagvoerders en Officieren worden beleefd uitgenoodigd hunne aandacht hierop te vestigen. De prijs der Almanak is f 1. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsclie Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3