Overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij Vergoeding van de uitgaven, ten behoeve van Neder- landsch-Indië gedaan, en beschikking over overschotten van Indische diensten; Wijziging en verhooging der Indische begrooting voor'1888; Bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van jeugdige personen; Wijziging van de wet op de middelen voor 1888; Intrekking der wet van 30 Mei 1877 (Staatsblad No. 141), betreffende de Militaire Academie en regeling van het militair onderwijs; Rijksgesticht Veenhuizen; Verbetering van de rivier de Berkel, waarvan de behande ling is geschorst; Verlenging van den diensttijd van de militie te land en ter zee. Van de regeeringsbescheiden bleven onafgedaan de inlich tingen op de adressen van de kerkelijke twisten te Seroos- kerke en te Wons. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 27 dezer: ,/De liberale Kiesvereeniging Algemeen Belang" alhier heeft in de vergadering van 25 dezer tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen de heer D. C. Loman, Burgemeester van Texel." De heer J. Van der Toorn, hoofdingenieur van den Waterstaat in Zeeland, die eerst sedert October van het vorige jaar die betrekking te Middelburg bekleedde, is jl. Zaterdag aldaar overleden. In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden, werd de vorige week te Amsterdam het gebouw de Vrede" (Rapenburg), de groote Heilstempel, het hoofdkwartier en ae kweekschool van het Leger des Heils, ingewijd. Generaal William Booth was zelf tegenwoordig. Aan den schaatsenwedstrijd van de Amsterdatnsche IJsclub namen 14 heeren deel. De baanlengte was 200 Meter. Zij werd het vlugst afgelegd door den heer Wijbe De Vries van Óenkerk (voor den wind in 19, tegen den wind in 24 seconden), die den prijs van f 300 behaalde. De heer Westra van Hardegarijp kreeg een premie van f 100, de heer M. Kingma van Grouw de tweede premie van f 25, de daarna het langst aanblijvende de heer K. J. Hanje van Akkrum de premie van f 10. Naar aan het „Leidsche Dagblad" van zeer bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal er aan de onzekerheid en spanning in zake de reeds meermalen besproken erfenis van Job Gordijn spoedig een einde komen. Binnen enkele dagen toch zal deze zaak voor de Rechtbank te Rotterdam dienen, en beslist worden of er inderdaad eene erfenis bestaat, wie daartoe en tot welk gedeelte zij gerechtigd zijn. Belanghebbenden zullen dus goed doen, zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot den heer A. J. J. Van Gogh te 's Hage, die, naar ten stelligste verzekerd wordt, deze zaak in handen heeft en in staat is tot de kleinste .bijzonderheden daaromtrent inlichtingen te verschaffen. Dezer dagen werden te 's Hage in sommige wijken, huis aan huis, biljetten afgegeven, waarbij de dienstboden, met name die van het vrouwelijk geslacht, uitgenoodigd werden een vergadering in //Walhalla" bij te wonen, waarin /,het juk der dienstbaarheid" zou worden besproken. Het O. M. vorderde 6 maanden gevangenisstraf tegen een van zijn echtgenoote van tafel en bed gescheiden gepensioneerd officier te 's Hage, die briefkaarten, van beleedigenden inhoud voor zijn vrouw, verspreid had. De behandeling van deze zaak wierp een te treurig licht over het echtelijk leven van beklaagde en eerste getuige, om in bijzonderheden te treden. Op eene aardige wijze werd dezer dagen van de electriciteit gebruik gemaakt om een paar beruchte stroopers, bezig met diefstal te plegen, op heeterdaad te betrappen. Een vischhandelaar te Leiderdorp had reeds menigmaal diefstal van visch uit zijn gesloten vischkaan in een aan zijn erf liggende schuit waargenomen, zonder dat het hem had mogen gelukken, de daders te snappen. Daarom kwam hij op het denkbeeld, zijn schuit door electriciteit te verbinden met een schel in zijn slaapkamer, 's Nachts werd hij dooi de schel gewaarschuwd dat er dieven waren en met zijn huisgenooten het erf opgaande, zagen zij twee beruchte stroopers zich in een roeischuitje verwijderen. Natuurlijk werden de dieven aangehouden en zijn zij ter beschikking der justitie gesteld. Eenige der werkstakende fabrieksarbeiders te Almeloo hebben, naar de //Zwolsche Crt." mededeelt, een onderhoud met de heeren Scholten verzocht en verkregen. De werk lieden handhaafden den eisch, dat de oude loonen weder ingevoerd zouden worden. Die eisch, het was te ver wachten, is niet ingewilligd. Een half uur verliep, toen ik lichte schreden in de gang hoorde de deur vloog, opeD, en met gloeiende wangen en van vreugde stralende oogen stond Hanna voor mij. z/Grethe, mijn Grethe, wat ben ik gelukkig, gij moet komen, gy moet hem zien, is het mogelijk Zij trok mij met zich mede. z/Wist gy daarvan en ge zeidet mij niets, gij stoutert?" ,/Ja, ik kan niets zeggen, gij doet mij byna stikken, Hanna. Maar zijt gij niet geschrikt?" «Neentoen gy mij toefluisterdet, dat ik aan mijn liefsten wensch moest denken, toen toen wist ik het. Toen papa mij voor de deur zijner kamer bracht, zeggende: „Ga nu naar binnen en beschouw uw geschenk," riep ik reeds op den drempel„Hendriken hij was het werkelijk." „Ja, hy was het en zag er overgelukkig uit, toen hij, den arm om zyn bruid geslagen, tot mij zeide„Nu heeft alles zich toch ten beste geschikt." De baron liep de kamer op en neer en wreef zich de handen „Een ding begrijp ik niet," sprak hij, „Hanna was niets ver wonderd." „Neen, papa," lachte zij, „het moest zoo komen, anders was ik gestorven." „Nu naar sterven lykt het nog niet veel; wat een beetje vreugde toch kan uitwerken," merkte hy op. Mevrouw Yan Bendeleven was de eenige, die er heden niet gelukkig uitzag; zij dwong zich wel is waar tot glimlachen, maar het was haar aan tc zien, dat het niet van harte ging, en toen later het gesprek op de bruiloft kwam, stelde zij een buitengewoon korten termijn voor, alsof zij zoo spoedig mogelijk van alles af wilde zyn. Dien avond zagen de goden op gelukkige gezichten neer, want ik zat naast Wilhelm Von Eberhardt en kon heimelijk mijn hand in de zijne leggenhy was gekomen om zich met eigen oogen van den stand der zaken te overtuigen. (Wordt vervolgd.) NEDERLANDSCHE NATIONALE WERKLIEDEN-YEREENIGING, onder de zinspreuk: „Door orde en spaarzaamheid tot welvaart,"' te Helde r. Uit. liet. Jaai'vci'.dag; ovci* 18&7. Het ledental, 't welk op 1 Januari 1887 bedroeg 454, is, niettegenstaande overlijden, bedanken, royeeren en vertrek naar elders, met 44 vermeerderd en bedraagt thans 498. Het Hoofdbestuur is samengesteld uit do heeren P. H. Bos, lstc Voorzitter, II. D. Van dor Laag, 2de Voorzitter, J. Groeneveld, lstc Secretaris, M, II. De Klerk, 2de Secretaris, C. Wondergem, lste Penningmeester, D. De Vries, 2de Penningmeester; verder uit de leden J. J. Roukens, A. J. Meeuwse, J. Meskes, J. Van Dalen, H. Vonk en C. Van Gijn. De sectie-besturen zijn samengesteld als volgt: Sectie B. G. J. Schade, A. Rietveld, W. RietveldSectie C. L. A. Mos, N. Schumacher, C. Spigt. Sectie JD. J. Veereschild, P. J. Berkhout, A. KokSectic E. W. F. Ligteringen, L. L. Van der Vliet, Jb. Wigman. Spaar- en Boor schot,kan. Deze inrichting blijkt steeds aan 't doel te beantwoorden. Het aantal deelnemers tijdens het 13de boekjaar bedroeg 123. Door hen werd ingebracht f 2152.48 en door 10 kinderen f 35.10. Teruggehaald werd: door leden f 258.78 en door kinderen f 9.85. Voorschotten werden verleend ten bedrage van f 2081.75, daarvan werd teruggebracht f2032.68, zoodat er een nadeelig slot is gebleven van f 49.07. De winsten, behaald door renten en boeten, hebben bedragen f 102.98 hiervan afgetrokken f 3 voor administratie-kosten, f 4 aan rente, wegens van de Vereeniging geleend geld, om in den aanvang des jaars aan aanvragen om voorschotten te kunnen voldoen125.74 of 1/4 der winst als salaris voor de Commissie, bleef te verdeelen aan de leden f 20.17, of 1% der ingebrachte gelden. De Commissie van beheer bestaat uit de heeren J. Groeneveld en D. De Vries. BegrafenisfondsDeze instelling is in 1887 in bloei toegenomen. Zij telt thans 2048 contribuëerende leden, een verschil van 197 bij het ledental een jaar te voren. Uitkeeringen geschiedden tot een gezamenlijk bedrag van f' 1317doch, ondanks deze niet onbelangrijke som, kon toch, na aftrek van het 1/3 ter uitbrei ding van het reserve-kapitaal, nog ruim f 1600 als winst aan de leden worden uitgekeerd, een bedrag gelijkstaande met 36% der betaalde contributie. De ontvangst, met inbegrip van het saldo van 't vorige jaar, was f' 7110.444, de uitgaven, waaronder begrepen het 2/3 van het verkregen saldo over het 1 Ode boekjaar als procenten aan de leden teruggegeven en het 1/3 van dat saldo gestort in de reserve-kas, bedroegen f 4672.61, saldo alzoo op 22 Januari 11. f 2437.83*. Het reserve-kapitaal werd, door aan vulling met het 1/3 van het saldo, zooeven genoemd, vermeerderd tot een bedrag van f 5822.96*, zoodat in dit jaar, zonder buiten gewone omstandigheden, het in de reglementaire bepalingen gestelde maximum van f 6000 zal worden bereikt. Tengevolge hiervan wordt het bedrag der uitkeering voor de leden verhoogd, o. a. de uitkeering aan hen, die minstens 10 jaar lid zijn geweest tot op f 90 gebracht. De bepaling omtrent het verstrekken van rouw- en volgkoetsen en van een lijkkist werd weder voor een jaar vastgesteld. De Commissie van beheer bestaat uit de heeren P. H. Bos, II. D. Van der Laag en J. Groeneveld. Dragersfonds. Ook deze instelling verkeert in gunstigen toe stand. Het ledental is tot 154 geklommen. De ontvangsten bedroegen f 93.40, de uitgaven f 29.25; het saldo f 64.15 is weder aan do leden uitgekeerd. De heeren P, H. Bos en A. J. Meeuwse behartigen de belangen dezer nuttige onder-afdeeling. Kraamvrouwenfonds, 't Aantal leden bedraagt 51, dat der begunstigers 19. De ontvangsten bedroegen, met inbegrip van het batig slot f 369.69*, de uitgaven (23 kraamvrouwen ontvingen ieder f 10) f 240.82, saldo aldus tot een bedrag van f 155.874. Een drietal vrouwen van loden, juffrouwen Gerrits, Cornielje en Driessen, vormen de Commissie van beheer en getroosten zich zeer veel moeite en zorg voor de instelling, onder hare leiding geplaatst. Zang vereeniging „Oefening baart Vooruitgang." Deze Vereeni ging verschafte den leden op 13 Januari 11. een genoegelijken avond. Bij die zanguitvoering waren de redders der schipbreuke lingen van de Duitsche bark „Renown" geïnviteerd. Bibliotheek. Van deze inrichting, wier catalogus 268 nommers telt, wordt goed gebruik gemaakt. Uitbreiding der boekenlijst is zeer wenschelijk. Misschien als dit verslag onder de oogen der le zers komt, dat menigeen zich genoopt gevoelt, zijn boekenschat eens na te zien en een grooter of kleiner aantal boeken te zenden aan 't adres der Werklieden-Vereeniging, Koningstraat I 517. Zulke geschenken worden dit kunnen we verzekeren met erkentelijkheid aanvaard. Staat van de Ontvangsten en Uitgaven, over het jaar 1887. A. Administratie der Vereeniging. Ontvangst: Batig slot der vorige rekening5648.81 Contributiëu der leden2411.85 Opbrengst Coupons Ned. Werk Schuld, jaar 38.64 Huur der gebouwen1052.10 Totaal 9151.40 Uitgaaf: Aan onderhoud van gebouwen en inventaris 338.80 kosten van jaar- en andere vergaderingen 620.67 belasting en assurantie123.29* uitkeering bij ziekte en overlijden 656.21 aankoop van Certif. Ned. Werk. Schuld 1969. aflossing en rente van geleend kapitaal 902.05 ii contributie a/d. Vereeniging voor Zondagsrust 2.50 i, administratie, drukwerk en porto's 247.13* Totaal 4859.66 Batig slot 4291.74 B. Administratie van den Winkel. Ontvangst; Wegens verkochte winkelwaren20680.58 Uitgaaf: Aan inkoop van winkelwaren18658.85* ii salarissen personeel773.70 ii gasverlichting145.06 assurantie en patent57.84* huur van den winkel273. ii administratie, porto's en beheer197.08 Totaal 20105.54 Batig slot 575.04 Aanwezige voorraad 3699.08 Totaal 4274.12 Af: loopende schuld 3127.33* Winst 1146.78* C. Administratie Brood bakkerij. Ontvangst: Wegens het verkoopen van brood30531.92 Uitgaaf: Aan meel, gist, brandstoffen, enz20572.30 melk2681.92 ,i salarissen personeel2562.26 gasverlichting 98.40 onderhoud der bakkerij64.12 assurantie en patent42.20 administratie en porto's196.60 huur der bakkery. 500. Totaal 26717.80 Batig slot 3814.12 Aanwezige voorraad 1341.06 Totaal 5155.18 Af: loopende schuld 2135.98 Winst 3019.20 D. Administratie verkoop steenkolen. Ontvangst: Wegens verkochte steenkolen5921.19* Uitgaaf: Aau inkoop van steenkolen3835.51 vracht, losloon en toezicht 942.32 patent16.15 huur van het pakhuis150. kosten van verkoop250.194 ii ii administratie 33.78 Totaal 5227.95* Winst 693.24 E. Contract met schoenmakers. Door den heer A. Visser is in 1887 geleverd voor 2158.20 Winst ad 6% 129.49. Door den heer A. Adriaanse is geleverd voor2930.95 Winst ad 6% 175.85. Totaie omzet in 1887 62222.84* ii winst ,i ii ,i 5164.56* In ons vorig hommer gaven we verslag van de werkzaamheden der op jl. Vrijdag gehouden algemeene vergadering. Op Zaterdag avond werden die werkzaamheden voor een ander gedeelte der leden herhaald. Wij hebben daaraan niets toe te voegen dan de mede- deeling, dat de heer E. A. Freeke bij zijn aftreden als lid der Commissie van Toezicht, bij monde van den Voorzitter, werd bedankt voor hetgeen door hem als lid dier Commissie en ook op andere wijzen voor de Vereeniging werd verricht; dat de Voor zitter een woord van dank wijdde aan den Wethouder, den heer C. A. Beukenkamp, voor zijne tegenwoordigheid, en aan de ver slaggevers der plaatselijke nieuwsbladen, voor de door hen steeds aan den dag gelegde belangstelling in deze Vereeniging. Ons verslag besluitende, herinneren wij, met het oog op de hierboven vermelde opgaven, aan het bekende gezegdeook cyfers zijn vaak welsprekend. Buitenland. De toestand van den Duitschen Kroonprins blijft, naar omstandigheden, bevredigend. Het Engelsche eskader, onder admiraal Hewett, is uit Genua vertrokken en te San Remo aangekomen. Toen het eskader tegenover de villa Zirio het anker liet vallen, verscheen de Kroonprins in uniform en met een verrekijker op het balkon, teneinde de manoeuvres der schepen te volgen. De Prins van Wales heeft afscheid genomen en is van San Remo vertrokken. Vóór zijn vertrek seinde hij, gelijk een correspondent beweert te weten, naar Koningin Victoria: „Frits maakt het goed. De genezing gaat lang zaam, maar er is geen oogenblikkelijk gevaar." Bij zijn zilveren bruiloft zal de Prins van Wales de verloving mededeelen van zijn zoon Edward met Prinses Alexandra van Griekenland en van zijn dochter Victoria met den Grieksclien Kroonprins. Uit Engeland komen nog steeds berichten omtrent de sneeuwstormen, waardoor het land in de laatste dagen geteisterd werd. Bijna al de groote werken in Londen staan stil. Talrijke ongevallen hebben plaats gehad. De weinige schepen, die te Dover en Folkstone zijn binnengeloopen, brengen verschrikkelijke tijdingen meê over de gebeurtenissen op zee. De spoorwegen zijn grootendeels versperd. Sneeuwlawinen vallen van de bergen van Derbyshire; een rijtuig met drie paarden en den koetsier zijn er onder bedolven. In Westmoreland en Cumberland zijn geheele kudden schapen omgekomen. Postbedienden, telegramdragers en boeren hebben den dood in de sneeuw gevonden. Tot de helden van den dag te Londen behoort kapitein Strachan, die onlangs uit Nieuw-Guinea naar Engeland is teruggekeerd om met de Regeering te onderhandelen over het bezit van een eiland, dat hij van de inwoners, die bepaald //menscheneters" zijn, gekocht heeft. Deze adspirant- kannibalenvorst is een echt avonturier; hij is koopvaardij kapitein geweest, heeft in den Amerikaanschen oorlog voor de Secessionisten gestreden; is in Nova-Scotia in het ijs vastgevroren; in Indië door de zon geroost; heeft in China een oorlogsschip gecommandeerd en aan een Japanschen Prins les in de zeevaart gegeven. Thans wandelt hij dagelijks door Londen met een jongen Papoe van zeven jaar aan de hand, die hij aan de kannibalen ontrukt heeft. Het eiland in quaestie ligt aan de monding der Prins-Leopold-rivier en is zeer vruchtbaar. Zoodra hij de goedkeuring der Engelsche Regeering op zijn koop heeft, wil hij naar Australië terug om zijn Rijk te aanvaarden. Vischbe richt. Één ijs, al ijs, waarbeen men het oog wendt, en moge dit nu den liefhebbers van schaatsenrijden al welgevallig zijn, het late wintertje stemt visscher en koopman en al wat verder op de visscherij betrekking heeft, in den hoogsten graad weemoedig, want 't is „bar", zoo weinig er sedert de laatste weken in het visschersbedrijf omgaat. Door het ijs daartoe genoodzaakt, liggen de vaartuigen dag aan dag en weck aan week in de haven, zonder dat er een cent wordt verdiend, 't Laat zich dus zeer wel begrijpen, dat er dringend naar open water wordt verlangd. En do Urlcer en Enkhuizer visschers, die vóór het invallen van de vorst nog eens naar huis waren gegaan en nu in de Zuiderzee havens liggen ingevroren, jammeren nog sterker, in 't onaange naam vooruitzicht gedwongen te worden vooreerst nog wat rust te houden. Wij meenen echter te mogen verwachten dat 't nu toch wel spoedig eens wat zal opzomeren't is zoo al mooi genoeg. Werd er dus gedurende de afgeloopen week hoegenaamd niets door de kustvisschers aangevoerd, in 't begin der week voorzagen een negental sloepen M. D. 2, M. D. 13, M. D. 15, P. R.8, Z. W. 12, Z. W. 15, A. M. 17, H. V. 23 en V. L. 103 van do groote Noordzeevisscherij binnengekomen, de markt van kabeljauw, schelvisch en leng, maar gedurende de laatste dagen was ook van deze zijde de aanbrengst zeer gering, zoodat er aan den afslag weinig leven was. Eenige sloepen kwamen om aas binnen, waardoor de haringtrekkers hun vangst, die trouwens niet zeer ruim was, tegen hoogen prijs van de hand konden zetten. Er werden aangebracht 920 levende-, 1135 doode kabeljauwen, 206 lengen, 8 heilbotten, 1160 roggen, 7 ben vleet, 4900 schelvisschen, 54 tongen, 1 tarbot, 2 manden groote schol en 27 tal haring; levende kabeljauw gold f 1.60 5 f 2. doode idem f 1.k f 1.75, leng f 3.20 k f 3.65, heilbot f 13.50 k f 26.per stuk, rog f 9.k f 10.per punt, vleet f 22.50 per ben, scbelvisch f 30.50 a f 41.'t honderd, tong 70 cents per stuk, de tarbot f 12.groote schol f 8.25 per mand en haring f 13.a f 18.1per tal. Ingezonden. HOOG SPEL. Toen het voormalig kiesdistrict Alkmaar in twee deelen gesplitst was, moestep de liberalen öf geen der beide oud-afgevaardigden Van der Kaay en Levy, kiezen, zooals de Helder doet, öf óón van beiden, hetgeen men in het nieuwe district Alkmaar wil. Natuurlijk is het nu raadzaam dengenen te nemen, die de meeste kans van slagen biedt; zóó althans dachten onderscheidene Kies- vereenigingen en zc kozen den heer Levy.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2