IJzeren Vletten, AMERIKA. TRANSVAAL. Groote Uitvoeringen Koninklijke Engelscke Klokkenspelers, Aan de Werf „NICOEAAS WITSEN," te Alkmaar, worden gemaakt, verkocht en verhuurd van de beste constructie en verschillende grootten, W. F. STOEL. Holloway's Zalf en Pillen. NIEUWE ROMANS. Zuivere Natuurboter AMSTERDAMSCHE COURANT. H.H. KAASMAKERS. Wilt gij Ziiivclbcrciiliiig^uiutcrialcii en Gereedschappen, Kaasstfrcmscl, liaasklciarscl, Kaa§oIic, Kenlsch© Lebben, Streuipoeder, Thermometers, Maatglaasjcs, Rooninictcrs, deugdelijk en goedkoop, zoowel eigen fabrikaat, als van verschillende andere fabrikanten, 25 verschillende Artikelen, vraagt dan opgaaf van prijs en conditie aan K.. T O XT P.S. Vrijdag 23 Maart (Dodenveld), bij fabriekant en grossier in Zuivelbereidingsmaterialen, den Heer A. Pijper, te Alkmaar, te KNOLLENDAM. Ondergeteekende, Agent UNION LIJN en NEDERLANDSCHE AMERIKAANSCHE STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ, is voor Emigranten te spreken iederen Zaterdagnamiddag 4 uur bij J. REIS, in de Oesterput, Helder. KONING. Gevraagd, om dadelijk in dienst te treden, in een klein gezin zonder kinderen, een bekwame meid, goed kunnende koken en geschikt voor huiswerk. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Te bevragen onder letters A. Z., aan het Bureau dezer Courant. De tweede verificatie der schuldvorderingen in het faillissement van GERHARD HEINR1CH BUERS, Winkelier te Helder, zal plaats hebben op Vrijdag 30 Maart 1888, des voormiddags 11£ uur, in een der lokalen der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar, wordende mitsdien crediteuren opgeroepen daarbij in persoon of bij gemachtigde tegenwoordig te zijn en verzocht hunne vorde ringen 3 dagen bevorens ten kantore van den ondergeteekenden Curator in te leveren. H. KWANT, Curator. Helder, 21 Maart 1888. T I VO L I. MAANDAG 9 en DINSDAG 10 APRIL 1888: der toeroemd© in het costuum der I5de eeuw, met hunne 131 klokken van verschillende zwaarte en toon, waarmede zij de meest moeielijke muziekstukken uitvoeren. Mr. H A Y N A R D, een jeugdig artist van groote verdiensten, zal tevens eenige muziekstukken geven op de Xylophone-, Dulcimer- en Metallophone-instrumenten, waaraan hij de schoonste tonen weet te ontlokken. Aanvang 8 uur. Het Programma zal hetzelfde zijn als gebruikt is bij de uitvoering aan het Deensche Hof te Kopenhagen in September 1887, en is verkrijgbaar op den avond der uitvoering aan het Bureau. Toegangskaarten a 99 cent zijn reeds nu tot een beperkt aantal verkrijgbaar bij de Heeren Boekhandelaren De Buisonjé Zoon, Berkhout C0., Maas, Stader- mann, zoomede aan het gebouw, waarook de kaarten ad 50 cent en de Programma's worden afgegeven. ■waarvan ruim een dertigtal direct te zien en disponibel zijn. Er is geen twijfel hoegenaamd dat rheumatiek, zenuw aandoening en dergelijke pijnlijke kwalen altijd onder een groot deel onzer bevolking heerschen. Het aantal getuig schriften van genezingen door Holloway's middelen is zonder voorbeeld, en behoort onder de aandacht van alle lijders aan deze kwalen gebracht te worden. De pijnlijke deelen moeten gedurende eenige minuten met warme pekel gebet, afgedroogd, en onmiddellijk met de Zalf goed ingewreven worden. Zij zal door de poriën der huid dringen en de grootste verlichting geven. Menig kostelijk menschenleven gaat jaarlijks verloren, dat gespaard had kunnen worden, indien bij ongesteldheid vroegtijdig de toevlucht was genomen tot deze merkwaardige geneesmiddelen, die nood zakelijkerwijze blijken zullen heilzaam te zijn, en niet schaden kunnen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. C. F. v. REES, D© parel van Let llof van Gelre3.50 W. HEIMBURG, Op de rechte plaats3.25 De andere2.75 Om haar Geld2.50 Fl. MARRYAT, miskend3.50 W. WALLOTH, Octavla3.50 L. TOLSTOï, Oorlog en Vrede, 3 deelen 9.75 idem. Gebonden. 11.25 Uitgaven van P. GOUDA QUINT, te Arnhem. in vaatjes 4 kilo a f 4.25, levert franco rembours; A. BRUNSTING Rzn., Beilen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Arrondissement s-R echtbank. Behandeling van strafzaken op 20 Maart 1888. J. S., te Callantsoog, heling, 9 maanden gevangenisstraf. D. S. T., te Schagen, heling, vrijgesproken. C. A. W., te Hoorn, appèlzaak, ontslagen van rechts vervolging. K. G., te Spanbroek, appèl zaak, 14-dagen gevangenisstraf. J. G., te Spanbroek, appèlzaak, vrijgesproken. O. R., te Spanbroek, appèlzaak, 14 dagen gevangenisstraf en f 10 boete, subsidiair 4 dagen hechtenis. A. M., te Spanbroek, appèlzaak, f 10 boete of 4 dagen hechtenis. D. S.j te Hoorn, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf. A. de J., te Oterleek, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf. J. de V., te Nieuwediep, diefstal, 2 maanden gevange nisstraf. C. van D., te Spierdijk, mishandeling, 14 dagen gevange nisstraf. J. K., te Medemblik, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 8 dagen hechtenis. D. v. d. M., te Medemblik, diefstal, 1 maand gevange nisstraf. J. B., te Medemblik, mishandeling, f 8 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. P. V., te Hoorn, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf. Verder zijn 8 bedelaars veroordeeld tot verschillende straffen. Te Parijs heeft dezer dagen eene zekere Maclame Louise de Beaulieu terechtgestaan wegens het onbevoegd dragen van de militaire medaille. Zij verscheen ter terechtzitting met de afgemeten houding en het krijgshaftig voorkomen van een veteraan, de breede borst versierd met acht eere medailles voor volbrachte reddingen. Zij heeft zelf met opmerkelijke vrijmoedigheid hare daden en bedrijven verhaald in een geschrift getiteld„Une héroïne. Louise de Beaulieu. Guerre Franco-Allemande." Zij is thans 50 jaar, vroeger onderwijzeres geweest en heeft in den oorlog van 1870 in het Parijsche legerkorps als marketentster dienst gedaan. Te Champigny werd zij aan den rechterarm en aan den voet gekwetst. Te Buzenval gedroeg zij zich met groote dapperheid en tijdens de Commune heeft zij meer dan eens gevaar geloopen van gefusilleerd te worden. Toenmaals .legde zij haar geheele vermogen, 100,000 francs, ten koste aan eene ambulance en zij moet het in brand steken van meer dan één gebouw hebben belet. Tot belooning van hare talrijke diensten zond generaal De Cissey haar de militaire medaille, maar tengevolge van eene vergissing verscheen het desbetreffend besluit niet in het //Journal Officiel en daarom had zij geen recht om die te dragen. De Rechtbank toonde zich goedertieren en veroordeelde haar slechts tot eene boete van 16 francs. Wanneer iemand hier een brand wil zien, zoo meldt men o. a. uit Amsterdam aan „de Avondpost" en wie ziet er niet graag een „mooien" brand moet hij vlug ter been zijn, ja, hij dient zelfs wel een aapje wat zeg ik: een aapje? een aap dient hij wel te nemen, om de voortjagende stoomspuiten achterna te hollen, en zelfs dan heeft hij nog veel kans er niets van te zien, want ook menige stoomspuit komt nog te laat, d. w. z. als andere spuiten het vuur al gebluscht hebben. Ik heb, in de paar jaren, die ik hier woon, nog niet het voorrecht gehad een „fatsoenlijken" brand te zien. In de eerste plaats schijnen branden van eenige beteekenis de vaste gewoonte te hebben uit te breken in een geheel ander gedeelte van de stad, dan waar ik me op dat oogen- blik bevind en in de tweede en voornaamste plaats, is die brandweer hier zoo aalvlug, dat, ook bij den grootsten spoed, dien ik in acht nam, ik het nooit verder heb kunnen brengen dan een straal vuil Amsterdamsch grachtwater vlak in mijn aangezicht, die mij zoolang de oogen verblindde, dat ook het laatste vonkje was uitgebluscht. Ik ben dan ook ernstig bevreesd, dat ik het genoegen niet zal hebben, die kranige lui aan het werk te zien, voordat mijn eigen woning in den brand vliegt, en aange zien het ten mijnent streng verboden is met vuur te spelen en de schoorsteenen geregeld geveegd worden, is daar ook niet veel kans op. Toch zou ik hen zoo gaarne eens aan het blusschen zien! Ah! mijn hart gaat open, als ik zoo'n wagen stoomende en stinkende, vonken en een zwarten damp uitschietend, op ieder open hoekje beladen met de gehelmde, krijgshaftig uitziende mannen, met touwen en haken en bijlen aan het lijf en ladders op den wagen, voort zie rennen langs de straten, zich niet storende aan politie-verordeningen, die het inrijden hier of het inrijden dd&r verbieden, voor niets of niemand uitwijkend, maar, door een luid en geweldig geraas met de bel iedereen al van verre waarschuwend, dat hij ter zijde moet. O, men moet die mannen hier dagelijks zien, om den trots van den Amsterdammer op zijn brandweer te kunnen begrijpen, de bewonderende blikken goed te keuren, waarmede ieder een, stilstaande en met een glimlach van zelfvoldoening op het gelaat, zoo'n stoomspuit nakijkt, totdat zij om den een of anderen hoek verdwijnt. Ja waarlijk, Amsterdam heeft recht, fier te zijn op zijne brandweer en het is-dat dan ook! Natuurlijk is het dat! Het is wel fier op zaken, waarop het dat eigenlijk met veel minder, ja in 't geheel geen recht, moest zijn. Daar hebt ge bijvoorbeeld de stadsreiniging! Ik bezweer u, zoo waar als ik hier bij mijn warme kachel zit, ik moest van avond noodzakelijk de deur uit; maar ik blijf thuis van wege de modder. Kalverstraat en Nieuwendijk zijn begaan baar, dat spreekt van zelf, maar het overige gedeelte van de stad, waar we nog gezegend zijn met straatkeien, die, zooals op den Dam, op zoodanige afstanden van elkaar liggen, dat zich honderde modderpoeltjes vormen, daarlaat de reinigingsdienst het voornaamste deel van hare taak maar aan moeder Natuur over, en daar spat den wande lenden mensch het slijk dan ook tot aan de knieën tegen het lijf, tenzij er juist een rijtuig passeert, welks wielen het u met middelpuntvliedende kracht tot onder de armen opvoeren. En welk een modder! Ik geloof waarachtig, dat een rechtgeaard Amsterdammer op die unieke modder ook al trotsch is. Nergens ter wereld vindt ge zulk een modder weer. Niet omdat ze slecht riekt men mag zijn eischen niet te hoog stellen maar het is een bijtend, kwaadaardig slijk, dat u bij elke schrede, die ge doet, met groote spatten bespringt, als waren het venijnige insecten, die zich in uwe kleeren vastzuigen. En als ge ze den volgenden dag, als ze uitgedroogd zijn, met den schuier verwijdert, dan is het, of er bloedzuigers op gezeten hebben, zoovele bleeke vlekken iaten zij overal na. Er is eens iemand geweest, die de Amsterdamsche modder met water chocolade vergeleken heeft, maar die iemand heeft nooit waterchocolade geproefd, of het is een mensch, dien men een knol voor een citroen kan laten opeten. En die modder ligt hier, zoo kalm of het een helder, stroomend beekje was, dagen lang op de straat behalve op een paar hoofdwegen zonder dat de stadsreiniging er ook maar een bezem naar uitsteekt. Nu, wees daar nu maar eens trotsch op! En nog eens, zoo waar als ik bij mijn warme kachel zit (ik houd er voor, dat de directeur van de stadsreiniging er ook te veel bij zit), de Amsterdammer is er trotsch op. Als die zoo'n door een paard getrokken rolbezem een straat of een plein in een oogenblik van stof en niet al te dikke modder ziet bevrijden, dan kijkt hij er al met even veel zelfvoldoening naar, als naar de voorthollende brandweer. Dat zit nu eenmaal in ons bloed I In het noorden van Engeland en in Schotland houdt de felle koude aan. De dienst op den North-Eastern-spoor- weg tusschen Newcastle en Berwick is gedurende vier-en- twintig uren gestremd geweest door de sneeuw, hetgeen in de laatste dertig jaren slechts twee keeren voorkwam. Alleen over Carlisle bleef de gemeenschap tusschen Enge land en Schotland open. Behalve de „Flying Scotsman" bleven 26 treinen in de sneeuw zitten. Natuurlijk zijn ook de telegraaflijnen geducht beschadigd en leden ook de boeren, wier schapen door den sneeuwstorm werden over vallen, groot nadeel. De reizigers in enkele der ingesneeuwde treinen hadden het allesbehalve aangenaam, want de wind was zoo koud, dat men zich in de waggons bijna niet warm kon houden, en natuurlijk durfde niemand uit te stappen, daar men dan licht het spoor bijster kon worden. Bovendien was er gebrek aan voedsel, zoodat de hulptreinen, die bij het aan breken van den dag werden uitgezonden, met blijdschap werden begroet. Op enkele plaatsen, o. a. in Fifeshire, sneeuwde het jl. Zaterdag door. In Frankrijk is het niet veel beter gesteld. In het Juragebergte ligt de sneeuw op enkele plaatsen een meter hoog. Daarbij is het daar zoo koud, dat een troepje zwaluwen, die reeds te Perigueux waren gekomen onmiddel lijk terugkeerden en weer naar het Zuiden vertrokken. In Gallicië en ook in Hongarije zijn de rivieren op be denkelijke wijze gewassen. Het stadje Szatmar bij Debre- aszin is geheel onder water gezet. Vier honderd huizen zijn overstroomd, waardoor tal van menschen zonder dak zijn. Automatische weeg- en krachtmachines en toestellen, waaruit men door 't inwerpen van een paar kleine geld stukken een stuk chocolade, eenige sigaren, enz. krijgen kan, ziet men hier te lande op alle stations en op de meeste publieke plaatsenmaar minder verbreid schijnt bij ons een andere toepassing van denzelfden aard te zijn, die in Amerika overal gezien wordt en goede rente afwerpt. Daar heeft zich nl. een maatschappij gevormd, die overal waar zij kan op publieke plaatsen keurige modellen van stoommachines schroefstoombooten, locomotieven, enz. tentoonstelt, welke iedereen door 't inwerpen van een klein geldstukje in beweging brengen kan. De nabootsing van de werkelijke machines is zoo nauw keurig mogelijk, zoodat deze industrie in zoover nuttig is, dat zij het publiek van de samenstelling en de werking van machines, waarvan het dagelijks gebruik maakt, op de hoogte brengen kan. Het nieuwste model is de nabootsing van een snelpers. Een nieuwe vijand van de aardappelen en van de tabaksplant. De heer L. Jugt heeft (in het Hessi- sché weekblad van de Landbouw-Vereeniging) onlangs bericht gegeven van een nieuwen vijand op aardappel- en tabaks velden, die zich hier en daar heeft vertoond en die, als hij zich even snel verder verbreidt als tot nu toe, aanleiding moet geven tot groote zorg. Hét is de larve van een kever, Oorymbites aeneus L., die zich in de jonge aardappelknollen invreet, zoodat die er uitzien alsof ze met schroot door schoten zijn, en geheel waardeloos worden. Ook vernietigt de larve den stengel der plant geheel en al. Hij is vaak reeds lang bezig zijn kwaad te verrichten, voor en al eer men het bemerkt. Op zandgrond schijnt het kwaad zich sneller te verbreiden. Op tabaksland heeft de larve ook reeds verwoestingen aangericht, en op hopplanten werd hij ook reeds gevonden. De larve gelijkt eenigermate op den draadworm en zal daarmede wel soms verward zijn. Hij is geel van kleur en heeft eene vrij vaste en harde huid. De grootte verschilt naar den leeftijd; zij kunnen 3 cM. lang worden. Goed toezien en oppassen is dus zaak Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4