Kristal-,te, PorntaMnrat Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. nmmwmmmmmmmmx Koppen's Verkoophuis. Luxe- en huishoudelijke artikelen. Israëlieten te Helder! S. T. LAND, Publieke Verkooping te Texel. De Notaris C0NINCK WESTENBERG OPROEPING. Makelaar J. II, M00JEN Makelaar J. II. M00JEN JACOB A. DIJKSEN, J. A. DIJKSEN, hij een adjudant om de Keizerin te verzoeken terug te komen. Zij had zich echter reeds ter ruste begeven en kwam dus niet. Benoemingen, enz. Tot burgemeester der gemeente Twisk is benoemd de heer H. Vijn. De lieer A. J. Gijsen, arts, is met ingang van 11 dezer benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht. Aan den luitenant ter zee 1ste klasse W. P. A. M.Kluit is vergunning verleend tot liet aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de klasse der orde van St. Anna, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Benoemd tot directeur der Pupillenschool de kapitein H. F. Yan den Oudendijk Pieterse, van het 1ste regiment infanterie. Ingezonden. Een kort antwoord aan een radicaal inzender. Mijnheer de redacteur! Een zeer radicaal man heeft in een vorig nummer van uwe courant als zijne meeniug verkondigd, dat nu hij en velen zijner vrienden liever mr. I. A. Levy dan mr. ,W. Van der Kaay in de Kamer zouden zien, mr. Yan der Kaay zijne candidatuur maar liever moe3t intrekken. Binnen een paar dagen zal de stembus beslissen, hoe groot het getal stemmen is, dat op ieder der beide liberale candidaten wordt uitgebracht. Het is dus volkomen overbodig er over te twisten welke candidatuur by de grootc meerderheid der kiezers in het district steun ondervindt. Des te overbodiger, omdat het zeer onvoorzichtig zoude zijn ecnige voorspelling te wagen over de houding, die de nieuwe kiezers tegenover de liberale partij en hare candidaten zullen aannemon. Uw radicale inzender zal zich misschien willen herinneren, dat mr. W. Van der Kaay een reeks van jaren de afgevaardigde was van dit district, dat er tusschen zijne beginselen en die der partij in het district steeds overeenstemming heeft geheerscht, al ging het hem, zooals het iedereen gaat, dat de voorhoede der partij hem wat langzaam en de achterhoede hem wat al te voor uitstrevend vond. De pas heeft hij echter gehouden, want mr. I. A. Levy, die door uw inzender wordt beschermd, belijdt volkomen dezelfde beginselen. Is het niet waar, dat zulk een tezamen doorleefd tijdvak sterke banden schept van onderling vertrouwen, van dankbare erkenning voor bewezene diensten, en is het dan zoo onbegrijpelijk, dat er honderden onder de kiezers zijn, die Mr. Van der Kaay niet willen ter zijde schuiven, die weinig lust hebben om zich zelf ontrouw te wordenZou uw radicale inzender niet te bewegen zijn om te erkennen, dat deze gevoelens niet alleen begrijpelijk zyn, maar waardeering verdienen? Kan het niet zijn, dat een kiezer, die zich herinnert, hoe door de beide Alkmaarsehe afgevaardigden de stoot is gegeven aan de afschaffing van het recht van overbedeeling, dat bijna uitsluitend op den landbouw drukte, hoe mr. v. d. Kaay sedert jaren in de Kamer en in geschriften strijdt tegen de overgangsrechten op vast goed, hoe met zijne medewerking het obligatierecht is afge schaft, en daardoor de, alweer op het grond bezit drukkende, kosten van hypothecair crediet met 1.38 procent zijn verminderd, dat die kiezer meer vertrouwen stelt in de daden van den een, dan in de beloften van den ander? Zoude het in een kiezer te misprijzen zijn, dat hij mr. Van der Kaay, die practisch een nieuw wetboek van strafrecht mede tot stand bracht, niet minder schat dan mr. Levy, die het duit- sche handelsrecht theoretisch bewerkte Zoude het te begrijpen zijn, indien zeer vele kiezers den erg radicalen raad van uwen inzender, «laat mr. Van der Kaay nu maar weggaan," erg ondoordacht vinden Ook met het oog op eene mogelijke herstemming Dan zullen wij er toch zeker niets bij gewonnen hebben, indien wij met een der candidaten ook een aantal kiezers van de stem bus zullen hebben verjaagd. Wezenlijk uw inzender moet niet zoo erg overvragen. Ieder stemme naar zijn oordeel, en bij de herstemming: eendracht. Niemand immers vraagt uw inzender «zich terug te trekken," al is hij 't niet met hem eens? L. Mijnheer de Redacteur! Met veel genoegen werd onlangs door mij opgemerkt, dat de Luitenant ter zee 1ste klasse S. T. Land door cene Kiesvereeni- ging ten uwent voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal candidaat is gesteld. Ik kan niet anders dan die keuze toejuichen, aangezien de Heer Land bekend staat niet alleen als een kundig zeeofficier, doch ook als iemand met veel algemeene kennis toegerust, terwijl hij bovendien een persoon is, die «rond" voor zijne opinie durft uitkomen. Ziet, aan zulke mannen heeft 's Lands vertegenwoordiging thans, meer dan ooitbehoefte, nu ook dc marine uit haren stilstand (lees: verval) moet worden opgeheven, nu cene zoo dringende verbetering van de inrichting en de versterking onzer vloot niet langer mogen afhangen van dc min of meerdere mate van schroomvalligheid van een enkel persoon, of wel van het oordeel door, voor het meerendecl, ?ri^-deskundige Volksvertegenwoordigers dienaangaande uit te spreken. «Sluit de gelederen", zegt M. terecht in «het Nieuws v.d.Dag", en met hem roep ik nitbrengt, mannen in het Hoofdkiesdistrict Helder, uwe stemmen uit op dien bekwamen candidaat, den Heer S. T. Land, dan zullen èn landbouw èn nijverheid èn marine er wèl bij varen! U, Mr. de Redacteur, dankzeggende voor de plaatsing dezer regelen, verblijf ik met de meeste achting, Uw dienstw. dienaar, Jhr. J. H. P. VON SCHMIDT AUF ALTENSTADT, gep. Kapitein ter zee. 's Hage, 2 Maart 1888. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. OndertrouwdC. Kwast, torpedist, en N. Rensmaag. J. Makelaar, stoker, en D. Grande. GehuwdGeene. Bevallen E. Bijl, geb. Blom, D. G. Kindt, geb. Schoorl, Z. T. Terp3tra, geb. Smit, Z. J. M. Van Melle, geh. Blom, Z. K. Bakker, geb. Verel, Z. Overleden: H. De Wendt, 58 jaren. P. Roog, 6 jaren. J. Hoogschagen, 26 jaren. C. Krijncn, 41 jaren. M. B. Polak, 18 maanden. P. H. J. D. Werlingshoff, geb. Rewwer, 26 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). Windrichting en kracht. 8i nwtn. 12 12 nwtn. 20 Barometer mM. Stand. Afw. Thermometer C. 761.08 t 1.18 t 1-6 755.14 -4.86 -0.2 756.48 - 3.52- f 0.6 -3.1 -3.3 -4.1 Toe stand van de 0.96 wein.gv. 0.85 Golvend 0.75! Weersgesteldheid: 2 Maart 12 u. Bewolkt, gocdweer. 3 Maart 8 u. Helder, wind, vriezend. 3 Maart 12 u. Betrokken, sneeuw, onstuimig. Van 1 op 2 dezer gevroren 4 millimeter ijs. it 2 K a u Marktberichten. TEXEL, 1 Maart. Werkpaarden f 90 a 160, vette Koeien f 150 a L90, Kalfkoeien f 135 a 140, Melkkoeien f 115 a 135, nuchtere Kalveren f 2.50 a 3.50, Fokschapen f 14 a 16, alles per stuk; vette Varkens 19 a 21 cents per half kilogram. Alles uitsluitend in den Commissiehandel. TESSEL, 1 Maart. Aardappelen f 2.25 a 3.50 per hectoliter, gemaaid Zeegras f 9 a 7, gevischt dito f 2 a 3. per 100 kilogram. ALKMAAR, 2 Maart. Aangevoerd 65 stapels kaas kleine hooi- f 31. commissie dito f27. en middelbare f27 per 50 kilogram. Aangevoerd 200 hectoliter Granen. Tarwe f 6.70 a 7.25, Gerst f 4.25 a 4.50, idem Chev. f 5, Haver f 3.20 a 3.GO, Paardenboonen f 5.50 a 6.Bruine Boonen f 8.50 a 10.25, Citroen dito f 9.50, Witte dito f 11 a 14, Grauwe dito f 10.50 a f 13,alles per hectoliter. HOORN, 1 Maart. Ter waag gewogen 35 stapels Kaas, wegende 8246 kilogramhoogste prijs per 50 kilogram f 32. voor Kleine, f 27.50 voor Commissie en f27.voor Middelbare. ENKHUIZEN, 28 Februari. Zaden en Granen Karweizaad f 13.— a 13.37$, Mosterdzaad f 15.75 a 17.—, Maanzaad f' 10 a f 11, Vale Erwten f 11.50 a 13.—, Groene dito f 10 a 12, Grauwe dito f 12.75 a 14.Wijker Vale dito f 7.— a 8.25, Bruine Boonen f 8.a 10.50, Paardenboonen f 4.75 a 6. Gerst f 3 a 4, Haver f 4 a 5, alles per hectoliter. ENKHUIZEN, 29 Februari. Boter 65 a 70 cents per kilogram en Kip-eieren f 3 a 4 per 100 stuks. Aardappelen 75 a 95 cents per half hectoliter. Stemming stug. NIJMEGEN, 1 Maart. Uiterwaardsch Hooi f 22 a 24 en Binnenveldsch f 17 a 18 per 500 kilogram. MASTENBROEK, 1 Maart. Kamper-eilandsch Hooi f 18 a f 22, Mastenbroeker en Genemuider lste kwaliteit f 16 a 18 en 2de kwaliteit f 12 a 15 Der 500 kilogram. DEVENTER, 2 Maart. Hooi f 35 a 45 per 1000 kilogram. LEIDEN, 2 Maart. Ter Veemarkt werden aangevoerd: 11 Stieren, f 50 a 210; 130 vette Ossen en Koeien, f116 a 248 per stuk of 52 a 64 cents per kilogram; 98 Varekoeien, f 87 a f 19015 Graskalveren, f 32 a 7020 vette Kalveren, f 30 a 67 per stuk of 75 a 85 cents per kilogram58 nuchtere dito, f 3.a f 6.— 36 vette Schapen, f 17 a 25.— per stuk of 45 a 50 cents per kilogram; Weideschapen, a Lammeren, f a f magere Varkens, f a 22 Biggen, f 4.50 a 13 Veulens, f a Paarden, f a 138 Kalf- en Melkkoeien, f 95 a 230; alles per stuk. Correspondentie. «Een ambachtsman", die zich de weelde permitteert kiezer te zijn, vraagt of 't Stembureau op a. s. Dinsdag er wel op rekent, dat de toeloop van kiezers in het schaftuur zeer groot zal zijn. Hij hoopt en verlangt, dat hij, zich aan 't stembu reau vervoegende, terstond in staat gesteld zal worden, ter vervulling van zijn burgerplicht zijn stembiljet in de bus te steken. Niet gaarne zou hij des namiddags zijn werk verzuimen, door liet wachten op zijn beurt om vóór de stembus te komen. Waarom ook niet tot twee of drie stembureelen in onderscheidene wijken der gemeente besloten H. geeft werkbazen en chefs van dienstvakken in over weging, hunnen inférieuren, die kiezers zijn, gelegenheid te geven om van hun kiesrecht gebruik te maken, 't Is te verwachten, dat in het middaguur (121) de drukte het grootst zal zijn. Daarom beveelt hij een bezoek aan de stembus tusschen 9 en 12 en tusschen 2 en 4 uur aan. Plaatsing is door ons geweigerd: 1°. aan twee annonces, die, met het oog op den inhoud, onderteekend behoorden te zijn, en 2°. aan een ingezonden stukje, omdat de inzender voor de Redactie zijn naam verzwijgt. «Weet ge wat felle en wat gematigde liberalen zijn? De felle zijn honden, die van verre reeds blaffen, dat het een aard heeft, en zoo als ze u zien op u aanvliegen. «Maar die gematigden zijn loerende honden, die plat op hun buik gaan liggen, en nijdig brommen, tot ge vlak bij hen zijt, om u dan plotseling bun tanden in uw beenen te slaan." Dit schrijft (zegt de «Arnh. Crt.") in de «Standaard" dr. Kuyper, een man alzoo, die het voorrecht had eene academische opleiding te ontvangen en gedurende eenige jaren zich dienaar van het goddelijke woord noemde. De «N. Rott. Crt." voegt hierbij: de door God gezon dene, volgens de profanatie van mr. Lohman. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal alhier plaats hebben in de Bouw- zaal aan de Kerkgracht, op Dinsdag 6 Maart e. k„ van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 uur. Bij de mededeeling hiervan herinneren wij, dat de stembiljetten den naam van den persoon, wien men kiest, nauwkeurig moeten bevatten, dat die biljetten niet onderteekend moeten zijn en per soonlijk bij het stembureau moeten worden ingeleverd. Heeft men zijn biljet ingevuld en wil men den naam, daarop gesteld, door een anderen vervangen, dan mag die naam doorgehaald en een andere daarvoor in de plaats gesteld worden. Aan den vooravond der verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op a. s. Maan dagavond zal de heer W. Meng in 't lokaal «Tivoli" alhier eene lezing houden, waarin hij zal spreken over Multatuli en de verkiezingen. Onze lezers zullen zich wellicht herinneren, dat, toen de heer M. eenige jaren geleden alhier zou optreden, een sterke politiemacht op de been was gekomen, om, zoo noodig, rust en orde in en om «Tivöli" te handhaven, 't Bleek echter, dat die voor zorgsmaatregelen geheel en al overbodig waren. De heer M. sprak, zonder ergernis te geven, zijne meening over godsdienstige en maatschappelijke onderwerpen uit, en mocht zich verheugen over den bijval zijner talrijke hoorders. 't Qogenblik van zijn aanstaand optreden geeft wellicht aanleiding, dat velen, die in de verkiezing belang stellen, dien spreker zullen gaan hooren. Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse «Zilveren Kruis", onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, is den 1 dezer ter reede Calloa (Peru) aangekomen. Aan boord was alles wel. De kapitein ter zee C. E. Uhlenbeck nam jl. Donder dag de betrekking van commandant en directeur van het onderwijs van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier over van den luitenant ter zee lste klasse W. J. Derx, oudste officier-instructeur aan die inrichting, tijdelijk met het commando en de directie belast. De lste luitenant Mos, van het korps mariniers, sedert geruimen tijd actief bij het 2de regiment huzaren te Venloo, wordt als zoodanig bij de cavalerie overgeplaatst. Aan de bergers van het op 30 November 1886 in de Noordgronden gestrande en later alhier in de haven ge zonken Engelsche fregat «Brambletye" is door arbiters f 25,000 bergloon toegekend, waarvan aan de stoombootreederij voor het sleepen van schepen f 15,000 en aan de betrokken vletterlieden f 10,000 zal worden uitgekeerd. De heer A. R. Dietz, alhier, is niet benoemd tot klerk ter gemeente-secretarie, maar tot boekhouder aan eene inrichting voor gemeente-administratie te Alfen aan den Rijn. Door het Rotterdamsch Tooneelgezelschnp, onder directie van den lieer Alex. Fnassen, werd gisterenavond in 't lokaal «Tivoli" alhier opgevoerd bet blijspel van Félicien Mallefille, getiteld: *51)0,000 Francs Bruidschat," in 't Hollandsch overgebracht door Albertine Heyblom. Het stuk is, als men niet uit het oog verliest, dat het door een Franschman geschreven en voor de opvoering in Fransche theaters bestemd is, een goed, en in ieder geval een zeer onderhoudend tooneelstuk. 't Werd door het personeel onder de leiding van den heer Faassen hoogst verdienstelijk ten tooneele gebracht. Alle handelende personen vervulden hun rol op uitstekende wijze. De heer Van Nieuwland was als oud-zeekapitein onverbeterlijk, mevr. Bruyn-Sablai- rolles was de type eener inhalige grootmoeder en mevr. Kley oogstte de algemeene goedkeuring voor de wijze, waarop zij als dienstmeid de bescherming harer zoogzuster op zich nam. Herhaaldelijk werden blijken gegeven van onverdeelde goedkeuring. De opkomst van 't publiek was echter weinig talrijk. De postschippef van de Cocksdorp op Texel naar Vlieland slaagde er jl. Donderdag in, over te komen met de pakketten van acht dagen. Tusschen hier en Texel werd in dien tijd de overtocht zes malen gemaakt. Het personeel der beide ijsvletten, zoowel tusschen Vlieland en dit eiland als van Texel naar hier, heeft een buitengewoon moeilijke taak. De zee was dag aan dag vol met ijs, dat zich overal langs de kust heeft ophoopte en een doortocht bijna onmogelijk maakte. Jl. Donderdag verkregen te 's Hage akten voor nuttige handwerken de dames M. Damave en A. C. Van Jnchem, van hier, Rijkskweekelingen aan de Normaalschool te Velsen, vroeger aan gelijke inrichting te dezer plaatse. Tot onderwijzer te Sint-Maarten is benoemd J. J. Sturm, te Middelburg. Den 8 Maart 1888, hopen onze geliefde ouders 2< REMMERT TEELING en AAGJE RENS, hunne 40jarige echtvereeniging te herdenken. Jg Groenveld, gem. Sint-Maarten. >c° Hunne dankbare kinderen, ^g Gerrit Lei jen. Anthoon de Wit. Antje Teeling. maartje Teeling. jg Na een hevige ongesteldheid overleed heden mijne geliefde Echtgenoote DIEUWERTJE ZIJP, in den jeugdigen leeftijd van circa 33 jaren, mij nalatende vier kinderen, allen te jong om te beseffen wat zij verloren hebben. Schagerbrug, 29 Februari 1888. Jb. VAN BODEGRAVEN. De ondergeteekende betuigt langs dezen weg haren oprechten dank voor de liefderijke hulp en bijstand, haar geschonken op den avond van 23 Februari, en voor de deelneming bij de ter-aarde-bestelling van haar Echtgenoot ondervonden. Helder, 3 Maart 1888. Wed. J. P. VAN DER MADE—GREEUW. P.S. De zaak blijft op denzelfden voet voortgaan. Hartelijke dankbetuiging. Hiermede vervul ik, ook namens wijlen mijne Echtgenoote, een aangenamen plicht, openlijk dank te betuigen aan den Heer Doctor H. G. F. PELTZER, voor zijne onvermoeide en zorgvolle behandeling, gedurende de ziekte en het overlijden mijner dierbare Echtgenoote. Helder, 3 Maart 1888. J. A. C. WERLINGHOFF. Vaste lage prijzen. Laat U niet misleiden door de advertentie, voorkomende in het „Vliegend Blaadje" van gisteren, afkomstig van een doleerend geloofsgenoot, die vergeten schijnt hoeveel goeds wij te danken hebben aan de liberaliteit van Nederland. Laat ons bij de a. s. verkiezing voor leden van de Tweede Kamer allen stemmen op den Heer: die meer dan andere Candidaten onze vrije godsdienst uitoefening zal beschermen. Een bejaard Israëliet. is voornemens publiek te verkoopen: A. Op VRIJDAG 9 MAART 1889, des morgens ten halt* I I ure, vóór de Huismanswoning bewoond door AR1E Ja. EELMAN, in Ougeren: 80 beste Lamschapen, 20 Knter- lingen, 2 Rammen, 40 Kippen met 3 Hanen, 1 bles Merriepaard, 1 Boeren wagen, 1 Kapwagen, 1 driewielde Kar, Schapen- kribben, Ruiven, Voerbakken, Boeren-, Bouw en Melkgereedschappen. Voorts: Eenige Meubelen en Huisraad. H. Op M.1A\DAG 19 MAART 1888, des morgens ten 10 ure, vóór de Huismanswoning genaamd: „Dijkuiaoshulzru", in den polder Oostrrrnil: 130 beste Lamschapen, 40 Enter- lingen (Texelseh en gekruist ras), 2 Rammen, 19 Koeien, 1 best bruin Merriepaard, oud 7 jaar, 1 klamp Koemest, eene groote partij Ruigte, 1 Boerenwagen, 1 driewielde Kar, 1 Hooihark, 1 klamp best gewonnen Klaver- en Harendhooi. Eenige Schapenkribben, Schuttingen en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. C. Op ZATERDAG II MAART 1888, des morgens ten 10 ure, vóór de Huismanswoning bewoond door JACOB Sz. DIJr, onder lloogenberg: 37 beste Lamschspeu, 13 Enter- lingen, 2 Koeien, 40 Kippen met Hanen, 2 Geiten, 1 Boerenwagen, 1 Kapwagen, 1 driewielde Kar, 1 Hooihark, 2 klampen Mest, Schapenkribben, Ruiven, Voerbakken, Boeren-, Bouw- en Melkgereed schappen. Die iets te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan of borgtochten onder zich hebben geteekend door JACOB SCHOEN, gewoond hebbende en overleden te Waal op Texel 26 Februari 11., worden uitgenoodigd daarvan vóór 15 Maart a. s. ten kantore van den onder geteekende opgave of betaling te doen. Texel, 2 Maart 1888. Makelaar J. H. MO O JEN. Naar aanleiding der advertentie, geteekend „Een aantal gemoedsbezwaar heb bende Israëlieten," voorkokende in het „Vliegend Blad" en in de «Hel4ersche Courant" (Uitg. Gebrs. Muré) en de verdenking yan ons willende afweren als zouden wij de liberale partij in staat achten onze ritualen a^n te tasten, vorklaren wij niet in te stemmen met voor noemde advertentie. De Israëlitische Kiezers voor den Helder. zal, op ZATERDAG 17 MAART a. s„ 's avonds 7 ure, in het Logement „Het Wapen van Texel", te Oosterend, publiek verkoopen: 1. Een Huis met Schuur en Erf, te Oosterend, groot 2 a. 40 e. 2. 56 a. 70 c. Hooiland, genaamd „Hooi- hoekje", liggende nabij Oosterend. 3. Ongeveer 72 aren Weiland, genaamd „Huiskoog", liggende als voren. 4. Ongeveer 72 aren Weiland, genaamd „Plas", liggende als voren. In perceelen en combinatiën (zie biljetten). Eigendom van den Heer S. SALM. zal, ten overstaan van den Deurwaarder P. C. KONING, publiek verkoopen: I. Op DIVSDAG 13 .HAART a. s„ 's morgens 10$ ure, op de Huiskoog van den Heer S. SALM, nabij Oosterend 26 Lamschapen, 10 Enterlingen, 1 vijfjarige Geldekoe, 12 Kippen en 1 Haan, Boerengereedschappen, enz. II. Op VRIJDAG 1G MAART a. s„'s morgens 10^ ure, bij de Huismanswoning van den Heer C. K. MANTJE, in Bargen: 60 Lamschapen, 20 Enterlingen, Zl' 1 Ram, 2 Kalfkoeien, 2 .Kalf- en 2 Geldevaarzen, 3jarige schetters. 1 pulk best blauw Merriepaard (drachtig). 1 partij best Hooi en Stroo, 1000 bos Riet. 1 klamp Mest, Rijtuigen, Boerengereed schappen, enz. Voor een lid van den Raad der gemeente Texel wordt aanbevolen de Heer: te Oosterend. Vele Kiezers. De Liberale Kiezers-Vereeniging te 'Oosterend op Texel heeft tot candidaat voor den Gemeenteraad gesteld den Heer: iemand van erkend liberale beginselen. Het Bestuur van genoemde Vereeniging P. J. BOUMA. W. K. BAKKER. J. DAALDER. H. KEIJSEIL.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3