TWEE MAAL PER DAG VAN VLISSINGEN NAAR LONDEN. Stoomvaart-Maatschappij „ZEELAND," 12 uur 10 's middags en 10 uur 10 's avonds. Koninklijke Nederlandse lie POST. Deze UITBREIDING van den Dienst is aangevangen op 1 JUNI. Zeldzaam FRAAIE Stoomschepen. SNELLE. VEILIGE Vaart, Op Dagbooten Eransclie Restauratie. AMSTERDAMSCHE COURANT. HOLLOWAY'S PILLEN. Uit de hand te huur: De Boerenplaats „Zwanendal", groot ruim 21 hectaren, 5^ den Belkmerweg en Sint- saê'o-a;Maartensweg in de Zij pe, dadelijk te aanvaarden. Te bevragen in persoon bij de eigenaresse en bewoonster Mej. G. QUAK, Wed. J. WORKUM. TE KOOP: Voor ruim 8 bunders BESTE KOE- en VARKENSMES T. Te zien en te bevragen bij C. VAN DIEMEN, Anna Paulowna. Een burger-weduwe biedt zich aan voor de groote schoonmaak bij nette menschen. Adres: 2de Molenstraat, Q 87. NIEUWS- eu ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsehe Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Nc§ 53. Verzwakt bestaan. Dit geneesmiddel heeft iedere eigenschap, die vereischt wordt in een algemeen huismiddel. Het vernietigt de grondslagen van ziekte, die, hetzij door overspanning der hersenen, verdriet, angst, gebrekkig voedsel of onzuivere lucht mocht zijn ontstaan. Bij ver stoppingen of congestiën der lever, longen, darmen, of eenig ander orgaan, zijn deze Pillen bijzonder dienstig en werken buitengewoon voorspoedig. Zij behooren in iedere huishouding in gereedheid te worden gehouden, daar zij een medicijn zonder eenig gebrek zijn voor jongelieden en zwakke gestellen. Zij veroorzaken nimmer pijn, noch ont steken de gevoeligste zenuwen of zwakste ingewanden. Holloway's Pillen zijn het best bekende middel tot zuive ring van het bloed en ter bevordering van opslurping en afscheiding, hetgeen alle vergiftige en schadelijke deeltjes, zoowel uit de vaste bestanddeelen als uit de vochten des lichaams, verwijdert. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway. 533. Oxford-Street. Londen. Programma van den tweeden Schietwedstrijd van den Noordhollandschen Scherpschuttersbond. De wedstrijden zullen gehouden worden te Hoorn, op Zondag 3, Maandag 4 en Dinsdag 5 Juni 1888. Er zal geschoten worden dagelijks van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uur. Dinsdag 5 Juni zullen twee banen voor den vaandel-wedstrijd gereserveerd en eene afzonder lijke, op eenigen afstand van de overige banen gelegen, voor den snelvuurwedstrijd ingericht worden. Na afloop van den vaandelwedstrijd I, zullen de banen, zoo mogelijk, weder opengesteld worden voor personeele en vrije-baan wedstrijden, met voorrang van eerstgenoemde. De wedstrijden zullen bestaan in I. Vaandelwedstrijd op 150 meter. II. Snelvuurwedstrijd op 150 meter. III. Personeele wedstrijd op 150 meter, 5 schoten. IV. Personeele aan moedigi ngs wedstrijd op 150 meter, 5 schoten. V. Vrije baan vlugvuurwedstrijd op 150 meter, 5 schoten. VI. Vrije baan van 150 meter, 5 schoten. VII. u 150 3 VIII. 225 5 IX. 225 3 X. t u Flanbert 6 m. m. op 15 meter, 5 schoten. XI. u Beaumont of Snider met schietcylinder op 12 meter, 5 schoten. XII. Gaaischieten. Er zal geschoten worden op de banen van 150 en 225 M. op de concoursschijt, nieuw weerbaarheidsmodel, met de telling 412. Vereenigingen, die in de vaandel wedstrijden wenschen mede te dingen, worden verzocht daarvan uiterlijk Donder dag 31 Mei opgave te doen aan den Secretaris van den Bond, den heer H. Belt, Nieuwendijk 94, Amsterdam. Voor eiken vaan del wedstrijd zullen de prijzen bestaan in 1 verguld zilv. med. en 2 zilv. medailles. Bovendien zullen in den vaandelwedstrijd (I) aan elke prijswinnende Vereeniging voor de 2 hoogste korpsschutters, die het hoogste aantal punten hebben behaald, twee verguld-zilveren of zilveren draagmedailles worden uitgereikt. Aan vereenigingen, die aan den vaandelwedstrijd (I) geen prijs hebben behaald, zal voor den korpsschutter, die het hoogste aantal punten zal hebben geschoten, eene zilveren draagmedaille worden uitgereikt, wanneer hij 53 punten of meer-, eene bronzen medaille zoo hij minder dan dat aantal zal hebben geschoten. Het aantal prijzen voor de personeele banen (III en IV) zal later met omschrijving worden bekend gemaakt. Nu wij in een onzer vorige nummers uit de Avondpost" overnamen het schrijven van mevr. Eskes, nu mogen we niet nalaten ook een plaatsje in te ruimen voor het ant woord van mijnheer E., die alles behalve ingenomen schijnt met het episteltje van zijn dierbare ega. Ziehier wat hij schrijft Aan de heeren lezers van //de Avondpost" ben ik nog een excuus schuldig voor de wijze, waarop mevrouw Eskes geineend heeft zich te moeten kwijten van mijne opdracht om gedurende mijne ongesteldheid voor 14 dagen het schrijven van mijnen gewonen wekelijkschen brief over te nemen. Kieschlieidshalve de heeren, en ook de dames, zullen het begrijpen moet ik het bij deze eenvoudige veront schuldiging laten, en al pleiten ook in mijn hart, evenals in die van alle galante Hagenaars, verzachtende omstandig heden voor eene vrouw, die de eerste de beste gelegenheid aangrijpt om aan eene jarenlang gevoelde ergernis eens in het openbaar uiting te geven, toch mag ik niet verzwijgen, dat de weg, die daarvoor ingeslagen is, mij zeer gehinderd heeft. Het was zoo daineskransjesachtig, die beschrijving van gehad hebbende en nog hebbende meiden en vergeef het mij, o, beminnelijke lezeressen wat hebben dames kransjes ooit anders dan onheil gesticht? Ik althans heb van dezen dameskransachtigen brief niets anders dan een schromelijk verdriet gehad. Overstelpt ben ik met brieven en briefkaarten, waarin zich niét alleen tal van jongere en oudere dametjes, onder overlegging van schitterende getuigschriften van hooggeplaatste personen a costi, aanbevalen om bij Eskes in betrekking te komen, maar waaronder er velen waren, die zich de alles behalve vleiende opmerking veroorloofde eene opmerking, die zelfs tot ,/huisvredebreuk" zou kunnen aanleiding geven dat ik zeker aanleiding was waarom een /fatsoenlijke" meid het bij ons niet //houden" kon, omdat ik mij ver moedelijk thuis ook wel met /alles en nog wat" be moeien zou Nu vraag ik U Ge zult voortaan, daar kunt ge op rekenen als ik weer eens ziek word hetgeen de Hemel verhoede het zonder Amsterdamschen brief moeten doen. Ik wil er die onaangenaamheid niet meer van hebben Ware de meiden-quaestie nog a fond behandeld, wie zou er iets op tegen gehad hebbenIntegendeelIs er eene quaestie, die dat verdient, dan is het zeker deze. En nu de kogel toch eenmaal door de kerk is, en ik er in be trokken ben, maak ik gaarne van de ongezochte gelegen heid gebruik om er het mijne van te zeggen. Er bestaat m. i. geen nauwer verband tusschen twee zaken dan tusschen de meiden-quaestie en de prostitutie- quaestie; en er is geen verband, dat, naar het schijnt, meer uit het oog verloren wordt dan dit. Er zijn geene schepselen, op wier lot tegenwoordig meer de aandacht wordt gevestigd, dan op natuurlijk de arbeidende klasse uitgezonderddan op dat van de rampzalige vrouwen, die door ontucht hun brood moeten verdienen Terecht, zeer terecht, want er zijn nauwelijks ongelukkiger wezens denkbaar dan dezen Maar.... wat stort die vrouwen meestal reeds op jeugdigen leeftijd in 't verderf?! Wie zijn het, die, in groote steden, het voornaamste deel leveren van die zwermen prostituees, die de straten van den ochtend tot in den nacht tot haar jachtveld maken Bij de beantwoording dezer vragen dient men buiten rekening te laten de betrekkelijk weinige gevallen van verleiding en de nog veel gruwzamer misleiding, aan welke laatste zoogenaamde handelaars in blanke slavinnen zich schuldig maken. Hoe aangrijpend de gevallen, die daarvan bekend worden, ook zijn mogen, tegenover het groote aantal der ongelukkigen, die door andere oorzaken in hare diepe ellende komen, staan deze waarlijk vrij wel op zich zelve. En als ge dan een antwoord wilt op de vraagwat stort die vrouwen reeds op jeugdigen leeftijd in't verderf? aan schouw dan uwe dienstmaagdenZijn zij het, die door hare ouders met zorg worden aanbevolen bij de „lui", waar zij nog zeer jong komen dienen en op wie een wakend oog rust, als zij des avonds huiswaarts keeren Of zijn het de zoogenaamde //dagmeisjes", die thuis evengoed geloofd (of niet geloofd) worden, als zij zeggen, dat zij om acht of om tien uur haar dienst verlaten En wie zijn het, die het grootste contingent leveren Vraag dan eens aan uwe grootmoeder, als zij nog leeft, I uit welken stand men vroeger de dienstboden had en zie toe uit welken tegenwoordig. Het gaat met de meisjes als met de knapen. De jongens uit den kleinen burger stand, die de lagere burgerschool hebben doorloopen, over treffen hunne vaders in „geleerdheid" en dezen meenen daarom dikwijls, dat er heel wat beters uit de vruchten hunner lendenen kan groeien, dan zij zeiven geworden zijn. Daarom zou het zonde en schande zijn zoo'n jongen een ambacht te laten leeren als de vader kent, of achter een toonbank te zetten. Neen, hij moet „heer" worden Dun komt hij op een kantoor en is „heer". De Heer beware dien „heer" Zoo gaat het ook met de meisjesDe moeder, de groot moeder althans, had er niets tegen „de voeten onder een andermans tafel te steken." Vreemde meesters leerden goed, beweerden de ouders van dezen, en als hare dochters eenige jaren bij anderen hadden leeren werken en gehoor zamen, dan groeiden zij op tot de eenvoudige en degelijke huisvrouwen, die wij nu nog zoo gaarne niet den naam van „ouderwetsche huismoeders" bestempelen En tegenwoordigWie worden er van de eigenlijke bevolking eener groote stad dienstmeid, anders dan zij die al in hare jeugd een uur of drie noodig hadden om „van d'r juffrouw naar huis" te komen, zonder dat de ouders zich de moeite gaven op de klok te kijken Al de rest wordt modiste Dat kan nu een zeer gezond en winstgevend vak zijn, maar ik vrees geen tegenspraak, als ik beweer, dat het op de deugd van haar, die het beoefenen, een allernoodlottig- sten invloed heeft. Ik ben nooit op zoo'n atelier geweest en ik kan dus niet beoordeelen, wat de oorzaak van dien noodlottigen invloed is. Kwade samensprekingen zullen er zeker ook wel het hare aan doen, maar die zijn nergens gemakkelijk te vermijden, zelfs in Zetten niet. Edoch, de zucht naar opschik, de concurrentie in ijdelheid, de vrijheid van beweging die deze jonge meisjes gegund wordt, kunnen geen ander gevolg hebben dan wat men er hier vrij alge meen van ziet. Zij gaan voor een groot deel op hol en er zijn er maar weinigen, die weer tot staan gebracht worden. En om nu te komen tot het verband, dat er m. i. bestaat tusschen de meiden-quaestie en de prostitutie-quaestie, zou ik meenen, dat onze meiden ik bedoel in de burger diensten, niet bij de voornamen, waar tal van boden zijn te veel slavin zijn om zoo'n haantje voor een eenigszins fatsoenlijk meisje uit onzen tijd aantrekkelijk te maken. Zoo'n meid-alleen is een waar ongeluk voor zich zelve! Dat poetst schoenen, kachels, fornuizen, schilt aardappelen, maakt groenten schoon, kookt den pot, „schuurt droog", boent de stoep en de straat, spuit en wascht de glazen, wandelt met de kinderen en verdraagt de nukken van deze en van mevrouw en meneer en krijgt.... f 90 loon per jaar met weinig of geen verval zoo is 't immers? en brengt het grootste deel van haar leven door in een veelal ongezellig keukentje, in een vochtig sous-terrain, waar zij eiken winterdag hare tot aan de ellebogen „gesprongen handen" opnieuw weêr in het zeep- en sodawater kan dompelen Is het wonder, dat een jong meisje, dat met eenicr wel gevallen hare mollige handjes bekijkt, niet naar zoo'n betrekking haakt, maar liever modiste wordt! Daar is niet veel aan te veranderen, zal men zeggen; en ik moet het toestemmen. Ik zie er ook geen gat in, vooral omdat ik onze dienstbare vrouwen niet wil aanraden sociaal-democratessen te worden, wat toch niet helpen zou. Maar wat ik wel zou willen aanbevelen, zou dit zijn: neemt toch een oude vrouw, van wie er zoovele loopen om een kleine verdienste, voor het „vuile werk" als ge 't betalen kunt ten minste en laat de jonge deerns, die uw eten, uw drinken en uwe kinderen behandelen, toch niet met onooglijke handen en gezichten door het huis loopen en bovenalr behandel ze een beetje als menschen en laat ze niet den gansehen dag in een sous-terrain op een achterplaats kijken. Misschien krijgt ge dan een beter soort, ook uit de stad, en behoeft ge niet alleen om „meiden van huiten" te adverteeren. Goddank, dat ik van die meiden af ben! Als ik ooit mevrouw Eskes voor iets niet dankbaar ben geweest, dan is het voor dien eersten en laatsten brief van haar. A r r o n d i s s e m e 111 s-R ech t b a 11 k. Behandeling van strafzaken op Dinsdag 3 April 1888. M. W. en K. M., te Uitgeest, diefstal, ieder 3 maanden gevangenisstraf. J. L., te Uitgeest, beschadiging van boomen, f 3 boete of 1 dag hechtenis. J. K., te Heiloo, diefstal, f 3 boete of 1 dag hechtenis. C. Iv., te Spierdijk, verwonding, 8 dagen gevangenisstraf. J. M., te Oostwoud, mishandeling, 3 dagen gevangenisstraf. J. S., te Bovenkarspel, mishandeling, 3 weken gevan genisstraf. P. K., te Opperdoes, diefstal, f 6 boete of 3 dagen hechtenis. J. B., J. M. en C. B., te Andijk, C. M., te Wervers- hoof en J. E., te Andijk, diefstal, ieder f 6 boete of 3 dagen hechtenis. J. S., te Bovenkarspel, diefstal, vrijgesproken. V. R., te Grootebroek en P. R., te Bovenkarspel, dief stal, ieder 8 dagen gevangenisstraf. A. B., te Bovenkarspel, diefstal, f 6 boete of 3 dagen hechtenis. P. K., te Grootebroek, diefstal, f 12 boete of 6 dagen hechtenis. H. v. d. J. en P. O., te Grootebroek, diefstal, ieder f 6 boete of 3 dagen hechtenis. 2 bedelaars zijn tot verschillende straffen veroordeeld. Snelpersdruk van A, A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4