Verlaten als Medemblik, een doode stad aan de Zuiderzee, een visschersdorp Wij herhalen het: eischt 's lands belang dat alles, dan moeten wij ook dat dragen. Maar niet zonder onderzoek, niet zonder dat onze stem weerklonken heeft in 's lands raadzaal, niet indien ons lot beslist moet worden uitsluitend door afgevaardigden, aan wien alle kennis van maritieme zaken ontbreekt. Één zee-officier in de Kamer is niet veel. Maar één, een enkele moet er dan toch wel zijn, en wie zal hem er brengen, als den Helder 't niet doet? Daarom zeggen wij: wij waardeeren de persoon, het karakter en de talenten van den Heer Loman, maar mogen hem ditmaal niet stemmen. Aan de kiezers buiten deze gemeente zeggen wij: Voor een landbouw-candidaat staat bijna geheel Nederland open. Vermoedelijk zal de Nieuwe Kamer van Honderd meerdere landbouwers, stellig vele landbezitters, onder hare leden tellen. Is het daarom niet uwe plicht ditmaal met ons mede te gaan, en is niet de vraag geoorloofd, of niet de ondergang van den Helder, wanneer de maritieme stelling werd opgeheven, ook voor de omringende plattelands-be volking een groot nadeel en eene onberekenbare schade zoude zijn? Wij bevelen de candidatuur van den heer S. T. Land om deze redenen aan. Niet alleen aan de kiezers in deze gemeente, maar ook aan onze vrienden in de buitengemeenten. Binnenland. Begunstigd door prachtig winterweder en bijgewoond door honderden nieuwsgierigen, had jl. Donderdag te Wieringerwaard een wedstrijd plaats in het sclioonrijden, waaraan door elf paren werd deelgenomen. De eerste prijs werd behaald door den heer J. D. Kaan en mej. A. Bakker, met 134 punten; de eerste premie door den heer Jb. D. Kaan en mej. A. G. Kaan, met 112 punten; de tweede premie door den heer N. D. Kaan en mej. M. Kaan, met 106 punten; de 3de premie door den heer W. D. Kaan en mej. D. Kaan, met 100 punten. Als bijzonderheid kan zeker worden vermeld, dat de vier heeren prijswinners allen broeders zijn. Onder de mededingers zagen we één paar, dat te zamen nauwelijks den leeftijd van 21 jaren had bereikt en welks sierlijk rijden veler aandacht trok. H. M. de Koningin verleende jl. Dondex*dagmiddag ten 5 ure weder audiëntie, o. m. aan vei'schillende heeren uit de aristocratische kringen der residentie. Te Burg op Texel hebben eenige heeren eene som van f 280 ingezameld, ten einde van dat bedrag aan arme ingezetenen levensmiddelen, enz. te verstrekken. Voor de vacante betrekking van hoofd der school No. 2 te Heer-Hugowaard, waaraan eene jaarwedde van f 900 verbonden is, hebben zich 72 sollicitanten aangemeld. Bij de herstemming voor een hoofdingeland van den polder Zijpe, werden uitgebracht 61 stemmen, waarvan 32 op den lieer A. Bakker en 29 op den heer J. Strooper, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De Rechtbank te 's Hage deed jl. Donderdag uit spraak in zake den gepensioneerden Indischen officier, den heer Willink Ketjen, die de vorige week terecht stond ter zake smaad jegens den Minister van Koloniën, en veroor deelde beklaagde, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot betaling eener geldboete van f 25. Jl. Dinsdag is te Rotterdam opgevoerd „Malle Anne/ het nieuwe stuk van Rosier Faassen. Het zou, naar de tooneelreferent van de „N. Rott. Crt." doet opmerken, met meer grond kunnen heeten„Dramatische tafereelen uit het fabrieksland." De gewone gebreken en deugden van Faassen's stukken worden er, volgens dienzelfden beoor- deelaar, in gevonden. Er zit weinig eenheid en dramatische kracht in, maar de afzonderlijke tooneelen zijn zeer aan trekkelijk. worden, het is om angstig te worden, dit huilen en gieren in de lucht...." «Ik maak dat ik klaar en naar beneden kom," zeide Hanna, haastig aan haar toilet beginnende. Zij maakte haar lange, blonde vlechten los, en ze moedwillig schuddend, neuriede zij lachend voor zich heen Of het regent dat het giet, Of het dondert dat het kraakt, 't Wolkgevaart zijn bliksem braakt, Al die drukte deert mij niet Met mijn liefje aan myn zij, Wat raakt al dat andere my! «Denk eens, Grethe, ik heb nog nooit met hem gedanst." Toen neuriede zij weder een dansmelodie. „Op mijn bruiloft zal ook gedanst worden, onze lieden zullen ook dansen. //Nietwaar wendde zij zich tot haar kamenier, die juist binnenkwam om te helpen. //Dat zal een pret zijn Waarom kon ik niet met haar blijden toon instemmen? Het was Kathrines schuld, die mijn geheim ontdekt had; zij zou het toch vernomen hebben, en morgen zal ik haar alles bekennen. Eberhardt moet het toestaan, wanneer ik hem mededeel, dat zij ons op de gang beluisterdezij is immers trouw en kan zwijgen. Met geweld poogde ik het benauwde gevoel te verdrijven, maar het ging niet. Hanna knorde over mijn slechte luim. z/Ik geloof dat je gezelschapskoorts hebt, miju schoone Grethe. Foei, hazenhartje, dat heb jij niet noodig. Als ik het nog was, maar dat behoeft ook niet, ik laat Hendrik niet los en dan ben ik geborgen." Ik was gekleed en stak de beide rozen in mijn ceintuurdaar brak de een van den stengel en viel op den grond. Treurig nam ik ze op ook dat nog Toen wij in onze luchtige witte japonnen in de kleine bekende zaal traden, ontving ons de baron met louter bewondering. Bergen vond zijn bruid boven alle beschrijving liefelyk en Eberhardts oogen zagen vurig in de mijne. Mevrouw Van Bendeleven, in zware zijde, schikte hier en daar nog iets aan onze kleeding terechtzij was blykbaar zeer ontstemd. De storm buiten was nog toegenomen, en zij zeide verdrietig z/IIet is opmerkelijk, hoe ongelukkig wij zijn met onze uit- noodigingenEerst komt er rouw tusschenbeide, zooals deze zomer, toen wij voornemens waren het feest in het park te geven, en nu zal ik het werkelijk nog beleven dat er buiten den jongen predikant niemand verschijnt." z/Nu, het is niemand ten kwade te duiden, Clothilde/ ant woordde de baron. «Ik zou mij ook nog eens bedenken, wanneer ik uitgenoodigd was. Men loopt gevaar dat de storm het rijtuig vernielt. Het is overigens geen ongelukdie komt is dubbel welkom, en verschynt er niemand, dan dansen wij samen, niet waar, Grethe I wij zijn een deftig paar. Ilanna lachte vroolijk en meende dat haar vader woord moest houden en dezen avond dansen, om 't even of er iemand kwam of niet. (Wordt vervolgd.) De Haagsche Kookschool ondervindt in meer dan één opzicht veel sympathie. Worden de cursussen druk bezocht en nemen de aanvragen tot plaatsing dagelijks toe, 't zijn vooral de practische lessen, die reeds door een veertigtal leerlingen, waaronder verscheidene gehuwde dames, worden bijgewoond. Amsterdam krijgt heden bezoek van een echtpaar, dat niet meer dat 19 K.G. weegt. De //Markies" Wolge is 32 jaar oud, weegt 9 K.G. en heeft eene lengte van 28 Amst. duimen of 72 cM. Zijne echtgenoote Louise is 23 jaar, weegt 10 K.G. en meet 29 Amst. duimen of 74£ cM. Zij zijn geboortig uit Sleeswijk-IIolstein, en bezoeken sinds eenige jaren de voornaamste hoofdsteden. Van de Koningin van Italië kregen ze een koetsje met een twee spannetje ten geschenke; de Koningin van Spanje vereerde den Markies een met goud ingelegde sabel uit de wapen fabriek te Barcelona. Het echtpaar wacht heden bezoek af, Kalverstraat 36, tegenover het Hó tel Adrian. Men kan zich met hen onder houden in het Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch en Russisch. In verband met de verslagen over 't spoorwegongeluk te Ruinerwold meldt men aan de „Zw. Crt." uit Assen, dat de toestand van een der verwonden, de heer mr. E. Oosting, steeds zeer gunstig is geweest. Binnenkort zal het verband van de beenen kunnen worden genomen. Te Asperen doet zich het geval voor, dat een vader met zeven inwonende zoons allen kiezers zijn. Tot toe lichting dient, dat de zoons uit het erfdeel hunner moeder ieder meer dan f 10 grondbelasting betalen. Dezer dagen had te Schijndel, in de parochie Wijbosch, een zeer droevig voorval plaats. Een vrouw, vóór eenige dagen bevallen van een zoon, vond des ochtends haar lieve ling in de wieg doodgevroren. Wel had men nog alle pogingen aangewend om de levensgeesten op te wekken, doch het was te laat. Niet aan nalatigheid, maar aan ge mis van goede huisvesting, aan gebrek aan kleeding en dekking is dit treurig feit toe te schrijven. In het gezin van Aalderink te Otterloo (gemeente Ede) zijn een tweetal meisjes, van 4 en 6 jaar oud, over leden tengevolge van trichinenvergiftiging, door het eten van Amerikaansch spek. De vrouw en de andere kinderen zijn nog ongesteld. Onder Erica, in Drente, is e§n meisje, dat zich achter een turfhoop had neergezet, in slaap gevallen en zoodanig door de koude bevangen, dat, toen men haar zocht, haar lijk werd gevonden. Het Hof te Leeuwarden heeft bevestigd het vonnis der Rechtbank te Groningen, waarbij Derk Medema tot 5 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens den diefstal van f 4381 uit het kantoor der directe belastingen te Groningen. Men schrijft ons uit Scbagen, dd. 2 dezer: „Voor ongeveer vierhonderd kiezers trad gisterenavond de heer Levy, daartoe uitgenoodigd door den liberalen Bond, gevormd door de Kiesvereenigingen //Schagen", //Haringkarspel "en „Bar- singerhorn" op, om als gestelde candidaat voor de Tweede Kamer in dit district zijne politieke beginselen bloot te leggen. Nadat de vergadering door den heer Yan der Leij, van Haringkarspel, met een kort woord was geopend, waarbij hij verklaarde, dat uit de talrijke opkomst met vreugde concludeerde: 1. dat de aangewende pogingen, om in deze streek politiek leven te wokken, uitnemend zijn geslaagd. 2. dat de gestelde candidaat blijkbaar sympathie en belangstelling ondervindt, nam deze laatste het woord en boeide, gedurende anderhalf uur, zijn auditorium in de hoogste mate, met eene rede, in hoofdzaak gelijk aan die, onlangs te Alkmaar uitgesproken, en door //Sehager-" en „Alkmaarsche Courant" toen woordelijk gepubliceerd. Degelijk, beknopt en helder was deze spreker in de hoogste mate; men gevoelde hier iemand voor zich te hebben, die den omvang van het bijblad niet noodeloos door breedsprakigheid zal doen toenemen, en den natio- nalen tijd niet roekeloos zal vermorsen. Alvorens tot het uiteenzetten zijner denkbeelden over te gaan, verklaarde de heer Levy het goed te vinden, dat candidaten voor hunne kiezers optreden; de laatsten hebben recht hunne vertegen woordigers goed te kennen. Eenmaal echter gekozen, moet de volksvertegenwoordiger geheel onafhankelijk zijngeen impe ratief mandaat alzoo. Allereerst werd daarna betoogd, welke plaats de godsdienst niet de kerk met betrekking tot den samenhang der deelen in den Staat inneemt; voor dezen moet er zijn vryheid en on geschonden recht. Anders is het met de sociaal-democratie, wier uitgangspunt moet leiden tot anarchie, en die onverschilligheid predikt voor den geboortegrond, waarvoor de liefde den mensch als 't ware is ingeschapen. Met haar kan het liberalisme niets gemeen hebben, doch het mocht niet te min rekening houden met billijke sociale eischen de maatschappelijke toestanden zijn niet rooskleurig; plichtgevoel moet de liberalen zooveel mogelijk doen verbeteren. Allereerst door de school. Zij mag niet vallen in de macht der kerkelijke partijen, onder welken vorm ook, zij moet kunnen zijn de eerste kweekplaats van verbroedering tusschen zonen van hetzelfde vaderland. Dan door verbetering van het lot des werkmans. De arbeiders- enquête moet worden voortgezetalle gegevens om den algemeenen toestand zoo grondig mogelijk te leeren kennen, vei'zameld en daarin zooveel mogelijk verbetering te brengen. Ook door leerplicht, want er is verband tusschen te vroegen arbeid en het feit, dat p. m. 80,000 kinderen in Nederland nog geen onderwijs genieten. Hier moet de Staat tusschenbeide komen, opdat niet later zulk een heir van volwassen onmondigen een gemakkelijke prooi worde van allerlei verleiding. Geeft de Staat in leerplicht eene weldaad, in algemcene dienst plicht moet zij een oliër vragen, dat ieder Nederlander, daartoe in staat, verplicht is het vaderland te brengen. Die dure plicht moet niet zijn af te koopen, de broederband tusschen zonen van hetzelfde groote gezin moet worden versterkt, zoo in het leger als in de school. Billijke regeling der belastingen is mede een dringenden eisch des tijds. De patentwet, die winsten belast welke nog niet zijn behaald, moet verdwijnen evenzoo de belas tingen op zout, zeep, enz. Ook zullen de mutatierechten moeten worden afgeschaft of belangrijk verminderd, het kapitaal in portefeuille worden belast en de progressieve inkomsten-belasting zoo mogelijk ingevoerd. De handel moet vrij zijn. De ondervinding gedurende twee eeuwen, zoo in Engeland als hier is dadr, om de deugdelijkheid van het vriihandelstelsel te bewijzen «wij hebben," zeide spreker, onder luide bijvalsbetuigingen, //geen behoefte aan beschermende graanrechten, maar aan proefstations en landbouwscholen, ter verkrijging van producten en vakkennis." Voor de handels vrijheid moeten de liberalen pal staan. Het stemre.cjit moet, zonder algemeen te zijn, zooveel mogelijk worden uitgebreid. De redactiën: „maatschappelijke welstand en geschiktheid", had niet sprekers onverdeelde instemming. Eindelyk moeten, nu de Grondwet daarvoor gelegenheid laat, in het leven worden geroepen Rechtbanken met onafhankelijke rechters voor de administratieve rechtspraak, welk punt tot heden alles behalve volmaakt geregeld is, Alzoo velerlei hervormingen van gewichtigen aard, welke door Regeering en Vertegenwoordiging, ter school gaande bij de Vaderen van '48, met vurigen ijver moeten worden ter hand genomen. Met deze woorden ongeveer eindigde de heer Levy zijne voor dracht, doch liet daarop nog dit volgen z/Eén woord nog slechts ter aanwijzing van mijn persoonlijk standpunt. Ik ben bereid eene candidatuur te aanvaarden, daarom ben ik hier. Maar alleen dan ben ik daartoe bereid, wanneer door mijn terugtreden de liberale zaak, die mij lief is, in dit district gevaar loopen zou. Even bereid ben ik echter, om, wanneer die vrees ongegrond zijn mocht, mijne candidatuur neör te leggen en te wijken voor den man, in en buiten dit district in hoog aanzien en wiens naam in de parlementaire jaarboeken met eerc wordt genoemd. Dat dit onbewimpeld worde gezegd is, naar het mij voorkomt, eisch van eerlijkheid, van goede trouw, niet minder dan van kieschheidsgevoel jegens den Volksvertegenwoordiger, die de liberale vaan nooit ontrouw is geworden en van sommigen uwer slechts gescheiden is door een verschil, dat niet over beginselen loopt." Er werd alsnu een half uur pauze gehouden, waarna gelegen heid werd gegeven tot debat. De heer J. Breebaart Kz. maakte daarvan gebruik, om in herinnering te brengen dat een der redenen, waarom de heer Van der Kaay door een deel der kiezers niet meer werd gewenscht, gelegen was in dien8 houding in de Kamer betrekkelijk de wik- en weegloonenhij verzocht den heer Levy zijne opinie omtrent dit punt wel te willen mededeelen. Nadat door den heer Westerman daaraan nog was toegevoegd, dat er ook in andere ernstige zaken verschil bestond tusschen den heer Van der Kaay en een deel zijner kiezers, bv. omtrent de verwerping der rentewet en het compromis in zake het lager onderwijs, in 1886 in de Kamer aan de orde geweest, nam de heer Levy nogmaals het woord, verklaarde dat het aanvaai'den dezer candidatuur hem veel strijd had gekost, en beantwooi'dde toen kort doch duidelijk den heer Breebaart. Heeft Alkmaar een bepaald historisch recht in zake die loonen, dan zou eene uit zonderingswet niet noodig zijn. Doch zulk een recht zou in strijd zijn met ons Staatsrecht, en dus zouden die loonen dan eenvoudig moeten worden geregeld in overeenstemming met de voorschriften der gemeentewet; uitzonderingswetten toch, in zake helling van belastingen, worden alléén goedgekeurd ten behoeve van nood lijdende gemeenten, waaronder Alkmaar toch wel niet is te rekenen. De hooge heffingen zullen dus volgens sprekers meening geleidelijk moeten verdwijnen. Na dit antwoord op de vraag des heeren Breebaart werd de vergadering door den Voorzitter gesloten." Buitenland. De berichten uit San Reino luiden bijna allen zeer on gunstig. De toestand van den Duitschen Kroonprins zou zorgwekkender dan ooit zijn en er zou weinig hoop meer zijn op herstel. De Rechtbank te Parijs heeft den heer Wilson ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren, eene geld boete van 3000 francs en ontzetting der burgerschapsrechten voor den tijd van vijf jaren. Van de overige beklaagden is Ribaudin veroordeeld tot 8 maanden, Dubreuil tot 4 maanden en Hebert tot 1 maand gevangenisstraf. Mme Ratazzi is vrijgesproken. Wilson en Ribaudeau waren bij het vooi'lezen van het vonnis niet in de gerechtszaal aanwezig, evenmin de heer Lenté, Wilson's verdediger. In de couloirs der Kamer, waar het vonnis evenals overal elders druk besproken werd, achtten vele afgevaar digden de uitspraak ovei'dreven streng; de heer Grévy, die, naar men verneemt, zich er van overtuigd hield, dat zijn schoonzoon zou vrijgesproken worden, is er zeer door getroffen. Men verwacht algemeen, dat Wilson appèl zal doen aanteekenen. Een ontwerp tot het maken van een kanaal van Parijs tot aan zee is ingediend door 47 afgevaai'digden. Volgens het ontwerp zou het kanaal anderhalf maal zoo breed zijn als het Suezkanaal en ruim 6 meter diepte hebben. De kosten zouden 118 millioen francs bedragen. Jl. Dondex-dag heeft te Parijs de vergadering van aandeelhouders van het Panama-kanaal plaats gehad. In het rapport wordt de som, welke voor de voltooiing van het kanaal noodig is, op 654 millioen geraamd. Om deze uitgave te dekken, kan de Maatschappij beschikken over hare hulpbronnen, die op 1 Januari van dit jaar 110 millioen bedroegen, en over de opbrengst der aanstaande leening van 600 millioen. De i'aad van Bestuur vraagt thans machtiging tot uitgifte van de derde serie obligatiën. De Vergadex-ing vereenigde zich met algemeene stemmen met het rapport en de leening van 600 millioen. Naar de „Magdeburgsche Ztg." verneemt, lijdt Alfon- sus XIII, de jeugdige Koning van Spanje, in vrij ernstigen graad aan de mazelen. Een eigenaardig genot wacht den Petersburgers in de stille week. Op een monsterconcert in de zaal der Edelen zujlep onder anderen twee stijkken worden uitge voerd op 24 vleugelpiano's, elk bespeeld door twee dames. Het zullen dus 96-mains zijn Bij het huwelijk van de danseuse Zucchi met den Russischen Prins Basetchikoff, ki'eeg de bruid van de vrienden van haar man 120 zilveren bekers van verschillende grootten, alle in den vorm van dansschoenen. Te Idalle, in de Pruisische provincie Saksen, heeft er tusschen Dr. Schmit, volontair arts bij de kliniek aldaar, en den heer Thilo, doctor in de rechtsgeleerdheid, een duel plaats gehad, waarbij eerstgenoemde is doodgeschoten. Uit Chemnitz wordt melding gemaakt van een nieuw handelsartikel: Chineesche nachtegalen. Deze worden bij duizenden ingevoerd en naar alle deelen van Duitschland verzonden. De kleine zangers komen een treurig gezicht in groote kooien aan, die elk 100 stuks bevatten en met latten omgeven zijn, waai*op men leest//Donnez a boire." Men kiest de Chineesche nachtegalen boven de Saksische en Hongaarsche, omdat zij veel langer slaan. Zij brengen ongeveer zes mark per styk op. De strenge toe passing der wet op de vogelbescherming in Saksen moet den stoot aan deze nieuwe industrie gegeven hebben. Onder het opschrift „de zenuwachtige Czaar" deelen de Duitsche bladen mede, dat Grootvorst Sergius eenige dagen geleden te St. Petersburg een gemaskerd bal gaf, waarop de Keizerin verscheen in het costuum van een Deensche bruid. Toen de Czaar, die eerst laat op het feest verscheen, dit zag, betrok zijn gelaat en verzocht hij zijn gemalin om zich te gaan verkleeden, er bijvoegende, dat hij niet begreep hoe zij op de gedachte gekomen was om voor de tweede maal zich in een bruidskleed te ver- toonen. De Keizerin, die zich over deze aanmei'king gekrenkt gevoelde, verliet de zaal, zonder echter, zooals men hoopte, terug te keere'n. Na een poosje scheen de Czaar spijt te gevoelen, dat hij zijn èersté ingeving gevolgd v/as eri zond

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2