wegen tusschen Dollard en Schelde, een Fecfawater-leiding is aangelegd, waaruit de grootste helft der natie zich den roes der strijdzucht heeft gedronken. Vergaderingen en meetings, motiën en besluiten, argumenten en replieken, zij volgen elkaar met rustelooze snelheid op en men behoeft slechts op den grond te stampen, om candidaten te zien opkomen. Mannen van het onveranderd behoud breken een lans met de ridders van het radicalisme; voorstanders van protecfie trachten de kiezers te vervullen met een gansch grooten haat tegen het vrijhandelstelsel. Van de laatste stuiptrekkingen der stervende Tweede Kamer neemt niemand notitie meer; de „Kamer van honderd" is het parool van den dag en zelfs het kleinste dorpje heeft of krijgt een Kiesvereeniging. Leven en beweging alom. Nu, het-zij zoo. Hier is stilstand meer dan ooit achteruitgang. Want het zal er nu op aan komen. Het „program van actie", het schuitje waarin radicalen, ultramontanen en antirevolutionairen samen broederlijk plaats genomen heb ben, met de laatsten aan 't roer zal kiel en want der liberalen geweldig bestoken en geen poging onbeproefd laten om de zege te behalen, die thans van zeldzaam groote beteekenis is. Want, nog eens: het komt er nu op aanIndien de liberalen thans hunne kleine geschillen en verdeeldheden niet overboord werpen en onder het eene groote vaandel van „Vrijheid en Vooruitgang" pal staan voor het goede recht hunner beginselen, zullen zij vier jaar lang tijd hebben om tot het besef hunner dwaasheid te komen en hunne nederlaag te betreuren. De tegen partijen, thans tot één breede schare sa&mgesmolten, houdt zich nu reeds verzekerd van de overwinning, en dat gevoel maakt sterk. En zal de liberale partij, door haar krach tig en eendrachtig optreden, nu den beraamden aanval op hare dierbaarste kleinoodiën weten af te slaan In het volgend Dommer der „Kijkjes* kan het antwoord op die vraag gegeven worden. 23/11 '88.P. Binnenland. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 24 dezer: „Gisteren werd in het lokaal van den heer Kos alhier eene vergadering gehouden van de Centrale Liberale Kies vereeniging, tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, voor het district Alkmaar, en vervoegde zich diensvolgens uw correspondent, willende doen wat des correspondents is, aan het lokaal, met beleefd verzoek als zoodanig ter vergadering te worden toegelaten. Edoch, in antwoord op dit verzoek, werd mij door den Voorzitter te verstaan gegeven, dat er besloten was geene vertegenwoordigers der pers toe te laten, tenzij deze leden waren of werden van de Vereeniging. Aangezien ik noch van de Centrale, noch van eenige andere Vereeniging lid ben, stond ik voor het alternatief: „toetreden of de deur uit." Uw correspondent, die zich vleit een goed liberaal te zijn, wilde zich natuurlijk aan deze toepassing van het gewijde woord: „dwing ze om in te gaan", niet onderwerpen en verloor dientengevolge de gelegenheid, om de bijzonderheden van den strijd, gevoerd over de candi- daturen Levy en Van der Kaay, mede te deelen. Toch kan ik, al was mij de deur gewezen, den uitslag van dien strijd mededeelen; de heer Van der Kaay werd met eene aanzienlijke meerderheid tot candidaat geproclameerd. Naar aanleiding van dezen uitslag loopen er allerlei geruchten, b. v. dat onderscheidene leden der Centrale, die vóór de candidatuur-Levy zijn, hun lidmaatschap zullen opzeggen en hunnen candidaat handhaven; dat, mocht de heer Levy voor Haarlem opteeren, van liberale zijde, tegenover den heer Van der Kaay, nog weder een anderen candidaat zal worden gesteld; dat kiezers, die anders niet met de Katholieken en anti-revolutionairen zouden mede gaan, ditmaal den heer Hartsen zullen stemmen, wijl zij in dezen een protectionist zien, die er toe zal medewerken om de graanprijzen op te drijven, enz. enz. Het zijn, gelijk ik zeide, slechts geruchten, die er loopen, doch zij bewijzen in elk geval, dat het met de zoo hoog noodige eendracht onder de liberalen in ons district voor het oogenblik nog zeer treurig gesteld is." gaan zitten Gij, lieve Bernard," vervolgde zij lachend tegen haar man, „laat u zeker uwe plaats naast Grethe niet ontnemen." Ik beken, dat ik zeer terneergeslagen was, toen ik deze schik king vernam en bespeurde dat ik hem zelfs niet eens zien kon hij zat aan denzelfden kant als ik. Myne teleurstelling was, geloof ik, duidelijk op mijn gelaat te lezen en ik deed ook geen moeite het voor mijne buren te verbergen. „Hoe nu, Grethe, laat gij uw lievelingsgerecht zoo voorbijgaan vroeg de baron, toen ik den bediende met dc hand afweerde, die mij een grooten schotel met lijsters presenteerde. „Ik dank n, ik kan niet eteD," antwoordde ik en keek met alle aandacht naar het plafond der zaal, dat ik reeds honderd maal gezien en bewonderd hadhet schilderwerk stelde een menigte goden en godinnen voor a la Watteau gekleed, zlf vierden reeds sedert onheuglijke tijden een 90ort van wynoogst, het ontbrak ten minste niet aan druiven en wijngaardranken, evenmin als aan glazen, gevuld met schuimenden wijn. De baron had dit kunstgewrocht, dat een lichtzinnige Bendeleven uit den rococotijd had laten schilderen, steeds met zorg onderhoudenin iederen hoek van het plafond was een soort wapenschild aangebracht, en daarop stond, geheel den geest van dien tijd kenmerkende„Vive la joie!" Ik dacht, dat waar die gepoeierde oude goden ook ooit op hadden neergezien zeker nooit op zulk een ongepaste schikking der tafel. Voor een paar weken was het anderstoen zagen zij schitterende oogen en vroolyke aangezichten, en nu rood geweende en verdrietig uitziende gelaatstrekken. Mijn God, hoe zal het mij mogelijk wezen hem te spreken „De kleine van den tuinman is toch niet weder ziek geworden, juffrouw vroeg plotseling de predikant naast mij. „Ik zag u eergister er binnen gaan, had evenwel geen tijd er naar te ver nemen." Ik ontstelde en voelde, dat het bloed mij naar de wangen steeg, maar niet in staat een leugen te bedenken, stamelde ik „ik wilde eens naar het kind zien," of iets dergelijks. O, Wilhelm, Wilhelm, was het jaar maar voorbij, dacht ik. Met groote moeite gelukte het mij, nog eenige aan mij gerichte vragen vriendelijk en duidelijk te beantwoorden. Het gesprek liep in het algemeen over de jacht en den oogst, toen Hanna plotseling opstondzij zag doodsbleek, en nadat zij eenige schreden naar de denr gedaan had, viel zij bewusteloos neer. Met een uitroep van schrik sprong ik op, wij droegen haar naar de sofaeene diepe onmacht had haar bevangen, en toen zy eindelijk, nadat wij alle ten dienste staande middelen hadden aangewend, de oogen opende, was zij blijkbaar afwezig en sprak allerlei onsamenhangende woorden „Ziet gij, Grethe?" riep zij, „daar door de groote laan komt by\ te midden van den nevelik zie den rooden band om zyn muts 1" Dan snikte zij hartbrekend. „Mama, papaontneem mij hem niet; ga niet heen, Hendrik, het is zoo donkerI" (Wordt vervolgd.) In de jl. Donderdag te Schagen gehouden vergadering van de Centrale Liberale Kiesvereeniging waren tegen woordig 68 stemhebbende leden, benevens de vertegen woordigers van de aangesloten Vercenigingen van Wieringer- waard, uitbrengende 43, den Langendijk met 91, Warmen- huizen met 19 stemmen. Er waren als candidaten voorgesteld de heeren tnr. I. A. Levy, rar. W. Van der Kaay en H. F. Bultman door de Kiesvereeniging van Wieringerwaard de heer mr. W. Van der Kaay, door vijf leden. Alleen over de candidaturen van de heeren W. Van der Kaay en I. A. I/evy werd discussie gevoerd. Na eene uitvoerige gedachtenwisseling wertl met 175 van de 226 uitgebrachte stemmen candidaat gesteld de heer mr. W. Van der Kaay. Tweede Kamer. Het amendement van den heer Keuchenius, bepalende in de wet aangaande de Indische pakketvaart dat gezagvoerders, stuurlieden en machinisten Nederlanders moeten zijn, is aangenomen met 31 tegen 17 stemmen. Het ontwerp is aangenomen met 57 tegen 3 stemmen. De Kamer is uiteengegaan. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft goedgevonden, met wijziging der beschikking van 4 dezer, betreffende de aanwijzing van onderkiesdis tricten in onderscheidene hoofdkiesdistricten, voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, te bepalen 1. voor zooveel aangaat de indeeling van de gemeente Oudorp bij het onderkiesdistrict Alkmaar van het hoofd kiesdistrict Alkmaar, dat die gemeente afzonderlijk onder kiesdistrict van dat hoofdkiesdistrict zal uitmaken en dat het onderkiesdistrict Alkmaar zal bestaan uit de gemeente Alkmaar; 2. voor zooveel aangaat de indeeling van de gemeente Schoten, bij het onderkiesdistrict Velsen van het hoofd kiesdistrict Beverwijk, dat die gemeente een afzonderlijk onderkiesdistrict van dat hoofdkiesdistrict zal uitmaken en dat het onderkiesdistrict Velsen zal bestaan uit de gemeente Velsen 3. voor zooveel aangaat de indeeling van de gemeente Jisp en Wijdewormer bij het onderkiesdistrict Wormer van het hoofdkiesdistrict Zaandam, dat die gemeenten elk een afzonderlijk onderkiesdistrict zullen uitmaken en dat het onderkiesdistrict Wormer zal bestaan uitde gemeente Wormer. Op de vergadering van het Nederl. Landbouw-comité, den 22 dezer te 's Hage gehouden, werd o. a. medegedeeld dat een 20tal landbouwers zich tot inzendingen op de a. s. Parijsche Wereldtentoonstelling bereid hadden verklaard. De berichten omtrent den toestand van dr. Nuyens luiden meer en meer geruststellend. Ofschoon uiterst zwak, is de patiënt in de laatste dagen zonder koorts en laat het zich, naar het getuigenis zijner omgeving, aanzien, dat het gevaar voor een goed gedeelte geweken is. Naar men aan de „Zutph. Crt." mededeelt, heeft de Hollandsche-Spoorweg-Maatschappij een prijzenswaardige maatregel ingevoerd, en wel om bij strenge koude het dienstdoende personeel, en wel machinisten, stokers, wissel wachters, rangeerders enz. aan de hoofdstations een paar malen daags goede beete koffie te verschaffen voor rekening van de Maatschappij. De gemeente Broek op Langedijk heeft volgens de nieuwe kiezerslijsten 186* tegen 62, Zuidscharwoude 161 tegen 48, Koedijk 133 tegen 95, Schoorl 146 tegen 69, Bergen 176 tegen 96, Sint-Pankras 69 kiezers tegen 19 in 1887. Het tegenwoordige kiesdistrict Alkmaar telt 4797 kiezers tegen 4166 in 1887 in het vroegere district. De Raad der gemeente Barsingerhorn heeft besloten den aanleg van een tram van Hoorn naar Schagen geldelijk te steunen. De dame, die te Amsterdam bij vergissing op de kiezerslijst werd gebracht, is dr. Aletta Jacobs. Te Leiden zakte een man, die zich met schaatsen rijden op het Galgewaler vermaakte, door het ijs. Eenige in zijne nabijheid zijnde personen schenen te vreesachtig om hem hulp te verleenen. Eene dienstmeid had de tegen woordigheid van geest, hem eene ladder toe te werpen. De man zou echter verdronken zijn, indien niet de opper- schipper en een paar matrozen van de Kweekschool voor Zeevaart waren toegesneld, aan welke het door het toe werpen eener lijn en van eenige riemen gelukte, den drenkeling te redden. De kantonrechter te 's Hage veroordeelde jl. Donder dag schipper D., te Scheveningen, van de bomschuit Sch. 56 (zie ons nummer van 19 dezer), tot f 5 boete, wegens het niet voeren van seinlichten ter zee op een bepaalden tijd. Voor de Rechtbank te 's Hage werd jl. Donderdag behandeld de zaak contra den oud-kapitein van liet Indische leger de heer Willink Ketjen, beklaagd van smaad jegens den Minister van Koloniën, door aan zijn woning stukken te komen opeischen, die hij zeide dat hem door den Minister ontstolen waren. Beklaagde beweerde slechts te hebben gesproken van medeplichtigheid aan roof, en trachtte in een lange zelfverdediging te bewijzen, dat hij recht had den Minister daarvan te beschuldigen. Het Openbaar Ministerie vorderde een maand. De uitspraak is bepaald op 1 Maart a. s. Een kellner in een der groote koffiehuizen te Rot terdam, een welbekende persoonlijkheid, heeft zich verwijderd met achterlating van een halve ton schuld in koffie. De heeren Scholten, te Almeloo, hebben geantwoord op de voorstellen, hun vanwege de arbeiders gedaan. Zij achten een scheidsgerecht voorloopig onnoodig, doch willen door samenspreking wel trachten tot een schikking te ge raken. Een echtpaar te Tilburg werd op 's Konings ver jaardag verrast met de geboorte van tweelingen, die de namen ontvingen van Willem en Emma. Onder de lotelingen voor de militie te Steenbergen bevindt er zich dit jaar een, die reeds gehuwd en vader is van een kind. Met hun drieën (vader, moeder en kind) tellen zij te zamen 37 jaren. Te Leiden doet zich een geval voor dat nog wat krasser is. Een der lotelingen aldaar heeft reeds een echtelijk leven achter den rug, hij is reeds weduwnaar en zag reeds een kind naar het kerkhof dragen. Een der bladen bevat de volgende roerende advertentie: „Anna B...., die gisteren het ouderlijk huis heeft ver laten, wordt verzocht zoo spoedig mogelijk tot haar bedroefde familie terug te keeren. Mocht zij echter volstrekt niet willen terugkeeren, dan verzoekt men haar, dat zij ten minste onmiddellijk den sleutel van de keukenkast naar huis zendt." Gisterenavond werd in 't lokaal „Tivoli* alhier de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden door de Neder- landsche Nationale Werklieden-Vereeniging, onder de zin spreuk „Door orde en spaarzaamheid tot Welvaart." Door den President, den heer P. H. Bos, werd deze bijeenkomst met een welkomstgroet, tot de aanwezigen ge richt, geopend. Spreker herinnerde er aan, dat deze Ver eeniging, die zich in een toenemenden bloei mag verheugen, thans reeds 16 jaren heeft bestaan, en drukte den wensch uit, dat zij nog lang ten nut en ten zegen van de werk lieden in deze gemeente moge strekken. Door den lsten Secretaris en door den lsten Penningmeester, de heeren J. Groeneveld en C. Wondergem, werden daarop de ver slagen over het afgeloopen Vereenigingsjaar uitgebracht. In het volgend nommer zullen we daaruit het mee3tbelang- rijke mededeelen. Uit die verslagen bleek, dit kunnen we nu reeds verzekeren,••■dat de Vereeniging vooruitgaat, zoo wel in ledental als in grootere deelneming aan de ver schillende onder-afdeelingen en daardoor ook in meerdere winst. In de onderscheidene verslagen en mededeelingen werd herhaaldelijk gewezen op de voor den werkman ongun stige tijdsomstandigheden, inzonderheid op het bedanken van een aantal werklieden van 's Rijkswerf alhier. Dit 'gewichtig onderwerp werd later door den heer L. A. Mos meer bepaald behandeld, en daarbij werd de gedachte uit gesproken om onderling, zij 't ook voor een beperkten tijd, hulp en bijstand te verleenen aan hen, die plotseling en geheel buiten hun schuld buiten staat geraken om voor zich en de hunnen te zorgen. De mededeeling van dit plan werd door de aanwezigen met blijkbare belangstelling vernomen. Door den heer L. Hartog werd, namens de Commissie van Toezicht, verslag uitgebracht nopens de door het Hoofdbestuur der Vereeniging gevoerde administratie. Dit rapport luidde alleszins gunstig. Genoemde heer voegde aan zijn verslag eenige belangrijke opmerkingen toe, naar aanleiding van de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer in dit hoofdkiesdistrict. Met het oog op het belang, dat deze gemeente heeft bij het voortbestaan van 's Rijks werf spoorde spreker zijnen medeleden aan tot ondersteuning van een candidaat, die in de Kamer met kennis van zaken den Minister kan steunen, waar het geldt de bevordering van het voortbestaan der werf alhier. Spreker noemde den naam van den candidaat niet, maar toonde duidelijk de candidatuur van den heer Land met allen ernst te willen bevorderen. Mededeeling geschiedde, dat als leden des Hoofdbestuurs zijn herkozen de heeren H. D. Van der Laag, C. Wondergem, J. Meskes en M. H. De Klerk, en dat als lid der Commissie van Toezicht is herkozen de heer L. Hartog en gekozen de heer J. Henkes. Aan 't slot bracht de President dank aan allen, die in een of ander opzicht hadden bijgedragen om de belangen der Vereeniging te bevorderen. Na deze officiëele werkzaamheden, werd liet overige van den avond toegewijd aan de uitvoering van zangstukken door de Vereeniging „Oefening baart vooruitgang" en aan de opvoering van „De Vrouw uit de Krant,klucht spel met zang in 3 bedrijven, van J. De Gou. Herhaal delijk werden verslagen, mededeelingen, enz. door flinke muziek-uitvoeringen afgewisseld. Het aantal leden is te groot om die met hunne vrouwen op één avond in de zaal van Tivoli te doen samenkomen. Vandaar dat heden avond hetzelfde programma voor een ander deel der leden zal worden gevolgd. Buitenland. De Duitsche Kroonprins heeft zich in de laatste dagen bezig gehouden met het samenstellen van zijn testament en van een staatkundigen uitersten wil, voor Prins Wilhelm bestemd. De wond der operatie intusschen is bijna geheel genezen en jl. Woensdag maakte de Prins, zij het dan ook leunende op een stok, weder eene wandeling door zijne vertrekken. Hij gevoelt zich nog wel zeer zwak en hoest veel, maar gebruikt toch weder van tijd tot tijd eenig voedsel. Al vorens echter de lente aangebroken is, zal hij waarschijnlijk niet in de buitenlucht mogen komen. De dochters van den Prins speelden Woensdagmiddag in het park lawn-tennis met den Prins Van Wales. Jl. Woensdag waren in het proces tegen den heer Wilson c. s. de verdedigers aan het woord. Hun voor naamste betoog was hierop gericht, dat er geene wets bepalingen zijn, die straf bedreigen tegen personen, welke hunnen invloed verkoopen. De zuster van den Duitschen Keizer, de Groothertogin- moeder Alexandrine van Mecklenburg-Sehwerin, vierde jl. Donderdag haar 85sten verjaardag. Zij is van haar laatste ziekte geheel hersteld en geniet thans op haar hoogen leeftijd een zeer benijdenswaardige gezondheid. De bladen brengen bij deze gelegenheid de volgende historische anecdote in herinnering. Zij werd' geboren in het koninklijk paleis te Berlijn (thans dat van den Kroon prins) in den nacht dat aldaar een groot hofbal werd ge geven. De Koningin en haar hofdame, mevrouw VonVoss, hadden zich tegen middernacht stilletjes verwijderd doch het feest werd inmiddels ongestoord voortgezet. De dan sende paren huppelden nog door de zalen, toen plotseling de vleugeldeuren zich openden en mevr. Von Voss, anders de etikette in persoon, zich in haar nachttoilet, waarover een lange slaaprok was toegeknoopt, binnentrad om den Koning mede te deelen, dat hij een dochtertje rijker was geworden. In de zaal veroorzaakte de onverwachte ver schijning der 74jarige hofdame in haar fantasie-costuum buitengewoon veel vroolijkheid en Prins Wittgenstein, de geestige opperkamerheer des Konings, liet een schilderij van het tooneel maken, die hij met een toepasselijk gedicht 11 Maart 1803 aan mevr. Von Voss op haar verjaardag toezond. De jongste zoon van den Groothertog van Baden, Prins Lodewijk, is jl. Donderdagmorgen te Freiburg over leden tengevolge der longontsteking, waardoor hij verleden week werd aangetast. De Prins was 12 Juni 1865 geboren en diende bij de Pruisische garde als luitenant. De Groothertog en de Groothertogin (de eenige dochter van den Duitschen Keizer) waren, zoodra de operatie van den Kroonprins afgeloopen was, naar San Remo gegaan en van daar naar Cannes, waar hun oudste zoon ziek ligt. Daar kregen zij bericht van de ziekte van Prins Lodewijk, doch hoe snel zij ook besloten naar Freiburg terug te keeren, zagen zij hun zoon toch niet levend meer terug.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2