HELDERSCHE NIEEWEIUEPER COURANT. - en Advertentieblad voor Hollands Noordertwartier. 1888. N° 26. Woensdag 29 Februari. Jaargang46. 19 u VREDE NA STRIJD. KENNISGEVING. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. BEKENDMAKING. Eerste zitting van den Militieraad. KENNISGEVING. „Wij huldigen hei goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdagnamiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. franco per post 1.20. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. VERTREK DER MAILS. Oost-Indlë. Met de stoomschepen van de Maatschappij „Nederland" en van Met de Met de de Fransche Britsche „Rotterdamsche Lloyd". f) paketbooten. >aketbooten. Over Amsterdam cl Over Marseille Over Marseille Over Brindisi Rotterdam van van van van 's Gravenhage 11.45 's avonds. G aveahage s Gravenhage Gravenhage 4.15 's avonds. S.15 ,s mergens. 12.30 's avonds. 2 Maart 6 Maart 10 Maart 2 Maart 9 13 u 24 16 U 16 20 u 7 April 30 u 23 27 21 13 April 30 3 April 5 Mei 27 u 6 April 10 11 Mei 13 17 H 2 Juni 25 u 20 24 y 16 8 Juni 27 1 Mei 30 22 n 4 Mei 8 11 15 u 18 22 a 25 29 u 1 Juni 5 Juni 8 12 u 15 19 22 26 ii 29 3 Juli Met de stoomschepen der Maatschappij „Nederland". Padang wordt alleen aangedaan door de stoomschepen van de Maatschappij „Nederland". West-Inaië. Via Engeland. (Verzending). Suriname: van 's Gravenhage: 7 en 21 Maart; 4 en 18 April; 2, 16 en 30 Mei; 13 en 27 Juni, te 8.15 's morg. Curacao, Bonaire en Aruba: van 's Gravenhage: 1. over New-York: 7, 16 en 30 Maart; 11 en 20 April; 4, 18 en 25 Mei; 8 Juni, te 6 u. 's avonds; 2. over Enge land: eiken Donderdag te 6 uur 's avonds; ;3. over Havre den 13 en 27 van elke maand te 12.30 's avonds. St. Martin, St. Eustatius en Saba: van 's Gravenhage: 7 en 21 Maart; 4 en 18 April; 2, 16 en 30 Mei; 13 en 27 Juni, te 8.15 's morgens. Via Amsterdam. Suriname: van 's Gravenhage den 11 den van elke maand, ten 11.45 's avonds. Curagao, Bonaire en Aruba: den llden van elke maand, ten 11.45 's avonds. Naar het Duitsch van W. HEIMBURG. Mevrouw Van Bendeleven zag bleek, en het gelaat van den baron was zenuwachtig verwrongen, toen hij Wilhelm smeekte, een bode naar den dokter te zenden. De kranke werd te hed gebrachteen paar angstige uren ver liepen. Mevrouw Van Bendeleven zat by Hanna's bed en hield de hand van het onophoudeijk pratende meisje, dat haar onbewust in haar verbeelding de bitterste verwijten deed. Eindelijk kwam de dokter en verklaarde de ziekte voor een hevige zenuwkoorts. Ik nam nu mijn plaats in aan het ziekbed, en slechts ter loops kon ik dien avond Wilhelm spreken, toen ik naar beneden gezonden werd om iets te halen. Ik beloofde hem, vlijtig te schrijven. Kort daarna hoorde ik het getrappel van zijn paard op het slotplein hij reed weg. Wat zou hij onder zulke omstandigheden hier doen Ongeveer twee weken zweefde Ilanna in levensgevaarhet was een vreeselijke tijd. Mevrouw Van Bendeleven week geen oogenblik van het bed harer dochter, en hoe dikwijls ik haar ook smeekte eenigc rust te gunnen, zij deed het niet. Het was alsof zy gevoelde, dat zij veel schuld aan dit lijden had en het nu honderdvoudig wilde vergoeden. Zij was dikwijls door uitputting niet in staat te eten, en toch hield zij vol. «Ik kan niet rusten, GretheStel u eens voor, dat Hanna stierf, cn haar laatste blik mij zocht cn niet vond." De baron, die van natuur reeds weekhartig was, ging als een schaduw rond. Honderd maal daags kwam hij in de kleine voor kamer om op ons gelaat hoop en troo8t te lezen, en wanneer hij in plaats daarvan angst en zorg vond, kon hij in tranen losbarsten als een kind. „Myn God, mijn God," bad hy, /,laat mij haar behouden ik wil alles doen, opdat zy weer vroolijk en opgeruimd wordt." En God verhoorde het gebed der bedroefde oudersHanna overwon de ziekte. Zij genas, maar langzaam. Zij bleef nog lang moe en zwak, een schaduw van 't geen zij vroeger was. Roerend was de vreugde van den baron. Ik zie hem nog, hoe zyn forsche gestalte op de teenen het bed naderde en in de kleine vermagerde handen een bloem of appel uit de oranjerie lei. Hoe voorzichtig schoof hy met zyn groote handen de gor dijnen ter zijde om een kus op het voorhoofd van zyn kind te drukken, hoe zacht klonk zyn stem als hij naar haar welstand vroeg. Bij haar was alle wrok verdwenen de angst, de bezorgdheid der ouders roerde het tecdere, fijngevoelige wezen, en zij vergat dat men haar eigenlijk krank had gemaakt. „Wat heb ik u allen lief," zeide zij, als men haar een genoegen deed, en streek met de zwakke hand liefkoozend over de wangen harer moeder, terwijl zij mij vriendelijk toeknikte, „heb duizend- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder noodigen bij dezen uit, de Lotelingen van de lichting van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóór den eersten April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, op een werkdag, tusschen des voormiddags van 0 tot 1 ure. De Zeemiliciens ontvangen vier jaren na den dag hunner inlijving een bewys van ontslag uit den dienst, en worden, wanneer zy een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, in tijd van vrede van den dienst bij de Schutterij vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigings vaartuigen voor den binnenlandschen dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de Koloniën en Bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen gezonden, tenzij, ingeval van zeer buiten gewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe machtiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbrachten oefeningstijd in werkelijken dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te ver binden, wordt zulks vergund. Aan hen, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart en Yisscherij verleend. Aan lotelingen die vóór hunne inlijving by de Landmilitie hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maakten, en zich voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich met verlof bevinden, mede in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen der Zeemilitie ver gunning bekomen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbracht. Voor Lotelingen die hun beroep van de Buitenlandsche Zee vaart maken, is het alzoo van belang dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor de Zeemilitie aanmelden, omdat zij anders gedurende hun diensttijd geene vergunning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Helder, den 28 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde District in Noordholland de eerste zitting zal honden te Alkmaar, en wel voor zoo verre deze gemeente betreft op Woensdag 14 Maart 1888, des voormiddags ten elf ure. maal dank voor alle liefde!" Over Bergen sprak zij in het geheel nietde baron des te meer. Reeds had hij den dokter een paar maal gevraagd of Hanna sterk genoeg was, een blijde tijding te verdragen, en was hem geantwoord „nog niet!" Toen zij echter den geheelen dag opzat en reeds eenige dagen met ons aan tafel had gezeten, klonk het eindelijk„Vreugde doet geen nadeel meer, integendeel, maar niet te onverwacht." Op zekeren dag in het laatst van November, toen de eerste sneeuwvlokken door 3e lucht dwarrelden, liet de baron zijn beste rijpaarden, de zwarten, inspannen, reed naar de stad, en vroeg mevrouw Van Bendeleven mij „Nietwaar, Gretbe, gij houdt u ook verzekerd, dat Hanna Bergen nog bemint „Ja, dat geloof ik zeker," antwoordde ik. Onrustig en verdrietig ging zij het vertrek op en neer. „Gij begrijpt wel, waar het om te doen is, Grethe," vervolgde zij. //Mijn man is naar Bergen, en waarschijnlijk hebben wij heden avond nog een verloofde in huis. Hanna is door haar liefde ziek geworden, maar zal nu voor al haar verdriet schade loos gesteld worden. God geve Zynen zegen." Zij zuchtte. Mij klopte het hart van blydschap. „Maar Hanna, weet zy het „Niets zij heeft niet het geringste vermoeden. Gy weet, de baron houdt nu eenmaal van verrassingen. Als het haar maar geen kwaad doet. Was deze dag maar voorbij." Men kon het haar aanzien, dat zy ontstemd washaar oogen zagen droevig cn de lippen beefden zenuwachtig. Ik bemerkte hoe de zaken stonden, zij had moeten toegeven, want de baron had ditmaal niet gelnisterd naar „verstandige toespraak." De blydschap over het behoud van zyn lieveling zegevierde over alle bedenkingen by hemhy wilde slechts haar geluk, terwijl de moeder, alle angst en zorgen der laatste dagen vergetend, in den aanstaanden schoonzoon alleen den armen edelmaa en onder geschikten officier zag. Zij vond het verschrikkelijk, haar blonde Hanna niet als gravin te kannen voorstellen, iets wat ontwijfel baar geschied zou zijn, als Hanna maar verstandig was geweest. Het was ondertusschen niet anders. Zy streek met den zakdoek over de oogen, zuchtte nog eens en zond my toen naar boven met de opdracht om Hanna, wanneer zij naar den baron vroeg, te zeggen, dat hy naar Wiesenau, een in de buurt gelegen landgoed, was gereden. Mijn hart klopte van aandoening, toen ik de tengere gestalte voor het venster zag zitten, onverschillig naar de sneeuwvlokken turende; op haar schoot had zij een geopende doos, waarin zij een verdroogd eiketakje lei, en om mijn aandacht op iets anders te vestigen, sprak zij „De eerste sneeuwWeet gij, Grethe, toen wy nog kinders waren, braadden wij op dezen dag altijd de eerste appels in de kaehel." In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: He verschenen vrijwilligers voor de Militie; De lotelingendie reden tot vrijstelling hebben ingediend De lotelingen in de artt. 53 en 56 der wet op de Nationale Militie bedoeld Alle overige lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met artikel 91 der wet op de Nationale Militie, moet voor die zitting verschijnen 1. de vrijwilliger voor de Militie, cn 2. de loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Helder, den 28 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95), ter kennisse van het publiek, dat het verzoek om vergunning van den Heer A. KLIK, koopman, wonende te Helder, tot stichting van twee pakhuizen tot berging van petroleum, op het perceel Sectie C, N°. 4337, aan de Binnenhaven, N N°. 49, is geweigerd. Helder, 24 Februari 1888. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Binnenland. De heer mr. I. A. Levy heeft de candidatuur, hem door den Bond van plaatselijke Kiesvereenigingen in het district Alkmaar aangeboden, tegenover den heer Van der Kaay aanvaard. In de jl. Vrijdagavond te Hoorn gehouden vergade ring der Liberale Kiesvereeniging „Burgerplicht* werd met algemeene stemmen tot candidaat voor lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen de heer W. K. Baron Van Dedera. Bij de Tweede Kamer zijn aanhangig gebleven de volgende wetsontwerpen: Verlenging van het octrooi der Nederlandsche Bank; Bevordering der Zondagsrust; Regeling van het notarisambt; Wijziging der geneeskundige wetten; Overeenkomst met de Rijnspoorwegmaatschappij Auteursrecht op werken van beeldende kunsten; Bepalingen omtrent den accijns op het zout; Wijziging der wet op het recht van vereeniging en vergadering; Verzekering van de toepassing van bij het wetboek van strafvordering toegelaten vrijheidsbeneming; „Ja, Hanna. en nietwaar, wij willen nn weder kinders zijn ik haal appels en wij gaan aan 't braden." Spoedig sisten en braadden de roodwangige vruchten op den warmen haard. Hanna en ik schoven onze stoelen naderby, ik nam mijn borduurwerk het vuur wierp roode en gele schijnsels over het tapijt, die Hanna droomerig met de oogen volgde. „Ik wenschte wel, dat wy nog kinderen waren, Grethe," sprak zij. „Het is nn alles als vroeger, en toch weer geheel anders." „Ja, het is anders, en veel heerlijker," antwoordde ik en voelde zacht naar mijn zak, waarin de laatste brief van Wilhelm zat veel heerlyker, Hanna, geloof het gerust." Zy schudde het hoofd en zag mij aan, alsof zy niet begreep wat nu zooveel heerlyker was. Toen zeide zij „Ja, gy hebt geen verdriet." Maar wy hoorden het welbekende rollen van het rijtuigik sprong op en wilde naar beneden snellen. „Waar wilt gij heen, Grethe Het zal een bezoek zyn, of is papa uitgereden „Ja, hij was naar Wiesenau en is zeker teruggekomen." Ik kon niet meer naaiente weten dat Hanna zoo nabij de vervulling harer wenschen was, maakte my erg zenuwachtig. Mijn handen beefden en waren niet bij machte de naald vast te houden. Een poos bleef alles stil, toen hoorde ik den baron de trap opkomen. „Goede vader," zeide Hanna, „zyn eerste gang is naar boven bij my." „Goeden dag, mijn hartedief!" klonk het met zyne basstem. „Hoe gaat het u vandaag?" Hy kuste haar op het voorhoofd. „Gy ziet er nog al goed uit, dat treft best. Maar nu moet gij naar beneden gaan ik heb iets voor u medegebracht, en dit „Iets" verlangt zeer naar u. Kom, geef my uw arm, en raad onderweg eens wat het is." Hanna zag haar vader verwonderd aan en maakte zich gereed om met hem te gaan, toen ik haar influisterde „Denk aan uw hoogsten, grootsten wensch de vervulling is nabij." Zij ontstelde en werd donkerrood toen zag zij mij zoo smeekend en verwijtend aan, alsof zy wilde zeggen„Waarom wekt gij zulke gedachten by my op?" De baron nam haar echter op zyn armen cn droeg haar naar beneden zij had de armen om zijn hals geslagen, leunde met haar hoofd tegen bet zyne, de oogen half gesloten, alsof zy droomde. Ik bleef met een bezorgd gemoed achtermen ging niet heel zacht met haar om, smart en vreugde werden haar zonder veel voorbereiding toegebracht. Ditmaal handelde de baron echter uit overmaat van liefde de groote, sterke man kon niet begrijpen I dat te groote vreugde een teeder gestel kon aangrijpen dat I lag in zijn karakter.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 1